„Byl zvoníkem z povolání a měl jen jedno jediné přání...," zpívá se v jedné známé písni. Každý kostel měl svého zvoníka. Dnes toto řemeslo nebo spíše umění mizí. Všude přítomná elektronika vyhání zvoníky z věží. Ovšem krásu ručního zvonění nahradit nejde, a tak alespoň párkrát do roka zvoníci na věži kostela sv. Mikuláše ve Velkém Meziříčí zvoní. Jedním z nich je i Vladimír Kalina, který začal zvonit už jako chlapec školou povinný. S ním jsme si o zvoničení povídali.
Jak se člověk vůbec dostane ke zvonění v kostele?
Jsem vychován v křesťanské rodině. Odmalička jsem chodil do kostela. Asi v šesti letech jsem se stal ministrantem. Před mší a po mši jsem v sakristii potkával takového pána, který tam vždycky celou mši proseděl. Ptal jsem se pana faráře, kdo to je. Pan farář mi vysvětlil, že je to pan zvoník Teplý. To mě začalo zajímat a dal jsem se s ním do řeči. Pan Teplý mě pozval na věž, a tak jsem poprvé viděl zvonit zvony. Moc se mi to líbilo. Zeptal jsem se ho, jestli bych mohl chodit s ním. A tím to všechno začalo. To bylo asi v roce 1988. Ve dvanácti letech už jsem s pomocníkem dokázal rozhoupat největší zvon sv. Mikuláše.
Co takové zvonění obnáší?
Když jsem začínal zvonit, dva zvony byly na elektrický pohon – Josef a Maria. Na ty se zvonilo dálkově ze sakristie anebo přímo ze zvonice během týdne. Ale v neděli se před každou mší zvonilo Cyrilem a Metodějem, a to ručně. Takže každou neděli jsem šlapal na věž čtyřikrát. Většinou jsme tam byli ve dvou, pan Teplý a já, a zvonit chodíval také Jiří Jelínek. Byli jsme tam dva nebo tři a později pak přibyli další dva, a to Marek Řezníček a Pepa Marek. Tak nás bylo dost a mohli jsme se střídat, což bylo fajn, protože přece jenom je to spousta schodů.
Kdy se zvoní?
Vzhledem k tomu, že zvonění je dnes už prakticky téměř automatizované, zvoníci nejsou skoro potřeba. Pan Teplý už dávno zemřel a zvoníci, kteří zbyli, se rozutekli, někdo se oženil, jiný se odstěhoval za prací, a tak jsem zůstal sám. Ručně se zvoní na Vánoce, a to na Štědrý den hodinu před půlnoční. Specialitou velkomeziříčské věže, která se řadí mezi unikáty v celé Evropě, je zvuk zvonů. Po válce tam zůstaly jen dva menší – umíráček a sv. František. A pan farář Ambroz v letech 1969–70 nechal vyrobit čtyři nové do původního počtu šesti. Jako celek jsou laděné tak, že zahrají začátek koledy Tichá noc, když se s nimi zvoní ve správném pořadí. Na to jsou potřeba tři zvoníci. Pod každý zvon se vleze, uchopí se srdce a v pravidelných intervalech se bije o hranu toho daného zvonu. Hraje se každou čtvrthodinu a po každé znělce se představí jeden ze zvonů. V celou pak zvoní všechny zvony naráz, a to včetně umíráčku a sv. Františka, které jsou jediné původní.
Co musí takový zvoník ovládat a dá se to někde naučit?
Nikdy jsem nepátral potom jestli existuje nějaká zvonická škola. Dřív to bývalo o tom, že zvoník si vychoval svého nástupce. A co musí zvoník umět? Dnes je to už tak, že technika jde dopředu, a tak toho spoustu zastane. Zvonictví se proto z tradice lidí vytrácí. Je to práce krásná, ale fyzicky a časově náročná. Největší kumšt je rozhoupat zvony tak, aby nedocházelo k rušivým úderům. Fungovalo to tak, že na velké zvony zvonili zvoníci dva, jeden zvon rozhoupával a druhý držel srdce tak, aby se nedotklo ani jedné strany zvonu. Až byl zvon rozhoupaný, jak měl být, srdce pustil a zvon začal zvonit pravidelně a hezky. A hlavně zvoník musí mít cit. Je také důležité držet zvon podobu zvonění tak, aby nezrychloval a ani nezpomaloval. Nejtěžší je zvon zastavit, aby až do konce zvonil pravidelně. Srdce se musí opět zachytit, aby se nedotýkalo hran, a zvon se pomalu brzdí, až se úplně zastaví.
Dnes v době moderních technologií je zvoník vůbec ještě potřeba?
Prakticky není, ale ať bude sebelepší technologie, zvony nebudou nikdy zvonit tak krásně, jako když se zvoní ručně. Zvoník se po dobu zvonění stává součástí zvonu.
Má zvonění ve Velmezu nějaká specifika?
Pan Teplý na sv. Štěpána vždycky říkal, že na Štěpána není pána, a tak se zvonilo úplně náhodně, bez pravidel. Někdy v roce 1995 jsme zvonili zcela náhodně, a to hodinu a půl v tahu. Byla to docela dřina. Když jsme pak šli domů, odchytil si nás pan děkan Peňáz. Nejdřív nám vyhuboval, ale nakonec nás poplácal uznale po zádech a pozval nás na faru na oběd, a tam jsme se tomu hodně zasmáli.
Má zvoník i jiné povinnosti než jen zvonění?
Od pana Teplého jsme převzali nějaká základní pravidla, která nejsou nikde psána. Na věži se každý choval s určitou úctou, ve zvonici se udržoval pořádek, čistily se zvony, starali jsme se i o konstrukci, okenice a také o podlahu. Pan děkan Peňáz zpřístupnil zvonění lidem, aby se mohli podívat, jak se zvoní, a tak jsme se museli dávat pozor, aby na zvony nesahali a aby se nikomu nic nestalo.
Máte nějakou humornou vzpomínku či jinak zajímavou historku?
Jedna z nich je již zmíněné zvonění na sv. Štěpána. A dalších historek je spousta, ale těžko se popisují, když u toho nejste. Zvoníval s námi zvoník Václav Brabec. Byli jsme mladí kluci, a tak jsme se nakláněli z oken a koukali na náměstí. A pan Teplý na nás křičel, ať se z těch oken nenakláníme nebo spadneme. Jediný Vašek prý může, protože je Brabec a ten to slétne.
Zvonění není zaměstnání, čím se jinak živíte?
Zvonění určitě není zaměstnání, nikdy jsme to nedělali za peníze. Postupem času, jak se stále více prosazovala technika, se zvonění pro nás stalo svátkem. Já se živím tak, že dělám sám na sebe, jsem živnostník. A co dělám? Jsem takový Ferda Mravenec, jak říkají kamarádi. Profesí jsem elektrikář, ale dělám všechno, co je potřeba, kácím stromy, stavím domy.
Zdroj: https://
www.velkomeziricsko.… Petr CHŇOUPEK
Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
U příležitosti třicátého výročí zapsání barokního poutního chrámu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou architekta Jana Blažeje Santiniho - Aichla na Seznam světového dědictví UNESCO, přispěje Kraj Vysočina městu částku 350 tisíc korun.
Za poutním kostelem sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře přijíždějí návštěvníci z celého světa už třicet let a právě tak dlouho je unikátní památka na prestižním Seznamu Světového dědictví UNESCO. Město Žďár nad Sázavou tak čeká rok plný oslav.
Žďárský projekt 30 let na seznamu hvězd propojí historii a kulturu se současnými moderními zážitky. „Cílem je kromě zvýšení povědomí o této významné památce, která dlouho stála tak trochu opodál, také podpora turistického ruchu a trvale udržitelné zachování pro budoucí generace,“ sdělil náměstek hejtmana pro oblast kultury Roman Fabeš. Projekt vyvrcholí v polovině srpna, kdy se mimo jiné uskuteční koncerty na hladině Konventského rybníka a další program.
Stejný obnos, po 350 tisících obdrží také Třebíč a Telč, tedy další dvě památky s UNESCO značkou v regionu. Všechna města předem specifikovala, na jaký účel dotaci využijí. "Můžeme se tak těšit třeba na audioprůvodce židovskými památkami v Třebíči nebo novinky v telčském podzemí", nastínil vysočinský hejtman Vítězslav Schrek, do čeho města letos plánují za krajské peníze investovat. Podle jeho informací stejnou částku všechny tři města obdržela i v loňském roce.
V Třebíči plánují krajskou dotaci využít k opravě modelu židovské čtvrti z dílny Stanislava Vršky z roku 2006, který se v současnosti nachází v Zadní synagoze. K modelu přibyde dotyková obrazovka nebo reproduktory. „Návštěvníci města by také nově měli mít možnost využít služeb audioprůvodce místními památkami UNESCO, a to v češtině, angličtině a němčině,“ doplnil Roman Fabeš.
Na kulturní program při podzimních Svatováclavských slavnostech, výstavu obrazů Davida Bartoně v Městské galerii Hasičský dům nebo zlepšení technického vybavení podzemí poputuje krajský finanční dar v Telči. Dotace zároveň pokryje také část nákladů na prezentaci města, ať už v nástěnném kalendáři, v tištěných materiálech i on-line platformách.
Renesanční centrum v Telči bylo zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO 13. prosince 1992. Románsko - gotická bazilika svatého Prokopa a renesanční a barokní židovská čtvrť společně s židovským hřbitovem v Třebíči jsou na Seznamu UNESCO zapsány od roku 2003.
Foto: interiér chrámu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře
- red -
U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
Podezřelé předměty byly nalezeny v lese poblíž cyklostezky mezi Sázavou a Českým Mlýnem na Žďársku v úterý 16. dubna krátce po čtrnácté hodině. Pyrotechnik z Pyrotechnické služby Policie České republiky po prohlídce nálezu určil, že se jedná o dva granáty pocházející z období II. světové války ráže 7,5 centimetrů a převzal si je k bezpečnému zneškodnění. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
"V této souvislosti opětovně upozorňujeme, že nalezená nevybuchlá munice - granáty, dělostřelecké miny, letecké pumy - může být v takovém stavu, že při jakékoliv manipulaci s ní může dojít k její aktivaci. Nevybuchlá munice z doby druhé světové války se stále může nalézat kdekoliv v polích, lesích, říčních korytech, případně na dnech rybníků", informovala Dana Čírtková.
Ke vzniku mimořádné situace může dojít při lesních a zemědělských pracích, v městských aglomeracích dochází k nálezům při provádění zemních prací pro novou výstavbu nebo při úpravě terénu. Nejčastější nálezy nevybuchlé munice jsou hlášeny tzv. „hledači pokladů“. Neodbornou manipulací s nalezenou municí může dojít k její inicializaci, tedy k výbuchu.
"Proto v případě nálezu podezřelého předmětu, který připomíná munici, kontaktujte linku 158, k místu nálezu se již nepřibližujte a nikdy se sami nesnažte s municí žádným způsobem manipulovat nebo ji někam převážet", doplnila mluvčí.
Eva ŠINKOVSKÁ
Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel
Zavřít foto...
Zpět nahoru na obsah...Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel
V úterý 16. dubna krátce před šestnáctou hodinou přijali policisté oznámení o mimořádné události, která se stala na železniční trati mezi Věžnou a obcí Nedvědice na Žďársku. Na železniční trať spadl suchý kmen dubu. Strojvedoucímu se nepodařilo vlakovou soupravu ubrzdit a přední částí vlak do kmene narazil. V době střetu cestovalo ve vlaku patnáct cestujících. Při nehodě se nikomu nic nestalo a způsobená škoda na vlaku dosáhla sto tisíc korun. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková. (Foto)
Opilý muž skončil na záchytce
Policisté vyjížděli v úterý 16. dubna časně ráno krátce po páté hodině na ulici Tylova v Pelhřimově do blízkosti budovy místní knihovny. "Na chodníku ležel muž, který při pokusu vstát padal na zem, nebyl schopen samostatné chůze, neorientoval se v místě ani čase, přičemž při komunikaci s policejní hlídkou byl z jeho dechu cítit silný zápach alkoholu. Muž nebyl schopen dechové zkoušky. Muž svým chováním bezprostředně ohrožoval svůj život, a proto ho policisté zajistili a následně ho eskortován na protialkoholní záchytnou stanici do Jihlavy", uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková. Na protialkoholní záchytné stanici s pětatřicetiletým mužem provedli dechovou zkoušku s výsledkem 1,88 promile alkoholu v dechu a službu konajícímu ošetřujícímu personálu.
Od dopravní nehody řidič ujel
Policisté přijali v pondělí 15. dubna kolem půl třetí oznámení o dopravní nehodě, která se stala na ulici Novodvorská v Třebíči. "Zatím nezjištěný řidič s dosud neustanoveným vozidlem poškodil zaparkované auto Peugeot. Při nehodě vznikla hmotná škoda na vozidle ve výši asi 20 000 korun. Po nehodě ale řidič z místa nehody odjel, aniž by celou věc nahlásil", informovala Dana Čírtková. Třebíčští policisté po neznámém řidiči pátrají.
Nehoda dvou nákladních vozidel
Policisté vyjížděli v pondělí 15. dubna ráno kolem sedmé hodiny vyšetřovat dopravní nehodu, která se stala na volném úseku na silnici I/38 poblíž obce Skřivánek mezi městem Havlíčkův Brod a městysem Štoky u obce Okrouhlička. "Čtyřiapadesátiletý řidič nákladního vozidla s návěsem jel po silnici směrem na Havlíčkův Brod. Při jízdě na přímém úseku vlivem nepřiměřené rychlosti a nevěnování se plně řízení narazil svojí přední částí do zadní části nákladního auta s přívěsem, který v tu chvíli stál před ním na silnici", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Při nárazu došlo k lehkému zranění řidiče náklaďáku, kterého záchranáři ošetřili na místě dopravní nehody bez nutnosti převozu do nemocnice. Při nehodě vznikla hmotná škoda na obou vozidlech v celkové výši 290 000 korun. Policisté provedli u řidičů obou vozidel a obě dechové zkoušky měly negativní výsledky. Dopravní nehodu vyřešili policisté uložením pokuty v příkazním řízení.
Za volant usedl pod vlivem alkoholu
Policisté v pondělí kolem půl šesté večer kontrolovali řidiče osobního auta značky Škoda Fabia, který projížděl z Masarykova náměstí a na ulici Ant. Štourače v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku. "Řidiče vyzvali k předložení dokladů potřebných k řízení a provozu vozidla poté ho vyzvali k provedení dechové zkoušky. Její výsledek byl pozitivní - naměřená hodnota dosáhla hladiny 2,81 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měla také opakovaná dechová zkouška - ta skončila v s výsledkem 2,66 promile alkoholu v dechu. Policisté padesátiletému muži zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Eva ŠINKOVSKÁ