Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 10.12 2023


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Zpívání koled naživo i vánoční koncerty s Hudebním souborem Musica animata a Malým smyčcovým orchestrem Třebíč
Třebíčské koledy "naživo" si budou moci zazpívat všichni, kdo se v úterý 26. prosince vydá na šestnáctou hodinu do kostela svatého Martina v Třebíči. Vánoční koncerty souboru Musica Animata se pak budou konat v pátek 29. prosince 2023 v 18 hodin v bazilice sv. Prokopa v Třebíči a v neděli 7. ledna 2024 v 17 hodin v kostele Narození Panny Marie v Přibyslavicích.
"Chcete-li si zazpívat nejznámější koledy přímo od nás z Třebíče, napište na koledy@animata.cz a my Vám pošleme noty. Jediná společná zkouška s orchestrem bude v úterý 19. prosince 2023 v 18 hodin v kostele sv. Martina", zvou zájemce členové souboru Musica Animata v čele s Karlem Tomkem.

Tyto koledy si můžeme zazpívat nejen 26. prosince v 16 hodin (zkouška ve 14.50 hodin) v kostele sv. Martina v Třebíči, ale i v rámci Živého betlému 27. prosince v 17 hodin (zkouška v 15.30 hodin) na zámeckém nádvoří u baziliky svatého Prokopa.

Možnost zakoupení zpěvníku + CD

"Máme pro vás dobrou zprávu. Letos, po menší odmlce, je možné zakoupit Zpěvník + CD Třebíčských koled", dodává K. Tomek.
Poptávejte v třebíčských farnostech nebo pište na e-mail: trebicskekoledy@gmai…. Cena 100Kč (při dodání poštou + 100 Kč za poštovné a balné). Zpěvník a CD bude možné si zakoupit i na akcích Třebíčské koledy „NAŽIVO“, při Živém betlému a obou vánočních koncertech souboru Musica animata 29. prosince 2023 v 18 hodin v bazilice sv. Prokopa v Třebíči a také v neděli 7. ledna 2024 v 17 hodin v kostele Narození Panny Marie v Přibyslavicích na Třebíčsku.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Lukáše navštívili opravdoví borci; motorkáři a saniťáci chtěli Lukáše poznat a osobně mu vyjádřit podporu
Služba v sobotu 9. prosince pro pomocníka dozorčí služby pprap. Lukáše Zítu měla nečekaný vývoj. Na obvodní oddělení do Žďáru nad Sázavou zavítala vzácná návštěva a jejím důvodem byl právě Lukáš. Přijeli zástupci policejních motorkářů Blue Knights a saniťáci z Fakultní nemocnice v Motole. Přijeli nejen proto, aby osobně poznali Lukáše a předali mu finanční dar, ale především proto, aby mu osobně vyjádřili podporu v jeho nelehké životní etapě.
O tom, že Lukáše postihlo v nedávné době progresivní a fatální onemocnění způsobující ztrátu buněk centrální nervové soustavy, jsme už psali. Jedná se o progresivní a fatální neuro- degenerativní onemocnění motorických neuronů mozku a míchy, které způsobuje ztrátu buněk centrální nervové soustavy, které ovládají vůlí ovlivnitelné pohyby. U Lukáše došlo k postižení svalů rukou a k narušení řeči. Proto již nemůže vykonávat činnosti, na které byl zvyklý a ani vykonávat policejní službu jako doposud. Na doporučení lékařů by měl ale co nejdéle vykonávat činnosti, na které je zvyklý. A tak dokud to jeho zdravotní stav dovolí, bude zařazen na pozici pomocníka dozorčí služby na obvodním oddělení.

Šestatřicetiletý Lukáš Zíta nastoupil k Policii České republiky v roce 2010 na obvodní oddělení ve Žďáře nad Sázavou. V průběhu let si Lukáš pořídil psa Jerryho s vidinou vysněné práce na pozici policejního psovoda. Sen se mu vyplnil a Lukáš začal sloužit na oddělení služební kynologie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. Policie od Lukáše psa Jerryho odkoupila, a tak se stali parťáky nejen v soukromém životě, ale také ve službě. Pro Lukáše byla policejní služba posláním, proto byl nad rámec svého běžného služebního zařazení také členem Krajské pořádkové jednotky, kdy v této činnosti pokračoval i jako policejní psovod.

Nezávislý odborový svaz Policie vyhlásil veřejnou sbírku pro Lukáše. Pokud se stejně jako my rozhodnete přispět na sbírku, můžete tak učinit vkladem nebo převodem na transparentní sbírkový účet Nezávislého odborového svazu Policie České republiky, vedený u Raiffeisenbank a.s.

Číslo účtu: 3067112

Kód banky: 5500

Variabilní symbol: 324632
Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj ukradl boty; opilý řidič skončil na záchytce
Policisté pátrají po pachateli, který se v noci ze čtvrtka 7. prosince na pátek na ulici Žižkov II v Havlíčkově Brodě vloupal do dvou bytových domů. Pachatel po vypáčení vchodových dveří vnikl do domů a společné prostory prohledal. Z botníku ukradl jeden pár obuvi v hodnotě přes tři tisíce korun. V druhém bytovém domě prostory prohledal, nic neodcizil. Škoda, kterou pachatel způsobil poškozením, byla předběžně vyčíslena na necelých deset tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Opilý muž skončil na záchytce
V sobotu 9. prosince byli policisté ve Velké Bíteši na Žďársku po čtvrté hodině odpoledne přivoláni k zábavnímu podniku, před kterým ležel na ulici opilý muž. "Nebyl schopen samostatné chůze a vzhledem k mrazivému počasí ohrožoval svůj život a zdraví. Při dechové zkoušce policisté čtyřiapadesátiletému muži naměřili hodnotu 2,77 promile alkoholu. Po lékařském vyšetření opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Střet vozidel
V pátek 8. prosince jel před třetí hodinou odpoledne po silnici ve směru od obce Olešná na Sedliště na Pelhřimovsku řidič auta Ford. "Na přímém úseku vyjel do sněhové závěje, nezvládl řízení a střetl se s protijedoucím automobilem Škoda Octavia. Při dopravní nehodě utrpěla zranění spolujezdkyně z vozidla Ford, která byla zdravotnickou záchrannou službou převezena na ošetření do pelhřimovské nemocnice", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté dechovými zkouškami u obou řidičů požití alkoholu vyloučili. Na vozech vznikla při dopravní nehodě škoda přibližně za 230 tisíc korun. Nehodu policisté šetří.

Řidička havarovala
V pátek 8. prosince došlo před sedmou hodinou ráno u Třebíče k dopravní nehodě. Řidička vozidla Opel Corsa jela směrem na Novou Ves. "Najela na krajnici, ve snaze srovnat vozidlo zpět na komunikaci strhla řízení, čímž se automobil dostal do smyku, vozidlo se otočilo na bok a zastavilo se o strom. Při havárii se řidička zranila a zdravotnickou záchrannou službou byla převezena na ošetření do třebíčské nemocnice", uvedla Jana Kroutilová. Policisté u řidičky provedenou dechovou zkouškou požití alkoholu vyloučili. Při havárii vznikla škoda za více než čtyřicet tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří.

Opilý řidič skončil na záchytce
V sobotu 9. prosince jel po silnici v Jihlavě řidič vozidla Renault Master a před třetí hodinou odpoledne automobil na ulici Žižkova zastavila hlídka. Policisté provedli kontrolu. "Při dechové zkoušce u čtyřiapadesátiletého řidiče naměřili hodnotu 2,24 promile alkoholu. Také opakované zkoušky u něho ukázaly hodnoty přes dvě promile alkoholu v dechu. Policisté opilému muži na místě zadrželi řidičský průkaz. Řidiče zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla J. Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Ptákem roku 2024 je rehek domácí, malý pěvec také zvaný kominíček
Rehek domácí je malý pěvec lidově též zvaný kominíček. Původně vysokohorský druh se během několika staletí stal souputníkem člověka – nejrůznější lidské stavby a zejména městská betonová džungle mu připomínají skalnaté prostředí hor. Kromě postupného šíření rehka domácího na sever Evropy můžeme v posledních letech v Česku sledovat další změny. Zatímco dříve byla naše hnízdní populace přísně tažná, v posledních letech lze v některých městech pozorovat přezimující jedince. To vše patrně souvisí s oteplováním planety.
Česká společnost ornitologická (ČSO) vyhlašuje ptákem roku 2024 rehka domácího. Na pomyslném trůnu střídá poláka velkého. Udělením tohoto čestného titulu chtějí ornitologové upozornit na to, že i běžné druhy ptáků mohou napomoci porozumění, jak změna klimatu ovlivňuje rozšíření druhů a chování jednotlivých populací. Cenná data o zimním výskytu rehků může veřejnost dodat již během této zimy v doprovodné akci Rehci v zimě, která probíhá od začátku prosince 2023 do konce února 2024 na birdlife.cz/rehci-v-zime.

Titul pták roku uděluje ČSO zpravidla známým druhům, které lze potkat na mnoha místech republiky. „Rehek domácí obývá velkou škálu stanovišť, od městského prostředí až po vysokohorská suťoviště. Zvlášť si oblíbil lidská sídla, ať už rušná centra měst, poklidné vesnické návsi i samostatně stojící usedlosti, hájenky, seníky, kůlny či horské chaty,“ říká Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO.

Šedavé nebo černošedé zbarvení a nápadný rezavý ocas, kterým často pocukává, patří mezi hlavní znaky rehka domácího. Mladí samci jsou v prvním roce života zbarveni nenápadně šedě jako samice, přičemž jen malá část má již náznak typického černošedého kabátku, kterým se pyšní většina samců až v druhém roce života. „Od tohoto metaforicky umouněného šatu se odvozuje lidové pojmenování kominíček. Původ českého zoologického jména rehek však není zcela jasný: zatímco někteří ho odvozují ze slova rezek, jiní předpokládají zvukomalebný původ podle skřípavého popěvku a argumentují podobnými lidovými jmény jiných pěvců (řehák, řeháček),“ vysvětluje Petr Procházka z brněnského Ústavu biologie obratlovců AV ČR.

Rehci domácí do Česka ze zimovišť ve Středomoří přilétají v březnu. „Krátce po příletu lze pozorovat samce, jak zpívají z vyvýšených míst, jako jsou hřebeny střech nebo komíny. Rehci domácí začínají zpívat během dne jako jedni z prvních ptáků, a to ještě před rozedněním. Charakteristickým zpěvem, který má v sobě několik chraplavých či přiškrcených slabik, vymezují své teritorium a zároveň lákají samice. Po spárování samice staví hnízdo v nejrůznějších výklencích, na trámech v podstřeší, ale nepohrdne ani vhodně umístěnou polobudkou s horní polovinou přední strany otevřenou (tzv. rehkovníkem). Snáší 4 až 5 bělavých vajec a vyvádí mláďata dvakrát do roka, výjimečně až třikrát,“ sděluje Filip Petřík, který se rehkům domácím systematicky věnuje.

Rehci a změna klimatu
Na rozdíl od mnoha jiných druhů ptáků, jejichž populace ubývají, rehkovi domácímu se daří dobře. Česká i celoevropská populace dlouhodobě vykazují mírný vzestup početnosti. „Zdá se, že rehek domácí těží ze schopnosti adaptovat se na život v lidských sídlech. Tím, jak se lidé stěhují z venkova a města se rozrůstají, vznikají pro rehky nové hnízdní příležitosti,“ konstatuje Procházka.

Tento druh se navíc v Evropě postupně šíří na sever spolu s oteplováním klimatu. Pozoruhodná je i změna jeho migračního chování. Ukazuje se, že stále více rehků domácích se snaží přezimovat i v Česku. „Proto jsme se v Brně začali tomuto fenoménu věnovat a zimující rehky individuálně značíme barevnými odečítacími kroužky. Předběžné výsledky ukazují, že přinejmenším část jedinců se v Brně vyskytuje celoročně, tedy že tu zimuje i hnízdí,“ popisuje Petřík.

Mapujme rehky při zimních vycházkách
Ačkoli se rehci domácí u nás v zimě vyskytují i v jiných oblastech, přesnější data o jejich zimní početnosti chybí. ČSO proto vyzývá veřejnost k zapojení do programu občanské vědy, ve kterém se pokusíme zjistit, kde a kolik rehků domácích zimuje. „Během kampaně Rehci v zimě posbíráme cenné informace, které by jinak nebylo možné v takovém rozsahu získat. Zapojit se může každý, i bez předchozích zkušeností,“ vybízí Eliška Konopáčová, koordinátorka občanské vědy v ČSO.

Cílem je mapovat zimní výskyt rehků domácích v našem okolí. Pozorování rehků zadávejte do faunistické databáze ČSO birds.cz. Důležité jsou i negativní záznamy, tedy informace, že jste během vycházky rehka nezaznamenali. Do poznámky nezapomeňte zadat heslo „Rehci v zimě“, zapojíte se tak do soutěže o ceny z ČSO. To vše nám pomůže lépe pochopit, kde a v jakém prostředí rehci na našem území přezimují, ale i to, kde se v zimě nevyskytují. „Pokud chcete zvýšit šanci, že zimující rehky potkáte, zajděte za chladnějšího počasí k místům porostlým loubincem, známým také jako psí víno nebo přísavník. Bobule této popínavé liány poskytují v období nedostatku hmyzu vítaný zdroj energie a za mrazivého počasí přitahují rehky jako magnet,“ radí Petřík.

Pozorování všech zimujících druhů během Ptačí hodinky
Vedle projektu Rehci v zimě se o víkendu 5.–7. ledna můžete zapojit do dalšího programu ČSO – Ptačí hodinka – během které lidé sledují a počítají ptáky na svých krmítkách či zahradách. „Rehek domácí sice nepatří mezi druhy, se kterými bychom se během Ptačí hodinky setkávali často, ale každoročně se jich pár objeví, podobně jako holubů hřivnáčů, konipasů bílých či pěnic černohlavých, jejichž většinová populace z Česka odlétá. Díky velkému množství dobrovolníků, kteří se do programu každoročně zapojují, získáme další důležitá data o výskytu druhů, které u nás zimují. Na webu ptacihodinka.cz najdete více informací o tom, jak se do programu zapojit,” říká Konopáčová.

Jak rehky během celého roku podpořit?
Připravme rehkům domácím ideální přirozené prostředí, kde budou moci žít, hnízdit a sbírat potravu. Rekonstrukce budov neprovádějme v hnízdním období, ohrozili bychom hnízdění. Odstraňme nástrahy a překážky, které jsou pro rehky a jiné ptáky nebezpečné – zakryjme sudy a jiné nádrže s vodou nebo do nich umístěme plováky, aby se v nich ptáci nemohli utopit. Zabezpečme stávající prosklené plochy proti nárazům ptáků a neinstalujme další prosklené plochy. Udělejme svou zahradu pestrou a různorodou – takovou, kde rehci a jiní ptáci najdou dostatek hmyzu pro mláďata. Omezme chemii a snažme se nabídnout místa příhodná ke sběru potravy a hnízdění. Pokud nemáme na domě, garáži nebo kůlně přirozené hnízdiště vhodné pro rehky, zvažme vyvěšení rehkovníku, ale pamatujme na to, aby byl umístěn pouze na bezpečném místě, chráněném zejména před kočkami. Pokud máme kočky, držme je během hnízdního období uvnitř domu a nepouštějme je na dvůr ani na zahradu, protože rehčí mláďata nejsou po opuštění hnízda plně vzletná a představují pro kočky velmi snadnou kořist. Je opravdu jen na nás, zda přijmeme zodpovědnost, abychom ptákům neškodili.

Foto:
horní obrázek - Samec rehka v zimě. Foto: Filip Petřík
dolní obrázek - Samice rehka v zimě. Foto: Ludmila Korešová
Věra SYCHROVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   13. 12. 2024

• Přijďte si zazpívat třebíčské koledy před Vánoci naživo, zve Musica animata
• Betlémská cesta v Měříně na Žďársku představuje na čtyřicet betlémů, v nedalekém Otíně je pohyblivý
• Vyšel nový sborník Havlíčkobrodska, věnován je Janu Žižkovi

Čtvrtek   12. 12. 2024

• Pozor na falešné bankéře Buďte obezřetní
• V Jihlavě narůstá počet černých skládek
• Vánoce s vůní medu a koncertem skupiny Listověj v Balinách
• Od ledna se mění ceny elektronických dálničních známek. Kupte je do konce roku a ušetřete

Středa   11. 12. 2024

• Od tajemného pohybu oltářního křížku v Číhošti uplynulo již pětasedmdesát let
• Dukovany zmodernizovaly stanice surové vody, splnily další krok k dlouhodobému provozu elektrárny
• Havlíčkobrodské muzeum připomíná, jak vánoční svátky slavili naši předci
• Policisté v průběhu adventu upozorňují na rizika spojená s vánočními svátky

Úterý   10. 12. 2024

• Farmářský a řemeslný jarmark v sobotu v Novém Městě na Moravě
• Okresní sdružení České lékařské komory ocenilo profesora Maxmiliána Kašparů titulem Vynikající lékař Pelhřimovska
• Policisté zachránili život mladého muže, který chtěl spáchat sebevraždu
• Ladovy Vánoce: lití olova, zdobení perníčků, vůně jitrnic
• Naděje pro ohrožené hrošíky liberijské – v zoologické zahradě v Jihlavě se narodilo mládě
• Dialýza v nemocnici v Třebíči je zmodernizovaná. Přípravu dialyzačních roztoků zajišťuje systém automatického centrálního míchání

Sobota   7. 12. 2024

• Kojná korunního prince Rudolfa pocházela z Luk nad Jihlavou

Pátek   6. 12. 2024

• Infocentrum v elektrárně v Dukovanech o druhém a třetím adventním víkendu připravilo vánoční prohlídky s tvořením a Ježíškovu poštu
• Výstava fotografa Antonína Vystrčila zachycuje zimu na obrázcích Josefa Lady i Trnkovo dioráma Svatba broučků
• Vánoční stromek v pelhřimovském muzeu rekordů je vytvořený z 1512 kapřích šupin
• Starý Brněnský most v Jihlavě je po opravách zprůjezdněný

Čtvrtek   5. 12. 2024

• Pečení chleba a perníčků v replice středověké pece ve Vlkovsku
• Dětští návštěvníci táborské zoo o víkendu dostanou mikulášskou nadílku
• Policisté dálničního oddělení ve Velkém Beranově na Jihlavsku hromadně darovali krev
• Vysočina se obléká do vánočního hávu
• Porodnice v pelhřimovské nemocnici: Stabilní, moderní a připravená na rok 2025

Středa   4. 12. 2024

• Kakadu růžoví přinášejí do jihlavské zoo exotický půvab
• Touha po pomstě zvítězila, vlkům hrozí nové vyhubení

Úterý   3. 12. 2024

• Vánoční jarmark v zámečku Karlštejn u Svratky bude plný dobrot i zábavy
• Svatomikulášská pouť ve Velkém Meziříčí nabídne třeba modlitby při svíčkách
• Senioři z Písecka se seznámili s letošními zvířecími přírůstky táborské zoo
• Zdravotníci v jihlavské nemocnici nově pomůžou pacientům, které trápí rozpíchané žíly

Pondělí   2. 12. 2024

• Pelhřimovská nemocnice rozšiřuje své služby pro neslyšící pacienty
• Med, medové pečivo, svíčky z včelího vosku i živé včely, to vše nabídne včelařská výstava ve Velké Bíteši
• Vánoční předměty, které odvál čas, budou vystaveny v havlíčkobrodském muzeu
• Vánoční sbírka Vánočky pro kočky pomůže opuštěným kočkám a koťátkům v nouzi
• Policisté v Havlíčkově Brodě mají nově vybavenou speciální výslechovou místnost
• Boj o post krále táborské zoo? Simba se trůnu jen tak nevzdá
• Sbírka potravin opět pomohla doplnit zásoby pro nejpotřebnější
• Recidivista, který se vloupal na Žďársku do tří objektů, putoval za mříže

Neděle   1. 12. 2024