Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 8.4 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
Požár autodílny v rodinném domě v obci Vír na Žďársku, který vzplál v neděli v okolo půl jedenácté večer, napáchal předběžnou škodu pět milionů korun. Plameny poškodily vybavení autodílny a tři osobní auta. Při požáru ani samotném zásahu neutrpěl nikdo zranění.
"Na místo události vyjela jednotka profesionálních hasičů z Bystřice nad Pernštejnem společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů z Víru a Bystřice nad Pernštejnem. Požár se zasahujícím hasičům podařilo ve 23.11 hodin lokalizovat a po půlnoci úplně zlikvidovat,", informoval mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.

Hasiči zásahem uchránili tři miliony korun.

Příčina vzniku požáru je nadále v šetření.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
Vernisáž výstavy Skici se bude konat ve středu 10. dubna v 17 hodin v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě, která doplňuje bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha.
Druhý ročník bienále Sochy pod novoměstskou oblohou, věnovaný sochaři a emeritnímu profesoru AVU Janu Hendrychovi, završí výstava jeho komorních plastik a skic. Výstava v Malé galerii představí také jeho tvorbu z poslední doby. Skici jsou materiál, kterým Jan Hendrych svou sochařskou tvorbu dlouhodobě doprovází. Nejsou to pouze autorovy rozvahy připravované plastiky, ale především bezprostřední figurální kresby a malby, které vznikají takřka denně. Kresby deníkově zachycují vývoj autorova myšlení o figuře.

Sochy pod novoměstskou oblohou: Jan Hendrych

Sochy pod novoměstskou oblohou jsou sochařská přehlídka ve veřejném prostoru Nového Města, která vznikla v roce 2021 a jejímž cílem je vnést do exteriéru města oživení skrze kvalitní sochařskou tvorbu. Druhý ročník představí figurální tvorbu českého sochaře, malíře, restaurátora, kurátora a emeritního profesora Akademie výtvarných umění v Praze Jana Hendrycha, jenž si nenechal ujít zahájení přehlídky.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile
Předměty připomínající munici nalezl v neděli 7. dubna po jedné hodině odpoledne muž v lese nedaleko Podhorského rybníka u obce Havlíčkova Borová na Havlíčkobrodsku. Policisté přivolali pyrotechnika z českobudějovické expozitury, který předměty identifikoval, munici ohledal a zjistil, že ji není možné vzhledem ke špatnému stavu zajistit a převést k likvidaci, proto rozhodl o jejím zlikvidování na bezpečném místě. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová. (Foto - horní obrázek)
Krádež čtyřkolky
Policisté pátrají po pachateli, který v sobotu 6. dubna v době od osmnácté do třiadvacáté hodiny v obci Moravec na Žďársku ukradl čtyřkolku Polaris Twin zelené barvy, která byla zaparkována na pozemku u rodinného domu. "Pachatel svým jednáním způsobil majiteli škodu za téměř 150 tisíc korun. Policisté provedli ohledání, zadokumentování a šetření. Případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli a odcizené čtyřkolce pátrají", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová.

Počmárané auto, škoda zatím nebyla vyčíslena
Na parkovišti u chatové oblasti Humpolecká v Pelhřimově počmáral neznámý vandal zelenou a růžovou barvou na osobní auto Opel různé obrazce a nápisy. Svým jednáním způsobil majiteli zatím nevyčíslenou škodu. "Policisté, kteří případ prověřují od neděle 7. dubna, provedli v lokalitě šetření, ohledání místa činu a zadokumentování. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, po pachateli pátrají", uvedla Michaela Lébrová.

Recidivista byl při krádeži holícího strojku dopaden
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinu krádeže třiatřicetiletému muži, který odcizil zboží v jihlavském obchodě. V neděli 7. dubna přišel před šestou hodinou večer do prodejny na ulici Romana Havelky, kde vzal balení holení. "Roztrhnul obal, vyndal holicí strojek, který schoval do oblečení, a zbytek zboží odhodil do regálu. Poté chtěl muž projít bez zaplacení prostorem samoobslužných pokladen, v tom mu ale zabránil pracovník ostrahy. Přivolaní policisté podezřelého muže odvezli na oddělení a sdělili mu podezření ze spáchání trestného činu. Jedná se o muže, který byl v minulosti již opakovaně potrestán za majetkovou trestnou činnost a odpykal si i nepodmíněný trest odnětí svobody. Naposledy byl odsouzen letos v únoru", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Muž neplatí výživné na svoji dceru
Jednatřicetiletý muž je podezřelý ze spáchání trestného činu zanedbání povinné výživy. "Vyživovací povinnost až na pár výjimek si neplní od června roku 2021. Měsíčně má na svoji dceru ve věku pět let, která žije s matkou v obci nedaleko Pelhřimova, platit částku kolem tří tisíc korun. Muž dluží na výživném téměř osmdesát tisíc korun", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová s tím, že případ je nadále v šetření.

Opilý muž se dobýval do cizího bytu, skončil na záchytce
V neděli 7. dubna krátce před sedmou hodinou večer přijali policisté oznámení o muži, který se v bytovém domě v Krucemburku na Havlíčkobrodsku snažil dostat do jednoho z bytů, ve kterém nebydlí. "Na místě policisté zjistili, že se jedná o muže ve věku dvaačtyřicet let, který vykazoval známky opilosti. Dechová zkouška vykázala u muže pozitivní měření, kdy naměřená hodnota činila 3,61 promile alkoholu. Muže policisté zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Je podezřelý ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.

Opilá agresivní žena skončila na záchytce
V neděli 7. dubna přijali policisté v Třebíči před sedmou hodinou večer oznámení o značně opilé ženě, která se nacházela v bytě a chovala se nevyzpytatelně. "Vůči svému okolí byla agresivní a vyhrožovala tím, že si ublíží. Policisté vyjeli na místo a provedli šetření. U třiatřicetileté ženy provedli dechovou zkoušku a naměřili jí hodnotu 4,49 promile alkoholu", uvedla J. Kroutilová. Policisté přivolali zdravotnickou záchrannou službu a následně asistovali při převozu opilé ženy do zdravotnického zařízení.

Střet vozidel
V pátek 5. dubna po sedmé hodině večer se stala dopravní nehoda u obce Osová Bítýška na Žďársku. "Pětačtyřicetiletý řidič jedoucí s autem Iveco Daily po vedlejší silnici vjel do křižovatky ve chvíli, kdy po hlavní silnici přijíždělo osobní vozidlo Volkswagen Golf, a došlo ke střetu. Při dopravní nehodě došlo k lehkému zranění obou řidičů a spolujedoucího z vozidla Volkswagen", uvedla M. Lébrová. Policisté provedenými dechovými zkouškami u obou řidičů požití alkoholu vyloučili. Vlivem dopravní nehody vznikla předběžně vyčíslená škoda za 170 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří. (Foto - spodní obrázek)

Řidič havaroval
V neděli 7. dubna před jednou hodinou odpoledne přijali policisté oznámení o dopravní nehodě v obci Rovné na Žďársku. "Šestašedesátiletý řidič jedoucí s osobním vozem Škoda při vyhýbání se s protijedoucím vozidlem najel na nezpevněnou krajnici a sjel do silničního příkopu, kde přední částí auta narazil do betonového mostku. Při dopravní nehodě došlo ke zranění řidiče a jeho spolujedoucí", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté provedenou dechovou zkouškou přítomnost alkoholu u řidiče vyloučili. Vlivem nehody došlo k předběžně vyčíslené škodě ve výši 45 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří. Řidič je podezřelý z přestupku na úseku dopravy.

Střet vozidel
V neděli 7. dubna došlo před desátou hodinou dopoledne na křižovatce ulic Palackého a Varhánkova v Polné na Jihlavsku k dopravní nehodě. "Řidič auta Hyundai jel po vedlejší silnici a nedal přednost vozu Škoda Octavia přijíždějícímu po hlavní silnici, do kterého narazil. Ve vozidle Hyundai utrpěla zranění spolujedoucí, kterou záchranáři převezli na ošetření do jihlavské nemocnice", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Při dechových zkouškách požití alkoholu u obou řidičů vyloučili. Na vozidlech vznikla předběžně vyčíslená škoda za více než sto tisíc korun. Řidič hyundaie je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Havárie vozidla
V sobotu 6. dubna po osmé hodině večer jel pětadvacetiletý řidič osobního auta Opel ve směru od obce Myslůvka na Telč na Jihlavsku. "Po průjezdu zatáčky se zřejmě lekl protijedoucího vozidla, strhl řízení a vyjel mimo komunikaci. S vozidlem se dostal do smyku a automobil narazil bočně do stromu, od kterého byl odražen zpět na silnici, následně se vozidlo převrátilo na střechu a zůstalo stát mimo silnici. Při dopravní nehodě se zranil řidič i jeho spolujedoucí, oba byli zdravotnickou záchrannou službou převezeni do jihlavské nemocnice", uvedla Jana Kroutilová. Policisté dechovou zkouškou požití alkoholu u řidiče nezjistili. Při havárii vznikla předběžně vyčíslená škoda za více než padesát tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří.

Řidič pod vlivem alkoholu
V neděli 7. dubna zastavili policisté před osmou hodinou dopoledne v ulici Brněnská v Třebíči automobil VW Sharan. "U čtyřiapadesátiletého muže provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,32 promile alkoholu. Opakovaná zkouška ukázala u řidiče hodnotu ještě vyšší. Policisté muži zakázali v jízdě pokračovat, řidičský průkaz při kontrole nepředložil a dopustil se tak přestupku", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Řidič pod vlivem alkoholu
V sobotu 6. dubna před osmou hodinou večer kontrolovali policisté osobní auto Škoda Octavia v ulici Sokolohradská v Chotěboři na Havlíčkobrodsku. "U třiatřicetiletého řidiče provedli dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem. Naměřená hodnota činila 2,34 promile alkoholu. Přítomnost alkoholu vykázala i opakovaná zkouška, která vykázala obdobnou hodnotu. Policisté řidiči další jízdu zakázali. Řidičský průkaz mu zadržen nebyl, neboť jej nemá", uvedla M. Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky a z přestupku na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   18. 6. 2024

• Mezi obcemi Kámen a Obrataň zemřeli při nehodě dva lidé, silnice je neprůjezdná v obou směrech
• Vysočina má nejvíce zeleně na zastavěné ploše, nejvíce sociálních služeb; ovšem nejméně studentů vysokých škol či nejméně lékáren
• V Pelhřimově zavzpomínají na slavného rodáka Oldřicha Lipského u příležitosti jeho stého výročí narození
• Most v Poušově v Třebíči již slouží veřrejné dopravě, původní Bailey bridge připomíná jeho fragment
• Šachta svatého Jiří pod Šacberkem v Jihlavě bude zabezpečena a zpřístupněna veřejnosti
• Myslivecký zákon, který podpoří týrání zvířat a nutí myslivce zabíjet více zvěře, musí poslanci odmítnout
• V Chotěboři a Rudíkově přibudou nové zubní ordinace
• Z policejního deníku: žena poškodila auto, policisté ji dopadli
• Léto a čas dovolených láká lupiče, policie nabádá k zabezpečení domovů, poradí i Evropský den proti vloupání

Pondělí   17. 6. 2024

• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova byl nalezen v dodávce mrtvý řidič, zřejmě zkolaboval
• Vražedné šílenství na Slovensku by měla řešit EU. Medvěd hnědý je celoevropsky chráněný a není možné ho bezdůvodně střílet
• Cyklistické odpoledne v Jihlavě se zaměří na prevenci. Dopravní nehody cyklistů bez ochranné přilby končí většinou vážným zraněním
• Celníci na Vysočině zastavili polský náklaďák, který převážel na sedm tun nezdaněného tabáku
• Z policejního deníku: v jihlavském bazénu se topily dvě malé děti, jedno odvezla záchranka do nemocnice
• Na silnici I/19 na obchvatu obce Kámen na Pelhřimovsku zemřel po srážce s náklaďákem řidič osobního auta

Neděle   16. 6. 2024

• Výstava věnovaná svatojánským bylinkám a zvykům v havlíčkobrodském muzeu
• Akrobatické létání, historické letouny, muzika, soutěže i divadlo - to vše nabídne Airshow a dětský den v Chotěboři
• Na křižovatce ulic Brněnská – Okružní naproti supermarketu Tesco v Jihlavě budou v úterý 18. června od 11 hodin vypnuté semafory, dopravu budou řídit soutěžící policisté
• Třebíčská nemocnice hodlá pořídit sstém pro centrální míchání dialyzačního roztoku a inkubátor pro nedonošená miminka
• Z policejního deníku: zloděj poškodil stánek, dovnitř se stejně nedostal; muž házel do oken kamení a poškodil auto

Sobota   15. 6. 2024

• Zabavené chladnomilné šelmy naleznou dočasný azyl v Táboře. Zoo otevřela unikátní záchranné centrum
• Po nárazu do stromu na silnici mezi Kamenicí a Pavlínovem zemřel řidič osobního auta
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: hrací skříňky a přístroje
• Barokní socha svatého Václava stojí v Kotlářské ulici v Třebíči
• Lidé mohou posílat peníze na účet a pomoci tak obětem požáru, který vzplál v domě v Novodvorské ulici v Třebíči
• Táborská zoo odchovala další dvě zubří mláďata. Jména jim opět vybere veřejnost, šťastlivci zubry osobně nakrmí

Pátek   14. 6. 2024

• Třináctiletá samice levharta perského porodila první mládě, samička se má čile k světu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 30 tisíc; řidič pod vlivem drog a bez řidičáku z místa dopravní nehody utekl
• Uplynulo čtyřicet let od úmrtí architekta Bedřicha Rozehnala, projektoval nemocnici v Novém Městě na Moravě. Do zdravotnických staveb vnesl světlo, vzduch
• Volně pobíhající psi na okraji Jihlavy směrem na Pístov ohrožují hnízdící čejky chocholaté
• Speciální kontrola se zaměřila na měření emisí. Při zjištění závady u vozidla omezili technickou způsobilost na dobu třiceti dnů
• Důvěřivá prodavačka z Jihlavska odběhla muži pro vodu, přišla o třicet tisíc. Policisté zloděje z Mostecka dopadli

Čtvrtek   13. 6. 2024

• Eliška Přemyslovna se vrátí do Jemnice, začne slavnost Barchan
• XXI. ročník Mezinárodní veterán rallye historických motocyklů Pacovský okruh se koná u příležitosti 120. výročí založení mezinárodní motocyklové federace FIM
• Domácí hospic Bárka zakoupil nový automobil z peněz získaných z benefičních akcí
• Muž nabízel vstupenky i na Mistrovství Evropy ve fotbale. Vstupenky koupené mimo oficiální prodej si raději zkontrolujte, mohly by být falešné!
• Kriminalisté na Jihlavsku dopadli jednapadesátiletého distributora pervitinu
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta a traktoru peníze a naftu; řidič nákladní soupravy poztrácel balíky sena

Středa   12. 6. 2024

• Pelhřimovští policisté zachránili muže, který spadl do koryta řeky, za odvahu obdrželi od krajského ředitele ocenění
• Štursův třešňový sad u Vříště se bude kosit ručně, dobrovolníci se mohou hlásit již nyní
• Pelhřimov se pokloní padlým na západní frontě
• Nemocnice Mostiště otevřela novou ambulanci nutriční péče
• Nové videolaryngoskopy pomáhají v jihlavské nemocnici denně na operačních sálech
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za lékaře, námořníky či lodní inženýry
• Z policejního deníku: zloděj se do stánku nedostal; opilý řidič s pracovním strojem způsobil nehodu, nadýchal 3,51 promile

Úterý   11. 6. 2024

• Tradiční setkání automobilů značky Fiat i dalších historických vozů ve Svratce
• Laky Mari pokřtí v Třebíči své autorské EP Zvířecí Triptych
• Zakoupením nocleženek lze pomoci lidem bez domova strávit noc v teple a bezpečí
• Konference Spor o smysl dějin husitství ve dvacátém století v krajské knihovně v Havlíčkově Brodě
• Streetworkeři v jihlavských ulicích se snaží získat důvěru u mladých lidí a nabídnout jim pomoc
• Devatenáctiletý recidivista z Jindřichohradecka distribuoval v Jihlavě drogy dál, skončil v policejní cele
• Pohřešovaný senior byl nalezen mrtvý
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl alkohol a tabákové výrobky; hledaný muž putoval do vězení

Pondělí   10. 6. 2024

• Běh Chýnovská desítka na Táborsku již tuto sobotu
• V panelovém domě v Třebíči hořel byt, hasiči evakuovali jednadvacet osob, škoda je osm milionů
• Zábrany u Jarošovského Kacíře na Třebíčsku ochrání obojživelníky
• Kraj Vysočina má spolu s Prahou nejnižší nezaměstnanost v ČR. Nadcházející léto přeje rekvalifikacím, ale studenti raději užívají prázdniny
• Z policejního deníku: vloupání do karavanu; nález dělostřeleckého granátu z druhé světové války; opilý cyklista boural

Neděle   9. 6. 2024

• Hraná povídka Já, legenda zavede diváky do časů, kdy do Pelhřimova vstoupil krutý pán Karel z Říčan
• Stádečko nyal nížinných v jihlavské zoo se rozrostlo o malou samičku
• Olejomalby Magdaleny Křenkové Florianové vystavené na nádvoří hradu Roštejna vytvářejí inspirativní zážitek
• Klienti nízkoprahového centra v Jihlavě pomohou s úklidem města, za stravenku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl elektrokolo za padesát tisíc; auto se samo rozjelo a narazilo do rohu domu

Sobota   8. 6. 2024

• Do Dolní Jablonné se doplazil ceněný šnek, důvodem je zastávka v podobě selské světnice
• Povídání o brodských vilách s Michalem Kampou a Alešem Římanem
• V Břevnici na Havlíčkobrodsku ukradl zloděj z budovy obecního úřadu vlajku Evropské unie
• V Jihlavě na Skalce má veřejnost k dispozici nové multigolfové hřiště

Pátek   7. 6. 2024

• Moderní vzdělávání pro jaderné odborníky: Dukovany otevřely novou budovu pro zaměstnance a spolupracovníky
• Nově zrekonstruovaná Stará radnice v Havlíčkově Brodě poslouží jako Turistické informační centrum
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; auto srazilo cyklistu, ten utrpěl zranění
• Při střetu osobního auta s vozidlem záchranářů utrpělo zranění pět lidí, přiletěly dva vrtulníky

Čtvrtek   6. 6. 2024

• Puma ze zrušeného chovu nalezla díky táborské zoo lepší domov v Rakousku
• Řeka Svratka u Sedlišť bude vrácena do původního koryta, prodlouží se tak téměř o půl kilometru
• Vzpomínkové setkání hospice Bárka doprovodí Bee Band, lodičku se zapálenou svíčkou může po vodě poslat každý
• Anglický mastif Uriáš je nejtěžší pes v České republice, váží 125 kilogramů
• Senior s kolem sjel do příkopu, havaroval a na místě zemřel
• Z policejního deníku: mladíci ničili vagony, skončili na policii

Středa   5. 6. 2024

• Majitelé nemovitostí v Jihlavě by měli mít v den svozu nachystané popelnice nejpozději v šest ráno
• Vážně nemocným dětem bude věnována Noc snů - prohlídka jihlavské zoo
• Fotografický snímek z rozhledny Pípalka na Křemešníku zachycuje krajinu v největší vzdálenosti
• Mladík v Jihlavě na ulici vyhrožoval známému a ještě ho okradl; skončil zpátky v zařízení pro mládež, odkud utekl
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do prodejny; opilý muž napadal partnerku, skončil na záchytce

Úterý   4. 6. 2024

• Pouťové veselí ve Velkém Meziříčí nabídne koncerty, divadlo, tanec, atrakce i interaktivní prohlídku kostela sv. Mikuláše
• Povídání o poutním místě plném zázraků Kostelním Vydří
• Muzejní noc a noc kostelů v Moravských Budějovicích nabídne rodinný program, přednášky i komentované prohlídky
• Leo Salvet, muž s největším počtem titulů, se stane Rekordmanem roku v kategorii Světové unikáty z České knihy rekordů
• Z policejního deníku: zloděj si z chaty odnesl alkohol a rybářský prut, hledaný muž putoval za mříže

Pondělí   3. 6. 2024

• Přednáška Optické metapovrchy: budoucí optické komponenty nejen pro dalekohledy? v jihlavském muzeu
• Táborský odchovanec makak Vichr se v novém domově ve Španělsku dobře zabydlel
• V Jihlavě může jít volit 38 400 voličů. Dokončuje se roznos hlasovacích lístků
• Z policejního deníku: opilá žena zavolala záchranku zdravému muži, skončila na záchytce

Neděle   2. 6. 2024