Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 7.4 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
Blešák, nové re-use centrum v areálu technických služeb na Karlově ve Velkém Meziříčí, bude v provozu od čtvrtka 2. května od 10 hodin. Nepotřebné věci z domácnosti do něj mohou lidé začít nosit již od úterý 16. dubna.
Re-use centrum poslouží k odložení nepotřebných věcí, které někdo jiný rád využije. Odložení věcí bude zdarma, odnesení za drobný poplatek. Výtěžek bude věnován ekologickému centru Chaloupky.

Věci mohou lidé začít nosit od 16. dubna v provozní době sběrného dvora, což je od pondělí do pátku 7 do17.45 hodin, v sobotu pak od osmi do 16.45 hodin.

Co lze přinést: zařízení a vybavení domácnosti - např. keramické, porcelánové i skleněné nádobí, hrnce, plechy na pečení, obrazy, rámy na obrazy, vázy, dekorace do domácnosti, květináče, mechanické domácí spotřebiče, osvětlovací tělesa apod., CD, DVD, videokazety, knihy, časopisy, pohlednice, hračky (vyjma textilních), sportovní vybavení vyjma oblečení a bot, sáňky, lyže, brusle, činky, míče, švihadla, odstrkovadla, koloběžky, jízdní kola.

Co nelze přinést: veškeré elektrospotřebiče, nábytek a textil.
Martina STRNADOVÁZpět nahoru na obsah...

Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
Hudební soubor Musica animata a Malý smyčcový orchestr Třebíč vystoupí v sobotu 13. dubna v 18 hodin v kostele sv. Petra a Pavla v Tasově na Třebíčsku. Úspěšný projekt HARMONIA LAUDES Ch. Norwella 2009 – 2012, moderní styl duchovní hudby s prvky ethno a world music, jazzu i klasické hudby, se vrací.
Musica animata - hudba živá, oživující, vzbuzující zájem. Hudba s hlubokým duchovním obsahem, hudba kvalitní a kvalitně provedená, hudba navzájem spojující lidi různých povah, s různým pohledem na svět, hudba jako nezasloužený dar, hudba jako poděkování jejímu Dárci.

To je krédo třebíčského mnohogeneračního hudebního souboru, zabývajícího se ponejvíce interpretací duchovní hudby období baroka a nově i soudobou multižánrovou tvorbou.

Musica animata je hudební soubor z Třebíče a širokého okolí, který v různých transformacích působí na Třebíčsku již přes třicet let. Zabývá se výhradně duchovní hudbou, převážně klasického charakteru.

Sborový repertoár zahrnuje díla z per autorů, jako jsou J. S. Bach, G. F. Händel, A. Vivaldi, W. A. Mozart, F. X. Brixi, J. J. Ryba, J. I. Tůma, J. Pavlica a další.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce
Žena neplatí výživné na své dvě nezletilé děti. Povinnost platit výživné a jeho výši ženě stanovil pravomocný rozsudek okresního soudu ve Žďáře nad Sázavou. Sedmadvacetiletá žena dluží na výživném částku 40 tisíc korun. Policisté z Velkého Meziříčí zahájili úkony trestního řízení a žen je podezřelá ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
Dopravní nehoda si vyžádala zranění
Policisté přijali v pátek 5. dubna kolem půl sedmé ráno oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici I/38 na Jihlavsku. "Podle prvotního šetření okolností dopravní nehody policisté zjistili, že dosud nezjištěný řidič v nezjištěném vozidle při předjíždění nezjištěného nákladního automobilu jedoucí ve směru od Znojma na Jihlavu, při předjíždění ohrozil protijedoucí vozidlo Hyundai. Řidič tohoto auta jel od Jihlavy na Znojmo. Tento řidič při pokusu o zabránění čelnímu střetu dostal při vyhýbání s vozidlem smyk a poté vjel vpravo mimo komunikaci, kde se vozidlo převrátilo přes střechu a následně vyjelo zpět na vozovku.. Nezjištěný řidič na místě nezastavil a z místa nehody odjel. Ke střetu vozidel nedošlo", uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková. Při havárii došlo k lehkému zranění řidiče osobního vozidla, který byl vozidlem zdravotnické záchranné služby převezen do nemocnice v Jihlavě k dalšímu vyšetření. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda na vozidle Hyundai ve výši zhruba 150 000 korun. Policisté provedli u řidiče dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl negativní. (Foto)

Nehoda si vyžádala lehké zranění řidičky
Policisté přijali v pátek 5. dubna krátce před devátou hodinou oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici II/347 mezi obcemi Závidkovice a Světlá nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. "Dvaačtyřicetiletý řidič Fiatu Doblo jel ve směru od obce Závidkovice a při průjezdu levotočivou zatáčkou se s vozem nedržel při pravém okraji vozovky, kdy částečně přejel do protisměrného jízdního pruhu, kde v uvedenou dobu jela řidička s vozidlem Toyota RAV4. Došlo ke střetu obou vozidel, po kterém vozidlo Fiat pokračovalo v protisměrném jízdním pruhu, kde dále došlo ke střetu s vozidlem Toyota Corolla, které bylo odraženo ve směru své jízdy do pravého silničního příkopu mimo silnici. Řidič vozidla Fiat následně přejel na pravou krajnici vozovky ve směru své jízdy", uvedla Dana Čírtková. Při dopravní nehodě se lehce zranila řidička vozidla Toyota, která byla vozidlem zdravotnické záchranné služby převezena do nemocnice v Havlíčkově Brodě. Při dopravní nehodě došlo ke hmotné škodě na všech uvedených vozidlech v celkové výši přesahující 600 000 korun. Policisté provedli u všech řidičů dechové zkoušky, všechny měly negativní výsledek.

Za volant usedl pod vlivem alkoholu
Policisté kontrolovali krátce před půl druhou odpoledne řidiče osobního auta Ford Mondeo, který projížděl z ulice Velkomeziříčská a jel na ulici Jelínkova v Třebíči a muže vyzvali, aby předložil doklady potřebné k řízení a provozu vozidla a poté ho vyzvali k podrobení se dechové zkoušce ke zjištění případného ovlivnění alkoholem. "Dechová zkouška měla pozitivní výsledek - 1,26 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měla také opakovaná dechová zkouška - 1,24 promile alkoholu v dechu. Řidič na místě s naměřenými hodnotami souhlasil a lékařské vyšetření spojené s odběrem tělních tekutin nepožadoval. Policistů doznal, že před jízdou požil alkohol, mělo se jednat o tři odlivky tvrdého alkoholu, které požil kolem desáté hodiny dopoledne. Policisté šestatřicetiletému muži zadrželi řidičský průkaz a další jízdu mu zakázali", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Řidič přiznal, že si dal před jízdou několik piv, skončil na záchytce
V pátek 5. dubna krátce před půlnocí policisté kontrolovali řidiče osobního auta značky Audi, který projížděl po ulici Brněnská a jel na ulici Rafaelova v Třebíči. "Dechová zkouška měla pozitivní výsledek - 2,11 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měla také opakovaná dechová zkouška – hladina alkoholu v dechu činila 2,19 promile alkoholu v dechu. Řidič na místě s naměřenými hodnotami souhlasil, lékařské vyšetření spojené s odběrem tělních tekutin na místě nepožadoval a doznal požití čtyř dvanáctistupňových piv. Řidič na místě nepředložil řidičský průkaz. Další jízdu mu policisté zakázali", uvedla D. Čírtková. Protože policisté měli důvodné podezření, že by muž mohl znovu usednout za volant, zajistili ho a převezli k vystřízlivění na protialkoholní záchytnou stanici do Jihlavy. Dvacetiletý řidič je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Řidič usedl za volant pod vlivem alkoholu
Policisté v pátek 5. dubna krátce před půl druhou odpoledne kontrolovali řidiče osobního vozidla Renault, který projížděl po ulici K Novému Nádraží a Křenice ve Velkém Meziříčí na Žďársku. "Dechová zkouška řidiče měla pozitivní výsledek - 2,11 promile alkoholu v dechu. Při opakovaných dechových zkouškách byly také pozitivní výsledky měření - 2,22 a 2,16 promile alkoholu v dechu. Policisté řidiči zakázali další jízdu", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Devětapadesátiletý muž je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Muži policisté zadrželi řidičský průkaz
Policisté v sobotu 6. dubna deset minut po devatenácté hodině večer vyzvali osmačtyřicetiletého řidiče osobního vozidla Toyota, který projížděl po silnici nejméně z obce Chválkov a jel přes obce Bohdalín, Včelnička, Nová Ves dále do Kamenice nad Lipou na Pelhřimovsku. "Zde na křižovatce ulic Komenského a Táborská ale došlo k poruše jeho automobilu a řidič s vozidlem zůstal stát v křižovatce. V tomto místě také řidiče zkontrolovali kameničtí policisté, kteří muže nejdříve vyzvali, aby předložil doklady potřebné k provozu a řízení auta a poté k provedení dechové zkoušky. Výsledek dechové zkoušky vykázal pozitivní výsledek - 1,66 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledky měly také opakované dechové zkoušky - 1,73 a 1,61 promile alkoholu dechu. Policisté na místě muži zadrželi řidičský průkaz", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   19. 5. 2024

• Návštěvníky havlíčkobrodského koupaliště čekají nové herní prvky, třeba pískoviště pro nejmenší nebo hřiště na pétanque
• Odpoledne na Šmeralově statku v Třebíči s folklorní muzikou i pletením košíků
• Výstava Co přinesl obchvat v havlíčkobrodském muzeu nabídne unikátní nález středověkého rudního mlýna
• Z policejního deníku: krádež plotu, zloděj si odnesl nádobí i sekeru; opilý řidič boural

Sobota   18. 5. 2024

• Výstava fotografií Jaroslava Hedvábného s titulem Toulky Moravským Toskánském v jihlavské muzejní kavárně
• Policista roku 2023 – dva tituly zamířily na Vysočinu. Vítězem v kategorii Tým roku se stal vysočinský pracovní tým Falešný bankéř
• Sarajevo 1914: Řidič, který vstoupil do dějin, pocházel z Telče
• Festival Ji.hlava se prodlužuje a otevírá se místnímu publiku
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: zpracování lnu
• Zvířecí rodinu v táborské zoo rozšířil mýval Rocket. ZOO Tábor je jediná zoo v Česku, která mývaly může přijímat

Pátek   17. 5. 2024

• Zoologická zahrada v Jihlavě získala slona za za odchov čtyř mláďat aligátora čínského
• Z policejního deníku: policisté dopadli sprejera; pohřešovaného mladíka z Čáslavi vypátrali policisté na Vysočině
• Jihlavský magistrát rozesílá občanům pokyny k platbě za odpady e-mailem
• Jihlavští kriminalisté dopadli pětatřicetiletého zloděje, který kradl rybářské náčiní, jízdní kola i dveře
• Primář Karel Křikava: Chirurgie je náročný, ale velmi krásný a naplňující obor
• Pacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu lékaři zodpoví dotazy

Čtvrtek   16. 5. 2024

• Setkání u jinošovských studánek s chlebem, solí i muzikou
• Starý Brněnský most v Jihlavě bude uzavřen až do října
• Policisté zadrželi muže, který falšoval vstupenky nejen na MS v hokeji. Vstupenky koupené mimo oficiální prodej si raději zkontrolujte, mohou být falešné!
• Nakažlivá klíšťata: Jak se vyhnout nebezpečí?
• Z policejního deníku: mladík poškodil dopravní značení

Středa   15. 5. 2024

• Muzejní noc ve Velkém Meziříčí v duchu cesty do minulosti díky stroji času Nikoly Tesly
• Energetici nečekaně procvičovali, jak se zachovat v případě mimořádné události. Došlo i na ukrytí!
• Na mostě v osadě Pohledští Dvořáci u Havlíčkova Brodu je omezená doprava, důvodem je jeho rekonstrukce
• V rámci Muzejní noci se v Třešti můžete vydat za sovami na Javořici či si prohlédnout výstavu fotografií Přírodou Třešťska
• V jihlavské nemocnici nejen onkologickým pacientům bude sloužit magnetická rezonance i CT
• Jihlavští strážníci dopadli agresivního muže, který napadl pár slovně, poté uhodil muže pěstí do obličeje, skončil v poutech
• Z policejního deníku: v Horní Cerekvi utonul pětačtyřicetiletý muž

Úterý   14. 5. 2024

• Pod barokním chrámem zapsaným v UNESCO ve Žďáře nad Sázavou se opět pasou beránci
• Při požáru teletníku v Rozseči uhynulo devět telat, vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu
• Vzpomínková procházka ve Velkém Meziříčí
• Hejno plameňáků v jihlavské zoologické zahradě se rozrůstá o mládež
• Přijďte do táborské zoo spočítat zvířata z amerického kontinentu a otestovat svoje znalosti
• Rychlý nástup jara a mrazy zničily sadařům úrodu, ale části zemědělců dává počasí naději. Rozhodne jeho vývoj v květnu a červnu
• Lubomír Vaněk v Pelhřimově usmažil podobiznu za necelých pět minut
• Z letadla, které spadlo u Luk nad Jihlavou, zbyly ohořelé trosky, škoda je dva miliony korun
• Z policejního deníku: opilý muž skončil na záchytce; auto srazilo nezletilou chodkyni

Pondělí   13. 5. 2024

• Na Vysočině hrozí nebezpečí požárů, foukat bude čerstvý vítr
• U Luk nad Jihlavou spadlo letadlo, na místě zemřel jeden člověk
• Hysterie okolo medvědů na Slovensku se stupňuje. Životem na ní doplatilo i dvouleté mládě
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny jsou nové lavičky
• Z policejního deníku: vandal počmáral garážová vrata, okna a skříň elektrorozvaděče

Neděle   12. 5. 2024

• Muzeum ve Velkém Meziříčí oslaví svůj svátek bezplatným vstupem, expozice nabízí k vidění třeba kapesník s krví Františka Ferdinanda
• Pelhřimovská nemocnice oslavila Mezinárodní den sester
• Z policejního deníku: zloděj ukradl spícímu člověku batoh i s doklady; opilý řidič bez řidičáku utekl od nehody
• Policisté na člunech kontrolovali přehradu Vír na Žďársku

Sobota   11. 5. 2024

• Slavnostní otevření Stříbrného domu v Jihlavě doplní po celý víkend kulturní i vzdělávací program
• Publikace Hrad Štamberk u Telče bude pokřtěna a představena zájemcům
• Místo chleba v ruce kvér

Pátek   10. 5. 2024

• Auto v Pelhřimově vjelo do hlavního vchodu prodejny
• Jihlavský tunel bude prakticky celý víkend pro veškerou dopravu uzavřen
• Kraj Vysočina podpoří výkup cenných mokřadů Na Skřivánku, jejímž novým obyvatelem je také dudek chocholatý
• Nezaměstnanost na Vysočině klesla na 2,8 procenta a dohnala Prahu. Maminky si zaslouží lepší pracovní uplatnění
• Z policejního deníku: motorkáři bourali; za volantem pod vlivem alkoholu i drog

Čtvrtek   9. 5. 2024

• Surikaty v táborské zoo vyhlíží návštěvníky
• Procházka údolní nivou meandrujícího Stržského potoka ukáže krásy květnatých luk
• Novoměstské farmářské trhy doprovodí šedesátičlenný dechový soubor Z-UŠáci
• Léto se blíží! Zažádejte si včas o cestovní doklad
• Dětem byly předány ceny za výtvarná a literární díla na téma Bezpečná doprava budoucnosti
• Dobrovolníci v třebíčské nemocnici natírali, obkládali, pleli či ošetřili zeleň
• Z policejního deníku: Na dvě stařenky v Pacově spadla zeď; cizinci, který v Čáslavicích srazil babičku s vnučkami, hrozí až šest let vězení; obec pro rodinu, kterou postihla tragédie, uspořádala sbírku

Středa   8. 5. 2024

• Po dálnici D1 běhal pes husky, za pomoci majitelky se jej podařilo policistům odchytit
• Sraz historických a retro kočárků ve Velkém Meziříčí
• Na Žďársku startují on-line besedy pro rodiče o populárních návykových látkách

Úterý   7. 5. 2024

• Taktické cvičení aktivní útočník v City Parku v Jihlavě omezí dopravu v centru města
• Den melanomu v třebíčské nemocnici odhalil deset zhoubných nádorů kůže a dalších devět závažných problémů; pro velký zájem bylo vyšetření znamének zařazeno i na den otevřených dveří nemocnice v září
• V jihlavském muzeu je každé pondělí otevřená mykologická poradna
• Veterinární správa nařídila stáhnutí z prodeje opékacích párků z Agroinvestu v Bobrové kvůli obsahu listerií
• Policisté dopadli muže, který se na Velkomeziříčsku vloupal do sedmi chat, hrozí mu až tři roky za mřížemi
• Z policejního deníku: zloděj napáchal škodu za tři sta tisíc; policisté na Jihlavsku vypátrali celostátně hledaného muže

Pondělí   6. 5. 2024

• Na Vysočině řádí bouřky, hasiči uklízejí bláto nebo odčerpávají vodu ze zatopených prostor
• Svatojánská pouť ve Žďáře nad Sázavou nabídne spoustu atrakcí, ve městě od 13. do 20. května omezí dopravu
• Památník obětem politických procesů v padesátých letech vymysleli a navrhli sami žáci
• Kraj mezi vlastníky památek na Vysočině rozdělí na jejich opravu devatenáct milionů korun
• Nehoda v Čáslavicích si vyžádala druhou oběť, zemřelo malé dítě
• Z policejního deníku: opilí řidiči bourali

Neděle   5. 5. 2024

• Území která měla sloužit pro výchovu nových bojovníků do řad SS
• Přednáška věnovaná archeologickému bádání na Telečsku
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; muž dluží na alimentech osmdesát tisíc; osmnáctiletý mladík bez řidičáku a opilý způsobil nehodu

Sobota   4. 5. 2024

• Mlejnek z Víru v Horáckém muzeu se spustí za doprovodu dětského folklorního souboru Groš
• Turistická stezka na Pelhřimovsku připomíná Jarmilu Kurandovou, babičku z filmu Antonína Moskalyka

Pátek   3. 5. 2024