Seriál ze zámku ve Velkém Meziříčí: František Záviška
Zavřít foto...
Záviškovu ulici zná ve Velkém Meziříčí téměř každý. Ne všichni ovšem tuší, že to zdaleka není jediná připomínka tohoto významného rodáka, kterou ve městě máme. Množství artefaktů odkazujících na význačného fyzika se nachází i v místním muzeu. Přímo v expozicích je instalována část kubistického nábytku, který měli manželé Záviškovi ve svém bytě. Vystaveno je také několik fotografií a drobných předmětů.
V muzejním archivu je Františku Záviškovi věnován samostatný fond, ve kterém jsou uloženy jak materiály související s jeho odbornou činností, tak i drobnosti ryze osobní povahy.
Jeho vědeckou činnost nám připomíná řada diplomů, mezi kterými nalezneme například diplomy k řádnému členství v Královské české společnosti nauk z roku 1929 či v České akademii věd. Dochován je také rukopis přednášky ke stoletému výročí Faradayova díla a některé z jeho vydaných publikací.
Díky dalším sbírkovým předmětům můžeme Františka Závišku poznat nejen jako vědce a fyzika, ale máme možnost na něho pohlédnout i v osobnější rovině. Rodinné fotografie nám ho představí také jako přítele, později rovněž jako manžela a tatínka.
Jeho láskou se stala Emilie Škodová, které již v roce 1900 zaslal přání k svátku tohoto znění: „V předvečer Vašeho svátku rád bych něco na památku zaslal Vám dnes v důkaz úcty, vím však – krásných darů tucty, že dnes obdržíte asi." Sňatek uzavřeli o dvanáct let později, přičemž se dochovalo jak svatební oznámení, tak i následné poděkování za blahopřání."
Ačkoli nám některé drobnosti všedních dnů přijdou bezvýznamné, mohou být jednou zajímavým dokladem každodenního života. Důkazem toho je například průkazka na zlevněnou jízdu z roku 1941, řidičský průkaz z roku 1942 či několik dopisnic a pohlednic hustě popsaných texty Záviškových přátel či kolegů. V archivním fondu nalezneme také vizitky, lístek s ručně psanou adresou či dveřní štítek.
Z trojrozměrných předmětů si ve sbírkách můžeme prohlédnout dioptircké brýle, v jejichž evidenční kartě je uvedeno, že se jedná právě o Záviškův dar. Nacházejí se v kovovém pouzdře se štítkem informujícím, že pocházejí z pražské optiky F. Červenky. V malé kožené peněžence zase nalezneme několik knoflíků, centimetrový kousek tužky a poštovní známky.
František Záviška se na poštovní známce dokonce objevil, a to v roce 1962 u příležitosti stého výročí založení Jednoty československých matematiků a fyziků. V archivních materiálech je založena dokonce s obálkou prvního dne.
Kubistický nábytek
K nepřehlédnutelným předmětům, které se vážou k osobě Františka Závišky, patří soubor kubistického nábytku. Tato kolekce byla zhotovena v roce 1913 pražským družstvem Artěl podle návrhu významného architekta Pavla Janáka a rozhodně se nejedná o masovou produkci. Soubor se skládá ze dvou částí, a to pracovny a ložnice. Nábytek byl původně umístěn v Záviškově pražském bytě, kdy tento reprezentativní interiér zřejmě souvisel se Záviškovou úspěšnou vědeckou kariérou. Do muzea nábytek v roce 1965 darovala paní Milka Závišková. Součástí je také ikonická kubistická černobílá cukřenka.
Zdroj: https://
www.velkomeziricsko.… Lucie PAVELCOVÁ
Pelhřimovský 33. festival rekordů odstartovali obři
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Pelhřimovský 33. festival rekordů odstartovali obři
Není mnoho akcí s tak dlouhou tradicí. Krásné pelhřimovské náměstí je navíc magickým místem, kde padlo už hodně přes tisíc (nejen) českých rekordů. Tu energii, kterou zde pokořitelé hranic lidských možností odevzdali, zde lze cítit. O druhé červnové sobotě zvlášť. Letošní program startuje v 11 hodin, ale už teď jsou zde vystaveny obří exponáty místního Muzea rekordů: na náměstí vysedává na rekordně velké selské židli, kterou vyřezal 85letý seniór obří třímetrový plyšový medvěd, který je ale jen mladším bratrem pětimetrového bílého rekordmana Maxmiliána, jež sedí na obří houpačce v expozici muzea.
Rekordně veliká rámová pila, kterou vyrobili učni z místní SPŠ SOU má na délku 474 cm a vyfotit se lze i s největším šroubovákem v České republice, který měří 301 cm.
Program akce Pelhřimov – město rekordů pokračuje až do večerních hodin a bude zakončen koncertem kapely Mňága a Žďorp. V průběhu dne bude do Rekordmanské síně slávy bude uveden Ing. Pavel Pavel, který jako první člověk na světě rozpohyboval legendární sochy MOAI na Velikonočním ostrově (uvidíte i ukázku pohybu soch na 250kilogramové replice, která se následně stane exponátem pelhřimovského Muzea rekordů).
Udílení těchto cen je pro Pelhřimovské příležitostí upozorňovat na česká prvenství, unikátní počiny českých lidí a na výkony, které snesou srovnání i v celosvětovém měřítku (předchozími držiteli tohoto ocenění se stali např. manželé Zátopkovi, letos Jan Koller, nejlepší střelec fotbalové reprezentace…)
Oficiální text k uvedení do Rekordmanské síně slávy:
Ing. Pavel Pavel
Technik, cestovatel a experimentální archeolog Ing. Pavel Pavel na základě svých úvah a teorií jako první veřejně prezentoval způsob pohybu (přemisťování) obřích monolitických kamenných soch MOAI, které tesali a vztyčovali domorodci na Velikonočním ostrově (Rapa Nui). V roce 1982 vyrobil ve Strakonicích 12 tun těžký betonový model sochy a před zraky veřejnosti vyzkoušel, jak s ním lze vstoje pohybovat pouze pomocí lan ovládaných malou skupinou osob. O 4 roky později jej norský cestovatel Thor Heyerdal pozval na Velikonoční ostrov, kde Ing. Pavel experiment zopakoval s originální sochou, přičemž k jejímu rozpohybování potřeboval pouze 16 lidí a několik lan. Předchozí experimenty přitom prokazovaly potřebu stovek zúčastněných.
Titulem Rekordman roku bude oceněna například i největší tabulka čokolády o rozměrech 6,3 m x 3 m, vážící 240 kg.
Miroslav MAREK