Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 15.4 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
Vytvořit vlastní ikonu a setkat se s řeckým ikonopiscem diákonem Gabrielem budou mít možnost zájemci o ikonopisecký kurz, který se bude konat od pátku 17. do neděle 19. května v Praze na Strahově, několik kroků od Petřína. Možnost zažít unikátní atmosféru ikonopiseckého kurzu a setkat se s autentickou byzantskou tradicí se v Praze otevírá po několikaleté pauze. Můžete například využít pravidelných spojení mezi Prahou a Jihlavou a zažít akci, která se neopakuje každý den. Tématem semináře bude malba ikony apoštola Slovanů, sv. Metoděje.
Lektorem ikonopiseckého semináře bude diakon Gabriel, autor stovek ikon a výzdoby řady chrámů, který je už několik desítek let mnichem v monastýru sv. Kypriána a Justýny u Athén. Diakon má zkušenosti s pravidelným vedením podobných kurzů v Řecku, ale i u nás v České republice, kde v minulých letech na různých místech proběhlo už šest podobných seminářů. Překlad do češtiny zajistí Filip Ján.

Seminář bude mít třídenní formu - zahájen bude v pátek 17. 5. v 9:00 hodin ve Školícím centru Strahov (budova se nachází v areálu kolejí na Strahově, několik kroků od Petřínské rozhledny) a pokračovat se bude do neděle 19. 5.

Výtvarná část semináře bude spočívat v postupné tvorbě ikony svatého Metoděje: účastníci budou moci vyzkoušet kresbu svatého, následovanou přípravou pozadí, studiem světla a barev, přípravou podkladových barev a malbou oděvu. Druhý den semináře se naváže malbou Evangelia, zdobením oděvu a malbou tváře a v neděli se pak ikona finalizuje - doplní se svatozář, nápis, rámeček a provedou se konečné úpravy výsledného vzhledu. Chystá se i tematická přednáška na téma: „Pravoslavná ikona: pramen světla a naděje pro dnešní svět“.

Okusit duchovní rozměr ikon a ikonografie a poznat zblízka tradiční techniky malby můžete i tehdy, pokud není ve vašich možnostech se zúčastnit celého semináře. Stačí případně při registraci uvést, kterých dnů se zúčastníte, pořadatelé jsou podle našich informací připraveni i na tuto variantu.

Zajistit si účast můžete už teď na webu semináře:
https://orthodoxiachristiana.cz/ikonopisecky-seminar-svaty-metodej/

Video z minulého semináře:
https://www.youtube.com/play…
Martin SOVAZpět nahoru na obsah...

Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
Celkem 1 632 kilogramů trvanlivých potravin, hygienických potřeb, dětské výživy a drogistického zboží darovali občané v Jihlavě v sobotu 13. dubna na pomoc lidem v nouzi v rámci Sbírky potravin. V celé České republice se vybralo 467 tun potravin a ostatního zboží.
„Jsme vděční, že se stále najde mnoho lidí, kteří myslí na druhé a dokáží se rozdělit,“ uvedla Ida Kopalová Mitisková, koordinátorka potravinové pomoci z jihlavské Charity.

Darované potraviny budou rozdělovány potřebným lidem, kteří jsou klienty Oblastní charity Jihlava, nebo mají potvrzení o hmotné nouzi od příslušné instituce.

„Potraviny vydáváme osobám v nouzi, které k nám pošle úřad nebo klientům našich služeb. Nejčastěji pomoc poskytujeme matkám samoživitelkám a seniorům. Pomáháme i osobám bez domova, nebo rodinám, které se ocitly v momentální nouzi vlivem různých okolností,“ objasňuje dále Ida Kopalová Mitisková.

V roce 2023 byla Oblastní charitou Jihlava poskytnuta jednorázová materiální pomoc - potraviny, hygiena 406 potřebným osobám, nacházejících se v akutní nouzi.

Další kolo Sbírky potravin v Jihlavě se chystá letos na podzim.
Radka BĚHALOVÁZpět nahoru na obsah...

V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
Světová přehlídka kreativity Maker Faire se bude konat 20. dubna v prostorách areálu Modeta u zoologické zahrady v Jihlavě. Festival propojuje nadšence, kutily, vynálezce a inovátory a zároveň slibuje chytrou zábavu pro celé rodiny. Vstupenky se dají zakoupit v předprodeji na GoOut.cz nebo na místě.
„Premiérový ročník jihlavského Maker Faire pořádáme v prostorách Modety a připravujeme atraktivní program pro rodiny s dětmi, vynálezce a kutily všeho druhu. Návštěvníci se mohou těšit například na motorizovaný nákupní vozík Vědátora Peti, recyklátor PET lahví i spoustu dalších projektů, které nejsou jen tak k vidění a které si budou moci osahat a vyzkoušet.” říká koordinátor Vojtěch Kolařík ze společnosti Make More a dodává: “Od jiných akcí nás odlišuje především osobní kontakt s tvůrci a možnost si na věci sáhnout a zábavně tvořit.”

Maker Faire představí předposlední dubnovou sobotu v Jihlavě zapálené tvůrce, vynálezce, vědce, inovátory, bastlíře a DIY nadšence. Na prvním ročníku mohou návštěvníci potkat přes dvacet nejen lokálních makerů, kteří zde budou prezentovat své výtvory a vynálezy. Maker Faire v Jihlavě je součástí celorepublikové a celosvětové úspěšné sítě festivalů oslavujících kreativitu a tvořivost.

„Jsem moc ráda, že se můžeme na festivalu podílet, protože Maker Faire je nejen zdrojem inspirace pro kutily, ale je to zábava pro celou rodinu. Navíc dává festival skvělou příležitost všem tvořivým nadšencům z celého regionu se potkat nad společnými koníčky a dozvědět se něco nového od kreativců z celé republiky,” komentuje akci Soňa Krátká, ředitelka příspěvkové organizace Brána Jihlavy.

„Těší mě, že i Kraj Vysočina se může spolupodílet na prvním ročníku Maker Fairu. Festival vnímám především jako nástroj, jak inspirovat a motivovat mladé lidi ke zvídavosti, kreativitě a podnikavosti, tedy dovednostem, které jsou důležité nejen pro jejich profesní rozvoj. Jedinečná atmosféra a bohatý program této akce v sobě neotřelou zážitkovou formou spojují zábavu, učení i chuť poznávat a objevovat nové věci,“ doplňuje Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro regionální rozvoj.

Na premiérovém ročníku jihlavského Maker Faire se návštěvníci mohou těšit například na Šílené projekty vědátora Peti, který představí motorizovaný nákupní vozík, interaktivní prezentaci jihlavské astronomické společnosti včetně ukázek dálkově ovládaných dalekohledů, workshopy 3D tisku a pájení, tvorbu domečků pro hmyz, malé i velké roboty, papírové modely a dokonce recyklátor PET lahví od různých DDM i modelářů a také si budou moci domů odnést odlitek s kouskem města z workshopu JAM.

„Těší mě, že i Kraj Vysočina se může spolupodílet na prvním ročníku Maker Fairu. Festival vnímám především jako nástroj, jak inspirovat a motivovat mladé lidi ke zvídavosti, kreativitě a podnikavosti, tedy dovednostem, které jsou důležité nejen pro jejich profesní rozvoj. Jedinečná atmosféra a bohatý program této akce v sobě neotřelou zážitkovou formou spojují zábavu, učení i chuť poznávat a objevovat nové věci,“ doplňuje Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro regionální rozvoj.

Maker Faire je místem plným zvídavých lidí, kteří mají chuť objevovat, osvojovat si nové znalosti a rozvíjet svou kreativitu. Na prvním ročníku toho jihlavského tomu nejinak bude v zóně plné záhad od The LEGO Group. Návštěvníci v ní objeví netradiční využití kostiček LEGO®. Za pomoci kostiček z řady LEGO® DOTS se budou psát tajné zprávy a účastníkům pod rukama ožijí i hlavolamy. Nebude chybět ani science show se spoustou zajímavých pokusů i sváření ve virtuální realitě a airbrush.

Na premiérovém ročníku jihlavského Maker Faire se návštěvníci mohou těšit například na Šílené projekty vědátora Peti, který představí motorizovaný nákupní vozík, interaktivní prezentaci jihlavské astronomické společnosti včetně ukázek dálkově ovládaných dalekohledů, workshopy 3D tisku a pájení, tvorbu domečků pro hmyz, malé i velké roboty, papírové modely a dokonce recyklátor PET lahví od různých DDM i modelářů a také si budou moci domů odnést odlitek s kouskem města z workshopu JAM.

Více o festivalu na: https://makerfaire.cz/
Ilona TANDLEROVÁZpět nahoru na obsah...

U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
Na silnici I/38 mezi obcemi Štoky a Antonínův Důl na Jihlavsku se stala v pondělí 15. dubna krátce před druhou hodinou dopoledne nehoda, která si vyžádala těžké zranění řidiče osobního auta.
"Po střetu osobního a nákladního auta utrpěl řidič osobního auta těžké zranění, se kterým jej záchranáři transportovali do nemocnice v Brně", informovala mluvčí policistů na Vysočině Dana Čírtková.

Na místě události zasahovaly všechny složky záchranného integrovaného systému.

Silnice I/38 byla oboustranně uzavřená, kamiony blokovaly dopravu a tvořily se kolony.

Příčinu a okolnosti nehody policisté vyšetřují.


Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
Policisté se obracejí na veřejnost s žádostí o spolupráci při šetření dopravní nehody, která se stala v pátek 12. dubna po deváté hodině večer na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov na Havlíčkobrodsku. Potřebují, aby se přihlásili případní svědci dopravní nehody nebo řidiči, kteří místem projížděli bezprostředně před nebo po nehodě a mohli by tak poskytnout důležité informace k okolnostem dopravní nehody.
Řidič vozidla Ford zřejmě v reakci na automobil v protisměru vyjel na nezpevněnou krajnici, poté se snažil vrátit vozidlo na vozovku strhnutím řízení, automobil se ale pro něho stal neovladatelným, vyjel ze silnice a narazil do vzrostlého stromu. Ke střetu s jiným vozidlem nedošlo. Při havárii utrpěla zranění spolujedoucí, která byla zdravotnickou záchrannou službou převezena na ošetření do havlíčkobrodské nemocnice. Místo nehody policisté ohledali a zadokumentovali. U řidiče provedenou dechovou zkouškou požití alkoholu vyloučili. Při nehodě vznikla škoda přibližně za padesát tisíc korun.

Žádáme svědky dopravní nehody, aby se přihlásili na tísňové lince 158. Policisté se zároveň obracejí na řidiče, kteří místem projížděli a mají ve vozidle palubní kameru, která průběh dopravní nehody, případně situaci těsně před nebo po ní zaznamenala, také v tomto případě žádáme, aby se případný majitel kamerového záznamu přihlásil.
Michaela LÉBROVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile
Zatím nezjištěný zloděj ukradl v době od večerních hodin 7. dubna do odpoledních hodin 13. dubna ze sklepní kóje bytového domu na ulici Bratří Čapků v Jihlavě jízdní kolo. Dovnitř se zloděj dostal poté, co překonal visací zámek a ukradl jízdní kolo, včetně příslušenství, v celkové hodnotě 15 tisíc korun. Zloděj sebral také visací zámek. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže vloupáním a přečinu porušování domovní svobody, po pachateli a odcizeném kole pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
Policisté rychle objasnili krádež kola
Policisté ze Žďáru nad Sázavou přijali v neděli 14. dubna po půl páté odpoledne oznámení o odcizení jízdního kola Superior z areálu fotbalového stadionu. Poté začali pátrat po pachateli a ukradeném kole. "Krátce po sedmnácté hodině byli úspěšní a podezřelého muže i s kolem se jim podařilo vypátrat na ulici Dolní. Kolo si tak mohl převzít zpět jeho majitel. U sedmapadesátiletého muže provedli policisté dechovou zkoušku, která vykázala hodnotu 2,83 promile alkoholu. Značně opilého muže zajistili a převezli ho na záchytku k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Případ policisté šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku.

Opilý muž skončil na záchytce
V neděli 14. dubna po čtvrté hodině ráno přijali policisté v Havlíčkově Brodě oznámení o muži, který se na ulici Husova choval hlučně, pokřikoval nesrozumitelné výrazy a svým jednáním rušil noční klid. "Policisté na místě zjistili, že se jedná o osmatřicetiletého muže, který byl značně opilý. Muž ve svém jednání pokračoval i v přítomnosti policistů, nespolupracoval a nebyl schopen ani samostatné chůze. Opilého muže policisté odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla M. Lébrová. Je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

Řidič pod vlivem alkoholu havaroval
V pátek 12. dubna po páté hodině odpoledne došlo u obce Roučkovice na Pelhřimovsku k dopravní nehodě. "Devětatřicetiletý řidič jedoucí směrem na obec Velká Chyška s osobním autem Škoda Octavia při průjezdu zatáčkou nezvládl řízení, přejel do protisměru a dále na pole, kde havaroval, přičemž došlo k přetočení vozidla na střechu. Při dopravní nehodě se zranila spolujedoucí, která byla převezena do pelhřimovské nemocnice", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Při dopravní nehodě došlo k předběžné škodě ve výši čtyřicet tisíc korun. Provedenou dechovou zkouškou policisté řidiči naměřili hodnotu 2,70 promile alkoholu. Opakovaná dechová zkouška přítomnost alkoholu potvrdila a vykázala hodnotu ještě vyšší. Policisté muže zajistili a převezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Dalším šetřením zjistili, že muž usedl za volant v době platného zákazu řízení všech motorových vozidel, který by mu měl skončit na podzim příštího roku. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a ohrožení pod vlivem návykové látky. (Foto - obrázek vpravo)

Havárie osobního vozidla
V neděli 14. dubna kolem třetí hodiny ranní došlo v obci Nová Ves u Chotěboře na Havlíčkobrodsku k havárii osobního auta. "Dvaadvacetiletý řidič jedoucí s osobním vozidlem Škoda Octavia se plně nevěnoval řízení, zřejmě na okamžik usnul, přejel s vozem do protisměrné části a následně do silničního příkopu, kde se vozidlo převrátilo na střechu. Při dopravní nehodě došlo k lehkému zranění řidiče", uvedla M. Lébrová. Provedenou dechovou zkouškou u řidiče požití alkoholu vyloučili. Při dopravní nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda ve výši 190 tisíc korun. Dopravní nehoda byla s řidičem vyřešena na místě uložením pokuty v příkazním řízení. (Foto - obrázek vlevo)

Střet osobního auta s cyklistou
Policisté přijali v sobotu 13. dubna krátce po jedenácté hodině dopoledne oznámení o dopravní nehodě, která se stala na Jihlavsku na křižovatce u obce Polná u zastávky autobusu rozcestí Filipovské Chaloupky. "Při prvotním šetření na místě policisté zjistili, že jednašedesátiletý řidič jel s osobním autem Citroen po silnici III. třídy ve směru od obce Filipovské Chaloupky směrem na Polnou. Při odbočení vlevo na křižovatce se silnicí II/352 porušil ustanovení dopravního značení - dej přednost v jízdě - a nedal přednost v jízdě, který v tu chvíli projížděl po silnici II/352 ve směru jízdy od Polné směrem na Ždírec. Poté došlo ke střetu vozidla a cyklisty, který po střetu spadl na silnici", uvedla Dana Čírtková. Při dopravní nehodě byla způsobena hmotná škoda na vozidle i jízdním kole v celkové výši 35 000 korun. Při dopravní nehodě došlo ke zranění cyklisty, kterého na místě dopravní nehody ošetřila posádka zdravotnické záchranné služby, a následně musel být převezen k dalšímu ošetření do zdravotnického zařízení. Policisté provedli u řidiče i cyklisty dechovou zkoušku – obě dechové zkoušky měly negativní výsledek. Přestupek v dopravě řidiče osobního vozidla vyřešili policisté z dopravního inspektorátu Jihlava na místě uložením pokuty v příkazním řízení.

Motocyklista ztratil kontrolu nad motocyklem
Policisté přijali v neděli 14. dubna deset minut po půl jedné odpoledne oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici I/23 u obce Mrákotín na Jihlavsku. "Šestačtyřicetiletý řidič motocyklu jel po silnici ve směru od Krahulčí na Mrákotín. Nepřizpůsobil rychlost jízdy povaze vozovky a dostatečně se nevěnoval řízení vozidla, kdy při průjezdu pravotočivé zatáčky ztratil kontrolu nad motocyklem, čímž došlo k pádu motocyklu a řidiče na pravý bok. Při dopravní nehodě si řidič způsobil lehká zranění, pro která musel být převezen posádkou zdravotnické záchranné služby do zdravotnického zařízení", uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková. Dechová zkouška u řidiče na případnou přítomnost alkoholu byla s negativním výsledkem a na místě ji provedli policejní z obvodního oddělení Telč. Při nehodě vznikla škoda na motocyklu ve výši 30 000 korun. Přestupek řidiče motocyklu policisté vyřešili na místě uložením pokuty v příkazním řízení.

Chodec se nerozhlédl a běžel přes silnici
Policisté přijali v pátek 12. dubna krátce před patnáctou hodinou oznámení o dopravní nehodě na ulici Nádražní v Třebíči. "Nezletilý chodec přebíhal vozovku mimo označený přechod pro chodce a před vstupem na vozovku se řádně nepřesvědčil, zda ji může bezpečně přejít. Navíc přebíhal vozovku mezi jedoucími vozidly a vběhl do silnice zleva za autobusem a vrazil přímo do levých předních dveří osobního auta, jehož řidič s vozidlem projížděl ve směru od ulice Bráfova třída k ulici Znojemská. Došlo ke střetu vozidla a chodce. Při nehodě se nezletilý chodec zranil a byl na místě ošetřen vozidlem zdravotnické záchranné služby a poté ho zdravotníci převezli do zdravotnického zařízení. Policisté u řidiče i čtrnáctiletého chodce provedli dechovou zkoušku – výsledky obou dechových zkoušek měly negativní výsledky", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. O celé záležitosti policisté vyrozuměli zákonného zástupce nezletilého chodce. Na osobním vozidle vznikla hmotná škoda ve výši asi 35 000 korun.

Motocyklista nezvládl řízení
V neděli 14. dubna po desáté hodině dopoledne přijali policisté oznámení o havárii motorkáře u Tasova na Žďársku. "Čtyřiapadesátiletý řidič jedoucí od obce Osová Bítýška s motocyklem Motorro Trevis při průjezdu zatáčkou vlivem nepřiměřené rychlosti nezvládl řízení, havaroval a motorka setrvačností přejela do silničního příkopu. Motocyklista utrpěl zranění, se kterým byl letecky transportován do brněnské nemocnice", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Dechovou zkouškou u něho policisté požití alkoholu vyloučili. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě za patnáct tisíc korun.

Řidička havarovala
V neděli 14. dubna krátce před jednou hodinou odpoledne přijali policisté oznámení o dopravní nehodě na silnici I/34 u obce Radětín na Pelhřimovsku. "Dvaatřicetiletá řidička jedoucí od Humpolce s osobním vozidlem Hyundai se plně nevěnovala řízení a vyjela s vozidlem mimo vozovku do silničního příkopu, kde s vozidlem narazila do dopravního značení. Při dopravní nehodě došlo k lehkému zranění řidičky", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Provedenou dechovou zkouškou přítomnost alkoholu u řidičky vyloučili. Vlivem nehody došlo k předběžně vyčíslené škodě ve výši 210 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří. Řidička je podezřelá z přestupku na úseku dopravy.

Motocyklista havaroval
V sobotu 13. dubna po sedmé hodině večer přijali policisté oznámení o havárii motocyklisty v Žirovnici na Pelhřimovsku, kdy osmatřicetiletý řidič jedoucí s motocyklem Harley Davidson nezvládl řízení a boural. "Při dopravní nehodě došlo k lehkému zranění řidiče a jeho spolujedoucího, kteří byli zdravotnickou záchrannou službou převezeni do nemocnice. Policisté u motocyklisty provedli dechovou zkoušku, která vykázala hodnotu 0,82 promile alkoholu. Přítomnost alkoholu potvrdila i opakovaná dechová zkouška", uvedla M. Lébrová. Šetřením dále policisté zjistili, že řidič neužil bezpečnostní přilbu a jeho spolujedoucí užil cyklistickou přilbu. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě na motocyklu ve výši 80 tisíc korun. Řidič je podezřelý ze závažného přestupkového jednání na úseku dopravy.

Střet motocyklu s vozidlem
V neděli 14. dubna po jedné hodině odpoledne vyjížděli policisté k dopravní nehodě na silnici I/38 u obce Štoky na Havlíčkobrodsku. "Pětadvacetiletý řidič jedoucí směrem od Havlíčkova Brodu s motocyklem Honda nedodržel bezpečnou vzdálenost za autem Ford, jehož řidič zpomalil z důvodu vzniklé dopravní situace před ním, a došlo ke střetu. Při dopravní nehodě došlo ke zranění motocyklisty a jeho spolujedoucí", informovala policejní mluvčí M. Lébrová. Policisté místo nehody ohledali a zadokumentovali. Provedenými dechovými zkouškami u obou řidičů požití alkoholu vyloučili. Vlivem dopravní nehody vznikla předběžně vyčíslená škoda za 40 tisíc korun. Dopravní nehoda byla s motocyklistou vyřešena uložením pokuty v příkazním řízení.

Muž řídil přes uložený zákaz a odmítl dechovou zkoušku
V sobotu 13. dubna po šesté hodině ráno kontrolovali policisté v Křižanově na Žďársku čtyřiačtyřicetiletého řidiče osobního vozidla Citroën, u něhož zjistili, že má od prosince loňského roku na základě rozhodnutí městského úřadu uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, který by mu měl skončit v březnu roku 2026. "Dále se muž odmítl podrobit dechové zkoušce, stejně tak i lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve v nemocničním zařízení. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a z přestupku na úseku dopravy", uvedla M. Lébrová. Policisté zahájili úkony trestního řízení.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   16. 6. 2024

• Výstava věnovaná svatojánským bylinkám a zvykům v havlíčkobrodském muzeu
• Akrobatické létání, historické letouny, muzika, soutěže i divadlo - to vše nabídne Airshow a dětský den v Chotěboři
• Na křižovatce ulic Brněnská – Okružní naproti supermarketu Tesco v Jihlavě budou v úterý 18. června od 11 hodin vypnuté semafory, dopravu budou řídit soutěžící policisté
• Třebíčská nemocnice hodlá pořídit sstém pro centrální míchání dialyzačního roztoku a inkubátor pro nedonošená miminka
• Z policejního deníku: zloděj poškodil stánek, dovnitř se stejně nedostal; muž házel do oken kamení a poškodil auto

Sobota   15. 6. 2024

• Zabavené chladnomilné šelmy naleznou dočasný azyl v Táboře. Zoo otevřela unikátní záchranné centrum
• Po nárazu do stromu na silnici mezi Kamenicí a Pavlínovem zemřel řidič osobního auta
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: hrací skříňky a přístroje
• Barokní socha svatého Václava stojí v Kotlářské ulici v Třebíči
• Lidé mohou posílat peníze na účet a pomoci tak obětem požáru, který vzplál v domě v Novodvorské ulici v Třebíči
• Táborská zoo odchovala další dvě zubří mláďata. Jména jim opět vybere veřejnost, šťastlivci zubry osobně nakrmí

Pátek   14. 6. 2024

• Třináctiletá samice levharta perského porodila první mládě, samička se má čile k světu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 30 tisíc; řidič pod vlivem drog a bez řidičáku z místa dopravní nehody utekl
• Uplynulo čtyřicet let od úmrtí architekta Bedřicha Rozehnala, projektoval nemocnici v Novém Městě na Moravě. Do zdravotnických staveb vnesl světlo, vzduch
• Volně pobíhající psi na okraji Jihlavy směrem na Pístov ohrožují hnízdící čejky chocholaté
• Speciální kontrola se zaměřila na měření emisí. Při zjištění závady u vozidla omezili technickou způsobilost na dobu třiceti dnů
• Důvěřivá prodavačka z Jihlavska odběhla muži pro vodu, přišla o třicet tisíc. Policisté zloděje z Mostecka dopadli

Čtvrtek   13. 6. 2024

• Eliška Přemyslovna se vrátí do Jemnice, začne slavnost Barchan
• XXI. ročník Mezinárodní veterán rallye historických motocyklů Pacovský okruh se koná u příležitosti 120. výročí založení mezinárodní motocyklové federace FIM
• Domácí hospic Bárka zakoupil nový automobil z peněz získaných z benefičních akcí
• Muž nabízel vstupenky i na Mistrovství Evropy ve fotbale. Vstupenky koupené mimo oficiální prodej si raději zkontrolujte, mohly by být falešné!
• Kriminalisté na Jihlavsku dopadli jednapadesátiletého distributora pervitinu
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta a traktoru peníze a naftu; řidič nákladní soupravy poztrácel balíky sena

Středa   12. 6. 2024

• Pelhřimovští policisté zachránili muže, který spadl do koryta řeky, za odvahu obdrželi od krajského ředitele ocenění
• Štursův třešňový sad u Vříště se bude kosit ručně, dobrovolníci se mohou hlásit již nyní
• Pelhřimov se pokloní padlým na západní frontě
• Nemocnice Mostiště otevřela novou ambulanci nutriční péče
• Nové videolaryngoskopy pomáhají v jihlavské nemocnici denně na operačních sálech
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za lékaře, námořníky či lodní inženýry
• Z policejního deníku: zloděj se do stánku nedostal; opilý řidič s pracovním strojem způsobil nehodu, nadýchal 3,51 promile

Úterý   11. 6. 2024

• Tradiční setkání automobilů značky Fiat i dalších historických vozů ve Svratce
• Laky Mari pokřtí v Třebíči své autorské EP Zvířecí Triptych
• Zakoupením nocleženek lze pomoci lidem bez domova strávit noc v teple a bezpečí
• Konference Spor o smysl dějin husitství ve dvacátém století v krajské knihovně v Havlíčkově Brodě
• Streetworkeři v jihlavských ulicích se snaží získat důvěru u mladých lidí a nabídnout jim pomoc
• Devatenáctiletý recidivista z Jindřichohradecka distribuoval v Jihlavě drogy dál, skončil v policejní cele
• Pohřešovaný senior byl nalezen mrtvý
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl alkohol a tabákové výrobky; hledaný muž putoval do vězení

Pondělí   10. 6. 2024

• Běh Chýnovská desítka na Táborsku již tuto sobotu
• V panelovém domě v Třebíči hořel byt, hasiči evakuovali jednadvacet osob, škoda je osm milionů
• Zábrany u Jarošovského Kacíře na Třebíčsku ochrání obojživelníky
• Kraj Vysočina má spolu s Prahou nejnižší nezaměstnanost v ČR. Nadcházející léto přeje rekvalifikacím, ale studenti raději užívají prázdniny
• Z policejního deníku: vloupání do karavanu; nález dělostřeleckého granátu z druhé světové války; opilý cyklista boural

Neděle   9. 6. 2024

• Hraná povídka Já, legenda zavede diváky do časů, kdy do Pelhřimova vstoupil krutý pán Karel z Říčan
• Stádečko nyal nížinných v jihlavské zoo se rozrostlo o malou samičku
• Olejomalby Magdaleny Křenkové Florianové vystavené na nádvoří hradu Roštejna vytvářejí inspirativní zážitek
• Klienti nízkoprahového centra v Jihlavě pomohou s úklidem města, za stravenku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl elektrokolo za padesát tisíc; auto se samo rozjelo a narazilo do rohu domu

Sobota   8. 6. 2024

• Do Dolní Jablonné se doplazil ceněný šnek, důvodem je zastávka v podobě selské světnice
• Povídání o brodských vilách s Michalem Kampou a Alešem Římanem
• V Břevnici na Havlíčkobrodsku ukradl zloděj z budovy obecního úřadu vlajku Evropské unie
• V Jihlavě na Skalce má veřejnost k dispozici nové multigolfové hřiště

Pátek   7. 6. 2024

• Moderní vzdělávání pro jaderné odborníky: Dukovany otevřely novou budovu pro zaměstnance a spolupracovníky
• Nově zrekonstruovaná Stará radnice v Havlíčkově Brodě poslouží jako Turistické informační centrum
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; auto srazilo cyklistu, ten utrpěl zranění
• Při střetu osobního auta s vozidlem záchranářů utrpělo zranění pět lidí, přiletěly dva vrtulníky

Čtvrtek   6. 6. 2024

• Puma ze zrušeného chovu nalezla díky táborské zoo lepší domov v Rakousku
• Řeka Svratka u Sedlišť bude vrácena do původního koryta, prodlouží se tak téměř o půl kilometru
• Vzpomínkové setkání hospice Bárka doprovodí Bee Band, lodičku se zapálenou svíčkou může po vodě poslat každý
• Anglický mastif Uriáš je nejtěžší pes v České republice, váží 125 kilogramů
• Senior s kolem sjel do příkopu, havaroval a na místě zemřel
• Z policejního deníku: mladíci ničili vagony, skončili na policii

Středa   5. 6. 2024

• Majitelé nemovitostí v Jihlavě by měli mít v den svozu nachystané popelnice nejpozději v šest ráno
• Vážně nemocným dětem bude věnována Noc snů - prohlídka jihlavské zoo
• Fotografický snímek z rozhledny Pípalka na Křemešníku zachycuje krajinu v největší vzdálenosti
• Mladík v Jihlavě na ulici vyhrožoval známému a ještě ho okradl; skončil zpátky v zařízení pro mládež, odkud utekl
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do prodejny; opilý muž napadal partnerku, skončil na záchytce

Úterý   4. 6. 2024

• Pouťové veselí ve Velkém Meziříčí nabídne koncerty, divadlo, tanec, atrakce i interaktivní prohlídku kostela sv. Mikuláše
• Povídání o poutním místě plném zázraků Kostelním Vydří
• Muzejní noc a noc kostelů v Moravských Budějovicích nabídne rodinný program, přednášky i komentované prohlídky
• Leo Salvet, muž s největším počtem titulů, se stane Rekordmanem roku v kategorii Světové unikáty z České knihy rekordů
• Z policejního deníku: zloděj si z chaty odnesl alkohol a rybářský prut, hledaný muž putoval za mříže

Pondělí   3. 6. 2024

• Přednáška Optické metapovrchy: budoucí optické komponenty nejen pro dalekohledy? v jihlavském muzeu
• Táborský odchovanec makak Vichr se v novém domově ve Španělsku dobře zabydlel
• V Jihlavě může jít volit 38 400 voličů. Dokončuje se roznos hlasovacích lístků
• Z policejního deníku: opilá žena zavolala záchranku zdravému muži, skončila na záchytce

Neděle   2. 6. 2024

• Havlíčkobrodské muzeum slaví 150 let, připravena je přednáška, výstava věcí, které nejsou běžně i vidění i bábovka podle receptu muzejníka F. Petra
• Jihlavští dobrovolní hasiči mají nové lehčí přilby, využijí je třeba při odstraňování stromů nebo čerpání vody
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ženě v obchodě peněženku, když si vybírala zboží. Policisté nabádají - buďte opatrní na svoje věci

Sobota   1. 6. 2024