Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 12.1 2023


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

V Pelhřimově byly vyhlášeny nejkrásnější české turistické pohlednice, vizitky a deníky
Tradiční soutěž o Nejkrásnější turistické pohlednice, vizitky, deníky a kartičkové kalendáříky, jejímž vyhlašovatelem je Česká pohádková akademie, dospěla do 26. ročníku a porota složená z kancléře České pohádkové akademie Marcela Goetze, pracovníků Agentury Dobrý den Pelhřimov, Klubu českých turistů, a zástupců grafické a polygrafické obce ve čtvrtek 12. ledna v Muzeu rekordů rozhodla o vítězích a dalším pořadí jednotlivých kategorií.
Na přívlastek „nejkrásnější“ letos kandidovalo (a do soutěže tedy bylo oficiálně přihlášeno) 74 pohlednic, 78 turistických vizitek, 62 kalendáříků a 12 turistických deníků a pasů. Porota zasedala ve čtvrtek 12. ledna a z jejího hlasování vzešla jako vítězná pohlednice Královský hrad Bezděz (autor fotografie Ladislav Renner), mezi turistickými vizitkami vyhrála „Pozorovatelna Durch“, kterou vydalo IC Valašské Klobouky, nejhezčí turistický deník má na titulní straně zámek Červená Lhota a vítězný kalendářík nese název „Český ráj“ (přihlašovatel: Turistické památky a CR Turnov).

Akce každoročně probíhá na podporu domácího cestovního ruchu a letos ji doprovodila výstava „ČESKÉ REKORDY, kterou Agentura Dobrý den Pelhřimov připravila pro letošní rok pro Českou pohádkovou akademii a která bude putovat po desítkách akcí a veletrhů, které ČPA pořádá, spolupořádá nebo se jich účastní. Turisté a účastníci nejrůznějších setkání tak budou moci na fotografiích obdivovat pozoruhodné výkony českých řemeslníků, siláků, akrobatů, ale i obří výrobky či nevídané miniatury (kupříkladu areál Velké mešity v Mekce, který se díky 3D tisku a nanotechnologiím vešel do jedné jediné desetiny milimetru).

V rámci soutěže byly vyhodnoceny i nejlepší vrcholové fotografie z akce Český den s českými vlajkami, která probíhá na závěr Měsíce věží a rozhleden každoročně v den státního svátku 28. října. Na 1. místě se umístil snímek Barbory Bartoňové z věže kostela ve Veselí nad Lužnicí.

VÝSLEDKOVÁ LISTINA

POHLEDNICE ČR 26. ROČNÍK
Umístění Název pohlednice Body Přihlašovatel / Autor / Zadavatel
1. 7 – Královský hrad Bezděz 36 Ladislav Renner
2. 1 – Českolipsko, krajina kopcům 30 Ladislav Renner
3. 33 – Loket 24 Radovan Smokoň
4. 8 – Trosky, Český ráj 21 Ladislav Renner
5. 56 – Tábor – Elinka 20 TIC Tábor / Zdeněk Parkan
6. 6 - Jedlová, Lužické hory 19 Ladislav Renner
7. 5 – Tajemné Zvířetice 18 Ladislav Renner
8. 65 – Česká Kanada 17 Tomáš Navara
9. 62 – Ráno nad Libercem 16 Lucie Kvapilová / Jiří Zuzánek
10. 18 – Komáří vížka 15 Radovan Smokoň

TURISTICKÝ DENÍK ČR 4. ROČNÍK
1. 7 – Červená Lhota 20 Tomáš Navara
2. 5 – Chlum u Třeboně 18 Kemp Kapřík
3. 11 – Kolín 15 TIC Kolín
4. 4 – Logovtipy J. Kerlese, mapka 12 Jižní Čechy pohádkové
5. 12 – Tábor s liškou 11 TIC Tábor

KAPESNÍ KALENDÁŘÍK 10. ROČNÍK
1. 15 – Český ráj 2023 14 Turistické památky a CR Turnov
2. 14 – Zámek Český Krumlov 11 Herbia, s. r. o.
3. 21 – Větrný mlýn Partutovice 10 www.stredni-morava.cz
4. 18 – Hrad Valdštejn 2023 9 Turistické památky a CR Turnov
5. 20 – Divadlo J. K. Tyla, Třeboň 5 TIC Třeboň

Vítězné vrcholové fotografie z akce Český den s českými vlajkami (na závěr Měsíce věží a rozhleden
– 28. října 2022):
Barbora Bartoňová (věž kostela ve Veselí nad Lužnicí), Jana Bodová (nejvyšší vrchol Orlických hor, Velká Deštná) a ZŠ Mrákotín.

Foto:
horní obrázek - porota
dolní obrázek - Český ráj
Miroslav MAREKZpět nahoru na obsah...

Jak počasí ovlivňuje nákupní zvyklosti? Zeptali jsme se odborníka
Počasí má přímý vliv na prodej přibližně 30% všech výrobků a služeb. A je druhým největším vlivem na chování spotřebitelů hned po stavu ekonomiky. Je to univerzální faktor ovlivňující nákupní chování, náladu a vnímavost spotřebitelů k marketingovým sdělením. Jinými slovy, můžete zobrazovat reklamy na pláštěnky, když prší, větrovky, když fouká, termoprádlo, když sněží a tílka, když je horko. Pomocí dat o počasí můžete měnit reklamní kreativy tak, aby odpovídaly aktuálním potřebám zákazníků. Vkládat dynamické, lokalizované informace o počasí do samotné reklamy. A upravovat výdaje na kampaně a regionální nabídky na základě místních povětrnostních podmínek. Pojďme se na marketing počasí podívat zblízka.
Co má počasí společného s marketingem?

Studie ukazují, že počasí má přímý vliv na chování a záměry spotřebitelů, což z něho dělá jednu z klíčových marketingových strategií. Počasí má zřejmý vliv na sezónnost některých produktů. Například v letních měsících značky prodávají nábytek na terasu častěji než v zimě. Existují však i méně zjevné vlivy. Podle British Retail Consortium je počasí největším faktorem, který ovlivňuje „emocionální stav“ kupujícího. Studie zjistila, že když je pošmourno nebo prší, zaznamenávají prodejci zboží pro domácnost, nábytku a oblečení až 12% nárůst online návštěvnosti. Jiná studie zjistila, že spotřebitelé, kteří jsou vystaveni většímu množství slunečního světla, jsou ochotni za některé produkty zaplatit více. Marketing počasí je efektivní forma automatizace marketingu, která využívá údaje o počasí v reálném čase ke spouštění reklam a personalizaci marketingových sdělení na základě lokalizovaného počasí zákazníka.

„Díky tomu, že rozumíme počasí a máme dlouhodobé zkušenosti se strojovým učením, umíme vytvářet předpovědní obchodní modely i pro marketingové agentury. Předpovídáme nákupní náladu zákazníků a tím pomáháme optimalizovat efektivnost reklamních kampaní. Nebo třeba na základě předpokládaného engagementu v online prostředí lépe cílit komunikaci na sociálních sítích nebo v newsletterech,“ říká Bohuslav Zeman, projektový manažer z Meteocentra, www.meteocentrum.cz.

Co je cílení na počasí?

Díky cílení na základě dat o počasí mohou značky a agentury přizpůsobit své kreativy na základě povětrnostních podmínek v daných lokalitách. Kampaně lze automatizovaně optimalizovat na základě místních teplot nebo povětrnostních podmínek, což umožňuje zaujmout spotřebitele během klíčových změn počasí reklamami, které vedou k akci. Marketéři vědí, že počasí má obrovský vliv na to, co spotřebitelé dělají, kam chodí a jak cestují, jaké jídlo jedí, jaké oblečení nosí, jaké výrobky a služby kupují, a dokonce i na to, jak se cítí v jednotlivých hodinách. Vliv počasí na poptávku spotřebitelů (konverze) je tak všudypřítomný a rozsah vertikálních oblastí závislých na počasí tak rozsáhlý, že si mnoho firem občas ani neuvědomuje, do jaké míry jsou jejich prodeje počasím ovlivňovány.

Jak počasí ovlivňuje nákupní zvyklosti?

Znalost očekávaného počasí na celý týden dopředu výrazně zjednodušila plánování outdoorových aktivit i cestování. Vedla také ke změně nákupních zvyklostí spotřebitelů. Vědomí, že zákazníka čeká slunečné počasí, může například ovlivnit nákup plážového oblečení, outdoorových aktivit, sportovního zboží a výrobků a služeb souvisejících s cestováním. Předpovědi počasí ovlivňují také rychloobrátkové zboží (CPG). Mnoho obchodů s potravinami a velkoprodejen využívá počasí k předpovídání toho, čeho by měly mít nejvíce na skladě. Pokud je například předpovídáno slunečné a

teplé počasí, mohou mít na skladě více grilovaných potravin atd. „Optimalizace pro firmy pak spočívá třeba v tom, že jsou díky predikcím schopny ovlivnit skladové zásoby, protože vědí, že v nejbližších dnech bude poptávka po nějakém konkrétním produktu. Mohou podle toho rovněž zacílit marketing,“ říká Bohuslav Zeman, projektový manažer z Meteocentra, www.meteocentrum.cz.

3 výhody cílení na počasí

Cílení podle počasí umožňuje marketérům oslovit spotřebitele ve správný okamžik prostřednictvím relevantních sdělení, vyšší účinnosti kampaní a poptávky řízené počasím.

1. Umožňuje relevantnější zasílání zpráv

Cílení na základě počasí nespočívá pouze v tom, že se konkrétní produkt váže na počasí. Údaje o počasí se dají využít také k pochopení psychiky spotřebitelů v daném okamžiku. Chápání myšlenkového rámce zákazníka umožní přizpůsobit marketingová sdělení odpovídajícím způsobem, což vede k mnohem účinnější strategii kampaně.

2. Zvyšuje efektivitu kampaně

Cílení na počasí pomůže poskytovat relevantnější sdělení, což zvýší účinnost kampaně a návratnost investic (ROI). Je to proto, že sdělení, které přináší včasné a relevantní informace v tónu, který rezonuje s náladou spotřebitele, povede ke zlepšení nákupního záměru.

3. Využívá poptávku závislou na počasí

Pro mnoho oborů je poptávka závislá na počasí velkou příležitostí, jak zvýšit povědomí o značce a prodej. Odvětví, jako je oděvní průmysl, potravinářství, dům a zahrada, sport, automobilový průmysl, cestování a cestovní ruch, mohou využít poznatky o počasí k vytvoření marketingových strategií, které odpovídají chování a záměrům spotřebitelů.

Příklad cílení na počasí

Automobilový průmysl je silně ovlivňován povětrnostními podmínkami. Když teploty klesnou, zákazníci začnou přemýšlet o nákupu zimních pneumatik, aby byli na silnicích v bezpečí. Když začne sněžit může ještě více spotřebitelů uvažovat o koupi bezpečnějšího vozidla, například vozidla s pohonem všech kol. Prodejci a výrobci automobilů takto mohou využít cílení na základě počasí a oslovit vnímavé zákazníky ve správný okamžik. Začne se s mapováním historických údajů o počasí s prodejními metrikami, aby byly odhaleny trendy. Poté se tato historická data využijí k předpovědi, kdy bude poptávka po pneumatikách s pohonem všech kol nebo zimních pneumatikách vrcholit. Nastavením parametrů, které spustí kampaň zaměřenou na pohon všech kol během nejhoršího zimního počasí nebo po něm, mohou marketéři zaujmout zákazníka v době, kdy je bezpečnost vozu v zimních podmínkách na prvním místě.

„Důležité je mít k dispozici historii vývoje parametru, který chceme předpovídat. Naše modely se pomocí umělé inteligence učí předpovídat přímo na specifických datech konkrétního zákazníka. K tomu doplníme spoustu vlastních dat, se kterými pracujeme (od počasí po makroekonomické proměnné a indikátory) a výsledkem jsou předpovědi na míru přímo podle potřeb konkrétní společnosti – ať už fyzické provozovny/výrobny, nebo třeba právě agentury. Naše produkty pomáhají zvýšit efektivitu provozu a snížit náklady,“ říká Bohuslav Zeman, projektový manažer z Meteocentra, www.meteocentrum.cz

Foto: ilustrační
Václav RůŽIČKAZpět nahoru na obsah...

Pro první kolo prezidentských voleb vydala Jihlava 588 voličských průkazů
Prezidentské volby se uskuteční v pátek 13. ledna od 14 do 22 hodin a v sobotu 14. ledna od 8 do 14 hodin. V Jihlavě budou moci lidé hlasovat v 58 okrscích. V Jihlavě bylo dosud vydáno 1096 voličských průkazů. Z toho 588 jich je určeno pro první kolo voleb, které se uskuteční už tento pátek a sobotu. Díky voličskému průkazu mohou lidé hlasovat v prezidentských volbách mimo svůj voličský okrsek nejen v Česku, ale také v zahraničí. V minulých volbách prezidenta republiky bylo v Jihlavě pro obě kola vydáno 1528 voličských průkazů.
Pokud prezident nebude zvolen již v prvním kole, mohou lidé o voličské průkazy do kola druhého žádat písemně nejpozději do 20. ledna a osobně do 25. ledna do 16 hodin na správním odboru jihlavského magistrátu.

V krajském městě bude celkem 58 okrsků, ve kterých budou moci lidé podle místa svého trvalého bydliště hlasovat. Pokud vás zajímá, kde konkrétně je najdete, přečtěte si náš článek Kam jít v Jihlavě volit prezidenta? Přehled míst na:
https://jihlava.cz/assets/File.ashx?id_org=5967&id_dokumenty=557206

Pravidla voleb
Voliči bude umožněno hlasování poté, co prokáže svoji totožnost a státní občanství České republiky platným občanským průkazem ČR nebo platným cestovním, diplomatickým nebo služebním pasem ČR anebo cestovním průkazem. Neprokáže-li volič uvedené skutečnosti stanovenými doklady, nebude mu hlasování umožněno.

Voliči byly dodány tři dny přede dnem konání voleb hlasovací lístky. V den volby prezidenta republiky může volič obdržet hlasovací lístky i ve volební místnosti.

Voliči nebude umožněno hlasování, pokud nevstoupí do prostoru určeného pro vložení hlasovacího lístku do úřední obálky (lidově řečeno za plentu).

Podle zákona je prezidentem zvolen ten kandidát, který získal nadpoloviční většinu z celkového počtu platných hlasů oprávněných voličů, kteří se voleb zúčastnili a odevzdali platný hlas.

Voliči, kteří jsou v karanténě nebo izolaci, pobývají na území Kraje Vysočina a nemohou ze závažných důvodů využít možnosti hlasovat na drive-in stanovišti a budou chtít hlasovat v místě svého pobytu, se mohou obrátit na krajský úřad prostřednictvím telefonní linky 564 602 607.

Volič požádá krajský úřad o návštěvu zvláštní volební komise, přičemž hlasování v místě bydliště bude probíhat ve dnech 13. ledna od 8 do 22 hodin a 14. ledna od 8 do 14 hodin.

V případě, že žádný z kandidátů nezíská počet hlasů potřebný ke zvolení, zajistí Ministerstvo vnitra, aby se druhé kolo volby prezidenta konalo za 14 dnů po začátku prvního kola. O případném konání druhého kola budou voliči obeznámeni zveřejněním nové informace na úřední desce obecního úřadu.

Lucie MAXOVÁZpět nahoru na obsah...

Dar od Nadačního fondu Muži proti rakovině usnadní nemocnici v Novém Městě na Moravě diagnostiku nádorů varlat a prostaty
Novoměstská nemocnice dostala od fondu Muži proti rakovině nadační příspěvek ve výši 58 475 korun. Peníze byly použity na nákup imunohistochemické diagnostiky nádorů varlat a prostaty. „Karcinom prostaty je nejčastějším zhoubným onemocněním u mužů v České republice. Jeho diagnostika se neobejde bez bioptického vyšetření. V případech, které nejsou ze základního barvení v mikroskopických preparátech jednoznačně hodnotitelné, pomáhá imunohistochemické vyšetření. V laboratoři patologicko-anatomického oddělení provádíme u nádorů prostaty imunohistochemii na antigeny CKHMW a AMACR,“ popisuje primář novoměstského patologického oddělení MUDr. Jan Brázdil.
„Ve srovnání s nádory prostaty jsou nádory varlat vzácnější, ale zase mají tendenci postihovat i muže v mladších věkových kategoriích. Ani u nádorů varlat se dnes v histologické diagnostice neobejdeme bez imunohistochemických vyšetření. Jako příklad je možné uvést nejčastější zhoubný nádor varlete – seminom. Z nadačního příspěvku fondu Muži proti rakovině tak byly zakoupeny protilátky pro imunohistochemickou diagnostiku nádorů prostaty a varlat a detekční kit,“ dodal.

Nadační fond Muži proti rakovině kromě toho, že pomáhá řadě onkourologických pracovišť s přístrojovým vybavením, je také organizátorem každoroční osvětové kampaně Movember. K této aktivitě se Nemocnice Nové Město na Moravě pravidelně připojuje. V měsíci listopadu pořádáme skupinové holení, s nímž nám každoročně pomáhá Střední škola obchodní a služeb ve Žďáře nad Sázavou. Vloni vydělalo charitativní holení bezmála dva a půl tisíce korun.
Helena ZELENÁ KŘÍŽOVÁZpět nahoru na obsah...

Orli královští v Česku loni vyvedli rekordních devatenáct mláďat, vzácným dravcům se daří
Česká populace orla královského se loni rozrostla o devatenáct mláďat. Je to nejvíc od roku 1998, kdy v Česku tento vzácný dravec začal hnízdit. Zatímco v předcházejících sezónách hnízdili výhradně na jižní Moravě, v roce 2022 poprvé orli královští zahnízdili mimo tuto oblast, na střední Moravě a v jižních Čechách, což ukazuje na úspěšné osidlování nových území. Největší hrozbou pro orly královské je člověk, který dravce vyrušuje při hnízdění anebo v některých případech dokonce cíleně zabíjí. Česká společnost ornitologická (ČSO) proti pytlákům a travičům bojuje v terénu pomocí psí jednotky v projektu PannonEagle Life, která vyhledává otrávené návnady.
Orel královský (Aquila heliaca) patří k nejohroženějším dravcům Evropy. Jeho populace na kontinentu nepřesahuje 4 tisíce hnízdících párů, podstatná část z nich žije v Rusku, Kazachstánu a Turecku. Páry ve státech Evropské unie ornitologové počítají na pouhé stovky. Jejich počet ale díky ochranářskému úsilí pomalu narůstá. „V Česku jsme loni zjistili rekordních osmnáct teritoriálních párů, o čtyři více než předchozí rok,“ říká David Horal, který se v ČSO věnuje výzkumu a ochraně orlů královských a je ornitologem na AOPK ČR – regionálním pracovišti Jižní Morava.

Druhové jméno královský získal podle dvoumetrového rozpětí křídel a díky bílým skvrnám na lopatkách připomínajícím královský hermelín. „Jde o původně stepní druh, v České republice poprvé zahnízdil teprve v roce 1998 na Břeclavsku. Populace začala postupně narůstat a osidlovat další území na jihu Moravy. Loni jsme poprvé zaznamenali hnízdění mimo jih Moravy. Jeden pár zahnízdil na střední Moravě a jeden pár v jižních Čechách. Tato hnízdění sice nebyla úspěšná, pravděpodobně kvůli nedospělosti ptáků, ale rozšiřování teritoria je dobrým příslibem do budoucna. Hnízdění v jižních Čechách bylo dokonce nejzápadnějším hnízděním v rámci celého světového areálu orlů královských,“ vysvětluje Horal.

Orli královští se ve většině případů vracejí hnízdit na své stálé teritorium. Díky podrobnému monitoringu ornitologové znají jednotlivé páry a jejich hnízdní okrsky a mohou tak odhalit případné změny ve složení páru nebo nové hnízdní páry. Kromě monitoringu získávají důležité informace o výskytu a pohybu některých orlů prostřednictvím sledovacího zařízení, GPS-GSM loggerů nepřesně zvaných vysílačky. Orli je většinou dostávají již jako mláďata na hnízdě. „Telemetrické sledování nám loni pomohlo k identifikaci dvou nových párů. Prvním z nich byl pár ze střední Moravy, ve kterém měla vysílačku dvouletá samice. Další nový pár zahnízdil na Brněnsku a informace jsme získali díky tříleté samici s vysílačkou,“ sděluje Horal.

V roce 2022 dostala vysílačku dvě mláďata z Brněnska, a to ve spolupráci Veterinární univerzity Brno a společnosti TB Raab. „Díky tomu víme, že aktuálně se jedno z mláďat nachází na významném zimovišti dravců na pomezí Maďarska, Rakouska a Slovenska. Druhé mládě uhynulo z neznámých příčin jako vzletné ještě před opuštěním širšího okolí hnízdiště,“ upřesňuje Horal.

Ne každé hnízdění končí úspěšně. „Orli jsou velmi citliví na rušení na hnízdišti, například při lesních pracích, kdy může dojít k opuštění snůšky. Vzhledem k podrobnému monitoringu ale víme, kde se orli nacházejí, a můžeme jim ve spolupráci s lesníky zajistit klid a ochranu. Loni z osmnácti zaznamenaných párů zahnízdilo, tedy sneslo alespoň jedno vejce, čtrnáct párů. Jedenácti párům se potom podařilo úspěšně vyvést devatenáct mláďat. Čtyři páry měly po jednom mláděti, šest párů po dvou mláďatech a jeden pár vyvedl dokonce tři mláďata,“ doplňuje Horal.

Na Soutoku opět zahnízdila osmadvacetiletá samice
Těžištěm výskytu orla královského v Česku je oblast lužních lesů na soutoku Moravy a Dyje na Břeclavsku. Hnízdí tu mladí i staří ptáci včetně osmadvacetileté rekordmanky. „Je potěšitelné, že v ptačí oblasti Soutok-Tvrdonicko, kde je orel královský jedním z předmětů ochrany, opět loni úspěšně hnízdila samice, která je ve věku 28 let druhým nejstarším známým orlem královským ve volné přírodě. O jejím věku víme díky tomu, že byla okroužkovaná jako mládě na východním Slovensku v okrese Trebišov. V ptačí oblasti Soutok-Tvrdonicko loni zahnízdilo rekordních pět párů. Vyvedly dohromady osm mláďat, tři páry po dvou a dva páry po jednom mláděti,“ říká Horal.

Dospělí orli královští z české populace zpravidla zimují v okolí hnízdiště, někteří mladí jedinci ale odlétají na jih. Pohlavní dospělosti dosahují zpravidla ve věku pěti až šesti let. Někteří se pokoušejí zahnízdit i dříve. Hrozbou pro všechny orly královské, ať už migrují nebo ne, jsou sloupy elektrického vedení a nelegální pronásledování, nejčastěji střelba a otravy. „Loni v srpnu byl na Hodonínsku nalezen rok starý orel královský s podezřením na otravu. Později zahynul v Záchranné stanici volně žijících živočichů Buchlovice. V listopadu byl na Brněnsku nalezen mrtvý orel královský pod nezabezpečeným sloupem elektrického vedení – zahynul po zásahu elektrickým proudem. Ztráta každého jednotlivého ptáka v takto malé populaci je významná. I proto je důležité chránit každý pár a považovat každé mládě za úspěch,“ vysvětluje Horal.

Přestože je orel královský jedním z nejvzácnějších dravců u nás, stále není zařazen mezi zvláště chráněné druhy.

ČSO se s mezinárodními partnery účastní projektu PannonEagle Life, jehož hlavním cílem je podpořit nárůst populace orlů královských v panonské oblasti pomocí snížení úhynů způsobených pronásledováním orlů člověkem. Na českém území funguje v rámci projektu psí jednotka ČSO, která v terénu vyhledává oběti ptačí kriminality, tedy nejčastěji otrávené dravce. Psovodka Klára Hlubocká a dva speciálně vycvičení psi preventivně navštěvují důležitá místa výskytu dravců, místa dřívějšího trávení a vyjíždějí na žádost policie či dalších institucí a také na ohlášení občanů.

Za rok 2022 ČSO zaznamenala 36 otrávených ptáků, z toho 26 dravců. Od roku 2017, kdy existuje terénní psí jednotka, ČSO zdokumentovala a předala policii přes sto případů, jejichž obětmi se stalo více než pět stovek zvířat. Za trávení divoce žijících ptáků byli v Česku pravomocně odsouzeni dva lidé. V roce 2021 soud vyměřil rybníkáři ze Strakonicka podmíněný trest 2,5 roku odnětí svobody s odkladem na 3,5 roku za otrávení orlů mořských a krkavců velkých karbofuranem v roce 2019. V roce 2022 byl odsouzen chovatel drůbeže a holubů a myslivec z Břeclavska na 3 roky podmíněně s odkladem na 3 roky za otrávení dvou luňáků červených a dalších živočichů karbofuranem v roce 2021.

Příručka Ptačí kriminalita volně ke stažení
Co dělat v terénu při podezření na trávení, zástřel, nelegální past… je podtitul nové příručky o ptačí kriminalitě. Příručka je určena všem milovníkům přírody, ornitologům, ale i lidem, kteří do přírody chodí za jiným účelem. S otráveným nebo zastřeleným dravcem se může setkat kdokoli, od pejskařů po skautské oddíly. Při své práci ji mohou využívat orgány činné v trestním řízení i pracovníci státní ochrany přírody nebo záchranných stanic.

Podezření na otravu. Jak poznat?
víc mrtvých zvířat pohromadě (dravci, krkavcovití, šelmy – dva a víc jedinců v okruhu 300 m)
podezřelá návnada (maso, vnitřnosti, vejce – zejména s viditelným fialovým zbarvením nebo posypané práškem či potřené béžovou emulzí)
mrtvé zvíře poblíž návnady
mrtvý hmyz na uhynulém zvířeti či návnadě
mrtvé zvíře v typické pozici (ptáci: křečovitě sevřené pařáty, roztažená nebo poloroztažená křídla; šelmy: leží na boku, natažené nohy, otevřená tlama, někdy hlava zvrácená dozadu)
mrtvá zvířata na otevřeném prostranství (nejsou pod elektrickým sloupem ani poblíž trati či silnice)
Nález lze oznámit i na nejbližším oddělení Policie České republiky.
POZOR! Karbofuran je velmi nebezpečný jed

Co dělat v případě nálezu?
Na nic nesahejte, zabraňte přístupu dalších osob i zvířat.
Volejte nejlépe okamžitě, i když chcete nález jen konzultovat (Klára Hlubocká 606 412 422 – i SMS, případně Zdeněk Vermouzek 773 380 285).
Volejte i v případě, že jste nález ohlásili někomu jinému (policii, ČIŽP, správě CHKO, …).

Foto: Hynek Matušík: Hnízdo orla královskými se dvěma mláďaty v okolí NPR Lednické rybníky

Více informací na:
https://www.birdlife.cz/orli…
Věra SYCHROVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl bivak a předstan; muži platili cizí kartou; opilý cyklista
Neznámý zloděj, který se v době od konce prosince do neděle 8. ledna vloupal do sklepní kóje bytového domu v ulici Havlíčkova v Jihlavě, napáchal škodu za asi sedm tisíc korun. Pachatel si z uzamčené sklepní kóje odnesl bivak a předstan. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody, po pachateli a odcizených věcech policisté pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Zneužití platební karty
Ze spáchání trestného činu jsou podezřelí dva šestadvacetiletí muži, kteří zneužili cizí platební kartu. "Vloni na konci podzimu kartou v Třebíči platili na čerpací stanici a dále za zboží v prodejně, způsobili tak majitelce škodu na necelý jeden tisíc korun. Po zjištění zneužití platební karty přijali policisté trestní oznámení a případ začali prověřovat. Na základě shromážděných důkazů sdělili mužům podezření ze spáchání přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Řidička narazila s autem do stromu
Ve středu 11. ledna došlo kolem půl deváté ráno na silnici II/350 mezi obcemi Štoky a Pozovice na Havlíčkobrodsku k dopravní nehodě. "Čtyřiačtyřicetiletá řidička osobního auta Škoda po projetí pravotočivé zatáčky dostala na vozovce smyk, vyjela mimo silnici, kde vozidlo narazilo do vzrostlého stromu. Při havárii utrpěla řidička zranění", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté provedenou dechovou zkouškou u řidičky požití alkoholu vyloučili. Škoda, která při nehodě vznikla, byla předběžně vyčíslena na dvě stě dvacet tisíc korun. Řidička je podezřelá ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ve středu 11. ledna po osmé hodině ráno jel řidič vozidla Škoda Superb ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku po ulici Nádražní, kde byl kontrolován strážníky městské policie. "Při kontrole zjistili, že řidičem je čtyřiačtyřicetiletý muž, který má od konce června roku 2021 na základě rozhodnutí soudu vyslovený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel a řídit automobily by směl až od července letošního roku. V další jízdě již řidič nesměl pokračovat", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Na místo byli přivoláni policisté, kdy následně policejní inspektor sdělil muži podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Řidička se dopustila několika přestupků v dopravě
Přestupků na úseku dopravy se dopustila pětačtyřicetiletá žena, kterou policisté zastavili ve středu 11. ledna před desátou hodinou dopoledne v obci nedaleko Pelhřimova. "Žena s osobním vozidlem Volvo byla zastavena z důvodu překročení maximální povolené rychlosti v obci. Řidička byla policisty vyzvána, aby předložila doklady potřebné k provozu a řízení vozidla, kdy tak neučinila a policistům nepředložila osvědčení o registraci vozidla. Dále policisté ženu vyzvali k podrobení se dechové zkoušky, kterou bezdůvodně odmítla. Kontrolou osobního vozidla policisté zjistili, že na vozidle není od konce srpna roku 2021 platná technická prohlídka. Policisté řidičce na místě zakázali další jízdu a zadrželi jí řidičský průkaz", uvedla Michaela Lébrová. Žena se bude před příslušným správním orgánem zodpovídat z přestupků na úseku dopravy.

Alkohol za volantem
Přestupku na úseku dopravy se dopustila řidička osobního auta Seat, kterou zastavili ve středu 11. ledna po deváté hodině dopoledne v Počátkách na Pelhřimovsku. "Devětačtyřicetiletá řidička se na výzvu policistů podrobila dechové zkoušce. Její výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,48 promile alkoholu. Opakované měření přítomnost alkoholu potvrdilo. Policisté ženě na místě zakázali další jízdu", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Žena se bude před příslušným správním orgánem zodpovídat z přestupku na úseku dopravy.

Řidič je podezřelý z přestupkového jednání
Policisté šetří přestupkové jednání řidiče, který jel ve středu 11. ledna po druhé hodině odpoledne s vozidlem Citroen po silnici v obci Vladislav na Třebíčsku. "Dechová zkouška byla u muže negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Lékařskému vyšetření se bezdůvodně odmítl podrobit. Řidičský průkaz muž nepředložil. Policisté řidiči další jízdu zakázali", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Cyklista byl opilý
Ve středu 11. ledna v dopoledních hodinách kontrolovali policisté na ulici Nádražní ve Žďáře nad Sázavou muže jedoucího na jízdním kole. "Policisté provedli u cyklisty dechovou zkoušku a naměřili u něho hodnotu 1,60 promile alkoholu, proto mu další jízdu zakázali. Pětapadesátiletý cyklista je podezřelý ze spáchání závažného přestupkového jednání na úseku dopravy, kdy celá věc byla oznámena příslušnému správnímu orgánu", uvedla Michaela Lébrová.
Policisté apelují na všechny cyklisty, aby nezapomínali na to, že jakmile usednou na kolo, stávají se účastníkem silničního provozu a musí dodržovat pravidla silničního provozu, tak jako řidiči motorových vozidel. A jedním z nich je zákaz pití alkoholu! Jestliže cyklista nadýchá hodnotu do jednoho promile, hrozí mu pokuta až do výše 20.000 Kč. Nadýchá-li řidič při dechové zkoušce hodnotu vyšší než jedno promile, pohybuje se pokuta od 25.000 Kč do 50.000 Kč. Stejná sankce hrozí i v situaci, kdy cyklista odmítne dechovou zkoušku.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Chytrá měřidla umožní jednoduché on-line odečty vodoměrů a aktuální monitoring úniků vody, jejich nákup schválili jihlavští radní
Jihlavští radní schválili nákup a instalaci 99 moderních vodoměrů a 178 snímačů pulsů, díky kterým bude možné na dálku sledovat případné úniky vody. Instalace tzv. Smart Meteringu také sníží náklady na odečty vodoměrů.
Chytrá měřidla Smart Metering umožní jednoduché on-line odečty vodoměrů a aktuální monitoring případných úniků vody. Měřidla budou nepřetržitě komunikovat s dispečinkem a budou schopná odhalit nežádoucí úniky vody, například z toalet a koupelen, a tím výrazně přispěje k úsporám vody pro její další použití.

„Radní schválili výsledek zadávacího řízení veřejné zakázky, jejím předmětem byl nákup technologie, zpracovávání dat, provoz systému a vybudování radiové sítě pro přenos dat. Vybrána byla společnost SOFTLINK s. r. o., která by měla s instalací začít letos v průběhu letošního roku,“ doplnil vedoucí odboru technických služeb Michal Horňák.

Nákup 99 vodoměrů a 178 snímačů pulsů bude stát 1,4 milionu korun bez DPH. Část zaplatí Služby města Jihlavy jako provozovatel VHI, část město jako její majitel. Měřidla budou zpočátku na přípojkách ve vlastnictví statutárního města Jihlavy, Kraje Vysočina a dále na místech, kde se provádí měsíční odečty.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Policisté obvinili skupinku agresivních násilníků na Havlíčkobrodsku
V policejní cele skončili začátkem ledna nebezpeční muži, kteří se v obci na Havlíčkobrodsku dopouštěli především násilné trestné činnosti. Obětí trestných činů se stal muž, kterého opakovaně vydírali a fyzicky napadali. Nebezpečné muže kriminalisté zadrželi a zahájili jejich trestní stíhání. Za závažnou trestnou činnost hrozí obviněným mužům trest odnětí svobody až na deset let.
Začátkem ledna zadrželi havlíčkobrodští kriminalisté trojici mužů důvodně podezřelých ze spáchání násilné trestné činnosti a byli umístěni do policejní cely. Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař jejich trestní stíhání. „Muži ve věku jednadvacet let a devatenáct let byli obviněni ze spáchání zvlášť závažného zločinu loupeže, zločinu vydírání a zločinu těžkého ublížení na zdraví ukončeného ve stádiu pokusu. Třetí muž ve věku devatenácti let byl obviněn ze dvou trestných činů, a to zvlášť závažného zločinu loupeže a zločinu vydírání,“ řekl mjr. Bc. Jan Pfeffer, vedoucí oddělení obecné kriminality. Trojice pachatelů byla v minulosti již soudně trestána.

Muži byli obviněni z toho, že v době od léta se ve třech případech opakovaně dopustili trestné činnosti na jednadvacetiletém muži. K prvnímu případu došlo v letních měsících loňského roku, kdy si nejstarší z obviněných vyhledal poškozeného a chtěl ho přimět k zaplacení dluhu za jeho kamaráda, kdy poškozený obviněnému odmítl zaplatit, neboť nešlo o jeho dluh. Poté obviněný fyzicky napadl poškozeného tak, že upadl na zem a v útoku pěstmi pokračoval i na zemi. Následně poškozenému vyhrožoval, aby o tom nikomu neříkal, nebo dopadne ještě hůř. K dalším útokům došlo v říjnu a prosinci loňského roku v místě bydliště poškozeného. Násilí a agresivita útočníků rostla, kdy kromě úderů pěstmi a kopy došlo i na škrcení a pohrůžku nožem. Po posledním útoku si zranění vyžádalo lékařské ošetření i následnou hospitalizaci v nemocnici. Když muži nedostali požadovanou finanční hotovost, odcizili poškozenému různé jeho věci. V dalších případech pod pohrůžkou násilí nechali poškozeného podepsat směnku či se pokusili na jeho jméno uzavřít nebankovní půjčky. Začátkem ledna jeden z obviněných telefonicky kontaktoval poškozeného a požadoval po něm druhý den opět finanční hotovost. K předání finanční hotovosti a potažmo k dalším útokům nedošlo, jelikož policisté dva z obviněných zadrželi na cestě k poškozenému. K zadržení třetího muže došlo následující den.

Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněných mužů do vazby. Soudem návrh na vazbu nebyl přijat. Následně soud muže ze zadržení propustil a jsou stíháni na svobodě.

Za trestnou činnost hrozí obviněným mužům trest odnětí svobody až na deset let. Případ policisté nadále vyšetřují.
Michaela LÉBROVÁZpět nahoru na obsah...

Na Vysočině se od rána stalo třináct nehod, u dvou zasahoval vrtulník
Policisté dnes, ve čtvrtek 12. ledna od páté hodiny ranní do desáté hodiny dopoledne přijali oznámení o třinácti dopravních nehodách, které se staly na silnicích Vysočiny. Na některých místech kraje jsou silnice namrzlé, proto je tomu nutné přizpůsobit rychlost a způsob jízdy. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
"Dnes před sedmou hodinou ráno došlo na silnici III/36071 u obce Lesonice na Třebíčsku ke střetu tří osobních vozidel. Řidička automobilu vyjela z dosud nezjištěných příčin do protisměru, střetla se s protijedoucím vozidlem a následně ještě s dalším automobilem. Při nehodě utrpěly zranění řidičky vozidel, obě ženy byly zdravotnickou záchrannou službou transportovány do brněnské nemocnice", informovala Michaela Lébrová.
Příčinu a okolnosti dopravní nehody policisté šetří.

Doplnila, že k další vážné dopravní nehodě došlo po půl osmé ráno na silnici II/344 mezi obcemi Rozsochatec a Chotěboř na Havlíčkobrodsku. "Řidič vozidla Peugeot vyjel mimo komunikaci, kde se vozidlo střetlo se vzrostlým stromem. Při havárii došlo ke zranění řidiče, který byl letecky transportován do nemocnice v Hradci Králové", dodala mluvčí.
Také v tomto případě policisté dopravní nehodu šetří.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Třebíč loni navštívilo téměř 124 tisíc turistů, zájem měli o židovskou čtvrť i o akci Za větrník na větrník
Do Třebíče zamířilo v loňském roce 123.623 návštěvníků, nejvyšší návštěvnost zaznamenaly tradičně památky zapsané v seznamu UNESCO. Zájem byl i o vyhlídkovou věž u kostela svatého Martina či využít akci Za větrník na větrník.
„Pro prohlídku baziliky sv. Prokopa se rozhodlo 22 tisíc turistů. Zadní synagogu a Dům Seligmanna Bauera včetně komentovaných prohlídek židovské čtvrti se rozhodlo navštívit stejné množství turistů jako baziliku sv. Prokopa, tedy 22 tisíc osob,“ informovala Kateřina Hagarová, vedoucí informačních center v Třebíči.

Pohled z městské věže u kostela sv. Martina si nenechalo ujít 11.564 návštěvníků, větrný mlýn 8.382 návštěvníků a vodojem na Strážné hoře 4.501 návštěvníků. Židovskou čtvrť navštěvují převážně turisté ze Spojených států a Izraele, baziliku sv. Prokopa turisté ze Slovenska, Německa a Polska.

„Třebíč navštívilo celkem pět tisíc cizinců, většina z nich židovskou čtvrť,“ doplnila Kateřina Hagarová.

Zájemci mohli také využít akci Za větrník na větrník. V zapojených cukrárnách a kavárnách se k zákusku třebíčský větrník rozdalo 5.400 vlaječek. Jako vstupenku na větrný mlýn je využilo 892 osob.

„V této akci budeme pokračovat i v letošním roce,“ prozradila Kateřina Hagarová. Návštěvníci mohli v loňském roce navštívit nově otevřenou expozici Zmizelá Třebíč. V letošním roce čeká UNESCO památky v Třebíči významné výročí – v červenci uplyne 20 let od zápisu baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti se židovským hřbitovem na prestižní seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

V roce 2018 došlo k rozšíření hranic památky UNESCO baziliky sv. Prokopa na celý areál původního benediktinského kláštera, dnešního zámku – sídla Muzea Vysočiny Třebíč. „Kromě oslav spojených se zápisem se mohou nejen místní těšit na oslavu židovských svátků Purim a Chanuka v Zadní synagoze, novou podobu Svatoprokopské poutě, festivaly Oživené židovské město a Šamajim v židovské čtvrti, Slavnosti tří kápí, kostýmované nebo rozšířené prohlídky spojené s kulturním programem na všech památkách a mnoho dalšího,“ uzavřela pozvánku do Třebíče Kateřina Hagarová.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Policisté kontrolovali kázeň řidičů kamionů, parkování na nájezdech a sjezdech na dálnici D1 je obrovským rizikem
Pět policejních hlídek z Dálničního oddělení ve Velkém Beranově a z oddělení silničního dohledu se dnes, ve čtvrtek 12. ledna v časných ranních hodinách v době od čtyř do sedmi hodin zaměřilo v rámci mimořádného dopravně bezpečnostního opatření na kontrolu řidičů kamionů na dálnici D1.
Kontroly se týkaly způsobu parkování kamionů zejména v nočních hodinách a časných ranních hodinách, kdy je snížená viditelnost. Denně se totiž stává, že řidiči kamionů odstavují své jízdní soupravy na nájezdech a sjezdech z dálnice D1 nebo dokonce parkují přímo na dálničním tělese v prostoru připojovacích pruhů nebo na krajnici.

„Parkování kamionů na dálnici v místech, která nejsou určena k parkování, je velice nebezpečným jevem, který bezprostředně ohrožuje ostatní účastníky silničního provozu. Proto se na podobné kontroly zaměřujeme a budeme zaměřovat v rámci běžného výkonu služby i v dalším období,“ uvedl npor. Jiří Chvátal, zástupce vedoucí Dálničního oddělení ve Velkém Beranově, který byl velitelem dnešní akce. Odstavené kamiony představují obrovské riziko pro projíždějící řidiče, kteří mohou špatně stojící jízdní soupravu snadno přehlédnout a pak dochází k naprosto zbytečným a většinou velice vážným dopravním nehodám, které pak omezují na dlouhé hodiny průjezdnost dálnice.

Policisté v rámci dnešní akce zjistili celkem 31 porušení právních předpisů. Všechna porušení se týkala špatného parkování. Všechny tyto přestupky policisté vyřešili uložením blokové pokuty v příkazním řízení na místě. Řidiče policisté vyzvali, aby místo, kde nesprávně parkovali, opustili a zaparkovali jízdní soupravu na místě k tomu určeném tak, jak ukládá zákon o provozu na pozemních komunikacích.
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   5. 6. 2023

• Festival rekordů v Pelhřimově začal nejdelší výdrží v dané pozici při akrobacii na šálách v podání Karolíny Urbánkové
• ČEZ v Dukovanech zahájil nejnáročnější odstávku letošního roku
• Cimrmanovy vynálezy ozdobí Fajtův kopec ve Velkém Meziříčí
• Vodní svět v táborské zoo se rozroste o pár kachniček karolínských
• Z policejního deníku: opilý recidivista kradl alkohol; hledaný muž putoval do vězení; opilý cyklista boural

Neděle   4. 6. 2023

• Policisté z Polné na Jihlavsku doprovodili nastávající maminku k porodu
• Třebíčská rocková skupina Matador oslaví padesátiny
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z buňky věci za 150 tisíc; vandal poničil auto

Sobota   3. 6. 2023

• Přednáška Boty do tance i do roboty v jihlavském muzeu
• Až do konce září mohou zájemci vystoupat 103 schodů na věž kostela sv. Prokopa ve Žďáře a rozhlédnout se po krajině

Pátek   2. 6. 2023

• Ve Velkém Meziříčí hořelo ve výchovném ústavu, hasiči evakuovali deset osob
• Z policejního deníku: krádež kolopásů, škoda je 600 tisíc; neznámý zloděj ukradl z auta peníze
• Žena přivezla desítky gramů pervitinu
• Vzpomínkové setkání vypravilo na cestu desítky lodiček
• Ordinace praktického lékařství pro děti a dorost v Hrotovicích získá od kraje tři sta tisíc korun
• Při dopravní nehodě osobního auta a náklaďáku u Rudy na Žďársku utrpěli zranění čtyři lidé

Čtvrtek   1. 6. 2023

• Malování proudem, leptání lžiček, výroba elektřiny rotopedem aneb Dětský den v infocentru elektrárny Dukovany
• Pelhřimovská nemocnice připravila benefity pro prvodárce, po prvním odběru krve do letního kina nebo do bazénu zdarma
• Pouť na Křemešník o víkendu - mše svaté i kulturní program
• Haškovy oslavy - kulatý stůl na téma první světová válka jako zásadní zlom a inspirace pro literární díla různých českých autorů na hradě Lipnici
• Motorkáři řádili ve Žďárských vrších, policie prosí o pomoc s pátráním veřejnost
• Z policejního deníku: zloděje peněženky policisté dopadli; opilá řidička bourala

Středa   31. 5. 2023

• Policisté pátrají po fence slyšící na jméno Scheila
• Dálkový pochod Měřínská padesátka již v sobotu, na trasu vyrazí pěší i cyklisté
• Záchranáři v Telči, Bystřici nad Pernštejnem, Velkém Meziříčí a Humpolci budou mít nová stanoviště za 180 milionů korun
• Policisté žádají svědky, kteří viděli střet auta s nezletilým chodcem v Třebíči, o pomoc
• Z policejního deníku: krádež jízdního kola; opilá řidička bourala

Úterý   30. 5. 2023

• Děti budou v táborské zoo soutěžit a řešit zábavné rébusy a úkoly
• Kemp mediků v pelhřimovské nemocnici se uskuteční v termínu 4. - 7. září, přihlášky lze posílat do konce června
• Za odpad lze zaplatit opět až do konce června, převodem z účtu musí. lidé zaplatit za každého člena rodiny zvlášť
• Z policejního deníku: krádež ve stavební buňce; kriminalisté dopadli distributory drog

Pondělí   29. 5. 2023

• Přednáška věnovaná houbám rostoucím v borech v jihlavském muzeu
• V domě kultury ve Žďáře nad Sázavou probíhá interaktivní výstava stavebnice LEGO, návštěvníci si mohou postavit třeba město podle vlastní fantazie
• Lékaři na očním oddělení v Jihlavě mají za sebou jedinečný zákrok, pomohli pacientovi s diabetem
• Traktor se ztratil na Ústecku a v úkrytu dojel až na Vysočinu schovaný v návěsu kamionu
• Z policejního deníku: vloupání do garáže, škoda je sto tisíc; tři ženy a jeden muž se poprali na ubytovně

Neděle   28. 5. 2023

• Vycházka pro milovníky přírody na rosnatkovou louku u osady Odranec v sobotu
• Začátek června bude v jihlavské zoologické zahradě tradičně patřit dětem
• Výpadovka z Jihlavy na Brno v Heleníně bude po celý červen řízena semafory
• Z policejního deníku: krádež dřeva za sedmdesát tisíc; cyklista boural, nadýchal přes 2,6 promile
• Dopravní policisté budou v úterý v rámci soutěže řídit křižovatku na ulici Jiráskova - Fritzova v Jihlavě

Sobota   27. 5. 2023

• Zemřel světoznámý egyptolog a přibyslavský rodák Jaromír Málek
• Přednáška o historii Židů na Havlíčkobrodsku připomene nejen památky, ale i osudy rodin
• Sokolí love story nad Jadernou elektrárnou Dukovany, mladí sokoli letos z hnízda nevyletí

Pátek   26. 5. 2023

• V Třebíči byly během května položeny čtyři stolpersteiny
• Z policejního deníku: neznámý zloděj se vloupal do auta, škoda je přes 40 tisíc; kriminalisté dopadli distributora dtog
• Zemřel Ján Tinka, bývalý vedoucí odboru dopravy jihlavského magistrátu
• Umělci, kteří se scházejí v muzejní kavárně v Jihlavě, tu vystaví svá díla
• Družiny jihlavských základních škol budou během července a srpna otevřeny od šesti do 15.30 hodin, rodiče tam mohou děti přihlásit do 16. června
• Lékařům a sestřičkám v nemocnici v Jihlavě instalují počítače za miliony

Čtvrtek   25. 5. 2023

• U studánek Vitulka a Barborka ve Třech studních opět zazní kantáta Bohuslava Martinů
• Pracovníci Služeb města Jihlavy nově čistí i kontejnery na separovaný odpad
• Příměstský tábor havlíčkobrodského muzea má pro děti ještě několik volných míst
• Krádež peněz z bankomatu cizincům neprošla
• Den melanomu v třebíčské nemocnici opět odhalil závažná onemocnění kůže
• Podvody s investicemi do různých komodit, místo očekávaných zisků přicházejí o nemalé finanční prostředky
• Z policejního deníku: vloupání do autobusů; muži se poprali, jeden skončil v nemocnici

Středa   24. 5. 2023

• Do Polničky se na víkend sjede sedm řezbářů; obci vyřežou sochy pro betlém
• Přednáška Nenávidění miláčkové v podání Kláry Bezděčkové v telčském muzeu
• Při krádežích způsobili muži škodu za více než půl milionu korun
• Z policejního deníku: dělostřelecký granát zlikvidoval pyrotechnik; policisté vykázali agresivního opilého muže z domu

Úterý   23. 5. 2023

• Jihlavský tunel bude v sobotu pro veřejnou dopravu uzavřen
• Přijďte v sobotu do táborské zoo oslavit narozeniny fosy Masotry
• Městské sady v Pelhřimově by byly pro discgolf ideální, míní nadšenci, kteří ho představili veřejnosti
• Knihovna v Jihlavě bude do pátku zavřená, knihovnice lepí čipy na třicet tisíc svazků
• V jihlavské nemocnici umí skvěle poradit a pomáhat pacientům, důkazem je ocenění od ministra
• Z policejního deníku: řidiči pod vlivem alkoholu a drog; řidička najela do svodidel, skončila v nemocnici
• Pomněnkový den - Mezinárodní den pohřešovaných dětí; policisté v celé České republice každoročně pátrají po stovkách ztracených dětí
• Pro pervitin si obviněný muž z Jihlavska jezdil do Prahy

Pondělí   22. 5. 2023