Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 1.4 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Povídání o historii i životě včel v novoměstském kulturním domě
Povídání o včelách – včela jako jedinec, včelstvo jako superorganismus v podání Lady Vančišinové se bude konat ve čtvrtek 4. dubna od 17 hodin v konferenčním sále číslo 1 kulturního domu v Novém Městě na Moravě.
Mimo povídání o historii včel, jejich vývoji, životě a hierarchii ve společenství tohoto pospolitého hmyzu doplní přednášku zahrne i praktické ukázky. K vidění, ale třeba i osahaní tak budou voskové plástve, úly či další včelařské vybavení. Navíc účastníky přednášky o včelách čekají ochutnávky, ale i čichové vjemy, zaposlouchání se do zvuků, které včeličky vydávají.

Včela medonosná neboli Apis mellifera je nejpilnější hmyz žijící ve společenství, bolestivě bodající, ale produkující tu nejsladší dobrotu na světě – med. Včela kdysi zdomácněla v Asii, v současnosti je však důvěrně známá po celém světě.
Včelí společenství je jako jedno velké království, kterému vládne jediná královna. V každém takovém království musí být hodně včel, aby bylo království bohaté. Proto je v úle neustálý shon a plno práce, každá včelička se snaží pomáhat podle toho, co dovede.

Vstupné je dobrovolné.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

František Bernard Vaněk, autor románu Na krásné samotě, zemřel 1. dubna 1943 v Dachau
Kněz, básník a spisovatel. Farář na Křemešníku a pelhřimovský děkan František Bernard Vaněk.
Na své první kaplanské místo nastoupil mladý kněz Vaněk do Pelhřimova v roce 1897. V roce 1902 se pak stal farářem na Křemešníku. A právě zde František Bernard Vaněk prožil svá nejradostnější kněžská léta.

V klidu mystického křemešnického poutního komplexu vnímavý farář Vaněk sbíral podněty pro svůj pozdější román Na krásné samotě. Již v těchto letech působil úspěšně jako redaktor "Kazatelny" a byl jedním z básníků Katolické moderny.

V roce 1907 se František Bernard Vaněk stal pelhřimovským děkanem a nadále rozvíjel svůj literární talent. Po sbírce náboženské poesie "Sacerdotium" se František Bernard Vaněk dostal k beletrii. Jeho idylický román z prostředí křemešnické fary Na krásné samotě měl v roce 1938 u čtenářů velký úspěch a byl poctěn i cenou České akademie věd a umění.

Dalším Vaňkovým románem z Českomoravské vysočiny byl román "Na srdci", ve kterém vylíčil životní osudy lidí na Pelhřimovsku.

Za heydrichiády byl však děkan Vaněk zatčen gestapem a internován v v Terezíně a později na kněžském oddělení koncentračního tábora v Dachau a zde sedmdesátiletý pelhřimovský děkan František Bernard Vaněk umírá právě 1. dubna 1943.
Leo ŠVANČARA



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   15. 4. 2025

• Dětská pohotovost v jihlavské nemocnici čelí zneužívání a problémům s nerovnoměrným rozložením služeb
• Upleťte si pomlázku a najděte velikonoční vajíčko v táborské zoo

Neděle   13. 4. 2025

• Truck Trial v Pístově u Jihlavy: Když se monstra z oceli utkají s nezdolným terénem

Sobota   12. 4. 2025

• Výstava Leteckomodelářského klubu v zámeckých konírnách v Třebíči
• Květinové vazby na zámku ve Velkém Meziříčí budou k vidění po celé Velikonoce

Čtvrtek   10. 4. 2025

• Cesta z Třebíče na Pekelný kopec ožije mraveništěm, obřím včelím úlem či pavučinou
• Nemocnice v Pelhřimově modernizuje diagnostiky kolorektálního karcinomu
• Smetanovy sady v Jihlavě čeká oživení: park dostane nové stromy, keře i cesty
• Pašijová hra Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou
• Kreativní velikonoční tvoření a prohlídky v jaderné elektrárně v Dukovanech

Úterý   8. 4. 2025

• Řidič Mercedesu se obcí prohnal rychlostí 126 kilometrů v hodině, přišel o řidičský průkaz
• V jihlavské nemocnici na Den zdraví poradí kuřákům i nastávajícím maminkám

Čtvrtek   3. 4. 2025

• Zoo v Jihlavě zpřísňuje opatření kvůli nebezpečí slintavky a kulhavky, sobotní Den ptactva se konat bude
• Puma Líla z táborské zoo zve na sobotní oslavu svých 12. narozenin
• Nejmladší malířka se ve třech letech stala rekordmankou
• Screening aneurysmatu břišní aorty: Šance na včasné odhalení a záchranu života

Středa   2. 4. 2025