Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 1.12 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Společnost Elektrárna Dukovany II, a. s., ze skupiny ČEZ obdržela nabídky od tří uchazečů na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech
Společnost Elektrárna Dukovany II, a. s., (EDU II), stoprocentní dceřiná společnost ČEZ, obdržela nabídky od tří uchazečů na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech. Americko-kanadský Westinghouse, francouzská EdF a korejská společnost KHNP měly na podání nabídek čas do dnešního dne. Nyní proběhne ze strany EDU II analýza nabídek a následně jednání s uchazeči. Poté do konce září příštího roku předloží uchazeči finální nabídky.
„Vnímáme, že uchazeči mají silný zájem o stavbu nového jaderného zdroje v České republice. Od zahájení tendru v březnu tohoto roku vidíme pečlivou přípravu od všech uchazečů. Sestavili silné týmy na tuto zakázku, měli řadu upřesňujících dotazů, absolvovali návštěvu dukovanské lokality,“ říká člen představenstva a ředitel divize nová energetika ČEZ Tomáš Pleskač.

Úvodní nabídky jsou podkladem pro vyjasňování technických a komerčních parametrů, nikoliv však pro samotný výběr či vylučování dodavatelů.

„Finální nabídky očekáváme na konci září příštího roku. Poté nabídky vyhodnotí Elektrárna Dukovany II ze Skupiny ČEZ a následně hodnotící zprávu předloží ke schválení státu. Předpokládáme, že smlouvy budou finalizovány v roce 2024,“ doplnil Tomáš Pleskač.

Úvodní nabídky byly předány EDU II elektronicky, prostřednictvím speciálního šifrování a unikátně zabezpečeného úložiště.

Hlavním cílem ČEZ je bezpečný a pro Česko efektivní projekt. U vlastního výběrového řízení je cílem volba nejlepšího dodavatele a kvalitní smlouva. Po jejím podpisu bude následovat důkladná příprava projektové dokumentace tak, aby byl dosažitelný termín zahájení zkušebního provozu nového bloku v roce 2036. Dukovanský nový blok bude postaven vedle stávající elektrárny a v budoucnu nahradí část jejího výkonu. První blok Jaderné elektrárny Dukovany byl spuštěn v roce 1985.

Podpora rozvoje jaderné energetiky v Česku vzrostla za poslední rok o sedm procent a je nejvyšší v historii měření od roku 1993, činí 72 procent. Za vysokou podporou je především současná energetická krize. Vyplývá to z průzkumu agentury IBRS, který uskutečnila na přelomu letošního října a listopadu.

Souběžně s výběrovým řízením stoprocentní dceřiná společnost Elektrárna Dukovany II, a. s., (EDU II) pracuje na dalších částech projektu. Poté, co v roce 2019 vydalo Ministerstvo životního prostředí kladné stanovisko k hodnocení vlivu na životní prostředí (EIA), získala v loňském roce i Povolení k umístění od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a autorizaci výrobny od Ministerstva průmyslu a obchodu. Aktuálně běží územní řízení, o které EDU II požádala stavební úřad 1. 6. 2021.

K nejdůležitějším výhodám jaderné energetiky patří energetická bezpečnost – možnost dodavatelsky ošetřit nezávislost na třetích zemích, nízké provozní náklady, tedy v dlouhodobém horizontu stabilní cena, spolehlivost dodávek elektřiny a bezpečnost provozu jaderných elektráren. Zcela zásadní jsou ekologické aspekty, bezemisní elektřina zásadně přispívá v boji s globálním oteplováním. Výroba energie z jádra není doprovázena emisemi CO2, takže provoz jaderných elektráren významně přispívá k celkovému snižování emisí oxidu uhličitého – nejvýznamnějšího skleníkového plynu.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Táborská zoo zachránila 25 zdravých kůzlat vymírajícího plemene, kterým hrozila zbytečná smrt. Pomozte jí zachránit další bezbranné tvory
Pětadvacet živých tvorů se podařilo zachránit táborské zoologické zahradě, která se ujala mladých zdravých kůzlat. Jejich jedinou „chybou“, za níž měli zaplatit vlastním životem, bylo, že se narodili jako kluci. Samci totiž nedávají mléko, na němž je však podnikání kozích farem závislé. Malí kůzlečí samci proto často končí krátce po narození v kafilérii. ZOO Tábor dlouhodobě bojuje proti zbytečnému zabíjení jakýchkoliv zvířat. Pokud ji chcete v tomto boji podpořit, máte nyní možnost.
„Hlavním posláním naší zoologické zahrady je chov a hlavně ochrana ohrožených zvířat. Nejde přitom jen o druhy přímo ohrožené vyhynutím, jako je například fosa madagaskarská nebo tygr ussurijský, ale zajímá nás osud všech zvířat. V rámci našich možností se snažíme pomoct všem živým tvorům, které to potřebují,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Jen letos tak táborská zoo pomohla zachránit například osly ze Slovenska určené k likvidaci na jatkách, mufloní mládě, jehož matku srazil a zabil řidič auta, či volně pohozenou želvu nádhernou, kterou neznámý nálezce přinesl jindřichohradecké veterinářce. Vůbec největší skupinu zvířat – celkem 25 mladých kůzlat – zachránila zoo z jedné nejmenované mléčné farmy.

„Farma, která chová kozy vymírajícího českého plemene, odsoudila nádherná a hlavně zcela zdravá zvířata k okamžité smrti. A to jen proto, že se jim nehodila do jejich byznys plánu. Možná jste nad tím nikdy příliš nepřemýšleli, ale mléčné farmy ke svému podnikání potřebují kozí samice, protože právě ty produkují mléko. Běžnou a krutou praxí proto je, že pokud se narodí malí kozlíci, jsou krátce po porodu rovnou usmrceni a putují do kafilerie. Tuhle naprostou neúctu k životu a bezcitnou lhostejnost nikdy nepochopím“ doplňuje ředitel zoo Korec.

Pětadvacet zachráněných kozlíků je maximální počet zvířat, kterým může táborská zoo poskytnout adekvátní podmínky pro spokojený život. „Bohužel tato barbarská praxe není výjimkou, ale spíše pravidlem. Podle mých informací se k ní uchyluje velké množství kozích farem. Hlavně příchod jara je na mnoha z nich ve znamení zbytečného masakru malých kozích samců. Byli bychom velmi rádi, kdyby se nám podařilo tohoto osudu ušetřit co nejvíce kozlíků. Pokud se některý z našich příznivců chce podílet na jejich záchraně a poskytnout jim nový domov, ať se nám ozve. Každý zachráněný život stojí za to,“ apeluje ředitel ZOO Tábor Korec.

Zoologická zahrada v Táboře je aktuálně otevřená pouze o víkendech a státních svátcích od 9:00 do 16:00 hodin.

Foto: Jedno z kůzlat zachráněných před jistou a hlavně zbytečnou smrtí
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Fasády muzejních budov v Jihlavě září novotou
Skončila první fáze opravy fasád muzejních domů č. p. 57 a 58 na Masarykově náměstí v Jihlavě. Výsledkem jsou bohatě štukově zdobené fasády obou domů a nová okna ve všech patrech. Uvedl to ředitel Muzea Vysočiny Karel Malý.
"Jak štuky, tak i výsledná barevnost fasád odpovídá historickému vzhledu budov a vznikla po intenzivní spolupráci investora, projektanta, orgánů památkové péče a realizačních firem", dodal K. Malý.

Činnost realizačních firem Štukatérství Krejčí, Truhlářství Javůrek, Otakar Marcin, která trvala téměř čtyři měsíce, skončila na konci listopadu.

Přes zimu budou práce přerušeny a obnoveny budou na jaře 2023, kdy bude dokončena oprava fasád přízemní části budov a budou zde instalovány dřevěné výkladce. Kompletní ukončení opravy fasád se předpokládá v červnu 2023.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Práce na násypovém tělese na silnici I/19 ve Stříbrných Horách skončí v polovině prosince, poté tam bude obnoven provoz
Práce v zajištění násypového tělesa silnice I/19 ve Stříbrných Horách na Havlíčkobrodsku by měly skončit v polovině prosince a následně bude na silnici obnoven provoz. Uvedl to Martin Buček z komunikačního týmu Ředitelství silnic a dálnic.
"Vyvrtali a vybetonovali jsme osmatřicet pilot, které tvoří základ budované pilotové opěrné zdi v délce pětadvaceti metrů. Dokončení jejich betonáže nám umožnilo realizovat bednění a betonáž římsy a v minulém týdnu provést výkopové práce na líci zdi a odtěžit terén na líci zdi po úroveň paty svahu", informoval M. Buček.

Doplnil, že v tomto týdnu dělníci po vyvrtání kotevních trnů do líce zdi a po jejím osazení výztuží aplikovali stříkaný beton na instalované kari sítě, který bude do konečné podoby srovnaný a hlazený.

"Po doplnění celé konstrukce vozovky v odbourané části a osazení na míru vyrobených svodidel plánujeme opětovné uvedení do provozu v polovině tohoto měsíce", dodal M. Buček.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež peněženky, škoda je přes patnáct tisíc; muž vyhrožoval příbuznému se zbraní v ruce
Policisté pátrají po zloději, který v noci z pondělí 28. listopadu na úterý vnikl pachatel do zábavního podniku na ulici Skalní v Třebíči a ukradl odloženou peněženku s finanční hotovostí. Majiteli vznikla škoda za více než patnáct tisíc korun. Policisté provedli v lokalitě šetření, zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po zloději pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Zloděj si odnesl semafory a klíny pro zajištění kol nákladních aut
Policisté pátrají po pachateli, který v Humpolci na Pelhřimovsku ukradl z volně přístupného objektu firmy semaforová svítidla a klíny pro zajištění kol nákladních vozidel. Majiteli způsobil škodu přibližně za čtyřicet tisíc korun. K případu došlo v době od ranních hodiny středy 23. listopadu do odpoledních hodin úterý 29. listopadu. "Pachatel odcizil z venkovního opláštění budovy semaforová světla zelené a červené barvy, dále odcizil držáky s klínem pro zajištění kol zaparkovaných nákladních vozidel", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, po zloději pátrají.

Objasněná krádež
Policisté prověřují krádež, ke které došlo ve středu 30. listopadu ve Žďáře nad Sázavou. "Dva muži odcizili z čerpací stanice alkoholické nápoje a sluneční brýle v hodnotě přes osm set korun. V prodejně čerpací stanice vzali před jedenáctou hodinou večer zboží, kdy jeden z mužů dal plechovky alkoholu do batohu druhému muži a ten se zbožím odešel, aniž by za zboží zaplatil. Poté druhý muž vzal sluneční brýle, které uschoval v oblečení a taktéž z prostor čerpací stanice odešel. Po přijetí oznámení se policistům podařilo na základě místní znalosti dvojici ztotožnit", uvedla M. Lébrová. Jedná se o muže ve věku jednadvacet let a sedmatřicet let. Mladší z mužů již byl v minulosti soudně trestán. Muži jsou podezřelí z přestupku proti majetku.

Muž napadl partnerku, skončila v nemocnici
Policisté šetří napadení, ke kterému došlo ve středu 30. listopadu v obci nedaleko Jihlavy. "Ve večerních hodinách napadl v domě muž svoji partnerku, která následně v obavě z dalšího útoku utekla ven. Přivolaní policisté šestapadesátiletého muže zajistili. Napadená žena byla zdravotnickou záchrannou službou převezena na vyšetření do jihlavské nemocnice. Při dechové zkoušce policisté muži naměřili hodnotu 1,48 promile alkoholu. Pod vlivem alkoholu byla i žena. Opilého muže policisté odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Dále provedli šetření, případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu pokusu ublížení na zdraví. Na základě shromážděných informací rozhodli o vykázání muže ze společného obydlí.

Muž vyhrožoval příbuznému se zbraní v ruce
Policisté z Chotěboře na Havlíčkobrodsku přijali začátkem října oznámení o muži, který vyhrožoval svému příbuznému před domem. "Policisté zjistili, že v neděli 2. října v podvečerních hodinách došlo před domem k události, kdy osmapadesátiletý muž se zbraní v ruce vyhrožoval svému příbuznému, což v poškozeném vzbudilo důvodnou obavu o jeho život a zdraví. Ke zranění osob nedošlo. Zbraň, kterou muž použil, policisté zajistili", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté shromažďovali důkazy a následně policejní inspektor sdělil osmapadesátiletému muži podezření ze spáchání trestného činu nebezpečného vyhrožování. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Nezletilá dívka byla pod vlivem alkoholu
V současné době se policisté zabývají případem nezletilé dívky, která ve středu 30. listopadu po deváté hodině večer ve Žďáře nad Sázavou měla přes promile alkoholu. "Policisté při dohledu nad veřejným pořádkem si povšimli mladé dívky, postávající před obchodním domem na ulici Strojírenská, zjistili totožnost nezletilé dívky a provedli u ní dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem, kdy naměřená hodnota vykázala 1,04 promile alkoholu. Dívka pod vlivem alkoholu byla zdravotnickou záchrannou službou převezena na vyšetření do nemocnice. Informován byl zákonný zástupce dívky a dále odbor sociálně právní ochrany dětí", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. V souvislosti s tímto případem provedli policisté šetření a zjistili, že požití alkoholu nezletilé umožnil třiačtyřicetiletý cizinec. Jeho protiprávní jednání policisté dále šetří.

Muž řídil auto pod vlivem drog a přes uložený zákaz
Ve čtvrtek 1. prosince zastavili policisté kolem jedné hodiny v noci auto VW, jehož řidič jel v Třešti na Jihlavsku po ulici Dr. Richtra. "Při kontrole zjistili, že čtyřiadvacetiletý muž má od léta na základě rozhodnutí městského úřadu vyslovený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel a řídit automobily by směl až v roce 2024. Dechová zkouška byla u řidiče negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test u něho ukázal přítomnost amfetaminu a marihuany. Policisté řidiči další jízdu zakázali", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Muž je dále podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Nezletilý mladík na Třebíčsku napadl dva muže nožem a mečem
Závažný a velmi neobvyklý případ vyšetřují kriminalisté z Třebíče. Napadený muž utrpěl zranění po úderu do hlavy, a to mečem. Předtím ohrožoval útočník svoje okolí ještě s nožem v ruce. Navíc se jedná o mladíka, kterému ještě nebylo ani osmnáct let. Mladistvý byl obviněn ze spáchání tří provinění.
Ke spáchání činu došlo v obci na Třebíčsku v létě. Na pozemku u domu se ve večerních hodinách konala oslava. Hlučnější zábava jejích účastníků se nelíbila sousedům a následně došlo ke konfliktu účastníků oslavy se sousedy. Spor vyústil až ve vzájemné napadání. Do konfliktu se zapojil také mladík, který postupně napadl padesátiletého a následně ještě dvaadvacetiletého muže. Použil nůž a meč, kterými ostatní nejen ohrožoval, ale mladšího z napadených mužů zranil. Agresivního mladíka se podařilo za přispění ostatních odzbrojit a zpacifikovat.

Na místo vyjely po přijetí oznámení policejní hlídky a vzhledem ke zranění směřovala do obce také zdravotnická záchranná služba. Policisté po příjezdu učinili opatření, aby již nemohlo docházet k dalšímu fyzickému útoku. Napadený muž měl zranění hlavy a zdravotníci ho odvezli do třebíčské nemocnice. Do zdravotnického zařízení byl převezen také podezřelý mladík.

Policisté zajistili meč dlouhý více než metr a dále nůž, které útočník při činu použil. U podezřelého mladíka provedenou dechovou zkouškou požití alkoholu nezjistili. Zraněný napadený muž měl přes jedno promile alkoholu. Prověřování závažného případu převzali třebíčští kriminalisté.

Provedli důkladné šetření, výslechy osob, vyžádali si lékařské zprávy, znalecký posudek a shromáždili důkazy, na jejichž základě poté zahájili trestní stíhání mladíka.

„Mladistvý je obviněn ze spáchání provinění pokusu těžkého ublížení na zdraví a dalších dvou provinění, a to porušování domovní svobody a výtržnictví,“ řekla mjr. Mgr. Miluše Vostalová, zástupkyně vedoucího oddělení obecné kriminality. Mladík v minulosti nebyl soudně trestán.

Mladistvý je obviněn z toho, že nejprve napadl padesátiletého muže, kterého udeřil pěstí a dále vytáhl nůž, se kterým manipuloval, aniž by někoho zranil. Nůž mu nakonec vypadl, na což reagoval tím, že odběhl do svého bydliště a přinesl si zpět meč. Mečem poté napadl dvaadvacetiletého muže. Opakovaně se ho snažil udeřit do oblasti hlavy, čemuž se napadený bránil. Rány se mu dařilo vykrýt, přesto utržil i úder do hlavy.

Napadený muž utrpěl tržnou ránu, zhmožděniny a další drobnější zranění. Léčení si vyžádalo přibližně dva týdny. Napadenému muži ale hrozilo zranění daleko vážnější. Vzhledem k tomu, že mladík směřoval rány na oblast hlavy, mohl způsobit těžké zranění a nedošlo k němu jen díky náhodě a okolnostem nezávislých na jeho vůli.

Případ kriminalisté dále vyšetřují. Zabývají se také jednáním ostatních účastníků konfliktu.

Za násilnou trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na deset let, v případě osoby mladistvé je trestní sazba poloviční.
Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Tradiční Slet Mikulášů, andělů a čertů na Havlíčkově náměstí a v podzemí v Havlíčkově Brodě
Již tradiční slet Mikulášů, čertů a andělů se bude konat na Havlíčkově náměstí v Havlíčkově Brodě v pondělí 5. prosince. Akci zahájí v 16 hodin vystoupení Havlíčkobrodská dvanáctka.
Havlíčkobrodská dvanáctka pod vedením Zbyňka Paličky bude na náměstí hrát až do 18 hodin koledy a vánoční písně.

Od 17 hodin je připravený zábavný program pro děti v podobě her a soutěží v režii rádia Vysočina

Od 16 do 18 hodin se v podzemí ve Svatovojtěšské ulici otevře peklo, nastěhují se tam Mikuláši a čerti. Všichni nebojácní jsou srdečně zváni.
- red -Zpět nahoru na obsah...

U řady onemocnění je čas zásadní, v pelhřimovské nemocnici funguje ambulance preventivní medicíny
K lékaři bez obav a dlouhého čekání. Přesně to nabízí klientům prostřednictvím Ambulance preventivní medicíny Nemocnice Pelhřimov. Moderní zdravotnické zařízení klientům poskytuje, na základě dlouholetých zkušeností, preventivní program cílený na prevenci nejzávažnějších onemocnění. Objednávání klientů na vyšetření probíhá v pracovní dny v době od 7 do 14 hodin na tel. čísle +420 565 355 262 nebo e-mailem na hdandova@nempe.cz
Komplexní interní vyšetření není hrazeno v rámci prevence z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Jedná se o nadstandardní placenou službu. „Vyšetření v naší nemocnici je kombinací hned několika metod. Základem je vyšetření lékařem, následuje zobrazovací vyšetření, tedy ultrazvuková prohlídka orgánů, která je pro klienta nenáročná a bez rizikového záření, ale přitom podává informaci nedostupnou fyzikálním i laboratorním metodám. Rovněž nechybí laboratorní vyšetření mapující všechny základní funkce organismu,“ popsal nabídku vyšetření ředitel Nemocnice Pelhřimov Ing. Jan Mlčák, MBA.

Návštěva ambulance preventivní medicíny pro klienta znamená jednorázový odběr krve na lačno a poté odebrání podrobné anamnézy a podstoupení klinického vyšetření odborným specialistou ve vnitřním lékařství a po jeho doporučení eventuálně provedení EKG, rtg srdce a plic, ultrazvuk břicha apod.
Preventivní vyšetření by mělo včas odhalit závažná onemocnění, mělo by Vás ale také varovat před budoucími zdravotními riziky. Cílem Nemocnice Pelhřimov je, aby každý získal nejen aktuální informace o svém zdravotním stavu, ale i doporučení, jak upravit životní styl a sledovat své zdraví v dalších letech. „Zdraví je to nejcennější, co máme. Je možné, že nás v tuto chvíli nic nebolí, což ale není ukazatelem, že nemáme žádné zdravotní potíže. V rámci ambulance preventivní medicíny jsme proto připravili i základní screeningová vyšetření, která by měla odhalit potíže či onemocnění orgánů již v počátečním stadiu a tím do značné míry zlepšit prognózu léčení, předcházet onemocnění nebo může potvrdit Váš dobrý zdravotní stav,“ sdělil ředitel pelhřimovské nemocnice Ing. Jan Mlčák, MBA. Konkrétně se jedná o vyšetření srdce, jater, ledvin, slinivky břišní, trávicího traktu, plic, vnitřního prostředí a minerálů v těle nebo zjištění probíhajícího zánětlivého onemocnění.

Základní preventivní vyšetření zahrnuje podrobné stanovení anamnézy, klinické vyšetření, náběry a zhodnocení ze základních laboratorních krevních testů (krevního obrazu, lipidového souboru, kyseliny močové, glykémie, mineralogramu, renálních parametrů, jaterních testů), vyšetření moče chemicky a sediment, provedení a zhodnocení EKG a posouzení rentgenu srdce a plic. Rozšířené preventivní vyšetření obsahuje vyšetření stolice na okultní krvácení k včasnému odhalení rakoviny tlustého střeva, abdominální ultrazvukové vyšetření, ECHO srdce, UZ krčních cév. „Součástí obou vyšetření je komplexní vyšetření lékařem s posouzením rodinné anamnézy se zaměřením na rizika pro Vás vyplývající, interpretace a souhrnné zhodnocení všech výsledků, doporučení pro případná další vyšetření, doporučení úpravy životního stylu a zdravotního sledování v následujících letech, vyhodnocení závěrečné zprávy,“ přiblížila vrchní sestra interního oddělení Nemocnice Pelhřimov Mgr. Hana Dandová, DiS a dodala, že vyšetření probíhá individuálně dle požadavku klienta.
Alexandra KNAPOVÁZpět nahoru na obsah...

Skládka v Jihlavě - Henčově bude po rozšíření kapacity od pondělí plně v provozu
Skládka komunálního odpadu v Jihlavě – Henčově bude od pondělí 5. prosince pro právnické i fyzické osoby plně zprovozněna. Součástí komunální skládky je i kompostárna a překladiště, které fungují také celoročně. Zimní provozní doba skládky v Henčově je od pondělí do pátku od 6 do 15.30 hodin, v sobotu a v neděli je zavřeno Návoz odpadu je možný nejpozději 30 minut před koncem pracovní doby. Uvedl to mluvčí Služeb města Jihlavy, které skládku provozují, Martin Málek.
"Provoz byl omezen od 1. června letošního roku a to po dobu výstavby nové etapy skládky. Rozšíření skládky se provádělo směrem na severovýchod od stávající plochy k lokalitám Nové Domky a letiště Henčov. Nový prostor k ukládání odpadu se zvětšil o 385 000 m3", informoval Martin Málek.

Doplnil, že při současném množství ročního návozu kolem 35 000 tun odpadu by měla nová kapacita vydržet zhruba čtrnáct let. Samozřejmě záleží na vývoji legislativy a přijímání nových zákonů o nakládání s odpady. Nyní se zákaz skládkování v podstatě v nezměněné podobě posunul až na rok 2030.

Výstavba nové etapy skládky stála kolem třiceti milionů korun.

Po kolaudaci tedy SMJ najíždí od příštího týdne opět na standardní provoz skládky v Henčově u Jihlavy.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Příběhy i symboliku zachytil hledáčkem svého fotoaparátu žďárský fotograf; jeho snímky jsou vystaveny v novoměstské nemocnici
Ruce babiček a dědečků a ruce dětí. To je hlavní námět nové výstavy žďárského fotografa Milana Šustra, která je k vidění ve foyer pavilonu chirurgických oborů v nemocnici v Novém Město na Moravě.
„Výstava nazvaná Souznění II navazuje volně na Souznění I, které vzniklo v roce 2016 ve spolupráci se Senior pointem a Family pointem ve Žďáře nad Sázavou. Byly to fotografie seniorů a dětí do jednoho roku,“ připomíná expozici, jíž měli návštěvníci novoměstské nemocnice v tomto roce také možnost zhlédnout, Milan Šustr.

Po několika letech se fotograf na mezigenerační tématiku podíval trochu jinak. „Zaměřil jsem se na ruce seniorů a dětí. Společně si podávají nejrůznější předměty – srdíčko, anděla, chrastítko a podobně. Je v tom určitá symbolika. Fotografoval jsem na několika místech, největší část snímků vznikla v budově polikliniky ve Žďáře nad Sázavou, kde mají své sídlo Family point a rodinné centrum Srdíčko. Ale několik fotek vzniklo i jinde, například v Pelhřimově,“ konstatuje žďárský fotograf.

Každá fotografie je samostatným příběhem. Ze všech je cítit souznění, ačkoliv před objektiv nastoupily naprosto rozdílné generace. „Výstava je putovní, na několika místech už byla. Teď mají možnost si ji prohlédnout návštěvníci i zaměstnanci novoměstské nemocnice. Snad se jim bude líbit,“ doufá Milan Šustr.
Helena ZELENÁ KŘÍŽOVÁZpět nahoru na obsah...

Ve Staré Říši hořel rodinný dům, předběžná škoda je přes milion korun
Rodinný dům ve Staré Říši na Jihlavsku zachvátil požár ve čtvrtek 1. prosince krátce po půl čtvrté hodině ráno. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu. Dva lidé skončili v péči lékařů.
V péči zdravotníků skončili dva obyvatelé domu. Na místě události zasahovalo pět jednotek hasičů.

„Hlášení o požáru jsme na lince tísňového volání přijali v 3:35 hodin. Na místo události vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Telč společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů ze Staré Říše, Nové Říše, Dlouhé Brtnice a Želetavy. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu,", informovala mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.

Hasiči požár lokalizovali před půl pátou. Zásah na místě stále probíhá. „Hasiči dohašují jednotlivá ohniska hoření a rozebírají požárem zasažené konstrukce", doplnila P. Musilová.

Škoda byla předběžně odhadnuta na 1,3 milionu korun.

Příčina požáru je předmětem vyšetřování.


- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   24. 3. 2023

• Památky v Třebíči otevřou své brány první dubnový víkend

Čtvrtek   23. 3. 2023

• Procházka představí nejzajímavější a nejdůležitější místa spojená s nacistickou okupací v Havlíčkově Brodě
• Havlíčkobrodská nemocnice ruší očkovací centra, lidé už nemají o injekce zájem
• Podvody s investicemi do akcií energetických společností, místo očekávaných zisků přicházejí o nemalé finanční prostředky
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje; za volantem bez řidičáku a s více jak třemi promile v dechu
• Jihlavský magistrát bude od konce března téměř celý měsíc bez výtahu
• V neděli v noci se změní středoevropský čas na letní, noc bude o hodinu kratší
• U Rovečné na Žďársku hořel les, zasahovalo deset jednotek hasičů
• Přednáška o Argentině a kaktusech v jihlavském muzeu
• V Chotěboři vzplála výrobní hala, škoda je pět milionů korun

Středa   22. 3. 2023

• Sovy pálené, které obohatily chov v táborské zoo, čekají na své jméno, vybere ho veřejnost
• Na trati Jihlava - Okříšky potrvá od pondělí do čtvrtka výluka, důvodem je údržba kolejí
• Z policejního deníku: vandal poničil automat; cizinec v podmínce kradl kojeneckou výživu a cukrovinky; motorkář boural, letěl pro něj vrtulník
• Čtyři muži, z toho dva cizinci, distribuovali na Jihlavsku kokain, skončili v policejních celách
• Orli mořští na Vysočině právě hnízdí, loni mladé vyvedlo třináct párů

Úterý   21. 3. 2023

• Žáby a další obojživelníci putují do vod, kde se narodili a to i přes silnice. Řidiči, buďte k nim ohleduplní
• Velbloudice Frída z táborské zoo v sobotu oslaví sedmé narozeniny
• Velikonoční výstava v Betlémě v Hlinsku nabídne tradiční sváteční obyčeje
• Z policejního deníku: pachatel poničil harvestor, škoda je několik set tisíc korun; zloděj si odnesl železnou bránu
• Sdílená kola jako nejrychlejší způsob dopravy po městě, Nextbike letos odstartuje v dalších deseti městech
• V Jihlavě začínají změny dopravního značení v centru města
• Hasičský hotel v Přibyslavi přivítá první hosty v sobotu 8. dubna, večer se mohou lidé těšit na ohňostroj

Pondělí   20. 3. 2023

• Komentovaná prohlídka výstavy a workshop v novoměstské Horácké galerii v pátek
• Prodeje dálničních známek rostou a v systému se chystají další novinky
• Respirační onemocnění na Vysočině ubývá, nejvíce jich je na Žďársku a Havlíčkobrodsku
• Velikonoční jarmark plný lahůdek a řemeslných výrobků v sobotu v Pelhřimově
• Z policejního deníku: muži kradli krmnou směs, škoda přesáhla 70 tisíc; zloděj si odnesl elektrokoloběžku; opilý cizinec za volantem skončil na záchytce
• Česká televize uvede dokument Lesní žal, vypovídá o tom, jak děti z Vysočiny teskní po lese, nabízí ale také novou naději
• Jihlavanům začíná Maraton s roztroušenou sklerózou
• Starou rozložitou lípu ve Žďáře nad Sázavou ošetřili arboristé

Neděle   19. 3. 2023

• Ve Žďáře nad Sázavou obnovují tradici Pašijové hry Co se stalo s Ježíšem
• Besedu s archeologem Stanislavem Vohryzkem na téma Cesty po římských provinciích v Jemnici
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl různé nářadí; distributora marihuany kriminalisté dopadli
• Cesta zpět. O výstavě obrazů soběslavského malíře Bohuslava Sýby v Pacově

Sobota   18. 3. 2023

• V Horácké galerii vystoupí orchestr lidových nástrojů BROLN, výtěžek poputuje na konto novoměstské nemocnice
• Tříletý zubří samec Taran z táborské zoo rozšíří chov v rozhlehlé zubří rezervaci ve Francii
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: sbírka hodin

Pátek   17. 3. 2023

• Z policejního deníku: krádež kola; opilý zloděj skončil na záchytce

Čtvrtek   16. 3. 2023

• Pelhřimovská nemocnice zakázala od pátku návštěvy na oddělení dlouhodobě nemocných, přibývá tam nemocných covidem
• Pečujme o svůj sluch! Do budoucna pomůže s měřením sluchu nová mobilní aplikace
• Z policejního deníku: zloděj ukradl včely; recidivisté nesmí do Jihlavy, přesto tu byli, policisté je dolapili
• Pozor na podvodníky, kteří se snaží vydávat za vojáky či námořníky; nevěřte neznámým lidem, kteří slibují společnou budoucnost a chtějí po vás peníze
• Ve Starči vzplála střecha stodoly a rodinného domu, škoda je osm set tisíc korun
• Agresivní zloděj zbil v obchodě pracovníka ostrahy tak, že musel vyhledat lékaře
• Při střetu dvou osobních aut u obce Šmolovy utrpěli čtyři lidé zranění
• Pacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu lékaři v jihlavské nemocnici opět zodpoví dotazy
• V pelhřimovské nemocnici u chirurgických ambulancí mají lidé k dispozici bezlepkový automat
• Památky se návštěvníkům otevřou v sobotu 1. dubna, vstupné vyšší nebude

Středa   15. 3. 2023

• Den vody si prožijeme i užijeme
• Křížová cesta v Přibyslavi z dílny uměleckého kováře Petra Štáfla bude vysvěcena v neděli 2. dubna
• Z policejního deníku: vandal poničil auto, škoda je padesát tisíc; agresor napadl muže, bil ho a okradl
• Kriminalisté dopadli cizince, kteří zbili a okradli muže, hrozí jim až deset let za mřížemi
• Březnový novoměstský farmářský trh tentokrát láká na ovčí speciality a cibuloviny
• Přednáška Argentina - jedno velké dobrodružství v Telči

Úterý   14. 3. 2023

• Pár sov pálených doplnil kolekci sov v táborské zoo
• Akutních respiračních onemocnění na Vysočině ubývá, nejvíce nemocných je na Žďársku
• Jihlavský spolek Nebojte se policie přichází s nabídkou další pomoci seniorům s projektem nazvaným Jak se bránit
• Komentovanou prohlídku výstavou Okupace 1939 ve fotografiích – březnové události na Havlíčkobrodsku doplní beseda o fotgrafiích s Janem Lakosilem a Michalem Kampem
• Z policejního deníku: mladík se vzbudil v prázdném uzamčeném autobuse; krádež nafty a nářadí; muž nesmí do Jihlavy, maskoval se parukou
• Havlíčkobrodští kriminalisté dopadli šestatřicetiletého distributora drog v podmínce
• V Nesvačilech vzplála střecha rodinného domu, jeden zasahující hasič utrpěl zranění

Pondělí   13. 3. 2023

• Obě dvoukřídlé hřbitovní brány v Přibyslavi jsou zrekonstruovány
• Výstava kraslic Hany Šmikmátorové v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě
• Nezájem o testování: Praxi elektronických rezervací nahradí telefonické objednávání
• Nájemné u zahrad a zázemí k domu a rovněž u pozemků pod garážemi bude v Jihlavě vyšší
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do kůlny, škoda je šedesát tisíc; zloděj ukradl z tašky peníze, platební kartu, mobil a další věci
• Ženu v Humpolci srazil kamion, záchranáři ji letecky transportovali do pražské nemocnice
• Nevracejme se ke středověkým zvykům, lov lukem zvířatům způsobí zbytečné utrpení
• Zubní kartáček - dárek z Pelhřimova pro radost i službu, ve městě mají více než stočtyřicetiletou tradici

Neděle   12. 3. 2023

• Energetici v Dalešicích oslaví Světový den vody speciálními exkurzemi pro návštěvníky
• Přednáška na téma Funerální architektura 20. století v českých zemích v Telči
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z haly motorové pily a disky s pneumatikami; vandal poškodil závoru
• V Osové Bítýšce shořela chata, škoda je téměř jeden milion korun
• V Přibyslavi přibudou ptačí budky i hotely pro hmyz
• U Stržanova na Žďársku zemřela při nehodě dvacetiletá řidička osobního auta

Sobota   11. 3. 2023

• Dokonáno jest
• V Havlíčkově Brodě vzplál vagon odstaveného vlaku, policisté dopadli podezřelého muže
• Na Vysočině řádí silný vítr, hasiči zasahovali u více jak třiceti událostí

Pátek   10. 3. 2023

• Současné počasí svědčí dosahování maximálních výkonů dukovanských bloků
• Po setmění v zoo uvidíte i soumračná zvířata
• Pelhřimov si připomene sté výročí narození Lubomíra Lipského, lidé mohou vybírat z jeho filmů
• Z policejního deníku: žena chtěla na zájezd, nemá letenky ani peníze; žena naletěla podvodníkovi, přišla o sto tisíc
• Vodní brouci aneb jak brouci osídlili vodní živel v podání zoologa Dušana Trávníčka v jihlavském muzeu
• Novoměstská nemocnice nabízí předporodní kurzy, zájem o ně mají budoucí maminky i tatínkové

Čtvrtek   9. 3. 2023

• Z policejního deníku: nález zkorodované zbraně; opilý řidič BMW způsobil nehodu
• Dílničky, přednášky i hospodský kvíz po celý březen v jihlavské knihovně
• Jihlavští strážníci našli muže, který si chtěl ublížit, navíc trpí epilepsií
• Jarní fler trh v Novém Městě na Moravě nabídne spoustu originálních výrobků
• Jihlavská nemocnice šetří desítky tisíc měsíčně díky jednoduché novince, díky energetické úspoře počítačů
• Nehoda u Jabloňova na dálnici D1 152,5 kilometru ve směru na Prahu, dálnice je uzavřena

Středa   8. 3. 2023

• Po střetu osobního auta s kamionem u Vílance na Jihlavsku zemřel řidič osobního auta
• Používat jedy ve volné přírodě je barbarství, otrávit se mohou chránění živočichové i domácí mazlíčci
• Z policejního deníku: muž odmítal vrátit peníze, které mu omylem přišly na účet; zloději potravin a alkoholu byli dopadeni
• Silně opilý cizinec s kamionem boural, hrozilo převrácení, skončil na záchytce
• Přednáška věnovaná pěstování brambor v zemědělských podnicích i na zahrádkách
• Třebíč potřebuje praktické lékaře pro dospělé i děti, nabízí finanční bonusy
• Na Masarykovo náměstí v Pelhřimově by se mohly vrátit stromy, zástupci radnice to zvažují

Úterý   7. 3. 2023
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz