Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 16.11 2023


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Kniha s titulem Zlatá léta padesátá vypráví příběhy lidí i z Velkomeziříčska
Kniha Bořivoje Nebojsy Zlatá léta padesátá vyšla nedávno znovu po 24 letech. Je doplněna o nové příběhy, podrobnosti, fotografie a také o odkazy na prameny a literaturu. Zakoupit ji můžete v Turistickém informačním centru ve Velkém Meziříčí.
Padesátá léta přinesla neskutečné problémy i lidem z Velkomeziříčska. Dr. Růžena Vacková, (1901 Velké Meziříčí – 1982 Praha), byla profesorkou archeologie na Karlově univerzitě. Dříve působila jako divadelní kritička, za války pobyla v koncentráku a její dva sourozenci byli popraveni. V den, kdy se lámal chléb, 25. února 1948, vedla katolické studenty na Hrad a byla s nimi zbita. Brzy musí opustit filozofickou fakultu, v roce 1952 je zatčena a odsouzena na 22 let do vězení. Odseděla si z nich plných patnáct! S ní museli z fakulty odejít i mnozí další pedagogové.

Jakub Deml sice nebyl zavřen, ale nesměl být vydáván a dožíval na neuvěřitelně nízké penzi. Mučedníkem komunismu se stal katolický básník Jan Zahradníček (1905–1960), rodák z Mastníku u Třebíče. Byl zatčen v červnu 1951, o rok později odsouzen na 13 let a po zmírnění trestu na 9 let byl v září 1956 propuštěn na pohřeb svých dvou dcer, které se otrávily houbami. Vzápětí se však musel vrátit (snad i kvůli rozruchu, který jeho příjezd do Uhřínova vyvolal) a odsedět zbývající čtyři roky. Nijak mu nepomohlo písemné uznání generála L. Svobody z 26. 1. 1948 za péči a podporu o jeho rodinu za války.

Během věznění prodělal dva infarkty a jednou ho v olomoucké věznici navštívil v oddělení pro nemocné Alexej Čepička. Zahradníček zrovna četl životopis Lenina a hned Čepičkovi zacitoval, jak královsky se Lenin ve vězení měl (dvakrát týdně návštěvy, psal knihu, vydržoval si donašeče literatury atd.). Ministr spravedlnosti mu však odpověděl: „Co bylo možné v carském Rusku, není možné v socialistickém Československu.“ Dovolil však Zahradníčkovi legálně psát do sešitu, který byl ovšem nakonec básníkovi stejně zabaven.

Ve vězení psal Jan Zahradníček hlavně na motáky nebo si sám pamatoval tisíce veršů. Z nich vznikly později sbírky Čtyři léta a Dům strach. Na amnestii byl propuštěn v květnu 1960, ale do Uhřínova se vrátil v tak zuboženém stavu, že už 7. října umírá. V pátek 7. 10. 1960 byl jeho syn Jeník se školou na bramborové brigádě a z dálky uslyšel zvonit umíráček.

„Na funus toho kriminálníka se sjela reakce z celé republiky,“ usoudil jeden přihlížející. Nenávist komunistů šla až za hrob. V době, kdy vycházely stupidní rýmovačky o Stalinovi a vrazích z Wall Streetu, se Zahradníčkovy verše objevit nesměly...

Zahradníčka přivedl do Uhřínova jeho příbuzný, katolický kněz a básník Jan Dokulil. Také on měl být zatčen, ač za války ukrýval i Halase a manželku generála Svobody. Ale 24. 7. 1950 se mu podařilo upláchnout z fary oknem a skrývat se plných sedm let až do 4. září 1957, kdy došlo k jeho zatčení. Byl odsouzen na 12 let a trest mu byl ze zdravotních důvodů přerušen až 31. 1. 1965. Plně rehabilitován byl 31. 8. 1967.

Mezi vyloučenými studenty z filozofické fakulty byl i básník Ladislav Dvořák, rodák z Krásněvsi. K prověrkám se ani nedostavil („byla to otázka cti“), pracoval pak manuálně a ve volných chvílích veršoval.

Sedlák Křeček z Hrbova byl zatčen stejně jako lyžař Cyril Musil, také přímo na pastvě. Za týden už nežil a s jeho statkem mohli komunisté volně naložit.

V květnu 1955 byl ve Vídni u Velkého Meziříčí zatčen i s manželkou Jiří Dvořák. Jejich majetek byl prodán v dražbě a hospodářství začleněno do JZD. Z Vídně byly vystěhovány i děti, z nichž to Karel dotáhl až do fotbalové reprezentace.

Pro nesouhlas s režimem byli v r. 1949 v Meziříčku odsouzeni Jan Zeman na doživotí, Josef Zeman na 25 let a František Slabý na 20 let. Všichni navíc ke ztrátě poloviny majetku. Na Borech, v Ilavě a v dolech v Příbrami byli vězněni až do r. 1961. Josef Zeman prohlásil, že to, co dostal za války ve vězení od Němců nebylo nic proti tomu, co schytal od našich lidí. Zemřel už v r. 1962, jeho bratr Jan o rok později.

Na popravišti skončil kapitán Josef Trojan (25. 3. 1906 Horní Heřmanice u Velkého Meziříčí – 29. 12. 1953), partyzán za SNP, baťovec, jeden z poválečných správců firmy Baťa.

Příběhy z té těžké doby, třeba o Číhošťském zázraku, událostech v Babicích, o zátahu v Křížovicích a mnohé další se dočtete v knize Zlatá léta padesátá.

-HJ-Zpět nahoru na obsah...

Bohoslužba za děti do dlaně u kapličky Ke cti Panny Marie v Antonínově Dole
Bohoslužba za nedonošené děti, jejich rodiny a zdravotníky se bude konat v neděli 19. listopadu ve 14.30 hodin u kapličky Ke cti Panny Marie v Antonínově Dole. Kaplička stojí u silnice z Jihlavy na Havlíčkův Brod, kousek za areálem Jipocaru.
Mši svatou bude celebrovat Otec Tadeáš Spišák, opat kláštera v Želivě na Pelhřimovsku.

Rodiče mohou posílat přímluvy za dříve narozené, zemřelé nebo postižené děti na email: weberova@onhb.cz

Bohoslužba, věnovaná nedonošeným dětem a jejich rodičům je připomínkou všech rozměrů života člověka. Je věnována dětem zdravým - původně nedonošeným, dětem, které zdravé být nemohou. Je vzpomínkou na děti, které při porodu a po porodu zemřely a jejich rodičům, kteří tuto bolest nesou celým životem. Je věnována těm, kdo se o miminka "do dlaně" po porodu a celé následné roky starají. Protože bez síly vzájemné mezilidské pomoci a někdy i pomoci osudu tato péče dlouhodobě vyčerpává, vede k slzám, narušeným vztahům a bolesti.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Skláření v Huti Jakub v Tasicích nabídne komentované prohlídky i ukázky výroby, malování a broušení skla
Skláření v Tasicích v Huti Jakub na Havlíčkobrodsku se bude konat v sobotu 18. listopadu od 10 do 16 hodin.
Huť Jakub v Tasicích si připravila sedmý ročník předvánočního Skláření. Na programu budou komentované prohlídky skláren od deseti dopoledne až do tří odpoledne, vždy každou hodinu.

Kromě toho se lidé mohou těšit na ukázky výroby skla se sklářským výtvarníkem Zdeňkem Kuncem a se skláři ze Světelska a Nového Boru. Malířka skla Ivana Vorlíčková přijede s dílničkou a broušení skla ukáže Jaroslav Kadlec.
Nebudou chybět dílničky pro děti.

Za kolik: plné vstupné 100 korun, děti 60 korun

Sklárna v Tasicích byla založená v roce 1796. Jedná se o jedinečný soubor historických budov převážně industriálního charakteru přístupný jako výjimečně zachovalý sklářský skanzen. Po revoluci se také sklárna přejmenovala na Huť Jakub podle hlavního hrdiny televizního seriálu od Jaroslava Dietla Synové a dcery Jakuba skláře, který se tam natáčel v roce 1985.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Zoo Jihlava momentálně jako jediná v České republice chová babirusy sulaweské. Tito vzácní prasojeleni patří mezi klenoty zahrady
Babirusy chová zoologická zahrada v Jihlavě od roku 2001 a nyní zde měli tři samice, z toho jedna je jihlavský odchov z roku 2018. Chovaný samec se potýkal s dlouhodobými zdravotními problémy a v červnu letošního roku jej museli veterináři uspat. Pár měsíců byla tedy zoo bez samce, ale to se teď změnilo! Před několika do Jihlavy dorazil nový dvouletý samec z německé Zoo Opel. Momentálně si zvyká na nové prostředí a postupně se bude seznamovat se samicemi. Jakmile to bude možné, budou ho moci vidět i návštěvníci zoo. Pracovníci zahrady doufají, že si tu rychle zvykne a Jihlava se opět dočká dalšího odchovu.
Doufáme, že si u nás rychle zvykne a my se opět dočkáme dalšího odchovu.

Babirusa sulaweská (Babyrousa celebensis) je velice vzácným druhem v přírodě i v chovech zoologických zahrad. Vyskytuje se pouze na ostrově Sulawesi a několika přilehlých ostrůvcích v Indonésii, kde obývá tropické deštné lesy. Samci mají v horní i dolní čelisti hákovité špičáky, které se jim stáčí nad hlavou. Slouží jim na ozdobu a k vzájemnému imponování. Díky nim dostaly i své pojmenování, protože místním domorodcům připomínaly parohy.

V indonéštině znamená slovo babi prase a rusa jelen, dohromady tedy prasojelen. Babirusy jsou všežravci, žijí v malých skupinách do deseti jedinců. Na rozdíl od ostatních prasat se velice pomalu rozmnožují, protože samice rodí pouze jedno, vzácně dvě mláďata.
Simona KUBÍČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj si odnesl boty; vandal počmáral železniční vagon
Do bytového domu v ulici Ledečská v Havlíčkově Brodě se v době od večerních hodin úterý 14. listopadu do ranních hodin následujícího dne za užití násilí vloupal zloděj. Ze společných prostor ukradl několik párů bot. Poškozením vstupních dveří a odcizením bod způsobil předběžně vyčíslenou škodu za více než 30 tisíc korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to krádeže a poškození cizí věci, po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Sprejerství
Policisté pátrají po pachateli, který v Havlíčkově Brodě na odstavné koleji vlakového nádraží posprejoval osobní vagon a svým jednáním způsobil škodu kolem osmi tisíc korun. Ke spáchání činu došlo v době od pátku 10. listopadu do pondělních ranních hodin. "Pachatel barevnými spreji nasprejoval na vagon nečitelné nápisy", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, případ prověřují a po pachateli pátrají.

Muž neplatí výživné na svoji dceru
Dvaatřicetiletý muž je podezřelý ze spáchání trestného činu zanedbání povinné výživy. Vyživovací povinnost, až na pár výjimek si neplní od března roku 2017. "Měsíčně má na svoji třináctiletou dceru, která žije s matkou ve Žďáru nad Sázavou, platit kolem dvou tisíc korun. Celkově muž dluží na výživném přes 100 tisíc korun", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté případ nadále prověřují.

Muž je podezřelý z přestupku
Ve středu 15. listopadu před čtvrtou hodinou odpoledne byli policisté přivoláni do prodejny na ulici Pražská v Pelhřimově, kde ukradl muž zboží v hodnotě přes osm set korun. "Muž si do svého batohu schoval lahve alkoholu, uzeniny a jiné potraviny. Když prošel pokladní zónou bez zaplacení, zastavila ho ostraha prodejny. Přivolaní policisté zjistili, že jde o třicetiletého muže, se kterým byly provedeny nezbytné úkony", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Muž z Pelhřimovska je podezřelý ze spáchání přestupku proti majetku.

Dopravní nehoda
Ve středu 15. listopadu krátce po jedné hodině odpoledne došlo v obci Polnička na Žďársku k dopravní nehodě. "Řidička jedoucí s osobním vozem Škoda při průjezdu zatáčkou dostala vlivem nepřiměřené rychlosti na mokré vozovce smyk, který nezvládla a s vozidlem vyjela mimo komunikaci, kde se vozidlo střetlo s pojezdovou bránou a oplocením domu. Při dopravní nehodě se zranila řidička, která byla zdravotnickou záchrannou službou převezena do nemocnice v Novém Městě na Moravě", uvedla Michaela Lébrová. Provedenou dechovou zkouškou policisté u řidičky požití alkoholu vyloučili. Místo nehody ohledali a zadokumentovali. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžně vyčíslené škodě ve výši 80 tisíc korun. Řidička je podezřelá ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Řidič pod vlivem drog
Ve středu 15. listopadu zastavili policisté před jedenáctou hodinou dopoledne na ulici Hradební v Jihlavě auto Citroen Jumper. "U šestatřicetiletého řidiče provedli test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní na cocain. Dechová zkouška byla u muže negativní. Dále se řidič podrobil lékařskému vyšetření, při kterém mu byl odebrán biologický materiál. Policisté řidiči zakázali další jízdu", informoval mluvčí policistů Martin Hron. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.

Jízda pod vlivem alkoholu
Policisté zastavili ve středu 15. listopadu před devátou hodinou ranní v obci Březník na Třebíčsku motorové vozidlo Iveco. Řidičem vozidla byl devětatřicetiletý muž z Třebíčska. "Součástí silniční kontroly byla dechová zkouška, která měla pozitivní výsledek. Naměřená hodnota činila 0,83 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní a činilo 0,81 promile. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz", uvedl Martin Hron. Devětatřicetiletý muž se bude před příslušným správním orgánem zodpovídat z přestupku na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   4. 3. 2024

• Měsíc knih a čtenářů v krajské knihovně v Havlíčkově Brodě nabízí program pro děti, přednášky, burzu knih i amnestii
• Přednáška zavede posluchače do fascinujícího světa, kde se běžná pravidla geometrie mění a otevírají cestu k neuvěřitelným objevům
• Policejní hlídka v Brně našla dívku, která se zřejmě chtěla oběsit, doslova v poslední chvíli
• Z policejního deníku: opilý recidivista kradl palety; opilý motorkář bez řidičáku boural

Neděle   3. 3. 2024

• Výstava makrofotografií v nemocnici v Novém Městě na Moravě nabízí pohled na krásu skrytou v přírodě
• Z policejního deníku: vandal poškodil v jihlavské zoo automat na kávu; opilý řidič elektrokoloběžky havaroval, se zraněním skončil v nemocnici v Brně
• Přednáška První letadlo nad Jihlavou. Životní osudy místního rodáka, který přistál v Jihlavě v srpnu 1911

Sobota   2. 3. 2024

• Jihlavský očistec Bedřicha Smetany
• Na výstavě v jihlavské galerii uslyšíte zvuky tajících ledovců na Islandu a ve Finsku

Pátek   1. 3. 2024

• Týrání skotu v chovu na Jihlavsku, řetězy zvířatům způsobily zranění
• Lajdáctví nebo něco co oči nevidí?
• V Pelhřimově padly rekordy ve vzdušné akrobacii na šálách a na strapsech
• V třebíčské porodnici se 29. února narodily dvě děti, v Havlíčkově Brodě Izabela
• Opilý muž střílel na policejní auto, prý kvůli problémům v podnikání
• Policisté potřebují zjistit totožnost muže z fotografie, o pomoc žádají veřejnost
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky; jednačtyřicetiletý muž obtěžoval školačku, skončil ve vazbě

Čtvrtek   29. 2. 2024

• Nebezpečné dráty elektrického vedení zabíjejí labutě u Havlíčkova Brodu
• Agresivní mladík je obviněn z trestného činu
• Policisté hledají svědky nehody cyklisty v Havlíčkově Brodě
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl z chaty různé nářadí; nález dělostřeleckého granátu

Středa   28. 2. 2024

• Výprava za sovím houkáním na Křemešníku
• Přednášky v Třebíči se budou věnovat rostlinám z divočiny, vlhám, hrdelnímu právu a filozofovi Lubomíru Novému
• V areálu jihlavské nemocnice budou pomáhat roboti
• Z policejního deníku: dvě opilé sousedky se slovně i fyzicky napadly, mladší shodila ženě na zem televizor

Úterý   27. 2. 2024

• Táborská zoo společně s právníky z Hlasu zvířat uspěla v boji za ochranu vlků, ministerstvo zrušilo sporná rozhodnutí umožňující jejich odstřel
• Derniéra výstavy Mizpah. Příběhy židovských rodin z Havlíčkova Brodu
• Jihlava bude mít ještě letos psí hřiště
• Potřeba nezištně pomáhat je v nás zakořeněná, říká Marta Valová
• Porodní gauč v pelhřimovské nemocnici pomáhá maminkám najít si ideální polohu pro pohodlný a bezpečný porod
• Mladistvý posprejoval, co mu pod ruce přišlo; napáchal škodu za téměř čtyři sta tisíc korun
• Z policejního deníku: zloděj ukradl nářadí; muž ukradl v prodejně alkohol a maso, pral se s ostrahou

Pondělí   26. 2. 2024

• Beseda Slon nad zlato PodpoVRCHem s výzkumníkem a fotografem Tomášem Jůnkem
• Jízdní souprava byla přetížena o deset tun, překročena byla i výška nákladu
• Táborská zoo bude během jarních prázdnin na Táborsku otevřená každý den
• Nové parciální trolejbusy v Jihlavě už slouží veřejnosti a poskytovatel dotace schválil její vyplacení v plné výši 60,7 milionů korun
• Chodci mezi Pístovem a Popicemi se stal osudný střet s autem
• Z vraždy muže v Kostelci je obviněn sedmnáctiletý narkoman, vraždil kladivem
• Kriminalisté objasnili sérii vloupání do čerpacích stanic
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl dýky, šavle, svícny i alkohol

Neděle   25. 2. 2024

• Nejškaredější středy 20. století, i v osmačtyřicátém byla 25. února středa
• Vycházky za bledulemi do Ranska o prvních březnových víkendech
• V Kostelci u Jihlavy našli tělo jednašedesátiletého muže, zřejmě byl zavražděn
• Z policejního deníku: recidivista v podmínce opět kradl; opilý muž napadl manželku a rozbil dveře, skončil na záchytce

Sobota   24. 2. 2024

• Kapří den připomene obranu Jihlavy před loupeživým rytířem Zikmundem z Rokštejna z roku 1402
• Výstava Roman Hušák, Jiří Plieštik – Fragmenty nabídne zamyšlení nad životem člověka
• Student z Olší nad Oslavou Viktor Racek šel do války jako jednoroční dobrovolník přímo ze školních lavic, domů se vracel jako poručík. Pojďme se seznámit s jeho osudem

Pátek   23. 2. 2024

• Do babyboxu v Třebíči někdo odložil chlapečka, dostal jméno Pavel
• Jihlava zintenzivní úklid města, pomoct potřebuje ale i od lidí
• Hasiči jaderných elektráren Dukovany a Temelín jsou nově vybaveni speciálními kontejnery pro hašení elektromobilů
• Robot Da Vinci v Jihlavě slaví rok, odoperoval téměř dvě stovky pacientů
• Šest urologů z České republiky školil primář třebíčské nemocnice, odstraňovali zvětšenou prostatu šetrnou metodou
• Kriminalisté dopadli dva výrobce a distributory drog
• Z policejního deníku: vandal posprejoval domy; řidiči pod vlivem alkoholu a drog

Čtvrtek   22. 2. 2024

• Vodní svět v táborské zoo rozšířily vzácné kachny ostralky štíhlé
• Z policejního deníku: zloděj ukradl pamětní mince; opilý řidič zavinil nehodu
• Krajští radní odvolali ředitele jihlavské nemocnice Lukáše Veleva

Středa   21. 2. 2024

• Irena Nosková zazpívá v Třebíči za doprovodu kytary, klarinetu a příčné flétny
• Policisté prověřují vloupání do automatu na kávu, hledají muže a ženu z fotografií
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z chatky nářadí i babettu

Úterý   20. 2. 2024

• Sedmiletá rysí slečna Zora patří k nejtajemnějším zvířatům táborské zoo
• Blíží se Košt pálenek ve Velkém Meziříčí, soutěžící mohou odevzdávat své vzorky
• V Jihlavě otevřou družiny o letních prázdninách čtyři školy, rodiče mohou děti nahlašovat až do 14. června
• Z policejního deníku: mladík s nezletilou dívkou se opili; hledaný muž skončil ve vězení

Pondělí   19. 2. 2024