Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 6.6 2023


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Park v Třebíči byl pojmenován po lékaři a třebíčském patriotu Františku Veselém
Parčík nad starým hřbitovem v Třebíči je pojmenován po primáři neurologického oddělení třebíčské nemocnice Františku Veselém. Pojmenování parčíku schválilo zastupitelstvo města 20. dubna letošního roku.
František Veselý, třebíčský rodák a čestný občan města, se narodil v roce 1925. Absolvoval gymnázium, poté lékařskou fakultu v Brně. Pracoval v nemocnicích v Ostravě, Opavě, Frýdku-Místku, v rehabilitačním ústavu v Chuchelné u Opavy, v Olomouci. Od roku 1965 pak v nemocnici Třebíč.

František Veselý byl velkým třebíčským patriotem. Zasloužil se o záchranu Židovského hřbitova, pořádal brigády a sháněl stavební materiál, jednal také s úřady. Účastnil se také záchrany zničených Božích muk ze Znojemské ulice, záchrany pamětní desky dr. Albína Bráfa, podílel se na opravě kaple Povýšení svatého Kříže na Strážné hoře. Navázal také kontakty se Židy – Třebíčany, žijícími v zahraničí, kteří přežili holocaust. František Veselý zemřel 12. února 2013.

Foto Dr. Veselého na židovském hřbitově z r. 2004 a zdroj textu: Ivan Přibík, kronikář
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

U technické památky Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou se sejdou majitelé a fanoušci anglických motocyklů
Majitelé a fanoušci anglických motocyklů se sejdou v sobotu 10. června v dopoledních hodinách v prostorách technické památky Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou. K vidění tu budou zejména historické stroje značky Norton. Po přehlídce zájemci se svými stroji vyrazí po předem stanovené trase na společnou vyjížďku do okolí.
Osídlení zdejší oblasti je spojeno s řádem cisterciáků ze žďárského kláštera, kteří zde zakládali hospodářské provozy. Původně středověký hamr – mechanická kovárna, měl za úkol zpracovávat železnou rudu těženou v okolí. Zanikl v 17. století. Mlýnský náhon byl poté využit pro obilní mlýn, který pracoval až do období druhé světové války. Posledními majiteli byla mlynářská rodina Brdíčků.

V roce 2011 zde Technické muzeum v Brně otevřelo expozici věnovanou hamernictví, dřevařství a bydlení za posledních majitelů. Jádrem expozice je plně funkční hamerské zařízení, získané z nářaďového hamru v Podhůří u Nepomuku, na kterém při speciálních akcích pracují kováři. Při běžných prohlídkách je návštěvníkům předváděna činnost vodního kola, potřebného pro provoz hamerského kladiva.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Jihlavská zoologická zahrada má nové pamětní bankovky s krokodýlem a levhartem, zapojila se do projektu pamětních listů Naše zoo, které představují originální suvenýr
Odnést si domů krokodýla nebo levharta? Teď symbolicky můžete. Zoo Jihlava představuje novinku v podobě „Zoolarů“. Jedná se o koncept pamětních listů z edice Naše zoo, které návštěvníci znají v podobě mincí. Pamětní mince doplnila dvojice bankovek.
„Jako motivy jsme vybrali levharta skvrnitého a krokodýla čelnatého. Oba druhy dlouhodobě chováme a patří mezi ty, na které se specializujeme,“ přiblížil ředitel zoo Jan Vašák. Na rubové straně pak najdete gibony zlatolícé, které doplňuje kresba jejich expozice a v pozadí je vidět panorama Jihlavy. Tento druh je pro jihlavskou zoo erbovní a má ho i ve svém logu. „Proto byla volba rubové strany jasná,“ doplnil Vašák.

Nový automat na prodej bankovek naleznou zájemci u expozice Majny Rotschilldovy, nedaleko pavilonu Hacienda Escondido. Cena jednoho Zoolaru je 100 Kč, lze platit i kartou. Kresba zvířat je velice propracovaná a zvířata jsou na obrázcích usazena do svých biotopů. Autorem ilustrací je česká akademická sochařka a medailérka Majka Wichnerová, autorem kompozicí je Michal Krejcar a autorem grafického zpracování je slovenský designér Matej Gábriš.
Simona KUBÍČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Lékaři v Havlíčkově Brodě registrují zvýšený počet úrazů u dětí
Lékaři a zdravotnický personál Nemocnice Havlíčkův Brod zaznamenal v úrazové ambulanci v posledním týdnu, zejména pak o víkendu, velký nárůst poranění u dětí mezi šesti až dvanácti lety.
„Celkem deset dětských pacientů jsme museli hospitalizovat s vážným zraněním po pádu z kola, trampolíny, skateboardu a koloběžek. Sedm pacientů muselo podstoupit operační výkon. Jeden pacient musel být s vážným poraněním jater ohrožujícím život přepraven na vyšší pracoviště,“ sdělil primář chirurgického oddělení brodské nemocnice Jaroslav Bělehrádek.

Lékaři proto apelují na rodiče, aby důsledně dbali na používání ochranných pomůcek a kontrolu dětí při sportovních aktivitách, hrách, ale i při pobytu v lese. Časté jsou komplikované zlomeniny horních končetin a komoce mozku po pádu z trampolín, kol, koloběžek, skateboardů. Leckdy se úrazy stanou bez dozoru dospělé osoby nebo při kolektivním sportování.

V letních měsících už tradičně úrazů přibývá. Děti potřebují mnoho pohybu, a přitom jim hrozí nebezpečí. Ochrana hlavy či kvalitní chránič dokáží ztlumit náraz, nedokáží však poranění úplně zabránit. „Hospitalizací dětí po úrazech na konci května a začátku června výrazně přibylo. Naštěstí je jarních vlna virových onemocnění už za námi, a tak máme dostatečný lůžkový fond pro hospitalizace. Nicméně rodiče by měli děti více dozorovat a hlídat. Oblíbené aktivity na trampolínách, kde je současně větší množství dětí, s sebou nesou obrovské riziko úrazu. I při cyklistice a podobných aktivitách je dobré vážit individuální schopnosti každého dítěte, vyhýbat se frekventovaným úsekům a neponechávat děti bez dozoru,“ dodala primářka dětského oddělení Magdalena Chvílová Weberová.
Petra ČERNO



Zpět nahoru na obsah...

Kraj Vysočina podpoří monitoring obsazenosti doupných stromů, zaměří se na výskyt a ochranu lesních druhů sov
Sovy patří odjakživa k jedné z nejznámějších skupin našich ptáků. Většina sov jsou samostatně žijící noční živočichové s řadou adaptací, které jim umožňují lovit za tmy. Na území Kraje Vysočina je evidován hnízdní výskyt celkem 7 druhů sov, a to: výr velký, sova pálená, sýček obecný, puštík obecný, kulíšek nejmenší, sýc rousný a kalous ušatý. Sovy vyhledávají k hnízdění různá stanoviště. Převažují lesní druhy, které k hnízdění vyhledávají dutiny stromů, např. puštík obecný, kulíšek nejmenší, sýc rousný. Dnes již mimořádně vzácné druhy synantropních sov hnízdí převážně na budovách. Mezi ně patří například sova pálená nebo sýček obecný.
Na ochraně lesních druhů sov, ale i dalších druhů ptáků hnízdících v dutinách stromů, spolupracuje Kraj Vysočina od r. 2019 s Pobočkou České společnosti ornitologické na Vysočině a s Lesy České republiky, s. p. Do spolupráce se postupně zapojilo i několik dalších vlastníků lesa. Cílem této spolupráce je i nadále pokračovat v plošném vyhledávání a značení doupných stromů a také postupně přeznačit již dříve označené stromy. „Doupné stromy jsou označovány modrým trojúhelníkem a je důležité tyto leckdy málo vitální stromy neodstraňovat a také v jejich okolí nerušit,“ upozorňuje Pavel Hájek, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí. Celkový počet s podporou Kraje Vysočina přeznačených a nově označených stromů dosáhl množství přibližně 3 700.

V letošním roce Kraj Vysočina navíc podpoří částkou 87 tisíc korun monitoring skutečné obsazenosti doupných stromů v Jihlavských vrších. Jedná se o tzv. přímou kontrolu (tj. fyzický průzkum) doupných stromů stromolezeckou metodou. Monitoring prověří míru využití doupných stromů cílovými druhy a přinese unikátní údaje o reálné početnosti a hnízdní hustotě sýců rousných i dalších dutinových hnízdičů. Celkem bude zkontrolováno téměř 400 hnízdních dutin. „Sovy i hmyzožraví pěvci zastávají nepostradatelné ekosystémové funkce v ochraně lesa před drobnými hlodavci a hmyzími „škůdci“ a udržování rovnováhy v přírodě. Jejich dostatečný výskyt vede ke zlepšení zdravotního stavu lesů a následně ke sníženému používání biocidů v krajině, proto je třeba jejich ochraně věnovat pozornost. Základním předpokladem pro jejich život je kromě dostatečné potravinové nabídky právě dostatek dutin pro hnízdění,“ doplňuje radní Pavel Hájek.

Sovy mají vesměs velmi nenápadné „maskovací“ zbarvení, navíc jim výjimečně měkké peří s hřebínkovitým okrajem umožňuje naprosto tichý let. To jim nejen napomáhá při přiblížení k nic netušící kořisti, ale navíc umožňuje orientaci sluchem, kterou by šustot normálních křídel rušil.

Oči sov patří k nejdokonalejším zrakovým orgánům mezi ptáky. Jsou teleskopického typu, přizpůsobeného k vidění při minimálním světle. Zorný úhel obou očí je menší než u ptáků s postranním postavením očí (160°), sovy však tento nedostatek dokážou kompenzovat schopností otáčet hlavou až o 270°. Velmi dobře vyvinutý mají též sluch, který dokáže vnímat zvuky v rozsahu od cca 50 do 21 000 Hz. Citlivost sluchu u sov je tak výrazně větší než u ostatních ptáků, což jim umožňuje lovit i v podmínkách, kdy mohou kořist přesně lokalizovat pouze pomocí sluchu. Sovy mají rovněž nezastupitelnou roli v kultuře. Již ve starověku byly uctívány jako symbol moudrosti, jelikož dokáží vidět ve tmě, což je považováno za důvod propojení sovy s řeckou bohyní moudrosti Athénou, často zobrazovanou se sovou. V rané křesťanské mytologii je naopak sova symbolem ďábla. Houkání sýčka bylo našimi předky chápáno jako věštba smrti. Zároveň však jde o skupinu ptáků, která patří k nejohroženějším, a především z důvodu úbytku hnízdních příležitostí a používáním biocidů v zemědělství, kdy po pozření otrávené kořisti, např. hraboše polního, umírají i sovy jako jejich predátoři.

Foto: Radní Kraje Vysočina Pavel Hájek u označeného doupného stromu v okolí Javořice. Kroužkování samice sýce rousného.
Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

El Niño sílí: Meteorologové varují před extrémními teplotami
Blíží se doba letních prázdnin a většina Čechů stráví alespoň část z nich v Česku či v okolních zemích. Zatímco středomořské destinace jsou v létě téměř zárukou slunečných dní, naše počasí je daleko proměnlivější. A hrozba, že toužebně očekávaná dovolená bude provázena deštěm, je daleko větší. Meteorologové však i přes to očekávají horké léto a varují před teplotními extrémy. Jeden z faktorů, který by mohl přispět k rekordně vysokým teplotám, je jev zvaný El Niño. Jak to tedy s letošním létem bude?
El Niño zesiluje, co můžeme očekávat?

Pro klimatologické předpovědi má zásadní vliv zejména globální oceánové proudění a teplota oceánů. V současnosti se jedná třeba o jev nazývaný El Niño, který se v letošním roce zintenzivňuje. El Niño se projevuje přechodným zánikem obvyklého studeného Peruánského mořského proudu podél Jižní Ameriky, který je nahrazen teplým proudem z rovníkových oblastí. Jižní oscilace, která se nachází nad Tichým oceánem, je součástí přirozeného cyklu změny teploty v Tichém oceánu. V rozmezí každých 2 až 7 let se teplota v oblasti rovníku dočasně zvýší o 4-5 °C oproti normálu. Tento významný posun v oceánu pak má velký vliv na počasí v přilehlých regionech a celkově přispívá ke zvýšení globální teploty po celém světě. Tímto spíše nepřímým způsobem také ovlivňuje naše počasí. El Niño naposledy vrcholil kolem roku 2016.

„El Niño z minulých let způsobil extrémní vedra a sucho. Proto se modely nyní shodují na nadprůměrně teplém létě v Evropě," upozorňuje meteorolog Mgr. Martin Štros z Meteocentrum.cz. „Dlouhodobý výhled počasí predikující nadprůměrné léto neznamená, že během letních prázdnin nezaznamenáme i nějaká chladnější období. Nicméně teplejší období budou spíše převládat a je velmi pravděpodobné, že se dočkáme i velmi horkých dní”.

Extrémní jevy a proměnlivost českého léta

Kvůli oteplování klimatu jsme si v poslední době navykli na teplejší léta než v minulosti. Záznamy z minulosti ukazují, že české počasí může nabídnout i desetidenní vedra s teplotami kolem 35 °C, jak se stalo v srpnu 2015. Současně však může přijít i deštivý týden, kdy se denní teploty pohybují kolem 20 °C. Nedávno jsme zažili také velmi studený konec srpna 2021. Výjimečně teplý byl například červen 2019, kdy se na konci měsíce teploty blížily k 40 °C! V letech 2015 a 2018 jsme také zažili velmi suchá období. Naposledy bylo historické teplotní maximum dosaženo v srpnu 2012 v Dobřichovicích u Prahy, kde teplota dosáhla 40,4 °C. Jako jiný typ extrému se objevil jihomoravské tornádo v roce 2021. V Česku se tedy během letního období můžeme setkat s různými jevy.

Dlouhodobý výhled na letní měsíce

A co nás čeká letos? Podrobná předpověď počasí na více než 14 dní v současné době není možná. „Jsme limitováni mnoha faktory, zejména možnostmi současné výpočetní techniky,” vysvětluje meteorolog Mgr. Martin Štros z Meteocentrum.cz, poskytovatele volně dostupné aplikace „Počasí a radar Meteocentrum”, která je ke stažení v Google Play. "Nicméně existují předpovědi pomocí klimatologických modelů, které nám říkají, s jakou pravděpodobností budou následující měsíce odlišné od dlouhodobého normálu. Podle těchto klimatologických modelů očekáváme letošní léto ve střední Evropě nadprůměrně teplé, kdy průměrná teplota může být až o 2 °C vyšší než dlouhodobý normál. V tomto se několik posledních výstupů různých modelů velmi slušně shoduje. Zdánlivě je to málo, ale pokud se bavíme o průměru za celé tři letní měsíce, jedná se o významnou odchylku.”

Pokud jde o srážky, podle nejnovějších předpokladů můžeme očekávat celkem průměrné léto, které se pravděpodobně nebude výrazně lišit od normálu.
Václav RůŽIČKA



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: agresivní muž skončil na záchytce; auto sjelo při nehodě do řeky
V pondělí 5. června zasahovali policisté po půlnoci u napadení u zábavního podniku v Polné na Jihlavsku. Opilý muž vulgárně slovně napadal hosty, vůči svému okolí se choval útočně, vyhrožoval násilím a dva muže opakovaně udeřil pěstí. Policisté na místě zjistili, že napadení muži neměli zranění, které by si vyžádalo okamžité lékařské ošetření. Opilý muž se stále choval agresivní, a to i vůči zakročujícím policistům. Na výzvy hlídky muž nereagoval a odmítal zanechat svého protiprávního jednání. Policisté ho zajistili. Při dechové zkoušce třicetiletému muži naměřili hodnotu necelé dvě promile alkoholu. Policisté ho odvezli na záchytku k vystřízlivění. a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů výtržnictví a ublížení na zdraví. Muž je podezřelý také z přestupků proti veřejnému pořádku a proti občanskému soužití. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Opilého muže policisté zajistili
V pondělí 5. června před osmou hodinou večer přijali policisté oznámení o opilém muži, který se pohyboval na Bechyňově náměstí v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku. "Nebyl schopen samostatné chůze, lehl si na zem a hlasitým a nevhodným projevem budil veřejné pohoršení. Policisté vyjeli na místo a opilého třicetiletého muže ze Středočeského kraje zajistili. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 1,83 promile alkoholu. Opilého muže policisté odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku, který policisté šetří.

Havárie vozidla
V pondělí 5. června havarovala kolem desáté hodiny večer na ulici 1. máje v Lukách nad Jihlavou devatenáctiletá řidička vozidla Chevrolet. "Dostatečně se nevěnovala řízení a po průjezdu zatáčkou vyjela s vozidlem mimo komunikaci, kde najela na svodidla a poté auto sjelo do řeky. Po sjetí do řeky zůstalo vozidlo z větší části potopené ve vodě. Při dopravní nehodě se řidička zranila a byla zdravotnickou záchrannou službou převezena k dalšímu vyšetření do jihlavské nemocnice", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté při dechové zkoušce u řidičky požití alkoholu nezjistili. Škoda vznikla na vozidle a dále poškozených svodidlech. Řidička je podezřelá ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy. (Horní obrázek)

Řidič narazil s autem do stromu
V pondělí 5. června po sedmé hodině večer došlo v katastru obce Popelištná na Pelhřimovsku k dopravní nehodě. "Pětadvacetiletý řidič osobního vozidla Mazda jel ve směru od obce Želiv na obec Červená Řečice. Vlivem nepřiměřené rychlosti dostal po projetí zatáčky smyk, který nezvládl a vyjel mimo vozovku, kde narazil do vzrostlého stromu. Při dopravní nehodě utrpěl řidič zranění a byl zdravotnickou záchrannou službou převezen do nemocnice v Pelhřimově", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté dechovou zkouškou u řidiče požití alkoholu vyloučili. Na vozidle vznikla předběžně vyčíslená škoda za pětačtyřicet tisíc korun. Dopravní nehoda byla s pětadvacetiletým řidičem vyřešena uložením pokuty v příkazním řízení. (Dolní obrázek)

Střet osobního vozidla s nákladní soupravou
V úterý 6. června kolem půl druhé v noci přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, ke které došlo v Havlíčkově Brodě na křižovatce silnice I/38 se silnicí I/34. "Čtyřiadvacetiletý řidič osobního vozidla Peugeot jedoucí po vedlejší pozemní komunikaci započal odbočovat vlevo, přičemž najel do křižovatky ve chvíli, kdy po hlavní silnici jelo nákladní vozidlo Daf s přívěsem, a došlo ke střetu. Při dopravní nehodě došlo ke zranění spolujedoucí z osobního vozidla, která byla zdravotnickou záchrannou službou převezena do havlíčkobrodské nemocnice", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté provedli šetření, u obou řidičů provedenými dechovými zkouškami požití alkoholu vyloučili. Místo nehody ohledali a zadokumentovali. Při dopravní nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za 90 tisíc korun. Dopravní nehodu šetří policisté z dopravního inspektorátu Havlíčkův Brod.

Muž řídil přes uložený zákaz
V pondělí 5. června kontrolovali policisté po deváté hodině večer vozidlo Škoda Rapid, jehož řidič jel po silnici ve směru od obce Olšany na Jihlavsku. "Při kontrole čtyřiačtyřicetiletého muže policisté zjistili, že má od loňského léta soudem uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, který by mu měl skončit až v roce 2025", uvedla Jana Kroutilová. Dechová zkouška byla u řidiče negativní. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují.

Řidič je podezřelý z přestupků
V pondělí 5. června krátce před polednem kontrolovali policisté v ulici Jihlavská ve Žďáře nad Sázavou řidiče osobního vozidla Mazda. "U sedmdesátiletého muže provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu do půl promile alkoholu. Obdobnou hodnotu vykázala také opakovaná dechová zkouška. Řidič se k užití alkoholu před jízdou doznal. Policisté muži další jízdu zakázali. Dále policisté zjistili, že muž nepředložil platný posudek o zdravotní způsobilosti. Kontrolou osobního vozidla Mazda bylo zjištěno, že vozidlo nemá od dubna roku 2022 platnou technickou prohlídku", uvedla M. Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy, které policisté šetří.

Řidič pod vlivem alkoholu
V pondělí 5. června zastavili policisté před polednem vozidlo Fiat Ducato, které jelo v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku po Masarykově náměstí. "U dvaatřicetiletého řidiče provedli dechovou zkoušku s hodnotou 0,58 promile alkoholu, opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Policisté řidiči zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", uvedla J. Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024