Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 4.4 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
Poprvé v historii se v zoologické zahradě v Jihlavě poslední březnovou neděli vylíhla mláďata emu hnědých. Loni samice emu sice snesla vejce,, ale nezkušený samec si s rodičovskými povinnostmi úplně neporadil a mláďata se nenarodila, letos však již zodpovědně seděl na vejcích a to se vyplatilo. Samec nyní na mláďata starostlivě dohlíží a hrdě je vodí po výběhu. Mláďata se hned po vylíhnutí živí stejnou stravou jako dospělí jedinci, takže je momentálně učí kde si najít potravu a zároveň je i chrání.
Emu hnědé chová zoologická zahrada v Jihlavě od roku 2008. Současný samec pochází ze Zooparku Na Hrádečku v roce 2020 a ve stejném roce přišla samice ze Zoo Tábor. Oba se vylíhli v roce 2020.

Domovem dalších čtyřčat je také z Austrálie. U hus kuřích mohou návštěvníci ve výběhu vidět celou rodinku. Minulý týden chovatelé objevili v ubikaci čtyři šedočerné přírůstky. První dny omladina trávila v bezpečí domova, jarní slunce je ale vylákalo ven a už zkoumají výběh. Samice je vodí za sebou a samec urputně brání nejen svoji rodinu, ale celé teritorium. Jedná se o doopravdy odvážné ptáky, které si troufnou i na mnohem většího nepřítele. Zaměstnanci zoo prosí návštěvníky, aby byly u jejich výběhu ohleduplní a samce neprovokovali.

Husy kuří jsou v zoo od roku 1985 a za tu dobu se zde vyklubalo na svět již třiadvacet mláďat včetně těch letošních. Samec je zde od roku 2019 a přijel ze Zoo Ostrava jako pětiletý, samice přijela jako roční ze Zoo Praha v roce 2014.
Simona KUBÍČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
Na jihlavském náměstí vzplála před pětapadesáti léty lidská pochodeň. Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se zde pokusil upálit o Velikonocích 4. dubna 1969 Evžen Plocek. Vážně popálený pak 9. dubna zemřel v nemocnici v Jihlavě. Sebeobětováním navázal Evžen Plocek na odkaz Jana Palacha a Jana Zajíce. Na rozdíl od nich o jihlavské zápalné oběti široká veřejnost dlouho nevěděla. Ač se rozloučení s Evženem Plockem účastnily stovky lidí, komunistickému režimu se podařilo zabránit šíření informace o jeho činu v médiích.
Evžen Plocek (29. října 1929 Jihlava – 9. dubna 1969 Jihlava), chlapec z dělnické katolické rodiny, navštěvoval Orla a dělnický skautský oddíl. Od roku 1943 se učil nástrojařem a po válce pracoval v jihlavském Motorpalu. V roce1953 oženil se a o rok později se mu narodil syn. V roce 1955 vstoupil do KSČ a stal se placeným předsedou ROH a v roce 1968 angažoval se jako reformní komunista pro změny které přineslo Pražské jaro, reprezentoval jihomoravský kraj na (tzv. vysočanském) sjezdu KSČ, který se postavil proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy do ČSSR v srpnu 1968. Byl rozhodnut pokračovat v reformní činnosti i po srpnové okupaci republiky.

V roce 1969 po dubnovém plénu ÚV KSČ si uvědomil neuskutečnitelnost svých snů, a tak na Velký pátek 4. dubna 1969 navštívil Evžen Plocek cestou ze zaměstnáni své rodiče. Poté odešel na jihlavské náměstí. Zde se okolo 18. hodiny polil ředidlem. Cestou k budově okresního výboru KSČ odhodil dva složené papíry s texty: "Pravda je revoluční - napsal Antonio Gramsci" a "Jsem pro lidskou tvář - nesnáším necit - Evžen".

Před sídlem strany škrtl sirkou. Ředidlo se vznítilo. Protože na náměstí stály houpačky a kolotoče, lidé se nejdříve domnívali, že jde o nějakou pouťovou atrakci. Až po chvíli přispěchali na pomoc a byl odvezen do jihlavské nemocnice.

Přes mnohé překážky se pracovníkům Motorpalu podařilo uspořádat v Jihlavě veřejný pohřeb. V tisku se o sebeupálení Evžena Plocka kromě dvouřádkového oznámení neobjevilo ani slovo.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
Policisté se obracejí na veřejnost s žádostí o spolupráci při šetření dopravní nehody, která se stala ve středu 3. dubna před osmou hodinou ráno na ulici Koželská v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Dosud nezjištěný řidič jedoucí směrem na Kožlí pravděpodobně s modrým osobním autem předjížděl na přímém úseku ve stoupání jiné osobní vozidlo, přičemž se střetl s nezletilým chodcem, který šel také směrem na obec Kožlí po chodníku. Chodec utrpěl zranění, které si vyžádalo lékařské ošetření. Řidič vozidla po střetu pokračoval dál ve směru jízdy.
Po přijetí oznámení o dopravní nehodě provedli policisté šetření. Místo ohledali a zadokumentovali. V současné době se obracejí na řidiče, který v daném úseku předjížděl, ale i na řidiče předjížděného vozidla, aby se přihlásili na tísňové lince 158.

Policisté uvítají také svědectví dalších osob, které okolnosti dopravní nehody viděly a mohly by tak poskytnout důležité informace k dopravní nehodě. Zároveň se obracejí také na řidiče, kteří místem projížděli a mají ve vozidle palubní kameru, která průběh dopravní nehody, případně situaci před nebo po ní zaznamenala, aby se přihlásili.
Michaela LÉBROVÁZpět nahoru na obsah...

Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
Policisté z dálničního oddělení Velký Beranov přijali ve středu 3. dubna časně ráno – krátce po druhé hodině – oznámení od obsluhy čerpací stanice na 95,5 kilometru dálnice D1 směr Brno, že u čerpací stanice natankoval řidič osobního vozidla VW Passat pohonné hmoty za téměř tři tisíce korun a bez zaplacení z místa ujel. Obsluha policistům uvedla podrobný popis osobního vozidla, včetně jeho registrační značky.
Informaci o újezdu vozidla přijala nejbližší policejní hlídka, která se snažila vozidlo na dálnici D1 zastavit, ale jeho řidič na pokyny k zastavení nijak nereagoval a pokračoval v jízdě směrem na Brno, když na exitu 112 Jihlava sjel z dálnice a pokračoval v ujíždění směrem na Jihlavu. Policejní hlídka ujíždějící vozidlo stále pronásledovala s cílem toto vozidlo zastavit. Operační důstojník integrovaného operačního střediska předal informace o pronásledování vozidla dalším policejním hlídkám, protože pronásledované vozidlo projíždělo vysokou rychlostí po silnici I/38 ve směru na Znojmo. Na okružní křižovatce v katastru obce Markvartice na Třebíčsku řidič pronásledovaného vozidla nezvládl řízení a havaroval s vozidlem mimo komunikaci, když skončil na přilehlém poli. Ve vozidle cestovala kromě řidiče ještě jedna spolujezdkyně. Policejní hlídka z pohotovostního a eskortního oddělení, která se do pronásledování také zapojila, použila poté, co posádka neuposlechla výzvy k zastavení a vystoupení z vozidla, donucovací prostředky, a to hrozbu namířenou střelnou zbraní a poté hmaty, chvaty a pouta. Policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku ke zjištění případné přítomnosti alkoholu v krvi. Dechová zkouška měla negativní výsledek. Policisté zjistili, že ani řidič ani jeho spolujezdkyně nebyli za jízdy připoutání bezpečnostním pásem. Oba se při nehodě lehce zranili, přivolaná zdravotnická záchranná služba je ošetřila na místě a poté za asistence policejní hlídky převezla k dalšímu vyšetření do jihlavské nemocnice. Havarované vozidlo bylo po nehodě nepojízdné a cestou správce komunikace byl zajištěn jeho odtah. Při nehodě vznikla na vozidle hmotná škoda ve výši 80 000 korun.

Kontrolou dokladů u řidiče policisté zjistili, že vozidlo řídil devatenáctiletý státní příslušník Rumunska, který měl dvakrát vyslovený zákaz řízení motorových vozidel a neměl tedy za volantem co dělat. Poslední zákaz řízení má platná až do roku 2025. Na sedadle spolujezdce seděla dvacetiletá státní příslušnice Moldavska. Prvotní kontrolou dokladů u této ženy policisté zjistili, že na území České republiky zřejmě pobývá nelegálně. Proto byla zajištěna a k provedení dalších procesních úkonů si ji převzali policisté z odboru cizinecké policie. Provedenou lustrací v informačních systémech a podle otisků vstupních razítek bylo zjištěno, že cizinka pobývá od 26. prosince 2023 na území členských států Evropské unie, Islandské republiky, Lichtenštejnského knížectví, Norského království a Švýcarské konfederace bez platného oprávnění k pobytu, i když k tomu není oprávněna. Po provedení dalších procesních úkonů bylo na odboru cizinecké police Krajského ředitelství policie kraje Vysočina s cizinkou za přítomnosti tlumočníka zahájeno správní řízení ve věci správního vyhoštění. S účastnicí řízení byl sepsán protokol o výslechu a následně policisté vydali rozhodnutí o správním vyhoštění a rozhodnutí o povinnosti uhradit náklady řízení. Policisté v rozhodnutí stanovili dobu, po kterou nelze cizince umožnit vstup na území členských států Evropské unie, v délce deseti měsíců. Svým jednání se cizinka dopustila přestupku tím, že pobývala na území bez platného oprávnění k pobytu, ač k tomu není oprávněna. Za tento přestupek ji policisté v příkazním řízení uložili pokutu ve výši 1000 korun.

Řidiče si jako osobu podezřelou ze spáchání protiprávního jednání převzali policisté z dálničního oddělení Velký Beranov, kteří ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a za účasti tlumočníka s mužem vedli zkrácené přípravné řízení. Muže po převzetí podezření ze spáchání přečinu propustili ze zadržení. Újezd od čerpací stanice bez zaplacení pohonných hmot policisté zadokumentovali jako přestupek proti majetku, stejně tak dopravní přestupek neuposlechnutí výzvy, kdy řidič nereagoval na výzvy k zastavení vozidla. Oba přestupky odevzdají policisté k řešení do správního řízení místně příslušnému správnímu orgánu.
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže
Z volně přístupného lesního pozemku u obce Mostiště v místech zvaných Strnádkách ukradl neznámý zloděj na pětatřicet kubíků palivového dřeva. Škoda činí přes sedmdesát tisíc korun. Policisté po zloději od středy 3. dubna pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Vandal poničil okna školy
Policisté pátrají po pachateli, který v ulici Švermova ve Žďáře nad Sázavou poškodil skleněné výplně a způsobil tak předběžnou škodu za více než dvacet tisíc korun. Ke spáchání činu došlo v době od čtvrtka 28. března do úterních dopoledních hodin. "Pachatel na budově školy poškodil celkem šest skleněných výplní oken. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Po pachateli policisté pátrají.

Muž se vloupal do restaurace
Policisté z obvodního oddělení Jemnice zadokumentovali případ krádeže vloupáním do restaurace v obci Třebelovice na Třebíčsku. "Pachatel v přesně nezjištěné době v období od nočních hodin v úterý 2. dubna do ranních hodin následujícího dne vnikl po rozbití skleněné výplně okna do místní restaurace, kde odcizil cigarety, alkoholické nápoje a mražené potraviny. Na místo byly po přijetí oznámení vyslány policejní hlídky, včetně policejního psovoda, který se zapojil do pátrání po pachateli. Policistům se podařilo ve velice krátké době zadržet muže, který je důvodně podezřelý z tohoto vloupání. Šestadvacetiletého muže jsme zadrželi jako osobu podezřelou. Vzhledem k tomu, že muž byl v podnapilém stavu, tak ho policisté eskortovali k vystřízlivění na protialkoholní záchytnou stanici do Jihlavy", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže vloupáním. Zloděj způsobil majiteli škodu v celkové výši přesahující devět tisíc korun. Ve věci policisté povedou zkrácené přípravné řízení.

Vandal počmáral fasádu garáže
Policisté od středy 3. dubna prověřují poškození řadové garáže na ulici Reynkova v Havlíčkově Brodě, při které vznikla předběžně vyčíslená škoda za patnáct tisíc korun. Ke spáchání činu došlo od večerních hodin středy 27. března do ranních hodin následujícího dne. "Pachatel nasprejoval červenou barvou na bílou fasádu garáže téměř čtyř metrový nápis", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, případ prověřují, po pachateli pátrají.

Opilý muž skončil na záchytce
Ve středu 3. dubna krátce před jedenáctou hodinou večer přijali policisté oznámení od muže, který měl obavu o svého kamaráda, neboť ze společné komunikace vyplynulo, že by si mohl chtít ublížit. "Policisté ihned vyjeli na ulici Nádražní v Havlíčkově Brodě, kde se měl muž nacházet. Při dechové zkoušce policisté naměřili osmadvacetiletému muži hodnotu 1,85 promile alkoholu. Policisté přivolali zdravotnickou záchrannou službu. Po vyšetření lékařem policisté opilého muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala M. Lébrová.

Střet vozidla s chodkyní
Ve středu 3. dubna po deváté hodině dopoledne došlo na ulici Palackého náměstí v Novém Městě na Moravě na Žďársku k dopravní nehodě. "Senior jedoucí s osobním autem Seat ve směru od ulice Žďárská přehlédl na vyznačeném přechodu pro chodce přecházející ženu, a došlo ke střetu. Chodkyně po nárazu upadla na vozovku. Při dopravní nehodě utrpěla zranění a byla zdravotnickou záchrannou službou převezena do novoměstské nemocnice", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Dechovými zkouškami u řidiče i přecházející ženy požití alkoholu vyloučili. Dopravní nehodu šetří policisté z dopravního inspektorátu Žďár nad Sázavou. (Foto)

Střet osobního vozidla a autobusu
Policisté přijali ve středu 3. dubna kolem půl šesté ráno oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici II/ 352 u města Polná na Jihlavsku. "Podle prvotního šetření na místě nehody policisté zjistili, že řidička osobního auta Hyundai projížděla po silnici od Polné k obci Ždírec. Po projetí levotočivé zatáčky došlo ke střetu levé přední části osobního automobilu s levou přední částí autobusu Mercedes-Benz, jehož řidič jel v protisměru", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. U obou řidičů policisté provedli dechové zkoušky na alkohol a obě dechové zkoušky měly negativní výsledky. Při dopravní nehodě došlo k lehkému zranění řidičky, která byla na místě dopravní nehody ošetřena posádkou zdravotnické záchranné služby. Ke zranění jiných osob nedošlo. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda na obou vozidlech v celkové výši 70 000 korun. Další okolnosti dopravní nehody, zejména míra zavinění, jsou předmětem dalšího šetření ze strany policisté dopravního inspektorátu Jihlava.

Při nehodě se zranili tři lidé
Policisté přijali ve středu 3. dubna kolem půl sedmé večer oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici I/38 na dálničním přivaděči u Jihlavy - Bedřichova ve směru jízdy od Jihlavy před sjezdem na průmyslovou zónu. "Pětatřicetiletá řidička s osobním autem Ford projížděla po silnici a jela v pravém jízdním pruhu, když před sjezdem na ulici Sokolovská se snažila předjíždět před sebou jedoucí vozidla, která jela v levém jízdním pruhu. Při tomto manévru se zřejmě nechovala dostatečně opatrně a ukázněně a svojí jízdou a manévrem při předjíždění ohrozila řidiče auta Škoda, jedoucího v daný okamžik v levém jízdním pruhu. Následně došlo ke střetu levé zadní části vozidla Ford s pravou přední částí vozidla Škoda. Po střetu s vozidlem Škoda dostala řidička s vozidlem Ford smyk, který nezvládla a vyjela vpravo mimo komunikaci do travnatého příkopu, kde se vozidlo převrátilo na pravý bok a havarovalo", uvedla Dana Čírtková. Při dopravní nehodě došlo k hmotné škodě na obou vozidlech v celkové 90 000 korun. Při dopravní nehodě došlo k lehkému zranění řidičky vozidla Ford a jejích dvou spolujezdců, kteří byli na místě nehody ošetření posádkou zdravotnické záchranné služby a následně byli převezeni do Nemocnice Jihlava k dalšímu vyšetření. Ve vozidle ještě cestovali dva nezletilí spolujedoucí, kteří při dopravní nehodě neutrpěli žádné zranění. Policisté provedli u řidičů obou vozidel dechové zkoušky, jejichž výsledky byly negativní. Další okolnosti dopravní nehody jsou předmětem šetření policistů z dopravního inspektorátu Jihlava.

Muž řídil přes uložený zákaz a odmítl dechovou zkoušku
Ve středu 3. dubna po desáté hodině večer kontrolovali policisté v Počátkách na Pelhřimovsku řidiče osobního auta Volkswagen. "U čtyřicetiletého řidiče zjistili, že má od poloviny března na základě rozhodnutí městského úřadu uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu 18 měsíců. Dále se muž odmítl podrobit dechové zkoušce, stejně tak i lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve v nemocničním zařízení", uvedla Michaela Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a z přestupku na úseku dopravy. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   16. 6. 2024

• Výstava věnovaná svatojánským bylinkám a zvykům v havlíčkobrodském muzeu
• Akrobatické létání, historické letouny, muzika, soutěže i divadlo - to vše nabídne Airshow a dětský den v Chotěboři
• Na křižovatce ulic Brněnská – Okružní naproti supermarketu Tesco v Jihlavě budou v úterý 18. června od 11 hodin vypnuté semafory, dopravu budou řídit soutěžící policisté
• Třebíčská nemocnice hodlá pořídit sstém pro centrální míchání dialyzačního roztoku a inkubátor pro nedonošená miminka
• Z policejního deníku: zloděj poškodil stánek, dovnitř se stejně nedostal; muž házel do oken kamení a poškodil auto

Sobota   15. 6. 2024

• Zabavené chladnomilné šelmy naleznou dočasný azyl v Táboře. Zoo otevřela unikátní záchranné centrum
• Po nárazu do stromu na silnici mezi Kamenicí a Pavlínovem zemřel řidič osobního auta
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: hrací skříňky a přístroje
• Barokní socha svatého Václava stojí v Kotlářské ulici v Třebíči
• Lidé mohou posílat peníze na účet a pomoci tak obětem požáru, který vzplál v domě v Novodvorské ulici v Třebíči
• Táborská zoo odchovala další dvě zubří mláďata. Jména jim opět vybere veřejnost, šťastlivci zubry osobně nakrmí

Pátek   14. 6. 2024

• Třináctiletá samice levharta perského porodila první mládě, samička se má čile k světu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 30 tisíc; řidič pod vlivem drog a bez řidičáku z místa dopravní nehody utekl
• Uplynulo čtyřicet let od úmrtí architekta Bedřicha Rozehnala, projektoval nemocnici v Novém Městě na Moravě. Do zdravotnických staveb vnesl světlo, vzduch
• Volně pobíhající psi na okraji Jihlavy směrem na Pístov ohrožují hnízdící čejky chocholaté
• Speciální kontrola se zaměřila na měření emisí. Při zjištění závady u vozidla omezili technickou způsobilost na dobu třiceti dnů
• Důvěřivá prodavačka z Jihlavska odběhla muži pro vodu, přišla o třicet tisíc. Policisté zloděje z Mostecka dopadli

Čtvrtek   13. 6. 2024

• Eliška Přemyslovna se vrátí do Jemnice, začne slavnost Barchan
• XXI. ročník Mezinárodní veterán rallye historických motocyklů Pacovský okruh se koná u příležitosti 120. výročí založení mezinárodní motocyklové federace FIM
• Domácí hospic Bárka zakoupil nový automobil z peněz získaných z benefičních akcí
• Muž nabízel vstupenky i na Mistrovství Evropy ve fotbale. Vstupenky koupené mimo oficiální prodej si raději zkontrolujte, mohly by být falešné!
• Kriminalisté na Jihlavsku dopadli jednapadesátiletého distributora pervitinu
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta a traktoru peníze a naftu; řidič nákladní soupravy poztrácel balíky sena

Středa   12. 6. 2024

• Pelhřimovští policisté zachránili muže, který spadl do koryta řeky, za odvahu obdrželi od krajského ředitele ocenění
• Štursův třešňový sad u Vříště se bude kosit ručně, dobrovolníci se mohou hlásit již nyní
• Pelhřimov se pokloní padlým na západní frontě
• Nemocnice Mostiště otevřela novou ambulanci nutriční péče
• Nové videolaryngoskopy pomáhají v jihlavské nemocnici denně na operačních sálech
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za lékaře, námořníky či lodní inženýry
• Z policejního deníku: zloděj se do stánku nedostal; opilý řidič s pracovním strojem způsobil nehodu, nadýchal 3,51 promile

Úterý   11. 6. 2024

• Tradiční setkání automobilů značky Fiat i dalších historických vozů ve Svratce
• Laky Mari pokřtí v Třebíči své autorské EP Zvířecí Triptych
• Zakoupením nocleženek lze pomoci lidem bez domova strávit noc v teple a bezpečí
• Konference Spor o smysl dějin husitství ve dvacátém století v krajské knihovně v Havlíčkově Brodě
• Streetworkeři v jihlavských ulicích se snaží získat důvěru u mladých lidí a nabídnout jim pomoc
• Devatenáctiletý recidivista z Jindřichohradecka distribuoval v Jihlavě drogy dál, skončil v policejní cele
• Pohřešovaný senior byl nalezen mrtvý
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl alkohol a tabákové výrobky; hledaný muž putoval do vězení

Pondělí   10. 6. 2024

• Běh Chýnovská desítka na Táborsku již tuto sobotu
• V panelovém domě v Třebíči hořel byt, hasiči evakuovali jednadvacet osob, škoda je osm milionů
• Zábrany u Jarošovského Kacíře na Třebíčsku ochrání obojživelníky
• Kraj Vysočina má spolu s Prahou nejnižší nezaměstnanost v ČR. Nadcházející léto přeje rekvalifikacím, ale studenti raději užívají prázdniny
• Z policejního deníku: vloupání do karavanu; nález dělostřeleckého granátu z druhé světové války; opilý cyklista boural

Neděle   9. 6. 2024

• Hraná povídka Já, legenda zavede diváky do časů, kdy do Pelhřimova vstoupil krutý pán Karel z Říčan
• Stádečko nyal nížinných v jihlavské zoo se rozrostlo o malou samičku
• Olejomalby Magdaleny Křenkové Florianové vystavené na nádvoří hradu Roštejna vytvářejí inspirativní zážitek
• Klienti nízkoprahového centra v Jihlavě pomohou s úklidem města, za stravenku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl elektrokolo za padesát tisíc; auto se samo rozjelo a narazilo do rohu domu

Sobota   8. 6. 2024

• Do Dolní Jablonné se doplazil ceněný šnek, důvodem je zastávka v podobě selské světnice
• Povídání o brodských vilách s Michalem Kampou a Alešem Římanem
• V Břevnici na Havlíčkobrodsku ukradl zloděj z budovy obecního úřadu vlajku Evropské unie
• V Jihlavě na Skalce má veřejnost k dispozici nové multigolfové hřiště

Pátek   7. 6. 2024

• Moderní vzdělávání pro jaderné odborníky: Dukovany otevřely novou budovu pro zaměstnance a spolupracovníky
• Nově zrekonstruovaná Stará radnice v Havlíčkově Brodě poslouží jako Turistické informační centrum
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; auto srazilo cyklistu, ten utrpěl zranění
• Při střetu osobního auta s vozidlem záchranářů utrpělo zranění pět lidí, přiletěly dva vrtulníky

Čtvrtek   6. 6. 2024

• Puma ze zrušeného chovu nalezla díky táborské zoo lepší domov v Rakousku
• Řeka Svratka u Sedlišť bude vrácena do původního koryta, prodlouží se tak téměř o půl kilometru
• Vzpomínkové setkání hospice Bárka doprovodí Bee Band, lodičku se zapálenou svíčkou může po vodě poslat každý
• Anglický mastif Uriáš je nejtěžší pes v České republice, váží 125 kilogramů
• Senior s kolem sjel do příkopu, havaroval a na místě zemřel
• Z policejního deníku: mladíci ničili vagony, skončili na policii

Středa   5. 6. 2024

• Majitelé nemovitostí v Jihlavě by měli mít v den svozu nachystané popelnice nejpozději v šest ráno
• Vážně nemocným dětem bude věnována Noc snů - prohlídka jihlavské zoo
• Fotografický snímek z rozhledny Pípalka na Křemešníku zachycuje krajinu v největší vzdálenosti
• Mladík v Jihlavě na ulici vyhrožoval známému a ještě ho okradl; skončil zpátky v zařízení pro mládež, odkud utekl
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do prodejny; opilý muž napadal partnerku, skončil na záchytce

Úterý   4. 6. 2024

• Pouťové veselí ve Velkém Meziříčí nabídne koncerty, divadlo, tanec, atrakce i interaktivní prohlídku kostela sv. Mikuláše
• Povídání o poutním místě plném zázraků Kostelním Vydří
• Muzejní noc a noc kostelů v Moravských Budějovicích nabídne rodinný program, přednášky i komentované prohlídky
• Leo Salvet, muž s největším počtem titulů, se stane Rekordmanem roku v kategorii Světové unikáty z České knihy rekordů
• Z policejního deníku: zloděj si z chaty odnesl alkohol a rybářský prut, hledaný muž putoval za mříže

Pondělí   3. 6. 2024

• Přednáška Optické metapovrchy: budoucí optické komponenty nejen pro dalekohledy? v jihlavském muzeu
• Táborský odchovanec makak Vichr se v novém domově ve Španělsku dobře zabydlel
• V Jihlavě může jít volit 38 400 voličů. Dokončuje se roznos hlasovacích lístků
• Z policejního deníku: opilá žena zavolala záchranku zdravému muži, skončila na záchytce

Neděle   2. 6. 2024

• Havlíčkobrodské muzeum slaví 150 let, připravena je přednáška, výstava věcí, které nejsou běžně i vidění i bábovka podle receptu muzejníka F. Petra
• Jihlavští dobrovolní hasiči mají nové lehčí přilby, využijí je třeba při odstraňování stromů nebo čerpání vody
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ženě v obchodě peněženku, když si vybírala zboží. Policisté nabádají - buďte opatrní na svoje věci

Sobota   1. 6. 2024