Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 5.12 2023


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Mikuláš nechá o víkendu v táborské zoo hodným dětem nadílku
Mikuláš, čert a anděl sice navštěvují děti už pátého prosince vpodvečer, táborská zoologická zahrada ale v zimním období není v pracovní dny otevřená. Dětští návštěvníci přesto o mikulášskou nadílku nepřijdou. Na hodné a šikovné děti bude o víkendu čekat speciální balíček od Mikuláše.
„Mikuláš chtěl i letos se svou družinou dorazit do naší zoo. V úterý by tu ale našel jen naše ošetřovatele a další zaměstnance, protože v úterý je zoo zavřená. Domluvili jsme se s ním proto na tom, že nám tu pro děti alespoň nechá speciální mikulášské balíčky. To by s ním ale nesměl být i čert, aby se do toho ihned nevložil. Prý si balíčky zaslouží jen hodné a šikovné děti a jak to my smrtelníci poznáme, ptal se nás. Ale protože se celý rok tak vzorně staráme o všechna zvířata, tak nám pomohl. Připravil speciální kvíz, který hodné a šikovné děti dokáže odhalit. Kdo zodpoví správně na všechny čertovy záludné otázky, dostane balíček. Ale pozor, Mikuláš nám jich tu nechal jen sto. Takže kdo přijde dříve, určitě neprohloupí,“ říká mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.

Táborskou zoo v minulých dnech zasypaly závěje sněhu. Přesto o víkendu pro veřejnost otevře jako normálně. „Návštěvníci si naopak mohou užít neobvyklý pohled na zoologickou zahradu přikrytou bílou peřinou. Také zvířata dovádějící ve sněhu připraví mimořádný zážitek. Chybět nebudou ani oblíbená komentovaná krmení. Návštěvníci uvidí apetit například medvědů hnědých, nosálů, surikat či našeho maskota tygra ussurijského Rockyho,“ dodává mluvčí zoo Sušanka. Přesný rozpis komentovaných krmení včetně časů začátku naleznou zájemci na webu zoo www.zootabor.eu.

Foto: ilustrační
- fs -Zpět nahoru na obsah...

Energetici z Dukovan připravili na druhý adventní víkend speciální tvořivý vánoční program pro rodiny s dětmi
Ručně vyrobit vánoční ozdobu nebo papírového Anděla, ale třeba i betlém z dřevěných figurek, mohou už tento víkend návštěvníci dukovanského infocentra. Pestrý program tradičních vánočních dílen, při kterých nebude chybět ani možnost napsat a poslat dopis Ježíškovi, bude doplněn netradičním vystoupením brněnského Úžasného divadla fyziky a třebíčské skupiny Science ON.
V rámci speciálního víkendového programu informačního centra Jaderné elektrárny Dukovany budou pro návštěvníky o druhém adventním víkendu připraveny tvořivé dílny, ve kterých si budou moci děti společně s rodiči vyrobit vánoční ozdoby na stromeček nebo třeba si vytvořit betlém z dřevěných figurek. Vánoční atmosféru doplní možnost poslat toužebná dětská přání Ježíškovou poštou.

Na své si přijdou i starší děti a rodiče. "Vedle prohlídky výstavní expozice infocentra, včetně virtuálního přenesení na reaktorový sál nebo třeba i na 125 metrů vysokou chladicí věž elektrárny prostřednictvím 3D brýlí, budou moci návštěvníci shlédnout netradiční fyzikální pokusy pod taktovkou Úžasného divadla fyziky z Brna, ale také vystoupení Science ON Třebíč o tom, jak nás naše vlastní smysly mohou často klamat," doplnil tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.

Infocentrum je možné v průběhu vánočního období navštívit každý den mimo vánočních svátků. Vedle skupinových prohlídek se mohou zájemci zaregistrovat i na on-line prohlídky nejen jaderných elektráren, ale také vodních, větrných či solárních elektráren, prostřednictvím webových stránek
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Češi zachraňují outloně v Indonésii PodpoVRCHem v zoologické zahradě v Jihlavě
Večer PodpoVRCHem v areálu jihlavské zoologické zahrady nabídne ve čtvrtek 7. prosince od 17 hodin téma Češi zachraňují outloně v Indonésii v podání Kateřiny Holubové, předsedkyně The Kukang Rescue a pracovnice ochrany přírody v Zoo Ostrava. Návštěvníci uvidí nový dokument ze Sumatry.
Dokument se natáčel více jak tři roky a mapuje práci na poli ochrany zvířat, především outloňů. Prostřednictvím filmu si diváci budou moci udělat obrázek o tom, jak reálně probíhá ochrana přírody na takových místech, jako je Indonésie.
Po promítání asi hodinu dlouhého filmu bude následovat krátká prezentace nejzajímavějších novinek – od spolupráce s farmáři pěstujícími kávu Kukang Coffee přes dobrodružný monitoring divokých zvířat v nitru pralesa až po hon na pašeráky ohrožených zvířat. A samozřejmě nebude chybět ani prostor pro diskuzi.

V letošním roce spatřuje světlo světa dokument ze Sumatry o práci týmu organizace The Kukang Rescue Program na poli ochrany zvířat, především outloňů. Tento dokument se natáčel více jak tři roky a mapuje úspěchy, ale také nesnáze, kterým ochránci přírody vedení Čechy v Indonésii museli a musí čelit. Prostřednictvím filmu, který se na Sumatře natáčel od roku 2019, si diváci budou moci udělat obrázek o tom, jak reálně probíhá ochrana přírody na takových místech, jako je Indonésie.

- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj napáchal škodu za více jak 90 tisíc; ztracená seniorka byla nalezená podchlazená, skončila v péči lékařů
Policisté pátrají po zloději, který se v Havlíčkově Brodě vloupal do budovy a způsobil celkovou škodu za více než devadesát tisíc korun. V době od pátečního odpoledne 1. prosince do pondělního rána vnikl pachatel do objektu na ulici U Traplů. Prostor haly prohledal a ukradl pily, bourací kladivo, vrtačky, brusky a další nářadí. Škoda vznikla jak krádeží, tak poškozením objektu. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže, případ prověřují, po pachateli a odcizených věcech pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Podvody
Muž z Třebíčska přišel o bezmála tři tisíce korun, když zaplatil předem za vánoční ozdoby a hračky, které si vybral na základě zveřejněného inzerátu na internetu. Na konci listopadu upoutala jeho pozornost nabídka prodeje věcí na sociální síti. Domluvil se s prodávajícím a na jeho účet poslal peníze za zboží a poštovné. Ozdob ani hraček se ale muž nedočkal a podvodník s ním přestal komunikovat.
Zveřejněný inzerát na herní konzoli s ovladači a hrami upoutal pozornost ženy z Třebíčska, která poslala na účet podvodníka více než sedm tisíc korun. Po zaplacení s ní přestal prodávající komunikovat a věcí se nedočkala. Na internetu si poté našla příspěvky varující před koupí od prodávajícího vystupujícího pod tímto jménem s tím, že se jedná o podvodníka.
Policisté varují před zasíláním peněz předem za inzerované bazarové zboží.
Jana Kroutilová

Pátrání po pohřešované seniorce
V pondělí 4. prosince přijali policisté před třetí hodinou odpoledne oznámení o seniorce, která odešla z místa svého aktuálního pobytu v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku nedostatečně oblečená, nikdo nevěděl, kam šla, a nepodala o sobě žádnou zprávu. "Oznamovatelé ji nemohli najít, a proto se s žádostí o pomoc obrátili na policii. Pohřešovaná žena se navíc špatně orientuje a ohrožovalo ji mrazivé počasí. Policisté začali seniorku okamžitě v lokalitě hledat. V krátké době přijali další oznámení od muže, který nalezl v nedaleké obci dezorientovanou seniorku. Ženu vzal do tepla a vyčkal na policisty. Ti následně zjistili, že se jedná o pohřešovanou seniorku. Žena byla podchlazená, proto policisté přivolali zdravotnickou záchrannou službu. Zdravotníci seniorku převzali do péče a odvezli ji do nemocnice", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Opilý muž napadal lidi, skončil na záchytce
Policisté šetří případ napadení, ke kterému došlo v sobotu 2. prosince v Jihlavě na ulici Březinova. Po osmé hodině dopoledne došlo v podniku ke konfliktu mezi hosty a na místo byla přivolána hlídka. "Policisté provedli šetření a zjistili, že ostatní fyzicky napadal opilý muž, kterého zajistili. Osmadvacetiletý muž odmítal spolupracovat a choval se útočně. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 1,53 promile alkoholu. Opilého muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění, je podezřelý ze spáchání přestupku proti občanskému soužití", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Opilé muže policisté zajistili
V neděli 3. prosince byli policisté v Pelhřimově po šesté hodině večer přivoláni na ulici Pod Náspem, kde došlo v lokalitě autobusového nádraží ke konfliktu mezi dvěma muži. "Jednalo se o dva značně opilé muže ve věku jednatřicet a čtyřicet let. Oba nebyli schopni samostatné chůze, mluvili nesrozumitelně a neorientovali se. U staršího z mužů policisté při dechové zkoušce naměřili hodnotu 3,4 promile alkoholu. Mladší měl 4,13 promile alkoholu v dechu. Policisté oba zajistili a odvezli opilé muže na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla J. Kroutilová.

Opilý muž se choval agresivně
V pondělí 4. prosince před devátou hodinou večer byli policisté v Jemnici na Třebíčsku přivoláni do ubytovacího zařízení v centru, kde se nacházel muž, který se choval agresivně vůči svému okolí. "Byl vulgární a slovně ostatní urážel. Policisté opilému pětatřicetiletému muži naměřili při dechové zkoušce hodnotu 2,92 promile alkoholu. Muž odmítal spolupracovat. Policisté ho zajistili a odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.

Střet vozidel
V pondělí 4. prosince jel po desáté hodině dopoledne řidič vozidla Škoda Octavia po silnici ve směru k obci Řečice na Žďársku. "Při projíždění táhlé zatáčky dostal s automobilem vlivem nepřiměřené rychlosti jízdy smyk, který nezvládl, a došlo ke střetu s protijedoucím vozidlem Peugeot. Při dopravní nehodě utrpěli zranění oba řidiči, kteří byli převezeni zdravotnickou záchrannou službou do nemocnice", uvedla Jana Kroutilová. Policisté u obou řidičů provedenou dechovou zkouškou požití alkoholu vyloučili. Při nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za 400 tisíc korun. Řidič octavie je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy. (Foto)
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   2. 3. 2024

• Jihlavský očistec Bedřicha Smetany
• Na výstavě v jihlavské galerii uslyšíte zvuky tajících ledovců na Islandu a ve Finsku

Pátek   1. 3. 2024

• Týrání skotu v chovu na Jihlavsku, řetězy zvířatům způsobily zranění
• Lajdáctví nebo něco co oči nevidí?
• V Pelhřimově padly rekordy ve vzdušné akrobacii na šálách a na strapsech
• V třebíčské porodnici se 29. února narodily dvě děti, v Havlíčkově Brodě Izabela
• Opilý muž střílel na policejní auto, prý kvůli problémům v podnikání
• Policisté potřebují zjistit totožnost muže z fotografie, o pomoc žádají veřejnost
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky; jednačtyřicetiletý muž obtěžoval školačku, skončil ve vazbě

Čtvrtek   29. 2. 2024

• Nebezpečné dráty elektrického vedení zabíjejí labutě u Havlíčkova Brodu
• Agresivní mladík je obviněn z trestného činu
• Policisté hledají svědky nehody cyklisty v Havlíčkově Brodě
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl z chaty různé nářadí; nález dělostřeleckého granátu

Středa   28. 2. 2024

• Výprava za sovím houkáním na Křemešníku
• Přednášky v Třebíči se budou věnovat rostlinám z divočiny, vlhám, hrdelnímu právu a filozofovi Lubomíru Novému
• V areálu jihlavské nemocnice budou pomáhat roboti
• Z policejního deníku: dvě opilé sousedky se slovně i fyzicky napadly, mladší shodila ženě na zem televizor

Úterý   27. 2. 2024

• Táborská zoo společně s právníky z Hlasu zvířat uspěla v boji za ochranu vlků, ministerstvo zrušilo sporná rozhodnutí umožňující jejich odstřel
• Derniéra výstavy Mizpah. Příběhy židovských rodin z Havlíčkova Brodu
• Jihlava bude mít ještě letos psí hřiště
• Potřeba nezištně pomáhat je v nás zakořeněná, říká Marta Valová
• Porodní gauč v pelhřimovské nemocnici pomáhá maminkám najít si ideální polohu pro pohodlný a bezpečný porod
• Mladistvý posprejoval, co mu pod ruce přišlo; napáchal škodu za téměř čtyři sta tisíc korun
• Z policejního deníku: zloděj ukradl nářadí; muž ukradl v prodejně alkohol a maso, pral se s ostrahou

Pondělí   26. 2. 2024

• Beseda Slon nad zlato PodpoVRCHem s výzkumníkem a fotografem Tomášem Jůnkem
• Jízdní souprava byla přetížena o deset tun, překročena byla i výška nákladu
• Táborská zoo bude během jarních prázdnin na Táborsku otevřená každý den
• Nové parciální trolejbusy v Jihlavě už slouží veřejnosti a poskytovatel dotace schválil její vyplacení v plné výši 60,7 milionů korun
• Chodci mezi Pístovem a Popicemi se stal osudný střet s autem
• Z vraždy muže v Kostelci je obviněn sedmnáctiletý narkoman, vraždil kladivem
• Kriminalisté objasnili sérii vloupání do čerpacích stanic
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl dýky, šavle, svícny i alkohol

Neděle   25. 2. 2024

• Nejškaredější středy 20. století, i v osmačtyřicátém byla 25. února středa
• Vycházky za bledulemi do Ranska o prvních březnových víkendech
• V Kostelci u Jihlavy našli tělo jednašedesátiletého muže, zřejmě byl zavražděn
• Z policejního deníku: recidivista v podmínce opět kradl; opilý muž napadl manželku a rozbil dveře, skončil na záchytce

Sobota   24. 2. 2024

• Kapří den připomene obranu Jihlavy před loupeživým rytířem Zikmundem z Rokštejna z roku 1402
• Výstava Roman Hušák, Jiří Plieštik – Fragmenty nabídne zamyšlení nad životem člověka
• Student z Olší nad Oslavou Viktor Racek šel do války jako jednoroční dobrovolník přímo ze školních lavic, domů se vracel jako poručík. Pojďme se seznámit s jeho osudem

Pátek   23. 2. 2024

• Do babyboxu v Třebíči někdo odložil chlapečka, dostal jméno Pavel
• Jihlava zintenzivní úklid města, pomoct potřebuje ale i od lidí
• Hasiči jaderných elektráren Dukovany a Temelín jsou nově vybaveni speciálními kontejnery pro hašení elektromobilů
• Robot Da Vinci v Jihlavě slaví rok, odoperoval téměř dvě stovky pacientů
• Šest urologů z České republiky školil primář třebíčské nemocnice, odstraňovali zvětšenou prostatu šetrnou metodou
• Kriminalisté dopadli dva výrobce a distributory drog
• Z policejního deníku: vandal posprejoval domy; řidiči pod vlivem alkoholu a drog

Čtvrtek   22. 2. 2024

• Vodní svět v táborské zoo rozšířily vzácné kachny ostralky štíhlé
• Z policejního deníku: zloděj ukradl pamětní mince; opilý řidič zavinil nehodu
• Krajští radní odvolali ředitele jihlavské nemocnice Lukáše Veleva

Středa   21. 2. 2024

• Irena Nosková zazpívá v Třebíči za doprovodu kytary, klarinetu a příčné flétny
• Policisté prověřují vloupání do automatu na kávu, hledají muže a ženu z fotografií
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z chatky nářadí i babettu

Úterý   20. 2. 2024

• Sedmiletá rysí slečna Zora patří k nejtajemnějším zvířatům táborské zoo
• Blíží se Košt pálenek ve Velkém Meziříčí, soutěžící mohou odevzdávat své vzorky
• V Jihlavě otevřou družiny o letních prázdninách čtyři školy, rodiče mohou děti nahlašovat až do 14. června
• Z policejního deníku: mladík s nezletilou dívkou se opili; hledaný muž skončil ve vězení

Pondělí   19. 2. 2024

• Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v muzeu dr. A. Hrdličky v Humpolci
• Díky nápadu a šikovným rukám mají klienti oddělení dlouhodobě nemocných v novoměstské nemocnici snazší návrat do domácího prostředí
• Přednáška přiblíží historii i zákulisí restaurátorských prací zámku v Telči
• Z policejního deníku: zloděj si z domu odnesl peníze, telefon i notebook; cyklista nadýchal přes tři a půl promile; opilý řidič skončil na záchytce

Neděle   18. 2. 2024

• Trpí poruchou srážlivosti krve, přesto hodlá třiadvacetiletý Daniel původem z Humpolce zdolat Mont Blanc
• V zámeckých konírnách v Třebíči představí své dílo Lubomír Kerndl na výstavě Světlo ve stopách času
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí, vrtačku, kabely i pilu; seniorovi zhasl motor u auta, to se rozjelo z kopce a nabouralo další dvě

Sobota   17. 2. 2024

• Zástupci Třebíče uctili památku rodáka Antonína Kaliny, který zachránil více než 900 židovských chlapců od jisté smrti
• BYLO – NE – BYLO mýtus – vzpomínka – idol – pohádka – sen v jihlavské galerii

Pátek   16. 2. 2024