Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 8.12 2023


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Film Zrození knihy je poctou Stanislavu Vodičkovi
Život a dílo známé velkomeziříčské osobnosti Stanislava Vodičky představí film Zrození knihy. Premiéru bude mít 12. prosince v 16 hodin v kině Jupiter clubu ve Velkém Meziříčí.
Stanislav Vodička (1910–1982)
Rodák z Rožďalovic u Jičína, umělecký knihvazač a básnický prozaik. Pocházel z velmi chudé rodiny. Vyučil se ve známé knihvazačské dílně Jana Rajmana v Rožďalovicích. Později se mu podařilo získat vlastní dílnu v Tasově, kde začal provozovat svoji živnost. Přesídlil tak na Vysočinu, bydlel v bývalé papírně u řeky Oslavy. Seznámil se zde s knězem a spisovatelem Jakubem Demlem. Po roce 1948 musel tasovskou dílnu zavřít. Nastoupil do národního podniku Kablo a přestěhoval se do Velkého Meziříčí. Vystupoval jako lidový vypravěč v horáckém folklórním souboru.

První jeho nesmělé verše se jmenovaly Bezpečí domova, následovala Planina ticha, Na vzdušné pěšince a další. Jeho nejznámějším dílem je kniha Tam, kde usínají motýlové.Dětství a profesní začátky uměleckého knihvazače a spisovatele, rodáka z Rožďalovic, jeho život v bývalé papírně u řeky Oslavy, práci v Tasově i Velkém Meziříčí, uměleckou tvorbu, zálibu v přírodě a další zajímavosti přináší nový filmový medailon, který režíroval a natočil Libor Smejkal. „Film o Stanislavu Vodičkovi vznikl na popud Vlastivědné a genealogické společnosti a s finanční podporou města. V podstatě jsem jím navázal na svůj předchozí dokument o spisovateli a knězi Jakubu Demlovi z Tasova, který měl premiéru před pěti lety. Vodička byl totiž jeho velkým obdivovatelem a přítelem, a též spousta vzpomínek a záběrů k filmu oba spisovatele propojovala," vysvětluje zrod medailonu Libor Smejkal a dodává: „Trilogii hodlám uzavřít snímkem o Josefu Pěnčíkovi, národopisci z Jinošova, znalci díla obou předchozích autorů."

K tvorbě filmu Zrod knihy si filmař přizval dceru Stanislava Vodičky Lidmilu Dohnalovou, knihovnici z Borů Blanku Křížovou a knihovnici z Rožďalovic Svatavu Krumphocovou, od nichž získal mnoho cenných informací. Další čerpal z archivních materiálů, článků, brožur, knih. „Stanislava Vodičku jsem znal z jeho knihy Tam, kde usínají motýlové. Osobně jsem se s ním potkal jen jednou, nedlouho před jeho smrtí. Natáčel jsem tehdy nějaké záběry pro nemocnici v Novém Městě na Moravě a když jsem tam tak chodil s kamerou po chodbách, řekli mi: Tady leží pan Vodička, známý spisovatel. Viděl jsem ho tedy jen na nemocničním lůžku," vzpomíná Smejkal.

Samotné natáčení filmu Zrození knihy trvalo rok a půl. „Bylo tou nejnáročnější částí práce. Odehrávalo se v Rožďalovicích, Tasově a Velkém Meziříčí. Zahrnovalo spoustu nachozených kilometrů, hodně po kopcích. Některé záběry jsem musel přetáčet, vzniklo tak několik verzí, které jsem postupně skládal dohromady v jeden celek," popisuje Smejkal.

Film má 51 minut a je obohacen o mnoho záběrů řeky Oslavy a nádherné přírody Velkomeziříčska, jejímž velkým znalcem a obdivovatelem Stanislav Vodička byl, dále obsahuje ukázky jeho knihvazačského umu a také citace z knihy Velkomeziříčské řeky od Bohumíra Macháta a Antonína Havláta a z eseje Stanislav Vodička od Radovana Zejdy. „Chybělo jen něco autentického, osobního, Vodičkův hlas. Bylo pro mě velkým zklamáním, že se mi jej nepodařilo nikde sehnat, ač jsem věděl, že několik relací Československého rozhlasu s ním proběhlo. V archivech se však nedochovaly. Film jsem tedy dokončil a odevzdal. Vzápětí se ozvala Lidmila Dohnalová, že přece jen doma záznam rozhovoru s tatínkem našla. Nahrávka přímo z rádia na kazetu sice byla nekvalitní, zvuk velmi špatný, ale podařilo se mi jej jakž takž obnovit a Vodičkův hlas do filmu na vhodná místa zařadit," uzavírá Libor Smejkal.

Zdroj: https://www.velkomeziricsko.…
Martina STRNADOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Serváce narozeného v Dukovanech našli postřeleného, ochrana ohroženého sokola stěhovavého je stále naléhavá
Jedno ze čtyřčat sokola stěhovavého, která se poprvé před třemi lety vylíhla na 125 m vysokém ventilačním komíně Jaderné elektrárny Dukovany, našli postřeleného brokovnicí na severu Moravy. Zranění sokola jsou vážná a jeho léčba v záchranné stanici Bartošovice bude dlouhá. Na navrácení tohoto ohroženého druhu do přírody usilovně spolupracuje řada lidí a společností, jako Skupina ČEZ. I na základě této události je zřejmé, že je jejich ochrana stále naléhavá. Dohromady se už v elektrárenských provozech společnosti ČEZ vylíhlo 163 těchto chráněných dravců.
Zraněného samce sokola stěhovavého našli lidé ve středu 3. prosince a přenesli jej do Záchranné stanice a Domu přírody Poodří v Bartošovicích. Z vyšetření vyplynulo, že utrpěl traumatické krvácející zranění levého křídla. Následné u něj veterináři potvrdili zlomeninu v záprstí levého křídla způsobenou broky. Jeden z nich uvízl v hrudní kosti dravce a jeho vytažení by bylo příliš riskantní. Vzhledem k trvalému charakteru zranění ošetřovatelé očekávají, že tento dravec, který se v dubnu 2020 narodil na 125 m vysokém ventilačním komíně Jaderné elektrárny Dukovany už nikdy nebude stoprocentně létat a pokud půjde vše dobře, tak je jeho další osud v trvalé lidské péči.

„V letošním roce se nějak „roztrhl pytel“ s případy postřelení chráněných druhů ptáků. Jde již o devátý letošní případ (káně lesní, čáp bílý, moták lužní, poštolka obecná, jestřáb lesní, moták pochop 2 ex., luňák červený a sokol stěhovavý). Oproti předchozím letům, kdy jsme zaznamenali 2-3 případy ročně, je to několikanásobný nárůst,“ uvádí Petr Orel, vedoucí záchranné stanice v Bartošovicích.

Všechny případy, které stanice zaznamená, předávají její pracovníci k šetření Policii ČR. „Je to smutná zpráva, zvlášť když si uvědomíme, že na jedné straně usilujeme o jejich záchranu v přírodě a na straně druhé jim někdo ubližuje. Pro nás to ale znamená, že se o to víc budeme snažit vytvářet podmínky pro jejich bezpečné hnízdění a zachování celého druhu pro budoucí generace. A věřím, že v tom budeme tak úspěšní jako doposud,“ doplňuje ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín.

"Sokol stěhovavý je kriticky ohroženým druhem. V celé České republice je sledováno cca 130 pravidelně hnízdících párů těchto dravců. Skupina ČEZ na záchraně vysoce ohroženého druhu sokola stěhovavého spolupracuje s ornitology z Alka Wildlife od roku 2011. Za více než deset let tak z provozů Skupiny ČEZ vzlétlo minimálně 163 mláďat. V Dukovanech od roku 2020 sokolí páry vyvedly celkem 8 mláďat, vždy to byl stejný počet jako počet reaktorových bloků elektrárny," uvedl tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Vánoční putování v Jihlavě je letos plné zářících novinek
Součástí letošního Vánočního putování v Jihlavě je Zvířecí cesta do Betléma, Perníkové Vánoce v muzeu i Ježíškova pošta. Všechna zastavení jsou v mapě, která je k dispozici na informačních centrech.
Putujte s námi vánoční Jihlavou a objevte místa, která souvisí s adventem, betlémským světlem a také Ježíškem. Vydejte se procházkou po hradbách, uličkami města, užijte si náladu vánočně osvětleného a vyzdobeného náměstí.

V ulicích města jsou ve vybraných vitrínách obchodů vystavené betlémy, které nám zapůjčili výtvarníci i jihlavské rodiny. Na mnoha místech se potkáte s velkou světelnou výzdobou, nasvětlenými kostely, hradbami i cestou zvířátek do Betléma na hradebním parkánu.

Aby vám nic neuniklo, vyzvedněte si na našich informačních centrech mapu Vánočního putování Jihlavou [PDF 895 kB]:
https://jihlava.cz/assets/File.ashx?id_org=5967&id_dokumenty=562891

Světelnou vánoční výzdobu města si můžete vychutnat až do 7. ledna 2024. Betlémy jsou vystaveny až do svátku Hromnic 2. února 2024.

Kompletní program letošních Vánoc, který připravila příspěvková organizace města Brána Jihlavy, najdete na www.dojihlavy.cz https://www.dojihlavy.cz/
Lucie MAXOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Zastřelit chráněného vlka a nechat ho v bolestech umírat je kruté barbarství, za které by měl padnout velmi přísný trest
Tři dlouhé dny kruté bolesti a beznaděje. Tak vypadaly poslední chvíle života ohroženého a přísně chráněného vlka z Krkonoš. Zatím neznámý pytlák ho smrtelně postřelil a bezcitně ponechal jeho osudu. Jen díky tomu, že měl GPS obojek, ho umírajícího nalezli ochránci přírody. Nezdálo se jim, že jindy neposedný vlk už více než čtyřiadvacet hodin vysílá data stále ze stejného místa. Když ho objevili, tak v extrémních podmínkách zvíře krvácelo dokonce už třicet šest hodin. Zranění způsobené střelnou zbraní bohužel nebylo slučitelné s životem, přivolaný veterinář proto vlkovo trápení ukončil. Po pachateli tohoto brutálního činu nyní pátrá policie, Správa Krkonošského národního parku podala trestní oznámení na zatím neznámého pachatele.
Nebudu spekulovat, zda šlo o po mimořádné trofeji toužícího myslivce, krutého chovatele ovcí či nějakého jiného náhodného střelce. Konkrétní viník zatím známý není. Co vím ale už teď zcela jistě je, že pachatel je bezcitná zrůda. Zastřelit jakékoliv bezbranné zvíře může jen barbar. Tím spíše, jde-li o ohrožené a přísně chráněné zvíře jako je vlk obecný. A už vůbec nepochopím to, že ho poté nechal umírat několik dnů v krutých bolestech. Pachatele by po dopadení mělo kromě přísného trestu čekat také psychiatrické vyšetření. Takový člověk není normální a obávám se, že může být nebezpečný i svému okolí. Tím spíš, že vlastní a používá ostře nabitou zbraň. Doufám také, že navždy přijde i o zbrojní průkaz a všechny zbraně mu budou zabaveny.

Z vlka, který se po mnoha letech od minulého vyhubení postupně vrací co české přírody, se v poslední době dělá stále větší strašák. Hlavně myslivci, pro které představuje konkurenci i vítanou trofej, jsou v jeho očerňování nejaktivnější. Nedávno dokonce na půdě České zemědělské univerzity uspořádali mezinárodní konferenci, na které argumentovali údajným přemnožením velkých šelem a volali po umožnění jejich plošného odstřelu. Pokud bychom jim to povolili, netrvalo by moc dlouho, než by vlka a další vracející se živočišné druhy z volné přírody opět vystříleli. Zvířatům je přitom mnohem lépe v lese, než když visí vycpaná někde v hájovně nad krbem.

Vlci do české krajiny vždy patřili a pomáhali udržovat stavy zvěře na rozumném množství. Jako výborní lovci pomáhají regulovat divoce žijící kopytníky a snižovat tak jejich přemnožení. Což by se hodilo například myslivcům na jižní Moravě, kde podle posledních zpráv i přes výrazný nárůst zastřelených zvířat přibývá spárkaté zvěře. To brzdí obnovu lesů poničených kůrovcem a suchem. Zrovna vlci, na které mají myslivci aktuálně políčeno nejvíce, v tom mohou hodně pomoci. Člověk by si měl proto návratu šelem vážit a ne proti nim bojovat.

Lidé a šelmy žili v sousedství po mnoho staletí a naučili se spolu koexistovat. Jejich návrat je příležitostí, jak na tento staletími prověřený vztah navázat. Musíme však odložit stranou nesmyslné strašení a řídit se fakty. Šelmy, které se pomalu vrací i do českých lesů, jsou plaché a kontaktu s lidmi se vyhýbají. Nebojím se říct, že pro člověka žádné riziko nepředstavují. Ostatně to potvrzují i statistiky, podle nichž za posledních 50 let není v Evropě prokázán ani jeden případ, kdy by zdravý a volně žijící vlk zabil člověka. Velké nebezpečí v našich lesích nehrozí ani od rysů či medvědů. I oni se člověku raději zdaleka vyhnou.

Zbytečné jsou také argumenty hospodářskými škodami na chovaných stádech. Těm se dá zabránit kombinací několika opatření včetně elektrického ohradníku či ovčáckého psa. Na jejich pořízení přitom chovatelům přispívá stát. Stejně tak hradí i vzniklé škody.

Člověk se stále více a více roztahuje, zabírá další část dříve divoké přírody a vytlačuje mnoho původních druhů. Některé vyhubil už úplně, u jiných populace klesla na naprosté minimum. Buďme proto rádi, že s námi nějaká zvířata ještě vůbec chtějí žít a važme si jejich návratu. Jsou tu stejně doma jako my. Proto je třeba jakékoliv nezákonné zabíjení chráněných zvířat jasně odsoudit a přísně potrestat. Prvním krokem k tomu je vypátrání a dopadení pachatele zatím poslední kruté vraždy nevinného vlka. Až dosud se policii takové pytláky dopadnout příliš nedaří. Snad tento případ bude konečně znamenat tolik potřebný obrat.
Evžen KOREC



Zpět nahoru na obsah...

Stanovisko Unie českých a slovenských zoologických zahrad k odstranění drápů u zabaveného, nelegálně chovaného bílého tygra
Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) reaguje na znepokojivé zjištění Ministerstva životního prostředí, které v úterý 5. prosince odebralo zabaveného nelegálně chovaného bílého tygra ze soukromého chovu Karla Vémoly. Při kontrole zdravotního stavu před odjezdem do záchranného centra TIERART organizace FOUR PAWS v Německu totiž bylo zjištěno, že zvíře má chirurgicky odstraněny všechny drápy na předních končetinách. Předchozí držitel to zdůvodnil tím, že zvíře mělo v drápech zánět, a proto je bylo nutné odstranit.
Soukromý veterinární lékař ale uvedl (a odborní pracovníci UCSZOO se s tímto stanoviskem plně ztotožňují), že při zánětu se odstraňuje pouze zanícený dráp, a nikoliv všechny drápy na obou končetinách. Ministerstvo životního prostředí proto upozornilo Státní veterinární správu, která prověří, zda nedošlo k porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání.

Podle prezidenta UCSZOO a zároveň ředitele Zoo Olomouc Dr. Ing. Radomíra Habáně může odstranění drápů zvíře nenávratně vážně handicapovat: "Nejsme orgánem ve věci činným, tudíž neanalyzujeme, kdy, kým a za jakých okolností byly zvířeti drápy odstraněny, to necháme na jiných. Zveřejněná zpráva nás však velmi pobouřila, zvláště v období, kdy se připravuje úprava zákona o zoo. Pevně věřím, že připravované změny v zákoně o zoo přispějí k vyšší ochraně zvířat, aby se podobné případy v budoucnu již neopakovaly.“ Neexistuje žádné zdravotní hledisko, které by tento postup v takové míře obhajovalo. Když se na velké kočkovité šelmě spáchá obdobný čin, nevratně se stigmatizuje, přijde o část své přirozenosti, protože drápy zastávají mnohé funkce v životě těchto zvířat. „Pokud se k odstranění drápů přistupuje z důvodu zmírnění dopadu při kontaktu majitele se šelmou, který si z divokého zvířete dělá „plyšovou hračku“, upřednostní se tak zájem lidský před zájmem zvířecím. Současně se majitel dopouští porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání," dodává.

Úmluva CITES
Tygřice Ramba byla zabavena z chovu Karla Vémoly, který nebyl schopen prokázat původ a legální způsob nabytí zvířete chráněného podle Úmluvy o mezinárodním obchodu
ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). Účelem Úmluvy CITES je ochrana ohrožených druhů a regulace obchodu s nimi.
Radomír HABÁŇ, Prezident UCSZOO



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: řidič utrpěl při nehodě těžké zranění; řidič na dálnici D1 narazil převáženým nákladem do mostní konstrukce
Ve čtvrtek 7. prosince hodinu po poledni přijali policisté oznámení o dopravní nehodě na silnici III. třídy číslo 13114 u obce Dušejov na Jihlavsku. Řidič osobního auta Škoda Octavia projížděl po silnici ve směru od Dušejova k obci Zbilidy. Při jízdě na přímém úseku dosud z nezjištěných příčin vjel vpravo mimo komunikaci, kdy přední částí vozidla narazil do vzrostlého stromu. Při dopravní nehodě došlo k těžkému zranění jednatřicetiletého řidiče, který byl na místě dopravní nehody ošetřen osádkou zdravotnické záchranné služby a následně byl letecky převezen k dalšímu vyšetření do nemocnice v Jihlavě. Policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku na případnou přítomnost alkoholu, jejíž výsledek byl negativní. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda ve výši 120 000 korun. Na vozidle byly užity zimní pneumatiky s předepsanou hloubkou dezénu. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková. (Foto - horní obrázek)
Řidič narazil převáženým nákladem do mostní konstrukce
V pátek 8. prosince časně ráno museli policisté na dálnici D1 řešit mimořádnou událost, kvůli které byl také v noci omezený provoz na D1 a na nezbytně nutnou dobu musel být provoz zastavený. Oznámení jsme přijali v 1:20 hodin. Z oznámení vyplývalo, že na 110,65 km dálnice D1 ve směru jízdy na Brno došlo dopravní nehodě. Řidič projížděl po dálnici v pravém jízdním pruhu s nákladní soupravou složenou z tahače a přívěsu, na kterém převážel nadměrný náklad. Jednalo se o železnou konstrukci – lávku. "Při průjezdu pod dálničním mostem došlo k problému, protože náklad byl vyšší než podjezdová výška pod mostem a došlo k nárazu převáženého nákladu do mostní konstrukce. Poté se převážený náklad utrhl z přívěsu a zůstal ležet v levém jízdním pruhu. Nákladní vozidlo s přívěsem přejelo po dopravní nehodě na krajnici a jeho dva technické doprovody místo nehody označili do příjezdu hlídky policistů z dálničního oddělení Velký Beranov. Při nehodě se nikdo nezranil, došlo ke hmotným škodám na přívěsu, mostní konstrukci a na převáženém nákladu", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková. Celková škoda se vyšplhala na téměř 600 000 korun. Policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Po nehodě bylo místo průjezdné se zvýšenou opatrností a s omezením a dobu odstraňování následků nehody se doprava ve směru Brno zastavila a policisté vedli dopravu ve směru na Brno přes přilehlé parkoviště. Konstrukci musel na místě odstraňovat speciální jeřáb. Věc dopravní nehody vyřešili policisté s řidičem uložením pokuty v příkazním řízení. (Foto - spodní obrázek)

Opilý řidič
Ve středu 6. prosince zastavili policisté v ulici Habrecká v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku po jedenácté hodině večer vozidlo Škoda Octavia. "U pětačtyřicetiletého řidiče provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 2,48 promile alkoholu. Obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Policisté opilému muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.


Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   23. 2. 2024

• Do babyboxu v Třebíči někdo odložil chlapečka, dostal jméno Pavel
• Jihlava zintenzivní úklid města, pomoct potřebuje ale i od lidí
• Hasiči jaderných elektráren Dukovany a Temelín jsou nově vybaveni speciálními kontejnery pro hašení elektromobilů
• Robot Da Vinci v Jihlavě slaví rok, odoperoval téměř dvě stovky pacientů
• Šest urologů z České republiky školil primář třebíčské nemocnice, odstraňovali zvětšenou prostatu šetrnou metodou
• Policie pátrá po čtyřiačtyřicetiletém Richardu Prokešovi z Dačic, v minulosti měl vazby na Jihlavsku
• Kriminalisté dopadli dva výrobce a distributory drog
• Z policejního deníku: vandal posprejoval domy; řidiči pod vlivem alkoholu a drog

Čtvrtek   22. 2. 2024

• Vodní svět v táborské zoo rozšířily vzácné kachny ostralky štíhlé
• Z policejního deníku: zloděj ukradl pamětní mince; opilý řidič zavinil nehodu
• Krajští radní odvolali ředitele jihlavské nemocnice Lukáše Veleva

Středa   21. 2. 2024

• Irena Nosková zazpívá v Třebíči za doprovodu kytary, klarinetu a příčné flétny
• Policisté prověřují vloupání do automatu na kávu, hledají muže a ženu z fotografií
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z chatky nářadí i babettu

Úterý   20. 2. 2024

• Sedmiletá rysí slečna Zora patří k nejtajemnějším zvířatům táborské zoo
• Blíží se Košt pálenek ve Velkém Meziříčí, soutěžící mohou odevzdávat své vzorky
• V Jihlavě otevřou družiny o letních prázdninách čtyři školy, rodiče mohou děti nahlašovat až do 14. června
• Z policejního deníku: mladík s nezletilou dívkou se opili; hledaný muž skončil ve vězení

Pondělí   19. 2. 2024

• Výstava Netopýři tajemní a zranitelní v muzeu dr. A. Hrdličky v Humpolci
• Díky nápadu a šikovným rukám mají klienti oddělení dlouhodobě nemocných v novoměstské nemocnici snazší návrat do domácího prostředí
• Přednáška přiblíží historii i zákulisí restaurátorských prací zámku v Telči
• Z policejního deníku: zloděj si z domu odnesl peníze, telefon i notebook; cyklista nadýchal přes tři a půl promile; opilý řidič skončil na záchytce

Neděle   18. 2. 2024

• Trpí poruchou srážlivosti krve, přesto hodlá třiadvacetiletý Daniel původem z Humpolce zdolat Mont Blanc
• V zámeckých konírnách v Třebíči představí své dílo Lubomír Kerndl na výstavě Světlo ve stopách času
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí, vrtačku, kabely i pilu; seniorovi zhasl motor u auta, to se rozjelo z kopce a nabouralo další dvě

Sobota   17. 2. 2024

• Zástupci Třebíče uctili památku rodáka Antonína Kaliny, který zachránil více než 900 židovských chlapců od jisté smrti
• BYLO – NE – BYLO mýtus – vzpomínka – idol – pohádka – sen v jihlavské galerii

Pátek   16. 2. 2024

• Jihlavské muzeum vlastní vzácný exemplář alky malé, na území České republiky byla spatřena pouze jednou
• Přednáška věnovaná invazivním druhům na zámku v Pelhřimově
• Novoměstská nemocnice získala nejvyšší stupeň ocenění za péči o pacienty s mozkovou příhodou
• Otužilecké běhy se zápisem do knihy rekordů s rekordmanem Josefem Šálkem
• Z policejního deníku: policisté hledají zloděje, který se vloupal do benzinky; bratr napadl fyzicky svoji sestru, se zraněními skončila v nemocnici

Čtvrtek   15. 2. 2024

• Turisté se v sobotu vydají z Rokštejna přepadnout Jihlavu
• Dva dealeři skončili ve vazbě, kriminalisté zajistili i větší obnos peněz
• Z policejního deníku: čtrnáctiletou dívku, která si snad chtěla ublížit, policisté vypátrali; policisté dopadli zloděje telefonu

Středa   14. 2. 2024

• Vlaky osobní i nákladní, ale i auta, krajina či práškovací čmelák na výstavě Modelová železnice TT ve Velkém Meziříčí
• Chlapec vytočil náhodné číslo a volající vyděsil
• Nemocný Lukáš převzal výtěžek z transparentní veřejné sbírky

Úterý   13. 2. 2024

• Popeleční středa... k počátku postní doby 2007...
• Ochotníci podpoří domácí hospic Bárku
• Beseda věnovaná Josefu Toufarovi v havlíčkobrodském muzeu
• V jihlavské zoo spatřila světlo světa mláďata leguánů fidžijských

Pondělí   12. 2. 2024