Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 19.1 2023


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Hasiči z elektrárny v Dukovanech zasahují v jejím okolí stále častěji, pomáhají i zatoulaným zvířatům
Počet zásahů v okolí Jaderné elektrárny Dukovany, na které byli její hasiči v roce 2022 přivoláni, vzrostl na hodnotu 61. Pokračuje tak rostoucí trend, kdy jsou elektrárenští hasiči díky své blízkosti a profesní vybavenosti povoláváni Krajským operačním střediskem HZS ČR k samostatnému nebo společnému zásahu na území obou krajů Jihomoravského a Vysočina.
"Mimo elektrárnu poskytují dukovanští hasiči svoji pomoc především při dopravních nehodách, požárech, záchraně lidských životů nebo technických pomocích. S ohledem na rostoucí počet zásahů v okolí elektrárny ČEZ v uplynulém roce vybavil dukovanskou hasičskou jednotku dvěma prvozásahovými vozidly, které jsou vybaveny vším potřebným pro profesionální provedení prvotního zásahu, včetně hydraulických nůžek, AED defibrilátoru nebo vybavení lezecké skupiny," uvedl tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.

„Pomoc podnikových hasičů je vedle četnějších spojů autobusové dopravy, služeb praktických a zubních lékařů, rehabilitací, lékárny nebo poštovních služeb dalším přínosem, kterým se při výrobě bezemisní elektrické energie snažíme obyvatelům regionu dlouhodobě pomáhat a v případě nouze poskytovat rychlou a profesionální pomoc,“ přibližuje přínosy spojené s provozem elektrárny Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

„Pro všechny je lepší, když podobné zásahy nejsou potřeba. Jsme ale rádi, že i touto cestou můžeme našemu okolí pomoci,“ poznamenal Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Hasičský záchranný sbor v Jaderné elektrárně Dukovany má 70 zaměstnanců. Jejich hlavní celoroční náplní jsou převážně technická pomoc, dohled, kontrola a asistence při údržbě a modernizaci zařízení elektrárny, kterých jsou v době odstávek bloků stovky. V uplynulém roce měli v elektrárně 1089 výjezdů, z toho 688 asistencí a dohledů, 331 technologických pomocí a jedenáctkrát poskytovali zdravotní pomoc. Rozmanitost jejich zásahu je dána také přítomností výškových budov a specifickým prostředím. Proto mezi výčtem zásahů najdeme například i jištění osob, záchranu osob z výtahů nebo záchranu zatoulaných zvířat. Jedním takovým zásahem byl loni v květnu i odchyt bobra, který v ranních hodinách dorazil až před informační centrum nebo prosincový odchyt zajíce u výstupu z elektrárny. Oba za pomoci hasičů skončili v bezpečí ve volné přírodě.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Prezentační jízdy pro veřejnost na nové trolejbusové trati do Jihlavy - Bedřichova v neděli
V neděli 22. ledna od 9.30 hodin do 15.40 hodin se uskuteční prezentační jízdy pro veřejnost na nové trolejbusové trati do Bedřichova. Jihlavané si tak budou moci zdarma vyzkoušet jízdu na nových trolejbusových linkách G a H. do Bedřichova a do průmyslové zóny Pávov.
Plánovány jsou spoje G a H vždy jednou za hodinu. První "géčko" bude odjíždět v 9:40 z Horního Kosova a dalších šest spojů po hodině až do 15:40. Z Antonínova Dolu vyjede linka G vždy jedenáct minut po celé a o půl přijede na Chlumovu. První "háčko" vyjede z konečné zastávky Bosch v 9:47 a poslední ve 14:47 s tím, že vždy v celou přijede trolejbus H na malý terminál Chlumova. "Géčko" bude vždy v celou v Červeném Kříži a dvě minuty po celé na konečné v Antonínově Dole. Obě linky mají hodinový interval.

Spoje linky G budou vedeny parciálním trolejbusem Škoda 32 Tr. Spoje linky H budou vedeny novým trolejbusem Škoda 26 Tr v karoserii od společnosti Solaris, který bude při této příležitosti prezentován cestujícím.

Na obou nových trasách je po celý den jízdné zdarma. Jízdní řády platné v neděli 22. ledna 2023 na linkách G a H najdete na webu www.dpmj.cz

Investorem projektu Rozšíření trolejbusové dopravy Jihlava - sever je statutární město Jihlava. Stavba nových trolejí, sloupů, trafostanic a přidruženého veřejného osvětlení vyšla celkově na 134,3 milionů korun bez DPH. Realizace stavby je spolufinancovaná z Operačního programu Doprava 2014 - 2020, kde předpokládaná výše dotace bude činit cca 98 milionů korun.
Radovan DANĚK



Zpět nahoru na obsah...

V muzeu v Humpolci si mohou zájemci prohlédnout modely letadel
Výstava RC leteckých modelů v Muzeu Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci na Pelhřimovsku nabízí k vidění rádiem řízené a do detailu provedené modely letadel modelářů Leteckého modelářského klubu Jiřice a to o velikosti až tři metry.
Největší modely mají rozpětí křídel 3,75 metru. K vidění je i patnáctikilogramové práškovací letadlo, větroně, hydroplány i jedno proudové letadlo nebo model německého bombardéru.
Kromě letadel vystavili modeláři i pohyblivé figuríny pilotů, které jsou schopné reagovat na letové situace v řízeném modelu, třeba nakloněním hlavy.

Letecký modelářský klub Jiřice má 30 členů. Klub založil Farka spolu s dalšími modeláři v roce 2006 a jeho největší akcí je Jiřická show, která se koná na letišti v Jiřicích nedaleko Humpolce.

Výstava RC leteckých modelů ve výstavním sále na Dolním náměstí Muzea dr. A. Hrdličky v Humpolci potrvá do 29. ledna a otevřená je v úterý, čtvrtek, pátek od osmi do dvanácti a od 13. do 16. hodin, ve středu od osmi do dvanácti a od 13. do 17. hodin, o víkendu pak od deseti do 16. hodin, poslední den 29. ledna bude otevřeno od deseti do dvanácti hodin.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Bazén E. Rošického v Jihlavě je kvůli poruše vzduchotechniky až do odvolání pro veškerou veřejnost uzavřen
Bazén E. Rošického v Jihlavě je od čtvrtka 19. ledna od třinácti hodin až do odvolání uzavřený pro výuky plavání dětí z mateřských a základních škol, tréninky plaveckého oddílu, komerční pronájmy bazénu a plavání veřejnosti. Důvodem je porucha na vzduchotechnice v bazénové hale. Porucha nastala dnes, ve čtvrtek 19. ledna krátce před polednem, kdy se poškodily pojistky a následně odtah vzduchu z bazénové haly. Uvedl to Martin Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy, které bazén provozují. Dodal, že v provozu jsou stále tělocvičny, kuželna i sauna
Díky tomu, že vzduchotechnika neběží, tak nedochází na bazéně k výměně vzduchu a hala se neodvětrává. Následně vzniká enormní vlhkost, která se nyní pohybuje kolem 85 procent. takže se rosí skla a špatně se v těchto podmínkách dýchá. Momentálně je tohle prostředí zcela nevhodné pro plavání. "Kdybychom výrazně snížili teplotu v bazénové hale a ohřev vody, aby nedocházelo k jejímu odpařování, tak by byla zase návštěvníkům zima", vysvětlil Martin Málek.

Doplnil, že v pátek 20. ledna nastoupí specializovaná firma NEKO KLIMA, s.r.o., která jednak zjistí rozsah poruchy na vzduchotechnice a také se ji pokusí co nejdříve opravit.

Porucha na vzduchotechnice byla i na konci loňského roku od 26. 12. 2022 do 5. 1. 2023, kdy se poškodil frekvenční měnič a bazén byl také uzavřen.
Odstávka kvůli podobné závadě byla v minulosti ještě 30. 11. 2018. Tehdy přestal fungovat vysoko frekvenční měnič řízení, který měl na starost chod elektromotoru ventilátoru.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Pelhřimovská nemocnice zpřístupní od pondělí 53 parkovacích míst v podzemním podlaží Pavilonu péče o rodinu
Nemocnice v Pelhřimově zpřístupňuje pro své klienty od pondělí 23. ledna parkovací zázemí v podzemním podlaží Pavilonu péče o rodinu. Parkoviště bude otevřeno non-stop a nabízí 53 parkovacích stání z toho tři parkovací stání pro invalidy a jedno parkovací stání pro vozy s kočárky. Parkování v areálu nemocnice je prvních 30 minut ZDARMA, každých dalších započatých 60 minut je ZPOPLATŇENO částkou 30 korun.
Platbu za parkování lze provést na bezobslužné pokladně umístěné v přízemí Pavilonu péče o rodinu (možnost platby bezkontaktně i hotově), popřípadě v INFO centru v hlavní lůžkové budově nebo na bezobslužné pokladně umístěné u továrního komína.

Vozidla s dopravní značkou označující přepravu ZTP mají parkování v areálu nemocnice ZDARMA. Dárci krve a krevních složek mají v den odběru parkování v areálu nemocnice ZDARMA.

V celém areálu je dopravní značkou vymezena zóna zákazu stání motorových vozidel. Vozidla mohou parkovat pouze na vyhrazených parkovištích. Všichni řidiči jsou povinni respektovat dopravní značení a neohrozit průjezd v areálu.
Alexandra KNAPOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Policisté z jednoho místa řídí nasazení sil a prostředků, největší nápor měli operační důstojníci na Vysočině v srpnu
Policisté na integrovaném operačním středisku Krajského ředitelství policie kraje Vysočina založili v informačních systémech za loňský rok celkem 30 677 akcí, které vyžadovaly vyslání policejních hlídek na dané konkrétní místo události. V průměru na jeden měsíc tak připadalo celkem 2 556 založených akcí. V průměru na jeden den se pak jednalo o 84 akcí. Největší počet případů - 3 030 - museli řešit operační důstojníci loni v srpnu, kdy se průměrný počet akcí za operační den, tedy na čtyřiadvacet hodin, vyšplhal bezmála k hranici 100 založených akcí, konkrétně číslu 97. Průměrný dojezdový čas první hlídky na místo události loni činil osm minut. Nejkratšího průměr dojezdového času na místo události loni dosáhli v měsíci únoru, a to 5 minut 58 sekund.
Integrovaná operační střediska jsou pracoviště, která v nepřetržitém provozu zabezpečují plnění bezodkladných policejních úkolů v mimořádných situacích. Hlavním úkolem operačního střediska je především koordinovat a organizovat v rámci své teritoriální působnosti nasazování policejních sil a prostředků. V případě, že nasazení sil a prostředků při plnění úkolů Policie České republiky přesahuje hranice kraje nebo více krajů, probíhá spolupráce mezi sousedními krajskými integrovanými operačními středisky, případně je vyžádána součinnost s operačním střediskem Policejního prezídia České republiky.

Kromě toho se operační střediska podílejí na plnění služebních úkolů, které spočívá zejména v poskytování servisu výkonným policejním útvarům a působením v oblasti koordinace sil a prostředků útvaru směřujících k zabezpečení relevantní reakce na vzniklou bezpečnostní situaci. Hlavním úkolem operačního střediska je koordinovat a organizovat v rámci své teritoriální působnosti nasazování policejních sil a prostředků. Střediska se podílejí také na zajištění součinnosti s ostatními orgány a organizacemi, zvláště v rámci integrovaného záchranného systému. Pro úplnost je potřeba uvést, že systém operačního řízení v Policii České republiky tvoří v současné době čtrnáct integrovaných operačních středisek krajských policejních ředitelství, operační střediska útvarů s celorepublikovou působností a operační středisko Policejního prezidia České republiky, u kterého došlo rozkazem policejního prezidenta s účinností od 1. ledna letošního roku ke změně na Národní operační centrum.

Operační středisko v našem kraji zajišťuje také nepřetržitou obsluhu linky tísňového volání 158. Operační důstojníci mají díky používání moderních technologií - jednotné informační technologická a komunikační platformy a mapových podkladů - po celou dobu služby neustále k dispozici aktuální informace o pohybu hlídek po celém Kraji Vysočina a o spolupráci v případě potřeby mohou prostřednictvím těchto technologií požádat také policejní hlídky ze sousedních krajů. Typickým příkladem je pronásledování pachatelů, kteří například ujíždějí z místa činu. Tyto hlídky pak při policejním zákroku koordinují. V loňském roce se tato spolupráce mnohokrát vyplatila a přispěla nejen k zadržení nebezpečných pachatelů, ale také k záchraně lidských životů. Možnost rychlého spojení mezi jednotlivými operačními středisky a dokonce se zahraničními kolegy dokázal využít loni v červnu jeden z velitelů směny vysočinského integrovaného operačního střediska. Podařilo se zachránit život cizinci - řidiči dodávkového vozidla, kterému se na cestě z Německa do Polska přes Českou republiku udělalo špatně. Policisté z integrovaného operačního střediska na Vysočině na pátrání po aktuálním pohybu muže úzce spolupracovali se svými kolegy z oddělení zahraničních vztahů Chotěbuz a policisty z operačního odboru Policejního prezidia České republiky.

Samostatným pracovištěm integrovaného operačního střediska je pult dopravy, kde se sbíhají všechny aktuální informace o dopravních událostech a dopravních nehodách na devadesáti kilometrovém úseku dálnice D1 (úsek 73,7 km – 166,5 km) a na všech ostatních komunikacích na území celého kraje Vysočina. Toto pracoviště je z hlediska počtu událostí nejvíce exponované v době nežádoucích klimatických podmínek a kalamit, které výrazně ovlivňují sjízdnost nebo průjezdnost silnic. Policisté, kteří slouží na tomto pultu, všechny aktuální dopravní informace vkládají do celorepublikového informačního systému CDI 2, což je informační systém centra dopravních informací, který pak využívají především řidiči pomocí různých aplikací například v mobilních telefonech, navigacích, ale i prostřednictvím médií.

Integrované operační středisko v podmínkách policie v Kraji Vysočina funguje od ledna roku 2007. V roce 2014 prošlo zásadní modernizací, v rámci níž bylo pracoviště vybaveno novou moderní technologií, která výrazně zkvalitnila podmínky pro výkon služby operačních důstojníků, a také zlepšila systém komunikace a koordinace mezi ostatními složkami integrovaného záchranného systému. Nová modernizovaná podoba operačních prostorů přinesla pro činnost službu konajících policistů celou řadu důležitých změn. V místnosti operačního sálu se zvýšil počet pracovišť z původních osmi na současných dvanáct. Do volného prostoru bývalého chodbového traktu byla navíc umístěna dvě atypická pracoviště, což umožňuje v případě potřeby operačního řízení, nebo vzniku krizové situace nasadit do služby vyšší počet policistů.

„Cestou integrovaného operačního střediska jsou zasílány a evidovány počty odbavených a registrovaných osob na krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU), kde pracovníci odboru cizinecké policie (OCP) s pracovníky odboru azylové a migrační politiky (OAMP) zajišťují právě registraci, případnou dočasnou ochranu, která nahradila vízum strpění, zdravotní pojištění, či informace o zaměstnání“, uvedl plk. Ing. Radek Jánský, vedoucí operačního odboru Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

V současné době je na integrovaném operačním středisku Krajského ředitelství policie kraje Vysočina zařazeno celkem 43 policistů z celkového počtu služebních míst 44. Služba na integrovaném operačním středisku patří mezi nejnáročnější služby v rámci celé policie. „Policisté, kteří zde slouží na postech vrchních inspektorů či komisařů, patří mezi velice zkušené kolegy, kteří pracují s informacemi získanými od oznamovatelů, či z operačních středisek ostatních složek IZS, tyto informace musejí rychle zaevidovat, vyhodnotit a především odpovědně rozhodnout o správném postupu a na místo vyslat bez průtahů dostatečný počet sil a prostředků, tak aby se předešlo závažným následkům, či škodám majetku.“

V kontaktu s oznamovateli musí být službu konající policista vždy empatický, neboť člověk, který se obrací se svým voláním na linku 158, často prožívá velkou psychickou zátěž, může být v ohrožení života, ve špatném zdravotním stavu, v šoku po dopravní nehodě nebo v krizi. Občas se také bohužel stává, zejména v nočních hodinách, že na linku 158 telefonují podnapilé osoby, které policisty bezdůvodně vulgárně urážejí a zbytečně blokují tísňovou linku. Pokud se jedná o opakovaná zlomyslná volání, volajícího čeká za zneužití tísňové linky přísný postih v závislosti na stanovení právní kvalifikace takového jednání. Každý přijatý hovor na linku tísňového volání 158 je automaticky zálohován a pořízený audiozáznam je uložen do databáze, tedy každé zlomyslné nebo bezdůvodné volání lze snadno dohledat a následně použít jako důkaz v případě prokazování zneužití tísňové linky. Zneužití linky tísňového volání může mít vážné následky. V době, kdy složky vyjíždějí na smyšlené volání, může jejich okamžitou pomoc potřebovat někdo jiný na jiném místě. Osoba, která zneužije linku tísňového volání, porušuje zákon o elektronických komunikacích v rovině přestupkového jednání, za což lze uložit pokutu ve výši 200 000 korun.

Foto: Policie ČR
Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: sprejeři počmárali fasádu domu i vrata garáže; žena, která u sebe měla dítě, nadýchala téměř tři promile
Fasády bytového domu v Erbenově ulici v Jihlavě počmáral v době od pondělního večera 16. ledna do úterního večera dosud neznámý vandal. Pachatel poškodil fasádu domu sprejovým nápisem žluté a červené barvy, způsobil tak předběžně vyčíslenou škodu za necelé tři tisíce korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Sprejer počmáral vrata garáže
Policisté pátrají po pachateli, který ve Velkém Meziříčí na Žďársku poškodil dřevěná vrata na ulici Čermákova. Ke spáchání činu došlo v době od odpoledních hodin pondělí 16. ledna do úterý 17. ledna. "Dosud nezjištěný pachatel posprejoval černou barvou dřevěná vrata garáže, čímž majiteli způsobil škodu", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, po pachateli pátrají.

Žena, která u sebe měla dítě, nadýchala téměř tři promile
Pracovnice orgánu sociálně právní ochrany dětí přivolala ve středu 18. ledna před druhou hodinou odpoledne do bytu devětatřicetileté ženy v Havlíčkově Brodě, která u sebe měla svoji malou dceru, policisty. "Ti u ženy provedli dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem, kdy naměřená hodnota vykázala 2,82 promile alkoholu. Jelikož žena nebyla schopna se dostatečně postarat o dítě, převzala si jej blízká příbuzná. Policisté událost zadokumentovali a devětatřicetiletá žena je podezřelá z přestupkového jednání", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová.

Opilá agresivní žena skončila na záchytce
Ve středu 18. ledna byli policisté v Jihlavě před devátou hodinou večer přivoláni k ubytovacímu zařízení, kde se na chodbě nacházela značně opilá agresivní žena. "Chovala se velmi hlučně, tloukla do zařízení objektu a vykřikovala. Policisté zjistili, že se jedná o jednačtyřicetiletou ženu, měla drobné zranění. Přivolali proto zdravotnickou záchrannou službu, která ženu ošetřila. Při dechové zkoušce jí policisté naměřili hodnotu 2,73 promile alkoholu. Opilou ženu zajistili a po ošetření ji odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Je podezřelá ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

Střet vozidel
Ve středu 18. ledna došlo před jednou hodinou odpoledne na křižovatce u obce Zhoř na Jihlavsku k dopravní nehodě. "Šestatřicetiletý řidič automobilu Audi jel ve směru od obce Věžnice a vjel do křižovatky ve chvíli, kdy po hlavní silnici projíždělo vozidlo Škoda Superb ve směru na Jihlavu, a došlo ke střetu. Automobil Škoda vyjel po nárazu mimo komunikaci, kde narazil do dopravního značení. Jeho řidič utrpěl při dopravní nehodě zranění", uvedla Jana Kroutilová. Policisté provedenou dechovou zkouškou u obou řidičů požití alkoholu vyloučili. Při dopravní nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za necelých 500 tisíc korun. Řidič vozidla Audi je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý čtyřiasedmdesátiletý muž, který řídil u obce Zmišovice na Pelhřimovsku, i když to má zakázáno. "Ve středu 18. ledna po poledni zastavili policisté osobní vůz Škoda a při kontrole řidiče zjistili, že má od října loňského roku na základě rozhodnutí okresního soudu vyslovený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu 15 měsíců. Muž v další jízdě pokračovat nesměl", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Řidička je podezřelá z přestupků
Ve středu 18. ledna zastavili policisté na silnici v Jackově na Třebíčsku po jedenácté hodině večer vozidlo VW Passat a provedli kontrolu. "Zjistili, že osmadvacetiletá řidička nevlastní řidičské oprávnění. Dechová zkouška u ní byla negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test byl pozitivní na amfetamin. Lékařskému vyšetření se bezdůvodně odmítla podrobit. Dále policisté zjistili, že vozidlo nemá platnou technickou kontrolu, která skončila vloni na podzim. Policisté řidičce zakázali další jízdu", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Žena je podezřelá ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Silničáři letos chystají na Vysočině dvacet staveb na dálnici D1 a na všech pěti silnicích I. tříd
Pro letošní stavební sezónu je v přípravě dvacet stavebních akcí na dálnici D1 na Vysočině a na všech pěti silnicích I. tříd, které krajem prochází. Nejvíce by se mělo pracovat na silnici I/38, kde jich je v přípravě šest a k nimž přistupuje dokončení opravy jihlavského dálničního přivaděče v jeho levém jízdním pásu. Dokončovat se v letošním roce budou ještě další dvě opravy započaté v roce 2022. Konkrétně se jedná o opravu povrchu komunikace I/37 a jejího odvodnění mezi Ždírcem nad Doubravou a hranicí s Pardubickým krajem a realizace protihlukových opatření v úseku severovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu na silnici I/34.
V rámci nových připravovaných stavebních akcí by se tak v letošním roce mohlo začít pracovat na šesti mostech, opravách necelých 20 kilometrů vozovek sinici I. tříd a třech protihlukových stěnách (investiční akce). Předpokládané náklady na všechny akce se šplhají k jedné miliardě korun bez DPH (nejsou započítány již zahájené opravy). To zda se v tomto roce podaří alespoň zahájit všechny připravované akce, je samozřejmě také závislé na koordinaci se stavbami dalších investorů, jako jsou Kraj Vysočina nebo obce. V tomto kontextu bude například nutné zohlednit možnosti řešení dopravně inženýrských opatření v návaznosti na zachování odpovídající dopravní obslužnosti v jednotlivých částech Vysočiny při současném zohlednění bezpečnosti práce na komunikacích a realizovaných technologií v průběhu plánovaných nebo probíhajících prací. Nezřídka to jsou požadavky protichůdné.

V současné době už Ředitelství silnic a dálnic vybírá zhotovitele opravy konstrukčních vrstev komunikace I/19 mezi Ronovem a Novými Dvory na Žďársku v předpokládané hodnotě zakázky 54 milionů korun bez DPH. Zhotovitele rovněž vybírá pro úpravu křižovatky silnic I/38 a II/400 u Zvěrkovic. Tato úprava v předpokládané hodnotě 16,35 milionu korun bez DPH by měla přispět ke zvýšení bezpečnosti tohoto nehodového místa. Své zhotovitele má již oprava vozovky severovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu na silnici I/34 a také oprava historického mostu D1-075.1 u Píště na Pelhřimovsku.

Foto ŘSD: ilustrační
Martin BUČEK



Zpět nahoru na obsah...

Pelhřimovsko je v objasněnosti opět nejúspěšnější v celém kraji
Výsledkem skvělé práce uniformovaných policistů a kriminalistů na Pelhřimovsku je stejně jako v předchozích letech nejvyšší objasněnost v celém kraji. Objasněnost zde v roce 2022 přesáhla hranici třiašedesáti procent. V loňském roce došlo na Pelhřimovsku celkem k 782 trestným činům a z tohoto počtu policisté objasnili 496 případů. Objasněnost tedy činila 63,4 %. V roce 2021 policisté prověřovali 701 trestných činů, z nichž objasnili 474, objasněnost tak činila 67,6 %. Policisté z obvodního oddělení Kamenice nad Lipou dosáhli více jak 70% objasněnosti.
Kriminalita v roce 2022 na jednotlivých obvodních odděleních

K nejvíce trestným činům došlo v roce 2022 na území obvodního oddělení Pelhřimov a jeho okolí. Policisté zde prověřovali 325 trestných činů, z nichž objasnili 212 trestných činů. Objasněnost činila 65,2 %. V roce 2021 zde policisté prověřovali 274 trestných činů, z nichž 204 objasnili, tedy 74,5 %.

V teritoriu obvodního oddělení Humpolec a jeho okolí policisté zaevidovali celkem 194 trestných činů a z tohoto počtu se jim podařilo 115 trestných činů objasnit. Objasněnost tak na Humpolecku činila 59,3 %. V roce 2021 policisté prověřovali 201 trestných činů a z tohoto počtu jich objasnili 128, tedy 63,7 %.

V působnosti obvodního oddělení Kamenice nad Lipou došlo v roce 2022 k 164 případům, a z tohoto počtu policisté 117 trestných činů objasnili. Objasněnost tak činila 71,3 %. V roce 2021 se jednalo o 121 případů, z toho 74 objasněných, což je 61,2 %.

Obvodní oddělení Pacov je územím, kde v loňském roce došlo k nejméně trestným činům. Policisté zde prověřovali 99 trestných činů, z nichž 52 do konce roku objasnili, tedy 52,5 %. V roce 2021 se jednalo o 105 případů, z toho 68 objasněných, tedy 64,8 %.

Násilná trestná činnost

Na Pelhřimovsku došlo v loňském roce k významnému poklesu této oblasti trestné činnosti, a to o 24 případů. V roce 2022 policisté zaevidovali 47 násilných trestných činů, z nichž kriminalisté 35 objasnili. Celková objasněnost násilné trestné činnosti tedy za toto období činila 74,5 %. V roce 2021 došlo k 71 trestným činům, z tohoto počtu kriminalisté objasnili 61 trestných činů a objasněnost činila 85,9 %.

Nejčastějším násilným trestným činem, který byl v roce 2022 na území Pelhřimovska evidován, bylo úmyslné ublížení na zdraví. Policisté zaevidovali celkem 13 případů, přičemž do konce roku v deseti případech prověřování ukončili. V roce 2021 se jednalo o 20 případů, z toho 16 do konce období objasněných.

Trestným činem, který má druhé největší zastoupení v této kategorii trestné činnosti, je nebezpečné vyhrožování. Policisté v loňském roce prověřovali 11 případů a v devíti případech prověřování do konce roku ukončili. V roce 2021 zadokumentovali 17 případů a v patnácti

případech prověřování do konce roku ukončili.

Dalším v pořadí je s osmi zaevidovanými případy trestný čin porušování domovní svobody a u pěti případů policisté prověřování ukončili do konce roku. Ve srovnání s rokem 2021 se tento počet zvýšil o jeden trestný čin.

Pelhřimovští kriminalisté v loňském roce zaevidovali 3 případy trestného činu loupeže, přičemž loupežná přepadení patří mezi nejzávažnější násilné trestné činy. Z tohoto počtu se policistům podařilo všechny tři případy objasnit. Dále kriminalisté prověřovali další tři případy loupeže, avšak u těchto zjistili, že šlo o vymyšlené příběhy.

Mravnostní trestná činnost

V loňském roce prověřovali kriminalisté na Pelhřimovsku 19 mravnostních trestných činů, z nichž 10 do konce roku objasnili. Objasněnost tedy činila 52,6 %. V roce 2021 se jednalo o 14 případů, z toho 11 objasněných do konce období.

Majetková trestná činnost

V roce 2022 policisté na Pelhřimovsku zadokumentovali 320 majetkových trestných činů. Z tohoto počtu se policistům podařilo objasnit 110 případů. Objasněnost majetkové trestné činnosti za uvedené období činila 34,4 %. V roce předešlém došlo k 254 majetkovým trestným činům, z nichž policisté 96 případů objasnili, tedy 37,8 %.

V letošním roce se ve 101 případech jednalo o krádeže vloupáním, v 94 případech o krádeže prosté a 125 trestných činů jsou zbývající majetkové trestné činy.

Krádeže vloupáním

V loňském roce policisté na Pelhřimovsku prověřovali 101 případů, z nichž 37 objasnili a objasněnost tak dosáhla 36,6 %. V roce předešlém se jednalo o 105 prověřovaných vloupání, z nichž policisté objasnili také 37 případů, objasněnost tedy činila 35,2 %.

V loňském roce policisté zaevidovali 15 trestných činů krádeže vloupáním do víkendových chat. Z tohoto počtu do konce období objasnili osm případů. V případě vloupání do motorových vozidel policisté v roce 2022 zadokumentovali 13 trestných činů, z nichž pouze jeden objasnili. V souvislosti s vloupáním do rodinných domů policisté prověřovali 11 trestných činů a tři objasnili.

Krádeže prosté

Policisté na Pelhřimovsku v roce 2022 zadokumentovali 94 případů, z nichž objasnili 37. Objasněnost tedy činila 39,4 %. V roce 2021 se jednalo o 86 trestných činů, z toho 39 objasněných, což činí 45,3 %.

V roce 2022 policisté na Pelhřimovsku prověřovali 14 případů krádeží prostých v jiných objektech, přičemž devět z nich do konce období objasnili. V souvislosti s krádežemi motorových vozidel dvoustopých zaevidovali 13 případů a deset objasnili. V devíti případech prověřovali krádeže v obchodech, z nichž objasnili sedm trestných činů. Kapesní krádež zaevidovali ve třech případech a jeden objasnili.

Hospodářská trestná činnost

V roce 2022 došlo na Pelhřimovsku k 81 hospodářským trestným činům, z nichž policisté do konce roku 53 objasnili. Objasněnost v tomto případě činila 65,4 %. V roce 2021 došlo k 75 případům, z toho objasněných bylo 50, tedy 66,7 %.

Nejčastějším trestným činem v této oblasti je trestný čin podvodu. Policisté prověřovali 21 případů tohoto trestného činu, z nichž 15 objasnili. V roce 2021 se jednalo o 23 trestných činů, z toho 16 objasněných.

Dalším, často prověřovaným trestným činem v této kategorii v loňském roce, je s počtem 17 případů trestný čin úvěrového podvodu. Ve srovnání s rokem předešlým došlo k nárůstu o šest trestných činů.

Celkem osm případů policisté zadokumentovali v případě trestného činu zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. V roce 2021 policisté evidovali 4.

Ostatní trestná činnost

V kategorii ostatní kriminality v roce 2022 policisté prověřovali 145 trestných činů a u 134 případů do konce roku prověřování ukončili. Objasněnost tedy činila 92,4 %. V roce 2021 policisté odhalili 123 případů.

Nejčastěji prověřovaným trestným činem v této kategorii je trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázaní. Policisté na Pelhřimovsku v loňském roce odhalili 76 případů tohoto trestného činu. V roce 2021 odhalili 61 trestných činů.

Druhým nejčastějším trestným činem v této oblasti je trestný čin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy pro jiného. V loňském roce se jednalo o 33 trestných činů, které policisté odhalili a zadokumentovali. Objasněnost v tomto případě činila 97 %. V roce 2021 policisté odhalili stejný počet případů, jako v loňském roce.

V loňském roce policisté na Pelhřimovsku zaevidovali 15 případů poškození cizí věci - sprejerství, z nichž do konce roku 12 objasnili. V roce předešlém se jednalo o 12 trestných činů, z toho pět objasněných.

Zbývající trestná činnost

V roce 2022 policisté zaevidovali celkem 170 trestných činů spadajících do této kategorie. Objasněnost do konce roku činila 90,6 %, tedy 154 objasněných případů. Za stejné období roku 2021 se jednalo o 164 trestných činů.

Nejvyšší podíl na tomto druhu kriminality má za uvedené období trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté na Pelhřimovsku odhalili 74 těchto trestných činů. V roce 2021 jich odhalili 71.

Dalším nejvíce prověřovaným trestným činem v této kategorii je trestný zanedbání povinné výživy, kdy policisté prověřovali 46 případů. V roce 2021 se jednalo o 48 případů.
Michaela LÉBROVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Počet držitelů zbrojních průkazů meziročně roste, nejvíce pro ochranu života a zdraví
Odbor služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie kraje Vysočina vykonává státní správu v oblasti zbraní, střeliva a bezpečnostního materiálu. S tím také bezprostředně souvisejí konkrétní vykonávané činnosti v této oblasti. Ke dni 31. prosince 2022 bylo v Centrálním registru zbraní v Kraji Vysočina evidováno celkem 17 061 držitelů zbrojní průkazů, což představuje nárůst o 140 držitelů ve srovnání s rokem 2021. Z celkového počtu evidovaných držitelů zbrojních průkazů je 11 515 osob držitelem skupiny E - tedy za účelem ochrany života a zdraví, což představuje 67,5 procent z celkového počtu držitelů zbrojních průkazu.
Ke stejnému datu u držitelů zbrojních průkazů v našem kraji evidujeme 55 136 zbraní. V meziročním srovnání tento počet představuje nárůst o 2 277 zbraní. V Kraji Vysočina evidujeme 95 držitelů zbrojních licencí – jde například o podnikatele, sportovní kluby a další subjekty podle zákona o zbraních. Tento počet meziročně narostl o jednu zbrojní licenci. Z celkového počtu držitelů zbrojních licencí je 53 držitelů ve skupině C - nákup, prodej zbraní a střeliva. U držitelů zbrojních licencí jsme ke konci roku 2022 evidovali 501 zbraní. Z výše uvedených přehledů vyplývá, že v Kraji Vysočina u držitelů zbrojních průkazů a zbrojních licencí evidujeme celkem 55 637 zbraní, k tomu 74 zbraní kategorie C-I u osob, které nejsou držiteli zbrojního průkazu nebo zbrojní licence. V našem kraji evidujeme 11 držitelů muničních průkazů.

Na Vysočině je registrováno osm kusů bezpečnostního materiálu, kdy jde o vojenský materiál prodaný do civilu. Zpravidla se jedná o obrněné transportéry, když čtyři jsou registrovány na Havlíčkobrodsku, jeden na Jihlavsku a tři na Třebíčsku. V Kraji Vysočina je provozováno 70 střelnic.

„Z důvodů ohrožení bezpečnosti policisté našeho odboru vydali ve čtyřech případech rozhodnutí o pozastavení střelnice. V průběhu loňského roku jsme provedli u držitelů zbrojních licencí, držitelů bezpečnostního materiálu a provozovatelů střelnic celkem 50 kontrol, při nichž jsme zjistili devět přestupků,“ uvedla plk. Mgr. Věra Kazatelová, vedoucí odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. Mezi další důležité činnosti odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál patří organizování zkoušek odborné způsobilosti žadatelů o vydání zbrojního průkazu. Těch bylo loni provedeno celkem 24. Ke zkouškám bylo podáno celkem 575 přihlášek. 100 uchazečů u této zkoušky neuspělo.

Policisté odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál kontrolují plnění všech povinností držitelů na úseku zbraní a střeliva a zjištěná porušení řeší v přestupkovém řízení. V odůvodněných případech rozhodují policisté o zajištění zbraně, střeliva nebo dokladu a v odůvodněných případech rozhodují také o odnětí zbrojního průkazu. Loni bylo odňato celkem 36 zbrojních průkazů, z toho osm pro zdravotní nezpůsobilost, čtrnáct pro ztrátu bezúhonnosti (držitel odsouzen pro trestný čin) a čtrnáct z důvodu pozbytí spolehlivosti (dva a více přestupků držitele).

Každoročně v podzimních měsících provádějí policisté z odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál kontroly na mysliveckých honech a sportovních střeleckých soutěžích. Ze strany policistů odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál byly loni provedeny kontroly na celkem 84 honech a sportovních střeleckých soutěžích a bylo zkontrolováno 1 579 osob a 1 577 zbraní.

Foto: Policie ČR
Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   6. 9. 2024

• Odlehčovací služba Adapta oslavila 10 let novým rekordem na hradě Roštejn
• Václav Pazourek vlastní 1 155 exemplářů Guinnessovy knihy rekordů
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila mláďata alpaky
• Jednadvacetiletý muž připravil seniory na Žďársku o sto tisíc korun
• Den otevřených dveří a prevence v třebíčské nemocnici kromě jiného poradí, jak předcházet nemocem
• Z policejního deníku: zloděj ukradl elektrokoloběžku; opilý řidič elektrokoloběžky boural
• O značku Vysočina – regionální produkt usilují tři noví výrobci
• Advokát z Vysočiny zpronevěřil jemu svěřené peníze; kriminalisté ukončili vyšetřování rozsáhlého případu zpronevěry a podvodu

Čtvrtek   5. 9. 2024

• Rodinný běh Jihlavou letos pomůže Tinušce trpící Leberovou slepotou
• Výstava obrazů Eva Macholánová - ani jedno zvíře v galerii Tympanon v Třebíči
• Mládě sovice sněžní v táborské zoo roste jako z vody
• Z policejního deníku: vandal poškodil sdílené jízdní kolo
• Čtrnáctiletou Michaelu viděli z Jihlavy její blízcí viděli naposledy v pátek, policie žádá o pomoc veřejnost

Středa   4. 9. 2024

• Podchod do Libušina údolí v Třebíči zdobí obrazy květin i krajiny
• Legionář František Pol z Velkého Meziříčí cestoval domů vlakem přes Kanadu
• Zámecká slavnost v Novém Městě na Moravě přivítá dámy i pány v kloboucích
• Den otevřených dveří památek v Jihlavě doprovodí slavnost Dožínky
• Kaplička v Křídlech bude přemístěna dále od frekventované silnice spojující Nové Město na Moravě a Brno
• Záchranáři na Vysočině absolvovali během letních prázdnin rekordní počet výjezdů

Úterý   3. 9. 2024

• Nosálové z táborské zoo si nejvíce pochutnají na šťavnatém ovoci
• Motorkáře zraněného po nehodě transportoval do nemocnice vrtulník
• Hybrálecká ulice v Jihlavě zůstane uzavřena až do konce letošního roku
• Společenský život hmyzu v muzeu v Telči umožní nahlédnout do úžasného světa miniaturních, ale o to zajímavějších tvorů
• Hrdinové bez plášťů: Kdo stojí za pomocí mladým v nízkoprahových klubech?
• Školní rok začal a děti i studenti již vyhlížejí prázdniny; první budou na konci října
• Tejpování břicha v těhotenství, po porodu nebo při menstruačních bolestech. Třebíčská nemocnice rozšiřuje služby pro ženy
• V průběhu letních prázdnin zemřeli na silnicích Vysočiny čtyři lidé
• Z policejního deníku: v Nížkově byly nalezeny dva dělostřelecké granáty; opilý pár, který byl v noci s dětmi v parku, skončil na záchytce

Pondělí   2. 9. 2024