Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 10.4 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
Moravské Budějovice leží od první poloviny 13. století na haberské stezce. Již v té době je doložena jakási územní provincie, jejímž centrem byly právě Budějovice. Moravské Budějovice jsou zmiňovány již v listině papeže Řehoře IX. ze dne 10. dubna roku 1231.
Zmíněná budějovická provincie byla zřejmě částí zeměpanského Bítovska s pevným hradem, které podléhalo přemyslovskému znojemskému hradu. Název Moravských Budějovic bývá odvozován od osobních jmen Buděj, Budivoj či Budimír. Sám název Budějovice tak měl patrně znamenat ves lidí Budějových.

Za vlády krále železného a zlatého - Přemysla Otakara II. - byla trhová ves Moravské Budějovice povýšena na město.

K dalšímu vývoji Budějovic pak přispěla velkou měrou řada městských privilegií, která byla postupně panovníky a majiteli města udělována. Šlo především o práva mílová a právovárečná. Město Moravské Budějovice kromě toho mělo také právo soudní.
Leo ŠVANČARAZpět nahoru na obsah...

Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
Do jarní Sbírky potravin, jedné z největších celorepublikových dobročinných akcí, se mohou občané zapojit v sobotu 13. dubna. Dárci mohou věnovat lidem v nouzi základní trvanlivé potraviny, drogistické zboží či hygienické potřeby a dětskou výživu. Oblastní charita Jihlava pořádá tuto sbírku v jihlavském supermarketu Lidl na ulici Okružní a nově i v Ternu na ulici Rantířovské, a to od 8 do 18 hodin.
Sbírka potravin se koná dvakrát ročně – na jaře a na podzim. Je projevem solidarity s lidmi v hmotné nouzi, kteří nemají dostatek peněz na pokrytí základních potřeb.

Darované potraviny budou rozdělovány potřebným lidem, kteří jsou klienty Oblastní charity Jihlava, nebo mají potvrzení o hmotné nouzi od příslušné instituce.

"Nejčastěji pomoc poskytujeme matkám samoživitelkám a seniorům. Darované potraviny vydáváme osobám v nouzi, které k nám pošle úřad, nebo klientům našich služeb,“ uvedla Ida Kopalová Mitisková, koordinátorka Sbírky potravin z jihlavské Charity. „Dále potravinovou pomoc poskytujeme osobám bez přístřeší, nebo rodinám, které se ocitly v nějaké momentální nouzi vlivem okolností - živitel rodiny přišel o práci, rodině přišel ne-doplatek za elektřinu apod.", doplnila Ida Kopalová Mitisková.

Lidé mohou nakoupit konzervy masové i s hotovými jídly, rýži, těstoviny, olej, cukr, instantní polévky, mouku, dětskou výživu, mléko.
Z drogistického zboží pak pleny pro děti i dospělé, mýdlo, šampon, zubní kartáčky a pasty, prací prášky, prostředky na mytí nádobí a na úklid, vlhčené ubrousky, toaletní papír, dětskou kosmetiku či dětskou výživu.

V roce 2023 byla Oblastní charitou Jihlava poskytnuta jednorázová materiální pomoc (potraviny, hygiena) 406 potřebným osobám, nacházejících se v akutní nouzi.
Radka BĚHALOVÁZpět nahoru na obsah...

Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
Policistům v Jihlavě se v uplynulém týdnu podařilo zadržet muže krátce po tom, co se vloupal do přízemního bytu. Při snaze utéct ještě vyskočil z okna, to už ale byly u domu hlídky a podezřelého muže policisté dopadli. Zadržený skončil v policejní cele. Precizním šetřením policisté dále zjistili, že se ve stejný den pokusil ve městě vniknout ještě do jiného bytu a v Jihomoravském kraji se vloupal do rodinného domu. Třicetiletý muž čelí obvinění ze spáchání tří trestných činů.
Na začátku minulého týdne přijali policisté ve večerních hodinách na tísňové lince oznámení o podezřelé situaci, která byla k vidění na jihlavském sídlišti. V jednom z potemnělých bytů se pohybovala osoba s baterkou. Na místo proto ihned vyjeli policisté a podezřelého muže zadrželi. S pouty na rukou směřoval na oddělení, kde byl umístěn do policejní cely. Jihlavští kriminalisté provedli ve spolupráci s policisty obvodního oddělení ohledání místa činu, šetření a zajištění stop. Zjistili, že muž využil při snaze vloupat se do bytu přístřešek na vchodem, na který vylezl a dostal se tak až k oknu bytu, jehož obyvatelé v tu dobu nebyli doma. Vnikl dovnitř a místnosti začal prohledávat. Jeho jednání ale neuniklo pozornosti okolí a vzhledem k zákroku přivolaných policistů se muži nepodařilo nic odcizit. Škoda ale vznikla poškozením okna a zařízení, předběžně byla vyčíslena na necelých dvacet tisíc korun. Policisté dále prověřováním zjistili, že v lokalitě sídliště došlo ještě v jiném domě k pokusu o vloupání do bytu. Vypátrali a zajistili také osobní vozidlo, kterým podezřelý muž do města přijel. Automobil stál odstavený na parkovišti na ulici Brtnická.

Policejní komisař zahájil na základě shromážděných důkazů trestní stíhání zadrženého. „Třicetiletý muž je obviněn z pokračujících přečinů krádeže, poškození cizí věci a porušování domovní svobody,“ řekl mjr. Mgr. Jakub Pivoňka, vedoucí oddělení obecné kriminality.

Zadržený muž byl obviněn z toho, že se během jednoho dne pokusil nebo vloupal do tří objektů. Nejprve v odpoledních hodinách vnikl v obci na Břeclavsku na zahradu rodinného domu, vloupal se dovnitř a odcizil šperky. Byl ale přistižen obyvatelem domu, z místa proto utekl a vzhledem ke strachu z dopadení se vydal do jiného kraje. Náhodnou vedla jeho cesta do Jihlavy, kde ve večerních hodinách přišel do bytového domu, kde se snažil vloupat do bytu. Úspěšný ale nebyl, při pokusu o vypáčení dveří uslyšel z bytu hluk, a proto spěšně odešel. Konečná pro muže byla následující třetí krádež, při které ho policisté dopadli.

Případ kriminalisté dále vyšetřují. Za trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na tři roky.
Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli
Neznámý vandal poškodil noci z neděle 7. dubna na pondělí v Pístově u Jihlavy zaparkovaná auta, čímž způsobil škodu za více než deset tisíc korun. Pachatel poškodil zpětné zrcátko u vozidla Mitsubishi, do kterého uhodil nebo kop a rozbil čelní sklo automobilu. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, případ prověřují a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinu krádeže jednapadesátiletému muži z Pardubicka, který v Jihlavě okradl svoji známou. "Na konci března se kolem třetí hodiny odpoledne potkali u budovy na ulici Chlumova. Žena měla u sebe pěti set korunovou bankovku, kterou jí muž vytrhnul z ruky, a peníze si nechal. Po přijetí oznámení začali policisté případ prověřovat. Shromáždili důkazy a na jejich základě poté sdělili muži podezření ze spáchání trestného činu. Muž byl v minulosti za majetkovou trestnou činnost již opakovaně potrestán a do léta je ve zkušební době podmíněného trestu odnětí svobody", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Řidič havaroval
V úterý 9. dubna před desátou hodinou dopoledne vyjížděli policisté k havárii osobního auta k obci Těmice u Kamenice nad Lipou na Pelhřimovsku. "Sedmapadesátiletý řidič jedoucí po místní komunikaci s osobním vozem Škoda Octavia najel na nezpevněnou krajnici, sjel do silničního příkopu a narazil do betonové propustě. Při nehodě došlo ke zranění řidiče, který byl zdravotnickou záchrannou službou převezen do pelhřimovské nemocnice", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté u řidiče provedenou dechovou zkouškou požití alkoholu vyloučili. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžně vyčíslené škodě za 360 tisíc korun. Dopravní nehoda byla s řidičem vyřešena uložením pokuty v příkazním řízení. (Foto)

Střet vozidla s cyklistou
V úterý 9. dubna došlo po třetí hodině odpoledne v obci Budišov na Třebíčsku k dopravní nehodě. "Řidič vozidla Škoda jel ve směru na obec Pyšel. Předjížděl cyklistu jedoucího na elektrokole a ve chvíli, kdy odbočoval vpravo, došlo ke střetu vozidla s kolem a následnému pádu cyklisty na vozovku. Při dopravní nehodě utrpěl cyklista zranění a byl zdravotnickou záchrannou službou převezen na ošetření do třebíčské nemocnice", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté při dechových zkouškách u obou účastníků nehody požití alkoholu vyloučili. Dopravní nehodu policisté šetří.

Řidička vjela do zákazu
V úterý 9. dubna před polednem přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala v ulici Husova v Havlíčkově Brodě. "Pětatřicetiletá řidička jedoucí s osobním vozem Volvo od ulice Rozkošská nerespektovala dopravní značení zákaz vjezdu všech vozidel a po reakci na protijedoucího cyklistu narazila zaparkovaného auta Mazda", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Při dopravní nehodě ke zranění osob nedošlo. Policisté u řidičky provedenou dechovou zkouškou požití alkoholu vyloučili. Dopravní nehoda byla s řidičkou vyřešena na místě uložením pokuty v příkazním řízení.

Řidiči sjel návěs do příkopu
V úterý 9. dubna po sedmé hodině večer přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, ke které došlo u obce Košíkov na Žďársku. "Jednašedesátiletý řidič jedoucí s nákladním vozidlem Mercedes Benz s návěsem při couvání neodhadl vzdálenost a návěs mu sjel do silničního příkopu, přičemž došlo k přelomení náletového listnatého stromu. Ke zranění osob nedošlo", uvedla Michaela Lébrová. Policisté provedenou dechovou zkouškou přítomnost alkoholu u řidiče vyloučili. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě za téměř 100 tisíc korun.

Řidič je podezřelý ze dvou trestných činů
V úterý 9. dubna zastavili policisté po deváté hodině večer v obci Příštpo na Třebíčsku auto Škoda Felicia. "U pětačtyřicetiletého muže provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,35 promile alkoholu. Opakované zkoušky ukázaly u řidiče hodnoty ještě vyšší. Dále policisté zjistili, že má od loňského léta soudem uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do roku 2026. V další jízdě již řidič nesměl pokračovat", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání trestných činů ohrožení pod vlivem návykové látky a maření výkonu úředního rozhodnutí. Případ policisté prověřují.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Pod vlivem alkoholu a přes uložený zákaz řídil v úterý 9. dubna auto devětadvacetiletý řidič v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku. "Muž má zakázáno řídil automobily až do roku 2028. Byl mu soudem uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel. Přesto jel v úterý 9. dubna po sedmé hodině večer s vozidlem Citroen po ulici K Ráji. Dále policisté provedli u řidiče dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 0,88 promile alkoholu. Také opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu do jednoho promile alkoholu v dechu. Další jízdu policisté řidiči zakázali", informovala Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují. Vzhledem k tomu, že řídil vozidlo pod vlivem alkoholu, dopustil se řidič také závažného přestupkového jednání na úseku dopravy.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
V úterý 9. dubna před třetí hodinou odpoledne kontrolovali policisté dodržování nejvyšší povolené rychlosti jízdy na ulici Lužická v Humpolci na Pelhřimovsku. "U řidiče vozidla Mercedes Benz naměřili na úseku, kde smí jet maximálně padesátkou, rychlost 73 km/h. Auto policisté zastavili a při dechové zkoušce u třiačtyřicetiletého řidiče naměřili hodnotu 1,69 promile alkoholu a obdobnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Řidič se následně podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve v nemocničním zařízení. Policisté muži na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu pokračovat v další jízdě", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky a z přestupku na úseku dopravy.

Alkohol za volantem
V úterý 9. dubna kolem osmé hodiny ráno zastavili policisté osobní auto Škoda na Masarykově náměstí v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku. "U jednašedesátiletého řidiče naměřili při dechové zkoušce hodnotu 0,76 promile alkoholu a obdobnou hodnotu u něj ukázala také opakovaná zkouška. Policisté muži na místě zakázali další jízdu", uvedla Michaela Lébrová. Řidič je podezřelý ze spáchání závažného přestupkového jednání na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   19. 5. 2024

• Návštěvníky havlíčkobrodského koupaliště čekají nové herní prvky, třeba pískoviště pro nejmenší nebo hřiště na pétanque
• Odpoledne na Šmeralově statku v Třebíči s folklorní muzikou i pletením košíků
• Výstava Co přinesl obchvat v havlíčkobrodském muzeu nabídne unikátní nález středověkého rudního mlýna
• Z policejního deníku: krádež plotu, zloděj si odnesl nádobí i sekeru; opilý řidič boural

Sobota   18. 5. 2024

• Výstava fotografií Jaroslava Hedvábného s titulem Toulky Moravským Toskánském v jihlavské muzejní kavárně
• Policista roku 2023 – dva tituly zamířily na Vysočinu. Vítězem v kategorii Tým roku se stal vysočinský pracovní tým Falešný bankéř
• Sarajevo 1914: Řidič, který vstoupil do dějin, pocházel z Telče
• Festival Ji.hlava se prodlužuje a otevírá se místnímu publiku
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: zpracování lnu
• Zvířecí rodinu v táborské zoo rozšířil mýval Rocket. ZOO Tábor je jediná zoo v Česku, která mývaly může přijímat

Pátek   17. 5. 2024

• Zoologická zahrada v Jihlavě získala slona za za odchov čtyř mláďat aligátora čínského
• Z policejního deníku: policisté dopadli sprejera; pohřešovaného mladíka z Čáslavi vypátrali policisté na Vysočině
• Jihlavský magistrát rozesílá občanům pokyny k platbě za odpady e-mailem
• Jihlavští kriminalisté dopadli pětatřicetiletého zloděje, který kradl rybářské náčiní, jízdní kola i dveře
• Primář Karel Křikava: Chirurgie je náročný, ale velmi krásný a naplňující obor
• Pacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu lékaři zodpoví dotazy

Čtvrtek   16. 5. 2024

• Setkání u jinošovských studánek s chlebem, solí i muzikou
• Starý Brněnský most v Jihlavě bude uzavřen až do října
• Policisté zadrželi muže, který falšoval vstupenky nejen na MS v hokeji. Vstupenky koupené mimo oficiální prodej si raději zkontrolujte, mohou být falešné!
• Nakažlivá klíšťata: Jak se vyhnout nebezpečí?
• Z policejního deníku: mladík poškodil dopravní značení

Středa   15. 5. 2024

• Muzejní noc ve Velkém Meziříčí v duchu cesty do minulosti díky stroji času Nikoly Tesly
• Energetici nečekaně procvičovali, jak se zachovat v případě mimořádné události. Došlo i na ukrytí!
• Na mostě v osadě Pohledští Dvořáci u Havlíčkova Brodu je omezená doprava, důvodem je jeho rekonstrukce
• V rámci Muzejní noci se v Třešti můžete vydat za sovami na Javořici či si prohlédnout výstavu fotografií Přírodou Třešťska
• V jihlavské nemocnici nejen onkologickým pacientům bude sloužit magnetická rezonance i CT
• Jihlavští strážníci dopadli agresivního muže, který napadl pár slovně, poté uhodil muže pěstí do obličeje, skončil v poutech
• Z policejního deníku: v Horní Cerekvi utonul pětačtyřicetiletý muž

Úterý   14. 5. 2024

• Pod barokním chrámem zapsaným v UNESCO ve Žďáře nad Sázavou se opět pasou beránci
• Při požáru teletníku v Rozseči uhynulo devět telat, vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu
• Vzpomínková procházka ve Velkém Meziříčí
• Hejno plameňáků v jihlavské zoologické zahradě se rozrůstá o mládež
• Přijďte do táborské zoo spočítat zvířata z amerického kontinentu a otestovat svoje znalosti
• Rychlý nástup jara a mrazy zničily sadařům úrodu, ale části zemědělců dává počasí naději. Rozhodne jeho vývoj v květnu a červnu
• Lubomír Vaněk v Pelhřimově usmažil podobiznu za necelých pět minut
• Z letadla, které spadlo u Luk nad Jihlavou, zbyly ohořelé trosky, škoda je dva miliony korun
• Z policejního deníku: opilý muž skončil na záchytce; auto srazilo nezletilou chodkyni

Pondělí   13. 5. 2024

• Na Vysočině hrozí nebezpečí požárů, foukat bude čerstvý vítr
• U Luk nad Jihlavou spadlo letadlo, na místě zemřel jeden člověk
• Hysterie okolo medvědů na Slovensku se stupňuje. Životem na ní doplatilo i dvouleté mládě
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny jsou nové lavičky
• Z policejního deníku: vandal počmáral garážová vrata, okna a skříň elektrorozvaděče

Neděle   12. 5. 2024

• Muzeum ve Velkém Meziříčí oslaví svůj svátek bezplatným vstupem, expozice nabízí k vidění třeba kapesník s krví Františka Ferdinanda
• Pelhřimovská nemocnice oslavila Mezinárodní den sester
• Z policejního deníku: zloděj ukradl spícímu člověku batoh i s doklady; opilý řidič bez řidičáku utekl od nehody
• Policisté na člunech kontrolovali přehradu Vír na Žďársku

Sobota   11. 5. 2024

• Slavnostní otevření Stříbrného domu v Jihlavě doplní po celý víkend kulturní i vzdělávací program
• Publikace Hrad Štamberk u Telče bude pokřtěna a představena zájemcům
• Místo chleba v ruce kvér

Pátek   10. 5. 2024

• Auto v Pelhřimově vjelo do hlavního vchodu prodejny
• Jihlavský tunel bude prakticky celý víkend pro veškerou dopravu uzavřen
• Kraj Vysočina podpoří výkup cenných mokřadů Na Skřivánku, jejímž novým obyvatelem je také dudek chocholatý
• Nezaměstnanost na Vysočině klesla na 2,8 procenta a dohnala Prahu. Maminky si zaslouží lepší pracovní uplatnění
• Z policejního deníku: motorkáři bourali; za volantem pod vlivem alkoholu i drog

Čtvrtek   9. 5. 2024

• Surikaty v táborské zoo vyhlíží návštěvníky
• Procházka údolní nivou meandrujícího Stržského potoka ukáže krásy květnatých luk
• Novoměstské farmářské trhy doprovodí šedesátičlenný dechový soubor Z-UŠáci
• Léto se blíží! Zažádejte si včas o cestovní doklad
• Dětem byly předány ceny za výtvarná a literární díla na téma Bezpečná doprava budoucnosti
• Dobrovolníci v třebíčské nemocnici natírali, obkládali, pleli či ošetřili zeleň
• Z policejního deníku: Na dvě stařenky v Pacově spadla zeď; cizinci, který v Čáslavicích srazil babičku s vnučkami, hrozí až šest let vězení; obec pro rodinu, kterou postihla tragédie, uspořádala sbírku

Středa   8. 5. 2024

• Po dálnici D1 běhal pes husky, za pomoci majitelky se jej podařilo policistům odchytit
• Sraz historických a retro kočárků ve Velkém Meziříčí
• Na Žďársku startují on-line besedy pro rodiče o populárních návykových látkách

Úterý   7. 5. 2024

• Taktické cvičení aktivní útočník v City Parku v Jihlavě omezí dopravu v centru města
• Den melanomu v třebíčské nemocnici odhalil deset zhoubných nádorů kůže a dalších devět závažných problémů; pro velký zájem bylo vyšetření znamének zařazeno i na den otevřených dveří nemocnice v září
• V jihlavském muzeu je každé pondělí otevřená mykologická poradna
• Veterinární správa nařídila stáhnutí z prodeje opékacích párků z Agroinvestu v Bobrové kvůli obsahu listerií
• Policisté dopadli muže, který se na Velkomeziříčsku vloupal do sedmi chat, hrozí mu až tři roky za mřížemi
• Z policejního deníku: zloděj napáchal škodu za tři sta tisíc; policisté na Jihlavsku vypátrali celostátně hledaného muže

Pondělí   6. 5. 2024

• Na Vysočině řádí bouřky, hasiči uklízejí bláto nebo odčerpávají vodu ze zatopených prostor
• Svatojánská pouť ve Žďáře nad Sázavou nabídne spoustu atrakcí, ve městě od 13. do 20. května omezí dopravu
• Památník obětem politických procesů v padesátých letech vymysleli a navrhli sami žáci
• Kraj mezi vlastníky památek na Vysočině rozdělí na jejich opravu devatenáct milionů korun
• Nehoda v Čáslavicích si vyžádala druhou oběť, zemřelo malé dítě
• Z policejního deníku: opilí řidiči bourali

Neděle   5. 5. 2024

• Území která měla sloužit pro výchovu nových bojovníků do řad SS
• Přednáška věnovaná archeologickému bádání na Telečsku
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; muž dluží na alimentech osmdesát tisíc; osmnáctiletý mladík bez řidičáku a opilý způsobil nehodu

Sobota   4. 5. 2024

• Mlejnek z Víru v Horáckém muzeu se spustí za doprovodu dětského folklorního souboru Groš
• Turistická stezka na Pelhřimovsku připomíná Jarmilu Kurandovou, babičku z filmu Antonína Moskalyka

Pátek   3. 5. 2024