Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 27.11 2023


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Dobročinný bazar MOCI POMOCI už po druhé pomůže pavlovským zvířátkům
Předvánoční čas by měl být obdobím klidu, duchovních prožitků a třeba i časem pomoci. Toho se už po páté v řadě drží spolu se svými přáteli sestry Dvořákovy, hlavní organizátorky Charitativního bazaru MOCI POMOCI. Stejně jako loni nákupem oblečení a doplňků v prostorách EA Business hotelu Jihlava v pátek 1. a v sobotu 2. prosince podpoříte živočichy záchranné stanice v Pavlově u Ledče nad Sázavou.
„V loňském roce návštěvníci bazaru myšlenku podpořit právě záchrannou stanici v Pavlově velmi kvitovali. Takže když jsme se letos rozhodovali, koho prostřednictvím charitativního bazaru podpoříme, volba byla jasná. Spolupráce s Pavlovem je prostě radost,” uvedla za organizátory bazaru Helena Dvořáková.

V předchozích ročnících pomáhal charitativní bazar například Domácímu hospici Vysočina nebo Sdílení Telč. „Všude je podpora zapotřebí, proto si velmi vážíme, že už po druhé se organizátoři rozhodli směřovat podporu právě naší stanici,” okomentoval ředitel Zbyšek Karafiát, který bazar navštíví v pátek 1. prosince, aby nasál atmosféru a přivezl do Jihlavy na prodej nástěnné kalendáře pro rok 2024 s profesionálními fotografiemi zvířat z Pavlova.

Vybraná částka ze zapečetěné pokladničky půjde do Stanice Pavlov přes oficiální veřejnou sbírku Zvíře v nouzi, kam je možné přispět na jednotlivé záchranné stanice po celé ČR. „Podporu proměníme v krmivo pro zvířata, nakoupíme potřebné vybavení nebo třeba speciální mléko pro mláďata ježků, které je finančně nákladné,” doplnil ředitel Karafiát s tím, že každá pomoc se počítá. Vloni se vybralo přes 30 tisíc korun.

Oblečení můžete darovat až do 30. listopadu

„Postupně v Jihlavě budujeme tradici a lidé už o nás vědí. Zájem darovat oblečení, doplňky a jiné věci nás velmi těší. Například nám jedna rodina přivezla dvojkombinaci kočárku spolu s autosedačkou. To je úžasné. Věci mohou lidé do hotelu nosit do 30. listopadu. Pak vše dopřipravíme a v pátek 1. prosince v 10.00 hodin otevřeme dveře nakupujícím,” upřesnila jedna z organizátorek Pavla Dvořáková s tím, že v pátek i v sobotu bude v prostorách hotelu bazar otevřený od 10.00 do 18.00 hodin.

Neprodané oblečení a doplňky zamíří přes Centrum humanitární pomoci dále potřebným. Příchozí nakupující se mohou těšit na kavárnu s domácími dobrotami.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Tradiční předvánoční včelařská výstava ve Velké Bíteši nabídne medové speciality i třeba svíčky z včelího vosku
Předvánoční včelařská výstava se bude konat od čtvrtka 7. prosince do úterý 12. prosince od 9. do 17. hodin ve výstavním sále Klubu kultury na Masarykově náměstí č. 5 ve Velké Bíteši. Návštěvníci si budou moci zakoupit kvalitní med od místních včelařů, včelařskou literaturu, medové pečivo, svíčky z včelího vosku, výrobky z včelích produktů, medovinu a oblíbené 15o medové pivo. Nebudou chybět živé včely v proskleném úlu. Průvodci výstavou se s dětmi mateřských i základních škol i s ostatními návštěvníky podělí o svoje zkušenosti s chovem včel a o zajímavosti z jejich života. Pro praktické včelaře chtějí předvést některé zajímavé včelařské pomůcky i prodávat základní včelařské potřeby.
Včelařský rok, na rozdíl od kalendářního roku, začíná v podletí. V našich podmínkách se jedná o červenec, kdy v přírodě již končí výraznější snůšky pylu, nektaru a medovice. Včelstva již omezují plodování a připravují se na zimní období.

Pro přežití včelstva do jara je nutné kromě nashromáždění dostatečných medných zásob i dostatek dlouhověkých zimních včel. Jejich dlouhověkost je podmíněna dobrou výživou a dobrým zdravotním stavem. Dlouhověkost včel ale poslední desetiletí může výrazně snížit roztoč varroa destructor. Jde o roztoče o velikosti zhruba 1,5 až 2 mm, který byl do Evropy zavlečen z Asie. Roztoč způsobuje onemocnění včelího plodu a dospělých včel. Roztoč se výhradně množí jen na včelím plodu (dělničím a trubčím). Při přemnožení roztočů je včelí plod tak napaden, že líhnoucí se včely jsou výrazně poškozené a jejich život se zkracuje nebo hynou již krátce po vylíhnutí z buňky. V posledních letech nejde jen o fyzická poškození mladých včel roztočem, ale daleko nebezpečnějším je výskyt virů. Roztoč se stal velmi dobrým hostitelem a tím i přenašečem několika druhů virů. Neškodlivějším virem pro včely je vir deformovaných křídel. Líhnoucí se včely mají viditelně zakrnělá křídla a nejsou životaschopné. V posledních letech se zvýšila agresivita virů a tím se snížila schopnost včelstva odolávat tlaku varroázy.

Pokud dříve včelstva odolala tlaku i několika tisícům roztočů, nyní často k zániku včelstva stačí i několik set roztočů. K množení roztočů přispívá i teplejší počasí v posledních letech. Včelstva v dřívějších letech ukončila plodování v říjnu. V roce 2021 a 2022 kvůli teplému podzimu některá včelstva nepřetržitě plodovala až do prosince. Tím se na plodu stále množili roztoči. Dále léčení prováděná na podzim byla málo účinná, protože pod zavíčkovaným plodem nelze většinou léčiv roztoče zahubit. A pokud se bezplodové období včelstev výrazně zkrátí, vede to zpravidla k méně účinné podzimní léčbě a přemnožení roztočů v následujícím roce. Na včelstva působí negativně i další faktory, zejména chemizace v zemědělství a úbytek různorodých pylových zdrojů v průběhu vegetačního období.

Lokální problémy způsobuje i velká koncentrace včelstev na malém území, kde může docházet k nedostatečné a jednostranné pylové výživě a snadnějšímu přenosu včelích chorob. Souhrn těchto vlivů pak zvyšuje tlak na celkový zdravotní stav včelstev a schopnost přežití. Toto vedlo k nebývalým podzimním, zimním a jarním ztrátám včelstev v období r. 2022–2023. K 28.2.2023 evidoval Český svaz včelařů v rámci celé republiky ztráty cca 38 %. Další úhyny ještě pokračovaly v jarním období nebo včelaři slabá včelstva museli spojovat. Celkové ztráty se tedy blížily 50 %.

Na Bítešsku ztráty včelstev, díky svědomité péči včelařů, dobré znalosti ve způsobech léčby a brzkému uvědomění aktuálních rizik, nepřesáhly 20 %. České včelařství, obdobně jako i jiné obory, se dostává poslední roky pod ekonomický tlak. Jedná se zejména o zdražování energií, cukru, včelařských potřeb, obalových materiálů, léčiv a snižování dotací. V letošním roce se již projevují tyto dopady a po letech zvyšování počtu včelstev v rámci celé ČR, dochází u včelařů ke snižování stavů včelstev nebo i k ukončení činnosti.
Včelaření je přímo závislé i na průběhu počasí.

Letošní chladné a deštivé jaro prospívalo lesům, méně ale včelstvům. Díky dostatku vody a oteplení v polovině května příroda začala vše dohánět a snůšku květového medu na bítešsku můžeme hodnotit jako dobrou. Pak ale v červnu nedostatek srážek a dlouhodobě vysoké teploty již včelám nepřály. V kombinaci s proběhlou kůrovcovou kalamitou se medovicová snůška již čtvrtý rok nedostavila, nebyla ani výrazná snůška z líp. Proto druhé vytáčení bylo většinou podprůměrné.

Začátkem října 2023 bylo na území ČR nalezeno a zlikvidováno první hnízdo invazní sršně asijské, a to v Plzni – Skvrňanech. Sršeň asijská je velká max. 3 cm. Je tedy o něco menší než naše domácí sršeň obecná (délka max. 4 cm). Výrazný rozdíl je v zabarvení. Sršeň asijská má tmavou hlavu a hruď, nohy černé a holeně žluté. Sršeň obecná má rezavou až načervenalou hlavu, hruď shora černou, z boku rezavou, nohy kompletně načervenalé až žluté. Sršeň asijská staví v průběhu vývoje dvě hnízda. Nejprve malé primární hnízdo velikosti pomeranče, umístěné často v keřích. Po vývinu prvních dělničích generací se tyto sršně přemístí do sekundárního hnízda, které zpravidla staví v korunách stromů ve výšce nad 15 metrů.

Sršeň obecná má obvykle v hnízdě 400–600 jedinců, sršeň asijská až 20 000 jedinců. Takovéto velké kolonie sršně asijské spotřebují denně až 12 kg hmyzu, za sezónu až milion kusů hmyzu. Do Evropy se sršeň asijská dostala v r. 2004 a to do Francie s čínskou keramikou, kterou využila jako primární hnízdo. Nyní se v Evropě šíří rychlostí zhruba 100 km/rok. Do Plzně se dostala patrně kamionem s ovocem. Sršeň asijská se ve Francii velmi často živí včelami, které jsou pro ni bohatou a snadnou kořistí. Sršeň obecná také občas loví včely u úlu a to tak, že přiletí k úlu a včelu často uloví na letáku.

Sršeň asijská naopak přilétne před úl, zavěsí se ve vzduchu, může se lehce pohybovat všemi směry a včelu loví zpravidla za letu. Během několika málo dnů sršně asijské mohou včelstva úplně zničit. Agresivita sršně asijské se projevuje jako u ostatního sociálního hmyzu jen v blízkosti hnízda, kde vypouští poplašný feromon a tím aktivuje ostatní jedince. V literatuře se uvádí, že pak útočí ve větším počtu jedinců a pronásleduje narušitele i několik set metrů. V případě podezření na výskyt sršně asijské je třeba jedince zblízka vyfotit a snímek zaslat na Agenturu ochrany přírody (email: invaznidruhy@natura.cz). Většina dosavadních hlášení byla neopodstatněná až na ten jediný z Plzeňska. Otázkou zůstává, jak se sršeň asijská adaptuje na naše přírodní podmínky. Pro chladnější počasí (např. oproti Francii) svůj vývoj může začít později (zakládání primárního hnízda obvykle až v květnu) a ukončit ho musí do konce října. Rozhodující bude, zda stačí vytvořit silné kolonie, které budou schopny vychovat ke konci vývojového cyklu nové samičky, které přežijí zimu a následující rok budou schopny založit vlastní nová hnízda. Vzhledem k zřetelnému oteplování a prodlužování vegetační doby se životní podmínky pro sršeň asijskou stávají i u nás příhodnějšími.

Ing. Josef Janšta, předseda ZO ČSV Velká Bíteš
Zdroj: velkomeziricsko.cz
Josef JANŠTA



Zpět nahoru na obsah...

Následná péče je tu stále, ale nově třeba s muzikoterapií či hagioterapií
Ke konci měsíce listopadu se vám dovolujeme sice něžně, ale důrazně připomenout, že jsme stále tu! Není naší ambicí ohromit vás velkým počtem klientů. Nechceme vás zatěžovat krutým a nemilosrdným osudem některého uživatele naší služby. Rádi bychom na konci měsíce „žlutého listí“, sdělili veřejnosti, co je nového v naší službě, a co do konce roku chystáme.
Máme nového kolegu. Chlapík je to mírný, ale žádná slečinka. Mimo to, že je sociální pracovník, chová náklonost k hudbě, která vám dokáže rozproudit krev v žilách. Je aktivní muzikant. Už jednoho takového kolegu v týmu máme, a tak nebude úplně náhodou, až konečně založíme kapelu. Náš program je a nadále bude rozdělen do několika fází. „Je to několika měsíční společné úsilí vás všech pracovníků a pracovnic Následné péče Jihlava, které bylo zakončeno úspěšným zavedením do praxe“. Komentovala zavedení fází do programu naše paní vedoucí. Intelektuálněji laděná sekce našeho týmu, trávila zaslouženou dovolenou na festivalu dokumentárních filmů. Odpočinek totiž není od věci, neboť pořadník zájemců o službu se plní závratnou rychlostí a počet telefonátů naši sociální pracovnici denně překonává hranici únosnosti. Stále a pravidelně jezdíme na supervize. Přišel čas, kdy se větší část našich klientů stěhuje do vlastního bydlení a přecházejí do ambulantní formy služby. Je to vlastně další úspěch klientů samotných a nám jako Následné péči tento fakt umožní nabrat další zájemce. Jak již informovali kolegové z Adiktologické ambulance, měli jsme s nimi schůzku.

Za pomoci našich klientů se nám podařilo zbudovat na zahradě stůl a lavice k sezení. Je pravda, že počasí již nepřeje vysedávání na zahradě, ale již teď se těšíme, až budeme moci mít porady na čerstvém vzduchu v létě roku příštího. Jako novinku jsme do našeho programu zařadily dvě skupiny, které mohou klienti využívat jako alternativu k těm stávajícím. Muzikoterapie a Hagioterapie nám umožňuje pracovat s klienty rozmanitějším způsobem. Na půl dne nás navštívili kolegové z terapeutické komunity Salebra. Na oplátku se i náš tým vydal na návštěvu k nim do komunity, kde jsme představovali náš program.

A co nás do konce roku ještě čeká, nač se můžeme těšit, a o čem vás budeme dozajisté informovat? Chystáme velkou výroční komunitu. Zveme všechny bývalé klienty, kteří úspěšně absolvovali program doléčování, zveme i současné klienty, kteří jsou v procesu doléčování. Mimo to, že je všechny velmi rádi uvidíme, tak nesměle předpokládáme zpětnou vazbu k našemu programu a naší službě. Je pro nás velmi důležité slyšet, jak odstupem času nahlížejí na to, co pro ně v našem programu bylo důležité a co nebylo. Je samo sebou, že budeme pravidelně navštěvovat naši paní supervizorku. Automaticky již bereme fakt, že mnozí z nás se vydají na další výcvikové setkání, nebo jinou sebezkušenostní či vzdělávací akci. Rozhodně se, tak jako každý rok, budeme chtít potkat se všemi našimi klienty na předvánočním posezení. Zažíváme a při pohledu do našeho kalendáře je více než jasné, že ještě budeme zažívat velký příliv nových klientů do služby. Několik našich klientů se blíží k závěrečnému rituálu, kterým slavnostně a úspěšně zakončí náš program. A to jsou chvíle, které nás těší velmi.

Jsme stále tu. Jsme nablízku našim klientům, kteří se snaží (a nejednomu se to daří) abstinovat. Možná si říkáte, že nejsme moc vidět. Třeba ani moc nevíte, co vlastně v doléčovacím programu děláme a jak to u nás vypadá. Ano, je to náš nedostatek, který je třeba napravit. A tak pevně věříme, že se za nedlouho prostřednictvím textu, nebo třeba mluveného slova, dozvíte, že jsme stále tu!

Více na:
https://jihlava.charita.cz/co-delame-nase-sluzby/vypis-sluzeb/nasledna-pece/

Josef Novotný, terapeut Následné péče Jihlava
Josef NOVOTNÝ



Zpět nahoru na obsah...

Táborská zoo trénuje důvtip hravých surikat i ostatních zvířat
Někdy se na první pohled může zdát, že se zvířata chovaná v zoo jen tak válí a celý den nic nedělají. Opak je ale pravdou. Zvířata žijí aktivním životem i ve svých výbězích a ubikacích, čehož jasným příkladem jsou například surikaty. Tyto drobné šelmy chvíli neposedí na jednom místě, neustále něco musí dělat. Návštěvníci je nejčastěji uvidí hloubit důmyslný systém podzemních chodeb, za který by se nestyděli ani projektanti metra.
Kromě dostatečné a výživově bohaté stravy a špičkové veterinární péče se ošetřovatelé v táborské zoologické zahradě starají zvířatům o zábavu a rozvíjení jejich schopností. Podzim s jeho rozličnými plody jsou ideálním obdobím pro vymýšlení různých vychytávek. Halloweenská strašidelná dýně tak slouží jako důmyslný úkryt pro nejoblíbenější potravu surikat. Ty tak musí vymyslet, jak se k chutným červíkům přes malé otvory vůbec dostat. Nakonec si ale poradí a s plnými bříšky mohou přemýšlet, jakou kulišárnu si na ně ošetřovatelky vymyslí příště.

Surikaty vlnkované chované v ZOO Tábor pocházejí z jihozápadní Afriky a běžně žijí ve velkých skupinách čítajících až desítky členů. V těchto skupinách však panuje přísná hierarchie a rozdělení rolí. Rozmnožovat se může pouze dominantní pár, dominantní samice většinou mláďata jiné samice zabije či vypudí z kolonie. O mláďata se starají ostatní členové skupiny, protože dominantní samice velmi brzy opět zabřezne. Všechny ostatní surikaty jsou dominantnímu páru podřízené, přičemž každá surikata plní konkrétní úkol. Vybraní jedinci, kteří hlídají ostatní před predátory, stojí vzpřímení na vyvýšeninách, odkud mají dobrý přehled po okolí. Neustále se rozhlíží kolem sebe, což návštěvníkům připadá, jako by jim tyto hlídky pózovaly. Ve skutečnosti však hledají jakýkoliv náznak nebezpečí. Jiná surikata má za úkol shánět potravu, další se stará o potomstvo a jejich výchovu, jiné hloubí a vylepšují nory.

Surikaty se živí hlavně hmyzem, pavouky, menšími obratlovci či kořeny a cibulkami rostlin. Nepohrdnou však ani ptákem či štírem, vůči jehož jedu jsou imunní. Díky propracované skupinové spolupráci dokáží ulovit i zvíře výrazně větší než jsou samy. K lovu i vyhrabávání nor či potravy surikatám slouží dlouhé drápy. Dokáží se postavit na dvě tlapky, stabilitu v této pozici jim zajišťuje dlouhý ocas. Surikaty vylézají z nor brzo ráno a hned poté si posedají na různá místa a sluní se. Po mrazivé noci, kdy teplota v poušti klesá i k nule, se totiž potřebují pořádně prohřát.

ZOO Tábor, která se specializuje na chov a ochranu ohrožených druhů zvířat je během zimy od listopadu do konce března otevřena pouze o víkendech, Vánocích a státních svátcích od 9:00 do 16:00.

Foto: ošetřovatelka Lucie Jonová

Filip SUŠANKA



Zpět nahoru na obsah...

Ladovy Vánoce: lití olova, zdobení perníčků, vůně jitrnic
Atmosféra tradičních Vánoc provoní v pátek a v sobotu 1.a 2. prosince jihlavský DIOD. Ve vaně bude plout kapr, na stole vonět jitrnice a perníčky, uprostřed svítit stromeček. Akce Ladovy Vánoce je určena všem, kteří milují Vánoce a chtějí nasát tu správnou sváteční atmosféru.
„Myšlenka vznikla před čtyřmi lety, kdy nám v Jihlavě chyběla akce konaná ve vánočním čase určená celé rodině. Místo, kde spolu mohou rodiče i děti "zastavit čas" a užít si tak vše, co k Vánocům patří. Na místě si mohou rodiče s dětmi "osahat" tradice, které znají třeba jen z televize. Řeč je o odlévání olova, rozkrajovaní jablka nebo pouštění lodiček ze skořápek vlašských ořechů. I mladší zamilované dvojice si přijdou na své pod větvičkou jmelí. U jednotlivých vánočních zvyků se kromě ukázky dozvíte i jejich význam,“ popisuje jedna z organizátorek Ladových Vánoc Kateřina Večeřová.

Na místě tak budou stanoviště, kde si bude každý moci přečíst více o vánočních tradicích. Třeba význam betlému, vánočního stromečku, nebo jmelí. A vyzkoušet si některé zvyky, třeba si odlít olovo, nebo pustit lodičku v podobě vlašského oříšku. Děti si budou moci nazdobit perníček, nebo so domů odnést vlastními silami vyrobený svícen: „Kdo bude chtít, může na místě napsat dopis Ježíškovi a vzít si ho domů za okno. Zakousnout si vánočku a u toho napsat pohled babičce a dědečkovi, který rovnou vhodí na místě do připravené poštovní schránky,“ popisuje organizátorka Lenka Martenková.

Tradice doplní přítomní prodejci. Těšit se můžete na svíčky, přírodní kosmetiku, společenské hry, knihy, které podle nás patří pod každý vánoční strom. Knihy s ilustracemi nejen Josefa Lady budou malé návštěvníky provázet po celý den. Dětské oddělení Městské knihovny se k naší velké radosti připojilo k akci a bude ve stanovených časech předčítat dětem vánoční příběhy. Malí posluchači si při poslechu četby mohou vyrobit vlastní záložku do své oblíbené knížky.

Vstup na akci je zdarma, dobrovolné vstupné půjde na nákup pomůcek na porodnici jihlavské nemocnice a rodinné poradně Jimedis. Díky patří Statutárnímu Městu Jihlava, které akci podpořilo. Těšíme se na všechny, kteří chtějí nasát vánoční atmosféru. V jihlavském DIODu, v pátek a v sobotu 1. a 2. prosince v čase 10-18 hodin. Letos navíc bude celé páteční dopoledne vysílat přímo z místě Český rozhlas Vysočina.
Monika ZACHRLOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj si odnesl různé nářadí; zloděj se vloupal do chaty, nadělal nepořádek a ukradl různé věci
Policisté prověřují vloupání do objektu v Moravských Budějovicích na Třebíčsku. V době od sobotního odpoledne 25. listopadu do nedělního rána pachatel vnikl do rekonstruovaného domu na ulici Alšova a ukradl různé nářadí. Odnesl si box s ručním nářadím, lasery, aku kladivo, brusku, vrtačky, motorovou pilu, míchadlo a další nářadí, čímž způsobil škodu za více než sedmdesát tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody, po zloději a ukradených věcech pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová
Vloupání do chat
Policisté prověřují krádeže v rekreačních chatách u obce Mirošov na Žďársku. K případům došlo od neděle 19. listopadu do soboty 25. listopadu. "Pachatel za užití násilí postupně vnikl do čtyř chat, které prohledal, zanechal v nich nepořádek a odcizil různě věci. Svým jednáním způsobil škodu přes dvacet tisíc korun", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté provedli šetření a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to krádeže a porušování domovní svobody. Případ prověřují a po pachateli pátrají.

Opilý muž napadl partnerku, skončil na záchytce
V sobotu 25. listopadu po jedenácté hodině večer přijali policisté z Humpolce na Pelhřimovsku oznámení o muži, který v bytě slovně a následně i fyzicky napadal svoji partnerku, kdy zranění ženy si vyžádalo lékařské ošetření. "Na místě policisté zjistili, že se jedná o muže ve věku dvaačtyřicet let, který vykazoval známky opilosti. Provedená dechová zkouška činila 1,62 promile alkoholu. Muže policisté zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Je podezřelý ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.

Dopravní nehoda
V neděli 26. listopadu po jedné hodině odpoledne na silnici u obce Pocoucov na Třebíčsku se stala dopravní nehoda. "Řidička vozidla Ford Mondeo při projíždění mírné zatáčky ve směru na Rudíkov dostala smyk a vyjela do protisměru, kde narazila do kovových svodidel, od kterých se automobil odrazil zpět na silnici, kde došlo ke střetu s protijedoucím vozidlem VW Golf. Při dopravní nehodě se zranila řidička, zranění utrpěl také druhý řidič a jeho dvě spolujedoucí. Všichni byli zdravotnickou záchrannou službou převezeni na ošetření do třebíčské nemocnice", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté u řidičů provedenými dechovými zkouškami požití alkoholu vyloučili. Na vozidlech vznikla škoda přibližně za 150 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří. (foto - horní obrázek)

Opilá řidička narazila s autem do stromu
V neděli 26. listopadu krátce před druhou hodinou odpoledne přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, ke které došlo u obce Dolní Město na Havlíčkobrodsku. "Jednačtyřicetiletá řidička jedoucí ve směru na Radostovice s osobním vozem Peugeot nezvládla řízení, přejela do protisměru a následně mimo komunikaci, kde se vozidlo střetlo se stromem. Ke zranění osob při dopravní nehodě nedošlo. Policisté provedli ohledání a zadokumentování místa nehody. U řidičky policisté naměřili hodnotu 2,32 promile alkoholu v dechu. Opakovaná zkouška přítomnost alkoholu potvrdila", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Při nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za 200 tisíc korun. Úkony trestního řízení byly zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Dopravní nehodu policisté šetří. (foto - spodní obrázek)

Střet vozidel
Policisté vyjížděli v neděli 26. listopadu krátce před desátou hodinou dopoledne k dopravní nehodě, ke které došlo ve Velkém Meziříčí na Žďársku. "Řidič osobního auta Volkswagen jedoucí po ulici Krškova zřejmě vlivem nepřiměřené rychlosti na zasněžené vozovce nezvládl řízení a narazil do tří zaparkovaných vozidel. Při dopravní nehodě došlo ke zranění řidiče z vozidla Volkswagen, který byl zdravotnickou záchrannou službou převezen do třebíčské nemocnice", uvedla M. Lébrová. Přítomnost alkoholu byla u řidiče vyloučena dechovou zkouškou. Na vozidlech vznikla předběžně vyčíslená škoda přes 70 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří.

Opilý řidič
V pátek 24. listopadu zastavili policisté po jedenácté hodině večer v ulici Žižkova v Jihlavě auto Hyundai. "U šestatřicetiletého muže provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 2,63 promile alkoholu. Opakovaná zkouška u něho ukázala obdobnou hodnotu. Policisté řidiči zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Případ policisté prověřují.

Řidič pod vlivem alkoholu
V neděli 26. listopadu přistihli policisté v ulici Riegrova v Třebíči po sedmé hodině ráno osmadvacetiletého řidiče auta VW Passat, který usedl za volant s jedním a půl promile alkoholu. "U řidiče provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,5 promile alkoholu. Opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Policisté řidiči zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", uvedla Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Řidič pod vlivem alkoholu
Policisté zastavili v sobotu 25. listopadu kolem desáté hodiny dopoledne řidiče osobního auta Škoda v ulici Pražská v Pelhřimově a za jízdy držel v ruce mobilní telefon. "U třicetiletého muže provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 1,06 promile alkoholu. Opakované zkoušky přítomnost alkoholu potvrdily a vykázaly hodnoty ještě vyšší. Muž se následně podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve v nemocničním zařízení. Další jízda byla muži zakázána a policisté mu zadrželi řidičský průkaz", informovala Michaela Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ dále prověřují.

Řidič pod vlivem alkoholu
V sobotu 25. listopadu před jedenáctou hodinou večer zastavili policisté v ulici Lánice ve Velké Bíteši na Žďársku osobní vozidlo Volkswagen, které řídil třiatřicetiletý muž. "Policisté provedli u řidiče dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 1,82 promile alkoholu. Opakované dechové zkoušky přítomnost alkoholu potvrdily. Policisté muži na místě zakázali další jízdu", uvedla mluvčí policistů M. Lébrová. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Případ policisté prověřují.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   6. 9. 2024

• Odlehčovací služba Adapta oslavila 10 let novým rekordem na hradě Roštejn
• Václav Pazourek vlastní 1 155 exemplářů Guinnessovy knihy rekordů
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila mláďata alpaky
• Jednadvacetiletý muž připravil seniory na Žďársku o sto tisíc korun
• Den otevřených dveří a prevence v třebíčské nemocnici kromě jiného poradí, jak předcházet nemocem
• Z policejního deníku: zloděj ukradl elektrokoloběžku; opilý řidič elektrokoloběžky boural
• O značku Vysočina – regionální produkt usilují tři noví výrobci
• Advokát z Vysočiny zpronevěřil jemu svěřené peníze; kriminalisté ukončili vyšetřování rozsáhlého případu zpronevěry a podvodu

Čtvrtek   5. 9. 2024

• Rodinný běh Jihlavou letos pomůže Tinušce trpící Leberovou slepotou
• Výstava obrazů Eva Macholánová - ani jedno zvíře v galerii Tympanon v Třebíči
• Mládě sovice sněžní v táborské zoo roste jako z vody
• Z policejního deníku: vandal poškodil sdílené jízdní kolo
• Čtrnáctiletou Michaelu viděli z Jihlavy její blízcí viděli naposledy v pátek, policie žádá o pomoc veřejnost

Středa   4. 9. 2024

• Podchod do Libušina údolí v Třebíči zdobí obrazy květin i krajiny
• Legionář František Pol z Velkého Meziříčí cestoval domů vlakem přes Kanadu
• Zámecká slavnost v Novém Městě na Moravě přivítá dámy i pány v kloboucích
• Den otevřených dveří památek v Jihlavě doprovodí slavnost Dožínky
• Kaplička v Křídlech bude přemístěna dále od frekventované silnice spojující Nové Město na Moravě a Brno
• Záchranáři na Vysočině absolvovali během letních prázdnin rekordní počet výjezdů

Úterý   3. 9. 2024

• Nosálové z táborské zoo si nejvíce pochutnají na šťavnatém ovoci
• Motorkáře zraněného po nehodě transportoval do nemocnice vrtulník
• Hybrálecká ulice v Jihlavě zůstane uzavřena až do konce letošního roku
• Společenský život hmyzu v muzeu v Telči umožní nahlédnout do úžasného světa miniaturních, ale o to zajímavějších tvorů
• Hrdinové bez plášťů: Kdo stojí za pomocí mladým v nízkoprahových klubech?
• Školní rok začal a děti i studenti již vyhlížejí prázdniny; první budou na konci října
• Tejpování břicha v těhotenství, po porodu nebo při menstruačních bolestech. Třebíčská nemocnice rozšiřuje služby pro ženy
• V průběhu letních prázdnin zemřeli na silnicích Vysočiny čtyři lidé
• Z policejního deníku: v Nížkově byly nalezeny dva dělostřelecké granáty; opilý pár, který byl v noci s dětmi v parku, skončil na záchytce

Pondělí   2. 9. 2024

• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: řezbář Josef Šilinger
• Adapta Odlehčovací služba pořádá na Roštejně Květinový den
• V pelhřimovském muzeu rekordů jsou k vidění sluneční hodiny ve tvaru páva
• Na staveništi Horácké multifunkční arény v Jihlavě zemřel při práci muž
• Z dálničního mostu Vysočina ve Velkém Meziříčí spadl muž, zemřel na místě
• Na silnici I/38 na Třebíčsku po srážce zemřela řidička a dalších sedm lidí utrpělo zranění

Pátek   30. 8. 2024

• Z policejního deníku: dva cyklisté havarovali, jeden utrpěl zranění; převrácený kamion zablokoval u Velkého Meziříčí dálnici

Čtvrtek   29. 8. 2024

• Magdalena Křenková představí v Telči své dosud nevystavované obrazy
• Rozloučení s prázdninami v jihlavské zoo třeba s největším českým turistickým razítkem či největšími nůžkami
• Vlci arktičtí z táborské zoo už nedočkavě vyhlíží první sníh
• Kraj Vysočina přispěje lůžkovému hospici částkou pět a půl milionu korun
• Z policejního deníku: kupce zachránil nedostatek peněz na účtu; lidé stále přicházejí o peníze, věří falešným telefonátům i "investičním" pobídkám

Středa   28. 8. 2024

• Na pelhřimovské náměstí přijede rodačka a olympionička Dominika Hronová, historicky první česká taekwondistka
• Projížďka Na kole dětem Vysočinou v čele s Josefem Zimovčákem na vysokém kole
• Na Vysočině žijí netopýři na půdách, ve špičce kostelní věže i na Roštejně za okenicemi Erbovního sálu
• Z policejního deníku: neznámý zloděj na Bystřicku ukradl smírčí kameny, policie žádá o pomoc veřejnost

Úterý   27. 8. 2024

• Slavnosti ve Velkém Meziříčí připomenou třicetiletou válku, přijede i Albrecht z Valdštejna
• Prázdniny končí, policisté budou dohlížet po celé Vysočině na plynulost silničního provozu
• Z policejního deníku: zloděj v obchodním domě ukradl záložní zdroj a poškodil elektroinstalaci
• Netopýří nod na hradě Orlíku nad Humpolcem
• Jihlavský dopravní podnik od 1. září výrazně rozšíří provoz, vrátí se třeba linka D

Pondělí   26. 8. 2024

• Replika středověké pece ve Vlkovsku se o víkendu rozpálí a vydá první výrobky z rukou sklářského mistra
• Spolek Dvě tváře zoo upozorňuje na zabíjení mláďat i kriticky ohrožených zvířat v zoologických zahradách
• Kraj Vysočina podporuje lidi, kteří doma pečují o své blízké
• Z policejního deníku: silně opilý cyklista boural; řidička motorky spadla i se spolujezdcem do řeky

Neděle   25. 8. 2024