Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 7.4 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
Blešák, nové re-use centrum v areálu technických služeb na Karlově ve Velkém Meziříčí, bude v provozu od čtvrtka 2. května od 10 hodin. Nepotřebné věci z domácnosti do něj mohou lidé začít nosit již od úterý 16. dubna.
Re-use centrum poslouží k odložení nepotřebných věcí, které někdo jiný rád využije. Odložení věcí bude zdarma, odnesení za drobný poplatek. Výtěžek bude věnován ekologickému centru Chaloupky.

Věci mohou lidé začít nosit od 16. dubna v provozní době sběrného dvora, což je od pondělí do pátku 7 do17.45 hodin, v sobotu pak od osmi do 16.45 hodin.

Co lze přinést: zařízení a vybavení domácnosti - např. keramické, porcelánové i skleněné nádobí, hrnce, plechy na pečení, obrazy, rámy na obrazy, vázy, dekorace do domácnosti, květináče, mechanické domácí spotřebiče, osvětlovací tělesa apod., CD, DVD, videokazety, knihy, časopisy, pohlednice, hračky (vyjma textilních), sportovní vybavení vyjma oblečení a bot, sáňky, lyže, brusle, činky, míče, švihadla, odstrkovadla, koloběžky, jízdní kola.

Co nelze přinést: veškeré elektrospotřebiče, nábytek a textil.
Martina STRNADOVÁZpět nahoru na obsah...

Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
Hudební soubor Musica animata a Malý smyčcový orchestr Třebíč vystoupí v sobotu 13. dubna v 18 hodin v kostele sv. Petra a Pavla v Tasově na Třebíčsku. Úspěšný projekt HARMONIA LAUDES Ch. Norwella 2009 – 2012, moderní styl duchovní hudby s prvky ethno a world music, jazzu i klasické hudby, se vrací.
Musica animata - hudba živá, oživující, vzbuzující zájem. Hudba s hlubokým duchovním obsahem, hudba kvalitní a kvalitně provedená, hudba navzájem spojující lidi různých povah, s různým pohledem na svět, hudba jako nezasloužený dar, hudba jako poděkování jejímu Dárci.

To je krédo třebíčského mnohogeneračního hudebního souboru, zabývajícího se ponejvíce interpretací duchovní hudby období baroka a nově i soudobou multižánrovou tvorbou.

Musica animata je hudební soubor z Třebíče a širokého okolí, který v různých transformacích působí na Třebíčsku již přes třicet let. Zabývá se výhradně duchovní hudbou, převážně klasického charakteru.

Sborový repertoár zahrnuje díla z per autorů, jako jsou J. S. Bach, G. F. Händel, A. Vivaldi, W. A. Mozart, F. X. Brixi, J. J. Ryba, J. I. Tůma, J. Pavlica a další.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce
Žena neplatí výživné na své dvě nezletilé děti. Povinnost platit výživné a jeho výši ženě stanovil pravomocný rozsudek okresního soudu ve Žďáře nad Sázavou. Sedmadvacetiletá žena dluží na výživném částku 40 tisíc korun. Policisté z Velkého Meziříčí zahájili úkony trestního řízení a žen je podezřelá ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
Dopravní nehoda si vyžádala zranění
Policisté přijali v pátek 5. dubna kolem půl sedmé ráno oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici I/38 na Jihlavsku. "Podle prvotního šetření okolností dopravní nehody policisté zjistili, že dosud nezjištěný řidič v nezjištěném vozidle při předjíždění nezjištěného nákladního automobilu jedoucí ve směru od Znojma na Jihlavu, při předjíždění ohrozil protijedoucí vozidlo Hyundai. Řidič tohoto auta jel od Jihlavy na Znojmo. Tento řidič při pokusu o zabránění čelnímu střetu dostal při vyhýbání s vozidlem smyk a poté vjel vpravo mimo komunikaci, kde se vozidlo převrátilo přes střechu a následně vyjelo zpět na vozovku.. Nezjištěný řidič na místě nezastavil a z místa nehody odjel. Ke střetu vozidel nedošlo", uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková. Při havárii došlo k lehkému zranění řidiče osobního vozidla, který byl vozidlem zdravotnické záchranné služby převezen do nemocnice v Jihlavě k dalšímu vyšetření. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda na vozidle Hyundai ve výši zhruba 150 000 korun. Policisté provedli u řidiče dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl negativní. (Foto)

Nehoda si vyžádala lehké zranění řidičky
Policisté přijali v pátek 5. dubna krátce před devátou hodinou oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici II/347 mezi obcemi Závidkovice a Světlá nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. "Dvaačtyřicetiletý řidič Fiatu Doblo jel ve směru od obce Závidkovice a při průjezdu levotočivou zatáčkou se s vozem nedržel při pravém okraji vozovky, kdy částečně přejel do protisměrného jízdního pruhu, kde v uvedenou dobu jela řidička s vozidlem Toyota RAV4. Došlo ke střetu obou vozidel, po kterém vozidlo Fiat pokračovalo v protisměrném jízdním pruhu, kde dále došlo ke střetu s vozidlem Toyota Corolla, které bylo odraženo ve směru své jízdy do pravého silničního příkopu mimo silnici. Řidič vozidla Fiat následně přejel na pravou krajnici vozovky ve směru své jízdy", uvedla Dana Čírtková. Při dopravní nehodě se lehce zranila řidička vozidla Toyota, která byla vozidlem zdravotnické záchranné služby převezena do nemocnice v Havlíčkově Brodě. Při dopravní nehodě došlo ke hmotné škodě na všech uvedených vozidlech v celkové výši přesahující 600 000 korun. Policisté provedli u všech řidičů dechové zkoušky, všechny měly negativní výsledek.

Za volant usedl pod vlivem alkoholu
Policisté kontrolovali krátce před půl druhou odpoledne řidiče osobního auta Ford Mondeo, který projížděl z ulice Velkomeziříčská a jel na ulici Jelínkova v Třebíči a muže vyzvali, aby předložil doklady potřebné k řízení a provozu vozidla a poté ho vyzvali k podrobení se dechové zkoušce ke zjištění případného ovlivnění alkoholem. "Dechová zkouška měla pozitivní výsledek - 1,26 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měla také opakovaná dechová zkouška - 1,24 promile alkoholu v dechu. Řidič na místě s naměřenými hodnotami souhlasil a lékařské vyšetření spojené s odběrem tělních tekutin nepožadoval. Policistů doznal, že před jízdou požil alkohol, mělo se jednat o tři odlivky tvrdého alkoholu, které požil kolem desáté hodiny dopoledne. Policisté šestatřicetiletému muži zadrželi řidičský průkaz a další jízdu mu zakázali", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Řidič přiznal, že si dal před jízdou několik piv, skončil na záchytce
V pátek 5. dubna krátce před půlnocí policisté kontrolovali řidiče osobního auta značky Audi, který projížděl po ulici Brněnská a jel na ulici Rafaelova v Třebíči. "Dechová zkouška měla pozitivní výsledek - 2,11 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měla také opakovaná dechová zkouška – hladina alkoholu v dechu činila 2,19 promile alkoholu v dechu. Řidič na místě s naměřenými hodnotami souhlasil, lékařské vyšetření spojené s odběrem tělních tekutin na místě nepožadoval a doznal požití čtyř dvanáctistupňových piv. Řidič na místě nepředložil řidičský průkaz. Další jízdu mu policisté zakázali", uvedla D. Čírtková. Protože policisté měli důvodné podezření, že by muž mohl znovu usednout za volant, zajistili ho a převezli k vystřízlivění na protialkoholní záchytnou stanici do Jihlavy. Dvacetiletý řidič je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Řidič usedl za volant pod vlivem alkoholu
Policisté v pátek 5. dubna krátce před půl druhou odpoledne kontrolovali řidiče osobního vozidla Renault, který projížděl po ulici K Novému Nádraží a Křenice ve Velkém Meziříčí na Žďársku. "Dechová zkouška řidiče měla pozitivní výsledek - 2,11 promile alkoholu v dechu. Při opakovaných dechových zkouškách byly také pozitivní výsledky měření - 2,22 a 2,16 promile alkoholu v dechu. Policisté řidiči zakázali další jízdu", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Devětapadesátiletý muž je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Muži policisté zadrželi řidičský průkaz
Policisté v sobotu 6. dubna deset minut po devatenácté hodině večer vyzvali osmačtyřicetiletého řidiče osobního vozidla Toyota, který projížděl po silnici nejméně z obce Chválkov a jel přes obce Bohdalín, Včelnička, Nová Ves dále do Kamenice nad Lipou na Pelhřimovsku. "Zde na křižovatce ulic Komenského a Táborská ale došlo k poruše jeho automobilu a řidič s vozidlem zůstal stát v křižovatce. V tomto místě také řidiče zkontrolovali kameničtí policisté, kteří muže nejdříve vyzvali, aby předložil doklady potřebné k provozu a řízení auta a poté k provedení dechové zkoušky. Výsledek dechové zkoušky vykázal pozitivní výsledek - 1,66 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledky měly také opakované dechové zkoušky - 1,73 a 1,61 promile alkoholu dechu. Policisté na místě muži zadrželi řidičský průkaz", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   18. 6. 2024

• Mezi obcemi Kámen a Obrataň zemřeli při nehodě dva lidé, silnice je neprůjezdná v obou směrech
• Vysočina má nejvíce zeleně na zastavěné ploše, nejvíce sociálních služeb; ovšem nejméně studentů vysokých škol či nejméně lékáren
• V Pelhřimově zavzpomínají na slavného rodáka Oldřicha Lipského u příležitosti jeho stého výročí narození
• Most v Poušově v Třebíči již slouží veřrejné dopravě, původní Bailey bridge připomíná jeho fragment
• Šachta svatého Jiří pod Šacberkem v Jihlavě bude zabezpečena a zpřístupněna veřejnosti
• Myslivecký zákon, který podpoří týrání zvířat a nutí myslivce zabíjet více zvěře, musí poslanci odmítnout
• V Chotěboři a Rudíkově přibudou nové zubní ordinace
• Z policejního deníku: žena poškodila auto, policisté ji dopadli
• Léto a čas dovolených láká lupiče, policie nabádá k zabezpečení domovů, poradí i Evropský den proti vloupání

Pondělí   17. 6. 2024

• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova byl nalezen v dodávce mrtvý řidič, zřejmě zkolaboval
• Vražedné šílenství na Slovensku by měla řešit EU. Medvěd hnědý je celoevropsky chráněný a není možné ho bezdůvodně střílet
• Cyklistické odpoledne v Jihlavě se zaměří na prevenci. Dopravní nehody cyklistů bez ochranné přilby končí většinou vážným zraněním
• Celníci na Vysočině zastavili polský náklaďák, který převážel na sedm tun nezdaněného tabáku
• Z policejního deníku: v jihlavském bazénu se topily dvě malé děti, jedno odvezla záchranka do nemocnice
• Na silnici I/19 na obchvatu obce Kámen na Pelhřimovsku zemřel po srážce s náklaďákem řidič osobního auta

Neděle   16. 6. 2024

• Výstava věnovaná svatojánským bylinkám a zvykům v havlíčkobrodském muzeu
• Akrobatické létání, historické letouny, muzika, soutěže i divadlo - to vše nabídne Airshow a dětský den v Chotěboři
• Na křižovatce ulic Brněnská – Okružní naproti supermarketu Tesco v Jihlavě budou v úterý 18. června od 11 hodin vypnuté semafory, dopravu budou řídit soutěžící policisté
• Třebíčská nemocnice hodlá pořídit sstém pro centrální míchání dialyzačního roztoku a inkubátor pro nedonošená miminka
• Z policejního deníku: zloděj poškodil stánek, dovnitř se stejně nedostal; muž házel do oken kamení a poškodil auto

Sobota   15. 6. 2024

• Zabavené chladnomilné šelmy naleznou dočasný azyl v Táboře. Zoo otevřela unikátní záchranné centrum
• Po nárazu do stromu na silnici mezi Kamenicí a Pavlínovem zemřel řidič osobního auta
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: hrací skříňky a přístroje
• Barokní socha svatého Václava stojí v Kotlářské ulici v Třebíči
• Lidé mohou posílat peníze na účet a pomoci tak obětem požáru, který vzplál v domě v Novodvorské ulici v Třebíči
• Táborská zoo odchovala další dvě zubří mláďata. Jména jim opět vybere veřejnost, šťastlivci zubry osobně nakrmí

Pátek   14. 6. 2024

• Třináctiletá samice levharta perského porodila první mládě, samička se má čile k světu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 30 tisíc; řidič pod vlivem drog a bez řidičáku z místa dopravní nehody utekl
• Uplynulo čtyřicet let od úmrtí architekta Bedřicha Rozehnala, projektoval nemocnici v Novém Městě na Moravě. Do zdravotnických staveb vnesl světlo, vzduch
• Volně pobíhající psi na okraji Jihlavy směrem na Pístov ohrožují hnízdící čejky chocholaté
• Speciální kontrola se zaměřila na měření emisí. Při zjištění závady u vozidla omezili technickou způsobilost na dobu třiceti dnů
• Důvěřivá prodavačka z Jihlavska odběhla muži pro vodu, přišla o třicet tisíc. Policisté zloděje z Mostecka dopadli

Čtvrtek   13. 6. 2024

• Eliška Přemyslovna se vrátí do Jemnice, začne slavnost Barchan
• XXI. ročník Mezinárodní veterán rallye historických motocyklů Pacovský okruh se koná u příležitosti 120. výročí založení mezinárodní motocyklové federace FIM
• Domácí hospic Bárka zakoupil nový automobil z peněz získaných z benefičních akcí
• Muž nabízel vstupenky i na Mistrovství Evropy ve fotbale. Vstupenky koupené mimo oficiální prodej si raději zkontrolujte, mohly by být falešné!
• Kriminalisté na Jihlavsku dopadli jednapadesátiletého distributora pervitinu
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta a traktoru peníze a naftu; řidič nákladní soupravy poztrácel balíky sena

Středa   12. 6. 2024

• Pelhřimovští policisté zachránili muže, který spadl do koryta řeky, za odvahu obdrželi od krajského ředitele ocenění
• Štursův třešňový sad u Vříště se bude kosit ručně, dobrovolníci se mohou hlásit již nyní
• Pelhřimov se pokloní padlým na západní frontě
• Nemocnice Mostiště otevřela novou ambulanci nutriční péče
• Nové videolaryngoskopy pomáhají v jihlavské nemocnici denně na operačních sálech
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za lékaře, námořníky či lodní inženýry
• Z policejního deníku: zloděj se do stánku nedostal; opilý řidič s pracovním strojem způsobil nehodu, nadýchal 3,51 promile

Úterý   11. 6. 2024

• Tradiční setkání automobilů značky Fiat i dalších historických vozů ve Svratce
• Laky Mari pokřtí v Třebíči své autorské EP Zvířecí Triptych
• Zakoupením nocleženek lze pomoci lidem bez domova strávit noc v teple a bezpečí
• Konference Spor o smysl dějin husitství ve dvacátém století v krajské knihovně v Havlíčkově Brodě
• Streetworkeři v jihlavských ulicích se snaží získat důvěru u mladých lidí a nabídnout jim pomoc
• Devatenáctiletý recidivista z Jindřichohradecka distribuoval v Jihlavě drogy dál, skončil v policejní cele
• Pohřešovaný senior byl nalezen mrtvý
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl alkohol a tabákové výrobky; hledaný muž putoval do vězení

Pondělí   10. 6. 2024

• Běh Chýnovská desítka na Táborsku již tuto sobotu
• V panelovém domě v Třebíči hořel byt, hasiči evakuovali jednadvacet osob, škoda je osm milionů
• Zábrany u Jarošovského Kacíře na Třebíčsku ochrání obojživelníky
• Kraj Vysočina má spolu s Prahou nejnižší nezaměstnanost v ČR. Nadcházející léto přeje rekvalifikacím, ale studenti raději užívají prázdniny
• Z policejního deníku: vloupání do karavanu; nález dělostřeleckého granátu z druhé světové války; opilý cyklista boural

Neděle   9. 6. 2024

• Hraná povídka Já, legenda zavede diváky do časů, kdy do Pelhřimova vstoupil krutý pán Karel z Říčan
• Stádečko nyal nížinných v jihlavské zoo se rozrostlo o malou samičku
• Olejomalby Magdaleny Křenkové Florianové vystavené na nádvoří hradu Roštejna vytvářejí inspirativní zážitek
• Klienti nízkoprahového centra v Jihlavě pomohou s úklidem města, za stravenku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl elektrokolo za padesát tisíc; auto se samo rozjelo a narazilo do rohu domu

Sobota   8. 6. 2024

• Do Dolní Jablonné se doplazil ceněný šnek, důvodem je zastávka v podobě selské světnice
• Povídání o brodských vilách s Michalem Kampou a Alešem Římanem
• V Břevnici na Havlíčkobrodsku ukradl zloděj z budovy obecního úřadu vlajku Evropské unie
• V Jihlavě na Skalce má veřejnost k dispozici nové multigolfové hřiště

Pátek   7. 6. 2024

• Moderní vzdělávání pro jaderné odborníky: Dukovany otevřely novou budovu pro zaměstnance a spolupracovníky
• Nově zrekonstruovaná Stará radnice v Havlíčkově Brodě poslouží jako Turistické informační centrum
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; auto srazilo cyklistu, ten utrpěl zranění
• Při střetu osobního auta s vozidlem záchranářů utrpělo zranění pět lidí, přiletěly dva vrtulníky

Čtvrtek   6. 6. 2024

• Puma ze zrušeného chovu nalezla díky táborské zoo lepší domov v Rakousku
• Řeka Svratka u Sedlišť bude vrácena do původního koryta, prodlouží se tak téměř o půl kilometru
• Vzpomínkové setkání hospice Bárka doprovodí Bee Band, lodičku se zapálenou svíčkou může po vodě poslat každý
• Anglický mastif Uriáš je nejtěžší pes v České republice, váží 125 kilogramů
• Senior s kolem sjel do příkopu, havaroval a na místě zemřel
• Z policejního deníku: mladíci ničili vagony, skončili na policii

Středa   5. 6. 2024

• Majitelé nemovitostí v Jihlavě by měli mít v den svozu nachystané popelnice nejpozději v šest ráno
• Vážně nemocným dětem bude věnována Noc snů - prohlídka jihlavské zoo
• Fotografický snímek z rozhledny Pípalka na Křemešníku zachycuje krajinu v největší vzdálenosti
• Mladík v Jihlavě na ulici vyhrožoval známému a ještě ho okradl; skončil zpátky v zařízení pro mládež, odkud utekl
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do prodejny; opilý muž napadal partnerku, skončil na záchytce

Úterý   4. 6. 2024

• Pouťové veselí ve Velkém Meziříčí nabídne koncerty, divadlo, tanec, atrakce i interaktivní prohlídku kostela sv. Mikuláše
• Povídání o poutním místě plném zázraků Kostelním Vydří
• Muzejní noc a noc kostelů v Moravských Budějovicích nabídne rodinný program, přednášky i komentované prohlídky
• Leo Salvet, muž s největším počtem titulů, se stane Rekordmanem roku v kategorii Světové unikáty z České knihy rekordů
• Z policejního deníku: zloděj si z chaty odnesl alkohol a rybářský prut, hledaný muž putoval za mříže

Pondělí   3. 6. 2024

• Přednáška Optické metapovrchy: budoucí optické komponenty nejen pro dalekohledy? v jihlavském muzeu
• Táborský odchovanec makak Vichr se v novém domově ve Španělsku dobře zabydlel
• V Jihlavě může jít volit 38 400 voličů. Dokončuje se roznos hlasovacích lístků
• Z policejního deníku: opilá žena zavolala záchranku zdravému muži, skončila na záchytce

Neděle   2. 6. 2024