Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 4.4 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
Poprvé v historii se v zoologické zahradě v Jihlavě poslední březnovou neděli vylíhla mláďata emu hnědých. Loni samice emu sice snesla vejce,, ale nezkušený samec si s rodičovskými povinnostmi úplně neporadil a mláďata se nenarodila, letos však již zodpovědně seděl na vejcích a to se vyplatilo. Samec nyní na mláďata starostlivě dohlíží a hrdě je vodí po výběhu. Mláďata se hned po vylíhnutí živí stejnou stravou jako dospělí jedinci, takže je momentálně učí kde si najít potravu a zároveň je i chrání.
Emu hnědé chová zoologická zahrada v Jihlavě od roku 2008. Současný samec pochází ze Zooparku Na Hrádečku v roce 2020 a ve stejném roce přišla samice ze Zoo Tábor. Oba se vylíhli v roce 2020.

Domovem dalších čtyřčat je také z Austrálie. U hus kuřích mohou návštěvníci ve výběhu vidět celou rodinku. Minulý týden chovatelé objevili v ubikaci čtyři šedočerné přírůstky. První dny omladina trávila v bezpečí domova, jarní slunce je ale vylákalo ven a už zkoumají výběh. Samice je vodí za sebou a samec urputně brání nejen svoji rodinu, ale celé teritorium. Jedná se o doopravdy odvážné ptáky, které si troufnou i na mnohem většího nepřítele. Zaměstnanci zoo prosí návštěvníky, aby byly u jejich výběhu ohleduplní a samce neprovokovali.

Husy kuří jsou v zoo od roku 1985 a za tu dobu se zde vyklubalo na svět již třiadvacet mláďat včetně těch letošních. Samec je zde od roku 2019 a přijel ze Zoo Ostrava jako pětiletý, samice přijela jako roční ze Zoo Praha v roce 2014.
Simona KUBÍČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
Na jihlavském náměstí vzplála před pětapadesáti léty lidská pochodeň. Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se zde pokusil upálit o Velikonocích 4. dubna 1969 Evžen Plocek. Vážně popálený pak 9. dubna zemřel v nemocnici v Jihlavě. Sebeobětováním navázal Evžen Plocek na odkaz Jana Palacha a Jana Zajíce. Na rozdíl od nich o jihlavské zápalné oběti široká veřejnost dlouho nevěděla. Ač se rozloučení s Evženem Plockem účastnily stovky lidí, komunistickému režimu se podařilo zabránit šíření informace o jeho činu v médiích.
Evžen Plocek (29. října 1929 Jihlava – 9. dubna 1969 Jihlava), chlapec z dělnické katolické rodiny, navštěvoval Orla a dělnický skautský oddíl. Od roku 1943 se učil nástrojařem a po válce pracoval v jihlavském Motorpalu. V roce1953 oženil se a o rok později se mu narodil syn. V roce 1955 vstoupil do KSČ a stal se placeným předsedou ROH a v roce 1968 angažoval se jako reformní komunista pro změny které přineslo Pražské jaro, reprezentoval jihomoravský kraj na (tzv. vysočanském) sjezdu KSČ, který se postavil proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy do ČSSR v srpnu 1968. Byl rozhodnut pokračovat v reformní činnosti i po srpnové okupaci republiky.

V roce 1969 po dubnovém plénu ÚV KSČ si uvědomil neuskutečnitelnost svých snů, a tak na Velký pátek 4. dubna 1969 navštívil Evžen Plocek cestou ze zaměstnáni své rodiče. Poté odešel na jihlavské náměstí. Zde se okolo 18. hodiny polil ředidlem. Cestou k budově okresního výboru KSČ odhodil dva složené papíry s texty: "Pravda je revoluční - napsal Antonio Gramsci" a "Jsem pro lidskou tvář - nesnáším necit - Evžen".

Před sídlem strany škrtl sirkou. Ředidlo se vznítilo. Protože na náměstí stály houpačky a kolotoče, lidé se nejdříve domnívali, že jde o nějakou pouťovou atrakci. Až po chvíli přispěchali na pomoc a byl odvezen do jihlavské nemocnice.

Přes mnohé překážky se pracovníkům Motorpalu podařilo uspořádat v Jihlavě veřejný pohřeb. V tisku se o sebeupálení Evžena Plocka kromě dvouřádkového oznámení neobjevilo ani slovo.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
Policisté se obracejí na veřejnost s žádostí o spolupráci při šetření dopravní nehody, která se stala ve středu 3. dubna před osmou hodinou ráno na ulici Koželská v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Dosud nezjištěný řidič jedoucí směrem na Kožlí pravděpodobně s modrým osobním autem předjížděl na přímém úseku ve stoupání jiné osobní vozidlo, přičemž se střetl s nezletilým chodcem, který šel také směrem na obec Kožlí po chodníku. Chodec utrpěl zranění, které si vyžádalo lékařské ošetření. Řidič vozidla po střetu pokračoval dál ve směru jízdy.
Po přijetí oznámení o dopravní nehodě provedli policisté šetření. Místo ohledali a zadokumentovali. V současné době se obracejí na řidiče, který v daném úseku předjížděl, ale i na řidiče předjížděného vozidla, aby se přihlásili na tísňové lince 158.

Policisté uvítají také svědectví dalších osob, které okolnosti dopravní nehody viděly a mohly by tak poskytnout důležité informace k dopravní nehodě. Zároveň se obracejí také na řidiče, kteří místem projížděli a mají ve vozidle palubní kameru, která průběh dopravní nehody, případně situaci před nebo po ní zaznamenala, aby se přihlásili.
Michaela LÉBROVÁZpět nahoru na obsah...

Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
Policisté z dálničního oddělení Velký Beranov přijali ve středu 3. dubna časně ráno – krátce po druhé hodině – oznámení od obsluhy čerpací stanice na 95,5 kilometru dálnice D1 směr Brno, že u čerpací stanice natankoval řidič osobního vozidla VW Passat pohonné hmoty za téměř tři tisíce korun a bez zaplacení z místa ujel. Obsluha policistům uvedla podrobný popis osobního vozidla, včetně jeho registrační značky.
Informaci o újezdu vozidla přijala nejbližší policejní hlídka, která se snažila vozidlo na dálnici D1 zastavit, ale jeho řidič na pokyny k zastavení nijak nereagoval a pokračoval v jízdě směrem na Brno, když na exitu 112 Jihlava sjel z dálnice a pokračoval v ujíždění směrem na Jihlavu. Policejní hlídka ujíždějící vozidlo stále pronásledovala s cílem toto vozidlo zastavit. Operační důstojník integrovaného operačního střediska předal informace o pronásledování vozidla dalším policejním hlídkám, protože pronásledované vozidlo projíždělo vysokou rychlostí po silnici I/38 ve směru na Znojmo. Na okružní křižovatce v katastru obce Markvartice na Třebíčsku řidič pronásledovaného vozidla nezvládl řízení a havaroval s vozidlem mimo komunikaci, když skončil na přilehlém poli. Ve vozidle cestovala kromě řidiče ještě jedna spolujezdkyně. Policejní hlídka z pohotovostního a eskortního oddělení, která se do pronásledování také zapojila, použila poté, co posádka neuposlechla výzvy k zastavení a vystoupení z vozidla, donucovací prostředky, a to hrozbu namířenou střelnou zbraní a poté hmaty, chvaty a pouta. Policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku ke zjištění případné přítomnosti alkoholu v krvi. Dechová zkouška měla negativní výsledek. Policisté zjistili, že ani řidič ani jeho spolujezdkyně nebyli za jízdy připoutání bezpečnostním pásem. Oba se při nehodě lehce zranili, přivolaná zdravotnická záchranná služba je ošetřila na místě a poté za asistence policejní hlídky převezla k dalšímu vyšetření do jihlavské nemocnice. Havarované vozidlo bylo po nehodě nepojízdné a cestou správce komunikace byl zajištěn jeho odtah. Při nehodě vznikla na vozidle hmotná škoda ve výši 80 000 korun.

Kontrolou dokladů u řidiče policisté zjistili, že vozidlo řídil devatenáctiletý státní příslušník Rumunska, který měl dvakrát vyslovený zákaz řízení motorových vozidel a neměl tedy za volantem co dělat. Poslední zákaz řízení má platná až do roku 2025. Na sedadle spolujezdce seděla dvacetiletá státní příslušnice Moldavska. Prvotní kontrolou dokladů u této ženy policisté zjistili, že na území České republiky zřejmě pobývá nelegálně. Proto byla zajištěna a k provedení dalších procesních úkonů si ji převzali policisté z odboru cizinecké policie. Provedenou lustrací v informačních systémech a podle otisků vstupních razítek bylo zjištěno, že cizinka pobývá od 26. prosince 2023 na území členských států Evropské unie, Islandské republiky, Lichtenštejnského knížectví, Norského království a Švýcarské konfederace bez platného oprávnění k pobytu, i když k tomu není oprávněna. Po provedení dalších procesních úkonů bylo na odboru cizinecké police Krajského ředitelství policie kraje Vysočina s cizinkou za přítomnosti tlumočníka zahájeno správní řízení ve věci správního vyhoštění. S účastnicí řízení byl sepsán protokol o výslechu a následně policisté vydali rozhodnutí o správním vyhoštění a rozhodnutí o povinnosti uhradit náklady řízení. Policisté v rozhodnutí stanovili dobu, po kterou nelze cizince umožnit vstup na území členských států Evropské unie, v délce deseti měsíců. Svým jednání se cizinka dopustila přestupku tím, že pobývala na území bez platného oprávnění k pobytu, ač k tomu není oprávněna. Za tento přestupek ji policisté v příkazním řízení uložili pokutu ve výši 1000 korun.

Řidiče si jako osobu podezřelou ze spáchání protiprávního jednání převzali policisté z dálničního oddělení Velký Beranov, kteří ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a za účasti tlumočníka s mužem vedli zkrácené přípravné řízení. Muže po převzetí podezření ze spáchání přečinu propustili ze zadržení. Újezd od čerpací stanice bez zaplacení pohonných hmot policisté zadokumentovali jako přestupek proti majetku, stejně tak dopravní přestupek neuposlechnutí výzvy, kdy řidič nereagoval na výzvy k zastavení vozidla. Oba přestupky odevzdají policisté k řešení do správního řízení místně příslušnému správnímu orgánu.
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže
Z volně přístupného lesního pozemku u obce Mostiště v místech zvaných Strnádkách ukradl neznámý zloděj na pětatřicet kubíků palivového dřeva. Škoda činí přes sedmdesát tisíc korun. Policisté po zloději od středy 3. dubna pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Vandal poničil okna školy
Policisté pátrají po pachateli, který v ulici Švermova ve Žďáře nad Sázavou poškodil skleněné výplně a způsobil tak předběžnou škodu za více než dvacet tisíc korun. Ke spáchání činu došlo v době od čtvrtka 28. března do úterních dopoledních hodin. "Pachatel na budově školy poškodil celkem šest skleněných výplní oken. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Po pachateli policisté pátrají.

Muž se vloupal do restaurace
Policisté z obvodního oddělení Jemnice zadokumentovali případ krádeže vloupáním do restaurace v obci Třebelovice na Třebíčsku. "Pachatel v přesně nezjištěné době v období od nočních hodin v úterý 2. dubna do ranních hodin následujícího dne vnikl po rozbití skleněné výplně okna do místní restaurace, kde odcizil cigarety, alkoholické nápoje a mražené potraviny. Na místo byly po přijetí oznámení vyslány policejní hlídky, včetně policejního psovoda, který se zapojil do pátrání po pachateli. Policistům se podařilo ve velice krátké době zadržet muže, který je důvodně podezřelý z tohoto vloupání. Šestadvacetiletého muže jsme zadrželi jako osobu podezřelou. Vzhledem k tomu, že muž byl v podnapilém stavu, tak ho policisté eskortovali k vystřízlivění na protialkoholní záchytnou stanici do Jihlavy", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže vloupáním. Zloděj způsobil majiteli škodu v celkové výši přesahující devět tisíc korun. Ve věci policisté povedou zkrácené přípravné řízení.

Vandal počmáral fasádu garáže
Policisté od středy 3. dubna prověřují poškození řadové garáže na ulici Reynkova v Havlíčkově Brodě, při které vznikla předběžně vyčíslená škoda za patnáct tisíc korun. Ke spáchání činu došlo od večerních hodin středy 27. března do ranních hodin následujícího dne. "Pachatel nasprejoval červenou barvou na bílou fasádu garáže téměř čtyř metrový nápis", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, případ prověřují, po pachateli pátrají.

Opilý muž skončil na záchytce
Ve středu 3. dubna krátce před jedenáctou hodinou večer přijali policisté oznámení od muže, který měl obavu o svého kamaráda, neboť ze společné komunikace vyplynulo, že by si mohl chtít ublížit. "Policisté ihned vyjeli na ulici Nádražní v Havlíčkově Brodě, kde se měl muž nacházet. Při dechové zkoušce policisté naměřili osmadvacetiletému muži hodnotu 1,85 promile alkoholu. Policisté přivolali zdravotnickou záchrannou službu. Po vyšetření lékařem policisté opilého muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala M. Lébrová.

Střet vozidla s chodkyní
Ve středu 3. dubna po deváté hodině dopoledne došlo na ulici Palackého náměstí v Novém Městě na Moravě na Žďársku k dopravní nehodě. "Senior jedoucí s osobním autem Seat ve směru od ulice Žďárská přehlédl na vyznačeném přechodu pro chodce přecházející ženu, a došlo ke střetu. Chodkyně po nárazu upadla na vozovku. Při dopravní nehodě utrpěla zranění a byla zdravotnickou záchrannou službou převezena do novoměstské nemocnice", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Dechovými zkouškami u řidiče i přecházející ženy požití alkoholu vyloučili. Dopravní nehodu šetří policisté z dopravního inspektorátu Žďár nad Sázavou. (Foto)

Střet osobního vozidla a autobusu
Policisté přijali ve středu 3. dubna kolem půl šesté ráno oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici II/ 352 u města Polná na Jihlavsku. "Podle prvotního šetření na místě nehody policisté zjistili, že řidička osobního auta Hyundai projížděla po silnici od Polné k obci Ždírec. Po projetí levotočivé zatáčky došlo ke střetu levé přední části osobního automobilu s levou přední částí autobusu Mercedes-Benz, jehož řidič jel v protisměru", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. U obou řidičů policisté provedli dechové zkoušky na alkohol a obě dechové zkoušky měly negativní výsledky. Při dopravní nehodě došlo k lehkému zranění řidičky, která byla na místě dopravní nehody ošetřena posádkou zdravotnické záchranné služby. Ke zranění jiných osob nedošlo. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda na obou vozidlech v celkové výši 70 000 korun. Další okolnosti dopravní nehody, zejména míra zavinění, jsou předmětem dalšího šetření ze strany policisté dopravního inspektorátu Jihlava.

Při nehodě se zranili tři lidé
Policisté přijali ve středu 3. dubna kolem půl sedmé večer oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici I/38 na dálničním přivaděči u Jihlavy - Bedřichova ve směru jízdy od Jihlavy před sjezdem na průmyslovou zónu. "Pětatřicetiletá řidička s osobním autem Ford projížděla po silnici a jela v pravém jízdním pruhu, když před sjezdem na ulici Sokolovská se snažila předjíždět před sebou jedoucí vozidla, která jela v levém jízdním pruhu. Při tomto manévru se zřejmě nechovala dostatečně opatrně a ukázněně a svojí jízdou a manévrem při předjíždění ohrozila řidiče auta Škoda, jedoucího v daný okamžik v levém jízdním pruhu. Následně došlo ke střetu levé zadní části vozidla Ford s pravou přední částí vozidla Škoda. Po střetu s vozidlem Škoda dostala řidička s vozidlem Ford smyk, který nezvládla a vyjela vpravo mimo komunikaci do travnatého příkopu, kde se vozidlo převrátilo na pravý bok a havarovalo", uvedla Dana Čírtková. Při dopravní nehodě došlo k hmotné škodě na obou vozidlech v celkové 90 000 korun. Při dopravní nehodě došlo k lehkému zranění řidičky vozidla Ford a jejích dvou spolujezdců, kteří byli na místě nehody ošetření posádkou zdravotnické záchranné služby a následně byli převezeni do Nemocnice Jihlava k dalšímu vyšetření. Ve vozidle ještě cestovali dva nezletilí spolujedoucí, kteří při dopravní nehodě neutrpěli žádné zranění. Policisté provedli u řidičů obou vozidel dechové zkoušky, jejichž výsledky byly negativní. Další okolnosti dopravní nehody jsou předmětem šetření policistů z dopravního inspektorátu Jihlava.

Muž řídil přes uložený zákaz a odmítl dechovou zkoušku
Ve středu 3. dubna po desáté hodině večer kontrolovali policisté v Počátkách na Pelhřimovsku řidiče osobního auta Volkswagen. "U čtyřicetiletého řidiče zjistili, že má od poloviny března na základě rozhodnutí městského úřadu uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na dobu 18 měsíců. Dále se muž odmítl podrobit dechové zkoušce, stejně tak i lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve v nemocničním zařízení", uvedla Michaela Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a z přestupku na úseku dopravy. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   19. 5. 2024

• Odpoledne na Šmeralově statku v Třebíči s folklorní muzikou i pletením košíků
• Výstava Co přinesl obchvat v havlíčkobrodském muzeu nabídne unikátní nález středověkého rudního mlýna
• Z policejního deníku: krádež plotu, zloděj si odnesl nádobí i sekeru; opilý řidič boural

Sobota   18. 5. 2024

• Výstava fotografií Jaroslava Hedvábného s titulem Toulky Moravským Toskánském v jihlavské muzejní kavárně
• Policista roku 2023 – dva tituly zamířily na Vysočinu. Vítězem v kategorii Tým roku se stal vysočinský pracovní tým Falešný bankéř
• Sarajevo 1914: Řidič, který vstoupil do dějin, pocházel z Telče
• Festival Ji.hlava se prodlužuje a otevírá se místnímu publiku
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: zpracování lnu
• Zvířecí rodinu v táborské zoo rozšířil mýval Rocket. ZOO Tábor je jediná zoo v Česku, která mývaly může přijímat

Pátek   17. 5. 2024

• Zoologická zahrada v Jihlavě získala slona za za odchov čtyř mláďat aligátora čínského
• Z policejního deníku: policisté dopadli sprejera; pohřešovaného mladíka z Čáslavi vypátrali policisté na Vysočině
• Jihlavský magistrát rozesílá občanům pokyny k platbě za odpady e-mailem
• Jihlavští kriminalisté dopadli pětatřicetiletého zloděje, který kradl rybářské náčiní, jízdní kola i dveře
• Primář Karel Křikava: Chirurgie je náročný, ale velmi krásný a naplňující obor
• Pacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu lékaři zodpoví dotazy

Čtvrtek   16. 5. 2024

• Setkání u jinošovských studánek s chlebem, solí i muzikou
• Starý Brněnský most v Jihlavě bude uzavřen až do října
• Policisté zadrželi muže, který falšoval vstupenky nejen na MS v hokeji. Vstupenky koupené mimo oficiální prodej si raději zkontrolujte, mohou být falešné!
• Nakažlivá klíšťata: Jak se vyhnout nebezpečí?
• Z policejního deníku: mladík poškodil dopravní značení

Středa   15. 5. 2024

• Muzejní noc ve Velkém Meziříčí v duchu cesty do minulosti díky stroji času Nikoly Tesly
• Energetici nečekaně procvičovali, jak se zachovat v případě mimořádné události. Došlo i na ukrytí!
• Na mostě v osadě Pohledští Dvořáci u Havlíčkova Brodu je omezená doprava, důvodem je jeho rekonstrukce
• V rámci Muzejní noci se v Třešti můžete vydat za sovami na Javořici či si prohlédnout výstavu fotografií Přírodou Třešťska
• V jihlavské nemocnici nejen onkologickým pacientům bude sloužit magnetická rezonance i CT
• Jihlavští strážníci dopadli agresivního muže, který napadl pár slovně, poté uhodil muže pěstí do obličeje, skončil v poutech
• Z policejního deníku: v Horní Cerekvi utonul pětačtyřicetiletý muž

Úterý   14. 5. 2024

• Pod barokním chrámem zapsaným v UNESCO ve Žďáře nad Sázavou se opět pasou beránci
• Při požáru teletníku v Rozseči uhynulo devět telat, vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu
• Vzpomínková procházka ve Velkém Meziříčí
• Hejno plameňáků v jihlavské zoologické zahradě se rozrůstá o mládež
• Přijďte do táborské zoo spočítat zvířata z amerického kontinentu a otestovat svoje znalosti
• Rychlý nástup jara a mrazy zničily sadařům úrodu, ale části zemědělců dává počasí naději. Rozhodne jeho vývoj v květnu a červnu
• Lubomír Vaněk v Pelhřimově usmažil podobiznu za necelých pět minut
• Z letadla, které spadlo u Luk nad Jihlavou, zbyly ohořelé trosky, škoda je dva miliony korun
• Z policejního deníku: opilý muž skončil na záchytce; auto srazilo nezletilou chodkyni

Pondělí   13. 5. 2024

• Na Vysočině hrozí nebezpečí požárů, foukat bude čerstvý vítr
• U Luk nad Jihlavou spadlo letadlo, na místě zemřel jeden člověk
• Hysterie okolo medvědů na Slovensku se stupňuje. Životem na ní doplatilo i dvouleté mládě
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny jsou nové lavičky
• Z policejního deníku: vandal počmáral garážová vrata, okna a skříň elektrorozvaděče

Neděle   12. 5. 2024

• Muzeum ve Velkém Meziříčí oslaví svůj svátek bezplatným vstupem, expozice nabízí k vidění třeba kapesník s krví Františka Ferdinanda
• Pelhřimovská nemocnice oslavila Mezinárodní den sester
• Z policejního deníku: zloděj ukradl spícímu člověku batoh i s doklady; opilý řidič bez řidičáku utekl od nehody
• Policisté na člunech kontrolovali přehradu Vír na Žďársku

Sobota   11. 5. 2024

• Slavnostní otevření Stříbrného domu v Jihlavě doplní po celý víkend kulturní i vzdělávací program
• Publikace Hrad Štamberk u Telče bude pokřtěna a představena zájemcům
• Místo chleba v ruce kvér

Pátek   10. 5. 2024

• Auto v Pelhřimově vjelo do hlavního vchodu prodejny
• Jihlavský tunel bude prakticky celý víkend pro veškerou dopravu uzavřen
• Kraj Vysočina podpoří výkup cenných mokřadů Na Skřivánku, jejímž novým obyvatelem je také dudek chocholatý
• Nezaměstnanost na Vysočině klesla na 2,8 procenta a dohnala Prahu. Maminky si zaslouží lepší pracovní uplatnění
• Z policejního deníku: motorkáři bourali; za volantem pod vlivem alkoholu i drog

Čtvrtek   9. 5. 2024

• Surikaty v táborské zoo vyhlíží návštěvníky
• Procházka údolní nivou meandrujícího Stržského potoka ukáže krásy květnatých luk
• Novoměstské farmářské trhy doprovodí šedesátičlenný dechový soubor Z-UŠáci
• Léto se blíží! Zažádejte si včas o cestovní doklad
• Dětem byly předány ceny za výtvarná a literární díla na téma Bezpečná doprava budoucnosti
• Dobrovolníci v třebíčské nemocnici natírali, obkládali, pleli či ošetřili zeleň
• Z policejního deníku: Na dvě stařenky v Pacově spadla zeď; cizinci, který v Čáslavicích srazil babičku s vnučkami, hrozí až šest let vězení; obec pro rodinu, kterou postihla tragédie, uspořádala sbírku

Středa   8. 5. 2024

• Po dálnici D1 běhal pes husky, za pomoci majitelky se jej podařilo policistům odchytit
• Sraz historických a retro kočárků ve Velkém Meziříčí
• Na Žďársku startují on-line besedy pro rodiče o populárních návykových látkách

Úterý   7. 5. 2024

• Taktické cvičení aktivní útočník v City Parku v Jihlavě omezí dopravu v centru města
• Den melanomu v třebíčské nemocnici odhalil deset zhoubných nádorů kůže a dalších devět závažných problémů; pro velký zájem bylo vyšetření znamének zařazeno i na den otevřených dveří nemocnice v září
• V jihlavském muzeu je každé pondělí otevřená mykologická poradna
• Veterinární správa nařídila stáhnutí z prodeje opékacích párků z Agroinvestu v Bobrové kvůli obsahu listerií
• Policisté dopadli muže, který se na Velkomeziříčsku vloupal do sedmi chat, hrozí mu až tři roky za mřížemi
• Z policejního deníku: zloděj napáchal škodu za tři sta tisíc; policisté na Jihlavsku vypátrali celostátně hledaného muže

Pondělí   6. 5. 2024

• Na Vysočině řádí bouřky, hasiči uklízejí bláto nebo odčerpávají vodu ze zatopených prostor
• Svatojánská pouť ve Žďáře nad Sázavou nabídne spoustu atrakcí, ve městě od 13. do 20. května omezí dopravu
• Památník obětem politických procesů v padesátých letech vymysleli a navrhli sami žáci
• Kraj mezi vlastníky památek na Vysočině rozdělí na jejich opravu devatenáct milionů korun
• Nehoda v Čáslavicích si vyžádala druhou oběť, zemřelo malé dítě
• Z policejního deníku: opilí řidiči bourali

Neděle   5. 5. 2024

• Území která měla sloužit pro výchovu nových bojovníků do řad SS
• Přednáška věnovaná archeologickému bádání na Telečsku
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; muž dluží na alimentech osmdesát tisíc; osmnáctiletý mladík bez řidičáku a opilý způsobil nehodu

Sobota   4. 5. 2024

• Mlejnek z Víru v Horáckém muzeu se spustí za doprovodu dětského folklorního souboru Groš
• Turistická stezka na Pelhřimovsku připomíná Jarmilu Kurandovou, babičku z filmu Antonína Moskalyka

Pátek   3. 5. 2024