Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 16.1 2023


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Jihlavský dopravní podnik navýší počty spojů v nejvytíženějších časech
Od středy 1. února se otevře nová trolejová trať na Bedřichov a změní se linkové vedení městské hromadné dopravy. Vzniknou tři nové linky – dvě trolejbusové G a H a autobusová s číslem 2. I přes zdražení všech vstupů a energií se celkový objem MHD nesníží, ale naopak navyší.
Na webu Dopravního podniku města Jihlavy už jsou zveřejněny všechny budoucí jízdní řády všech linek. https://www.dpmj.cz/zmeny-ji…
Nové jízdní řády vznikly na základě zadání odboru dopravy magistrátu města Jihlavy a souvisí se změnou linkového vedení po otevření nové trolejbusové trati na Bedřichov od 1. 2. 2023. „Jedním z hlavních bodů zadání města pro nové jízdní řády bylo zachovat celkový objem MHD. Ten se nakonec i přes rostoucí ceny energií dokonce o něco navýší,“ zdůraznil předseda představenstva dopravního podniku Radim Rovner s tím, že bylo zároveň nutné mírně optimalizovat a zefektivnit provoz některých málo využívaných spojů do okrajových částí města. „Počty spojů se zvyšují tam, kde je podle sčítání vyšší frekvence cestujících. Obsluha širšího centra města se nemění, naopak se navyšuje počet spojů v nejvytíženějších časech a na nejfrekventovanějších úsecích linek. Doprava se snižuje pouze do směrů, ve kterých nebyly spoje tak využívány a je tudíž neefektivní je provozovat,“ doplnil Rovner.

Hlavním prvkem jízdních řádů je zavedení nových linek G, H a 2, snížení počtu spojů linky 12, prodloužení linky 4 do konečné V Ráji a zrušení linek 3 a 5.

Kde se zlepšuje obsluha?

Horní Kosov a ulice Lipová, Rantířovská a Žižkova

Oblast, kde se rapidně zlepší dopravní obslužnost. Dnes tudy jezdí 52 spojů denně, nově jich pojede 65. Dnes jezdí spoje v nepravidelném intervalu, nově pojedou v intervalu deset minut ve špičce a dvacet minut mimo špičku.

Sokolovská a Kollárova ulice a sídliště Královský Vršek

Nové linky G a H tudy pojedou šestkrát za hodinu, tedy každých 10 minut.

Spojení Bedřichova a Chlumovy ulice bude posíleno ve všední dny o šest párů spojů.

Navíc prostřednictvím linky H získá lokalita přímé spojení s Domem zdraví.

Seifertova ulice

Každý všední den od 6 do 18 hodin tudy pojede každou hodinu sedm spojů místo stávajících čtyř.

Znojemská ulice

Spojení bude posíleno o šest párů spojů ve všední den.

Jipocar

Obsluha bude posílena o jeden spoj ve všední den v 18:10 (expres Jipocar – Kaufland, Chlumova, Masarykovo nám. horní) a o 1 spoj v sobotu s příjezdem k Jipocaru v 05:45

Kde se přidávají spoje a které linky se nemění?

Linka A je celkově beze změn, ve večerních hodinách byl přidán jeden pár spojů po celý týden.

Linka B je beze změn, ale ve všední bylo přidáno pět párů spojů v úseku Na Dolech - Motorpal hala.

Na lince E jsou některé spoje označené poznámkou „g“, což znamená, že z Chlumovy ulice pokračují jako linka G přes náměstí a Žižkovu až na Horní Kosov.

Linky C, D, F a 7 jsou zcela beze změny po celý týden.

Linka 4 nabízí v trase mezi Masarykovým náměstím a Hruškovými Dvory stejný rozsah spojů.

Spoje linky 12 zůstanou zachovány v nejvytíženějších časech, linka bude stále jezdit po své původní trase jako posilový spoj.

Které spoje se přizpůsobují skutečné poptávce podle sčítání cestujících?

Lesnov, Zborná – snížení počtu spojů ve všední den z 27 na 21, průměrné obsazení spoje před optimalizací v tomto úseku bylo 6 cestujících, o víkendu je počet spojů zachován.

Pávov, Červený Kříž, Antonínův Důl – ve všední dny snížení o 10 párů spojů z 55 na 45 (oproti ostatním částem města je počet spojů dvojnásobný), o víkendu snížení o 17 spojů na 22.

Helenín – v pracovní dny redukce ze 43 spojů na 38, o víkendu redukce z 30 na 22 spojů (shodný rozsah jako A. Důl)

Dopravní podnik města Jihlavy, a.s. už obdržel řadu připomínek a zpětné vazby si velice cení. Některé připomínky už se dokonce podařilo zakomponovat do nových jízdních řádů platných od 1. 2. 2023. „Chápeme, že v nových jízdních řádech se cestující musí nejprve zorientovat a zažít si případné nové časy odjezdů nebo nové názvy linek na svých zastávkách. Každopádně pro 98% cestujících se buď nic nezmění, nebo získají lepší a častější spojení, pouhá 2% cestujících z nejvzdálenějších částí města o některé nevyužívané neefektivní spoje přijdou,“ řekl mluvčí města a DPMJ Radovan Daněk a dodal, že nastavení nových jízdních řádů se bude během prvních měsíců provozu důkladně vyhodnocovat a případně se změní na základě změřené vytíženosti a dle zájmu cestujících.

V neděli 22. ledna 2023 se uskuteční bezplatné prezentační jízdy nových trolejbusových linek G a H.

Investorem projektu „Rozšíření trolejbusové dopravy Jihlava - sever" je statutární město Jihlava. Stavba nových trolejí, sloupů, trafostanic a přidruženého veřejného osvětlení vyšla celkově na 134,3 milionů korun bez DPH. Realizace stavby je spolufinancovaná z Operačního programu Doprava 2014 - 2020, kde předpokládaná výše dotace bude činit cca 98 milionů Kč. Podrobnější informace jsou zveřejněny na stránkách projektu na webu města Jihlavy:
https://www.jihlava.cz/rozsi…
a také v rámci odkazu na Integrovaný plán rozvoje území Jihlavské sídelní aglomerace (IPRÚ JSA): https://www.jihlava.cz/integ…
Radovan DANĚK



Zpět nahoru na obsah...

Kriminalita na Vysočině v roce 2022, podíl kybernetické kriminality se loni výrazně zvýšil, nepomáhá ani prevence
V Kraji Vysočina v loňském roce policisté vyšetřovali celkem 5 240 trestných činů, což je ve srovnání s rokem předchozím o 866 trestných činů více. Meziročně tak jde o poměrně vysoký nárůst nápadu trestné činnosti, a to o 19,8 procenta. V této souvislosti je ale velice důležité uvést, že statistické porovnání roku 2022 s rokem 2021 není zcela korektní, protože celková kriminalita v roce 2021 byla výrazně ovlivněna covidovými opatřeními a stejná situace byla také v roce 2020. Tehdy platná mimořádná a krizová opatření spočívala v celé řadě omezení pohybu osob nejen v České republice, ale dotkla se také omezení volného pohybu osob mezi jednotlivými státy. Tyto skutečnosti měly v letech 2020 a 2021 přímý vliv na nižší nápad kriminality. Pokud bychom se na vývoj kriminality roku 2022 podívali z dlouhodobějšího hlediska, tak ve srovnání s rokem 2019 došlo v našem kraji k jejímu poklesu. V roce 2019 jsme v Kraji Vysočina vyšetřovali celkem 5 538 trestných činů.
Loni se podařilo v našem kraji objasnit 2 925 trestných činů a objasněnost tak dosáhla 55,8 procenta. V loňském roce se policistům dodatečně podařilo objasnit dalších 411 trestných činů. Jde o případy, které se staly v předchozích letech. Celkově se tedy loni podařilo policistům objasnit 3 336 trestných činů, za jejichž spáchání bylo stíháno 2 715 osob. Pachatelé loni svých jednáním způsobili celkovou škodu ve výši 799 380 000 korun. „K poměrně výraznému nárůstu nápadu kriminality došlo napříč celou naší republikou, takže Vysočina nebyla v tomto směru žádnou výjimkou. Loni došlo v našem kraji k poklesu objasněnosti o téměř šest procent, přesto se dosaženými výsledky se loni Kraj Vysočina opětovně zařadil mezi nejbezpečnější regiony v rámci celé České republiky,“ komentoval dosažené výsledky plk. Mgr. Pavel Peňáz, náměstek ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování. Na zvýšení nápadu trestné činnosti měla v loňském roce na území našeho kraje vliv řada několika faktorů, a to včetně migrační a uprchlické krize, stejně jako dopady ekonomické krize a vliv celkové negativní nálady ve společnosti.

V rámci našeho kraje se loni zvýšil počet trestných činů (nárůst o 905) v oblasti obecné kriminality, což představuje nárůst o téměř třicet procent (29,7 procenta). Loni jsme v našem kraji zadokumentovali 3 950 případů obecné kriminality, z nichž se jich 1 986 podařilo objasnit, což představuje objasněnost přesahující 50,3 procenta. Dodatečně se podařilo objasnit 244 skutků v oblasti obecné kriminality a celkově jsme objasnili v této oblasti 2 230 trestných činů a stíhali za jejich spáchání 1 805 osob.

K mírnému nárůstu došlo loni také v oblasti násilné kriminality. Loni jsme registrovali v kraji 510 násilných trestných činů, což bylo o 35 více než v roce 2021 – vyjádřeno procenty jde o nárůst o 7,4 procenta, ale ve srovnání s rokem 2019 o pokles o dva případy. Kriminalistům se podařilo loni objasnit 407 násilných skutků a objasněnost tak dosáhla 79,8 procenta. Loni jsme dodatečně objasnili dalších 42 násilných trestných činů spáchaných v předchozích letech a za spáchání 449 skutků v oblasti násilné trestné činnosti jsme loni stíhali 435 osob.

V průběhu loňského roku jsme na Vysočině prověřovali a vyšetřovali celkem čtyři případy kvalifikované jako zločin vražda, kdy v jednom případě šlo o vraždu dokonanou, ve dvou případech o vraždu ve stádiu pokusu a v jednom případě o vraždu ve stádiu přípravy, kdy všechny případy se kriminalistům podařilo objasnit. Kromě toho je prověřován i jeden případ možné přípravy vraždy, kdy v tomto případě ještě nebylo prověřování prozatím ukončeno.

K nárůstu o 7,4 procenta došlo loni u případů trestných činů loupeže. Loni jsme na Vysočině prověřovali 29 případů loupeží, což bylo o dva případy více než v roce 2021. Celkem 27 případů loupeží se podařilo policistům objasnit, což představuje vynikající výsledkem a objasněnost tak dosáhla v této oblasti 93,1 procenta. Loni se nám podařilo objasnit také tři loupeže, které se staly v předchozím roce. Za tyto loupeže kriminalisté stíhají 39 osob.

Nárůst v počtu případů jsme loni zaznamenali u trestných činů úmyslného ublížení na zdraví. Loni jsme vyšetřovali 250 případů, což je o 39 případů více než v roce 2021 – vyjádřeno procenty činí nárůst 18,5 procenta. Objasněnost tohoto druhu trestné činnosti dosáhla hranice téměř 85 procent. Dalších 26 skutků se podařilo objasnit dodatečně. Dlouhodobě stále platí, že nejrůznější rvačky a potyčky mohou mít vážné následky na životech a zdraví účastníků těchto incidentů, a proto považujeme tato jednání pachatelů za společensky vysoce škodlivá. Za tyto trestné činy stíháme celkem 265 osob. K poklesu počtu případů o 11,5 procenta došlo loni u trestných činů porušování domovní svobody, kdy jsme vyšetřovali 54 případů, objasnili z nich 37 případů, což představuje objasněnost 68,5 procenta. Za tento trestný čin jsme loni stíhali 37 osob.

V loňském roce došlo na Vysočině k mírnému poklesu počtu trestných činů v oblasti mravnostní kriminality, a to o 6,5 procenta. Loni jsme vyšetřovali 130 případů mravnostních trestných činů a 78 z nich se podařilo objasnit, když objasněnost toho druhu trestné činnosti dosáhla 60 procent. Za trestné činy v oblasti mravnostní kriminality jsme loni stíhali 75 osob. Ze 130 skutků na úseku mravnostní kriminality jich 27 bylo kvalifikováno jako trestný čin znásilnění (celkem 15 případů kriminalisté objasnili) a dalších 38 případů bylo kvalifikováno jako trestný čin pohlavního zneužívání, z nichž celkem 23 případů kriminalisté objasnili, a objasněnost dosáhla 60,5 procenta. K tomuto druhu trestné činnosti dochází nejčastěji mezi osobami stejného nebo přibližně stejného věku, které jsou mladší patnácti let.

Z celkového počtu 130 případů mravnostní kriminality byly ve 42 případech, což představuje 32,3 procenta, k jejímu spáchání využity informační technologie a sociální sítě. V rámci tohoto druhu trestné činnosti je již několik let - minimálně od roku 2017, kdy je tato statistika sledována - patrný trend, že více než třicet procent ze všech mravnostních trestných činů je spácháno prostřednictvím informační technologií a sociálních sítí. Z těchto případů tzv. “kybermravnostní“ trestné činnosti se nejčastěji jedná o případy kvalifikované jako sexuální nátlak, šíření pornografie a ostatní mravnostní trestné činy, kam patří výroba a jiné nakládání s dětskou pornografií, zneužití dítěte k výrobě pornografie, z jejichž podstaty jsou poškozenými osobami děti mladší osmnácti let.

Na území kraje Vysočina došlo loni k výraznému nárůstu nápadu trestné činnosti v oblasti majetkové trestné činnosti, a to o 49,7 procenta, kdy na tomto meziročním nárůstu o 782 případů se právě svým vlivem nejmarkantněji podílelo ukončení všech výše zmíněných restrikcí a opatření v souvislosti s výskytem onemocnění COVID -19, promítly se také změny týkající se stanovení výše škody v rámci novely trestních předpisů a svůj vliv měly také důsledky migrační, uprchlické a ekonomické krize. Loni jsme prověřovali celkem 2 357 trestných činů v oblasti

majetkové trestné činnosti a 721 skutků se podařilo objasnit, což představuje objasněnost na úrovni 30,6 procenta, což je v rámci celé České republiky poměrně uspokojivý výsledek. Dalších 126 majetkových trestných činů se nám podařilo objasnit dodatečně, kdy celkově jsme tak loni objasnili 847 majetkových trestných činů, za které jsme stíhali 639 osob.

Na majetkové trestné činnosti se 628 případy podílely krádeže vloupáním. Ve srovnání s rokem 2021 je to o 120 případů více – vyjádřeno procenty jde o nárůst o 23,6 procenta. Celkem 203 skutků jsme objasnili, což představuje objasněnost ve výši 32,3 procenta. Dodatečně jsme objasnili dalších 23 případů z uplynulých let a za krádeže vloupáním jsme stíhali loni 158 osob. Na majetkové trestné činnosti se dále 665 případy podílely krádeže prosté, u nichž jsme zaznamenali výrazný nárůst, a to o více než 33 procent, když 337 krádeží prostých se podařilo policistů na Vysočině objasnit a dalších 32 policisté objasnili dodatečně. Objasněnost v této oblasti dosáhla hodnoty 50,7 procenta. Za tyto skutky jsme loni stíhali 318 osob.

Loni jsme v našem kraji zaregistrovali také 56 případů krádeží dvoustopých motorových vozidel, což je nárůst o deset případů ve srovnání s rokem 2021. Celkem 33 těchto krádeží dvoustopých motorových vozidel kriminalisté objasnili. Kromě toho se podařilo objasnit také tři případy krádeže dvoustopých vozidel z předešlých let. Objasněnost tohoto druhu trestné činnosti dosáhla téměř 59 procent, což je v rámci celé České republiky vynikající výsledek. Za tyto krádeže jsme stíhali 39 osob. Poměrně vysoký počet trestných činů – 82 - se týká krádeží vloupáním do motorových vozidel, kdy 11 případů se nám podařilo objasnit. Celkem 46 těchto případů se týkalo krádeže součástek motorových vozidel, včetně pohonných hmot z nádrží vozidel.

Loni jsme zadokumentovali celkem 63 případů vloupání do rekreačních chat a chalup, když 20 případů jsme objasnili, což představuje objasněnost ve výši 31,7 procenta. Za tyto skutky jsme stíhali 14 pachatelů. Dalších 63 případů trestných činů se týkalo vloupání do rodinných domů, kdy se nám podařilo objasnit 24 případů, když objasněnost tohoto druhu trestné činnosti dosáhla 38,1 procenta. Dodatečně jsme objasnili tři případy a celkově to představuje 27 případů, za které jsme stíhali 29 osob.

V loňském roce se na Vysočině zvýšil o 11,3 procenta nápad trestné činnosti v oblasti ostatních trestných činů. Loni jsme jich v kraji vyšetřovali celkem 953, což bylo v meziročním porovnání o 97 případů více. Loni policisté 780 případů ostatních trestných činů objasnili, takže objasněnost činila 81,8 procenta a dodatečně objasnili dalších 58 skutků z předchozích let. Do této oblasti trestné činnosti řadíme všechny drogové trestné činy, maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, nedovolenou výrobu a distribuci psychotropních látek a jedů, výtržnictví, sprejerství, nebo ohrožování výchovy mládeže. Loni jsme v Kraji Vysočina registrovali 432 trestných činů maření výkonu úředního rozhodnutí a 149 případů sprejerství. Mírný pokles jsme loni zaznamenali u zbývající kriminality. Loni jsme vyšetřovali 880 případů, z nichž jsme 756 objasnili a objasněnost tak dosáhla 85,9 procenta. Mezi tento druh trestné činnosti řadíme ohrožení pod vlivem návykové látky – 412 případů nebo zanedbání povinné výživy – 175 případů.

Na úseku drogové kriminality loni policisté v našem kraji vyšetřovali 193 trestných činů, což bylo ve srovnání s rokem předchozím o 17 skutků více než v roce 2021, vyjádřeno procenty nárůst představuje 9,7 procenta. Objasněnost u tohoto druhu trestné činnosti přesáhla loni hranici 90 procent. Dalších 19 případů jsme objasnili dodatečně a celkově jsme objasnili 193 drogových trestných činů, za jejichž spáchání bylo stíháno 175 osob. V tomto případě se jedná dlouhodobě o velice pozitivní jev, neboť drogová trestná činnost patří mezi latentní kriminalitu a policisté pachatele odhalují na základě vlastních operativních poznatků. Pro úspěšnost v této oblasti je velice důležitá také důkladná systematická práce kriminalistů, kteří se aktivně věnují vyhledávání a odhalování tohoto druhu trestné činnosti, což je v Kraji Vysočina dlouhodobě daří.

K mírnému poklesu nápadu trestné činnosti došlo v roce 2022 v Kraji Vysočina i v oblasti hospodářské trestné činnosti. Kriminalisté loni vyšetřovali celkem 409 trestných činů, což je o 16 méně než za rok 2021. Vyjádřeno procenty tento pokles činil 3,8 procenta. Objasněnost se u tohoto druhu trestné činnosti pohybuje na hranicí 45 procent. Dalších 70 skutků kriminalisté objasnili z předchozích let. U hospodářských trestných činů kriminalisté nejčastěji vyšetřovali hospodářské podvody (135 trestných činů), dále úvěrové podvody (57 trestných činů), a také daňovou trestnou činnost (35skutků).

„Výrazný pokles o téměř 26 procent jsme loni zaznamenali v oblasti daňových deliktů, kdy jsme registrovali 35 případů a 15 se jich podařilo objasnit. Velkou pozornost jsme také loni věnovali problematice finančního šetření a zajišťovaní výnosů z trestné činnosti, kdy loni činila hodnota zajištěného majetku v trestním řízení rekordní částku ve výši 171,21 mil. korun, a v této souvislosti jsme provedli celkem 1 120 zajišťovacích úkonů. K tomuto účelu využíváme všech institutů, které nám umožňuje český právní řád,“ řekl plk. Mgr. Pavel Peňáz.

Loni jsme v Kraji Vysočina zaznamenali výrazně (o téměř 87 %) zvýšený počet trestných činů, které měly znaky kybernetické kriminality, tedy takové kriminality, k jejímuž spáchání je využito prostředí internetu či informačních, komunikačních technologií a sociálních sítí. Loni jsme zadokumentovali 722 těchto případů, což činí již 13,77 procenta nápadu ze všech spáchaných trestných činů v roce 2022 (v roce 2021 – 386 případů). Pachatelé internetové kriminality způsobili poškozeným celkovou škodu ve výši 130 058 845 korun.

Za posledních několik let je patrný výrazný nárůst tohoto druhu kriminality, když v roce 2017 to představovalo 4,67 procent z celkového nápadu. Celkem 98 trestných činů se kriminalistům podařilo objasnit a objasněnost tak dosáhla více než 13,5 procenta. Dalších 65 případů kriminalisté objasnili dodatečně – jednalo se o případy z předešlých let a celkově se tak loni podařilo policistům objasnit 165 případů. Největší počet případů internetové kriminality – celkem 529 - se týká majetkové trestné činnosti, což představuje 22,44 procenta ze všech majetkových trestných činů. Jde o nejrůznější formy internetových podvodů a protiprávních jednání spáchaných za využití sociálních sítí s cílem neoprávněně se obohatit za využití různých legend. Pachatelé u tohoto druhu trestné činnosti způsobili svým jednáním škodu v celkové výši 88 736 668 korun. Další případy internetové kriminality se týkají mravnostní kriminality (41 případů), ale také násilné kriminality (16 případů) a oblasti nehmotných práv.

Velkým problémem v našem kraji jsou stále recidivisté. Z celkově loni 2715 stíhaných osob bylo stíháno 947 osob, které se již v minulosti opakovaně dopustili trestné činnosti, což představuje podíl 34,9 procent. V oblasti násilné trestné činnosti bylo loni stíháno 142 recidivistů, v oblasti majetkové trestné činnosti 332 těchto osob a třináct v oblasti mravnostních trestných činů.

Loni se v našem kraji dopustilo provinění či činu jinak trestného celkem 163 dětí ve věku do 17 let, což činí 6 procent ze všech osob. Z tohoto počtu se 27 dětí ve věku do 17 let dopustilo násilné trestné činnosti, 10 mravnostní trestné činnosti a 40 majetkové trestné činnosti.

Činu jinak trestného se loni v našem kraji dopustilo celkem 78 dětí ve věku do 14 let, což představuje 2,9 procenta ze všech osob. Z tohoto počtu se 23 dětí ve věku do 14 let dopustilo násilné trestné činnosti, 10 mravnostní trestné činnosti a 19 dětí ve věku do 14 let majetkové trestné činnosti.

Na loňské trestné činnosti se podílely také ženy, kterých bylo stíháno celkem 354, a to 36 pro násilnou trestnou činnost, 74 pro majetkovou trestnou činnost, a čtyři pro mravnostní trestnou činnost.

V loňském roce došlo v Kraji Vysočina, stejně jako v celé České republice, k nárůstu počtu trestných činů, kterých se dopouštěli cizinci. Cizinci mají na svědomí celkem 313 trestných činů, což je o 85 skutků více než v roce 2021, vyjádřeno procenty se jednalo o nárůst o 37,3 procenta. Trestně stíháno bylo 286 cizích státních příslušníků, což představuje podíl ve výši 10,5 procenta na počtu všech stíhaných pachatelů. Nejčastěji se trestné činnosti dopouštěli státní příslušníci Ukrajiny (127 trestných činů), Slovenské republiky (63 trestných činů), Polska (23 trestných činů), Rumunska, Moldavska a Bulharska. Cizinci se v našem kraji nejčastěji dopouštěli trestných činů ohrožení pod vlivem návykové látky (89), maření výkonu úředního rozhodnutí (39), úmyslného ublížení na zdraví (20), nedovoleného překročení státní hranice (15) a podvodu (12).

Pro rok 2023 byly stanoveny pro linii služby kriminální policie a vyšetřování následující prioritní oblasti:

Trestná činnost

· trestná činnost v internetovém prostoru

· hospodářská trestná činnost a korupce

· majetková kriminalita

· primární a sekundární drogová kriminalita

Trestní řízení a operativně pátrací činnost

· Zvýšení intenzity využívání prostředků OPČ

· Kvalitní a lhůtované vyšetřování případů

· Identifikace a zajišťování výnosů z trestné činnosti

Trendy a prognóza vývoje kriminality v ČR:

· Registrovaná kriminalita se bude nadále zvyšovat u většiny druhů kriminality, do stavu v roce 2019, kriminalita páchaná v kyberprostoru bude mít pravděpodobně vyšší podíl na celkové kriminalitě než je tomu dnes

· Transformace a množství protiprávního jednání, které se přesouvá do kyberprostoru, bude dále pokračovat.
Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj ukradl v rodinných domech peníze; řidička nadýchala přes dvě promile, skončila na záchytce
Neznámý zloděj, který se v době od pátku 13. ledna do odpoledních hodin neděle 15. ledna v obci Škody na Havlíčkobrodsku vloupal do dvou rodinných domů, napáchal škodu přes devadesát tisíc korun. Pachatel v obou případech překonal oplocení a za užití násilí vnikl do domů, které prohledal a ukradl z nich nalezenou finanční hotovost. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání tří trestných činů, a to krádeže, porušování domovní svobody a poškození cizí věci, případ prověřují a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Policisté vypátrali hledaného muže
V neděli 15. ledna vypátrali policisté v dopoledních hodinách v Telči na Jihlavsku muže, po kterém bylo vyhlášeno celostátní pátrání. "Jednalo se o čtyřiatřicetiletého muže, na kterého byl na začátku ledna vydán soudem příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. Policisté ho zadrželi a odvezli na oddělení policie. Vzhledem k tomu, že hledaný muž trest sám bezdůvodně nenastoupil je podezřelý z trestného činu. Policejní inspektor mu ve zkráceném přípravném řízení sdělil podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí. Po provedení nezbytných úkonů policisté muže odvezli do brněnské věznice", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Opilá žena skončila na záchytce
V sobotu 14. ledna po osmé hodině večer byli policisté ve Velkém Meziříčí na Žďársku přivoláni na ulici Oslavická, kde zjevně opilá žena, která ležela na chodníku a zasahovala do vozovky. "Žena nebyla schopna samostatné chůze, ani se o sebe postarat. Policisté na místě zjistili, že se jedná o ženu ve věku třicet let, která nebyla schopna se podrobit dechové zkoušce. Následně se žena pokoušela opustit místo a s hlídkou nespolupracovala. Jelikož vznikla důvodná obava o její život a zdraví, tak ji policisté zajistili a odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Žena je podezřelá ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Usedl za volant přes uložený zákaz
Policisté v sobotu 14. ledna po desáté hodině večer zastavili na ulici Na Páchu v obci Habry na Havlíčkobrodsku osobní auto Audi. "Lustrací osmadvacetiletého řidiče zjistili, že muž řídí vozidlo, i když to má zakázáno. Od poloviny prosince loňského roku mu byl totiž na základě rozhodnutí okresního soudu vyslovený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu 24 měsíců. V další jízdě již řidič nesměl pokračovat", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Alkohol za volantem
Policisté zastavili v sobotu 14. ledna po poledni na ulici Krále Jana v Chotěboři na Havlíčkobrodsku osobní auto Ford Fiesta, jehož řidičkou byla dvaatřicetiletá žena. "Řidička se v rámci silniční kontroly podrobila dechové zkoušce. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,71 promile alkoholu. Opakovaná dechová zkouška přítomnost alkoholu potvrdila. Policisté ženě na místě zakázali další jízdu a zadrželi jí řidičský průkaz", uvedla Michaela Lébrová. Z přestupku na úseku dopravy se žena bude zodpovídat před příslušným správním orgánem.

Muž je podezřelý z přestupku
Policisté zastavili v sobotu 14. ledna krátce před třetí hodinou odpoledne v obci Včelnička na Pelhřimovsku osobní auto Škoda Octavia. "Provedenou lustrací policisté zjistili, že pětadvacetiletý muž, který usedl za volant vozidla, není držitelem příslušného řidičského oprávnění. V další jízdě již pokračovat nesměl", informovala policejní mluvčí M. Lébrová. Z přestupkového jednání na úseku dopravy se bude muž zodpovídat před příslušným správním orgánem.

Muž byl pod vlivem alkoholu a řídil přes uložený zákaz
V sobotu 14. ledna po sedmé hodině ráno jel řidič s osobním vozidlem BMW v obci Karlov na Žďársku. "Policisté, kteří jej zastavili, zjistili, že řidičem je osmnáctiletý muž, který má od prosince loňského roku na základě rozhodnutí okresního soudu vyslovený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu 12 měsíců. Dále u řidiče provedli dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem, kdy naměřená hodnota činila 1,38 promile alkoholu. Stejnou hodnotu u muže vykázala i opakovaná zkouška. V další jízdě již řidič pokračovat nesměl", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to maření výkonu úředního rozhodnutí a ohrožení pod vlivem návykové látky.

Řidiči pod vlivem alkoholu
V neděli 15. ledna zastavili policisté v Třebíči před čtvrtou hodinou odpoledne vozidlo Honda, které jelo po Karlově náměstí. "U sedmatřicetiletého řidiče provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu necelé jedno promile alkoholu. Policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Opilá řidička skončila na záchytce
V sobotu 14. ledna jela před půlnocí v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku s vozem Volvo sedmapadesátiletá řidička. "Policisté provedli u ženy dechovou zkoušku a naměřili jí hodnotu 2,3 promile alkoholu. Obdobnou hodnotu u ní ukázala také opakovaná zkouška. Řidičský průkaz při kontrole nepředložila. Policisté značně opilou ženu zajistili a odvezli ji na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla Jana Kroutilová. Žena je podezřelá ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Policisté žádají případné svědky páteční tragické nehody mezi obcemi Nárameč a Budišov o spolupráci
Kriminalisté z Třebíče se obracejí na veřejnost s žádostí o spolupráci v rámci prověřování tragické dopravní nehody, ke které došlo minulý týden na silnici mezi obcemi Nárameč a Budišov. Potřebují, aby se přihlásili případní řidiči, kteří místem krátce před dopravní nehodou projížděli a mohli by tak poskytnout důležité informace k okolnostem, které nehodě přecházely. Uvítáme také, pokud by se přihlásil případný svědek střetu vozidla s cyklistkou.
K dopravní nehodě došlo v pátek 13. ledna přibližně deset minut po půl sedmé ráno na silnici druhé třídy číslo 390 mezi obcemi Budišov a Nárameč, a to na úseku v lokalitě U božích muk. Cyklistka utrpěla velmi těžká zranění, kterým i přes veškerou snahu zdravotnické záchranné služby podlehla.

Tragickou dopravní nehodu prověřují kriminalisté služby kriminální policie a vyšetřování. Na základě šetření zjistili, že řidička osobního vozidla Škoda Octavia jela ve směru od Budišova a střetla se s cyklistkou jedoucí ve směru od obce Nárameč na elektrokole značky Cruisis E-Savela.

Pro prověření veškerých okolností je důležité zjištění také situace, která tragické dopravní nehodě předcházela. Šetřením kriminalisté zjistili, že krátce před nehodou úsekem zřejmě projíždělo vozidlo. Obracíme se tudíž na osádku tohoto vozidla, ale i dalších automobilů, které po silnici mezi obcemi v tu dobu projížděli a všimli si vozidla Škoda Octavia nebo cyklistky na elektrokole, aby se přihlásili na tísňové lince 158. Rovněž žádáme případné svědky, kteří dopravní nehodu viděli, aby kontaktovali policii.
Jana KROUTILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Malířka Jarka Pokorná z Počátek představí v jihlavské muzejní kavárně výstavu s titulem Pocta Picassovi
Výstavu obrazů malířky Jarky Pokorné s titulem Pocta Picassovi si budou moci zájemci prohlédnout od úterý 17. ledna v muzejní kavárně na Masarykově náměstí v Jihlavě.
S autorskou tvorbou Jarky Pokorné, rodačky z Počátek, se mohli návštěvníci kavárny seznámit již před časem. Tentokrát to bude výstava specifická, protože autorka jí vzdává hold svému velkému uměleckému vzoru.

Právě Picassův vliv autorku provází celý život. Obdivuje jeho kresbu, grafiku i obrazy. A protože ji vždy bavila více malba než grafika, kterou studovala, vystavuje zde své akrylové malby vytvořené během posledního roku. Obrazy jsou zároveň její autobiografií a zároveň poctou životu a dílu Pabla Picassa. Nejvíce nám připomenou Picassovo období „africké“ předznamenávající kubismus či jeho pozdější období „surrealistické“.

Výstavu, kterou připravilo Muzeum Vysočiny Jihlava, si budete moci prohlédnout až do 26. února.
Ludmila MORŽOLOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Přináší energii i praktickou pomoc: Dobrovolníci se stali součástí života v SeneCura SeniorCentru Humpolec
Přinesou klientům půjčené knihy z knihovny, přivedou domácího mazlíčka na zooterapii nebo si s klienty jen povídají. SeneCura SeniorCentrum Humpolec spolupracuje s neziskovou organizací FOKUS, která personálu pomáhá s každodenními aktivitami.
„Díky organizaci FOKUS Vysočina nás pravidelně navštěvují dobrovolníci, kteří svojí přítomností zpříjemňují klientům volný čas. Jsou to například majitelky terapeutických psů," potvrzuje ředitel SeneCura SeniorCentra Humpolec Jiří Vlček. Právě canisterapie patří mezi klienty oblíbené aktivity. Pomáhá i tam, kde jiné léčebné metody selhávají nebo nejsou možné. Pomáhá lidem trpícím depresemi, psychickými poruchami a obecně všem, kteří se cítí smutní a opuštění.

„V rámci těchto aktivit k nám dochází pravidelně tři psi. Všichni působí na klienty velmi pozitivně. Rádi si s nimi hrají a u těžce imobilních klientů neváhají, přitulí se a svou přítomností léčí tělo i duši," popisuje aktivizační pracovnice Štěpánka Zítková.

Mezi dobrovolníky patří v Humpolci i paní Daniela s dvouletou dcerou Maruškou. Společně s klienty si čtou v knihách a věnují se i šití. SeniorCentrum SeneCura navštěvuje i dobrovolná "pojízdná knihovna", jak se důvěrně přezdívá paní Jarce. Ta dokáže klientům na přání obstarat téměř jakoukoli knihu z okolních veřejných knihoven.

„Moc si práce dobrovolníků vážíme, zejména díky jejich empatickému přístupu. Je obdivuhodné, že svůj volný čas věnují tak krásné činnosti, jako je zpříjemnění a obveselení života ostatním," oceňuje ředitel domova Jiří Vlček.

Spolupráce s dobrovolníky se těší oblibě i v dalších domovech SeneCura. Například v Havířově již třetím rokem aktivně spolupracují s místním dobrovolnickým centrem organizace ADRA.
Filip MORAVEC



Zpět nahoru na obsah...

Měření cholesterolu zdarma startujte v nemocnici v JIhlavě právě dnes
Snadno, rychle a zdarma si mohou nově pacienti v jihlavské nemocnici nechat změřit cholesterol. Stačí z pohodlí domova vyplnit jednoduchý dotazník a poté si zarezervovat termín odběru v nemocnici. Prevence je důležitá, zájemci tak mohou předejít třeba cévní mozkové příhodě.
Cholesterol je částice tuku v krvi, která hraje důležitou roli v řadě tělesných procesů. Je stavebním prvkem buněčných membrán, součástí některých hormonů, podílí se na tvorbě vitaminu D a je potřebný pro zpracování tuků v těle. Část cholesterolu se do těla dostává stravou, většinu si však organismus vytváří sám v játrech.

Zvýšená hladina cholesterolu může vést k ukládání tukových látek do stěn cév v podobě tukových proužků či plátů a množení hladkých svalových buněk ve stěnách tepen, čímž cévy ztrácejí na pružnosti a postupně se zužují. Tento proces se nazývá ateroskleróza. V důsledku těchto změn dochází k omezení zásobení orgánů kyslíkem a k jejich poškození. Onemocnění cév se obvykle projeví až komplikacemi, například infarktem myokardu, cévní mozkovou příhodou a ischemickou chorobou dolních končetin.

Preventivní akce se rozjíždí v jihlavské nemocnici s podporou firmy Novartis. Jedná se zatím o tříměsíční zkušební provoz. „Pro pacienty by mělo být vše jednoduché, jak objednání, tak doručení výsledku vyšetření. Na konci dotazníku je odkaz na možnost objednání se na odběr. Pacient si vybere konkrétní termín, výsledek potom dostane elektronicky do týdne. Podle výsledku přijde také doporučení na případní objednání se k praktickému lékaři,“ vysvětluje náměstek pro informatiku a kybernetickou bezpečnost David Zažímal.

Odkaz na dotazník: Preventivní screening - hladina cholesterolu (Stránka 1 z 4) (office.com)
https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=bI-Ow3cFk06J1lrrsH1FOPidU_o7KyxEsi5N4hVsmfBUNDZRWlFBRk1ES1JXWkpTRkYzRDg5MEhCQi4u
Monika ZACHRLOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   29. 3. 2024

• Vodní svět v táborské zoo se rozrostl o pět čírek sibiřských, jinde než v Táboře je neuvidíte
• Jarní blokové čištění ulic v Jihlavě začne v úterý 2. dubna

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024