Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 13.4 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Je možné si odpracovat trest?
„Odsouzený je povinen vykonat uložený trest obecně prospěšné práce osobně, bezplatně a ve svém volném čase.“. To jsou slova, která slyší i nezletilý jedinec při soudním řízení, kdy mu byl udělen alternativní trest. Co to ovšem znamená pro něj samotného a jaké to má dopady pro společnost? Jak v dané situaci figuruje Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Vrakbar Jihlava (dále jen NZDM) a kdo je to probační a mediační služba (dále jen PMS)? Na to se společně podíváme v následujícím článku.
Obecně prospěšné práce jsou jedním z druhů alternativních trestů, který spočívá v možnosti „odpracovat si svůj trest“. Soud může tento trest pachateli uložit za spáchání nedbalostního či úmyslného trestného činu, za který zákon umožňuje uložit trest odnětí svobody nepřevyšující 5 let. Ukládá se v rozmezí od 50 do 300 hodin v závislosti na závažnosti trestného činu a osobě pachatele. Jak již z názvu alternativního trestu vyplývá, jeho základní podmínkou je obecná prospěšnost, jejíž smyslem je vytvoření nějakého užitečného výsledku, který má sloužit širšímu okruhu lidí. Jak toho ale odsouzený dosáhne? K tomu slouží funkce probační a mediační služby, která mimo jiné organizuje a zajišťuje efektivní a důstojný výkon alternativního trestu a opatření s důrazem na zájmy poškozených, ochranu komunity a prevenci kriminality. A jak k této činnosti můžeme přispět my, NZDM Vrakbar Jihlava? Jako preventivní služba, která pomáhá mladým lidem mimo jiné i k tomu, aby byli schopni a ochotni se podílet na řešení svých nesnází a životních situací, jsme se v roce 2016 rozhodli, že ve spolupráci s PMS Jihlava zřídíme ve Vrakbaru místo pro odpracování obecně prospěšných prací lidem, kteří spadají do cílové skupiny. Jak tuto spolupráci vnímá pracovnice PMS Jihlava, paní Mgr. Hana Kuklová? Na to jsme se zeptali v následujícím rozhovoru.

„Jak vzpomínáte na den, kdy jsme za Vámi přišli s tím, že bychom zřídili místo pro odpracování alternativního trestu obecně prospěšné práce?“

„S Vrakbarem spolupracujeme již opravdu velmi dlouho. Kdy jsme spolupráci začali rozvíjet i v oblasti výkonu trestního opatření obecně prospěšných prací (TO OPP) a výchovné povinnosti společensky prospěšných činností (SPČ).  Nemohu tvrdit, že si vzpomínám na úplné začátky naší spolupráce, což však svědčí nejen o tom, že jsem sklerotická, ale především je to znakem toho, že spolupráce je opravdu dlouholetá. Vzhledem k tomu, že se již přes 20 let věnuji mladistvým klientům našeho střediska, a tudíž i zajištění místa pro možný výkon trestního opatření OPP, mohu říci, že najít organizaci, která by těmto našim klientům umožnila vykonat uložené trestní opatření nebo výchovné opatření společensky prospěšnou činnost, byl a stále je téměř nadlidský výkon.  Proto jsem byla zcela jistě velmi ráda a tato radost mi vydržela až do současné doby, za to, že naši mladí klienti mohou vykonávat svůj trest u organizace, kterou ve většině případů dobře znají a ve spolupráci s lidmi, které znají.  Jsem přesvědčená, že se jim tak zvyšují šance na to, aby uložený trest úspěšně zvládli.  Myslím si, že je pro mladé klienty také dobré, když mají možnost si s pracovníky Vrakbaru také popovídat, pořešit s nimi problémy, které mohou mít. Já při zajištění výkonu OPP spíše zajišťuji formální dozor a v kontaktu s mladistvými tolik nejsem.“

„Co byste řekla o naší spolupráci? Utkvělo Vám něco v paměti (zajímavost, vtipný příběh atp.)?“

„Spolupráce Probační a mediační služby (tady především moje) s Vrakbarem je moc dobrá.  Vždy, když mám mladistvého klienta s uloženým trestním opatření OPP nebo výchovnou povinností vykonat SPČ, obracím se primárně na Vrakbar a musím přiznat, že mi vždy spadne kámen ze srdce, když se domluvíme a mladistvý může pracovat ve Vrakbaru. Oceňuji, že jste důslední, klienti si musí uložené hodiny opravdu odpracovat, nemají žádné úlevy a dbáte, aby dodržovali stanovená pravidla a podmínky výkonu trestu.  S Vrakbarem za ty roky spolupráce prošlo poměrně hodně mladistvých klientů. S některými byla spolupráce zcela bezproblémová, u některých vyžadovalo dokončení uložených hodin spoustu trpělivosti a nadhledu.“

„Jak NZDM Vrakbar Jihlava (jako službu pro mladé lidi) vnímáte? Co se Vám na ni líbí/nelíbí?“

„Vrakbar vnímám od počátku jeho vzniku jako velmi potřebnou a funkční organizaci. Musím říci, že jsem byla před mnoha a mnoha lety u toho, kdy Vrakbar a K-centrum v Jihlavě vznikalo.  V té době jsem jako okresní protidrogový koordinátor pomáhala tehdejšímu řediteli jihlavské charity Ing. Švíkovi získat finanční prostředky a podporu pro vznik těchto zařízení.  Od této doby je Vrakbar tak trošku mojí srdeční záležitostí a jsem hrdá na to, že jsem svým malým dílem přispěla před mnoha lety k tomu, že vznikl.  Jsem přesvědčená, že tam vždy pracovali a pracují lidé, kteří mají svoji práci rádi a mají dovednosti se svým klientům přiblížit, oslovit se a případně jim pomoci. Líbí se mi, že Vrakbar je otevřený pro všechny bez rozdílu. Že se dbá na dodržování pravidel a slušného chování, a že se jeho nabídka neustrnula, ale stále se vymýšlí aktivity, které odpovídají aktuálním zájmům mladých lidí.“

Spolupráci s Probační a mediační službou Jihlava vnímáme velice kladně. Komunikace mezi námi funguje na jedničku, a to i díky tomu, že máme společný cíl – zajistit odpracování uloženého alternativního trestu u mladistvého. V NZDM Vrakbar Jihlava si uvědomujeme, že je to trest, a tak k tomu i přistupujeme. Mladistvý, který si u nás uložený trest odpracovává, plní zadané úkoly, které jsou například: úklid prostranství před NZDM (listí, sníh, odpadky atd.); odstraňování barev z parapetů, zábradlí a jejich nový nátěr; úklid vnitřních prostor NZDM (WC, chodby, jednotlivé místnosti). Vedeme mladého člověka k tomu, aby se zamyslel nad svými činy a uvědomil si i jejich následky. Nicméně odsouzený pro nás není jen někdo, kdo je teď povinen si odpracovat soudem uložený trest, ale osoba, která možná ve své situaci potřebuje najít nový směr a vyšlápnout si novou životní cestu, která bude bezpečnější pro něj i jeho okolí. A ačkoli je to někdy náročné, setkáváme se s odmítáním, nízkou motivací či vůlí u mladého klienta, tak se nevzdáváme a snažíme se společně najít možnosti pro kvalitnější život.

Tým NZDM Vrakbar Jihlava
Marek MAŠÁT



Zpět nahoru na obsah...

Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
Čtyři vzrostlé mladé kaštany a jedna lípa pocházející z Vodojemu, Klafaru a travnatého pásu před poliklinikou ve Žďáře nad Sázavou porostou v jiných místech. Tam, kde rostly původně, tvořily překážku inženýrským sítím či jiným projektům, ale protože jsou zdravé, nebylo vhodné je pokácet. Tři z kaštanů tak zůstaly v jiných místech čtvrti Vodojem a čtvrtý kaštan a lípa byly přesazeny do lokality Na Hradech.
Přesazení pětice vzrostlých stromů žďárskou radnici vyšlo na 55 tisíc korun bez DPH. Specializovaná firma, jež přesazení provedla, využila technologii takzvaného vzdušného rýče, kdy se stlačeným vzduchem rozmělní a odstraní hlína z kořenů stromu až na nezbytné množství kořenového balu. I tak se však kupříkladu hmotnost přesazované dřeviny s obvodem kmene sedmdesát centimetrů vyšplhá na čtyři až pět tun.

Na novém místě pak strom přijde do připravené výsadbové jámy, přičemž zemina je následně postupně zafoukaná mezi jeho kořeny. Výhodou tohoto způsobu přesazování je zachování téměř kompletního kořenového systému, což by těžkou technikou nebylo kvůli riziku poškození technických sítí v těsné blízkosti dotčených stromů možné.
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
Dvacítka speciálně vycvičených lezců z jednotky hasičského záchranného sboru Jaderné elektrárny Dukovany prošla dvoudenním výcvikem na záchranu osob ze stožáru elektrického vedení v blízkosti elektrárny. Pro výcvik využili odstávky vedení vysokého napětí 110 kV, Tuto mimořádnou příležitost pro procvičení specifických postupů využilo i několik členů lezeckých skupin HZS kraje Vysočina z Třebíče a Žďáru nad Sázavou.
"Členové speciální lezecké skupiny jednotky hasičů z Jaderné elektrárny Dukovany využili odstávku vedení 110 kV k výcviku záchrany osob z několik desítek metrů vysokého stožáru elektrického vedení. Cílem dvoudenního cvičení bylo procvičení spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění člověka zachyceného na bočním rameni vedení a záchrana a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry," uvedl tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.

Podle instruktora výcviku Zdeňka Chvátala, který je velitelem lezecké skupiny dukovanských hasičů, lze pravděpodobnost takového zásahu v důsledku vysokého počtu stožárů elektrického vedení v okolí elektrárny předpokládat.

„Zásah na stožárech elektrického vedení je kvůli husté konstrukci výztuže, která brání přímému spuštění postižené osoby uvnitř stožáru, pro zasahující hasiče náročný. Záchranáři musí zraněného postupně přetáčet a přesouvat mezi příčkami,“ upřesnil Zdeněk Chvátal a dále doplnil „Během výcviku musí záchranáři několikrát vylézt nahoru a dolů, aby si každý procvičil všechny tři scénáře, včetně pozic zachraňovaných osob.“

Potřeba takového zásahu může být vyvolána například náhlými zdravotními potížemi vyvolanými bodnutím vos nebo sršňů, kteří zde mohou mít svá hnízda, při neúspěšném přistání s padákem či při sebevražedných pokusech.

Podle provozovatele přenosového vedení je na stožárech specifické riziko nebezpečí úrazu elektřinou. Jednou z věcí, na kterou byl v průběhu cvičení kladen důraz bylo, že dokud nepřijede pracovník provozovatele vedení, který provede nezbytná opatření, tak záchranáři musí k zařízení přistupovat jako by bylo stále pod napětím, byť je linka již dálkově vypnutá. Vzhledem k tomu, že právě v okolí Dukovan je souběh několika vedení, je nutné provést nezbytné zajišťovací postupy, jako uzemnění nebo instalace zkratovacího zařízení.

Podle velitele jednotky hasičů Jaderné elektrárny Dukovany Tomáše Richtera zaměřují elektrárenští hasiči svoji přípravu na specifika výrobní technologie elektrárny a prevenci.

„Součástí jejich výcviku jsou proto také přípravy na zásahy nad otevřenou technologií, v uzavřených šachtách nebo ve výškách na chladicích věžích. Přesto, že jsou tyto zásahy ojedinělé, trénujeme proto, abychom byli připraveni. V minulosti jsme v okolí elektrárny u obdobných případů už několikrát úspěšně zasahovali,“ prozradil Tomáš Richter. Další cvičení záchrany osoby z výšky čeká skupinu lezců už ve středu 10. 4 na chladicí věži číslo 8.

Podnikoví hasiči z Jaderné elektrárny Dukovany zasahovali v roce 2023 v Jihomoravském kraji a Kraji Vysočina u 76 případů, ke kterým byli povoláni operačním střediskem Hasičského záchranného sboru České republiky. Mezi nejčastějšími druhy zásahů, ke kterým jsou dukovanští hasiči povoláváni, dominují požáry objektů a dopravní nehody. Vzrostl i počet poskytované rychlé předlékařské pomoci s využitím defibrilátoru.

Hasičský záchranný sbor v Jaderné elektrárně Dukovany má 72 zaměstnanců. Jejich hlavní celoroční náplní jsou převážně technické zásahy při zajištění bezpečného a spolehlivého provozu elektrárny, dohled, kontrola a asistence při údržbě a modernizaci zařízení. V uplynulém roce měli dukovanští hasiči v elektrárně 1277 evidovaných činností, z toho 911 asistencí a dohledů, 318 převážně neakutních technických pomocí a desetkrát poskytovali předlékařskou pomoc. Rozmanitost jejich zásahů je dána také přítomností výškových budov a specifickým prostředím. Proto mezi výčtem zásahů provedených v areálu elektrárny najdeme jištění osob nad otevřenou hloubkou, záchranu osob, vyprošťování osob z výtahů nebo záchranu zatoulaných zvířat. Na konto úspěšných zásahů si připsali také případ s poskytnutím rychlé předlékařské pomoci s použitím automatického defibrilátoru, při kterém zachránili život dlouholetého zaměstnance elektrárny. Ten se tak po šestitýdenní rekonvalescenci mohl vrátit zpět do práce.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
Rekonstrukce plaveckého areálu na Polance v Třebíči, která začala před několika dny, potrvá až do příštího roku. Po celou letošní letní sezonu tak zůstane koupaliště zavřené.
"Cílem rekonstrukce je vybudovat moderní koupaliště, kde budou hlavně vyhřívané bazény, více možností občerstvení pro návštěvníky areálu, moderní zázemí s šatnami a lepší vyžití pro rodiny s dětmi", uvedl místostarosta Miloš Hrůza.

Zásadní změna čeká velký bazén, který bude nově rozdělen na část plaveckou a část relaxačně zábavní. Také odpočinkové plochy u bazénů budou rozšířené, upraven bude i vstup s terminálem.

"Rekonstrukce začala 8. dubna a dokončení plánujeme na květen příštího roku tak, aby příští sezónu mohlo být modernizované koupaliště přístupné pro veřejnost," doplnil místostarosta. Celkové náklady na opravu koupaliště si vyžádají částku sto sedmdesát milionů korun.

Letní koupaliště Polanka u řeky Jihlavy v Třebíčí bylo otevřeno již v roce 1977. Spolu s říčními lázněmi od architekta Bohuslava Fuchse, z roku 1934, patří mezi nejrozmanitější areál svého druhu v České republice.

Foto: vizualizace budoucí podoby


- zprav -



Zpět nahoru na obsah...

Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček
V takzvaném pokojíčku pod jerlíny japonskými na Masarykově v Jihlavě přibude pět nových kruhových laviček. Od poloviny května si tam pak budou moci kolemjdoucí posedět. Uvedla to mluvčí jihlavské radnice Lucie Maxová.
S přípravou na jejich osazení začali pracovníci Služeb města Jihlavy v těchto dnech. „Dělníci do konce týdne vyvrtají a zabetonují budoucí patky. Díry po nich budou zahrnuty, aby lidé mohli pokojíček využívat,“ uvedl Radim Tesař z odboru rozvoje města.

Místo s jerlíny a lavičkami je součástí plánované revitalizace Masarykova náměstí. Její začátek se předpokládá v roce 2026.

Jerlíny japonské jsou rychle rostoucí stromy s bílým květenstvím. Stromy jsou vysazeny ve strukturálním substrátu, který zajišťuje přístup vody a vzduchu ke kořenům a zároveň brání zhutnění zeminy. Pod stromy je mlatový povrch a kruhová lavice, které posílí pobytovou funkci náměstí.

- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   6. 9. 2024

• Odlehčovací služba Adapta oslavila 10 let novým rekordem na hradě Roštejn
• Václav Pazourek vlastní 1 155 exemplářů Guinnessovy knihy rekordů
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila mláďata alpaky
• Jednadvacetiletý muž připravil seniory na Žďársku o sto tisíc korun
• Den otevřených dveří a prevence v třebíčské nemocnici kromě jiného poradí, jak předcházet nemocem
• Z policejního deníku: zloděj ukradl elektrokoloběžku; opilý řidič elektrokoloběžky boural
• O značku Vysočina – regionální produkt usilují tři noví výrobci
• Advokát z Vysočiny zpronevěřil jemu svěřené peníze; kriminalisté ukončili vyšetřování rozsáhlého případu zpronevěry a podvodu

Čtvrtek   5. 9. 2024

• Rodinný běh Jihlavou letos pomůže Tinušce trpící Leberovou slepotou
• Výstava obrazů Eva Macholánová - ani jedno zvíře v galerii Tympanon v Třebíči
• Mládě sovice sněžní v táborské zoo roste jako z vody
• Z policejního deníku: vandal poškodil sdílené jízdní kolo
• Čtrnáctiletou Michaelu viděli z Jihlavy její blízcí viděli naposledy v pátek, policie žádá o pomoc veřejnost

Středa   4. 9. 2024

• Podchod do Libušina údolí v Třebíči zdobí obrazy květin i krajiny
• Legionář František Pol z Velkého Meziříčí cestoval domů vlakem přes Kanadu
• Zámecká slavnost v Novém Městě na Moravě přivítá dámy i pány v kloboucích
• Den otevřených dveří památek v Jihlavě doprovodí slavnost Dožínky
• Kaplička v Křídlech bude přemístěna dále od frekventované silnice spojující Nové Město na Moravě a Brno
• Záchranáři na Vysočině absolvovali během letních prázdnin rekordní počet výjezdů

Úterý   3. 9. 2024

• Nosálové z táborské zoo si nejvíce pochutnají na šťavnatém ovoci
• Motorkáře zraněného po nehodě transportoval do nemocnice vrtulník
• Hybrálecká ulice v Jihlavě zůstane uzavřena až do konce letošního roku
• Společenský život hmyzu v muzeu v Telči umožní nahlédnout do úžasného světa miniaturních, ale o to zajímavějších tvorů
• Hrdinové bez plášťů: Kdo stojí za pomocí mladým v nízkoprahových klubech?
• Školní rok začal a děti i studenti již vyhlížejí prázdniny; první budou na konci října
• Tejpování břicha v těhotenství, po porodu nebo při menstruačních bolestech. Třebíčská nemocnice rozšiřuje služby pro ženy
• V průběhu letních prázdnin zemřeli na silnicích Vysočiny čtyři lidé
• Z policejního deníku: v Nížkově byly nalezeny dva dělostřelecké granáty; opilý pár, který byl v noci s dětmi v parku, skončil na záchytce

Pondělí   2. 9. 2024

• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: řezbář Josef Šilinger
• Adapta Odlehčovací služba pořádá na Roštejně Květinový den
• V pelhřimovském muzeu rekordů jsou k vidění sluneční hodiny ve tvaru páva
• Na staveništi Horácké multifunkční arény v Jihlavě zemřel při práci muž
• Z dálničního mostu Vysočina ve Velkém Meziříčí spadl muž, zemřel na místě
• Na silnici I/38 na Třebíčsku po srážce zemřela řidička a dalších sedm lidí utrpělo zranění

Pátek   30. 8. 2024