Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 11.4 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
Počasí v těchto dnech jakoby se nemohlo rozhodnout, jestli je ještě jaro nebo už s předstihem vítáme léto. Typický byl hlavně uplynulý víkend, kde teploty na mnoha místech dosahovaly rekordních hodnot. Někteří už pomalu přemýšlí nad napuštěním zahradních bazénů. Pořádnou revizi svého koupacího prostoru zahájil i maskot táborské zoologické zahrady – tygr ussurijský Rocky. Bazének v teplých dnech využívá k příjemnému ochlazení, tak není divu, že jeho funkčnost musí důkladně zkontrolovat. Tím spíše, že má raději pořádné mrazy. Jeho druh totiž pochází z velice chladných oblastí, kde teploty často klesají až k mínus pětačtyřiceti stupňům. Oblíbené mrazy a sníh však ze svého bazénku vyhlíží marně.
Tygr ussurijský je největší kočkovitou šelmou planety a je považován za krále sibiřské tajgy. Jeho tlapa, která je největší ze všech kočkovitých šelem, na sněhu plní funkci sněžnice. Tygr ussurijský může žít v teplotách okolo – 45°C, má proto delší a hustší srst než tygři žijící v teplých oblastech. Vidí barevně a v noci 5x lépe než člověk. Výborně se pohybuje nejen po zemi, ale umí i velmi dobře plavat.

Tygr ussurijský je samotář obývající obrovská teritoria až o rozloze 3 000 kilometrů čtverečních. Své teritorium si značí močí nebo seškrabáváním kůry stromů, ohraničujících jeho území. Revír opouští pouze tehdy, pokud je v něm nedostatek potravy.

Tygr ussurijský patří mezi nejohroženější druhy zvířat. Přestože je obávaným lovcem a nemá v přírodě přirozeného nepřítele, člověk jej dokázal téměř vyhubit. Ve volné přírodě žije už jen v sibiřské tajze a na severu Číny, kde přežívá už jen asi 500 posledních kusů. Původně přitom žil na rozsáhlém území mezi Bajkalem a pobřežím Tichého oceánu. Dalších zhruba 1000 tygrů ussurijských pak žije v zoologických zahradách po celém světě.

ZOO Tábor, která se specializuje na chov a ochranu ohrožených druhů zvířat je pro veřejnost otevřená každý den od 9:00 do 18:00.

Foto tygra Rockyho: Barbora Kubíčková
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
Lípa rostoucí v ulici Smrtelná nad komunitním centrem Moravia v Třebíči, která byla před několika dny pokácena, možná byla jedním z nejstarších stromů ve městě. Karel Dvořák ve své knížce Ze staré Třebíče vzpomíná, že ulice Smrtelná byla v první polovině 19. století lemována lípovým stromořadím. Pokácenou lípu nahradí liliovník tulipánokvětý, poměrně dlouhověký zajímavý parkový strom, dorůstající srovnatelné velikosti.
Lípa byla mohutná a dominantní, bohužel, v době kácení téměř suchá. V předchozích letech sice probíhalo opakované ošetřování a posuzování stavu lípy ve snaze o prodloužení její životnosti, ovšem z výrazné solitéry se postupně stalo dožívající torzo, bez potřebné vitality a bez nejmenší snahy o regeneraci.

Z provedených tomografických měření bylo předem zjištěno, že strom je kompletně dutý. Až průřez kmenem ve výšce pařezu přinesl svědectví o tom, že kdysi dávno musel být kmen poškozen a v průběhu hojení otevřené rány došlo k růstu ránového pletiva dovnitř kmene, kde ve volném prostoru dutiny vytvořilo zajímavé symetrické spirálovitě stočené útvary, navzájem oddělené vrostlou kůrou.

Kmen byl proto sice stále poměrně pevný, ale neustále odumírající větve hrozily lámáním a padáním na přilehlé schody a cesty kolem parkoviště a hrozilo, že měkké lipové dřevo hynoucího stromu rychle ztratí potřebnou pevnost.

O dávné historii tohoto stromu nejsou žádné relevantní záznamy. Pravděpodobně však mohlo jít o jeden z nejstarších třebíčských stromů současnosti. Karel Dvořák ve své knížce Ze staré Třebíče vzpomíná, že ulice Smrtelná byla v první polovině 19. století lemována lípovým stromořadím. Pravděpodobně je zachyceno na nejstarší fotografii, pořízené snad před rokem 1870 z městské věže, ještě před rozšířením starého hřbitova o část nad kostelem Nejsvětější Trojice. Lípy byly pokáceny a nahrazeny stromořadím jírovců, jehož kácení je zachyceno na fotografiích z 30. let 20. století, kdy byly jírovce káceny údajně z bezpečnostních důvodů, v té době už jako staré stromy.

Skutečné stáří lípy nelze vzhledem k dutému vnitřku kmene dendrochronologicky určit. S jistotou lze říct, že její historie sahá nejméně do 19. století. Hypotéza o tom, že mohlo jít o posledního zástupce původního lípového stromořadí Smrtelné ulice, je sice lákavá a stáří stromu by to posouvalo nejméně o sto let zpět, důkazy pro ni ale chybějí.

V každém případě to v dnešní době nemají stromy v městském prostředí lehké. Nárůst průměrných teplot, nerovnoměrné rozložení dešťových srážek a všudypřítomné znečištění prostředí spolu se stavební činností jsou pro mnohé stromy limitujícími faktory.

Pokácená lípa bude nahrazena výsadbou liliovníku tulipánokvětého, což je poměrně dlouhověký zajímavý parkový strom, dorůstající srovnatelné velikosti. Listnatý strom z čeledi šácholanovitých. Pocházející ze Severní Ameriky, kde běžně roste ve volné přírodě. V Evropě se pěstuje v parcích a v arboretech.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
Turistický vlak na úzkokolejné trati 228 mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v druhé polovině června letošního roku. Kraj Vysočina se totiž chystá podepsat smlouvu s dopravcem Gepard Express, který nabídl nejvýhodnější cenu.
Dopravce Gepard Express nabídl kraji nejvýhodnější cenu za krajem definovanou službu. V tuto chvíli jsou zahájeny nezbytné kroky k podpisu smlouvy. "Zatímco Kraj Vysočina v tuto chvíli uspíšil veškeré procesy, které jsou z jeho strany nutné pro uzavření smlouvy a tím červnové zahájení provozu a na jeho straně už tedy není žádná překážka, která by bránila nasazení vlaků podle projednaného jízdního řádu, na straně vybraného dopravce je nyní třeba do dvou měsíců před podpisem smlouvy doložit veškeré povolení dopravce, tak i provozovatele dráhy", informovala krajská mluvčí Jitka Svatošová.

Kraj Vysočina už dnes splní svou informační povinnost, zveřejní údaje o vybraném dopravci na úřední desce.

Pokud ze strany vybraného dopravce budou doplněny smlouvou i legislativou žádané dokumenty, je pravděpodobné a nic nebrání tomu, aby turistický vlak mezi Obrataní a Jindřichovým Hradcem mohl vyjet v druhé polovině června 2024. V navrženém jízdním řádu se počítá s provozem od zahájení provozu do konce října 2024 s tím, že v následujících letech dle návrhu smlouvy je předpokládáno s obdobným jízdním řádem. Koncepce jízdního řádu počítá se zahájením provozu o víkendech od Velikonoc do konce října s tím, že v období červen – konec září denně.

Kraj Vysočina je připraven dle nabídky za roční turistický provoz na úzkokolejce v rámci území Kraje Vysočina zaplatit cca 2,2 milionu korun. Obdobnou turistickou službu od roku 2018 provozuje Kraj Vysočina také na trati 243 Jemnice – Moravské Budějovice.

Stejný dopravce má dle rozhodnutí vedení Jihočeského kraje provozovat navazující úsek úzkokolejky trati 229 v úseku Jindřichův Hradec – Nová Bystřice.

Foto ilustrační: město Jindřichův Hradec
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
U příležitosti 100. výročí narození akademického malíře Gustava Kruma bude v úterý 16. dubna v 17 hodin v domě Gustava Mahlera ve Znojemské ulici v Jihlavě zahájena výstava malířovy tvorby. jenž byl mistrem ve svém oboru, a jehož dílo je důkazem lásky k rodnému městu a rodnému kraji.
Výstava vnáší zcela nový pohled do jeho tvorby. Vůbec poprvé bude veřejnosti představen výběr padesáti čtyř drobných i větších děl, která tematicky spojuje Jihlava. Většina obrazů pochází z rozsáhlé soukromé sbírky rodiny Gustava Kruma. Pro výstavu se podařilo získat také dva obrazy ze soukromé sbírky, které veřejnosti dosud nebyly nikdy prezentovány. Návštěvník si tak bude moci prohlédnout Jihlavu v době gotické a renesanční, Jihlavu v 50. a 60. letech minulého století, bude moci porovnat pracovní skici s výsledným obrazem, dostane se díky poetickým kresbám tužkou a tuší i do okolí města.

K výstavě vychází i katalog se všemi díly, která jsou na výstavě prezentována.

Dům Gustava Mahlera ve Znojemské ulici 4 v Jihlavě je pro veřejnost otevřený od úterý do neděle od 9 do 12 a od 12.30 do 17 hodin.

Výstava potrvá od 17. dubna do 8. září.

Ze vzpomínek jihlavského archiváře Ladislava Vilímka:

Akademický malíř Gustav Krum (24. 5. 1924 Jihlava – 21. 3. 2011 Jihlava) čestným občanem města Jihlavy
Bylo to před několika dny, krátce po otevírací době, když přišel do jihlavského archivu a nesl s sebou objemnou složku naplněnou kresbami. Ke starým obrázkům se tak připojily zcela nové, vonící černou tuší a temperovými barvami. Dodejme jen, že Státní okresní archiv v Jihlavě má ve svých fondech uschovánu většinu kreseb akademického malíře Gustava Kruma, které doprovázely postupně všechny knihy o minulosti Jihlavy vydávané nám všem známým jihlavským historikem a bývalým ředitelem zdejšího archivu PhDr. Františkem Hoffmannem.

Ten den nebylo mnoho času na povídání, akademický malíř Gustav Krum s manželkou byli pozváni na slavnostní jednání na radnici, a tak alespoň několik málo letmých vzpomínek, které si autor článku zapsal do paměti.
Malířův tatínek byl zaměstnán v jihlavském pivovaru. O jeho zálibách a umu svědčí nejlépe dosud dochovaná vstupní pseudobarokní mříž na kapli sv. Antonína nad Rounkem. Při renovaci před několika lety zde byl na krásně a důmyslně vypracovaném robusním zámku objeven mosazný štítek s nápisem UTAV KRUMM, RASCHINIST, 17.6.1908. Životní dráha a malířské začátky jeho syna, rovněž Gustava, nebyly lehké. Ten svoji pozornost věnoval zámku na Plandrech, kde spolu s přítelem Bulantem malovali tehdy romantickou zámeckou budovu s parkem a mohutnou zářící oranžerií. Tehdy také obdržel od majitele barona Wiedersperga svůj úplně první honorář. Dnes se o tomto obrazu nic neví, slehla se po něm zem, stejně jako po zámku. Pak se hovor zatočil kolem jména Krum. Byl vzpomenut jmenovec, humanista a kněz Marek Krum, kazatel v české kapli sv. Václava v Jihlavě v roce 1570 a později farář v Rančířově. Nebyly opomenuty ani rybníky v okolí, z nichž KRUMTEUCH se dosud nachází u Bílého Kamene, KRUMENTEICH u Rančířova a další KRIMTEICH či KRUMMTEICH byl kdysi malířovým objektem a najdeme ho u Pávova. V dávné minulosti bylo spojováno slovo KRUMM s hornickou činností, byla to součástka důlního zařízení, a snad právě proto se vyskytuje tak často v místech starých důlních děl. Tak tedy, KRUMM v jiném významu než jako křivý, snad.
Návštěva skončila, malířovy obrázky zůstaly rozloženy po stolech. Naše putování minulostí Jihlavy můžeme začít spolu s neznámým jezdcem, který hledá místo k přenocování v cizí zalesněné krajině. Pojednou se na pasece objevuje hrnčířská pec a docela malý domek. Jsme u zrodu královského města Jihlavy. Ještě pár okamžiků a ve střepech nádob se objeví stříbro, aby potom, v krátkém čase, objevily se zde stovky horníků. Kresba k pověsti o založení města. Básník píše...
Vzkvétej, ozdobo všech ctností,
světlo, jase počestnosti,
slavné město Jihlavo!

A malíř usedá a pokládá čáru k čárce. Kreslí. Maluje. Naplňuje naše pohledy minulosti. Spolu s ním vítáme na náměstí vzácné královské hosty, spolu s nimi bráníme v roce 1402 hradby města před vpádem nepřátel. Je to on, malíř, který nás provází ruinami Jihlavy po ukončení okupace města švédskou posádkou v roce 1647. Jemu vděčíme za procházku ulicemi, bránami a náměstím všech věků. Slyšíme hlasy a dusot koňských kopyt, to když vojska táhnou městem na místa tragických bitev. Můžeme stát či sedět v místnosti, kde voní hořící louče a je slyšet jen tiché škrábání kronikářova brka po papíře...
Listy a obrazy z minulosti Jihlavy, staré i to nejnovější vydání, Nové listy a obrazy z minulosti Jihlavy nebo útlá knížečka Lidové pověsti z Jihlavy a okolí, to vše doprovázejí ilustrace Gustava Kruma. A to nemluvím o těch, které jsou věnovány dětem a mládeži v seriálech časopisů a v dalších publikacích. Dominuje však přízeň věnovaná městu, věnovaná Jihlavě. Rod Krumů tady dozajista žil a pracoval po více jak dvě století. Malíř Gustav Krum se zde narodil 23. května 1924. Jeho otec, jako bylo řečeno dříve, byl strojníkem ve zdejším pivovaře, dědeček byl strojním zámečníkem a váženým jihlavským měšťanem a majitelem vlastního domu, jak to dokumentuje matrika příslušníků města. Je dobře, že tentokrát padlo jablko daleko od stromu a zakutálelo se mezi obrázky...
Mám radost, když vidím na jedné malé ilustraci kapličku mezi stromy a zcela jasně poznávám onu nad Rounkem, kde se navždy zapsal rod Krumů "ohněm a kovem". Vážím si novoročenky, kterou jsem před pár lety obdržel a kde mi malíř Krum věnoval letmý pohled na část dnes zbouraného zámku v Plandrech. Bylo to tehdy takové malé pofoukání na bolístku. Tam na těch místech jsem i já zanechal kousek svého života. A jak už to v životě bývá, něco se dařilo a něco ne. To krásné ale zůstává! Díky básníkům a díky malířům!
Za celoživotní uměleckou tvorbu věnovanou rodnému městu převzal dne 29. června tohoto roku akademický malíř Gustav Krum na jihlavské radnici titul "čestný občan města Jihlavy". Vážený Mistře, blahopřejeme!

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
Novorozenecké oddělení nemocnice v Pelhřimově rozšířilo v rámci svých služeb v Laktační poradně konzultace zdarma pro maminky pojištěné u VZP. Poradna je otevřena každý čtvrtek v Pavilonu péče o rodinu ve 3. patře od 10 do 15 hodin. Pro rezervaci místa si maminky mohou zavolat v pracovní dny od 7 do 15.30 hodin na telefonní číslo 565 355 534.
"Jedná se o první dvě konzultace laktační poradkyně první měsíc po narození dítěte. Konzultace zahrnuje teoretické a praktické poradenství například při obtížích s kojením miminka nebo při kontrole množství nakojeného mléka", informovala mluvčí nemocnice Alexandra Knapová.

Doplnila, že další konzultace jsou zpoplatněny dle platného ceníku nemocnice v Pelhřimově. Platba je možná kartou či hotově na pokladně nemocnice, která je umístěna v přízemí hlavní lůžkové budovy nemocnice. Pokladna je otevřena každý všední den od sedmi do 15.30 hodin.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
Kriminalistům v Pelhřimově se na základě operativního šetření podařilo minulý týden dopadnout dva muže, kteří vyráběli pervitin a nejen ten distribuovali převážně na Pelhřimovsku a Jihlavsku. Oba jsou obviněni ze spáchání trestného činu, za který jim hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi. Jeden z mužů je stíhán vazebně. Muže ve věku sedmadvacet a třicet let důvodně podezřelé ze spáchání drogové trestné činnosti po předchozím souhlasu státního zástupce policisté zadrželi a odvezli je na policejní oddělení, kde byli umístěni do policejní cely.
Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař jejich trestní stíhání. „Zadržená dvojice byla obviněna ze spáchání zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy,“ řekl mjr. Mgr. Pavel Nováček, vedoucí oddělení obecné kriminality. Jak dále dodal, starší z mužů byl již v minulosti soudně trestán za majetkovou a drogovou trestnou činnost, za sebou má i nepodmíněný trest odnětí svobody a do března roku 2026 je ve zkušební době podmíněného trestu odnětí svobody. Trestní minulost má za sebou i mladší z dvojice. Oba jsou uživateli drog.

Muži jsou obviněni z toho, že v období od podzimu loňského roku do zadržení vyráběli a následně dále distribuovali pervitin, kdy za uvedené období vyrobili přibližně 1,5 kilogramu drogy. Mladší z mužů pervitin, ale i marihuanu a extázi distribuoval v obci na Pelhřimovsku. Drogy si od něj zájemci koupili během loňského roku ve více než sto případech, popřípadě jim poskytl drogu zdarma za protislužbu, nejčastěji za odvoz autem. Třicetiletý muž ve více než deseti případech distribuoval pervitin nejčastěji na Telečsku. Páchání drogové trestné činnosti ze strany mužů minulý týden ukončili kriminalisté. Při domovní prohlídce policisté zajistili předměty k výrobě drog, různé látky a finanční hotovost.

Obviněný sedmadvacetiletý muž je stíhaný vazebně a policisté ho odvezli do věznice. Druhý muž byl po provedení nezbytných úkonů ze zadržení propuštěn a je stíhán na svobodě. Případ kriminalisté dále vyšetřují.

Za zvlášť závažný zločin lze uložit trest odnětí svobody až na deset let.
Michaela LÉBROVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden
V parku u ulice U Trojice v Havlíčkově Brodě vypátrali policisté ve středu 10. února krátce před půlnocí sedmačtyřicetiletého muže, po kterém bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Policisté jej zadrželi a odvezli na oddělení k provedení nezbytných úkonů, neboť na muže byl v únoru vydán městským soudem příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. Po provedení všech nezbytných úkonů směřoval hledaný muž do brněnské věznice. Policisté budou zjišťovat, zda se muž nedopustil trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Zloděje policisté dopadli
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinu krádeže jednačtyřicetiletému muži, který druhé polovině března přespal v jihlavské ubytovně a kde v časných ranních hodinách okradl jiné dva ubytované. "Vloupal se do skříňky s jejich věcmi a ukradl peníze a doklady. Po přijetí oznámení začali policisté případ prověřovat. Podezřelého muže se podařilo dopadnout a část odcizených věcí vydal. Policisté shromáždili důkazy a na jejich základě poté sdělili jednačtyřicetiletému muži podezření ze spáchání trestného činu", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Opilý muž skončil na záchytce
Ve středu 11. dubna, krátce po páté hodině ranní přijali policisté oznámení o opilém muži, který se nacházel na ulici Růžová v Pelhřimově. "Na místě policisté zjistili, že se jedná o pětatřicetiletého muže, který ležel na chodníku. Neorientoval se, nebyl schopen samostatné chůze a při pokusech vstát padal. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 4,10 promile alkoholu", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Značně opilého muže policisté zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

Střet tří vozidel
Ve středu 10. dubna došlo po druhé hodině odpoledne na dálničním přivaděči u Jihlavy k dopravní nehodě. "Řidič BMW zřejmě nedodržel dostatečnou bezpečnostní vzdálenost za před ním jedoucím autem Mazda a došlo ke střetu. Vozidlo Mazda bylo poté odmrštěno ještě na před ním jedoucí automobil a následně narazilo do svodidel. Při dopravní nehodě utrpěl zranění řidič mazdy a tři spolujedoucí, kteří byli zdravotnickou záchrannou službou převezeni na ošetření do jihlavské nemocnice", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Provedenými dechovými zkouškami u řidičů požití alkoholu vyloučili. Na vozidlech vznikla předběžně vyčíslená škoda za více než 250 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří. (Foto - horní obrázek)

Střet vozidel
Ve středu 10. dubna jel před druhou hodinou odpoledne po silnici u obce Valeč na Třebíčsku řidič auta Opel ve směru od Stropešína. "Při jízdě křižovatkou narazil do auta BMW, jehož řidič jel po hlavní silnici ve směru od Třebíče na Dalešice. Vozidlo BMW skončilo po nárazu mimo vozovku. Při dopravní nehodě utrpěli zranění oba řidiči", informovala J. Kroutilová. Policisté alkohol u řidičů provedenou dechovou zkouškou vyloučili. Při dopravní nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za 250 tisíc korun. Řidič vozidla Opel je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy. (Foto - spodní obrázek)

Střet vozidel
Ve středu 10. dubna jel před jednou hodinou odpoledne po silnici v obci Hladov na Jihlavsku jednačtyřicetiletý řidič vozu Toyota, za jízdy držel telefon a nevěnoval se tak plně řízení. "Přejel s autem do protisměru, kde došlo ke střetu s projíždějícím vozidlem Škoda Superb. Při dopravní nehodě utrpěla zranění osmnáctiletá řidička superbu", uvedla Jana Kroutilová. Policisté u obou řidičů provedenými dechovými zkouškami požití alkoholu vyloučili. Na vozidlech vznikla předběžně vyčíslená škoda za více než 150 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří. Řidič vozidla Toyota je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Motorkář se při nehodě zranil
Ve středu 10. dubna došlo u obce Petrovice na Třebíčsku kolem čtvrté hodině odpoledne k dopravní nehodě. Řidič motocyklu Yamaha jel směrem na Okříšky, nezvládl zřejmě vlivem nepřiměřené rychlosti jízdy řízení a havaroval. "Při dopravní nehodě se jednašedesátiletý motocyklista zranil a byl zdravotnickou záchrannou službou převezen na ošetření do třebíčské nemocnice", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Dechovou zkouškou u něho policisté požití alkoholu vyloučili. Místo nehody ohledali a zadokumentovali. Dopravní nehodu policisté šetří.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ve středu 11. dubna po jedné hodině v noci zastavili policisté na ulici Třebíčská ve Velkém Meziříčí na Žďársku osobní auto Škoda Felicia. "Zjistili, že řidičem je dvacetiletý muž, který má od září loňského roku uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel. Dechová zkouška byla u muže negativní. Policisté mu další jízdu zakázali", informovala Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   19. 5. 2024

• Návštěvníky havlíčkobrodského koupaliště čekají nové herní prvky, třeba pískoviště pro nejmenší nebo hřiště na pétanque
• Odpoledne na Šmeralově statku v Třebíči s folklorní muzikou i pletením košíků
• Výstava Co přinesl obchvat v havlíčkobrodském muzeu nabídne unikátní nález středověkého rudního mlýna
• Z policejního deníku: krádež plotu, zloděj si odnesl nádobí i sekeru; opilý řidič boural

Sobota   18. 5. 2024

• Výstava fotografií Jaroslava Hedvábného s titulem Toulky Moravským Toskánském v jihlavské muzejní kavárně
• Policista roku 2023 – dva tituly zamířily na Vysočinu. Vítězem v kategorii Tým roku se stal vysočinský pracovní tým Falešný bankéř
• Sarajevo 1914: Řidič, který vstoupil do dějin, pocházel z Telče
• Festival Ji.hlava se prodlužuje a otevírá se místnímu publiku
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: zpracování lnu
• Zvířecí rodinu v táborské zoo rozšířil mýval Rocket. ZOO Tábor je jediná zoo v Česku, která mývaly může přijímat

Pátek   17. 5. 2024

• Zoologická zahrada v Jihlavě získala slona za za odchov čtyř mláďat aligátora čínského
• Z policejního deníku: policisté dopadli sprejera; pohřešovaného mladíka z Čáslavi vypátrali policisté na Vysočině
• Jihlavský magistrát rozesílá občanům pokyny k platbě za odpady e-mailem
• Jihlavští kriminalisté dopadli pětatřicetiletého zloděje, který kradl rybářské náčiní, jízdní kola i dveře
• Primář Karel Křikava: Chirurgie je náročný, ale velmi krásný a naplňující obor
• Pacientům před výměnou kolenního a kyčelního kloubu lékaři zodpoví dotazy

Čtvrtek   16. 5. 2024

• Setkání u jinošovských studánek s chlebem, solí i muzikou
• Starý Brněnský most v Jihlavě bude uzavřen až do října
• Policisté zadrželi muže, který falšoval vstupenky nejen na MS v hokeji. Vstupenky koupené mimo oficiální prodej si raději zkontrolujte, mohou být falešné!
• Nakažlivá klíšťata: Jak se vyhnout nebezpečí?
• Z policejního deníku: mladík poškodil dopravní značení

Středa   15. 5. 2024

• Muzejní noc ve Velkém Meziříčí v duchu cesty do minulosti díky stroji času Nikoly Tesly
• Energetici nečekaně procvičovali, jak se zachovat v případě mimořádné události. Došlo i na ukrytí!
• Na mostě v osadě Pohledští Dvořáci u Havlíčkova Brodu je omezená doprava, důvodem je jeho rekonstrukce
• V rámci Muzejní noci se v Třešti můžete vydat za sovami na Javořici či si prohlédnout výstavu fotografií Přírodou Třešťska
• V jihlavské nemocnici nejen onkologickým pacientům bude sloužit magnetická rezonance i CT
• Jihlavští strážníci dopadli agresivního muže, který napadl pár slovně, poté uhodil muže pěstí do obličeje, skončil v poutech
• Z policejního deníku: v Horní Cerekvi utonul pětačtyřicetiletý muž

Úterý   14. 5. 2024

• Pod barokním chrámem zapsaným v UNESCO ve Žďáře nad Sázavou se opět pasou beránci
• Při požáru teletníku v Rozseči uhynulo devět telat, vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu
• Vzpomínková procházka ve Velkém Meziříčí
• Hejno plameňáků v jihlavské zoologické zahradě se rozrůstá o mládež
• Přijďte do táborské zoo spočítat zvířata z amerického kontinentu a otestovat svoje znalosti
• Rychlý nástup jara a mrazy zničily sadařům úrodu, ale části zemědělců dává počasí naději. Rozhodne jeho vývoj v květnu a červnu
• Lubomír Vaněk v Pelhřimově usmažil podobiznu za necelých pět minut
• Z letadla, které spadlo u Luk nad Jihlavou, zbyly ohořelé trosky, škoda je dva miliony korun
• Z policejního deníku: opilý muž skončil na záchytce; auto srazilo nezletilou chodkyni

Pondělí   13. 5. 2024

• Na Vysočině hrozí nebezpečí požárů, foukat bude čerstvý vítr
• U Luk nad Jihlavou spadlo letadlo, na místě zemřel jeden člověk
• Hysterie okolo medvědů na Slovensku se stupňuje. Životem na ní doplatilo i dvouleté mládě
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny jsou nové lavičky
• Z policejního deníku: vandal počmáral garážová vrata, okna a skříň elektrorozvaděče

Neděle   12. 5. 2024

• Muzeum ve Velkém Meziříčí oslaví svůj svátek bezplatným vstupem, expozice nabízí k vidění třeba kapesník s krví Františka Ferdinanda
• Pelhřimovská nemocnice oslavila Mezinárodní den sester
• Z policejního deníku: zloděj ukradl spícímu člověku batoh i s doklady; opilý řidič bez řidičáku utekl od nehody
• Policisté na člunech kontrolovali přehradu Vír na Žďársku

Sobota   11. 5. 2024

• Slavnostní otevření Stříbrného domu v Jihlavě doplní po celý víkend kulturní i vzdělávací program
• Publikace Hrad Štamberk u Telče bude pokřtěna a představena zájemcům
• Místo chleba v ruce kvér

Pátek   10. 5. 2024

• Auto v Pelhřimově vjelo do hlavního vchodu prodejny
• Jihlavský tunel bude prakticky celý víkend pro veškerou dopravu uzavřen
• Kraj Vysočina podpoří výkup cenných mokřadů Na Skřivánku, jejímž novým obyvatelem je také dudek chocholatý
• Nezaměstnanost na Vysočině klesla na 2,8 procenta a dohnala Prahu. Maminky si zaslouží lepší pracovní uplatnění
• Z policejního deníku: motorkáři bourali; za volantem pod vlivem alkoholu i drog

Čtvrtek   9. 5. 2024

• Surikaty v táborské zoo vyhlíží návštěvníky
• Procházka údolní nivou meandrujícího Stržského potoka ukáže krásy květnatých luk
• Novoměstské farmářské trhy doprovodí šedesátičlenný dechový soubor Z-UŠáci
• Léto se blíží! Zažádejte si včas o cestovní doklad
• Dětem byly předány ceny za výtvarná a literární díla na téma Bezpečná doprava budoucnosti
• Dobrovolníci v třebíčské nemocnici natírali, obkládali, pleli či ošetřili zeleň
• Z policejního deníku: Na dvě stařenky v Pacově spadla zeď; cizinci, který v Čáslavicích srazil babičku s vnučkami, hrozí až šest let vězení; obec pro rodinu, kterou postihla tragédie, uspořádala sbírku

Středa   8. 5. 2024

• Po dálnici D1 běhal pes husky, za pomoci majitelky se jej podařilo policistům odchytit
• Sraz historických a retro kočárků ve Velkém Meziříčí
• Na Žďársku startují on-line besedy pro rodiče o populárních návykových látkách

Úterý   7. 5. 2024

• Taktické cvičení aktivní útočník v City Parku v Jihlavě omezí dopravu v centru města
• Den melanomu v třebíčské nemocnici odhalil deset zhoubných nádorů kůže a dalších devět závažných problémů; pro velký zájem bylo vyšetření znamének zařazeno i na den otevřených dveří nemocnice v září
• V jihlavském muzeu je každé pondělí otevřená mykologická poradna
• Veterinární správa nařídila stáhnutí z prodeje opékacích párků z Agroinvestu v Bobrové kvůli obsahu listerií
• Policisté dopadli muže, který se na Velkomeziříčsku vloupal do sedmi chat, hrozí mu až tři roky za mřížemi
• Z policejního deníku: zloděj napáchal škodu za tři sta tisíc; policisté na Jihlavsku vypátrali celostátně hledaného muže

Pondělí   6. 5. 2024

• Na Vysočině řádí bouřky, hasiči uklízejí bláto nebo odčerpávají vodu ze zatopených prostor
• Svatojánská pouť ve Žďáře nad Sázavou nabídne spoustu atrakcí, ve městě od 13. do 20. května omezí dopravu
• Památník obětem politických procesů v padesátých letech vymysleli a navrhli sami žáci
• Kraj mezi vlastníky památek na Vysočině rozdělí na jejich opravu devatenáct milionů korun
• Nehoda v Čáslavicích si vyžádala druhou oběť, zemřelo malé dítě
• Z policejního deníku: opilí řidiči bourali

Neděle   5. 5. 2024

• Území která měla sloužit pro výchovu nových bojovníků do řad SS
• Přednáška věnovaná archeologickému bádání na Telečsku
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; muž dluží na alimentech osmdesát tisíc; osmnáctiletý mladík bez řidičáku a opilý způsobil nehodu

Sobota   4. 5. 2024

• Mlejnek z Víru v Horáckém muzeu se spustí za doprovodu dětského folklorního souboru Groš
• Turistická stezka na Pelhřimovsku připomíná Jarmilu Kurandovou, babičku z filmu Antonína Moskalyka

Pátek   3. 5. 2024