Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 30.9 2023


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Zámek ve Světlé nad Sázavou chystá výstavu repliky českých korunovačních klenotů
Mistrovské repliky českých korunovačních klenotů, meče, středověkého žezla a jablka Karla IV. budou vystaveny na zámku ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku od 1. prosince.
Osudy 22 vladařů napříč pěti staletími budou návštěvníkům světelského zámku představeny formou informačních panelů, vyobrazení a exponátů co nejvěrněji ilustrujících období jejich vlády. K nejzajímavějším patří ukázka Řádu zlatého rouna a Longinova kopí, kopie slavnostních šatů Marie Terezie a korunovačního pláště Ferdinanda II., oficiální replika Pražského Jezulátka, příklady husitských zbraní, faksimile středověkých listin a další.

Autorem znamenitých replik korunovačních klenotů je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků, legenda mezi šperkaři – Jiří Urban, který realizoval šperky např. pro anglickou královnu Alžbětu II., kříž pro papeže Jana Pavla II., repliku císařské koruny Svaté říše římské a nedávno také repliky cášské či lombardské koruny. Přesnou repliku korunovačního meče zhotovil zbrojíř Patrick Bárta.

Příběh korunovačního kompletu se začal psát společně s panovníkem Karlem IV., kdy byly ke Svatováclavské koruně přidány další předměty, které tvoří základ svatovítského pokladu. V průběhu staletí se u moci střídali panovníci, kteří měli vliv nejenom na současnou podobu našeho státu, ale také klenotů samotných. Středověké klenoty (koruna, žezlo a jablko) byly používány při korunovacích českých králů až do počátku 17. století a naposledy je s nimi vyobrazen císař Matyáš Habsburský. V průběhu třicetileté války se pak žezlo a jablko dostaly natrvalo do Vídně, kde jsou uloženy dodnes. Nové renesanční kusy žezla a jablka byly vyrobeny pro Ferdinanda I. Habsburského. Současný komplet použil jako první panovník až Ferdinand II.

Výstava korunovačních klenotů v prostorách zámku ve Světlé nad Sázavou potrvá do 31. ledna 2024.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Ve Staré synagoze ve Velkém Meziříčí restaurátoři opravují malby ze 17. století
Restaurátorské práce ve Staré synagoze ve Velkém Meziříčí pokračují obnovou sálu. Malby v něm pocházejí z konce 17. století. V loňském roce byla obnovena ženské galerie. Po odstranění nepůvodních výmaleb restaurátoři omítku nejprve zpevnili a posléze obnovili v původní kráse. Stará synagoga byla postavena v roce 1695, ale malba iluzivní architektury a nápisů byla provedena přibližně o sto let později.
„S retušemi maleb jsme tak ve dvou třetinách. Letos děláme klenbu a římsy,“ uvádí restaurátor Pavel Procházka. Klenba celého sálu byla odkryta před třemi lety. „Pod silnou vrstvou nátěrů se objevila spousta maleb, dokonce i desky z Desatera nad svatostánkem,“ popisuje dobrodružnou práci restaurátor. Do té doby nebyl rozsah maleb vůbec znám.

„Práce na celkové obnově synagogy potrvají ještě tak 2 až 3 roky,“ informoval architekt Jaroslav Klenovský ze Židovské obce Brno a vyjmenoval, co vše ještě restaurátory čeká. Budou to vchodové dveře, kamenný portál, doplnění omítek, osvětlovací tělesa, svatostánek a řečiště. „Uprostřed sálu se našly jeho základy, ale přesnou podobu neznáme. Bude tedy obnoveno na základě analogie z jiných synagog,“ dodala referentka památkové péče města Lucie Volfová.

Velké Meziříčí je město s bohatou židovskou historií, která s určitostí sahá až do roku 1636. Židovská obec zde sice byla zlikvidována nacisty v roce 1942, ale za 300 let své přítomnosti zde zanechala viditelné stopy. Kromě patrných částí židovské čtvrti je nejnápadnější tzv. Nová synagoga, která tvoří nepřehlédnutelnou dominantu na dopravní tepně Novosady.

Zdroj: https://www.velkomeziricsko.…
Martina STRNADOVÁ, Jan UHER



Zpět nahoru na obsah...

Přednáška Sto let Evangelické církve metodistické v Česku v jihlavském muzeu
Přednáška s názvem Sto let Evangelické církve metodistické v Česku v podání prof. ThDr. Pavla Procházky, Ph.D., se bude konat ve středu 4. října od 17 hodin v Malovaném sále Muzea Vysočiny na Masarykově náměstí v Jihlavě.
Kdo jsou „metodisté“? Co je jejich záměrem? Jak se k nám dostali a co zde dělají?

Širší pohled na 100 let sboru Evangelické církve metodistické v Jihlavě v podání prof. ThDr. Pavla Procházky, Ph.D., který celý život sloužil jako kazatel, zástupce biskupa a vysokoškolský učitel. Více o metodismu, jeho důrazech a praxi, a o všem, co vás bude zajímat a na co se zeptáte…
Dana OBERREITEROVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   15. 10. 2024

• Na havlíčkobrodském náměstí bude po celý advent a vánoční svátky zářit strom z Olešné
• Neznámý pachatel vybral z platební karty pětačtyřicet tisíc, policisté hledají ženu a muže z fotografie
• Zachraňovat malé dítě je vždy emočně náročné. Policisté malého Baltíka navštívili, už je z nemocnice doma u svých blízkých
• ConTRIOlogy představí na zámku ve Velkém Meziříčí album Minulo mísící lidovou hudbu, hudbu Leoše Janáčka, improvizaci a elektroniku

Pondělí   14. 10. 2024

• Jihlavský magistrát nechá opravit nádrž pro zasněžování sjezdovky na Šacberku
• Policisté prověřují vloupání do prodejny v Havlíčkově Brodě, hledají muže z fotografie
• Říjnová sbírka Koláč pro hospic na Třebíčsku odstartovala víc než úspěšně
• Přednáška a praktický výcvik poskytnutí první pomoci v třebíčské nemocnici
• Policejní pracoviště na ulici Wolkerova v Jihlavě, kam dochází hodně lidí vyřizovat si záležitosti kolem zbrojních průkazů a zbraní, bude ve středu uzavřeno
• Záchranáři museli vlastními silami přesvědčit sebevraha, aby neskočil ze skály
• Jak zažít zoo v Jihlavě jinak a nahlédnout do světa zvířat po setmění

Neděle   13. 10. 2024

• Na houby nemusíte jezdit daleko, najdete je všude

Pátek   11. 10. 2024

• Pelhřimovská nemocnice omezila návštěvy, důvodem je nárůst respiračních onemocnění
• Policisté prověřují krádež peněženky, hledají muže z fotografie
• Kurs první pomoci novorozencům ukáže rodičům i dalším zájemcům, jak zachránit život dítěte, které nedýchá

Čtvrtek   10. 10. 2024

• Pseudogotická synagoga ve Velkém Meziříčí zůstane pro veřejnost uzavřená i v příštím roce, město chystá rekonstrukci
• Každý návštěvník Vánoční výstavy betlémů v Třebíči může přinést figurku a přispět k výrobě nového betlému
• Záchranná stanice v Pavlově získá nové léčebné zařízení, rehabilitační voliéry i nové auto pro převoz zvířat

Středa   9. 10. 2024

• Dekorační květy obohatily sortiment v pelhřimovském turistickém informačním centru
• Táborská zoo slaví narození čtrnáctého zubra. Jméno nejmladší zubřici opět vyberou fanoušci zoo
• Výstava Kniha v muzeu v Havlíčkově Brodě představí práci kurátorů a ukáže i pracně tvořené rukopisy
• Lev Simba si východy slunce úplně užívá. V táborské zoo je můžete zažít i vy
• Urologové v Jihlavě provedli unikátní implantaci umělých svěračů močové trubice
• Chodkyni v Jaroměřicích nad Rokytnou srazila dodávka, žena na místě podlehla zraněním

Čtvrtek   3. 10. 2024

• Brusel umožní opětovné vyhubení vlků, státy EU snížily jeho ochranu
• Organizovaná skupina způsobila v jihlavské firmě škodu za více jak dva miliony korun
• Zrekonstruovaná Zelená komnata v Třebíči nabídne nové archeologické objevy

Středa   2. 10. 2024

• Chovatelská výstava v Bohdalově představí na tři tisíce králíků, drůbeže, koz, ovcí i terarijních zvířat
• Slavnostní premiéra seriálu Dcera národa za přítomnosti herců i filmového štábu proběhne v Havlíčkově Brodě
• V bazilice v Třebíči zazní utajený poklad Mše ke sv. Prokopovi a oratorium Jephtha Georga Fridricha Händela
• Komentované krmení, Výstava na stromech či film Kávová budoucnost v jihlavské zoo u příležitosti Dne zvířat
• Okolí smírčího kamene ve Velkém Meziříčí je upraveno, památník připomíná záhadné úmrtí dvaadvacetiletého Jakuba
• Výstava fotografií v parku vysoké školy v Jihlavě představí život pěstitelů kávy, kakaa a banánů

Úterý   1. 10. 2024