Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 21.5 2023


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Ze zámku ve Velkém Meziříčí: sbírka artefaktů z první světové války
Jak je patrno z minulých dílů seriálu, jsou muzejní sbírky velmi pestré. Nejen že se vážou k regionální historii, ale jsou spojeny i s událostmi ovlivňující historii světovou. Do této kategorie samozřejmě spadají i obě světové války. Tentokrát se zaměříme na první světovou válku a na sbírky s ní související.
koli si možná hned představíme vojáka se zbraní, existuje množství dalších zajímavých artefaktů, které s touto dobou souvisí. Součástí výstroje byly i ryze praktické a nepostradatelné předměty, jako je třeba jídelní vybavení. Ve sbírkách tak nalezneme smaltovanou polní láhev s korkovým uzávěrem a oddělitelným pítkem vyrobenou brněnskou firmou Brüder Gottlieb und Brauchbar v roce 1916. Nechybí ani smaltovaná jídelní miska skládající se z misky a horního krytu, který mohl plnit funkci talíře. Esšálek, jak se této misce také říkalo, se do muzea dostal darem v roce 1933. Z jídelního vybavení se dochovala také plechová hranatá láhev, kterou měli ve výstroji českoslovenští legionáři na Rusi.

Hned v několika typech a kusech nalezneme ve sbírkách tašky a menší taštičky na munici. Často se jednalo o malá kožená pouzdra, která se připínala na opasek. Máme ale i větší zásobnici, která je potažena zvířecí srstí. V roce 1934 daroval Vilém Hiršberg do sbírek také ruský vojenský tlumok z roku 1914.

Během první světové války se začaly používat chemické bojové plyny, a tak bylo třeba vojenskou výstroj rozšířit i o protiplynové masky. Obličejová část naší masky je vyrobena z jemného hustého plátna se skleněnými očnicemi a s popruhy pro upevnění. Součástí masky je samozřejmě plechová válcovitá krabička s filtrem.

Jelikož moderní válka s sebou přinášela zvýšenou míru smrtelných zranění, při kterých nebylo možno padlého identifikovat, byli vojáci vybaveni identifikačními štítky. Nejednalo se přímo o známku s vyraženými údaji, ale byl to spíše kovový medailonek s malým pantem, kdy byl uvnitř umístěn papírový identifikační štítek, kde se nacházelo jméno, rok narození, adresa, rok narukování a další potřebné údaje. Jedna ze známek patřila velkomeziříčskému profesoru Heindlovi, který dle záznamu ve vloženém lístku měl narukovat v roce 1915.

Z první světové války se také dochovaly pamětní skříňky či malé pomníčky, které připomínají jednotlivá tažení či boje. Skříňka uložená v depozitáři obsahuje památky na boj 33. pěšího pluku v roce 1918 na italském bojišti u Doss Alto. Nalezneme zde kameny z bojiště, obratel, granátové střepiny, náboj a nábojnice. Východní frontu připomíná malý sádrový pomníček, kde je uvedeno, že se jedná o upomínku na polní tažení Zlotniki v březnu 1916.

Zákopové umění
V souvislosti s válečnými událostmi pak nesmíme zapomenout ani na zákopové umění. Na bojišti se totiž nejen bojovalo a umíralo, ale také tvořilo. Příkladem lidské činorodosti jsou výrobky z materiálů posbíraných na bojišti. V našem případě se jedná o několik předmětů vyrobených z nábojnic, mezi kterými se nachází i stojánek na pera s kalamářem, který vyrobil jeden z ruských legionářů.

Ve sbírkách nalezneme také soubor prstenů a náramků připevněných na tvrdém kartonu. Na štítku je uvedeno, že předměty vyráběli za první světové války vojáci a ruští zajatci z aluminiových zapalovačů a podobných materiálů.

Zdroj: https://www.velkomeziricsko.…
Lucie PAVELCOVÁZpět nahoru na obsah...

Muzeum v Telči chystá výstavu fotografií Jindřicha Štreita s titulem Jak šel čas
Výstava fotografií světoznámého fotografa Jindřicha Štreita ze Sovince, na které autor představí soubor fotografií, pojmenovaný Jak šel čas, bude zahájena slavnostní vernisáží v pátek 26. května v 17 hodin v pobočce Muzea Vysočiny v Telči.
"Jindřich Štreit, profesor fotografie a vynikající člověk má na svém kontě více než 1350 samostatných výstav a účast na množství výstav kolektivních nejen v České republice, ale i v mnoha zemích celého světa", uvedl kurátor výstavy Pavel Bezděčka z Muzea Vysočiny.

Pokud dosud neznáte Štreitovy snímky, připravte se na skvělý zážitek. Ten určitě přinese i vernisáž výstavy s účastí autora.

Výstava bude v Telči na Špitální ulici 46 k vidění až do 9. července.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj si odnesl trezory s penězi i nabíječku k telefonu; cizinec řídil opilý
Neznámý zloděj se v přesně nezjištěné době v období od 18. května do 19 května vloupal do domu v Havlíčkově Brodě. Dovnitř vnikl zatím nezjištěným způsobem, kdy nejdříve překonal oplocení dvora a poté překonal uzamčené dveře do domu a dostal se dovnitř. Dům prohledal a ze skříně sebral dva přenosné trezory s finanční hotovostí. Z dalších prostor domu sebral nabíječku k mobilnímu telefonu a další věci v celkové hodnotě téměř 42 000 korun a na poškození zařízení vznikla majitelům škoda v celkové výši 6 000 korun. Na místo vyjeli policisté, včetně kriminalistického technika, který místo ohledal a zajistil upotřebitelné stopy. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
Cyklista upadl na chodník a lehce se zranil
Policisté přijali v pátek 19. května krátce po půl čtvrté odpoledne oznámení o dopravní nehodě cyklisty. "Čtrnáctiletý cyklista s jízdním jel po místní komunikaci po ulici Strojírenská ve Žďáře nad Sázavou ve směru od ulice Nádražní směrem k ulici Revoluční. Při jízdě při pravém okraji komunikace se pokusil s jízdním kolem naskočit na chodník vpravo mimo komunikaci před domem, což se mu nepovedlo a upadl s kolem na vyvýšený betonový obrubník chodníku. Při dopravní nehodě došlo k lehkému zranění cyklisty, který byl vozidlem zdravotnické záchranné služby převezen k ošetření do nemocnice v Novém Městě na Moravě", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Na místě dopravní nehody byla u cyklisty provedena policisty obvodního oddělení Žďár nad Sázavou dechová zkouška s negativním výsledkem. Při dopravní nehodě došlo ke hmotné škodě na jízdním kole ve výši asi jeden tisíc korun.

Nehoda se obešla bez zranění
Policisté přijali v pátek 19. května oznámení o dopravní nehodě, která se stala kolem půl jedenácté v noci na silnici II/134 u lihovaru u Batelova na Jihlavsku. "Dvaašedesátiletý řidič osobního auta značky Volkswagen Passat projížděl po silnici od obce Nová Ves směrem k obci Batelov. Při průjezdu levotočivou zatáčkou při jízdě z klesání nepřizpůsobil rychlost jízdy dopravně technické stavu komunikace a vjel s vozidlem částečně vpravo na nezpevněnou krajnici. Zde přední částí vozu narazil do směrového sloupku a následně do betonového propustku. Po nárazu vozidlo skončilo vpravo mimo komunikaci na odstavné ploše", uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková. Při dopravní nehodě došlo k poškození betonového propustku a přelomení směrového sloupku. Ke zranění osob nedošlo. Policisté provedli u řidiče dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Při dopravní nehodě došlo ke hmotné škodě na osobním vozidle a směrovém sloupku v celkové výši 35 000 korun. Vozidlo zůstalo po nehodě nepojízdné a jeho odtah si zajistil řidič vozidla. Událost vyřešili na místě policisté uložením pokuty v příkazním řízení.

Jel rychle a byl pod vlivem alkoholu
V pátek 19. května proběhla na silnicích Vysočiny dopravně bezpečnostní akce, v rámci které se policisté zaměřovali na kontrolu dodržování nejvyšší povolené rychlosti ze strany řidičů motorových vozidel. Na silnici I/23 na ulici Brněnská v Kralicích nad Oslavou na Třebíčsku ve směru jízdy na obec Rapotice měřila rychlost jízdy projíždějících vozidel policejní hlídka Dopravního inspektorátu Třebíč. "Patnáct minut před patnáctou hodinou projíždělo místem vozidlo Fiat Ducato, jehož dvaačtyřicetiletý řidič překročil nejvyšší povolenou rychlost. S vozidlem projížděl místem, kde je povolená 50 km/h, rychlostí 71 km/h. Vozidlo řídil dvaačtyřicetiletý muž, který na výzvu policistům předložil doklady potřebné k řízení a provozu vozidla. Poté řidiče vyzvali, aby se podrobil dechové zkoušce ke zjištění, zdali není jeho schopnost k řízení vozidla ovlivněna alkoholem nebo jinou návykovou látkou. Dechová zkouška byla pozitivní - naměřena hodnota činila 0,90 promile alkoholu v dechu,. Pozitivní hodnotu měla také opakovaná dechová zkouška - 0,99 a 0,92 promile alkoholu v dechu. Řidič s naměřenými hodnotami souhlasil a přiznal požití alkoholu před jízdou. Lékařské vyšetření spojené s odběrem krve řidič nežádal. Další jízdu mu policisté zakázali a zadrželi mu řidičský průkaz", informovala Dana Čírtková. Policisté oba zjištěné přestupky zadokumentovali a odevzdají je k řešení do správního řízení.

Cizinec řídil v podnapilém stavu
Policisté z v rámci běžného výkonu služby kontrolovali v pátek 19. května krátce po jednadvacáté hodině večer řidiče, který řídil osobní vozidlo Ford Focus. Vozidlo v tu dobu projíždělo v obci Horní Cerekev na Pelhřimovsku, kde řidiče vozidla na křižovatce ulic Rybniční a Kouřimského kontrolovala policejní hlídka. "Policisté vyzvali řidiče, aby předložil ke kontrole doklady potřebné k řízení a provozu vozidla. Poté se řidič – jednalo se o cizího státního příslušníka - podrobil dechové zkoušce, jejíž výsledek byl pozitivní - 1,33 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měla také opakovaná dechová zkouška - 1,36 promile alkoholu v dechu. Sedmadvacetiletý řidič se poté dobrovolně podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem žilní krve ve zdravotnickém zařízení v Pelhřimově. Policisté muži zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu", uvedla mluvčí policistů Dana Čírtková. Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení a řidiči jsme následující den sdělili podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   21. 7. 2024

• Z policejního deníku: zloděj si odnesl úhlovou brusku; třiasedmdesátiletá řidička nabourala pět aut

Sobota   20. 7. 2024

• Pes opilého majitele, který podruhé během týdne zaútočil na policisty, byl usmrcen
• Tajemství kostelíku svatého Jana Křtitele v Jihlavě
• V reaktoru druhého výrobního bloku v jaderné elektrárně v Dukovanech je opět palivo, odstávka se blíží ke konci
• Putování po městech Koruny Vysočiny se rozšířilo o Svratku a Křižánky
• Muž v podmínce obtěžoval bývalou partnerku, skončil ve vazbě
• Nenapravitelný muž skončil za mřížemi
• Pětistým miminkem roku 2024 je Lada z Ocmanic
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky; opilý muž napadal ženu, urážel ji a vláčel po zemi

Čtvrtek   18. 7. 2024

• Klášter v Nové Říši je novým atraktivním turistickým cílem Vysočiny
• Vlci z nelegálního chovu našli dočasný domov v záchranném centru CITES v ZOO Tábor
• Stavba parkoviště začala, sledovat ji můžete online
• Z policejního deníku: nález letecké pumy; neznámý sprejer počmáral dům a popelnice

Středa   17. 7. 2024

• Z evropské přírody už nenávratně zmizely desítky druhů zvířat. Slováci se nyní snaží vystřílet další
• Letní kino v Jihlavě promítne film Barbie
• Z policejního deníku: zloděj odjel na elektrokoloběžce; opilý řidič ujel od nehody

Úterý   16. 7. 2024

• Na Vysočině se množí klíšťata, nemocných klíšťovou encefalitidou a Lymskou borreliózou přibývá
• Lávka u Staré plovárny v Jihlavě je opravená, dělníci k ní nosili nářadí i materiál v kýblech
• V Muzeu rekordů v Pelhřimově je k vidění brazilské vydání knihy a klasické vydání sešitové románu Dobrý voják Švejk
• Kandidátní listiny do krajských voleb podalo na Vysočině třináct politických stran, hnutí a koalic
• Zvířata z táborské zoo si užívají studené sprchy a ledové „dorty“
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl centrálu a bezpečnostní zámky; řidič, který boural, nadýchal 3,88 promile

Pondělí   15. 7. 2024

• Jeřáb Nick z táborské zoo je symbolem vznešenosti, dlouhověkosti a věrnosti
• Výstava Metamorfózy završila pobyt francouzských umělců v Telči
• Čeští zemědělci hledají cesty, jak nedoplatit na nízké ceny obilí. Letos proto vyseli nejvíce máku za poslední roky a mírně navyšují i plochy dalších plodin
• V parku Gustava Mahlera v Jihlavě začal platit zákaz venčení psů
• Z policejního deníku: vandal poničil garážová vrata; recidivistka ukradla prádlo; opilí řidiči bourali

Neděle   14. 7. 2024

• Policisté v Třebíči evakuovali lidi z domu, kde hořel jeden z bytů
• Práce na odstávce druhého výrobního bloku Dukovan běží i o prázdninách na plné obrátky
• Z policejního deníku: na auto spadl strom, čtyři lidé utrpěli zranění; krádež jízdního kola

Sobota   13. 7. 2024

• Hygienici zakázali koupání v rybníce Ředkovec
• V hmyzím hotelu na louce ve Velkém Meziříčí žije početná skupina včel samotářek

Pátek   12. 7. 2024

• Letní soutěž o zajímavé ceny v infocentrech ČEZ, pozvánka nejen do Dukovan a Dalešic
• Střelmistr z legií František Pól z Mostišť skončil jako školník
• Voňavá výstava Zahrada Vysočiny v Žirovnici představí lilie i jedlé květy, chybět nebude ani kulturní program
• Z policejního deníku: chodec po srážce s autem utrpěl vážné zranění; opilý řidič způsobil nehodu
• V Rašeliništi Pod Trojanem roste vzácná mokřadní ostřice, suchopýr i vachta, na Kozénku se daří vstavači kukačce i koniklecům
• Devětadvacetiletý muž, který sexuálně a fyzicky napadl mladou ženu, skončil ve vazbě

Čtvrtek   11. 7. 2024

• Paměť kůže: Jak sluneční záření ovlivňuje naše zdraví
• MUDr. Karel Kalla. Výjimečný a aktivní muž, který vedl primariát klinické biochemie v pelhřimovské nemocnici šestačtyřicet let
• Táborská zoo získala jednoho z nejinteligentnějších ptáků světa, ohroženého papouška nestora kea
• Hračkobraní v Kamenici nad Lipou nabízí nejen výstavu hraček z přírodních materiálů, ale i divadlo či tvořivé dílny
• Jihlavští policisté dopadli muže, který vykrádal auta a byl i v bytovém domě. Ukradené věci prodával a peníze použil na nákup drog
• Z policejního deníku: opilí sedmnáctiletí mladíci ničili vybavení hřiště

Středa   10. 7. 2024

• Z vyhlídkové věže kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově se můžete rozhlédnout i večer
• Hokejová legenda a trojnásobný mistr světa Jiří Holík oslavil osmdesáté narozeniny
• O prázdninách pozor na úrazy dětí, stávají se hlavně doma
• Policisté hledají svědky a zraněné z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky před obchodem; zloděj potravin se snažil policistům uplavat

Úterý   9. 7. 2024

• Táborskou zoo zasáhla smutná události. Zemřel oblíbený medvěd baribal Geňa
• Ztráty a nálezy na jihlavské radnici přijaly ztracené či zapomenuté věci z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Tanec, radost a inspirace v Třebíči: Přehlídka talentů
• Vysočina má nejnižší nezaměstnanost v Česku, skokově vzrostl počet absolvovaných kurzů
• Policisté hledají svědky nehody v Pelhřimově, při které auto na přechodu srazilo chodkyni
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje, který vykrádal stany; opilí řidiči bourali

Pondělí   8. 7. 2024

• Přijďte se v sobotu seznámit se vzácnými papoušky z táborské zoo
• Bílá paní na vdávání pod širým nebem v zámeckém parku v Telči
• A dvakrát přeletěly labutě
• Medvědi na hrady nepatří. Plánované zrušení jejich chovů je dobrou zprávou
• Z policejního deníku: u nehody zasahoval vrtulník; opilý řidič skončil s autem v poli

Neděle   7. 7. 2024

• Večerní prohlídky Jihlavského podzemí nabídnou historii i tajemno
• Jubilejní ročník Festivalu historického šermu pod Zubštejnem nabídne spoustu hudby, ohňovou show, řemesla či dobovou kuchyni
• Hasiči v elektrárně Dukovany mají nový automobilový žebřík s dosahem čtyřicet metrů, pomůže i při záchraně váhově nadrozměrných osob
• Z policejního deníku: žena prodávala kolo za dva tisíce, přišla o 167 tisíc; další žena při prodeji odrážedla přišla o 15 tisíc korun
• V tlačenici na festivalu v Jihlavě po pádu stanu utrpělo zranění nejméně dvanáct osob, kriminálka případ prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti

Sobota   6. 7. 2024

• Policisté hlídali hladinu Dalešické přehrady, řešili tři přestupky; v kontrolách budou pokračovat po celou sezonu
• Tragická nehoda u Mrákotína: po střetu s autem zemřel motorkář
• Panelová výstava pod širým nebem představuje jubilující umělce spjaté s Havlíčkovým Brodem a okolím
• Zoologická zahrada v Jihlavě vyhlásila fotosoutěž Prázdniny u vody, souběžně zve na letní večerní prohlídky i sportovní hry v areálu zahrady
• V srpnu začnou opravy obchvatu Jihlavy, hlavního tahu ve směrech Znojmo a Havlíčkův Brod
• V havlíčkobrodské nemocnici vyšetří játra neinvazní a nebolestivou metodou, elastografií

Pátek   5. 7. 2024