Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 14.11 2023


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Alkohol, nafta, hašiš i nelegální pracovníci. Celníci z Vysočiny měli perný den
Rozsah úkolů a kompetencí Celní správy ČR je velmi široký a výkon její služby na Vysočině z 9. na 10. listopadu je o tom vypovídající. Celníci z odboru dohledu zde při kontrolní činnosti na dálnici D1 během 24 hodin zajistili celkem 143 litrů lihovin, 246 litrů vína, 177 litrů piva, 104 litrů nafty a k tomu 4 gramy hašiše.
Kvůli neuhrazení dlužných částek pokut za dopravní přestupky navíc vysočinští celníci zabránili v pokračování jízdě dvěma řidičům odebráním registračních značek z jejich vozidel. Nedoplatky v souhrnné výši 9700 korun byly následně zaplaceny a registrační značky řidičům vráceny.

Víno a k tomu 63 litrů lihovin neoprávněně v noci převážel moldavský řidič, zbylých 80 litrů lihovin zajistili celníci přes den bulharskému přepravci. Jiný Bulhar pak kromě nadměrného množství piva disponoval 104 litry motorové nafty, která se nacházela v zavazadlovém prostoru dodávky v deseti plastových barelech a odtud pomocí hadičky a podpory čerpadla putovala přímo do nádrže vozidla. V rámci Evropské unie lze přepravovat maximálně 20 litrů nafty, 10 litrů lihovin a 110 litrů piva, při dovozu ze třetích zemí, což je příklad Moldavska, řidič překročil limit 1 litr lihovin a 4 litry vína. Nadlimitní množství vybraných výrobků podléhajících spotřební dani bylo proto zajištěno a provinilce kromě úhrady vyměřených zákonných poplatků čeká pokuta.

Ve čtvrtek 9. listopadu navíc kontrolní hlídka Celního úřadu pro Kraj Vysočina odhalila výkon nelegální práce u sedmi ukrajinských dělníků na staveništi v Humpolci. V letošním roce bylo dosud zkontrolováno 330 pracujících cizinců a 53 z nich pracovalo nelegálně. V roce 2022 bylo zkontrolováno 218 zahraničních pracovníků a nelegálně vykonávalo práci 64 osob.
Richard ZEMANZpět nahoru na obsah...

Energetici z Dukovan vysadili na 1500 sazenic letních dubů v odlesněné a vysychající lokalitě Heraltice na Vysočině
Dukovanští pracovníci vysadili na 1 480 sazenic letních dubů v lokalitě Heraltice na Třebíčsku. Opakovaně, již počtvrté se vrátili na toto místo z důvodu důležité vodohospodářské funkce lesů v této oblasti na Vysočině. Výsadba v ochranném pásmu vodního zdroje Heraltice vždy probíhá za dohledu odborníků pro správnou obnovu lesa. Základním cílem je tvorba smíšených porostů se zastoupením širokého spektra dřevin plnících očekávané funkce lesa.
„Aby bylo docíleno co největší stability, snažíme se vysazovat široké spektrum lesních dřevin. Dnes jsme vysazovali s dukovanským pracovníky letní duby, které nejvíce zadržují vodu v půdě. Postupně se do této lokality dosazují další stromy a tím docílíme pestré druhové skladby, tak aby byl les odolnější zdejším klimatickým podmínkám a další generace nemusely čelit žádným kalamitám,“ říká místní revírník David Horký. „Energetici z Dukovan jsou už známí svým odhodláním zabrat v práci a udělat ji pečlivě. Jsou pro naše lesy přínosem,“ dodává David Horký.

Dobrovolnické dny organizuje Skupina ČEZ pro své zaměstnance dlouhodobě. Každoročně se jich účastní stovky zaměstnanců napříč všem profesím, které lze v elektrárně najít. „Pravidelně chodíme s bráchou sázet stromy, od mládí máme vztah k přírodě, organizuje pro děti letní tábory,“ říká Martin Petržela, systémový inženýr, který má na starosti primární okruh Jaderné elektrárny Dukovany. „Do heraltických lesů jsme vždycky chodili na houby a budu rád, když sem budou moci chodit i další generace,“ dodává Martin Petržela za souhlasného pokyvování bratra Zdeňka.

"Vysazovat stromy pomáhá již 13 let také Nadace ČEZ. Za tu dobu pomohla vysadit 127 047 stromů do volné krajiny. Jen v letošním roce to bylo v rámci grantu Stromy celkem 131 projektů napříč republikou, což je nejvyšší počet od spuštění programu v roce 2011," upřesnil tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk. Výsadba nových alejí, větrolamů či obecních sadů probíhá právě nyní, od října a během listopadu. Českou republiku tak bude krášlit a ozdravovat už 127 047 stromů a jiných dřevin s pomyslnou oranžovou visačkou.

V rámci grantu Stromy mohou o příspěvek až 150 000 korun kromě obcí žádat i různé neziskové organizace, spolky či školy. Ačkoliv aleje a stromořadí stále mezi žádostmi převažují, objevují se i projekty na revitalizaci parků, zastínění dětských hřišť a odpočinkových míst, zakládají se arboreta či obnovují bývalé obecní sady. Více na www.nadacecez.cz
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Výstava Michal Mitro s titulem Driving Home For Christmas v jihlavské galerii Vysočiny
Výstava Michal Mitro - Driving Home For Christmas bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 16. listopadu v 18 hodin ve zvukové galerii IGLOO v Oblastní galerii Vysočiny v Komenského 10 v Jihlavě. Místně a časově specifická intervence pro Igloo byla inspirována rozloženým tělem vozidla, který kdosi nechal v přístřešku na strmém brněnském pozemku bývalé zahrádkářské kolonie, kde Michal Mitro žije a pracuje. Dekomponovaný relikt mechanismu symbolizující akceleraci pohybu těl, zboží a myšlení, se v tmavém sklepě proměňuje v doličný předmět.
Odkazuje ke snění modernity o nevinnosti momentu zrychlení, neomezené mobilitě, ekonomickém růstu a bezstarostném pohodlí. V druhém plánu také o uhlíkové stopě, problematice životního prostředí a propojenosti hudebního automobilového, a fosilního byznysu.

Stará Felicie, molitanová sedadla a zasněžené silnice. Benzínová nostalgie a benzinem také voní celý interiér auta. Mám tu vůni rád, a proto si na zpětné zrcátko stromeček Wunder-baum nevěším. A taky mám rád autorádia. To na kazety se mi už pokazilo a to na CD taky. I když to není úplně ono, pouštím si při jízdě muziku přes Spotify z mobilu do bluetooth repráku…. Někdy si muziku pouštím i do sluchátek, ale to potom zase neslyším hučení motoru. A naopak: hučení motoru přehlušuje poslech. Protože autům bez muziky jakoby něco chybělo. Možná jsou pak až příliš intimní? Nebo možná až moc syrová? Syrová jako je surová ropa, ze které se rafinování benzin do aut vyrábí?

A na Vánoce budou zas na silnicích zácpy.

Michal Mitro

Michal Mitro je interdisciplinární umělec a badatel. V návaznosti na předchozí studium psychologie a sociologie se zabývá tématy každodennosti i hyperobjekty v planetárním měřítku. Vytváří skulpturalní prostředí s prvky zvuku, světla a digitálních technologií, ve kterých reflektuje sociologickou imaginaci. Zajímají ho vztahy mezi lidským a víc-než-lidským světem a třecí plochy mezi umělým a přírodním. Jeho instalace propojují narativ uklidnění i zneklidnění a nabízejí úvahu o tom, jak může vypadat udržitelná budoucnost pro

lidstvo. Mimo jiné je držitel licence na práci s elektřinou a s autonomními solárními systémy a působí jako postgraduální vědecký pracovník v oblasti elektrotechniky na Vysokém učení technickém v Brně. V roce 2020 dokončil magisterské studium na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně, v letech 2018 a 19 mimo jiné studoval na Královské Akademii umění v Haagu. Je laureátem Ceny Oskara Čepana a hrdým otcem syna Matea.

https://www.michalmitro.com

Výstava, jejímž kurátorem je Miloš Vojtěchovský, potrvá do 18. února příštího roku.
- ogv -Zpět nahoru na obsah...

Výstava Nikdo se tu nenudí, ale všechno je nudné v jihlavské galerii Vysočiny
Vernisáží ve čtvrtek 16. listopadu v 17.30 hodin bude v Oblastní galerii Vysočiny - v galerii Alternativa Komenského 10 v Jihlavě zahájena výstava Nikdo se tu nenudí, ale všechno je nudné Pamela, Veronika Olejárová, Minami Nishinaga. Nuda je neodlučitelným společníkem života. Znuděnost je všude, ale přesto se tu nikdo nenudí. Nuda je totiž všeobklopující stav, který překrývá celý horizont, a to dokonale. Právě proto je tak nepříjemný. Nuda požírá naše bytí, máme pocit, že jí neunikneme. Je to právě naše schopnost koncentrace, na kterou útočí.
V současnosti vynakládáme na boj s nudou nemalé prostředky. Hodnota globálního zábavního a mediálního trhu má v roce 2023 dosáhnout 2,6 biliónu dolarů. V důsledku technologických pokroků posledních let máme celou historii zábavy na dosah ruky, což situaci ještě zhoršilo. Všechno už tu bylo, nic nás už nepřekvapí. Zažíváme více nudy, protože jsme bombardováni rádoby vzrušujícími stimuly, které ale nemohou být stále intenzivnější a zábavnějších. A tak se stále více objevují proluky, v nichž máme pocit, že se propadáme do stále větší nudy, kterou však paradoxně utěšujeme stejným způsobem.

Výstava, jejíž kurátorkou je Anežka Januschka Kořínková, potrvá v jihlavské galerii do 14. ledna příštího roku.

- ogv -Zpět nahoru na obsah...

Výstava Nekoukáš? malířů aroslava Grodla a Matěje Lipavského v jihlavské galerii
Vernisáž výstavy Jaroslav Grodl (aka Pure Beauty & Huck Finn), Matěj Lipavský s titulem Nekoukáš? se bude konat ve čtvrtek 16. listopadu v 17 hodin v Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě v Komenského 10. Tvorbu malířů Jaroslava Grodla a Matěje Lipavského spojuje ambice zachytit všední věci tak, abychom je začali znovu bezprostředně vnímat. Dobrodružství jejich obrazů začíná v místech, momentech a situacích známých a přehlížených. A přesto nebo snad právě proto jsou provokativní, znepokojující, krásné.
U Matěje Lipavského jsou obrazy zastavením, autor v nich zaznamenává především přírodu, hru světla a barev, přírodní procesy. Maluje buď v plenéru, nebo podle paměti. Jeho krajina není realistická v tom smyslu, že by bylo důležité lokalizovat místo, kde obraz vznikl. Mnohem více je to subjektivní záznam fyzického prožitku a zvěčnění neustálých proměn světla, dějů, barev. Jaroslav Grodl se věnuje především figurálním motivům. Jsou to portréty postav, davu a městských situací v jejich anonymní a tekuté podobě. Autor k nim často přistupuje prostřednictvím sekvencí, zachycení fází a posunů v pozorování stejného místa, osoby.

To, co oba malíře spojuje, je snaha o zachycení pomíjivé konstelace a samotného kontextu prostředí. Nemalují tedy to, co vidíme na první dobrou, ale spíše to, co běžné percepci uniká, co vzniká v mezeře mezi věcmi, lidmi, ději. Výstava Nekoukáš? je tak především pozváním k vnímání obrazu jako vizuální události a prožitku.

Jaroslav Grodl (1984 Pelhřimov)

Žije a pracuje v Jihlavě, v letech 2003 až 2009 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliérech grafika II, prof. Vladimír Kokolia a malba I, prof. Jiří Sopko. web: pure-beauty.cz instagram: @pb_hf_grodl

Matěj Lipavský (1985 Praha)

Žije a pracuje v Praze, v letech 2004 až 2010 studoval v ateliérech malba I, prof. Jiří Sopko a Igor Korpaczewski a v roce 2008 byl na stáži v ateliéru socha II pod vedením prof. Jindřicha Zeithammla. web: https://www.artlist.cz/matej… https://youngrealart.com/cs/artists/lipavsky-matej

Kurátorkou výstavy, která potrvá do 11. února příštího roku, je Jana Písaříková.
- ogv -Zpět nahoru na obsah...

Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina má osm nových sanitních vouů
Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina má za sebou významnou investici, když koncem října letošního roku pořídila osm nových sanitních vozů. Ty jsou připraveny nahradit starší flotilu na výjezdových základnách na Jihlavsku, Třebíčsku, Havlíčkobrodsku a Novoměstsku.
Nové sanitní vozy, značky Volkswagen Transporter 4motion 6.1 se vznětovými motory o výkonu 150 kW, jsou vybaveny tak, aby odpovídaly specifickým potřebám přednemocniční neodkladné péče. S rychlostí dosahující až 189 kilometrů za hodinu představují tyto vozy efektivní a spolehlivý prostředek pro záchranu lidských životů. Vedoucí dopravy Martin Václavek zdůrazňuje, že nové vozy disponují nejmodernějšími technologiemi. "Již standardem je například sedmistupňová automatická převodovka, pohon všech čtyř kol nebo klimatizace ambulantního prostoru. Tyto prvky nejen zvyšují komfort záchranářů, ale také výrazně přispívají k bezpečnosti během transportu pacientů a zajišťují lepší dostupnost do všech oblastí, zejména za náročných klimatických podmínek,“ přibližuje Václavek.

Dodavatelem a současně výrobcem zdravotnické nástavby je firma Fosan s.r.o., Ivančice. Celková investice činí 26.620.000,- Kč, přičemž částka byla částečně pokryta z evropských fondů REACT-EU, podporujících modernizaci a zlepšení zdravotní infrastruktury. "Pravidelná obnova našeho vozového parku je pro nás klíčová. Nové sanitní vozy zvyšují efektivitu naší záchranky, ale také zajišťují, že můžeme poskytovat vysoký standard péče našim pacientům," dodává ředitelka Vladislava Filová.

Nové sanitní vozy budou umístěny na výjezdové základny v Jihlavě, Telči, Novém Městě na Moravě, Chotěboři, Třebíči, Ledči nad Sázavou, Velké Bíteši a Habrech.
Petr JANÁČEKZpět nahoru na obsah...

Nová laboratoř, učebny a moderní zázemí. Průmyslová škola v Třebíči připravuje stavbu nových prostor
Střední průmyslová škola v Třebíči se dočká další dostavby. Konkrétně areál školy na ulici Manželů Curieových. Rozšíření dosavadních budov je nezbytné vzhledem k tomu, že škola nově nabírá dvě třídy oboru Energetika, který je jediný svého druhu v republice.
Zatím sice školu navštěvuje pouze o jednu třídu víc, během dalších let se ale bude počet studentů

zvyšovat s tím, jak budou nastupovat nové první ročníky. „Naše škola už přestává kapacitně stačit, a proto je potřeba tento problém řešit. Momentálně se jako nejjednodušší varianta jeví právě dostavba pavilonu Energetiky, díky které bychom získali potřebné prostory,“ říká Petra Hrbáčková, ředitelka Střední průmyslové školy v Třebíči.

Nově tak škola získá další tři kmenové učebny, odbornou laboratoř, odpočinkové místnosti, zázemí a chybět nebude ani venkovní prostor, který bude vhodný i pro výuku. „Právě tato varianta dostavby se jeví jako nejvhodnější, ze všech, které jsme zvažovali. Nejen finančně, ale do budoucnosti jsou možné další prostorové úpravy,“ popisuje Milan Melichar, projektant firmy C.U.B.E. Třebíč, který zpracoval plány úprav.

Podle odhadů by samotná stavba měla vyjít na pětasedmdesát milionů korun, vybavení pak na

dalších patnáct milionů korun. „Na financování se bude kromě Kraje Vysočina podílet i Skupina ČEZ. O tom, kdo zaplatí jakou část, momentálně jedná hejtman s generálním ředitelem skupiny ČEZ. Za kraj chceme v příštím roce nechat zpracovat projektovou dokumentaci tak, aby bylo možné v roce 2025 začít s dostavbou,“ dodává Jan Břížďala, krajský radní pro oblast školství, mládeže a sportu. Cílem je zajistit nové prostory pro žáky do roku 2026, kdy už bude na škole osm tříd oboru Energetika.

Obor Energetika je jediný svého druhu v České republice. Náplní jsou předměty týkající se výroby, měření a přenosu elektrické a tepelné energie v kontextu jaderných i obnovitelných zdrojů a elektromobility. Žáci získají široké základy elektrotechniky a strojírenství, které pak ve specializovaných předmětech dále rozvíjí. Obor vznikl ve spolupráci s Jadernou elektrárnou Dukovany, která zajišťuje odborné praxe pro žáky.
Ivana ŘÍHOVÁZpět nahoru na obsah...

Policejní nováčci společně darovali krev. Příklady táhnou a policisté naplnili heslo Pomáhat a chránit
Dopravní i pořádkoví policisté z celé republiky, kteří v současné době absolvují ve Vzdělávacím zařízení Jihlava základní odbornou přípravu, prokázali, že mají srdce na pravém místě. Společně s vyučujícími a dalšími pracovníky Vzdělávacího zařízení Jihlava darovali na transfúzním oddělení Nemocnice v Pelhřimově krev. I když se jedná o úplné policejní nováčky, již od počátku policejní služby tito policisté dokázali naplnit beze zbytku heslo Pomáhat a chránit. Většina z nich byli prvodárci, kteří tak mohou být motivací pro další mladé lidi, kteří se zatím k dobrovolnému dárcovství krve nerozhodli.
Transfuzní oddělení v Pelhřimově zaplavilo dvacet policistek a policistů v policejních uniformách v úterý 14. listopadu a druhá asi patnáctičlenná skupina přijede do Pelhřimova o týden později, tedy v úterý 21. listopadu. Policisté i občanští zaměstnanci Policie České republiky jsou pravidelnými, mnohdy letitými dárci, kteří dochází na odběry podle potřeby v průběhu celého roku.

„Do vzdělávacího zařízení nastupují úplní nováčci a naším úkolem je v rámci základní odborné přípravy tyto začínající kolegy dobře připravit na výkon služby na základních útvarech. Jsem velice rád, že společným darováním krve dneska prokázali, že se zařadili mezi kolegy, kteří dělají dobré jméno Policii České republiky. Společné darování může být velmi dobrou motivací pro další kolegy, nebo i potenciální dárce z řad veřejnosti, kteří se myšlenkou na darování krve zaobírali, ale k samotnému dárcovství se zatím neodhodlali,“ uvedl na adresu dárců – a sám jeden z nich - plk. Mgr. Bc. Martin Souček, ředitel Vzdělávacího zařízení Jihlava s tím, že darování krve je hlubokým projevem lidské solidarity, snahou pomoci druhým.
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: žena zaútočila na jinou ženu, napadená musela vyhledat lékaře; vandal počmáral garáž; ženě sjelo auto do rybníka
Ze spáchání dvou trestných činů je podezřelá čtyřicetiletá žena, která v polovině října napadla v Třešti na Jihlavsku jinou ženu. Potkaly se kolem půl páté odpoledne v prostoru autobusového nádraží. O sedm let mladší ženu, se kterou se zná, bezdůvodně strhla na zem, několikrát ji kopla a udeřila rukou. Napadená žena utrpěla zranění a musela vyhledat lékařské ošetření. Po přijetí oznámení provedli policisté šetření, případ prověřovali a shromažďovali důkazy. Následně sdělili čtyřicetileté ženě podezření ze spáchání přečinů pokusu ublížení na zdraví a výtržnictví. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Posprejování garáže
Policisté pátrají po pachateli, který v Třebíči poškodil garážová vrata a majiteli způsobil škodu přibližně za sedm tisíc korun. Ke spáchání činu došlo v době od konce října do nedělního dopoledne 12. listopadu na ulici Viktorinova. "Pachatel posprejoval garážová vrata, která poškodil obrazci a nápisem", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci, po pachateli pátrají.

Řidičce sjelo auto do rybníka
V pondělí 13. listopadu krátce před polednem přijali policisté na integrovaném operačním středisku oznámení o dopravní nehodě, ke které došlo v obci Hřiště na Havlíčkobrodsku. "Řidička osobního vozidla Peugeot zastavila ve stoupání a vozidlo dostatečně nezajistila proti pohybu. Vystoupila z vozidla a automobil se samovolně rozjel, narazil do betonové hráze rybníka a následně došlo ke sjetí vozidla do rybníka. Ke zranění osob nedošlo", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté dechovou zkouškou u řidičky požití alkoholu vyloučili. Dopravní nehoda byla s řidičkou vyřešena na místě uložením pokuty v příkazním řízení. (Foto)

Dopravní nehoda
V pondělí 13. listopadu před devátou hodinou večer došlo u obce Pohledec na Žďársku k dopravní nehodě. "Pětadvacetiletý řidič jedoucí ve směru od obce Koníkov s nákladním vozem Man při průjezdu zatáčkou zřejmě nepřizpůsobil rychlost jízdy a s vozidlem vyjel mimo pozemní komunikaci do silničního příkopu, kde se automobil střetl se sloupem elektrického vedení, který tímto vyvrátil. Při dopravní nehodě ke zranění osob nedošlo", uvedla M. Lébrová. Policisté dechovou zkouškou u řidiče požití alkoholu vyloučili. Při dopravní nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za více než 400 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří

Řidič pod vlivem drog
V neděli 12. listopadu zastavili policisté v Jihlavě před půlnocí vozidlo Škoda Superb, jehož řidič jel po ulici Žižkova. "Dechová zkouška byla u muže negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test u něho ukázal pozitivní výsledek na amfetamin. Lékařské vyšetření se odmítl bezdůvodně podrobit a dopustil se tak přestupkového jednání. Řidičský průkaz muž nepředložil. Policisté mu další jízdu zakázali", uvedla Jana Kroutilová. Pětadvacetiletý muž je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, případ policisté šetří.

Muž je podezřelý z trestného činu
Ze spáchání trestného činu je podezřelý čtyřiačtyřicetiletý muž, který řídil vozidlo, i když má soudem uložený zákaz. V pondělí 13. listopadu jel před jedenáctou hodinou dopoledne v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku s vozem Mini Cooper. "Řídil i přesto, že má uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to na dva roky", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ prověřují.

Usedl za volant v době zákazu řízení
Policisté kontrolovali v pondělí 13. listopadu krátce před polednem v Chotěboři na Havlíčkobrodsku řidiče osobního vozidla Audi, který jel po ulici Chotěbořova. "Policisté zjistili, že vozidlo řídí třicetiletý muž, kterému na základě rozhodnutí okresního soudu byl uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, který by mu měl skončit až v prosinci roku 2026. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí", uvedla Michaela Lébrová. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení.

Řidič pod vlivem alkoholu
V pondělí 13. listopadu po jedenácté hodině večer zastavili policisté osobní vozidlo Škoda Octavia, jehož řidič jel na ulici Boženy Němcové v Pelhřimově. "U devětapadesátiletého řidiče provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 1,37 promile alkoholu. Přítomnost alkoholu potvrdily i opakované dechové zkoušky, které vykázaly obdobné hodnoty. Dále se muž podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve v nemocničním zařízení. V další jízdě již nesměl pokračovat", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Případ policisté prověřují.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   29. 2. 2024

• Nebezpečné dráty elektrického vedení zabíjejí labutě u Havlíčkova Brodu
• Agresivní mladík je obviněn z trestného činu
• Policisté hledají svědky nehody cyklisty v Havlíčkově Brodě
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl z chaty různé nářadí; nález dělostřeleckého granátu

Středa   28. 2. 2024

• Výprava za sovím houkáním na Křemešníku
• Přednášky v Třebíči se budou věnovat rostlinám z divočiny, vlhám, hrdelnímu právu a filozofovi Lubomíru Novému
• V areálu jihlavské nemocnice budou pomáhat roboti
• Z policejního deníku: dvě opilé sousedky se slovně i fyzicky napadly, mladší shodila ženě na zem televizor

Úterý   27. 2. 2024

• Táborská zoo společně s právníky z Hlasu zvířat uspěla v boji za ochranu vlků, ministerstvo zrušilo sporná rozhodnutí umožňující jejich odstřel
• Derniéra výstavy Mizpah. Příběhy židovských rodin z Havlíčkova Brodu
• Jihlava bude mít ještě letos psí hřiště
• Potřeba nezištně pomáhat je v nás zakořeněná, říká Marta Valová
• Porodní gauč v pelhřimovské nemocnici pomáhá maminkám najít si ideální polohu pro pohodlný a bezpečný porod
• Mladistvý posprejoval, co mu pod ruce přišlo; napáchal škodu za téměř čtyři sta tisíc korun
• Z policejního deníku: zloděj ukradl nářadí; muž ukradl v prodejně alkohol a maso, pral se s ostrahou

Pondělí   26. 2. 2024

• Beseda Slon nad zlato PodpoVRCHem s výzkumníkem a fotografem Tomášem Jůnkem
• Jízdní souprava byla přetížena o deset tun, překročena byla i výška nákladu
• Táborská zoo bude během jarních prázdnin na Táborsku otevřená každý den
• Nové parciální trolejbusy v Jihlavě už slouží veřejnosti a poskytovatel dotace schválil její vyplacení v plné výši 60,7 milionů korun
• Chodci mezi Pístovem a Popicemi se stal osudný střet s autem
• Z vraždy muže v Kostelci je obviněn sedmnáctiletý narkoman, vraždil kladivem
• Kriminalisté objasnili sérii vloupání do čerpacích stanic
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl dýky, šavle, svícny i alkohol

Neděle   25. 2. 2024

• Nejškaredější středy 20. století, i v osmačtyřicátém byla 25. února středa
• Vycházky za bledulemi do Ranska o prvních březnových víkendech
• V Kostelci u Jihlavy našli tělo jednašedesátiletého muže, zřejmě byl zavražděn
• Z policejního deníku: recidivista v podmínce opět kradl; opilý muž napadl manželku a rozbil dveře, skončil na záchytce

Sobota   24. 2. 2024

• Kapří den připomene obranu Jihlavy před loupeživým rytířem Zikmundem z Rokštejna z roku 1402
• Výstava Roman Hušák, Jiří Plieštik – Fragmenty nabídne zamyšlení nad životem člověka
• Student z Olší nad Oslavou Viktor Racek šel do války jako jednoroční dobrovolník přímo ze školních lavic, domů se vracel jako poručík. Pojďme se seznámit s jeho osudem

Pátek   23. 2. 2024

• Do babyboxu v Třebíči někdo odložil chlapečka, dostal jméno Pavel
• Jihlava zintenzivní úklid města, pomoct potřebuje ale i od lidí
• Hasiči jaderných elektráren Dukovany a Temelín jsou nově vybaveni speciálními kontejnery pro hašení elektromobilů
• Robot Da Vinci v Jihlavě slaví rok, odoperoval téměř dvě stovky pacientů
• Šest urologů z České republiky školil primář třebíčské nemocnice, odstraňovali zvětšenou prostatu šetrnou metodou
• Kriminalisté dopadli dva výrobce a distributory drog
• Z policejního deníku: vandal posprejoval domy; řidiči pod vlivem alkoholu a drog

Čtvrtek   22. 2. 2024

• Vodní svět v táborské zoo rozšířily vzácné kachny ostralky štíhlé
• Z policejního deníku: zloděj ukradl pamětní mince; opilý řidič zavinil nehodu
• Krajští radní odvolali ředitele jihlavské nemocnice Lukáše Veleva

Středa   21. 2. 2024

• Irena Nosková zazpívá v Třebíči za doprovodu kytary, klarinetu a příčné flétny
• Policisté prověřují vloupání do automatu na kávu, hledají muže a ženu z fotografií
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z chatky nářadí i babettu

Úterý   20. 2. 2024

• Sedmiletá rysí slečna Zora patří k nejtajemnějším zvířatům táborské zoo
• Blíží se Košt pálenek ve Velkém Meziříčí, soutěžící mohou odevzdávat své vzorky
• V Jihlavě otevřou družiny o letních prázdninách čtyři školy, rodiče mohou děti nahlašovat až do 14. června
• Z policejního deníku: mladík s nezletilou dívkou se opili; hledaný muž skončil ve vězení

Pondělí   19. 2. 2024

• Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v muzeu dr. A. Hrdličky v Humpolci
• Díky nápadu a šikovným rukám mají klienti oddělení dlouhodobě nemocných v novoměstské nemocnici snazší návrat do domácího prostředí
• Přednáška přiblíží historii i zákulisí restaurátorských prací zámku v Telči
• Z policejního deníku: zloděj si z domu odnesl peníze, telefon i notebook; cyklista nadýchal přes tři a půl promile; opilý řidič skončil na záchytce

Neděle   18. 2. 2024

• Trpí poruchou srážlivosti krve, přesto hodlá třiadvacetiletý Daniel původem z Humpolce zdolat Mont Blanc
• V zámeckých konírnách v Třebíči představí své dílo Lubomír Kerndl na výstavě Světlo ve stopách času
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí, vrtačku, kabely i pilu; seniorovi zhasl motor u auta, to se rozjelo z kopce a nabouralo další dvě

Sobota   17. 2. 2024

• Zástupci Třebíče uctili památku rodáka Antonína Kaliny, který zachránil více než 900 židovských chlapců od jisté smrti
• BYLO – NE – BYLO mýtus – vzpomínka – idol – pohádka – sen v jihlavské galerii

Pátek   16. 2. 2024

• Jihlavské muzeum vlastní vzácný exemplář alky malé, na území České republiky byla spatřena pouze jednou
• Přednáška věnovaná invazivním druhům na zámku v Pelhřimově
• Novoměstská nemocnice získala nejvyšší stupeň ocenění za péči o pacienty s mozkovou příhodou
• Otužilecké běhy se zápisem do knihy rekordů s rekordmanem Josefem Šálkem
• Z policejního deníku: policisté hledají zloděje, který se vloupal do benzinky; bratr napadl fyzicky svoji sestru, se zraněními skončila v nemocnici

Čtvrtek   15. 2. 2024