Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 1.12 2022


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Společnost Elektrárna Dukovany II, a. s., ze skupiny ČEZ obdržela nabídky od tří uchazečů na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech
Společnost Elektrárna Dukovany II, a. s., (EDU II), stoprocentní dceřiná společnost ČEZ, obdržela nabídky od tří uchazečů na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech. Americko-kanadský Westinghouse, francouzská EdF a korejská společnost KHNP měly na podání nabídek čas do dnešního dne. Nyní proběhne ze strany EDU II analýza nabídek a následně jednání s uchazeči. Poté do konce září příštího roku předloží uchazeči finální nabídky.
„Vnímáme, že uchazeči mají silný zájem o stavbu nového jaderného zdroje v České republice. Od zahájení tendru v březnu tohoto roku vidíme pečlivou přípravu od všech uchazečů. Sestavili silné týmy na tuto zakázku, měli řadu upřesňujících dotazů, absolvovali návštěvu dukovanské lokality,“ říká člen představenstva a ředitel divize nová energetika ČEZ Tomáš Pleskač.

Úvodní nabídky jsou podkladem pro vyjasňování technických a komerčních parametrů, nikoliv však pro samotný výběr či vylučování dodavatelů.

„Finální nabídky očekáváme na konci září příštího roku. Poté nabídky vyhodnotí Elektrárna Dukovany II ze Skupiny ČEZ a následně hodnotící zprávu předloží ke schválení státu. Předpokládáme, že smlouvy budou finalizovány v roce 2024,“ doplnil Tomáš Pleskač.

Úvodní nabídky byly předány EDU II elektronicky, prostřednictvím speciálního šifrování a unikátně zabezpečeného úložiště.

Hlavním cílem ČEZ je bezpečný a pro Česko efektivní projekt. U vlastního výběrového řízení je cílem volba nejlepšího dodavatele a kvalitní smlouva. Po jejím podpisu bude následovat důkladná příprava projektové dokumentace tak, aby byl dosažitelný termín zahájení zkušebního provozu nového bloku v roce 2036. Dukovanský nový blok bude postaven vedle stávající elektrárny a v budoucnu nahradí část jejího výkonu. První blok Jaderné elektrárny Dukovany byl spuštěn v roce 1985.

Podpora rozvoje jaderné energetiky v Česku vzrostla za poslední rok o sedm procent a je nejvyšší v historii měření od roku 1993, činí 72 procent. Za vysokou podporou je především současná energetická krize. Vyplývá to z průzkumu agentury IBRS, který uskutečnila na přelomu letošního října a listopadu.

Souběžně s výběrovým řízením stoprocentní dceřiná společnost Elektrárna Dukovany II, a. s., (EDU II) pracuje na dalších částech projektu. Poté, co v roce 2019 vydalo Ministerstvo životního prostředí kladné stanovisko k hodnocení vlivu na životní prostředí (EIA), získala v loňském roce i Povolení k umístění od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a autorizaci výrobny od Ministerstva průmyslu a obchodu. Aktuálně běží územní řízení, o které EDU II požádala stavební úřad 1. 6. 2021.

K nejdůležitějším výhodám jaderné energetiky patří energetická bezpečnost – možnost dodavatelsky ošetřit nezávislost na třetích zemích, nízké provozní náklady, tedy v dlouhodobém horizontu stabilní cena, spolehlivost dodávek elektřiny a bezpečnost provozu jaderných elektráren. Zcela zásadní jsou ekologické aspekty, bezemisní elektřina zásadně přispívá v boji s globálním oteplováním. Výroba energie z jádra není doprovázena emisemi CO2, takže provoz jaderných elektráren významně přispívá k celkovému snižování emisí oxidu uhličitého – nejvýznamnějšího skleníkového plynu.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Táborská zoo zachránila 25 zdravých kůzlat vymírajícího plemene, kterým hrozila zbytečná smrt. Pomozte jí zachránit další bezbranné tvory
Pětadvacet živých tvorů se podařilo zachránit táborské zoologické zahradě, která se ujala mladých zdravých kůzlat. Jejich jedinou „chybou“, za níž měli zaplatit vlastním životem, bylo, že se narodili jako kluci. Samci totiž nedávají mléko, na němž je však podnikání kozích farem závislé. Malí kůzlečí samci proto často končí krátce po narození v kafilérii. ZOO Tábor dlouhodobě bojuje proti zbytečnému zabíjení jakýchkoliv zvířat. Pokud ji chcete v tomto boji podpořit, máte nyní možnost.
„Hlavním posláním naší zoologické zahrady je chov a hlavně ochrana ohrožených zvířat. Nejde přitom jen o druhy přímo ohrožené vyhynutím, jako je například fosa madagaskarská nebo tygr ussurijský, ale zajímá nás osud všech zvířat. V rámci našich možností se snažíme pomoct všem živým tvorům, které to potřebují,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Jen letos tak táborská zoo pomohla zachránit například osly ze Slovenska určené k likvidaci na jatkách, mufloní mládě, jehož matku srazil a zabil řidič auta, či volně pohozenou želvu nádhernou, kterou neznámý nálezce přinesl jindřichohradecké veterinářce. Vůbec největší skupinu zvířat – celkem 25 mladých kůzlat – zachránila zoo z jedné nejmenované mléčné farmy.

„Farma, která chová kozy vymírajícího českého plemene, odsoudila nádherná a hlavně zcela zdravá zvířata k okamžité smrti. A to jen proto, že se jim nehodila do jejich byznys plánu. Možná jste nad tím nikdy příliš nepřemýšleli, ale mléčné farmy ke svému podnikání potřebují kozí samice, protože právě ty produkují mléko. Běžnou a krutou praxí proto je, že pokud se narodí malí kozlíci, jsou krátce po porodu rovnou usmrceni a putují do kafilerie. Tuhle naprostou neúctu k životu a bezcitnou lhostejnost nikdy nepochopím“ doplňuje ředitel zoo Korec.

Pětadvacet zachráněných kozlíků je maximální počet zvířat, kterým může táborská zoo poskytnout adekvátní podmínky pro spokojený život. „Bohužel tato barbarská praxe není výjimkou, ale spíše pravidlem. Podle mých informací se k ní uchyluje velké množství kozích farem. Hlavně příchod jara je na mnoha z nich ve znamení zbytečného masakru malých kozích samců. Byli bychom velmi rádi, kdyby se nám podařilo tohoto osudu ušetřit co nejvíce kozlíků. Pokud se některý z našich příznivců chce podílet na jejich záchraně a poskytnout jim nový domov, ať se nám ozve. Každý zachráněný život stojí za to,“ apeluje ředitel ZOO Tábor Korec.

Zoologická zahrada v Táboře je aktuálně otevřená pouze o víkendech a státních svátcích od 9:00 do 16:00 hodin.

Foto: Jedno z kůzlat zachráněných před jistou a hlavně zbytečnou smrtí
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Fasády muzejních budov v Jihlavě září novotou
Skončila první fáze opravy fasád muzejních domů č. p. 57 a 58 na Masarykově náměstí v Jihlavě. Výsledkem jsou bohatě štukově zdobené fasády obou domů a nová okna ve všech patrech. Uvedl to ředitel Muzea Vysočiny Karel Malý.
"Jak štuky, tak i výsledná barevnost fasád odpovídá historickému vzhledu budov a vznikla po intenzivní spolupráci investora, projektanta, orgánů památkové péče a realizačních firem", dodal K. Malý.

Činnost realizačních firem Štukatérství Krejčí, Truhlářství Javůrek, Otakar Marcin, která trvala téměř čtyři měsíce, skončila na konci listopadu.

Přes zimu budou práce přerušeny a obnoveny budou na jaře 2023, kdy bude dokončena oprava fasád přízemní části budov a budou zde instalovány dřevěné výkladce. Kompletní ukončení opravy fasád se předpokládá v červnu 2023.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Práce na násypovém tělese na silnici I/19 ve Stříbrných Horách skončí v polovině prosince, poté tam bude obnoven provoz
Práce v zajištění násypového tělesa silnice I/19 ve Stříbrných Horách na Havlíčkobrodsku by měly skončit v polovině prosince a následně bude na silnici obnoven provoz. Uvedl to Martin Buček z komunikačního týmu Ředitelství silnic a dálnic.
"Vyvrtali a vybetonovali jsme osmatřicet pilot, které tvoří základ budované pilotové opěrné zdi v délce pětadvaceti metrů. Dokončení jejich betonáže nám umožnilo realizovat bednění a betonáž římsy a v minulém týdnu provést výkopové práce na líci zdi a odtěžit terén na líci zdi po úroveň paty svahu", informoval M. Buček.

Doplnil, že v tomto týdnu dělníci po vyvrtání kotevních trnů do líce zdi a po jejím osazení výztuží aplikovali stříkaný beton na instalované kari sítě, který bude do konečné podoby srovnaný a hlazený.

"Po doplnění celé konstrukce vozovky v odbourané části a osazení na míru vyrobených svodidel plánujeme opětovné uvedení do provozu v polovině tohoto měsíce", dodal M. Buček.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež peněženky, škoda je přes patnáct tisíc; muž vyhrožoval příbuznému se zbraní v ruce
Policisté pátrají po zloději, který v noci z pondělí 28. listopadu na úterý vnikl pachatel do zábavního podniku na ulici Skalní v Třebíči a ukradl odloženou peněženku s finanční hotovostí. Majiteli vznikla škoda za více než patnáct tisíc korun. Policisté provedli v lokalitě šetření, zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po zloději pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Zloděj si odnesl semafory a klíny pro zajištění kol nákladních aut
Policisté pátrají po pachateli, který v Humpolci na Pelhřimovsku ukradl z volně přístupného objektu firmy semaforová svítidla a klíny pro zajištění kol nákladních vozidel. Majiteli způsobil škodu přibližně za čtyřicet tisíc korun. K případu došlo v době od ranních hodiny středy 23. listopadu do odpoledních hodin úterý 29. listopadu. "Pachatel odcizil z venkovního opláštění budovy semaforová světla zelené a červené barvy, dále odcizil držáky s klínem pro zajištění kol zaparkovaných nákladních vozidel", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, po zloději pátrají.

Objasněná krádež
Policisté prověřují krádež, ke které došlo ve středu 30. listopadu ve Žďáře nad Sázavou. "Dva muži odcizili z čerpací stanice alkoholické nápoje a sluneční brýle v hodnotě přes osm set korun. V prodejně čerpací stanice vzali před jedenáctou hodinou večer zboží, kdy jeden z mužů dal plechovky alkoholu do batohu druhému muži a ten se zbožím odešel, aniž by za zboží zaplatil. Poté druhý muž vzal sluneční brýle, které uschoval v oblečení a taktéž z prostor čerpací stanice odešel. Po přijetí oznámení se policistům podařilo na základě místní znalosti dvojici ztotožnit", uvedla M. Lébrová. Jedná se o muže ve věku jednadvacet let a sedmatřicet let. Mladší z mužů již byl v minulosti soudně trestán. Muži jsou podezřelí z přestupku proti majetku.

Muž napadl partnerku, skončila v nemocnici
Policisté šetří napadení, ke kterému došlo ve středu 30. listopadu v obci nedaleko Jihlavy. "Ve večerních hodinách napadl v domě muž svoji partnerku, která následně v obavě z dalšího útoku utekla ven. Přivolaní policisté šestapadesátiletého muže zajistili. Napadená žena byla zdravotnickou záchrannou službou převezena na vyšetření do jihlavské nemocnice. Při dechové zkoušce policisté muži naměřili hodnotu 1,48 promile alkoholu. Pod vlivem alkoholu byla i žena. Opilého muže policisté odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Dále provedli šetření, případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu pokusu ublížení na zdraví. Na základě shromážděných informací rozhodli o vykázání muže ze společného obydlí.

Muž vyhrožoval příbuznému se zbraní v ruce
Policisté z Chotěboře na Havlíčkobrodsku přijali začátkem října oznámení o muži, který vyhrožoval svému příbuznému před domem. "Policisté zjistili, že v neděli 2. října v podvečerních hodinách došlo před domem k události, kdy osmapadesátiletý muž se zbraní v ruce vyhrožoval svému příbuznému, což v poškozeném vzbudilo důvodnou obavu o jeho život a zdraví. Ke zranění osob nedošlo. Zbraň, kterou muž použil, policisté zajistili", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté shromažďovali důkazy a následně policejní inspektor sdělil osmapadesátiletému muži podezření ze spáchání trestného činu nebezpečného vyhrožování. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Nezletilá dívka byla pod vlivem alkoholu
V současné době se policisté zabývají případem nezletilé dívky, která ve středu 30. listopadu po deváté hodině večer ve Žďáře nad Sázavou měla přes promile alkoholu. "Policisté při dohledu nad veřejným pořádkem si povšimli mladé dívky, postávající před obchodním domem na ulici Strojírenská, zjistili totožnost nezletilé dívky a provedli u ní dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem, kdy naměřená hodnota vykázala 1,04 promile alkoholu. Dívka pod vlivem alkoholu byla zdravotnickou záchrannou službou převezena na vyšetření do nemocnice. Informován byl zákonný zástupce dívky a dále odbor sociálně právní ochrany dětí", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. V souvislosti s tímto případem provedli policisté šetření a zjistili, že požití alkoholu nezletilé umožnil třiačtyřicetiletý cizinec. Jeho protiprávní jednání policisté dále šetří.

Muž řídil auto pod vlivem drog a přes uložený zákaz
Ve čtvrtek 1. prosince zastavili policisté kolem jedné hodiny v noci auto VW, jehož řidič jel v Třešti na Jihlavsku po ulici Dr. Richtra. "Při kontrole zjistili, že čtyřiadvacetiletý muž má od léta na základě rozhodnutí městského úřadu vyslovený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel a řídit automobily by směl až v roce 2024. Dechová zkouška byla u řidiče negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test u něho ukázal přítomnost amfetaminu a marihuany. Policisté řidiči další jízdu zakázali", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Muž je dále podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Nezletilý mladík na Třebíčsku napadl dva muže nožem a mečem
Závažný a velmi neobvyklý případ vyšetřují kriminalisté z Třebíče. Napadený muž utrpěl zranění po úderu do hlavy, a to mečem. Předtím ohrožoval útočník svoje okolí ještě s nožem v ruce. Navíc se jedná o mladíka, kterému ještě nebylo ani osmnáct let. Mladistvý byl obviněn ze spáchání tří provinění.
Ke spáchání činu došlo v obci na Třebíčsku v létě. Na pozemku u domu se ve večerních hodinách konala oslava. Hlučnější zábava jejích účastníků se nelíbila sousedům a následně došlo ke konfliktu účastníků oslavy se sousedy. Spor vyústil až ve vzájemné napadání. Do konfliktu se zapojil také mladík, který postupně napadl padesátiletého a následně ještě dvaadvacetiletého muže. Použil nůž a meč, kterými ostatní nejen ohrožoval, ale mladšího z napadených mužů zranil. Agresivního mladíka se podařilo za přispění ostatních odzbrojit a zpacifikovat.

Na místo vyjely po přijetí oznámení policejní hlídky a vzhledem ke zranění směřovala do obce také zdravotnická záchranná služba. Policisté po příjezdu učinili opatření, aby již nemohlo docházet k dalšímu fyzickému útoku. Napadený muž měl zranění hlavy a zdravotníci ho odvezli do třebíčské nemocnice. Do zdravotnického zařízení byl převezen také podezřelý mladík.

Policisté zajistili meč dlouhý více než metr a dále nůž, které útočník při činu použil. U podezřelého mladíka provedenou dechovou zkouškou požití alkoholu nezjistili. Zraněný napadený muž měl přes jedno promile alkoholu. Prověřování závažného případu převzali třebíčští kriminalisté.

Provedli důkladné šetření, výslechy osob, vyžádali si lékařské zprávy, znalecký posudek a shromáždili důkazy, na jejichž základě poté zahájili trestní stíhání mladíka.

„Mladistvý je obviněn ze spáchání provinění pokusu těžkého ublížení na zdraví a dalších dvou provinění, a to porušování domovní svobody a výtržnictví,“ řekla mjr. Mgr. Miluše Vostalová, zástupkyně vedoucího oddělení obecné kriminality. Mladík v minulosti nebyl soudně trestán.

Mladistvý je obviněn z toho, že nejprve napadl padesátiletého muže, kterého udeřil pěstí a dále vytáhl nůž, se kterým manipuloval, aniž by někoho zranil. Nůž mu nakonec vypadl, na což reagoval tím, že odběhl do svého bydliště a přinesl si zpět meč. Mečem poté napadl dvaadvacetiletého muže. Opakovaně se ho snažil udeřit do oblasti hlavy, čemuž se napadený bránil. Rány se mu dařilo vykrýt, přesto utržil i úder do hlavy.

Napadený muž utrpěl tržnou ránu, zhmožděniny a další drobnější zranění. Léčení si vyžádalo přibližně dva týdny. Napadenému muži ale hrozilo zranění daleko vážnější. Vzhledem k tomu, že mladík směřoval rány na oblast hlavy, mohl způsobit těžké zranění a nedošlo k němu jen díky náhodě a okolnostem nezávislých na jeho vůli.

Případ kriminalisté dále vyšetřují. Zabývají se také jednáním ostatních účastníků konfliktu.

Za násilnou trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na deset let, v případě osoby mladistvé je trestní sazba poloviční.
Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Tradiční Slet Mikulášů, andělů a čertů na Havlíčkově náměstí a v podzemí v Havlíčkově Brodě
Již tradiční slet Mikulášů, čertů a andělů se bude konat na Havlíčkově náměstí v Havlíčkově Brodě v pondělí 5. prosince. Akci zahájí v 16 hodin vystoupení Havlíčkobrodská dvanáctka.
Havlíčkobrodská dvanáctka pod vedením Zbyňka Paličky bude na náměstí hrát až do 18 hodin koledy a vánoční písně.

Od 17 hodin je připravený zábavný program pro děti v podobě her a soutěží v režii rádia Vysočina

Od 16 do 18 hodin se v podzemí ve Svatovojtěšské ulici otevře peklo, nastěhují se tam Mikuláši a čerti. Všichni nebojácní jsou srdečně zváni.
- red -Zpět nahoru na obsah...

U řady onemocnění je čas zásadní, v pelhřimovské nemocnici funguje ambulance preventivní medicíny
K lékaři bez obav a dlouhého čekání. Přesně to nabízí klientům prostřednictvím Ambulance preventivní medicíny Nemocnice Pelhřimov. Moderní zdravotnické zařízení klientům poskytuje, na základě dlouholetých zkušeností, preventivní program cílený na prevenci nejzávažnějších onemocnění. Objednávání klientů na vyšetření probíhá v pracovní dny v době od 7 do 14 hodin na tel. čísle +420 565 355 262 nebo e-mailem na hdandova@nempe.cz
Komplexní interní vyšetření není hrazeno v rámci prevence z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Jedná se o nadstandardní placenou službu. „Vyšetření v naší nemocnici je kombinací hned několika metod. Základem je vyšetření lékařem, následuje zobrazovací vyšetření, tedy ultrazvuková prohlídka orgánů, která je pro klienta nenáročná a bez rizikového záření, ale přitom podává informaci nedostupnou fyzikálním i laboratorním metodám. Rovněž nechybí laboratorní vyšetření mapující všechny základní funkce organismu,“ popsal nabídku vyšetření ředitel Nemocnice Pelhřimov Ing. Jan Mlčák, MBA.

Návštěva ambulance preventivní medicíny pro klienta znamená jednorázový odběr krve na lačno a poté odebrání podrobné anamnézy a podstoupení klinického vyšetření odborným specialistou ve vnitřním lékařství a po jeho doporučení eventuálně provedení EKG, rtg srdce a plic, ultrazvuk břicha apod.
Preventivní vyšetření by mělo včas odhalit závažná onemocnění, mělo by Vás ale také varovat před budoucími zdravotními riziky. Cílem Nemocnice Pelhřimov je, aby každý získal nejen aktuální informace o svém zdravotním stavu, ale i doporučení, jak upravit životní styl a sledovat své zdraví v dalších letech. „Zdraví je to nejcennější, co máme. Je možné, že nás v tuto chvíli nic nebolí, což ale není ukazatelem, že nemáme žádné zdravotní potíže. V rámci ambulance preventivní medicíny jsme proto připravili i základní screeningová vyšetření, která by měla odhalit potíže či onemocnění orgánů již v počátečním stadiu a tím do značné míry zlepšit prognózu léčení, předcházet onemocnění nebo může potvrdit Váš dobrý zdravotní stav,“ sdělil ředitel pelhřimovské nemocnice Ing. Jan Mlčák, MBA. Konkrétně se jedná o vyšetření srdce, jater, ledvin, slinivky břišní, trávicího traktu, plic, vnitřního prostředí a minerálů v těle nebo zjištění probíhajícího zánětlivého onemocnění.

Základní preventivní vyšetření zahrnuje podrobné stanovení anamnézy, klinické vyšetření, náběry a zhodnocení ze základních laboratorních krevních testů (krevního obrazu, lipidového souboru, kyseliny močové, glykémie, mineralogramu, renálních parametrů, jaterních testů), vyšetření moče chemicky a sediment, provedení a zhodnocení EKG a posouzení rentgenu srdce a plic. Rozšířené preventivní vyšetření obsahuje vyšetření stolice na okultní krvácení k včasnému odhalení rakoviny tlustého střeva, abdominální ultrazvukové vyšetření, ECHO srdce, UZ krčních cév. „Součástí obou vyšetření je komplexní vyšetření lékařem s posouzením rodinné anamnézy se zaměřením na rizika pro Vás vyplývající, interpretace a souhrnné zhodnocení všech výsledků, doporučení pro případná další vyšetření, doporučení úpravy životního stylu a zdravotního sledování v následujících letech, vyhodnocení závěrečné zprávy,“ přiblížila vrchní sestra interního oddělení Nemocnice Pelhřimov Mgr. Hana Dandová, DiS a dodala, že vyšetření probíhá individuálně dle požadavku klienta.
Alexandra KNAPOVÁZpět nahoru na obsah...

Skládka v Jihlavě - Henčově bude po rozšíření kapacity od pondělí plně v provozu
Skládka komunálního odpadu v Jihlavě – Henčově bude od pondělí 5. prosince pro právnické i fyzické osoby plně zprovozněna. Součástí komunální skládky je i kompostárna a překladiště, které fungují také celoročně. Zimní provozní doba skládky v Henčově je od pondělí do pátku od 6 do 15.30 hodin, v sobotu a v neděli je zavřeno Návoz odpadu je možný nejpozději 30 minut před koncem pracovní doby. Uvedl to mluvčí Služeb města Jihlavy, které skládku provozují, Martin Málek.
"Provoz byl omezen od 1. června letošního roku a to po dobu výstavby nové etapy skládky. Rozšíření skládky se provádělo směrem na severovýchod od stávající plochy k lokalitám Nové Domky a letiště Henčov. Nový prostor k ukládání odpadu se zvětšil o 385 000 m3", informoval Martin Málek.

Doplnil, že při současném množství ročního návozu kolem 35 000 tun odpadu by měla nová kapacita vydržet zhruba čtrnáct let. Samozřejmě záleží na vývoji legislativy a přijímání nových zákonů o nakládání s odpady. Nyní se zákaz skládkování v podstatě v nezměněné podobě posunul až na rok 2030.

Výstavba nové etapy skládky stála kolem třiceti milionů korun.

Po kolaudaci tedy SMJ najíždí od příštího týdne opět na standardní provoz skládky v Henčově u Jihlavy.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Příběhy i symboliku zachytil hledáčkem svého fotoaparátu žďárský fotograf; jeho snímky jsou vystaveny v novoměstské nemocnici
Ruce babiček a dědečků a ruce dětí. To je hlavní námět nové výstavy žďárského fotografa Milana Šustra, která je k vidění ve foyer pavilonu chirurgických oborů v nemocnici v Novém Město na Moravě.
„Výstava nazvaná Souznění II navazuje volně na Souznění I, které vzniklo v roce 2016 ve spolupráci se Senior pointem a Family pointem ve Žďáře nad Sázavou. Byly to fotografie seniorů a dětí do jednoho roku,“ připomíná expozici, jíž měli návštěvníci novoměstské nemocnice v tomto roce také možnost zhlédnout, Milan Šustr.

Po několika letech se fotograf na mezigenerační tématiku podíval trochu jinak. „Zaměřil jsem se na ruce seniorů a dětí. Společně si podávají nejrůznější předměty – srdíčko, anděla, chrastítko a podobně. Je v tom určitá symbolika. Fotografoval jsem na několika místech, největší část snímků vznikla v budově polikliniky ve Žďáře nad Sázavou, kde mají své sídlo Family point a rodinné centrum Srdíčko. Ale několik fotek vzniklo i jinde, například v Pelhřimově,“ konstatuje žďárský fotograf.

Každá fotografie je samostatným příběhem. Ze všech je cítit souznění, ačkoliv před objektiv nastoupily naprosto rozdílné generace. „Výstava je putovní, na několika místech už byla. Teď mají možnost si ji prohlédnout návštěvníci i zaměstnanci novoměstské nemocnice. Snad se jim bude líbit,“ doufá Milan Šustr.
Helena ZELENÁ KŘÍŽOVÁZpět nahoru na obsah...

Ve Staré Říši hořel rodinný dům, předběžná škoda je přes milion korun
Rodinný dům ve Staré Říši na Jihlavsku zachvátil požár ve čtvrtek 1. prosince krátce po půl čtvrté hodině ráno. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu. Dva lidé skončili v péči lékařů.
V péči zdravotníků skončili dva obyvatelé domu. Na místě události zasahovalo pět jednotek hasičů.

„Hlášení o požáru jsme na lince tísňového volání přijali v 3:35 hodin. Na místo události vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Telč společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů ze Staré Říše, Nové Říše, Dlouhé Brtnice a Želetavy. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu,", informovala mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.

Hasiči požár lokalizovali před půl pátou. Zásah na místě stále probíhá. „Hasiči dohašují jednotlivá ohniska hoření a rozebírají požárem zasažené konstrukce", doplnila P. Musilová.

Škoda byla předběžně odhadnuta na 1,3 milionu korun.

Příčina požáru je předmětem vyšetřování.


- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   16. 6. 2024

• Výstava věnovaná svatojánským bylinkám a zvykům v havlíčkobrodském muzeu
• Akrobatické létání, historické letouny, muzika, soutěže i divadlo - to vše nabídne Airshow a dětský den v Chotěboři
• Na křižovatce ulic Brněnská – Okružní naproti supermarketu Tesco v Jihlavě budou v úterý 18. června od 11 hodin vypnuté semafory, dopravu budou řídit soutěžící policisté
• Třebíčská nemocnice hodlá pořídit sstém pro centrální míchání dialyzačního roztoku a inkubátor pro nedonošená miminka
• Z policejního deníku: zloděj poškodil stánek, dovnitř se stejně nedostal; muž házel do oken kamení a poškodil auto

Sobota   15. 6. 2024

• Zabavené chladnomilné šelmy naleznou dočasný azyl v Táboře. Zoo otevřela unikátní záchranné centrum
• Po nárazu do stromu na silnici mezi Kamenicí a Pavlínovem zemřel řidič osobního auta
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: hrací skříňky a přístroje
• Barokní socha svatého Václava stojí v Kotlářské ulici v Třebíči
• Lidé mohou posílat peníze na účet a pomoci tak obětem požáru, který vzplál v domě v Novodvorské ulici v Třebíči
• Táborská zoo odchovala další dvě zubří mláďata. Jména jim opět vybere veřejnost, šťastlivci zubry osobně nakrmí

Pátek   14. 6. 2024

• Třináctiletá samice levharta perského porodila první mládě, samička se má čile k světu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 30 tisíc; řidič pod vlivem drog a bez řidičáku z místa dopravní nehody utekl
• Uplynulo čtyřicet let od úmrtí architekta Bedřicha Rozehnala, projektoval nemocnici v Novém Městě na Moravě. Do zdravotnických staveb vnesl světlo, vzduch
• Volně pobíhající psi na okraji Jihlavy směrem na Pístov ohrožují hnízdící čejky chocholaté
• Speciální kontrola se zaměřila na měření emisí. Při zjištění závady u vozidla omezili technickou způsobilost na dobu třiceti dnů
• Důvěřivá prodavačka z Jihlavska odběhla muži pro vodu, přišla o třicet tisíc. Policisté zloděje z Mostecka dopadli

Čtvrtek   13. 6. 2024

• Eliška Přemyslovna se vrátí do Jemnice, začne slavnost Barchan
• XXI. ročník Mezinárodní veterán rallye historických motocyklů Pacovský okruh se koná u příležitosti 120. výročí založení mezinárodní motocyklové federace FIM
• Domácí hospic Bárka zakoupil nový automobil z peněz získaných z benefičních akcí
• Muž nabízel vstupenky i na Mistrovství Evropy ve fotbale. Vstupenky koupené mimo oficiální prodej si raději zkontrolujte, mohly by být falešné!
• Kriminalisté na Jihlavsku dopadli jednapadesátiletého distributora pervitinu
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta a traktoru peníze a naftu; řidič nákladní soupravy poztrácel balíky sena

Středa   12. 6. 2024

• Pelhřimovští policisté zachránili muže, který spadl do koryta řeky, za odvahu obdrželi od krajského ředitele ocenění
• Štursův třešňový sad u Vříště se bude kosit ručně, dobrovolníci se mohou hlásit již nyní
• Pelhřimov se pokloní padlým na západní frontě
• Nemocnice Mostiště otevřela novou ambulanci nutriční péče
• Nové videolaryngoskopy pomáhají v jihlavské nemocnici denně na operačních sálech
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za lékaře, námořníky či lodní inženýry
• Z policejního deníku: zloděj se do stánku nedostal; opilý řidič s pracovním strojem způsobil nehodu, nadýchal 3,51 promile

Úterý   11. 6. 2024

• Tradiční setkání automobilů značky Fiat i dalších historických vozů ve Svratce
• Laky Mari pokřtí v Třebíči své autorské EP Zvířecí Triptych
• Zakoupením nocleženek lze pomoci lidem bez domova strávit noc v teple a bezpečí
• Konference Spor o smysl dějin husitství ve dvacátém století v krajské knihovně v Havlíčkově Brodě
• Streetworkeři v jihlavských ulicích se snaží získat důvěru u mladých lidí a nabídnout jim pomoc
• Devatenáctiletý recidivista z Jindřichohradecka distribuoval v Jihlavě drogy dál, skončil v policejní cele
• Pohřešovaný senior byl nalezen mrtvý
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl alkohol a tabákové výrobky; hledaný muž putoval do vězení

Pondělí   10. 6. 2024

• Běh Chýnovská desítka na Táborsku již tuto sobotu
• V panelovém domě v Třebíči hořel byt, hasiči evakuovali jednadvacet osob, škoda je osm milionů
• Zábrany u Jarošovského Kacíře na Třebíčsku ochrání obojživelníky
• Kraj Vysočina má spolu s Prahou nejnižší nezaměstnanost v ČR. Nadcházející léto přeje rekvalifikacím, ale studenti raději užívají prázdniny
• Z policejního deníku: vloupání do karavanu; nález dělostřeleckého granátu z druhé světové války; opilý cyklista boural

Neděle   9. 6. 2024

• Hraná povídka Já, legenda zavede diváky do časů, kdy do Pelhřimova vstoupil krutý pán Karel z Říčan
• Stádečko nyal nížinných v jihlavské zoo se rozrostlo o malou samičku
• Olejomalby Magdaleny Křenkové Florianové vystavené na nádvoří hradu Roštejna vytvářejí inspirativní zážitek
• Klienti nízkoprahového centra v Jihlavě pomohou s úklidem města, za stravenku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl elektrokolo za padesát tisíc; auto se samo rozjelo a narazilo do rohu domu

Sobota   8. 6. 2024

• Do Dolní Jablonné se doplazil ceněný šnek, důvodem je zastávka v podobě selské světnice
• Povídání o brodských vilách s Michalem Kampou a Alešem Římanem
• V Břevnici na Havlíčkobrodsku ukradl zloděj z budovy obecního úřadu vlajku Evropské unie
• V Jihlavě na Skalce má veřejnost k dispozici nové multigolfové hřiště

Pátek   7. 6. 2024

• Moderní vzdělávání pro jaderné odborníky: Dukovany otevřely novou budovu pro zaměstnance a spolupracovníky
• Nově zrekonstruovaná Stará radnice v Havlíčkově Brodě poslouží jako Turistické informační centrum
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; auto srazilo cyklistu, ten utrpěl zranění
• Při střetu osobního auta s vozidlem záchranářů utrpělo zranění pět lidí, přiletěly dva vrtulníky

Čtvrtek   6. 6. 2024

• Puma ze zrušeného chovu nalezla díky táborské zoo lepší domov v Rakousku
• Řeka Svratka u Sedlišť bude vrácena do původního koryta, prodlouží se tak téměř o půl kilometru
• Vzpomínkové setkání hospice Bárka doprovodí Bee Band, lodičku se zapálenou svíčkou může po vodě poslat každý
• Anglický mastif Uriáš je nejtěžší pes v České republice, váží 125 kilogramů
• Senior s kolem sjel do příkopu, havaroval a na místě zemřel
• Z policejního deníku: mladíci ničili vagony, skončili na policii

Středa   5. 6. 2024

• Majitelé nemovitostí v Jihlavě by měli mít v den svozu nachystané popelnice nejpozději v šest ráno
• Vážně nemocným dětem bude věnována Noc snů - prohlídka jihlavské zoo
• Fotografický snímek z rozhledny Pípalka na Křemešníku zachycuje krajinu v největší vzdálenosti
• Mladík v Jihlavě na ulici vyhrožoval známému a ještě ho okradl; skončil zpátky v zařízení pro mládež, odkud utekl
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do prodejny; opilý muž napadal partnerku, skončil na záchytce

Úterý   4. 6. 2024

• Pouťové veselí ve Velkém Meziříčí nabídne koncerty, divadlo, tanec, atrakce i interaktivní prohlídku kostela sv. Mikuláše
• Povídání o poutním místě plném zázraků Kostelním Vydří
• Muzejní noc a noc kostelů v Moravských Budějovicích nabídne rodinný program, přednášky i komentované prohlídky
• Leo Salvet, muž s největším počtem titulů, se stane Rekordmanem roku v kategorii Světové unikáty z České knihy rekordů
• Z policejního deníku: zloděj si z chaty odnesl alkohol a rybářský prut, hledaný muž putoval za mříže

Pondělí   3. 6. 2024

• Přednáška Optické metapovrchy: budoucí optické komponenty nejen pro dalekohledy? v jihlavském muzeu
• Táborský odchovanec makak Vichr se v novém domově ve Španělsku dobře zabydlel
• V Jihlavě může jít volit 38 400 voličů. Dokončuje se roznos hlasovacích lístků
• Z policejního deníku: opilá žena zavolala záchranku zdravému muži, skončila na záchytce

Neděle   2. 6. 2024

• Havlíčkobrodské muzeum slaví 150 let, připravena je přednáška, výstava věcí, které nejsou běžně i vidění i bábovka podle receptu muzejníka F. Petra
• Jihlavští dobrovolní hasiči mají nové lehčí přilby, využijí je třeba při odstraňování stromů nebo čerpání vody
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ženě v obchodě peněženku, když si vybírala zboží. Policisté nabádají - buďte opatrní na svoje věci

Sobota   1. 6. 2024

• Nevinné oběti vykonstruovaného babického procesu budou mít na místě popravy u školy v Jihlavě pomník
• Přijeďte v pondělí 3. června do jihlavské zoo na kole a příští vstup máte zdarma, děti navíc obdrží poukaz na zmrzlinu
• První kamenný hospic na Vysočině by mohl přijmout první klienty již letos na podzim

Pátek   31. 5. 2024

• 31. květen 1257 – vysvěcení chrámu svatého Jakuba v Jihlavě
• Studentky Katolického gymnázia v Třebíči se seznámily s chodem nemocnice, nahlédly i na patologii
• V Dukovanech mají energetici další sokolí strážce, sokolí pár už potřetí vyseděl další čtyřčata
• Kraj Vysočina podpoří speciální sociální pomoc rodinám po ztrátě dítěte
• Kolekce unikátních hudebních nástrojů bude zapsána do České knihy rekordů
• Agresivní čtyřiatřicetiletý recidivista, který napadal ženy, skončil ve vazbě. Hrozí mu až deset let za mřížemi
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta věci za čtyřicet tisíc; za volantem pod vlivem drog
• Vodní svět v táborské zoo doplnil samec kachničky amazonské

Čtvrtek   30. 5. 2024
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz