Pochod podzimní Vysočinou za krásami přírody i kulturními památkami v sobotu

Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Pochod podzimní Vysočinou za krásami přírody i kulturními památkami v sobotu
Již čtyřiadvacátý ročník pochodu Vysočinou nazvaný Jitřenka, který současně představuje symbolické rozloučení s létem se bude konat v sobotu 16. září. Start je opět v kulturním domě ve Víru na Žďársku, a to mezi 8. a 11. hodinou, a na účastníky čekají trasy v délkách 9, 13, 15, 16 a 26 kilometrů.

Na vybraných stanovištích se objeví kontroly a unaveným pěšákům nabídnou občerstvení. Všechny trasy zvládnou průměrně zdatní turisté, dvě nejkratší i děti.
Cestou mohou účastníci obdivovat nejenom přírodní krásy, ale i kulturní památky a další zajímavosti – například rozhledny v Karasíně či Horním lese, zříceniny hradů Zubštejn nebo Pyšolec, malebný kostelík svatého Michaela Archanděla ve Vítochově, přehradu ve Víru či Chudobínskou borovici, držitelku titulu Evropský strom roku 2020, která se vypíná na skalnatém ostrohu nad zatopenou vesnicí.
Ukončení pochodu je naplánováno v 18 hodin, v cíli turisté obdrží originální pamětní list.
Foto: kostel sv. Michaela ve Vítochově, zdroj obec Vítochov, facebook
- zprav -
Pozor na omezení provozu MHD kvůli opravám ulic Pávovská a Romana Havelky v Jihlavě

Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Pozor na omezení provozu MHD kvůli opravám ulic Pávovská a Romana Havelky v Jihlavě
Pávovská ulice a souběžně ulice Romana Havelky v Jihlavě se budou opravovat. V době dopravní špičky proto musejí cestující na některých linkách MHD počítat se zdržením a s narušením jízdních řádů.

Od pondělí 11. září začne omezení v ulici Pávovská a od úterý 12. září v ulici Romana Havelky, v okolí okružní křižovatky u Kauflandu. Rekonstrukce obou komunikací je nevyhnutelná. Kromě řidičů se opravy dotknou také cestujících v MHD.
V termínu od 12. září do 15. října bude omezený provoz MHD v ulici Romana Havelky.
Linky 2, 12 , G a H pojedou po ulici Královský Vršek a zastaví na náhradních zastávkách Kaufland (pod HZS) a Královský Vršek a dále pojedou po své trase. Linka 32 neobslouží zastávku Romana Havelky a pojede po ulicích Sokolovská a Pávovská. Linka E obslouží i zastávku Kaufland v obou směrech, ve směru Staré Hory zastaví pro výstup a nástup u středního dělícího ostrůvku.
U všech těchto linek vzhledem k souběhu s frézováním a opravami v ulici Pávovská je třeba počítat se zpožděním a narušením jízdního řádu, zejména v ranní a odpolední špičce.
Linka C neobslouží konečnou a výchozí zastávku Kaufland a bude zkrácena po zastávku Gorkého.
16. a 17. září budou kvůli asfaltování v Pávovské ulici zcela bez obsluhy zastávky Kronospan, U Rybníka, Škola Bedřichov a Zadní Bedřichov.
Pokud bude příznivé počasí, zcela se uzavře Pávovská ulice kvůli pokládce nového asfaltu o víkendu 16. a 17. září.
Linky 2, 12, G a H pojedou po ulici Královský Vršek, kde zastaví na náhradních zastávkách a dále na zastávkách na Růžku a 5. Května. Odtud už však pojedou po objízdné trase po dálničním přivaděči. Zastávky Kronospan, U Rybníka, Škola Bedřichov, Zadní Bedřichov proto budou o víkendu 16. -17. září zcela bez obsluhy MHD. Linky se na svoji trasu vrátí na zastávkách Bosch Pávov nebo Překladiště Pávov a spoje, které končí na zastávce Zadní Bedřichov, budou mimořádně končit na zastávce Bosch Pávov.
Od pondělí 18. září se bude minimálně do 30. listopadu opravovat okružní křižovatka Pávovská - Průmyslová a provoz tam bude řízen světelnou signalizací.
U všech linek, které tam projíždějí, je třeba počítat se zpožděním spojů a narušením jízdního řádu, zejména v ranní a odpolední špičce. Expresním spojům MHD bude umožněno použití nájezdu na dálniční přivaděč I/38 v Pávově ve směru na Znojmo a expresy 31 a 41 by tak měly dodržovat jízdní řád.
Radovan DANĚK
Vernisáže výstav Zdeňka Šplíchala a Skupiny 4 v Třebíči

Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Vernisáže výstav Zdeňka Šplíchala a Skupiny 4 v Třebíči
Výstava výběru z díla výtvarníka Zdeňka Šplíchala s titulem Podzimní úroda bude zahájena ve čtvrtek 14. září v 17 hodin v zámeckých konírnách Muzea Vysočiny v Třebíči. Výstava u příležitosti 75. výročí narození autora představuje výběr z tvorby od počátků v šedesátých letech 20. století po současnost. Souběžně, tedy ve čtvrtek 14. září v 17 hodin, bude v třebíčské galerii Tympanon zahájena výstava děl seskupení mladých výtvarníků pod názvem Skupina 4 s titulem Výběr z díla.

Zdeněk šplíchal (*20. listopadu 1948 v Třebíči) je malíř, grafik, textilní výtvarník a sochař. Navštěvoval výtvarný kurz pod vedením třebíčského malíře Ludvíka Bahnera. S přáteli – mladými výtvarníky Zdeňkem Štajncem, Milanem Nestrojilem a Miroslavem Pálkou založili v šedesátých letech umělecké seskupení Skupina 4. Významný vliv na formování skupiny měl profesor třebíčského gymnázia – malíř, básník a spisovatel Ladislav Novák, ale také Igor Zhoř nebo Jiří Valoch. U Igora Zhoře studoval Zdeněk Šplíchal v Brně Školu výtvarného myšlení. Pracoval jako tiskař, propagační pracovník a pedagog.
Dosud se prezentoval na více než šesti desítkách samostatných výstav, je členem Klubu konkretistů, Spolku výtvarných umělců Vysočiny, Klubu výtvarných umělců Horácka, (dnes již zaniklého) TT klubu, Unie výtvarných umělců a Sdružení Q.
Výstava u příležitosti 75. výročí narození autora představuje výběr z tvorby od počátků v šedesátých letech 20. století po současnost. Výtvarný jazyk Zdeňka Šplíchala se vyvíjel od raných expresivních krajinomaleb, zátiší a interpretací přes intenzivní umělecké experimentování a hledání, které je zpracováváno v souborech samostatných cyklů. Ačkoliv tento kreativní experimentální proces stále nekončí, jeho tvorba vykazuje kontinuální autentické a osobité rysy. Ty jsou ukotveny v převážně abstraktním pojetí a jsou založeny na střídání a kontrastu výrazových prostředků – geometrie, minimalismus, konstruktivní přístup, rytmus a racionalita jsou prokládány či konfrontovány s expresivním vyjádřením, volným rukopisem, neskutečností, duchovností nebo symbolickým vyjádřením.
Tvorba Zdeňka Šplíchala je představena také v souvislostech s tvorbou jeho uměleckých kolegů na souběžné výstavě v galerii Tympanon Třebíčský fenomén – Skupina 4.
Doprovodný program:
Úterý 3. října 2023, 16 hodin, dětská vernisáž.
Neděle 5. listopadu 2023, 9:30 – 11:30, výtvarný workshop pro veřejnost, cena 50 Kč.
Neděle 5. listopadu 2023, 15 hodin, komentovaná prohlídka s autorem.
Výstava děl mladých výtvarníků Skupina 4:
Seskupení mladých výtvarníků pod názvem Skupina 4 poprvé představilo svou tvorbu v listopadu 1966. Jejich oficiálnímu vystoupení ovšem předcházelo období, během něhož se jednotliví členové skupiny – Miroslav Pálka (1949–2017), Milan Nestrojil (1947–2020), Zdeněk Šplíchal (*1948) a Zdeněk Štajnc (1948–2022) – postupně potkávali ve výtvarném kroužku JKP v Třebíči, který vedl Ludvík Bahner (1891–1971). Výstavu tehdy zahajoval jejich učitel Ladislav Novák (1925–1999), který se skupinou udržoval stálý kontakt.
Výstava měla v Třebíči značný ohlas, neboť bylo zřejmé, se zde rodí něco nového, co se vymyká soudobému stereotypu v mezích regionálního výtvarného umění. Musíme si uvědomit, že v druhé polovině 60. let minulého století docházelo k částečnému uvolnění kulturně-společenské atmosféry v zemi, která pro mladé výtvarníky byla podnětným stimulem pro jejich umělecké aktivity. V následujícím období Skupina 4 aktivně rozvíjela svou činnost a do roku 2007 uskutečnila celkem čtrnáct domácích výstav a jednu v rakouském Hornu. Se skupinou spolupracovali jako teoretici mimo již zmíněného Ladislava Nováka také brněnský Jiří Valoch, prof. Igor Zhoř a prof. Radek Horáček.
Skupina 4 byla v průběhu času otevřená i jiným výtvarníkům, jako byl Václav Dosbaba (1943–2012) a Miroslav Kubíček (*1952), kteří se rovněž stali členy skupiny, a další výtvarníci byli na některé výstavy Skupiny 4 přizváni jako hosté. Byl to zejména Lubomír Kressa st. (1941–1981), Jan Dočekal (*1943), fotograf Václav Petr (*1942), Arnošt Pacola (*1960), Miluše Čechová (*1947) atd.
Na Skupinu 4 nezávisle navázala své aktivity skupina výtvarníků, kteří se setkávali od roku 2003 na letních sympoziích ve Stříteži u Třebíče na chalupě u Šplíchalů. Byl to Milan Nestrojil, Zdeněk Šplíchal, Petr Benda (*1968), Miroslav Štěpánek (*1953), Antonín Kanta (*1952), Zdeněk Štajnc a Jiří Valoch (*1946). V roce 2017 založili Skupinu BEKANEŠŠ (Benda, Kanta, Nestrojil, Šplíchal, Štěpánek), která vystavovala v roce 2018 v Muzeu Vysočiny Jihlava.
Obě výstavy potrvají do 5. listopadu.
- red -