Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 13.2 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Popeleční středa... k počátku postní doby 2007...
Popeleční středou, která letos připadá na 14. únor, vstupují křesťané do čtyřicetidenního postního období, jehož smyslem byla odedávna duchovní očista člověka.
Popeleční středa a Velký pátek jsou dnes v katolické církvi jedinými dny přísného postu v celém liturgickém roce. Popeleční středou začíná příprava na velikonoční svátky, která vrcholí na Velký pátek připomínkou Ježíšova utrpení a smrti.

Na Popeleční středu je věřícím křesťanům v chrámech udělován takzvaný popelec, tedy znamení kříže na čelo posvěceným popelem. Není bez zajímavosti, že tento popel vždy pochází výhradně z ratolestí vrby jívy - lidově nazývaných kočičkami - které byly posvěceny v předcházejícím roce na Květnou neděli. Popelec je znamením pokání, či lépe řečeno několikatýdenního procesu zcitlivění člověka před nadcházejícími Velikonocemi.

Tento proces se nazývá postní dobou, která je v liturgii celých pěti týdnů před Květnou nedělí vyjádřena viditelně zejména tichostí bohoslužeb, holými oltáři bez květinové výzdoby a kající fialovou barvou mešních rouch.

Již velmi brzy se slavnostní počátek pokání stanovil na začátek čtyřicetidenního půstu (tzv. Quadragesimy), a to původně na pondělí po první neděli postní, později však právě na Popeleční středu. Kajicníci se přitom v raných dobách církve v tento den oblékali do kajícího rucha a posypávali se popelem. Pak následoval obřad symbolického vyobcování z církve, který se zejména v Galii prováděl velmi dramaticky. Oblékání zvláštního kajícího roucha a sypání popelem na výraz smutku a kajícího myšlení je známo již ve Starém zákoně a v pohanské antice...

Přitom se klerikům a laikům mužského pohlaví sypal popel na hlavu a ženám se dělal popelem kříž na čele. Zvláštní modlitba pro žehnání popela se vyskytuje až v 11. století. Předpis o tom, že se k získání popela k udělení popelce pálí ratolesti z předcházejících Velikonoc, nacházíme poprvé až ve 12. století.

Foto: ilustrační
Leo ŠVANČARA



Zpět nahoru na obsah...

Ochotníci podpoří domácí hospic Bárku
Rantířovští ochotníci a DKO Jihlava pořádají benefiční divadelní vystoupení pro Bárku – domácí hospic. V neděli 21. Dubna 2024 uvedou v divadelním sále „Cimrmanovskou“ pohádku z dílny Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka Dlouhý, Široký a Krátkozraký. Výtěžek bude využit na nákup osobního automobilu pro zdravotní sestry hospice.
V loňském roce se ochotníků dvakrát za sebou podařilo vyprodat divadelní sál a Bárce předali bezmála čtvrt milionu korun. Po nedávném dvojím lednovém velmi úspěšném uvedení pohádky v Rantířovském sále se opět domluvili na benefici v DKO. „Vstupné z prvních letošních vystoupení jsme předali stacionáři pro handicapované, a pokud naše dovádění může ještě někomu pomoci, chceme to udělat. Loňský rok je nezapomenutelný, když se ta atmosféra podaří zopakovat, bude to jistě opět výjimečné,“ komentuje vystoupení starosta Rantířova a jeden z ochotnických herců Tomáš Novotný.

Vstupné na divadelní představení je dobrovolné, ale minimální částka je 200 Kč. Horní hranice je neomezená. Předprodej bude probíhat v předprodeji DKO v tradičních časech a mimo ně budou lístky k dostání i na recepci FU. Na obou místech bude zapečetěná pokladnička a peníze budou okamžitě vhozeny právě do nich. DKO Jihlava se stejně jako v loňském roce zřekla úhrady všech nákladů na akci a kompletní výtěžek pomůže proto Bárce. V případě vyprodání představení od 19 hodin, zvažují organizátoři možnost přidání druhého vystoupení.

„Naše sestřičky jezdí po celém okrese Jihlava a občas naši rychlou pomoc brzdí nedostatek aut. Zkoordinovat návštěvy celého zdravotního týmu s poměrně velkým okruhem podle akutnosti a potřeb pacientů je někdy hodně náročné. Zbytečně pak mohou klienti a jejich rodiny prožívat těžké chvíle. Osobní automobil nám moc pomůže,“ vysvětluje využití sbírky vedoucí Bárky Markéta Brestovská.

Domácí hospic Bárka je součástí Oblastní charity Jihlava a jejím posláním je prostřednictvím zdravotní, sociální, psychologické a duchovní podpory umožnit těžce a nevyléčitelně nemocným prožít poslední období svého života doma, v kruhu svých blízkých. Působí po celém okrese Jihlava a poskytuje své služby jak dospělým, tak dětským klientům.
Petr PALOVĆÍK



Zpět nahoru na obsah...

Beseda věnovaná Josefu Toufarovi v havlíčkobrodském muzeu
Beseda s Milošem Doležalem o životním příběhu číhošťského faráře Josefa Toufara se bude konat ve čtvrtek 22. února od 17 hodin v Muzeu Vysočiny v Havlíčkově Brodě.
Miloš Doležal bude vyprávět životní příběh číhošťského faráře Josefa Toufara, tajemství křížku a havlíčkobrodské souvislosti.

Miloš Doležal je autorem knih Jako bychom dnes zemřít měli a Krok do tmavé noci, které jsou Toufarově osudu podrobně věnovány.

Beseda je součástí doprovodného programu k aktuální výstavě A nebe bylo plné hvězd, která je věnovaná komunistické perzekuci řeholníků v 50. letech minulého století v rámci, s procesy, zavíráním kněží a klášterů, posíláním duchovních na nucené práce v rámci Akce K.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

V jihlavské zoo spatřila světlo světa mláďata leguánů fidžijských
V Tropickém pavilonu v zoologické zahradě v Jihlavě se v uplynulém týdnu vyklubala na svět dvojice leguánů fidžijských.
Leguáni fidžijští (Brachylophus fasciatus) žijí na souostroví Fidži a jsou to nejbližší příbuzní velkých amerických druhů leguánů. Zde obývají stromové a keřové patro tropických lesů. Jejich předkové dorazili na souostroví Fidži z amerického kontinentu na plovoucí vegetaci.

Latinský název Brachylophus je odvozený ze starořeckého slova brachys – „krátký“ a lophos – „hřeben“ - to odkazuje na krátký ostnatý hřebínek táhnoucí se po jeho hřbetě. Slovo fasciatus je latinského původu, a znamená „pruhovaný“.

Leguán fidžijský je býložravec. Živí se výhonky listů a plodů nebo i květy keřů a stromů. Zejména pak květy ibišku. Také nepohrdne ovocem a pochutná si rád na banánech nebo papájách. V zajetí se mladiství živí i hmyzem v dospělosti tento druh potravy zpravidla odmítají.

Tento leguán má velmi nápadný pohlavní dimorfismus - samci jsou větší se zelenými a tyrkysovými pruhy, naopak samice jsou menší a celé zelené. Zatím to tedy vypadá, že obě mláďata jsou samice. "S jistotou to ale budeme vědět až povyrostou a vybarví se", řekla mluvčí jihlavské zoo Simona Kubíčková.

Foto: Daniela Oberreiterová
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   9. 10. 2024

• Dekorační květy obohatily sortiment v pelhřimovském turistickém informačním centru
• Táborská zoo slaví narození čtrnáctého zubra. Jméno nejmladší zubřici opět vyberou fanoušci zoo
• Výstava Kniha v muzeu v Havlíčkově Brodě představí práci kurátorů a ukáže i pracně tvořené rukopisy
• Lev Simba si východy slunce úplně užívá. V táborské zoo je můžete zažít i vy
• Urologové v Jihlavě provedli unikátní implantaci umělých svěračů močové trubice
• Chodkyni v Jaroměřicích nad Rokytnou srazila dodávka, žena na místě podlehla zraněním

Čtvrtek   3. 10. 2024

• Brusel umožní opětovné vyhubení vlků, státy EU snížily jeho ochranu
• Organizovaná skupina způsobila v jihlavské firmě škodu za více jak dva miliony korun
• Zrekonstruovaná Zelená komnata v Třebíči nabídne nové archeologické objevy

Středa   2. 10. 2024

• Chovatelská výstava v Bohdalově představí na tři tisíce králíků, drůbeže, koz, ovcí i terarijních zvířat
• Slavnostní premiéra seriálu Dcera národa za přítomnosti herců i filmového štábu proběhne v Havlíčkově Brodě
• V bazilice v Třebíči zazní utajený poklad Mše ke sv. Prokopovi a oratorium Jephtha Georga Fridricha Händela
• Komentované krmení, Výstava na stromech či film Kávová budoucnost v jihlavské zoo u příležitosti Dne zvířat
• Okolí smírčího kamene ve Velkém Meziříčí je upraveno, památník připomíná záhadné úmrtí dvaadvacetiletého Jakuba
• Výstava fotografií v parku vysoké školy v Jihlavě představí život pěstitelů kávy, kakaa a banánů

Úterý   1. 10. 2024