Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 7.3 2023


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Policisté z Třeště zachránili život muži, který se chtěl oběsit
Skleněnou Plaketou Krajského ředitelství policie kraje Vysočina a kázeňskou odměnou ocenil dnes, v úterý 7. března, ředitel Krajského ředitelství policie kraje Vysočina brigádní generál Mgr. Miloš Trojánek dva policisty z obvodního oddělení Třešť. Policisté nprap. Miloš Kuchyňa a prap. Vladimír Štulík prokázali osobní statečnost a rozvahu a dokázali poskytnout první pomoc muži, který chtěl spáchat sebevraždu. Společně s krajským policejním ředitelem jejich čin ocenili také plk. Ing. Martin Kratochvíl, ředitel územního odboru Jihlava, plk. Ing. Bc. Radomír Němec, zástupce ředitele územního odboru Jihlava a npor. Jiří Burian, DiS., vedoucí obvodního oddělení Třešť.
V pondělí 27. února po patnácté hodině jsme přijali na integrovaném operačním středisku Krajského ředitelství policie kraje Vysočina na lince tísňového volání oznámení od ženy, která měla obavu o život svého šestapadesátiletého bratra, který doma zanechal dopis na rozloučenou a odjel neznámo kam. Žena ještě policistům sdělila, že bratr vlastní rekreační chatu v lokalitě na Stonařovsku a že tedy není vyloučeno, že mohl odjet tam. K místu, kde se měla chata nacházet, byla vyslána policejní hlídka z obvodního oddělení Třešť. Policisté ale neznali přesné místo, kde tato chata stojí.

Policisté se na základě pokynů operačního důstojníka snažili dojet k předmětné chatě, ale vzhledem k tomu, že k místu vedla velice obtížně sjízdná polní cesta s četnými výmoly, policisté zastavili vozidlo na bezpečném místě a k místu, kde se měla chata nacházet, se vydali pěšky. V lesním porostu ale nebylo nic vidět, když náhle spatřili vršek střechy a komín chaty, ke které došli. Situaci jim komplikovala skutečnost, že nejbližší chata, ke které se dostali, nebyla nijak označená. Prověřili proto tuto chatu a její okolí, ale nikoho zde nenašli. Proto pokračovali k další rekreační chatě. Jeden z dvojice policistů u této chaty spatřil muže, který se snažil spáchat sebevraždu oběšením. Muž měl kolem krku omotané lano, které bylo uvázané na větvi vzrostlého stromu. Policisté věděli, že musí jednat velice rychle. Jeden z dvojice muže nadzvedl, aby se lano kolem krku uvolnilo a druhému policistovi se podařilo lano plně uvolnit. Muž byl ve vážném zdravotním stavu, proto ho policisté uložili do stabilizované polohy a zajistili jeho základní životní funkce a současně ověřili, že muž začal dýchat. Okamžitě na místo přivolali zdravotnickou záchrannou službu a pokračovali v poskytování pomoci muži. Zajistili mu dostatečnou tepelnou ochranu pomocí nalezené plachty, která se nacházela ve vozidle, kterým nuž k chatě přijel, a s využitím služebních bund. Mužův zdravotní stav se zhoršoval a muž částečně upadal do krátkého bezvědomí. Z dechu muže byl silně cítit alkohol a v blízkosti se nacházelo několik prázdných balení od léků. Proto policisté velice důkladně kontrolovali životní funkce muže, který byl vlivem kombinace léků a alkoholu v bezprostředním ohrožení života.

Mezitím se na místo dostavila zdravotnická záchranná služba a přistál také vrtulník letecké záchranné služby a muže si záchranáři převzali do své péče. Policisté poté prověřili, že rekreační chata je řádně uzamčena, ale vedle chaty stálo zaparkované osobní vozidlo, uvnitř kterého byly klíče od vozidla. Policisté vozidlo uzamkli a klíče převezli na obvodní oddělení v Třešti, kde si je převzali nejbližší příbuzní muže.

„Podobné zákroky mě vždy utvrzují v tom, že v rámci našeho krajského ředitelství pracují policisté, kteří se dokáží správně rozhodnout a dokáží spolu spolupracovat. Jsem rád, že mohu těmto lidem osobně poděkovat za jejich odvahu a duchapřítomnost, protože tito kolegové dělají celému policejnímu sboru dobré jméno,“ uvedl krajský policejní ředitel brig. gen. Mgr. Miloš Trojánek.

Nprap. Miloš Kuchyňa patří na Krajském ředitelství policie kraje Vysočin mezi velice zkušené policisty a letos dosáhne třicet let služby u Policie České republiky. Šest let ve služebním poměru u Policie České republiky je jeho mladší kolega prap. Vladimír Štulík.
Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Myslivec zastřelil psa nedaleko cyklostezky a ohrozil jeho majitele; nejvyšší čas vrahy v zelených kamizolách konečně omezit
Už jí nebylo pomoci a ten pocit bezmoci nepřeji nikomu. Neuměla se nadechnout, všude se rozlévala krev, tak strašně moc krve. Byl jsem s ní do posledního dechu, hrozně se trápila. Střelil jí špatně… Přála jsem si, aby každý její nádech byl posledním, aby to sípání přestalo. Věty, ze kterých mi doslova přebíhá mráz po zádech. Přesně tak popisuje na sociálních sítích poslední chvíle života desetileté fenky Dixie její majitelka. Poslední únorový den navečer ji při procházce kolem cyklostezky zastřelil nezodpovědný myslivec. A to přesto, že se oba majitelé nacházeli v době výstřelu od svého psa jen několik metrů. Výrazně tak ohrozil i jejich život.
Zastřelit psa, který je pro většinu majitelů jedním z členů rodiny, je neskutečná prasárna. Tím spíše, že když se tak stane při běžné procházce kousek za posledními domky, navíc v bezprostřední blízkosti cyklostezky a pod dohledem majitelů. Bohužel podobných případů zbytečně zastřelených psů se u nás stále děje spousta, každou chvíli se o nějakém podobném dozvím. Jen se o nich tak moc nepíše.

Nejde však jen o psy, kterým jejich majitelé chtějí dopřát trochu pohybu. V bezpečí nejsou ani lidé. Vzpomeňme například na toho trempa na Vyškovsku, který měl v roce 2013 fatální smůlu v tom, že narazil na člověka, který svou touhu po krvi nedokázal ovládnout. Jak jinak by mohl v temné noci vůbec vystřelit, aniž by věděl, na co míří? Místo domnělé vysoké zvěře chladnokrevně popravil nic netušícího mladého člověka, který se jen chtěl prospat pod širým nebem. Tento nápad se mu bohužel stal osudným. Nemohl tušit, že si spící postavu splete po další trofeji lačnící myslivec se siluetou honební zvěře.

Podobné případy, kdy myslivec rychleji střílí, než myslí, jsou u nás každoročním pravidlem. Pravidelně čteme zprávy o tom, jak se na některém z honů kromě lesní zvěře podařilo „ulovit“ i nějakého toho myslivce. Například toho se 14 broky v zádech po honu kachen na Mladoboleslavsku v roce 2020 nebo o rok později postřelený nimrod při střílení divokých prasat na Pardubicku.

Pokud by byli myslivci nebezpeční jen sami sobě, dalo by se to s velkou mírou nadsázky brát jako riziko povolání. Nikdo je přece nenutí běhat po lese plném po zuby ozbrojených střelců připravených vypálit po všem, co se jen trochu pohne. Bohužel ohroženi touhle smrtelnou „zábavou“ jsme všichni. A jak dokládá výše uvedený případ, zdaleka nejen v době honů.

Tragická smrt psa na Opavsku ukazuje hned na několik zásadních systémových problémů. Prvním je, že budoucí myslivci nemusí skládat psychologické testy. To by přitom u lidí, kteří běhají po veřejně přístupných místech s nabitou zbraní a střílí kolem sebe, mělo být

samozřejmé. Mnohým tragédiím by to jistě zabránilo. Psychologické testy se sice skládají při žádosti o zbrojní průkaz, ale ty jsou obecné a krvežíznivého myslivce evidentně odhalit nedokáží. Zavedl bych také věkové omezení, po jehož překročení by člověk o myslivecký průkaz buď úplně přišel, nebo musel pravidelně doložit zdravotní způsobilost. Že opravdu není s ostře nabitou zbraní svému okolí nebezpečný. Často při svých procházkách se psy potkávám myslivce, kterým je už od pohledu osmdesát let i více. Není divu, že si pak při střelbě spletou psa s liškou či dokonce spícího člověka s vysokou.

Za chybu považuji také nedostatečné označení místa, kde se zrovna střílí. Lesy i louky jsou u nás až na nepočetné výjimky veřejně přístupné a nejen v létě jsou plné lidí. O tom, že v jejich nebližším okolí aktuálně probíhá lov, se výletníci často dozví až ve chvíli, kdy zaslechnou hlasitý výstřel. S označením aktivní honitby se nikdo neobtěžuje. Sám chodím své psy pravidelně venčit i po lesních cestách a nikdy jsem žádné podobné varování neviděl. Naopak se mi už několikrát stalo, že jsem zaslechl střelbu, a to dokonce i hodně blízko. V takové situaci si vždy vzpomenu na účinný dostřel střely z kulovnice a raději hodně rychle zmizím. Naštěstí se mi nikdy nic vážného nestalo.

Ale nebylo by lepší, kdyby mě na probíhající střelby někdo předem upozornil? Nejlépe před vstupem do lesa. Ať už nějakou cedulkou nebo při hromadnějších honech organizátor, který by civilisty na případné ohrožení života upozornil. Vždyť i na mokrou podlahu upozorní speciální stojan, proč by něco podobného nebylo možné i u mnohem smrtelnějšího nebezpečí? Zvlášť, když myslivec pálí po zvířat z posedu bezprostředně sousedícího s využívanou cyklostezkou. Označit přístupové cesty cedulkou s varováním a konkrétním datem a časem střelby není nijak namáhavé, stačí je rozvěsit cestou na posed. Výrazně by to pomohlo zabránit mnohým tragédiím. Škoda jen, že takové označování místa střelby u nás není už dávno povinné.

Foto: ilustrační
Evžen KOREC, ředitel ZOO Tábor



Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině podalo 5 182 deváťáků celkem 11 290 přihlášek k dennímu středoškolskému vzdělávání, připraveno je 6 500 volných míst
V Kraji Vysočina podalo v letošním školním roce 5 182 deváťáků celkem 11 290 přihlášek k dennímu studiu středního vzdělávání. Každý uchazeč si může podat dvě přihlášky, nicméně někteří využili už v listopadu možnost podat přihlášku na obor s talentovou zkouškou a hlásí se tak celkem až na čtyři obory.
Podle očekávání se oproti loňskému roku zvýšil počet deváťáků v Kraji Vysočina o 386. Kraj včas zareagoval zvýšením kapacity u oborů, kde se předpokládal větší zájem (např. čtyřleté všeobecné gymnázium nebo gymnázium se sportovní přípravou na Gymnáziu Jihlava nebo obor Elektrotechnika – energetika na Střední průmyslové škole Třebíč). Rovněž kraj zapsal do rejstříku škol a školských zařízení obory zcela nové (např. obor Mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení na Vyšší odborné škole a Střední průmyslové škole Žďár nad Sázavou, dále obor Zemědělské práce na Vyšší odborné škole a Střední odborné škole zemědělsko-technické Bystřice nad Pernštejnem, obor Mechanizace a služby a obor Dopravní prostředky na Hotelové škole Světlá a Střední odborné škole řemesel Velké Meziříčí a obor Předškolní a mimoškolní pedagogika na Gymnáziu Otokara Březiny a Střední odborné škole Telč). Kraj rovněž podpořil zápis oboru Ekologie a životní prostředí na nové soukromé střední škole Meruzalka – Montessori mateřská škola, základní škola a střední škola v Polné.

I do budoucna se kraj připravuje na silné ročníky vstupující do středního vzdělávání a plánuje otevření nového, hodně vyhledávaného oboru Reprodukční grafik na Gymnáziu, Střední odborné škole a Vyšší odborné škole Ledeč nad Sázavou. Zároveň už jen několik nezbytných formalit chybí k zápisu do rejstříku škol a školských zařízení u oboru Bezpečnostně právní studia na Obchodní akademii Dr. Albína Bráfa, Hotelové škole a Jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky Třebíč.

Podle údajů ze škol, které jsou aktuálně k dispozici, je největší zájem o maturitní obory Informační technologie, Předškolní a mimoškolní pedagogika, Bezpečnostně správní činnosti nebo již zmíněné Gymnázium a Elektrotechnika – energetika. U učebních oborů pak u uchazečů vedou obory Reprodukční grafik, Mechanik opravář motorových vozidel a i další „auto – moto“ obory. Dlouhodobě vysoký zájem a převis uchazečů, který však nepříliš souvisí s demografickým vývojem, je o umělecké obory s talentovou zkouškou, např. Užitá malba nebo Scénická a výstavní tvorba.

„Zcela rozumím narůstajícím obavám žáků 9. tříd a jejich rodičů v souvislosti se zvyšujícími se počty uchazečů o vzdělávání na středních školách, ale jsem přesvědčen, že všichni žáci najdou vhodný obor pro středoškolské studium. Od letošního září je pro žáky 1. ročníků středních škol na Vysočině připraveno bezmála 6 500 volných míst a není tak důvod k obavám,“ ujistil budoucí středoškoláky radní Kraje Vysočina pro oblast školství a informačních technologií Jan Břížďala.

Foto ilustrační: gymnázium Třebíč
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: vandal poničil lak na třech autech; muž platil ukradenou platební kartou
Neznámý vandal poškodil v době od pátečního večera 3. března do sobotního odpoledne v Rouchovanech na Třebíčsku lak tří aut, dvou Škoda Octavia a automobilu VW Amarok. Škoda činí více než čtyřicet tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Muž zneužil cizí platební kartu
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání trestného činu muži z Chomutovska, který zneužil cizí platební kartu. "Vloni v prosinci si přisvojil kartu muže, se kterým se znal ze zaměstnání. Na jihlavském vlakovém nádraží pak ve večerních hodinách platil prostřednictvím karty za několik nákupů z automatu. Po přijetí trestního oznámení začali policisté případ prověřovat, shromáždili důkazy a na jejich základě poté sdělili třiapadesátiletému muži podezření ze spáchání přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Krádež peněženky
Policisté pátrají po pachateli, který v pondělí 6. března v odpoledních hodinách v zábavním podniku na ulici Nádražní v Havlíčkově Brodě ukradl poškozenému peněženku. "Pachatel využil nepozornosti muže a vzal mu z kapsy bundy, kterou měl na opěradle židle peněženku s finanční hotovostí osobními doklady a platební kartou", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté provedli šetření a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, po pachateli pátrají.

Policisté vypátrali hledanou ženu, putovala do vězení
Policisté v pondělí 6. března po deváté hodině ráno v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku vypátrali ženu, po které bylo vyhlášeno celostátní pátrání. "Na třiadvacetiletou ženu byl přibližně v polovině února vydán soudem příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. Hledanou ženu policisté po provedení nezbytných úkonů odvezli do věznice", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté budou zjišťovat, zda se žena nedopustila trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Policisté vypátrali hledaného muže, skončil ve vězení
Policisté v pondělí 6. března kolem deváté hodiny dopoledne nalezli na ulici Průmyslová v Třebíči hledaného muže, který nenastoupil výkon trestu odnětí svobody. "Na muže byl na začátku února vydán soudem příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. Policisté hledaného jednatřicetiletého muže odvezli na oddělení. Vzhledem k tomu, že trest sám bezdůvodně nenastoupil, je podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Po provedení všech nezbytných úkonů směřoval hledaný muž do brněnské věznice", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
V pondělí 6. března kontrolovali policisté v Jihlavě po třetí hodině odpoledne auto Škoda Octavia, jehož řidič jel po ulici Brněnská. "U dvaapadesátiletého muže provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,22 promile alkoholu. Opakované zkoušky u něho ukázaly hodnoty ještě vyšší. Policisté řidiči zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", uvedla Jana Kroutilová. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Řidič pod vlivem drog
V pondělí 6. března po deváté hodině ráno zastavili policisté na ulici Masarykova v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku osobní auto Volkswagen. "Čtyřiadvacetiletý řidič byl policisty vyzván k podrobení se testu na přítomnost omamných a psychotropních látek. Výsledek testu byl pozitivní na pervitin. Následně byl muž vyzván, aby se podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu v nemocničním zařízení, s čímž souhlasil. Policisté muži zakázali další jízdu", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Výsledek toxikologického zkoumání ukáže, zda se muž bude zodpovídat z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky nebo z přestupku na úseku dopravy.

Řidič je podezřelý z přestupku
V pondělí 6. března krátce před polednem kontrolovali policisté v ulici Brodská ve Žďáře nad Sázavou řidiče vozidla Renault. "U čtyřiačtyřicetiletého muže provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 0,80 promile alkoholu. Obdobnou hodnotu vykázala také opakovaná dechová zkouška. Policisté muži další jízdu zakázali a zadrželi mu řidičský průkaz", uvedla M. Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy, které policisté šetří.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Cestování městskou autobusovou dopravou v Třebíči bude levnější, roční jízdenka o tisíc korun
Radnice v Třebíči zlevní od 1. dubna cestování v autobusech hromadné dopravy. Roční předplatné bude nově o tisíc korun levnější. Bude tedy stát 1.200 korun na dvanáct měsíců.
Každý, kdo bude chtít využívat Městskou autobusovou dopravu (MAD) pravidelně tak zaplatí měsíčně za cestování po městě pouze stovku. Pro žáky a studenty vyjde roční předplatní kupón na 600 korun, pro poživatele starobního nebo invalidního důchodu také 600 korun a lidé od sedmdesáti let mají s využitím elektronické seniorské karty jízdy zdarma.

U jednotlivých jízdenek dojde naopak po šesti letech k mírnému zdražení, a to v průměru o 3 koruny. Přestupní doba (při přestupu do dalšího vozu) se pro pohodlnější cestování zvyšuje z 30 na 45 minut.

Kompletní nový ceník, platný od 1. dubna 2023 najdete v informační kanceláři na Karlově náměstí (vedle vchodu na Starou poštu). nebo na:
https://www.trebic.cz/assets…
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Gynekologie v havlíčkobrodské nemocnici zavedla nové operační postupy
Havlíčkobrodská nemocnice na gynekologicko-porodnickém oddělení zavedla dvě nové operační metody. Jedná se o totální laparoskopickou hysterektomii a vaginofixaci. Obě metody jsou velkým přínosem pro gynekologické pacientky, neboť jsou méně invazivní, a tím přinášejí rychlejší uzdravení. Uvedla to mluvčí nemocnice v Havlíčkově Brodě Petra Černo s tím, že operace jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.
První je totální laparoskopická hysterektomie. "Hysterektomie je gynekologický operační zákrok, při němž se odstraní část nebo celá děloha. Provádí se ve chvíli, kdy není jiná možnost léčby. Jde ovšem o jednu z nejčastějších operací, které se v gynekologii provádějí," sdělil zástupce primáře MUDr. Erik Lajtman,PhD., MPH, který se s tímto druhem operací seznámil v Londýně na University College Hospital.
Totální laparoskopická hysterektomie je alternativou k odstranění dělohy břišní nebo vaginální cestou, ale má bezesporu některé výhody. Děloha se odstraňuje pomocí speciálních nástrojů s optikou bez nutnosti vést břišní řez. Provádí se v celkové anestezii, kdy se do břišní dutiny zavede optický přístroj s několika laparoskopickými chirurgickými nástroji skrze několik drobných řezů. Děloha se pak uvolní a oddělí od pochvy a ostatních tkání.
První výhodou je čisté laparoskopický přístup, jizvy na břiše jsou jako po normální laparoskopii, tzn. nepatrné po zhojení. Další výhodou je minimální riziko infekce a velice důležité je zachování fixace pochvy a nepatrný vliv na funkce pánevního dna. V porovnání s klasickými operacemi pacientka pooperační průběh po laparoskopických operacích lépe snáší, je kratší dobu hospitalizována v nemocnici, proces uzdravování a návrat do normálního života je rychlejší.

Druhým typem operace je vaginofixace, která řeší pokles dělohy nebo pochvy. Děloha a pochva drží na určeném místě pánevní svaly a vazy. Může se však stát, že právě tyto fixační struktury postupně zeslábnou. Tento stav se označuje jako prolaps nebo pokles dělohy a/nebo pochvy. Jak pochva, tak i děloha sestupují a může dojít až na jejich výhřez. Projevuje se nejčastěji tlakem v pánevní oblasti, bolestí nebo problémy s močením. Cílem operace je rekonstrukce pochvy tak, aby se upravil poševní/děložní sestup. "Operaci provádíme nejčastěji vaginálním přístupem, alternativou je laparoskopická nebo břišní operace. Výsledkem operace je prakticky normální uložení pochvy a tím pádem normální funkce pánevních orgánů," řekl k metodě MUDr. Petr Janovský.

Foto: nemocnice Havlíčkův Brod
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Zloději cigaret daleko neujeli, policisté z dálničního oddělení Velký Beranov auto pachatelů zastavili
Vynikající spolupráce mezi operačním důstojníkem integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství policie kraje Vysočina, policisty z Dálničního oddělení Velký Beranov a jejich kolegy z obvodního oddělení Humpolec vedla k zadržení čtyř pachatelů, kteří v pátek 3. března v dopoledních hodinách odcizili u čerpací stanice v obci Vystrkov na Pelhřimovsku ze zaparkovaného vozidla větší množství cigaret a z místa odjeli v osobním vozidle VW Passat.
Případ začal pro humpolecké policisty v pátek deset minut před desátou hodinou dopoledne, kdy obsluha čerpací stanice z obce Vystrkov oznámila na stálou dozorčí službu obvodního oddělení Humpolec, že na čerpací stanici došlo ke krádeži věcí ze zde zaparkovaného otevřeného vozidla. Vozidlo zde zaparkoval řidič, který postupně skládal zboží, které odnášel do prostoru čerpací stanice. Když se vracel pro další zboží, všiml si na zemi u vozidla pohozených krabiček cigaret. Poté zjistil, že z nákladového prostoru jeho vozidla zmizelo větší množství cigaret.

Na čerpací stanici v tu dobu stálo osobní vozidlo a u něho bylo několik mužů, kteří z místa ale rychle a odjeli osobním vozidlem WV Passat stříbrné barvy s českou registrační značkou a mířili směrem na Humpolec. Proto se muž obrátil na obsluhu čerpací stanice se žádostí, aby kontaktovala Policii ČR. Po přijetí oznámení operační důstojník integrovaného operačního střediska okamžitě tuto informaci předal všem policejním hlídkám v terénu s tím, že vozidlo s pachateli se mohlo vydat různými směry, včetně nájezdů na dálnici D1 na Prahu i na Brno. Policisté z obvodního oddělení Humpolec se vydali propátrat město a policisté z dálničního oddělení Velký Beranov měli za úkol pokusit se vozidlo zastavit na dálnici D1 v případě, že řidič auta zvolil trasu po dálnici D1. O případném průjezdu podezřelého vozidla a naléhavé žádosti o jeho zastavení byla informována také sousední dálniční oddělení.

Jedna z policejních hlídek z dálničního oddělení Velký Beranov zaznamenala průjezd vozidla po dálnici na 112. kilometru směrem na Brno zhruba dvě minuty po desáté hodině. V tu chvíli bylo jasné, že vozidlo míří po dálnici směrem na Brno, proto se dostupné policejní hlídky soustředily na jeho zastavení. Další z hlídek, která vykonávala běžný výkon služby u dálnice D1, výše uvedené vozidlo spatřila v úseku 122. kilometru dálnice D1 ve směru jízdy na Brno a následně za pomoci nápisu STOP a užití výstražného zařízení jej ve spolupráci s dalšími hlídkami zastavila v 10.13 hodin na odpočívce v úseku 129,5 kilometru dálnice D1 k provedení kontroly. Ve vozidle cestovali čtyři muži a vozidlo řídil sedmačtyřicetiletý muž české státní příslušnosti. Na sedadle spolujezdce seděl čtyřiapadesátiletý státní příslušník Chorvatska a vzadu seděli dva muži ve věku 33 a 34 let, jednalo se občany České republiky. Dva z mužů byli v příbuzenském poměru a všichni čtyři se společně znali. U řidiče provedli policisté dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Při silniční kontrole policisté zjistili, že osobní vozidlo má posádka vypůjčené z jedné brněnské autopůjčovny. V zavazadlovém prostoru vozidla policisté našli ukradené cigarety, které muži dobrovolně vydali. Všechny čtyři muži byli po předchozím souhlasu státního zástupce zadrženi jako podezřelí a byli eskortováni na obvodní oddělení Humpolec k provedení dalších úkonů. Osobní vozidlo bylo zajištěno a ponecháno na místě, kde jej policisté následně ohledali.

Sedmačtyřicetiletý muž, který řídil osobní vozidlo, si převzal podezření z přečinu krádeže spáchaného ve formě spolupachatelství, kdy společně s ostatními třemi muži odcizili v pátek 3. března v době od 9:20 – 9:25 hodin společným úmyslným jednáním z volně přístupného nákladového prostoru zde zaparkovaného nákladního vozidla Iveco dvě volně ložené papírové krabice naplněné tabákovými výrobky. Muži svým jednáním způsobili škodu v celkové výši 70 000 korun. Řidič zaparkovaného nákladního vozidla chtěl tyto tabákové výrobky z vozidla vyložit a dodat je do vnitřních prostor provozovny čerpací stanice. Zloději při útěku z místa činu s již odcizenými krabicemi na místě část odcizených výrobků zanechali, nasedli rychle do auta a z místa odjeli. Zbývající dva muži ve věku 33 a 34 let si také převzali podezření ze spáchání přečinu krádeže, ale jejich kvalifikace je přísnější, protože oba byli za takový čin v posledních třech letech odsouzeni a pravomocně potrestáni, jedná se tedy o recidivisty.

Při lustraci v příslušných systémech policisté k osobě cizince zjistili, že má na základě dvou pravomocných rozhodnutí soudu platné vyhoštění z území České republiky, a to až do září roku 2030, které vědomě porušuje a tím se dopouští trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. „Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení a v případě cizince jsme spolupracovali v provádění nezbytných procesních úkonů s kolegy z odboru cizinecké policie,“ uvedl npor. Mgr. Petr Lhotský, vedoucí obvodního oddělení Humpolec. Zbývající pachatele vyslýchali policisté z obvodního oddělení Humpolec, kteří ve věci vedou zkrácené přípravné řízení. Ještě v pátek v podvečer si muži vyslechli podezření ze spáchání přečinu krádeže.

„Cizinci jsme sdělili podezření z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, protože na základě dvou rozsudků vydaných Městským soudem Brno v roce 2018 a v roce 2022 byl vyhoštěn z území České republiky. Tento muž tedy svým jednáním mařil nebo podstatně ztížil výkon rozhodnutí soudu nebo jiného správního orgánu veřejné moci tím, že se zdržoval na území České republiky, ačkoliv mu byl uložen trest vyhoštění nebo bylo rozhodnuto o jeho správním vyhoštění. Kromě toho jsme mu sdělili podezření z přečinu krádeže, které se v posledních třech letech dopustil opakovaně, tedy jde také o recidivistu,“ doplnil npor. Mgr. Petr Lhotský. Všichni čtyři muži jsou stíháni na svobodě. V případě prokázání viny jim hrozí trest odnětí svobody až na tři roky.

Video na:
https://www.email.cz/downloa…
Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Přijďte si vyrobit knihu podle vlastní fantazie do havlíčkobrodského muzea
V rámci března - měsíce knihy - se mohou zájemci zúčastnit dopolední knihvazačské dílničky Jaroslava Těsnohlídka, která se uskuteční v Muzeu Vysočiny v Havlíčkově Brodě v sobotu 11. března od 9 hodin.
Naučíte se, jak vypadá kniha zevnitř, jaké se používají materiály a jednu vlastnoručně vyrobenou knihu si i odnesete. Nástroje i materiály a know - how poskytne knihař Jaroslav Těsnohlídek.

Pokud budete chtít knihu zvláštní, až osobní, přineste si s sebou vlastní materiál na potažení desek. Ideální je balící papír, třeba s vlastní malbou, nápisem, barevnou kombinací atd. (plakát milované hudební skupiny), ve velikosti zhruba 25 x 30 centimetrů. Klidně také poslouží látka z oblíbené košile - prostě fantazie napoví…

Doporučená věková kategorie je pro děti z druhého stupně základních škol.

Vzhledem k omezené kapacitě je nutné se předem objednat na tel.: 737 851 923 nebo na e-mailu jindrova@muzeumhb.cz

Cena: 30 Kč
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Blíží se sezóna klíšťat – jak se chránit před nákazou
Blíží se jaro, oteplení, a tedy i zvýšená aktivita klíšťat. Nejzávažnějšími infekčními onemocněními, která klíšťata obecná přenášejí, jsou Lymeská borrelióza a klíšťová mozková encefalitida. Kraj Vysočina patří mezi regiony se zvýšeným výskytem těchto nemocí.
„V loňském roce bylo celkově hlášeno 59 případů klíšťové encefalitidy (dále jen KE), z toho nejvíce, 18 případů, bylo na Žďársku. Lymeská borrelióza (dále jen LB) byla hlášena u 530 pacientů. Nejvyšší její výskyt byl zaznamenán v okrese Třebíč, kde bylo celkem 188 nemocných,“ uvádí MUDr. Hana Pavlasová, ředitelka Odboru protiepidemického Krajské hygienické stanice kraje Vysočina. „Je zajímavé porovnat čísla ze dvou posledních desetiletí, tedy od roku 2003 do roku 2012 a od roku 2013 až do roku 2022. Počet diagnostikovaných případů KE se v obou obdobích pohyboval kolem 670 případů za uvedených deset let. Ovšem u LB došlo k výraznému nárůstu o 1500 pacientů mezi těmito obdobími,“ říká MUDr. Pavlasová a doplňuje: „Důvodem zvýšeného počtu může být samozřejmě také zpřesnění diagnostiky. Jistě to však svědčí o tom, že infekčnost klíšťat na toto onemocnění stoupá, a navíc bývají klíšťata přemnožena. Obě onemocnění znamenají pro naše zdraví riziko. Měli bychom se tedy co nejúčinněji proti nákaze chránit.“

KE je závažné akutní neuroinfekční onemocnění. Většinou se projevuje ve dvou fázích. Inkubační doba je obvykle 7 – 14 dní (maximálně 28 dní). Nejdříve přicházejí příznaky podobné chřipce (zvýšená teplota, únava a slabost, bolesti kloubů, svalů a hlavy). S krátkým odstupem pak přichází druhá fáze nemoci, při které je zasažena centrální nervová soustava. Nemoc může probíhat i skrytě nebo se nerozvine. Průběh onemocnění bývá mírnější u dětí. Větší pravděpodobnost komplikací je u dospělých a starších osob, kterým hrozí i dlouhodobé komplikace neurologického charakteru, výjimečně i smrt. „Od roku 2011 došlo v Kraji Vysočina k deseti úmrtím na klíšťovou encefalitidu. Vyjma jednoho pacienta se jednalo o osoby starší 65 let,“ říká Hana Pavlasová. Při KE se podáváním medikamentů mírní příznaky onemocnění. Dosud není účinný lék přímo na onemocnění.

Nejúčinnější prevencí nákazy klíšťovou mozkovou encefalitidou je očkování, které je doporučováno nejen starším osobám. Od loňského roku mají osoby starší 50 let nárok na očkování hrazené ze zdravotního pojištění. „Teď na konci zimy je opravdu nejvyšší čas nechat se očkovat proti klíšťové encefalitidě. Ochranná imunita totiž nastupuje 2 týdny po druhé dávce. Ta se aplikuje nejčastěji až 3 měsíce po dávce první,“ doplňuje informaci Hana Pavlasová. Krajská hygienická stanice kraje Vysočina doporučuje poradit se o možnosti očkování proti klíšťové encefalitidě a dalším infekčním onemocněním se svým praktickým lékařem.

LB má inkubační dobu nejčastěji několik dní až jeden měsíc, někdy několik měsíců, od přisátí klíštěte. Obvykle se projeví červenou, několika centimetrovou skvrnou, často s centrálním vyblednutím kolem vpichu. Dalšími příznaky bývají zvýšená teplota, bolesti hlavy, únava. Pokud není onemocnění včas léčeno, může napadat nervový systém a způsobit záněty nervů, zánět mozkových blan apod. Někdy postihuje klouby nebo srdce. Léčí se antibiotiky.

Klíšťata infikovaná KE i LB se vyskytují plošně po celém území republiky. Je dobře proto předcházet samotnému přisátí klíštěte. Najdeme ho v lese i na loukách, v nížinách i v horských oblastech, v městském parku i na zahradě. Ideální je do přírody nosit světlé oblečení s dlouhým rukávem a nohavicemi. Je dobré používat repelenty ať ve formě sprejů, nebo náramků apod. Po návratu z venku si prohlédněme celé tělo včetně vlasové části. Je potřeba si zkontrolovat také oděv. Když už dojde k jeho přisátí, je důležité je odstranit co nejdříve. Místo vpichu potřeme nebo zastříkáme dezinfekcí s alkoholem, která by měla působit 3 až 5 minut. Zásadně nepoužíváme žádné oleje nebo mýdla, protože takto podrážděné klíště do našeho těla vyzvrátí více infikovaných slin. K odstranění klíštěte nejlépe poslouží speciální pinzeta. Podebereme ho co nejblíže u kůže a pomalu vytrvale táhneme, případně mírně vikláme. Po vytažení klíštěte místo opět vydezinfikujeme. Klíště pak nejlépe spálíme. Nikdy na ně nesaháme nechráněnou rukou. Ruce si vždy po odstraňování klíštěte pořádně umyjeme teplou vodou a mýdlem. Pozor riziko infekce pro nás hrozí i při odstraňování klíštěte z našich mazlíčků.

Virus KE se může vyskytovat i v mléce, hlavně kozím nebo ovčím. Před konzumací mléka z domácích chovů nebo jeho dalším zpracováním je nutné provést pasterizaci. Mléko ohřejeme alespoň na 10 sekund na teplotu 72 až 85°C, tak se virus bezpečně zničí.

Více informací na téma infekčních onemocnění přenášených klíšťaty si můžete vyhledat například na stránkách Národního zdravotnického informačního portálu NZIP – Národní zdravotnický informační portál: https://www.nzip.cz/

Foto: ilustrační
Jana BöHMOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Muž po střetu s vlakem u Kozlova na Žďársku podlehl na místě vážným zraněním
U obce Kozlov nedaleko Křižanova na Žďársku srazil v úterý 7. března krátce před půl čtvrtou ráno vlak člověka. Muž nehodu nepřežil.
"Dnes, 7. března, krátce před půl čtvrtou ráno jsme přijali na integrovaném operačním středisku oznámení o střetu osoby s vlakem, ke kterému došlo v katastru obce Kozlov na Žďársku. Muž utrpěl zranění, kterým na místě podlehl. Policisté provádějí na místě šetření. Dechová zkouška u strojvedoucího byla negativní", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová.

Příčina a okolnosti střetu jsou předmětem policejního prověřování.

Na místě události zasahovaly jednotky hasičů z Velkého Meziříčí a Křižanova.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   11. 12. 2024

• Od tajemného pohybu oltářního křížku v Číhošti uplynulo již pětasedmdesát let
• Dukovany zmodernizovaly stanice surové vody, splnily další krok k dlouhodobému provozu elektrárny
• Havlíčkobrodské muzeum připomíná, jak vánoční svátky slavili naši předci
• Policisté v průběhu adventu upozorňují na rizika spojená s vánočními svátky

Úterý   10. 12. 2024

• Farmářský a řemeslný jarmark v sobotu v Novém Městě na Moravě
• Okresní sdružení České lékařské komory ocenilo profesora Maxmiliána Kašparů titulem Vynikající lékař Pelhřimovska
• Policisté zachránili život mladého muže, který chtěl spáchat sebevraždu
• Ladovy Vánoce: lití olova, zdobení perníčků, vůně jitrnic
• Naděje pro ohrožené hrošíky liberijské – v zoologické zahradě v Jihlavě se narodilo mládě
• Dialýza v nemocnici v Třebíči je zmodernizovaná. Přípravu dialyzačních roztoků zajišťuje systém automatického centrálního míchání

Sobota   7. 12. 2024

• Kojná korunního prince Rudolfa pocházela z Luk nad Jihlavou

Pátek   6. 12. 2024

• Infocentrum v elektrárně v Dukovanech o druhém a třetím adventním víkendu připravilo vánoční prohlídky s tvořením a Ježíškovu poštu
• Výstava fotografa Antonína Vystrčila zachycuje zimu na obrázcích Josefa Lady i Trnkovo dioráma Svatba broučků
• Vánoční stromek v pelhřimovském muzeu rekordů je vytvořený z 1512 kapřích šupin
• Starý Brněnský most v Jihlavě je po opravách zprůjezdněný

Čtvrtek   5. 12. 2024

• Pečení chleba a perníčků v replice středověké pece ve Vlkovsku
• Dětští návštěvníci táborské zoo o víkendu dostanou mikulášskou nadílku
• Policisté dálničního oddělení ve Velkém Beranově na Jihlavsku hromadně darovali krev
• Vysočina se obléká do vánočního hávu
• Porodnice v pelhřimovské nemocnici: Stabilní, moderní a připravená na rok 2025

Středa   4. 12. 2024

• Kakadu růžoví přinášejí do jihlavské zoo exotický půvab
• Touha po pomstě zvítězila, vlkům hrozí nové vyhubení

Úterý   3. 12. 2024

• Vánoční jarmark v zámečku Karlštejn u Svratky bude plný dobrot i zábavy
• Svatomikulášská pouť ve Velkém Meziříčí nabídne třeba modlitby při svíčkách
• Senioři z Písecka se seznámili s letošními zvířecími přírůstky táborské zoo
• Zdravotníci v jihlavské nemocnici nově pomůžou pacientům, které trápí rozpíchané žíly

Pondělí   2. 12. 2024

• Pelhřimovská nemocnice rozšiřuje své služby pro neslyšící pacienty
• Med, medové pečivo, svíčky z včelího vosku i živé včely, to vše nabídne včelařská výstava ve Velké Bíteši
• Vánoční předměty, které odvál čas, budou vystaveny v havlíčkobrodském muzeu
• Vánoční sbírka Vánočky pro kočky pomůže opuštěným kočkám a koťátkům v nouzi
• Policisté v Havlíčkově Brodě mají nově vybavenou speciální výslechovou místnost
• Boj o post krále táborské zoo? Simba se trůnu jen tak nevzdá
• Sbírka potravin opět pomohla doplnit zásoby pro nejpotřebnější
• Recidivista, který se vloupal na Žďársku do tří objektů, putoval za mříže

Neděle   1. 12. 2024

• Výstava na zámku ve Velkém Meziříčí přibližuje oslavu Vánoc v chaloupce i měšťanském domě
• V jihlavské zoo se narodilo historicky první mládě guerézy běloramenné
• Horácké Vánoce v Jihlavě s folklorním souborem Pramínek
• Nadělte si pod vánoční stromeček exotické zvíře. Starost s jeho chovem nechte na táborské zoo

Sobota   30. 11. 2024

• Advent v Jihlavě nabídne trhy, vánoční trolejbus, bruslení i svátečně vyzdobené ulice

Středa   27. 11. 2024

• Kostelem sv. Ignáce z Loyoly v Jihlavě zazní Zpěvy adventní
• Přijďte se seznámit s bílým lvem Gandalfem do táborské zoo na jeho první komentované krmení
• Adventní stezka a Mikuláš v Muzeu rekordů v Pelhřimově
• Kraj Vysočina pořídil nová auta organizacím pečujícím o osoby se zdravotním postižením
• Pozor na podvodné SMS vyzývající k zaplacení pokuty za jízdu bez dálniční známky
• Pracovníky Dukovan čeká nejrozsáhlejší letošní preventivní cvičení s ukrytím i evakuací osob

Úterý   26. 11. 2024