Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 10.4 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
Moravské Budějovice leží od první poloviny 13. století na haberské stezce. Již v té době je doložena jakási územní provincie, jejímž centrem byly právě Budějovice. Moravské Budějovice jsou zmiňovány již v listině papeže Řehoře IX. ze dne 10. dubna roku 1231.
Zmíněná budějovická provincie byla zřejmě částí zeměpanského Bítovska s pevným hradem, které podléhalo přemyslovskému znojemskému hradu. Název Moravských Budějovic bývá odvozován od osobních jmen Buděj, Budivoj či Budimír. Sám název Budějovice tak měl patrně znamenat ves lidí Budějových.

Za vlády krále železného a zlatého - Přemysla Otakara II. - byla trhová ves Moravské Budějovice povýšena na město.

K dalšímu vývoji Budějovic pak přispěla velkou měrou řada městských privilegií, která byla postupně panovníky a majiteli města udělována. Šlo především o práva mílová a právovárečná. Město Moravské Budějovice kromě toho mělo také právo soudní.
Leo ŠVANČARAZpět nahoru na obsah...

Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
Do jarní Sbírky potravin, jedné z největších celorepublikových dobročinných akcí, se mohou občané zapojit v sobotu 13. dubna. Dárci mohou věnovat lidem v nouzi základní trvanlivé potraviny, drogistické zboží či hygienické potřeby a dětskou výživu. Oblastní charita Jihlava pořádá tuto sbírku v jihlavském supermarketu Lidl na ulici Okružní a nově i v Ternu na ulici Rantířovské, a to od 8 do 18 hodin.
Sbírka potravin se koná dvakrát ročně – na jaře a na podzim. Je projevem solidarity s lidmi v hmotné nouzi, kteří nemají dostatek peněz na pokrytí základních potřeb.

Darované potraviny budou rozdělovány potřebným lidem, kteří jsou klienty Oblastní charity Jihlava, nebo mají potvrzení o hmotné nouzi od příslušné instituce.

"Nejčastěji pomoc poskytujeme matkám samoživitelkám a seniorům. Darované potraviny vydáváme osobám v nouzi, které k nám pošle úřad, nebo klientům našich služeb,“ uvedla Ida Kopalová Mitisková, koordinátorka Sbírky potravin z jihlavské Charity. „Dále potravinovou pomoc poskytujeme osobám bez přístřeší, nebo rodinám, které se ocitly v nějaké momentální nouzi vlivem okolností - živitel rodiny přišel o práci, rodině přišel ne-doplatek za elektřinu apod.", doplnila Ida Kopalová Mitisková.

Lidé mohou nakoupit konzervy masové i s hotovými jídly, rýži, těstoviny, olej, cukr, instantní polévky, mouku, dětskou výživu, mléko.
Z drogistického zboží pak pleny pro děti i dospělé, mýdlo, šampon, zubní kartáčky a pasty, prací prášky, prostředky na mytí nádobí a na úklid, vlhčené ubrousky, toaletní papír, dětskou kosmetiku či dětskou výživu.

V roce 2023 byla Oblastní charitou Jihlava poskytnuta jednorázová materiální pomoc (potraviny, hygiena) 406 potřebným osobám, nacházejících se v akutní nouzi.
Radka BĚHALOVÁZpět nahoru na obsah...

Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
Policistům v Jihlavě se v uplynulém týdnu podařilo zadržet muže krátce po tom, co se vloupal do přízemního bytu. Při snaze utéct ještě vyskočil z okna, to už ale byly u domu hlídky a podezřelého muže policisté dopadli. Zadržený skončil v policejní cele. Precizním šetřením policisté dále zjistili, že se ve stejný den pokusil ve městě vniknout ještě do jiného bytu a v Jihomoravském kraji se vloupal do rodinného domu. Třicetiletý muž čelí obvinění ze spáchání tří trestných činů.
Na začátku minulého týdne přijali policisté ve večerních hodinách na tísňové lince oznámení o podezřelé situaci, která byla k vidění na jihlavském sídlišti. V jednom z potemnělých bytů se pohybovala osoba s baterkou. Na místo proto ihned vyjeli policisté a podezřelého muže zadrželi. S pouty na rukou směřoval na oddělení, kde byl umístěn do policejní cely. Jihlavští kriminalisté provedli ve spolupráci s policisty obvodního oddělení ohledání místa činu, šetření a zajištění stop. Zjistili, že muž využil při snaze vloupat se do bytu přístřešek na vchodem, na který vylezl a dostal se tak až k oknu bytu, jehož obyvatelé v tu dobu nebyli doma. Vnikl dovnitř a místnosti začal prohledávat. Jeho jednání ale neuniklo pozornosti okolí a vzhledem k zákroku přivolaných policistů se muži nepodařilo nic odcizit. Škoda ale vznikla poškozením okna a zařízení, předběžně byla vyčíslena na necelých dvacet tisíc korun. Policisté dále prověřováním zjistili, že v lokalitě sídliště došlo ještě v jiném domě k pokusu o vloupání do bytu. Vypátrali a zajistili také osobní vozidlo, kterým podezřelý muž do města přijel. Automobil stál odstavený na parkovišti na ulici Brtnická.

Policejní komisař zahájil na základě shromážděných důkazů trestní stíhání zadrženého. „Třicetiletý muž je obviněn z pokračujících přečinů krádeže, poškození cizí věci a porušování domovní svobody,“ řekl mjr. Mgr. Jakub Pivoňka, vedoucí oddělení obecné kriminality.

Zadržený muž byl obviněn z toho, že se během jednoho dne pokusil nebo vloupal do tří objektů. Nejprve v odpoledních hodinách vnikl v obci na Břeclavsku na zahradu rodinného domu, vloupal se dovnitř a odcizil šperky. Byl ale přistižen obyvatelem domu, z místa proto utekl a vzhledem ke strachu z dopadení se vydal do jiného kraje. Náhodnou vedla jeho cesta do Jihlavy, kde ve večerních hodinách přišel do bytového domu, kde se snažil vloupat do bytu. Úspěšný ale nebyl, při pokusu o vypáčení dveří uslyšel z bytu hluk, a proto spěšně odešel. Konečná pro muže byla následující třetí krádež, při které ho policisté dopadli.

Případ kriminalisté dále vyšetřují. Za trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na tři roky.
Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli
Neznámý vandal poškodil noci z neděle 7. dubna na pondělí v Pístově u Jihlavy zaparkovaná auta, čímž způsobil škodu za více než deset tisíc korun. Pachatel poškodil zpětné zrcátko u vozidla Mitsubishi, do kterého uhodil nebo kop a rozbil čelní sklo automobilu. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, případ prověřují a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinu krádeže jednapadesátiletému muži z Pardubicka, který v Jihlavě okradl svoji známou. "Na konci března se kolem třetí hodiny odpoledne potkali u budovy na ulici Chlumova. Žena měla u sebe pěti set korunovou bankovku, kterou jí muž vytrhnul z ruky, a peníze si nechal. Po přijetí oznámení začali policisté případ prověřovat. Shromáždili důkazy a na jejich základě poté sdělili muži podezření ze spáchání trestného činu. Muž byl v minulosti za majetkovou trestnou činnost již opakovaně potrestán a do léta je ve zkušební době podmíněného trestu odnětí svobody", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Řidič havaroval
V úterý 9. dubna před desátou hodinou dopoledne vyjížděli policisté k havárii osobního auta k obci Těmice u Kamenice nad Lipou na Pelhřimovsku. "Sedmapadesátiletý řidič jedoucí po místní komunikaci s osobním vozem Škoda Octavia najel na nezpevněnou krajnici, sjel do silničního příkopu a narazil do betonové propustě. Při nehodě došlo ke zranění řidiče, který byl zdravotnickou záchrannou službou převezen do pelhřimovské nemocnice", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté u řidiče provedenou dechovou zkouškou požití alkoholu vyloučili. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžně vyčíslené škodě za 360 tisíc korun. Dopravní nehoda byla s řidičem vyřešena uložením pokuty v příkazním řízení. (Foto)

Střet vozidla s cyklistou
V úterý 9. dubna došlo po třetí hodině odpoledne v obci Budišov na Třebíčsku k dopravní nehodě. "Řidič vozidla Škoda jel ve směru na obec Pyšel. Předjížděl cyklistu jedoucího na elektrokole a ve chvíli, kdy odbočoval vpravo, došlo ke střetu vozidla s kolem a následnému pádu cyklisty na vozovku. Při dopravní nehodě utrpěl cyklista zranění a byl zdravotnickou záchrannou službou převezen na ošetření do třebíčské nemocnice", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté při dechových zkouškách u obou účastníků nehody požití alkoholu vyloučili. Dopravní nehodu policisté šetří.

Řidička vjela do zákazu
V úterý 9. dubna před polednem přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala v ulici Husova v Havlíčkově Brodě. "Pětatřicetiletá řidička jedoucí s osobním vozem Volvo od ulice Rozkošská nerespektovala dopravní značení zákaz vjezdu všech vozidel a po reakci na protijedoucího cyklistu narazila zaparkovaného auta Mazda", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Při dopravní nehodě ke zranění osob nedošlo. Policisté u řidičky provedenou dechovou zkouškou požití alkoholu vyloučili. Dopravní nehoda byla s řidičkou vyřešena na místě uložením pokuty v příkazním řízení.

Řidiči sjel návěs do příkopu
V úterý 9. dubna po sedmé hodině večer přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, ke které došlo u obce Košíkov na Žďársku. "Jednašedesátiletý řidič jedoucí s nákladním vozidlem Mercedes Benz s návěsem při couvání neodhadl vzdálenost a návěs mu sjel do silničního příkopu, přičemž došlo k přelomení náletového listnatého stromu. Ke zranění osob nedošlo", uvedla Michaela Lébrová. Policisté provedenou dechovou zkouškou přítomnost alkoholu u řidiče vyloučili. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě za téměř 100 tisíc korun.

Řidič je podezřelý ze dvou trestných činů
V úterý 9. dubna zastavili policisté po deváté hodině večer v obci Příštpo na Třebíčsku auto Škoda Felicia. "U pětačtyřicetiletého muže provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,35 promile alkoholu. Opakované zkoušky ukázaly u řidiče hodnoty ještě vyšší. Dále policisté zjistili, že má od loňského léta soudem uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do roku 2026. V další jízdě již řidič nesměl pokračovat", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání trestných činů ohrožení pod vlivem návykové látky a maření výkonu úředního rozhodnutí. Případ policisté prověřují.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Pod vlivem alkoholu a přes uložený zákaz řídil v úterý 9. dubna auto devětadvacetiletý řidič v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku. "Muž má zakázáno řídil automobily až do roku 2028. Byl mu soudem uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel. Přesto jel v úterý 9. dubna po sedmé hodině večer s vozidlem Citroen po ulici K Ráji. Dále policisté provedli u řidiče dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 0,88 promile alkoholu. Také opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu do jednoho promile alkoholu v dechu. Další jízdu policisté řidiči zakázali", informovala Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují. Vzhledem k tomu, že řídil vozidlo pod vlivem alkoholu, dopustil se řidič také závažného přestupkového jednání na úseku dopravy.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
V úterý 9. dubna před třetí hodinou odpoledne kontrolovali policisté dodržování nejvyšší povolené rychlosti jízdy na ulici Lužická v Humpolci na Pelhřimovsku. "U řidiče vozidla Mercedes Benz naměřili na úseku, kde smí jet maximálně padesátkou, rychlost 73 km/h. Auto policisté zastavili a při dechové zkoušce u třiačtyřicetiletého řidiče naměřili hodnotu 1,69 promile alkoholu a obdobnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Řidič se následně podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve v nemocničním zařízení. Policisté muži na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu pokračovat v další jízdě", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky a z přestupku na úseku dopravy.

Alkohol za volantem
V úterý 9. dubna kolem osmé hodiny ráno zastavili policisté osobní auto Škoda na Masarykově náměstí v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku. "U jednašedesátiletého řidiče naměřili při dechové zkoušce hodnotu 0,76 promile alkoholu a obdobnou hodnotu u něj ukázala také opakovaná zkouška. Policisté muži na místě zakázali další jízdu", uvedla Michaela Lébrová. Řidič je podezřelý ze spáchání závažného přestupkového jednání na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   18. 6. 2024

• Mezi obcemi Kámen a Obrataň zemřeli při nehodě dva lidé, silnice je neprůjezdná v obou směrech
• Vysočina má nejvíce zeleně na zastavěné ploše, nejvíce sociálních služeb; ovšem nejméně studentů vysokých škol či nejméně lékáren
• V Pelhřimově zavzpomínají na slavného rodáka Oldřicha Lipského u příležitosti jeho stého výročí narození
• Most v Poušově v Třebíči již slouží veřrejné dopravě, původní Bailey bridge připomíná jeho fragment
• Šachta svatého Jiří pod Šacberkem v Jihlavě bude zabezpečena a zpřístupněna veřejnosti
• Myslivecký zákon, který podpoří týrání zvířat a nutí myslivce zabíjet více zvěře, musí poslanci odmítnout
• V Chotěboři a Rudíkově přibudou nové zubní ordinace
• Z policejního deníku: žena poškodila auto, policisté ji dopadli
• Léto a čas dovolených láká lupiče, policie nabádá k zabezpečení domovů, poradí i Evropský den proti vloupání

Pondělí   17. 6. 2024

• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova byl nalezen v dodávce mrtvý řidič, zřejmě zkolaboval
• Vražedné šílenství na Slovensku by měla řešit EU. Medvěd hnědý je celoevropsky chráněný a není možné ho bezdůvodně střílet
• Cyklistické odpoledne v Jihlavě se zaměří na prevenci. Dopravní nehody cyklistů bez ochranné přilby končí většinou vážným zraněním
• Celníci na Vysočině zastavili polský náklaďák, který převážel na sedm tun nezdaněného tabáku
• Z policejního deníku: v jihlavském bazénu se topily dvě malé děti, jedno odvezla záchranka do nemocnice
• Na silnici I/19 na obchvatu obce Kámen na Pelhřimovsku zemřel po srážce s náklaďákem řidič osobního auta

Neděle   16. 6. 2024

• Výstava věnovaná svatojánským bylinkám a zvykům v havlíčkobrodském muzeu
• Akrobatické létání, historické letouny, muzika, soutěže i divadlo - to vše nabídne Airshow a dětský den v Chotěboři
• Na křižovatce ulic Brněnská – Okružní naproti supermarketu Tesco v Jihlavě budou v úterý 18. června od 11 hodin vypnuté semafory, dopravu budou řídit soutěžící policisté
• Třebíčská nemocnice hodlá pořídit sstém pro centrální míchání dialyzačního roztoku a inkubátor pro nedonošená miminka
• Z policejního deníku: zloděj poškodil stánek, dovnitř se stejně nedostal; muž házel do oken kamení a poškodil auto

Sobota   15. 6. 2024

• Zabavené chladnomilné šelmy naleznou dočasný azyl v Táboře. Zoo otevřela unikátní záchranné centrum
• Po nárazu do stromu na silnici mezi Kamenicí a Pavlínovem zemřel řidič osobního auta
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: hrací skříňky a přístroje
• Barokní socha svatého Václava stojí v Kotlářské ulici v Třebíči
• Lidé mohou posílat peníze na účet a pomoci tak obětem požáru, který vzplál v domě v Novodvorské ulici v Třebíči
• Táborská zoo odchovala další dvě zubří mláďata. Jména jim opět vybere veřejnost, šťastlivci zubry osobně nakrmí

Pátek   14. 6. 2024

• Třináctiletá samice levharta perského porodila první mládě, samička se má čile k světu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 30 tisíc; řidič pod vlivem drog a bez řidičáku z místa dopravní nehody utekl
• Uplynulo čtyřicet let od úmrtí architekta Bedřicha Rozehnala, projektoval nemocnici v Novém Městě na Moravě. Do zdravotnických staveb vnesl světlo, vzduch
• Volně pobíhající psi na okraji Jihlavy směrem na Pístov ohrožují hnízdící čejky chocholaté
• Speciální kontrola se zaměřila na měření emisí. Při zjištění závady u vozidla omezili technickou způsobilost na dobu třiceti dnů
• Důvěřivá prodavačka z Jihlavska odběhla muži pro vodu, přišla o třicet tisíc. Policisté zloděje z Mostecka dopadli

Čtvrtek   13. 6. 2024

• Eliška Přemyslovna se vrátí do Jemnice, začne slavnost Barchan
• XXI. ročník Mezinárodní veterán rallye historických motocyklů Pacovský okruh se koná u příležitosti 120. výročí založení mezinárodní motocyklové federace FIM
• Domácí hospic Bárka zakoupil nový automobil z peněz získaných z benefičních akcí
• Muž nabízel vstupenky i na Mistrovství Evropy ve fotbale. Vstupenky koupené mimo oficiální prodej si raději zkontrolujte, mohly by být falešné!
• Kriminalisté na Jihlavsku dopadli jednapadesátiletého distributora pervitinu
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta a traktoru peníze a naftu; řidič nákladní soupravy poztrácel balíky sena

Středa   12. 6. 2024

• Pelhřimovští policisté zachránili muže, který spadl do koryta řeky, za odvahu obdrželi od krajského ředitele ocenění
• Štursův třešňový sad u Vříště se bude kosit ručně, dobrovolníci se mohou hlásit již nyní
• Pelhřimov se pokloní padlým na západní frontě
• Nemocnice Mostiště otevřela novou ambulanci nutriční péče
• Nové videolaryngoskopy pomáhají v jihlavské nemocnici denně na operačních sálech
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za lékaře, námořníky či lodní inženýry
• Z policejního deníku: zloděj se do stánku nedostal; opilý řidič s pracovním strojem způsobil nehodu, nadýchal 3,51 promile

Úterý   11. 6. 2024

• Tradiční setkání automobilů značky Fiat i dalších historických vozů ve Svratce
• Laky Mari pokřtí v Třebíči své autorské EP Zvířecí Triptych
• Zakoupením nocleženek lze pomoci lidem bez domova strávit noc v teple a bezpečí
• Konference Spor o smysl dějin husitství ve dvacátém století v krajské knihovně v Havlíčkově Brodě
• Streetworkeři v jihlavských ulicích se snaží získat důvěru u mladých lidí a nabídnout jim pomoc
• Devatenáctiletý recidivista z Jindřichohradecka distribuoval v Jihlavě drogy dál, skončil v policejní cele
• Pohřešovaný senior byl nalezen mrtvý
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl alkohol a tabákové výrobky; hledaný muž putoval do vězení

Pondělí   10. 6. 2024

• Běh Chýnovská desítka na Táborsku již tuto sobotu
• V panelovém domě v Třebíči hořel byt, hasiči evakuovali jednadvacet osob, škoda je osm milionů
• Zábrany u Jarošovského Kacíře na Třebíčsku ochrání obojživelníky
• Kraj Vysočina má spolu s Prahou nejnižší nezaměstnanost v ČR. Nadcházející léto přeje rekvalifikacím, ale studenti raději užívají prázdniny
• Z policejního deníku: vloupání do karavanu; nález dělostřeleckého granátu z druhé světové války; opilý cyklista boural

Neděle   9. 6. 2024

• Hraná povídka Já, legenda zavede diváky do časů, kdy do Pelhřimova vstoupil krutý pán Karel z Říčan
• Stádečko nyal nížinných v jihlavské zoo se rozrostlo o malou samičku
• Olejomalby Magdaleny Křenkové Florianové vystavené na nádvoří hradu Roštejna vytvářejí inspirativní zážitek
• Klienti nízkoprahového centra v Jihlavě pomohou s úklidem města, za stravenku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl elektrokolo za padesát tisíc; auto se samo rozjelo a narazilo do rohu domu

Sobota   8. 6. 2024

• Do Dolní Jablonné se doplazil ceněný šnek, důvodem je zastávka v podobě selské světnice
• Povídání o brodských vilách s Michalem Kampou a Alešem Římanem
• V Břevnici na Havlíčkobrodsku ukradl zloděj z budovy obecního úřadu vlajku Evropské unie
• V Jihlavě na Skalce má veřejnost k dispozici nové multigolfové hřiště

Pátek   7. 6. 2024

• Moderní vzdělávání pro jaderné odborníky: Dukovany otevřely novou budovu pro zaměstnance a spolupracovníky
• Nově zrekonstruovaná Stará radnice v Havlíčkově Brodě poslouží jako Turistické informační centrum
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; auto srazilo cyklistu, ten utrpěl zranění
• Při střetu osobního auta s vozidlem záchranářů utrpělo zranění pět lidí, přiletěly dva vrtulníky

Čtvrtek   6. 6. 2024

• Puma ze zrušeného chovu nalezla díky táborské zoo lepší domov v Rakousku
• Řeka Svratka u Sedlišť bude vrácena do původního koryta, prodlouží se tak téměř o půl kilometru
• Vzpomínkové setkání hospice Bárka doprovodí Bee Band, lodičku se zapálenou svíčkou může po vodě poslat každý
• Anglický mastif Uriáš je nejtěžší pes v České republice, váží 125 kilogramů
• Senior s kolem sjel do příkopu, havaroval a na místě zemřel
• Z policejního deníku: mladíci ničili vagony, skončili na policii

Středa   5. 6. 2024

• Majitelé nemovitostí v Jihlavě by měli mít v den svozu nachystané popelnice nejpozději v šest ráno
• Vážně nemocným dětem bude věnována Noc snů - prohlídka jihlavské zoo
• Fotografický snímek z rozhledny Pípalka na Křemešníku zachycuje krajinu v největší vzdálenosti
• Mladík v Jihlavě na ulici vyhrožoval známému a ještě ho okradl; skončil zpátky v zařízení pro mládež, odkud utekl
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do prodejny; opilý muž napadal partnerku, skončil na záchytce

Úterý   4. 6. 2024

• Pouťové veselí ve Velkém Meziříčí nabídne koncerty, divadlo, tanec, atrakce i interaktivní prohlídku kostela sv. Mikuláše
• Povídání o poutním místě plném zázraků Kostelním Vydří
• Muzejní noc a noc kostelů v Moravských Budějovicích nabídne rodinný program, přednášky i komentované prohlídky
• Leo Salvet, muž s největším počtem titulů, se stane Rekordmanem roku v kategorii Světové unikáty z České knihy rekordů
• Z policejního deníku: zloděj si z chaty odnesl alkohol a rybářský prut, hledaný muž putoval za mříže

Pondělí   3. 6. 2024

• Přednáška Optické metapovrchy: budoucí optické komponenty nejen pro dalekohledy? v jihlavském muzeu
• Táborský odchovanec makak Vichr se v novém domově ve Španělsku dobře zabydlel
• V Jihlavě může jít volit 38 400 voličů. Dokončuje se roznos hlasovacích lístků
• Z policejního deníku: opilá žena zavolala záchranku zdravému muži, skončila na záchytce

Neděle   2. 6. 2024