Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 13.11 2023


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Přednáška na téma Paleolitické putování po Francii v Telči
Přednáška s názvem Paleolitické putování po Francii II. se bude konat ve středu 15. listopadu v 18 hodin v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči. Přednáší Mgr. Ondřej Mlejnek, Ph.D., který naváže na svoji přednášku z minulého roku. Vstup je zdarma.
Pokračování loňského putování po nejvýznamnějších paleolitických lokalitách Francie nás zavede mimo jiné do jeskyně Chauvet nacházející se v jižní Francii, která je sice méně slavnou, ale mnohem starší než Lascaux. Zmíněny budou nejznámější nálezy včetně mobilního i parietálního umění a také způsoby současné prezentace tohoto druhu kulturního dědictví.

Vypravování bude ilustrováno fotografiemi autora a jeho kolegů, se kterými v letech 2017 a 2022 podnikl dvě exkurzní cesty kolem celé Francie.

- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Táborská zoo je na zimu připravená, zvířata mají zajištěný maximální komfort
Ochlazení a příchod zimních měsíců neznamená, že by se v táborské zoologické zahradě nic zajímavého nedělo. Naopak některá zvířata, která pochází z chladnějších oblastí, se nižších teplot nemohou dočkat a začínají být mnohem aktivnější.
I pro návštěvníky je zajímavé získat fotku tygra ussurijského Rockyho na sněhu. Kontrast jeho oranžovo-černého zbarvení se sněhobílou pokrývkou je opravdu nádherný. Naopak objevit čtveřici vlků arktických v jejich rozlehlém výběhu v zimě trvá o něco déle, jejich bílá srst s okolním sněhem doslova splývá. Na první letošní sníh zatím stále čekáme, nicméně zoo už je na něj připravená. Některým zvířatům se až o čtvrtinu zvýšily krmné dávky, vyšší je i teplota v ubikacích. Ošetřovatelé navíc pravidelně kontrolují nezámrzné napáječky, aby zvířata měla nepřetržitý přístup k čerstvé vodě i v těch nejtužších mrazech. Jak taková kontrola vypadá, se můžete podívat na fotkách vedoucí ošetřovatelky Evy Nemravové, kterou při měření teploty vody v napáječkách bedlivě pozorují a kontrolují jednotlivá zvířata.

ZOO Tábor, která se specializuje na chov a ochranu ohrožených druhů zvířat je během zimy od listopadu do konce března otevřena pouze o víkendech a státních svátcích od 9:00 do 16:00.

Foto Eva Nemravová
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Turisté ve Žďáře nad Sázavou se vydají Za posledním puchýřem
Od čtvrtka 16. do neděle 19. listopadu se ve Žďáře nad Sázavou sejdou turisté při tradiční akci žďárské pobočky Klubu českých turistů s názvem Za posledním puchýřem.
Její jednapadesátý ročník kromě neodmyslitelného sobotního pochodu se startem od 6 hodin v budově Active – SVČ v Horní ulici a nabízejícího výběr ze sedmi tras v délce od 6 do 50 kilometrů zahrnuje pro předem přihlášené zájemce i autobusové výlety, společenský country večer, komentovanou prohlídku poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře nebo baziliky minor Nanebevzetí Panny Marie a svatého Mikuláše v areálu zámku, ale i mnoho dalších možností poznat Žďár a jeho okolí.

Po sobotním hlavním pochodu večer v sokolovně proběhne taneční zábava spojená se slavnostním ukončením akce a v neděli se zájemci ještě mohou zúčastnit komentované prohlídky kostela svatého Prokopa na náměstí Republiky.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Na Horáci 2023 zazářila Lenka Schreiberová
Devětadvacátý ročník divácké ankety Horác zná své vítěze. Herci převzali ocenění na jevišti domovského Horáckého divadla Jihlava v pátek 10. listopadu 2023. Večer ovládla Lenka Schreiberová, která získala cenu hned ve dvou kategoriích. Uznání se dostalo také inscenaci, kde ztvárnila hlavní roli, Popel na křídlech Suzanne Renaud. Večerem provázel jihlavský rodák, režisér, dramatik a herec Jiří Havelka.
Prostřednictvím tradiční ankety Horáckého divadla, zřizovaného Krajem Vysočina, diváci vybírali to nejlepší ze sezóny 2022/2023 v kategoriích Inscenace, Výprava, Herec a Herečka 83. sezóny. Už potřetí udělila odborná porota Cenu za výjimečný umělecký výkon. Za největší sympatie na divadelním profilu si ocenění odnesl také Horác Facebooku. Diváci hlasovali od 22. dubna do konce června 2023. Divadlo myslí také na své příznivce a udělilo facebookový titul Fanoušek Horáce 2023.

Lence Schreiberové se letos daří. Po nominaci na divadelní Cenu Thálie slavila úspěch také na Horáci, a to už po několikáté v řadě. Na jeviště přišla hned dvakrát, aby si převzala ocenění za Herečku a Výjimečný herecký výkon. Nejvíce u diváků bodovala autorská hra režiséra Dodo Gombára Popel na křídlech Suzanne Renaud, kterou si zvolili jak Inscenací 83. sezóny, tak i Výpravou, jejíž autorkou je Adéla Szturcová.

Horáce v kategorii Herec získal Jakub Škrdla, Horáce Facebooku Ondřej Šípek a Fanouškem Horáce 2023 se v soutěži vyhlášené prostřednictvím Facebooku stala Pavla Svobodová.

- tz -Zpět nahoru na obsah...

Jihlavská nemocnice se purpurově rozsvítí
Symbolické rozsvícení purpurovou barvou proběhne nejenom na novorozenecké JIP ve čtvrtek 16.listopadu. Barevným světlem podpoříme péči o nezralé novorozence. Ročně je jich z 1300 narozených dětí v jihlavské nemocnici zhruba 300. S péčí o ně pomáhá na novorozenecké JIP také organizace Nedoklubko, které šíření světla podporuje.
„Rádi bychom podpořili osvětu o tom, že pečujeme o nezralé novorozence. Miminka, která se narodila dříve, než měla, která by bez péče lékařů a sestřiček nepřežila. Rodiče jsou mnohdy v situaci, že se bojí o život svého dítěte, my také tímto chceme dát vědět, že u nás jsou v těch nejlepších rukách,“ říká dětská lékařka Bohdana Čarková.

S péčí o nezralé novorozence pomáhá organizace Nedoklubko. Kromě drobných dárků pro rodiče se díky ní pořídila třeba také ohřívačka dětského mléka na novorozeneckou JIP: „My jsme si ji museli vyběhat,“ popisuje s úsměvem neonatoložka Eva Škorpíková akci Běh a procházka pro miminka do dlaně. Ten proběhl letos v květnu a dobrovolné startovné přispělo právě na nákup přístroje, který pomáhá na novorozenecké JIP s péčí o ty nejmenší pacienty. S koupí opět pomohlo Nedoklubko.

Purpurové světlo se rozsvítí nejenom na novorozenecké JIP v jihlavské nemocnici, ale třeba i na Eifellově věži v Paříži a na dalších světových monumentech. Po setmění se rozsvítí také jihlavský morový sloup. Ve čtvrtek 16.listopadu si světlem připomeneme, že díky neonatologům a moderním přístrojům se daří skvěle péče o miminka, která mají při narození takovou váhu a rozměr, že se vejdou téměř do dlaní.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Veletrh firem JOBSTART již po dvanácté na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě
Ve dnech 21. - 23. listopadu 2023 proběhne na VŠPJ v pořadí již dvanáctý ročník veletrhu pracovních příležitostí a praxí pro studenty, absolventy, zaměstnance a přátele školy. Veletrh se bude konat ve Výukovém centru VŠPJ na adrese Tolstého 16, 586 01 Jihlava a jeho přilehlých prostorách, a to od 9.30 do 17.00 hodin. Vždy v čase od 9.30 do 14.00 hod. se můžete těšit na nabídky od vystavovatelů, odpolední program je pak věnován odborným přednáškám se zaměření na rozvoj profesních dovedností.
První den veletrhu se představí zaměstnavatelé společností, které jsou vhodné pro studenty a absolventy Katedry ekonomických studií a Katedry cestovního ruchu. Další den mohou využít svou šanci studenti a absolventi Katedry zdravotnických studií a Katedry sociální práce. V posledním čtvrtečním dni dorazí zaměstnavatelé vhodní pro studenty a absolventy Katedry technických studií.

Nabídka bude opravdu pestrá, protože svou účast na veletrhu potvrdilo více než padesát vystavovatelů z celé České republiky působících v různých odvětvích na trhu.

Cílem veletrhu je umožnit studentům a absolventům školy osobní setkání se zaměstnavateli za účelem navázání spolupráce, získání praxe, stáže, brigády nebo pracovního uplatnění. Jedná se o unikátní příležitost propojení studentů a absolventů se zástupci zaměstnavatelů v kontextu přípravy vstupu na pracovní trh, přípravy na pracovní pohovory, získání nových poznatků a zkušeností o průběhu zaměstnání.

Studenti zde mohou také navázat spolupráci se zaměstnavateli ve vedení závěrečných prací i jiných odborných prací. Nedílnou součástí veletrhu je i bohatý program, který zajišťují zástupci jednotlivých kateder a oddělení vysoké školy, dále komentované prohlídky, diskusní skupiny a seznámení s poskytovanými službami Vysoké školy polytechnické Jihlava.

Můžete se také těšit na ochutnávku kariérového poradenství a koučování, získat nabídku na studium či práci v zahraničí, nebo si otestovat své znalosti anglického jazyka.

Většina vystavovatelů je také připravena pomoci studentům a absolventům s přípravou na pracovní pohovor, poradit s úpravou životopisu, sdělit tipy, jak uspět u výběrových řízení i poradit v pracovně-právní oblasti.

Jedná se o jedinečnou událost v krajském městě Jihlava, kterou JOBStart prezentuje jako: „Příležitost rozehrát svoji budoucnost!“

Více na: https://is.vspj.cz/jobstart/
Martina TOMŠůZpět nahoru na obsah...

Příběh Lukáše se nepíše snadno. Vyhlášená veřejná sbírka může pomoci rodině vážně nemocného policisty
Minulý týden vyhlásil Nezávislý odborový svaz Policie České republiky ve spolupráci s Krajským ředitelstvím policie kraje Vysočina veřejnou sbírku pro kolegu pprap. Lukáše Zítu. Lukáše postihlo v nedávné době progresivní a fatální onemocnění způsobující ztrátu buněk centrální nervové soustavy. Na toto onemocnění bohužel neexistuje léčba.
Šestatřicetiletý Lukáš Zíta nastoupil do služebního poměru k Policii České republiky v roce 2010. Tehdy začal sloužit na obvodním oddělení ve Žďáře nad Sázavou. V průběhu let si Lukáš pořídil psa Jerryho s vidinou vysněné práce na pozici policejního psovoda. Tento sen se mu vyplnil a Lukáš začal sloužit na oddělení služební kynologie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. Policie od Lukáše psa Jerryho odkoupila, a tak se stali parťáky nejen v soukromém životě, ale také ve službě. Pro Lukáše byla policejní služba posláním, proto byl nad rámec svého běžného služebního zařazení také členem Krajské pořádkové jednotky, kdy v této činnosti pokračoval i jako policejní psovod. Kromě toho je Lukáš také dobrovolným hasičem a členem zásahové jednotky SDH Újezd. Ve sboru dobrovolných hasičů působí jako vedoucí mládeže.

Ne nadarmo se říká, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. V nedávné době Lukášovi diagnostikovali lékaři vzácné a nevyléčitelné onemocnění. Jedná se o progresivní a fatální neurodegenerativní onemocnění motorických neuronů mozku a míchy, které způsobuje ztrátu buněk centrální nervové soustavy, které ovládají vůlí ovlivnitelné pohyby. Na toto onemocnění bohužel neexistuje žádná léčba. U Lukáše již došlo k postižení svalů rukou a k narušení řeči. Proto již nemůže vykonávat činnosti, na které byl zvyklý a ani vykonávat policejní službu jako doposud. Na doporučení lékařů by měl ale co nejdéle vykonávat činnosti, na které je zvyklý. A tak dokud to jeho zdravotní stav dovolí, bude zařazen na pozici pomocníka dozorčí služby na obvodním oddělení.

Lukáš je v soukromém životě velice ochotný a přátelský. Je milujícím manželem Zuzky, která má bohužel zdravotní omezení a je v invalidním důchodu prvního stupně. Lukáš se Zuzkou společně vychovávají tři děti – devatenáctiletou Terezu, třináctiletou Amálku a devítiletého Lukáše. Děti jsou pro oba rodiče největším štěstím. Děti ale tatínkovou nemocí trpí nejvíce, protože jsou ve věku, kdy potřebují oba rodiče. Lukáš by si chtěl nyní pořídit nového čtyřnohého parťáka a vycvičit ho stejně tak dobře jako Jerryho. Držíme mu všichni palce, aby to zvládl.

„ Na Lukáše bylo ve službě vždycky spolehnutí, což je při náročné policejní práci velice důležité. Proto chceme vyhlášenou sbírkou Lukáše a jeho rodinu podpořit v této nelehké situaci, kterou právě procházejí,“ uvedl mjr. Ing. Martin Růžička, vedoucí oddělení služební kynologie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Pokud se stejně jako my rozhodnete přispět na sbírku, můžete tak učinit vkladem nebo převodem na transparentní sbírkový účet Nezávislého odborového svazu Policie České republiky, vedený u Raiffeisenbank a.s

Číslo účtu: 3067112

Kód banky: 5500

Variabilní symbol: 324632

Všem děkujeme za projevenou solidaritu a podporu.
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: sedmnáctiletý mladík nadýchal téměř dvě promile; řidič motorové koloběžky byl opilý
V neděli 12. listopadu po osmé hodině večer kontrolovali policisté na ulici Žižkova ve Žďáře nad Sázavou mladíka, který vykazoval známky opilosti a před policisty se snažil utéct. Kontrolou policisté zjistili, že jde o sedmnáctiletého hocha, který utekl ze zařízení pro mládež. Dechová zkouška u něj vykázala hodnotu 1,81 promile alkoholu. Mladíka policisté zajistili a odvezli ho na záchytku k vystřízlivění. Policisté o události vyrozuměli příslušné zařízení pro mládež. Dále zjišťují, za jakých okolností se mladík k alkoholu dostal a kdo mu požití alkoholu umožnil. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Při krádeži byl recidivista přistižen
Ze spáchání trestného činu je podezřelý osmačtyřicetiletý muž, který byl v Pelhřimově přistižen při krádeži zboží. Muž byl v minulosti za majetkovou trestnou činnost již soudně trestán. "V pátek 10. listopadu po čtvrté hodině odpoledne v obchodním domě na ulici Pražská si muž postupně vložil do svého batohu různé potraviny včetně mražené husy a láhve piva, čímž způsobil škodu přes dva tisíce korun. Následně muž šel k pokladně, kde zaplatil pouze rohlíky a energetický nápoj. Když chtěl z prodejny odejít, zastavil ho pracovník ostrahy. Přivolaní policisté muže odvezli na služebnu k provedení nezbytných úkonů", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Muž z Pelhřimovska je podezřelý ze spáchání trestného činu krádeže.

Řidič havaroval
V neděli 12. listopadu krátce před desátou hodinou večer došlo mezi obcemi Maleč a Jeřišno na Havlíčkobrodsku k dopravní nehodě. "Osmapadesátiletý řidič jedoucí od obce Čečkovice s osobním vozidlem Škoda se plně nevěnoval řízení, zřejmě na krátkou chvíli usnul a vyjel s vozidlem mimo komunikaci, kde se vozidlo střetlo s betonovou propustí. Při dopravní nehodě utrpěl řidič zranění a byl zdravotnickou záchrannou službou převezen do havlíčkobrodské nemocnice", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté provedli šetření, ohledání a zadokumentování dopravní nehody. Dechovou zkouškou u řidiče požití alkoholu vyloučili.

Střet vozidel
V sobotu 11. listopadu po jedenácté hodině dopoledne vyjížděli policisté k dopravní nehodě, ke které došlo u obce Dobrá na Havlíčkobrodsku. "Třiadvacetiletý řidič jedoucí ve směru na obec Stříbrné Hory s osobním vozem Škoda při projíždění zatáčkou zřejmě vlivem nepřiměřené rychlosti přejel do protisměrné části komunikace, kde se vozidlo střetlo se svodidly a bylo odraženo zpět do prostoru komunikace, kde došlo ke střetu s právě projíždějícím osobním vozidlem Peugeot. Ke zranění osob vlivem dopravní nehody nedošlo", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Místo nehody policisté ohledali a zadokumentovali. Provedenou dechovou zkouškou u řidičů požití alkoholu vyloučili. Při dopravní nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za téměř 170 tisíc korun. Dopravní nehoda byla s řidičem osobního vozidla Škoda vyřešena na místě uložením pokuty na místě v příkazním řízení.

Řidič havaroval

V neděli 12. listopadu došlo v katastru obce Kamenice u Jihlavy k dopravní nehodě. Před sedmou hodinou ráno jel řidič osobního vozidla BMW ve směru od Věžnice a plně se nevěnoval řízení, pravděpodobně na chvilku usnul. Vyjel s automobilem mimo komunikaci, kde na poli havaroval. Při dopravní nehodě se třiadvacetiletý řidič zranil a byl zdravotnickou záchrannou službou převezen do jihlavské nemocnice. Místo nehody policisté ohledali a zadokumentovali. Dechovou zkoušku u řidiče požití alkoholu vyloučili. Při nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za pětadvacet tisíc korun. Řidič je podezřelý z dopravního přestupku.

Střet vozidel
V neděli 12. listopadu došlo před polednem v Jihlavě na křižovatce ulic Brněnská a Okružní ke střetu dvou vozidel. "Čtyřiapadesátiletá řidička automobilu Kia při odbočování vlevo přejela do protisměrného jízdního pruhu a narazila do stojícího vozidla Toyota. Při dopravní nehodě utrpěla řidička toyoty zranění a zdravotnickou záchrannou službou byla převezena na ošetření do jihlavské nemocnice", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Při nehodě vznikla škoda přibližně za sto tisíc korun. Při dechových zkouškách policisté u obou řidiček požití alkoholu vyloučili. Místo havárie ohledali a zadokumentovali. Řidička je podezřelá ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Střet vozidla s cyklistou
V neděli 12. listopadu se v obci Budišov na Třebíčsku střetlo vozidlo s cyklistou. Před čtvrtou hodinou odpoledne vycouvával šestadvacetiletý řidič s vozidlem Škoda z objektu domu směrem na silnici. "Když vyjel zadní částí automobilu na vjezd v prostoru chodníku, došlo ke střetu s cyklistou, který tudy projížděl. Při dopravní nehodě utrpěl cyklista zranění a byl zdravotnickou záchrannou službou převezen na ošetření do třebíčské nemocnice", informovala Jana Kroutilová. Provedenou dechovou zkouškou policisté požití alkoholu u účastníků Provedenou kontrolou policisté dále zjistili, že řidič má prošlou platnost řidičského průkazu, která skončila na jaře. Dopravní nehodu šetří

Muž řídil auto přes uložený zákaz
V neděli 12. listopadu po šesté hodině večer odhalili policisté řidiče, který usedl za volant, i když má uložený zákaz řízení. Policisté zastavili na ulici U Zlatého křížku ve Velkém Meziříčí na Žďársku auto Audi a provedli kontrolu. "Zjistili, že řidičem je šestatřicetiletý muž, který má od února loňského roku okresním soudem uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to na dobu 30 měsíců", uvedla M. Lébrová. Dechová zkouška byla u řidiče negativní. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu mařen výkonu úředního rozhodnutí.

Řidič pod vlivem alkoholu
V neděli 12. listopadu po desáté hodině dopoledne zastavili policisté osobní auto Škoda, jehož řidič jel po ulici Ant. Štourače v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku. "U muže provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 1,26 promile alkoholu. Opakovaná zkouška přítomnost alkoholu potvrdila a muž požití alkoholu před jízdou přiznal. Následně se podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve v nemocničním zařízení. V další jízdě již nesměl pokračovat a policisté mu na místě zadrželi řidičský průkaz", uvedla M. Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Případ policisté prověřují.

Alkohol za volantem
Z přestupku na úseku dopravy je podezřelý muž, kterého policisté zastavili v neděli 12. listopadu po desáté hodině dopoledne v obci nedaleko Humpolce na Pelhřimovsku. Řidič jel s osobním vozidlem Škoda. "Čtyřiapadesátiletý řidič se na výzvu policistů podrobil dechové zkoušce. Její výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,63 promile alkoholu. Opakované dechové zkoušky přítomnost alkoholu potvrdily. Policisté muži na místě zakázali další jízdu", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Muž se bude před příslušným správním orgánem zodpovídat z přestupku na úseku dopravy.

Řidič koloběžky pod vlivem alkoholu
V neděli 12. listopadu zastavili policisté před třetí hodinou odpoledne v obci Věžnice na Jihlavsku řidiče motorové koloběžky a provedli kontrolu. "Při dechové zkoušce muži naměřili hodnotu 0,95 promile alkoholu. Obdobnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Policisté třiašedesátiletému muži další jízdu zakázali", uvedla polecjní mluvčí Jana Kroutilová. Je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.


Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024

• Přednáška o cestování Habsburků do českých zemí v Telči
• Dvě jedničky zazáří na narozeninovém dortu krasavice táborské zoo pumy Líly
• Z policejního deníku: zloděj si ze stavební buňky odnesl nářadí; nákup aut ze zahraničí má svá rizika
• ČEZ dokončil údržbu a spustil třetí výrobní blok jaderné elektrárny v Dukovanech

Úterý   2. 4. 2024

• Příchod rodu Collaltů na Brtnici
• Papoušci už nebudou cestovat na zimu pryč. Táborská zoo postaví moderní ptačí dům
• PodpoVRCHem v jihlavské zoo o Pobřeží slonoviny se zoologem Janem Pluháčkem
• O Velikonocích se na Vysočině stalo pětadvacet nehod, zemřel dvaačtyřicetiletý motorkář
• V Třešti vjel cyklista před motorkáře, ten havaroval a cyklista od nehody ujel. Policisté hledají svědky
• Po střetu auta s autobusem v Řehořově utrpěli čtyři lidé zranění
• Řidič se s autem Ferrari řítil po dálnici na Vysočině rychlostí 218 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: zloděj ukradl jízdní kola; motorkář utrpěl po nárazu do domu zranění

Pondělí   1. 4. 2024