Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 6.2 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Jedenapůlmetrový Vlasta si v táborské zoo pochutnává na vařených fazolkách a jiné zelenině
Vařené fazolové lusky doplněné další zeleninou a saláty si dopřává každý den jedenapůlmetrový leguán zelený Vlasta, který je zatím posledním přírůstkem táborské zoologické zahrady. Do Tábora přicestoval na konci minulého roku od soukromého chovatele, u kterého žil ve stísněných podmínkách. Táborská zoo mu poskytla kvalitnější životní podmínky. Jeho ubikace odpovídá jeho velikosti, ve které má k dispozici i bazének.
Dostává kvalitní stravu, která se skládá čistě z rostlinné složky. Kromě zmiňovaných fazolových lusků doplňuje jeho jídelníček například řapíkatý celer, pórek, polníček, rukola, římský salát či kedlubnové nebo mrkvové natě. Občas dostává také ovoce jako borůvky, banány, maliny a další. Všechno musí být důkladně omyté a nakrájené na malé kousky, protože leguáni nejsou schopni potravu rozkousat.

Leguán zelený pochází z lesních oblastí tropické Střední a Jižní Ameriky. Jde o samotářského tvora, který žije vysoko v korunách stromů převážně poblíž vodních ploch. Velmi dobře šplhá, plave a potápí se. Toho využívá v případě nebezpečí, kdy se utíká schovat právě do vody. Pokud možnost útěku nemá, nafoukne svůj hrdelní lalok, syčí a kývá hlavou. Při boji pak rozdává bolestivé rány silným ocasem, kouše ostrými zuby a škrábe drápy.

Leguán je velký ještěr, délka jeho těla dosahuje jednoho až dvou metrů a váží mezi třemi až pěti kilogramy. Zaznamenán byl ale i devítikilový jedinec. Barva kůže je obvykle zelená nebo našedlá, existují ale i jiné barevné varianty – modročerná v jižním Peru, černá a růžová vyskytující se na ostrovech Bonaire, Curaçao, Aruba a Grenada, červená v západní Kostarice a oranžová v Mexiku.

Tělo leguána je ještěrkovité se čtyřmi pětiprstými končetinami s dlouhými zahnutými drápy. Typickým znakem jsou výrazný hřeben ze zahnutých trnů a hrdelní lalok, který napomáhá k termoregulaci. Využívá se ale i při námluvách či hájení teritoria. Lalok samce je větší než u samic, samci mají i větší hlavu a delší ostny na hřbetě, hlavně za krkem. Leguán má vynikající zrak, díky kterému zaznamená sebemenší pohyb na velkou vzdálenost. Naopak za šera a ve tmě nejspíš vidí hůře. Stejně jako většina plazů je studenokrevný, jeho teplota tak závisí na okolním prostředí. Pro termoregulaci mu slouží právě jeho hrdelní lalok, který pro zahřátí napřímí směrem ke slunci. Pokud potřebuje naopak zchladit, zachycuje jím studený proud vzduchu.

Dlouho se soudilo, že jsou leguáni všežravci. Teprve nedávno vědci zjistili, že se živí výhradně býložravě. Nejčastěji žere různé listí, bobule, mladé výhonky či sladké ovocné plody. Potravu pouze trhá pomocí drobných ale ostrých zubů, ale nežvýká ji. Polyká i velká sousta, pokud jsou velká až příliš, rozdrtí je silným svalnatým jazykem.

V době rozmnožování se stávají samci agresivními a často spolu bojují. Samice naklade 20 až 40 vajec do podzemních nor, kde je nechá svému osudu až do vylíhnutí. Mláďata jsou po vylíhnutí jasně zelená a měří až 27 centimetrů. Společně s rodiči tvoří zhruba jeden rok jednu skupinu, teprve poté se osamostatní.

ZOO Tábor, která se specializuje na chov a ochranu ohrožených druhů zvířat je během zimy od listopadu do konce března otevřena pouze o víkendech, státních svátcích a jarních prázdninách v termínu pro okres Tábor od 4. do 10. března od 9:00 do 16:00.
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

LALTAP – výtvarné workshopy pro děti v muzeu v Třebíči doplní i exkurze
Muzeum Vysočiny v Třebíči i letos pokračuje v pořádání výtvarných workshopů pro dětského návštěvníka. LALTAP je název výtvarných muzejních aktivit - uhodnete, co dané slovo znamená? Navazujeme tak na výtvarný příměstský muzejní tábor, kde se děti staly členy spolku LALTAP. Výtvarnými workshopy k výstavám chtějí pracovníci muzea v dětech probudit zájem o výtvarné umění, podpořit místní výtvarníky a zprostředkovat setkání s nimi
"V roce 2023 jsme uskutečnili tři workshopy pod vedením zkušených lektorů – odborníků a jednu exkurzi. Děti si měly možnost vyzkoušet velkoformátovou malbu s výtvarníkem Zdeňkem Šplíchalem, také techniku kyanotypie s Honzou Slavíčkem či si vyrobily betlémovou figurku pod vedením betlémářky Ilony Klawitter. Během podzimu jsme společně vyrazili do ateliéru Aliterra v Tasově, kde jsme modelovali technikou pro nevidomé", řekla Eva Novotná z třebíčského muzea.

Děti jsou tak zapojeny prostřednictvím výtvarných workshopů a dílen do procesu učení v oblasti kulturní. Rozvíjí svoji kreativitu, komunikaci, spolupráci, motorické dovednosti. Učí se vnímat výtvarné umění jako možnost vyjádření se, inspirace, diskuse, vnímání a respektování názoru jiných.

V roce 2024 je čekají čtyři workshopy a jedna exkurze:

neděle 25. února, 14 – 16:30 hodin
Kontrastní malba na plátno, lektorka Drahomíra Maloušková
workshop k výstavě Konec lesa začátek
cena 50 Kč

neděle 17. března, 14 – 16:30 hodin
Akční malba na sololit, lektor Lubomír Kerndl
workshop k výstavě L. Kerndla v zámecké konírně
cena 50 Kč

čtvrtek 28. března, 8 – 15 hodin
Exkurze do Galerie 12 a workshop ve zdejší kovárně (Náměšt nad Oslavou)
lektoři Pavel Tasovský st. a Pavel Tasovský ml.
Exkurze proběhne v rámci prázdninového dne. Cena 300 Kč (100 Kč exkurze, 200 Kč prázdninový den)

neděle 21. dubna 14 – 16:30 hodin
Vyšívané obrazy, lektorka Petra Zelenková
workshop k výstavě Nástěnných kuchařek
cena 50 Kč

neděle 26. května, 13 – 16 hodin
Smaltované obrazy, lektorka Petra Janoušková
workshop k výstavě Open Per4mance
cena 50 Kč

Workshopy jsou určeny dětem školního věku bez doprovodu rodičů.
Kontakt a rezervace na jednotlivé workshopy: Mgr. Eva Novotná, e.novotna@muzeumtr.cz, 568 408 897
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Jednapadesátiletý muž ze Šumperska měl plné auto drog, dopadli jej policisté v Třebíči
Kolem sta gramů pervitinu, marihuanu a různé chemické látky si s sebou vezl autem muž, kterého policisté zastavili minulý týden v Třebíči. Při kontrole řidiče zjistili, že řídí přes soudem uložený zákaz, následně ale policisté zjistili, že to v porovnání s nákladem, který převážel, není to nejhorší. Nalezené drogy policisté zajistili. Kriminalisté zahájili trestní stíhání jednapadesátiletého muže, který je obviněn ze dvou trestných činů a hrozí mu až pětiletý pobyt za mřížemi.
V druhé polovině minulého týdne zastavili policisté v Třebíči osobní vozidlo Opel, které jelo před polednem po silnici v lokalitě Karlova náměstí. Při kontrole zjistili, že řidičem je muž ze Šumperska, který řídit vozidla nesmí. Má totiž soudem uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do roku 2026. Dechová zkouška byla u muže negativní. Testu na zjištění ovlivnění návykovou látkou se řidič odmítl podrobit, stejně tak i lékařskému vyšetření. Nejpodstatnější ale bylo, že ve vozidle převážel krystalické látky, travní hmotu a další podezřelé věci.

Podezřelého muže policisté odvezli na oddělení k provedení dalších nezbytných úkonů. Prověřování závažného případu převzali třebíčští kriminalisté. Podezřelé látky muž vydal a policisté je zajistili. Jednalo se o množství kolem sto gramů krystalické látky, zřejmě pervitinu. Dále kriminalisté zajistili marihuanu, desítky sáčku tzv. dealeráků a větší množství různých chemických látek.

Policejní komisař zahájil na základě shromážděných důkazů trestní stíhání muže ze Šumperska. „Jednapadesátiletý muž byl obviněn ze spáchání přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, a dále přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí,“ řekl mjr. Mgr. Milan Špaček, vedoucí oddělení obecné kriminality. Jak dále dodal, obviněný muž byl v minulosti již mnohokrát odsouzen za různorodou trestnou činnost, včetně drogové. Odpykal si i nepodmíněné tresty odnětí svobody. Muž je sám uživatelem drog.

Po provedení všech nezbytných úkonů byl obviněný muž propuštěn, stíhaný je na svobodě. Případ kriminalisté dále vyšetřují.

Za trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na pět let.
Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; opilý řidič skončil na záchytce
Neznámý zloděj se v noci ze čtvrtka 1. února na pátek v obci Sedlec na Třebíčsku vloupal do objektu a způsobil škodu za necelých čtyřicet tisíc korun. Pachatel se vloupal do dílny v prostoru zemědělského objektu, odkud si odnesl kompresor, digitální elektroměr, hadice a kabely. Dále v objektu odcizil hydraulickou pístnici ramene minibagru, akumulátor, regulátor plynu a další věci. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, po zloději a ukradených věcech pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Vloupání do provozovny
Policisté prověřují vloupání do prodejny čerpací stanice, ke kterému došlo v neděli 4. února v obci Hladov na Jihlavsku. "Pachatel kolem desáté hodiny večer vnikl do objektu a z prodejny ukradl tabákové výrobky. Krádeží způsobil předběžně vyčíslenou škodu za deset tisíc korun. Další škoda přibližně za padesát tisíc korun vznikla poškozením", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté provedli v lokalitě šetření. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a poškození cizí věci, po zloději pátrají.

Mladík byl pod vlivem alkoholu
V pondělí 5. února po sedmé hodině večer přijali policisté oznámení o opilém mladém muži, který ležel na chodníku v obci Vilémov na Havlíčkobrodsku. "Policisté zjistili, že se jedná o mladíka, kterému ještě nebylo osmnáct let. Mladík nebyl schopen provedení dechové zkoušky, následně si ho převzala do péče zdravotnická záchranná služba a sedmnáctiletý mladík byl převezen do havlíčkobrodské nemocnice. Policisté informovali odbor sociálně právní ochrany dětí. Zjišťují, za jakých okolností se mladistvý k alkoholu dostal", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová.

Pohřešovaného muže policisté vypátrali
V pondělí 5. února kolem deváté hodiny dopoledne přijali policisté oznámení od ženy, která měla obavu o svého blízkého. Z předchozí komunikace vyplynula obava, že by si muž mohl chtít ublížit. "Policisté zjistili o jednašedesátiletém muži dostupné informace a začali po něm okamžitě pátrat. Šetřením se jim postupně podařilo zjistit, že by se mohl nacházet v lokalitě obce nedaleko Havlíčkova Brodu. Do pátrací akce byl nasazen i policejní vrtulník, kterému se podařilo muže vypátrat i s jeho vozem na lesní cestě. Muž se nacházel ve vozidle ve špatném zdravotním stavu, proto byla na místo přivolána zdravotnická záchranná služba, která si muže převzala a převezla jej do havlíčkobrodské nemocnice", informovala M. Lébrová.

Havárie nákladní soupravy
V pondělí 5. února po deváté hodině dopoledne vyjížděli policisté k havárii nákladní soupravy, která se stala u obce Krokočín na Třebíčsku. "Devětačtyřicetiletý řidič jedoucí ve směru jízdy od obce Jinošov s nákladní vozem Mercedes Benz s návěsem najel na nezpevněnou krajnici, která se s ním utrhla, a vozidlo se převrátilo na bok. Ke zranění osob nedošlo", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Provedenou dechovou zkouškou u řidiče policisté požití alkoholu vyloučili. Při havárii vznikla předběžně vyčíslená škoda za více než 150 tisíc korun. Dopravní nehoda byla s řidičem vyřešena na místě uložením pokuty v příkazním řízení. (Foto - spodní obrázek)

Střet vozidel
V pondělí 5. února krátce po páté hodině odpoledne přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, ke které došlo na silnic mezi obcemi Polná a Brzkov na Jihlavsku. "Čtyřiašedesátiletý řidič jedoucí ve směru na obec Polná s osobním vozidlem Škoda po projetí zatáčky zřejmě vlivem nepřiměřené rychlosti dostal s vozidlem smyk, který nezvládl a přejel do protisměrné části silnice, kde došlo ke střetu s osobním autem Volkswagen, jehož řidička jela v opačném směru. Vozidlo Škoda bylo po střetu odmrštěno částečně mimo komunikaci. Auto Volkswagen bylo po střetu odhozeno do krajových svodidel. Při dopravní nehodě došlo ke zranění obou řidičů a dále spolujedoucího z vozidla Volkswagen", uvedla M. Lébrová. Místo nehody policisté ohledali a zadokumentovali. Provedenou dechovou zkouškou u obou řidičů požití alkoholu vyloučili. Při dopravní nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za 110 tisíc korun. Dopravní nehodu šetří policisté z dopravního inspektorátu Jihlava. (Foto - horní obrázek)

Řidič havaroval
V pondělí 5. února po páté hodině ráno došlo u obce Třeštice na Jihlavsku k dopravní nehodě. "Třiadvacetiletý řidič jedoucí ve směru od obce Třešť s osobním vozem Audi předjížděl autobus a při zařazování se zpět nezvládl řízení, dostal s vozidlem smyk, který nezvládl a vyjel s autem mimo komunikace, kde se vozidlo střetlo se stromem. Při nehodě ke zranění osob nedošlo", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Místo havárie policisté ohledali a zadokumentovali. Provedenou dechovou zkouškou u řidiče požití alkoholu vyloučili. Při dopravní nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za téměř 60 tisíc korun. Dopravní nehoda byla s řidičem vyřešena na místě uložením pokuty v příkazním řízení.

Usedl za volant v době zákazu řízení
V pondělí 5. února po desáté hodině dopoledne zastavili policisté u obce Meziboří na Žďársku osobní auto Citroën. "Kontrolou zjistili, že vozidlo řídí čtyřiačtyřicetiletý muž, který má od února loňského roku na základě rozhodnutí okresního soudu uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to na dobu tří let. Dále se muž odmítl podrobit dechové zkoušce, stejně tak i lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve v nemocničním zařízení. Policisté řidiči zakázali další jízdu", uvedla Michaela Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a dále z přestupku na úseku dopravy.

Opilý řidič skončil na záchytce
V pondělí 5. února po jedenácté hodině dopoledne zastavili policisté jednapadesátiletého řidiče auta Peugeot Boxer v obci Křoví na Žďársku. "U řidiče při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,83 promile alkoholu. Také opakované zkoušky u něho přítomnost alkoholu potvrdily. Lékařskému vyšetření v nemocničním zařízení se bezdůvodně odmítl podrobit. Policisté opilého muže zajistili a převezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala M. Lébrová. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Řidič pod vlivem alkoholu
V úterý 6. února po druhé hodině ranní zastavili policisté osobní vozidlo Peugeot v ulici Humpolecká v Pelhřimově. "U čtyřicetiletého řidiče naměřili při dechové zkoušce hodnotu 0,78 promile alkoholu. Přítomnost alkoholu potvrdila i opakovaná dechová zkouška, která vykázala obdobnou hodnotu. Policisté muži zakázali další jízdu", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání závažného přestupkového jednání na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   20. 4. 2024

• Legionář a úspěšný motocyklový závodník studoval gymnázium ve Velkém Meziříčí

Pátek   19. 4. 2024

• Mohelenská hadcová step má novou naučnou stezku i zázemí pro návštěvníky
• Dominika Mrkosová - policistka, plavkyně a maminka v jedné osobě. Z březnového plaveckého mistrovství přivezla na Vysočinu pět medailí
• Výstava S lilií i bez lilie připomene sté výročí třebíčského skautingu
• Z policejního deníku: opilý muž poškodil posuvné dveře na nádraží; způsobil nehodu a ujel
• Mladý cizinec zemřel při nehodě u Humpolce na dálnici D1, narazil do zaparkovaného kamionu

Čtvrtek   18. 4. 2024

• Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti. Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat
• Ve Velké Bíteši vysadili lípu svobody; v nedalekém Jáchymově bude otevřen sad s osmatřiceti ovocnými stromy
• Jihlavská nemocnice vybavila sanity moderními vysílačkami
• Měření rychlosti v pátek na Vysočině. Přehled vybraných míst měření rychlostních limitů
• Případem napadení psem se zabývají žďárští kriminalisté. V příspěvku, který se objevil na sociální síti, se objevily nepravdivé informace
• Z policejního deníku: řídil čtyřkolku i přes zákaz řízení vozidel; chodec po střetu s autem utrpěl zranění

Středa   17. 4. 2024

• Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
• Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
• Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
• U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
• Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
• Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024