Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 16.4 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
Jedna z dominant Jihlavy, vyšší svatojakubská věž, byla dokončena někdy okolo roku 1300. Od samého počátku své existence sloužila tato svatojakubská věž i světským účelům, především pak k ochraně města před ohněm a nepřáteli. Tato věž kostela svatého Jakuba je vysoká 63 metrů a věžník, který na jejím vrcholu v malém bytě bydlel až do roku 1924, musel několikrát denně vyšlapat 127 schodů.
Svatojakubská věž občas posloužila i k zábavě Jihlavanů. Tak například v roce 1585 si kterýsi kejklíř napnul z jejího ochozu dlouhý provaz a následně na něm metal přemety a předváděl různé kousky. Své vystoupení tehdy kejklíř korunoval tím, že si na kotouč posadil malého chlapce a z ochozu věže s ním sjel nad hlavami užaslých měšťanů až ke kašně na nedalekém dolním náměstí. Své odvážné číslo tehdy umělec přežil.

Smůlu mělo ovšem o dvanáct let později malé dítě tehdejšího věžníka. Nešťastnou náhodou nahoře na věži uklouzlo a pád z výšky 40 metrů na dlažbu Jakubského náměstí nepřežilo. K této smrtelné nehodě došlo na věži svatého Jakuba 16. dubna 1597.
Leo ŠVANČARAZpět nahoru na obsah...

Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
Nejez jako prase! Kdo z nás takovou výzvu pronesenou obvykle ostrým tónem alespoň jednou ve svém životě neslyšel. Před Maruškou z táborské zoo ale tuhle větu raději ani nevyslovujte, mohla by se urazit. Sice spořádá, na co přijde, ale musí v tom mít ten správný systém. Jablka patří k ovoci, salát a papriky k zelenině. Nedej bože, když se jí něco zatoulá do jiné hromady, jako se to stalo s jablky, která se omylem dostala mezi zeleninu. Maruška se však nenechá rozhodit a sladké ovoce si nechá až na konec.
Prase divoké patří k všežravcům – v přírodě se živí hlízami, ořechy, bobulemi, kořínky rostlin, kukuřicí a dalšími plodinami, dále drobnými plazy, mršinami, hmyzem a v přírodě nepohrdne ani nalezenými odpadky. Mezi nápadné znaky prasete divokého patří jeho čtyři výrazné trojhranné špičáky u samců, které slouží hlavně jako účinná zbraň při soubojích. Mohou mít 20 až 30 centimetrů. Prase divoké lze považovat za velmi chytré a učenlivé zvíře. Zpravidla se dožívá věku 10 až 12 let.

ZOO Tábor, která se specializuje na chov a ochranu ohrožených druhů zvířat je pro veřejnost otevřená každý den od 9 do 18 hodin.

ZOO Tábor je jednou z nejmladších zoologických zahrad v Česku a zároveň rozlohou největší v jižních Čechách a největší soukromou zoo v ČR. Rozlehlý přírodní areál láká k příjemným procházkám uprostřed zeleně. Zaměřuje se na chov ohrožených druhů zvířat, nejvýznamnějším projektem je reintrodukce zubra evropského. V táborské zoologické zahradě žije přes 380 zvířat více než 70 živočišných druhů.

Foto: Eva Nemravová
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
Při dopravní nehodě, která se stala v úterý 16. dubna kolem půl desáté ráno na silnici II/404 mezi obcemi Luka nad Jihlavou a Svatoslav, utrpělo zranění pět lidí, včetně dvou dětí.
Na silnici se čelně střetla dvě osobní vozidla Renault a Škoda. Při nehodě se zranilo pět osob, včetně dvou nezletilých dětí.

"Řidička osobního auta Renault projížděla po silnici ve směru od Luk nad Jihlavou a z dosud nezjištěných příčin vjela do protisměrného jízdního pruhu, kde se čelně střetla s osobním vozidlem Škoda. Řidičku z osobního vozu Škoda transportoval do zdravotnického zařízení vrtulník", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková.

Místo bylo po nehodě z důvodu zásahu všech složek integrovaného záchranného systému průjezdné kyvadlově.

Kolem půl dvanácté se podařilo následky nehody odstranit a v místě plně obnovit provoz.

Případ dopravní nehody zadokumentovali k dalšímu šetření policisté z dopravního inspektorátu Jihlava.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi
Oznámení o krádeži nafty u obce Čáslavsko na Pacovsku na Pelhřimovsku přijali policisté v pondělí 15. dubna v ranních hodinách. Zloděj odstranil železný kryt a poté poškodil visací zámek zajišťující a chránící palivové víčko nádrže u pracovního stroje. Z nádrže se mu poté podařilo odčerpat motorovou naftu v množství nejméně 185 litrů. Majiteli vznikla krádeží škoda v celkové výši téměř sedm tisíc korun. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
Podvodné jednání při prodeji dětské obuvi
Policisté ve Žďáře nad Sázavou se zabývají dalším případem internetového podvodu. Zatím neznámý pachatel na internetovém portálu Marketplace reagoval jako zájemce o zboží na inzerát ženy, která v tomto systému nabízela na prodej dětskou sportovní obuv za částku 500 korun. Přes aplikaci Messenger pak prodávající dostala zprávu od kupujícího prostřednictvím zprávy. V aplikaci Messenger se poté vzájemně domluvili na způsobu odeslání zboží přes kurýrní službu. Po vzájemné dohodě zaslal kupující z na e-mail ženě odkaz na podvodnou stránku kurýrní služby. Poté žena odkaz otevřela, vstoupila ale na podvodnou stránku kurýrní služby, poté rozklikla ikonu "získat peníze" a stránka ji automaticky přesměrovala na stránku vypadající jako její internetového bankovnictví. V tomto bankovnictví poté vyplnila přístupové údaje do svého internetového bankovnictví, včetně údajů ke své platební kartě. Když jí přišla žádost o přijetí částky 500 korun, což měla být platba za dětské boty, tak žena tuto transakci potvrdila vložením svého PIN kódu k bankovní aplikaci na svém mobilním telefonu. Z jejího účtu jí pak neznámý pachatel odčerpal částku ve výši téměř 18 000 korun.
Taková jednání označujeme jako reverzní inzertní podvody, což jsou podvodné praktiky, při kterých podvodníci snaží získat vaše citlivé údaje o platební kartě1. Pachatel reaguje na inzerované zboží a poškozenému nabídne platbu přes platební kartu a vyzvednutí zaplaceného zboží kurýrní službou, kde jsou již peníze uloženy a za tímto účelem zašle odkaz na podvodnou platební bránu.
K ochraně před reverzními inzertními podvody existuje několik opatření, která může každá přijmout: Preferujte platbu při osobním převzetí zboží. Pokud je to možné, setkejte se s prodávajícím osobně a zaplaťte za zboží přímo na místě. Zjistěte si co nejvíce informací o prodávajícím. Můžete se podívat na jeho profil na sociálních sítích nebo zkontrolovat recenze od jiných uživatelů. Nikdy neposílejte peníze přes odkaz - pokud vám prodávající požádá o platbu přes odkaz, buďte obezřetní. To může být známka podvodné transakce. Zkontrolujte URL adresu: Při zadávání platebních údajů se ujistěte, že jste na správné webové stránce. Nastavte si limity na platební kartě: Nastavte si limity na své platební kartě, abyste minimalizovali riziko zneužití. Pamatujte, že obezřetnost je klíčová. Pokud něco vypadá podezřele, raději se vyhněte transakci.! V případě, že se stanete obětí podvodu, kontaktuje linku tísňového volání 158, a také svoji banku kvůli zablokování platební karty a ochraně svého účtu.
Autor: Dana Čírtková

Zloděj si kolo moc neužil
Nezajištěné pánské jízdní kolo ukradl zloděj v sobotu 13. dubna v době od půl sedmé ráno do půl páté odpoledne z volně přístupného kovového stojanu na jízdní kola ve volně přístupném areálu fotbalového stadionu na ulici Ledečská v Havlíčkově Brodě. Zloděj majiteli kola způsobil krádeží škodu v celkové výši 14 000 korun. "Policistům se podařilo ve velmi krátké době krádež objasnit a ustanovit osobu, která je důvodně podezřelá z krádeže kola. V pondělí 15. dubna policisté ve věci zahájili úkony zkráceného přípravného řízení a podezřelému čtyřiatřicetiletému muži sdělili podezření z přečinu krádeže", uvedla mluvčí policistů Dana Čírtková. Po zkompletování spisového materiálu bude věc dále předána se zprávou o výsledku zkráceného přípravného řízení na okresní státní zastupitelství v Havlíčkově Brodě k dalšímu opatření.

Při nehodě pěti osobních aut utrpěli dva lidé zranění
Při dopravní nehodě pěti osobních aut, která se stala v úterý 16. dubna krátce před osmou hodinou ráno na silnici II/360 mezi Třebíči a obcí Slavice, utrpěly lehké zranění dvě osoby, které záchranáři převezli na ošetření do nemocnice v Třebíči. Provoz byl řízen kyvadlově. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková (Foto)

Dopravní nehoda se obešla bez zranění
Policisté přijali v pondělí 15. dubna deset minut po půl desáté dopoledne oznámení o dopravní nehodě, která se stala na křižovatce místních komunikací v Kamenici na Jihlavsku. "Podle prvotního policejního šetření na místě dopravní nehody šestapadesátiletý řidič linkového autobusu jedoucí ve směru jízdy od komunikace II/351 směrem k obci Kamenička chtěl odbočit vlevo. Při odbočování vlevo ale nedal přednost v jízdě vozidlu Dacia, jehož řidič jel s vozidlem po hlavní komunikaci ve směru k silnici II/351. Došlo ke střetu pravé zadní části autobusu Iveco s pravou přední částí vozidla Dacia. Ke zranění osob při nehodě nedošlo", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková. Dechovou zkoušku policisté provedli s oběma řidiči na místě dopravní nehody. Výsledek obou dechových zkoušek byl negativní. Při dopravní nehodě došlo ke hmotné škodě na autobusu a osobním vozidle v celkové výši 80 000 korun. Autobus i osobní vozidlo byly po nehodě pojízdné a nebylo tak nutné zajišťovat jejich odtah. Dopravní nehodu vyřešili policisté na místě uložením pokuty v příkazním řízení.

Při vyhýbání se s autobusem poškodil zaparkované vozidlo
V pondělí 15. dubna patnáct minut po sedmé hodině ranní přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala na ulici Revoluční před křižovatkou s ulicí Alšova v Třebíči. "Devětadvacetiletý řidič projížděl s autobusem značky Mercedes po ulici Revoluční a pokračoval směrem k ulici Řípovská. Zřejmě se při jízdě plně nevěnoval řízení a při vyhýbání se s protijedoucím autobusem dostatečně neohlídal pravou stranu autobusu a poškodil levý přední roh zaparkovaného osobního vozidla Škoda Superb", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Při dopravní nehodě se nikdo nezranil. Na vozidlech vznikla hmotná škoda v celkové výši 60 000 korun. U řidiče autobusu policisté provedli dechovou zkoušku, která měla negativní výsledek. Věc dopravní nehody s přestupcem vyřešili policisté na místě uložením pokuty

Za volant usedl pod vlivem alkoholu
Policisté v pondělí 15. dubna kolem půl druhé ráno kontrolovali řidiče vozidla Ford Tranzit, který chtěl dojet s vozidlem dojet k bytovému domu v Humpolci na Pelhřimovsku. "Policisté řidiče vyzvali k předložení dokladů potřebných k řízení a provozu vozidla a poté k podrobení se dechové zkoušce. Výsledek dechové zkoušky byl pozitivní a naměřená hodnota vykázala hladinu 1,72 promile alkoholu v krvi. Pozitivní výsledky měly také obě opakované dechové zkoušky - 1,78 a 1,96 promile alkoholu v krvi. Policisté řidiči zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu", uvedla D. Čírtková. Třicetiletý muž je důvodně podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   18. 6. 2024

• Mezi obcemi Kámen a Obrataň zemřeli při nehodě dva lidé, silnice je neprůjezdná v obou směrech
• Vysočina má nejvíce zeleně na zastavěné ploše, nejvíce sociálních služeb; ovšem nejméně studentů vysokých škol či nejméně lékáren
• V Pelhřimově zavzpomínají na slavného rodáka Oldřicha Lipského u příležitosti jeho stého výročí narození
• Most v Poušově v Třebíči již slouží veřrejné dopravě, původní Bailey bridge připomíná jeho fragment
• Šachta svatého Jiří pod Šacberkem v Jihlavě bude zabezpečena a zpřístupněna veřejnosti
• Myslivecký zákon, který podpoří týrání zvířat a nutí myslivce zabíjet více zvěře, musí poslanci odmítnout
• V Chotěboři a Rudíkově přibudou nové zubní ordinace
• Z policejního deníku: žena poškodila auto, policisté ji dopadli
• Léto a čas dovolených láká lupiče, policie nabádá k zabezpečení domovů, poradí i Evropský den proti vloupání

Pondělí   17. 6. 2024

• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova byl nalezen v dodávce mrtvý řidič, zřejmě zkolaboval
• Vražedné šílenství na Slovensku by měla řešit EU. Medvěd hnědý je celoevropsky chráněný a není možné ho bezdůvodně střílet
• Cyklistické odpoledne v Jihlavě se zaměří na prevenci. Dopravní nehody cyklistů bez ochranné přilby končí většinou vážným zraněním
• Celníci na Vysočině zastavili polský náklaďák, který převážel na sedm tun nezdaněného tabáku
• Z policejního deníku: v jihlavském bazénu se topily dvě malé děti, jedno odvezla záchranka do nemocnice
• Na silnici I/19 na obchvatu obce Kámen na Pelhřimovsku zemřel po srážce s náklaďákem řidič osobního auta

Neděle   16. 6. 2024

• Výstava věnovaná svatojánským bylinkám a zvykům v havlíčkobrodském muzeu
• Akrobatické létání, historické letouny, muzika, soutěže i divadlo - to vše nabídne Airshow a dětský den v Chotěboři
• Na křižovatce ulic Brněnská – Okružní naproti supermarketu Tesco v Jihlavě budou v úterý 18. června od 11 hodin vypnuté semafory, dopravu budou řídit soutěžící policisté
• Třebíčská nemocnice hodlá pořídit sstém pro centrální míchání dialyzačního roztoku a inkubátor pro nedonošená miminka
• Z policejního deníku: zloděj poškodil stánek, dovnitř se stejně nedostal; muž házel do oken kamení a poškodil auto

Sobota   15. 6. 2024

• Zabavené chladnomilné šelmy naleznou dočasný azyl v Táboře. Zoo otevřela unikátní záchranné centrum
• Po nárazu do stromu na silnici mezi Kamenicí a Pavlínovem zemřel řidič osobního auta
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: hrací skříňky a přístroje
• Barokní socha svatého Václava stojí v Kotlářské ulici v Třebíči
• Lidé mohou posílat peníze na účet a pomoci tak obětem požáru, který vzplál v domě v Novodvorské ulici v Třebíči
• Táborská zoo odchovala další dvě zubří mláďata. Jména jim opět vybere veřejnost, šťastlivci zubry osobně nakrmí

Pátek   14. 6. 2024

• Třináctiletá samice levharta perského porodila první mládě, samička se má čile k světu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 30 tisíc; řidič pod vlivem drog a bez řidičáku z místa dopravní nehody utekl
• Uplynulo čtyřicet let od úmrtí architekta Bedřicha Rozehnala, projektoval nemocnici v Novém Městě na Moravě. Do zdravotnických staveb vnesl světlo, vzduch
• Volně pobíhající psi na okraji Jihlavy směrem na Pístov ohrožují hnízdící čejky chocholaté
• Speciální kontrola se zaměřila na měření emisí. Při zjištění závady u vozidla omezili technickou způsobilost na dobu třiceti dnů
• Důvěřivá prodavačka z Jihlavska odběhla muži pro vodu, přišla o třicet tisíc. Policisté zloděje z Mostecka dopadli

Čtvrtek   13. 6. 2024

• Eliška Přemyslovna se vrátí do Jemnice, začne slavnost Barchan
• XXI. ročník Mezinárodní veterán rallye historických motocyklů Pacovský okruh se koná u příležitosti 120. výročí založení mezinárodní motocyklové federace FIM
• Domácí hospic Bárka zakoupil nový automobil z peněz získaných z benefičních akcí
• Muž nabízel vstupenky i na Mistrovství Evropy ve fotbale. Vstupenky koupené mimo oficiální prodej si raději zkontrolujte, mohly by být falešné!
• Kriminalisté na Jihlavsku dopadli jednapadesátiletého distributora pervitinu
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta a traktoru peníze a naftu; řidič nákladní soupravy poztrácel balíky sena

Středa   12. 6. 2024

• Pelhřimovští policisté zachránili muže, který spadl do koryta řeky, za odvahu obdrželi od krajského ředitele ocenění
• Štursův třešňový sad u Vříště se bude kosit ručně, dobrovolníci se mohou hlásit již nyní
• Pelhřimov se pokloní padlým na západní frontě
• Nemocnice Mostiště otevřela novou ambulanci nutriční péče
• Nové videolaryngoskopy pomáhají v jihlavské nemocnici denně na operačních sálech
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za lékaře, námořníky či lodní inženýry
• Z policejního deníku: zloděj se do stánku nedostal; opilý řidič s pracovním strojem způsobil nehodu, nadýchal 3,51 promile

Úterý   11. 6. 2024

• Tradiční setkání automobilů značky Fiat i dalších historických vozů ve Svratce
• Laky Mari pokřtí v Třebíči své autorské EP Zvířecí Triptych
• Zakoupením nocleženek lze pomoci lidem bez domova strávit noc v teple a bezpečí
• Konference Spor o smysl dějin husitství ve dvacátém století v krajské knihovně v Havlíčkově Brodě
• Streetworkeři v jihlavských ulicích se snaží získat důvěru u mladých lidí a nabídnout jim pomoc
• Devatenáctiletý recidivista z Jindřichohradecka distribuoval v Jihlavě drogy dál, skončil v policejní cele
• Pohřešovaný senior byl nalezen mrtvý
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl alkohol a tabákové výrobky; hledaný muž putoval do vězení

Pondělí   10. 6. 2024

• Běh Chýnovská desítka na Táborsku již tuto sobotu
• V panelovém domě v Třebíči hořel byt, hasiči evakuovali jednadvacet osob, škoda je osm milionů
• Zábrany u Jarošovského Kacíře na Třebíčsku ochrání obojživelníky
• Kraj Vysočina má spolu s Prahou nejnižší nezaměstnanost v ČR. Nadcházející léto přeje rekvalifikacím, ale studenti raději užívají prázdniny
• Z policejního deníku: vloupání do karavanu; nález dělostřeleckého granátu z druhé světové války; opilý cyklista boural

Neděle   9. 6. 2024

• Hraná povídka Já, legenda zavede diváky do časů, kdy do Pelhřimova vstoupil krutý pán Karel z Říčan
• Stádečko nyal nížinných v jihlavské zoo se rozrostlo o malou samičku
• Olejomalby Magdaleny Křenkové Florianové vystavené na nádvoří hradu Roštejna vytvářejí inspirativní zážitek
• Klienti nízkoprahového centra v Jihlavě pomohou s úklidem města, za stravenku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl elektrokolo za padesát tisíc; auto se samo rozjelo a narazilo do rohu domu

Sobota   8. 6. 2024

• Do Dolní Jablonné se doplazil ceněný šnek, důvodem je zastávka v podobě selské světnice
• Povídání o brodských vilách s Michalem Kampou a Alešem Římanem
• V Břevnici na Havlíčkobrodsku ukradl zloděj z budovy obecního úřadu vlajku Evropské unie
• V Jihlavě na Skalce má veřejnost k dispozici nové multigolfové hřiště

Pátek   7. 6. 2024

• Moderní vzdělávání pro jaderné odborníky: Dukovany otevřely novou budovu pro zaměstnance a spolupracovníky
• Nově zrekonstruovaná Stará radnice v Havlíčkově Brodě poslouží jako Turistické informační centrum
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; auto srazilo cyklistu, ten utrpěl zranění
• Při střetu osobního auta s vozidlem záchranářů utrpělo zranění pět lidí, přiletěly dva vrtulníky

Čtvrtek   6. 6. 2024

• Puma ze zrušeného chovu nalezla díky táborské zoo lepší domov v Rakousku
• Řeka Svratka u Sedlišť bude vrácena do původního koryta, prodlouží se tak téměř o půl kilometru
• Vzpomínkové setkání hospice Bárka doprovodí Bee Band, lodičku se zapálenou svíčkou může po vodě poslat každý
• Anglický mastif Uriáš je nejtěžší pes v České republice, váží 125 kilogramů
• Senior s kolem sjel do příkopu, havaroval a na místě zemřel
• Z policejního deníku: mladíci ničili vagony, skončili na policii

Středa   5. 6. 2024

• Majitelé nemovitostí v Jihlavě by měli mít v den svozu nachystané popelnice nejpozději v šest ráno
• Vážně nemocným dětem bude věnována Noc snů - prohlídka jihlavské zoo
• Fotografický snímek z rozhledny Pípalka na Křemešníku zachycuje krajinu v největší vzdálenosti
• Mladík v Jihlavě na ulici vyhrožoval známému a ještě ho okradl; skončil zpátky v zařízení pro mládež, odkud utekl
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do prodejny; opilý muž napadal partnerku, skončil na záchytce

Úterý   4. 6. 2024

• Pouťové veselí ve Velkém Meziříčí nabídne koncerty, divadlo, tanec, atrakce i interaktivní prohlídku kostela sv. Mikuláše
• Povídání o poutním místě plném zázraků Kostelním Vydří
• Muzejní noc a noc kostelů v Moravských Budějovicích nabídne rodinný program, přednášky i komentované prohlídky
• Leo Salvet, muž s největším počtem titulů, se stane Rekordmanem roku v kategorii Světové unikáty z České knihy rekordů
• Z policejního deníku: zloděj si z chaty odnesl alkohol a rybářský prut, hledaný muž putoval za mříže

Pondělí   3. 6. 2024

• Přednáška Optické metapovrchy: budoucí optické komponenty nejen pro dalekohledy? v jihlavském muzeu
• Táborský odchovanec makak Vichr se v novém domově ve Španělsku dobře zabydlel
• V Jihlavě může jít volit 38 400 voličů. Dokončuje se roznos hlasovacích lístků
• Z policejního deníku: opilá žena zavolala záchranku zdravému muži, skončila na záchytce

Neděle   2. 6. 2024