Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 2.5 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Řidič osobního auta v Čáslavicích srazil ženu a dvě děti; žena na následky zranění zemřela
V Čáslavicích na Třebíčsku se stala v pondělí 2. května krátce po půl třetí odpoledne tragická nehoda. Řidič vyjel ze silnice a srazil ženu a dvě děti. Žena na místě zemřela, zraněné děti si převzali po péče záchranáři.
"Podle dosud nezjištěné příčiny řidič vyjel mimo komunikaci, kde srazil tři osoby, z toho dvě děti. Sražená žena utrpěla těžká zranění, kterým podlehla. Zraněné děti si převzala do péče zdravotnická záchranná služba", informovala mluvčí policistů na Vysočině Michaela Lébrová.

Příčinu a veškeré okolnosti dopravní nehody policisté prověřují.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Za kováři, mobilními výhněmi i velkým bucharem na Šlakhamr v sobotu
Ukázky kovářské práce na mobilních výhních i na velkém, vodou poháněném, bucharu budou k vidění v sobotu 4. května od 10 do 17 hodin na Šlakhamru v Hamrech nad Sázavou na Žďársku. Návštěvníci tak uvidí a uslyší buchar v jeho plné síle při práci.
Zájemci si na mobilních výhních a kovadlinách budou moci také sami vyzkoušet, jak náročné je ukovat například obyčejný hřebík.

Mateřská škola v Hamrech nad Sázavou na sobotu nachystala vystoupení s názvem O kovářích. Děti od třinácté hodiny zazpívají žertovné i vážné písničky ze života kovářů. Od 13.30 hodin se pak mateřská škola připojí k Technickému muzeu v Brně zábavnými stanovišti pro děti.

Expozice v prostorách bývalého Brdičkova vodního mlýna odkazují na bohatou železářskou tradici žďárského regionu. Připomínají historii hamru zvaného Šlakhamr, jehož existenci dokládají prameny z počátku 15. století.
Původně středověký hamr – mechanická kovárna, měl za úkol zpracovávat železnou rudu těženou v okolí, zanikl v 17. století. Mlýnský náhon byl poté využit pro obilní mlýn, který pracoval až do období druhé světové války. Posledními majiteli byla mlynářská rodina Brdíčků. V roce 2011 zde Technické muzeum v Brně otevřelo expozici věnovanou hamernictví, dřevařství a bydlení za posledních majitelů. Jádrem expozice je plně funkční hamerské zařízení, získané z nářaďového hamru v Podhůří u Nepomuku, na kterém při speciálních akcích pracují kováři. Při běžných prohlídkách je návštěvníkům předváděna činnost vodního kola, potřebného pro provoz hamerského kladiva.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Táborská zoo 12. června otevře záchranné centrum CITES pro chladnomilné šelmy
Tygr žijící v nevyhovujících podmínkách, podvyživená puma nebo zraněný levhart, kterému původní majitel nezajistil adekvátní ošetření. Až dosud neměly tyto velké šelmy, které byly chovány nelegálně, byly týrané nebo žily v nevyhovujících podmínkách, kam jít. Už za pár týdnů se to ale změní. Táborská zoologická zahrada 12. června slavnostně otevře Záchranné centrum CITES pro chladnomilné šelmy. Vybudování financoval Státní fond životního prostředí ČR.
„Hlavním posláním naší zoologické zahrady je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Proto jsme velmi rádi, že pomůžeme zachránit velké šelmy, které byly chovány nelegálně, žily v nevyhovujících podmínkách nebo je jejich původní majitelé týrali. Dočasný azyl tak u nás už brzy budou moci najít tygr ussurijský, puma americká, chladnomilné druhy levhartů a všechny druhy rysů a vlků. O umístění konkrétního zvířete bude vždy rozhodovat Ministerstvo životního prostředí ČR. Až dosud takové zařízení u nás chybělo, Tábor se tak za pár týdnů stane významným českým centrem záchrany nejohroženějších druhů zvířat,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Zoo nyní dokončuje stavbu dvou výběhů, do kterých bude možné umístit zvířata zabavená státem. „Při výstavbě jsme se řídili nejnovějšími trendy, rozhodli jsme se proto použít systém nerezové sítě. Součástí každého výběhu je i jezírko pro plavání, velký přístřešek, vyhlídková palanda, terénní úpravy s valem sloužícím jako další vyhlídka a oddělené krmiště. V každém výběhu mohou být dvě zvířata, celková kapacita tak bude čtyři zvířata. Záležet ale bude na jejich velikosti a tom, zda jsou zvyklá žít společně,“ popisuje Korec.

Nejde přitom o zanedbatelný problém, u soukromých chovatelů v Česku žijí desítky velkých chráněných šelem, kterým ve volné přírodě hrozí vyhynutí. Často jsou nucené zůstávat v nevyhovujících podmínkách. „Chovat velké šelmy, jako je například tygr ussurijský, není vůbec jednoduché. Kromě obrovských nákladů na výživu, veterinární péči i dostatečné zázemí, je potřeba mnoho povolení, protože se jedná o ohrožené druhy zvířat. Přesto se stále najdou jednotlivci, kteří nařízení obchází a zvířata doslova týrají chovem v naprosto nevyhovujících podmínkách. Takové má stát zabavit, ale reálně se to často neděje, protože zvířata po odebrání často nebylo kam umístit. Někdy proto došlo dokonce k tragédiím, jako byla ta před pěti lety na Vsetínsku, kde lev roztrhal svého chovatele. Lva i lvici následně policie zastřelila. K ničemu tak tragickému přitom dojít nemuselo. Krajská veterinární správa chov nepovolila, protože ubikace a výběh byly postaveny načerno bez stavebního povolení. Stát tak měl zvířata odebrat a umístit do vhodných podmínek. Kvůli chybějícímu záchrannému centru k tomu ale bohužel nedošlo,“ přibližuje tragický případ ředitel zoo Korec.

Foto: zoo Tábor - tygr ussurijský
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Putování jarní přírodou doprovázené ptačím zpěvem v Jihlavě
Vítat ptačí zpěv v Jihlavě se mohou milovníci přírody a zájemci vydat v neděli 5. května v osm hodin ráno. Sraz účastníků je na křižovatce ulic Smrčenská a Slavíčkova v Jihlavě. Tato lokalita, nedaleko zastávky autobusu MHD č. 2, je ideálním místem pro začátek našeho putování krajinou probouzející se k novému životu.
Trasa dlouhá přibližně pět kilometrů povede cestou plnou jarních krás a barev. Během procházky lze obdivovat kvetoucí stromy, rozkvetlé louky a poslouchat zpěv ptáků. Pro malé i velké příznivce přírody organizátoři připravili zábavné aktivity a soutěže, které nejen pobaví, ale také pomohou lépe poznat okolní přírodní prostředí. Chybět nebudou ani ukázky odchytu ptáků a kroužkování.

Průvodkyní bude pracovnice odboru životního prostředí jihlavského magistrátu Bára Kolmanová. Pokud budete mít jakékoli otázky nebo potřebujete více informací, neváhejte ji kontaktovat na telefonním čísle 606 885 091.

Co budete potřebovat?

Nezapomeňte na dalekohled, abyste mohli pozorovat ptáky v jejich přirozeném prostředí, svačinu pro získání energie během naší výpravy a samozřejmě pohodlnou obuv, která vás pohodlně doprovodí celou trasou.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj ukradl ze sklepa kola s pneumatikami; opilí řidiči bourali
Do sklepa rodinného domu v ulici Na Houfech v Pelhřimově se v době od neděle 28. dubna do večerních hodin středy 1. května vloupal zloděj. Vnikl na zahradu domu, přes kterou pokračoval až ke sklepním prostorům, ze kterých ukradl litá kola s pneumatikami. Škoda, kterou zloděj napáchal byla předběžně vyčíslena přes deset tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to krádeže a porušování domovní svobody, případ prověřují, po pachateli a ukradených kolech pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Opilý muž skončil na záchytce
V úterý 30. dubna po poledni přijali policisté oznámení o opilém muži, který se nacházel na Masarykově náměstí ve Velké Bíteši. "Na místě zjistili, že se jedná o čtyřiapadesátiletého muže, který ležel na chodníku. Neorientoval se, nebyl schopen samostatné chůze a při pokusech vstát padal. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 3,79 promile alkoholu. Značně opilého muže policisté zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová.

Střet tří vozidel
Ve středu 1. května před sedmou hodinou večer vyjížděli policisté k dopravní nehodě, která se stala v místě čtyřramenné křižovatky v Havlíčkově Brodě. "Čtyřicetiletý řidič jedoucí s vozidlem Ford od ulice Beckovského odbočoval vlevo, přičemž vjel do křižovatky ve chvíli, kdy po hlavní silnici směrem na Kolín jelo osobní auto Fiat, a došlo ke střetu. Ford byl po střetu odmrštěn na auto Škoda, jehož řidič jel směrem na Jihlavu. Při dopravní nehodě došlo ke zranění řidiče z vozidla Ford a řidičky z osobního vozidla Fiat, kteří byli zdravotnickou záchrannou službou ošetřeni a převezeni do havlíčkobrodské nemocnice", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté provedenou dechovou zkouškou u všech řidičů požití alkoholu vyloučili. Při dopravní nehodě došlo k předběžné škodě na vozidlech ve výši téměř 300 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří. (Foto - horní obrázek)

Sedmnáctiletý motorkář boural, skončil v nemocnici
Ve středu 1. května po šesté hodině večer došlo u obce Lipňany u Skryjí na Třebíčsku k dopravní nehodě. "Sedmnáctiletý řidič motocyklu Zontes jel směrem od obce Dukovany, nezvládl zřejmě vlivem nepřiměřené rychlosti jízdy řízení, najel na krajnici a následně do silničního příkopu, kde havaroval. Při dopravní nehodě se motocyklista zranil a byl zdravotnickou záchrannou službou převezen na ošetření do třebíčské nemocnice", uvedla Michaela Lébrová. Dechovou zkouškou u něho policisté požití alkoholu vyloučili. Místo nehody ohledali a zadokumentovali. Při havárii došlo k předběžné škodě na motocyklu ve výši 30 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří. (Foto - prostřední obrázek)

Opilý řidič havaroval
V úterý 30. dubna před třetí hodinou odpoledne přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala mezi obcemi Osová Bítýška a Velká Bíteš na Žďársku. "Čtyřicetiletý řidič jedoucí s osobním autem Hyundai zřejmě vlivem nepřiměřené rychlosti po projetí zatáčky dostal s vozidlem smyk, který nezvládl, vyjel mimo komunikaci do silničního příkopu, kde havaroval. Vozidlo se při havárii přetočilo přes střechu a zastavilo se na poli. Při havárii došlo ke zranění řidiče, který byl zdravotnickou záchrannou službou ošetřen a převezen do třebíčské nemocnice", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Provedená dechová zkouška vykázala u řidiče hodnotu 1,33 promile alkoholu. Opakované dechové zkoušky přítomnost alkoholu potvrdili. Muž se následně podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve. Vlivem nehody došlo k předběžné škodě ve výši 80 tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, dopravní nehodu prověřují. (Foto - spodní obrázek)

Opilý řidič havaroval
V úterý 30. dubna po třetí hodině odpoledne přijali policisté oznámení o dopravní nehodě v obci Šmolovy na Havlíčkobrodsku. "Sedmatřicetiletý řidič jedoucí s osobním vozem Ford po projetí mírné zatáčky vyjel s vozidlem mimo silnici a narazil do zaparkovaného auta Škoda, které bylo po střetu odraženo na betonovou podezdívku domu. Ke zranění osob nedošlo", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku, která vykázala hodnotu 1,65 promile alkoholu. Opakovaná zkouška přítomnost alkoholu potvrdila. Řidič se následně bezdůvodně odmítl podrobit lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve v nemocničním zařízení. Řidiči byl zadržen řidičský průkaz. Škoda, která vznikla, byla předběžně vyčíslena na 85 tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Dopravní nehodu a veškeré její související okolnosti policisté prověřují.

Řidič pod vlivem alkoholu havaroval
Ve středu 1. května havaroval po šesté hodině večer u Jiřice na Pelhřimovsku opilý řidič osobního vozidla. "Dvaačtyřicetiletý muž jel s BMW od obce Speřice, kdy po projetí zatáčky nezvládl řízení, dostal s autem smyk, vyjel mimo komunikaci přes silniční příkop na pole, kdy se vozidlo několikrát převrátilo přes střechu. Při dopravní nehodě došlo ke zranění řidiče a jeho spolujedoucí, kteří byli převezeni zdravotnickou záchrannou službou do nemocnice", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,25 promile alkoholu. Opakované dechové zkoušky vykázaly obdobné hodnoty. Při dopravní nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za 80 tisíc korun. Policisté řidiči na místě zadrželi řidičský průkaz. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky a dopravní nehodu prověřují.

Řidič pod vlivem alkoholu nezvládl řízení
Dnes, 2. května, po jedné hodině v noci vyjížděli policisté k dopravní nehodě do obce Smrčná na Jihlavsku. "Devětatřicetiletý řidič jedoucí s vozem Citroën nezvládl řízení, vyjel mimo komunikaci, kde narazil do opocení u domu. Ke zranění osob nedošlo. Provedená dechová zkouška u řidiče vykázala pozitivní hodnotu 1,44 promile alkoholu. Přítomnost alkoholu potvrdily i opakované dechové zkoušky. V další jízdě řidič pokračovat nesměl, řidičský průkaz mu zadržen nebyl, neboť jej nepředložil", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě za více než deset tisíc korun. Úkony trestního řízení byly zahájeny pro podezření z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, dopravní nehodu policisté prověřují.

Za volantem pod vlivem alkoholu a bez řidičáku
Ve středu 1. května po druhé hodině v noci zastavili policisté na silnici I/38 u autobusové zastávky V Ráji v Jihlavě osobní auto Seat. "Dechová zkouška u dvaačtyřicetiletého řidiče vykázala hodnotu 1,42 promile alkoholu. Přítomnost alkoholu potvrdila i opakovaná zkouška, která vykázala obdobnou hodnotu. Následně se řidič podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve v nemocničním zařízení. Kontrolou dále policisté zjistili, že muž, který usedl za volant vozidla, není držitelem příslušného řidičského oprávnění. V další jízdě již pokračovat nesměl", informovala M. Lébrová. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Muž je dále podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Alkohol za volantem
Ve středu 1. května před pátou hodinou odpoledne zastavili policisté na Karlově náměstí v Třebíči osobní auto Škoda. "U šestadvacetiletého řidiče provedli dechovou zkoušku s hodnotou necelé půl promile alkoholu, opakovaná zkouška u něho ukázala obdobnou hodnotu. Policisté řidiči zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", informovala M. Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   18. 7. 2024

• Klášter v Nové Říši je novým atraktivním turistickým cílem Vysočiny
• Vlci z nelegálního chovu našli dočasný domov v záchranném centru CITES v ZOO Tábor
• Stavba parkoviště začala, sledovat ji můžete online
• Z policejního deníku: nález letecké pumy; neznámý sprejer počmáral dům a popelnice

Středa   17. 7. 2024

• Z evropské přírody už nenávratně zmizely desítky druhů zvířat. Slováci se nyní snaží vystřílet další
• Letní kino v Jihlavě promítne film Barbie
• Z policejního deníku: zloděj odjel na elektrokoloběžce; opilý řidič ujel od nehody

Úterý   16. 7. 2024

• Na Vysočině se množí klíšťata, nemocných klíšťovou encefalitidou a Lymskou borreliózou přibývá
• Lávka u Staré plovárny v Jihlavě je opravená, dělníci k ní nosili nářadí i materiál v kýblech
• V Muzeu rekordů v Pelhřimově je k vidění brazilské vydání knihy a klasické vydání sešitové románu Dobrý voják Švejk
• Kandidátní listiny do krajských voleb podalo na Vysočině třináct politických stran, hnutí a koalic
• Zvířata z táborské zoo si užívají studené sprchy a ledové „dorty“
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl centrálu a bezpečnostní zámky; řidič, který boural, nadýchal 3,88 promile

Pondělí   15. 7. 2024

• Jeřáb Nick z táborské zoo je symbolem vznešenosti, dlouhověkosti a věrnosti
• Výstava Metamorfózy završila pobyt francouzských umělců v Telči
• Čeští zemědělci hledají cesty, jak nedoplatit na nízké ceny obilí. Letos proto vyseli nejvíce máku za poslední roky a mírně navyšují i plochy dalších plodin
• V parku Gustava Mahlera v Jihlavě začal platit zákaz venčení psů
• Z policejního deníku: vandal poničil garážová vrata; recidivistka ukradla prádlo; opilí řidiči bourali

Neděle   14. 7. 2024

• Policisté v Třebíči evakuovali lidi z domu, kde hořel jeden z bytů
• Práce na odstávce druhého výrobního bloku Dukovan běží i o prázdninách na plné obrátky
• Z policejního deníku: na auto spadl strom, čtyři lidé utrpěli zranění; krádež jízdního kola

Sobota   13. 7. 2024

• Hygienici zakázali koupání v rybníce Ředkovec
• V hmyzím hotelu na louce ve Velkém Meziříčí žije početná skupina včel samotářek

Pátek   12. 7. 2024

• Letní soutěž o zajímavé ceny v infocentrech ČEZ, pozvánka nejen do Dukovan a Dalešic
• Střelmistr z legií František Pól z Mostišť skončil jako školník
• Voňavá výstava Zahrada Vysočiny v Žirovnici představí lilie i jedlé květy, chybět nebude ani kulturní program
• Z policejního deníku: chodec po srážce s autem utrpěl vážné zranění; opilý řidič způsobil nehodu
• V Rašeliništi Pod Trojanem roste vzácná mokřadní ostřice, suchopýr i vachta, na Kozénku se daří vstavači kukačce i koniklecům
• Devětadvacetiletý muž, který sexuálně a fyzicky napadl mladou ženu, skončil ve vazbě

Čtvrtek   11. 7. 2024

• Paměť kůže: Jak sluneční záření ovlivňuje naše zdraví
• MUDr. Karel Kalla. Výjimečný a aktivní muž, který vedl primariát klinické biochemie v pelhřimovské nemocnici šestačtyřicet let
• Táborská zoo získala jednoho z nejinteligentnějších ptáků světa, ohroženého papouška nestora kea
• Hračkobraní v Kamenici nad Lipou nabízí nejen výstavu hraček z přírodních materiálů, ale i divadlo či tvořivé dílny
• Jihlavští policisté dopadli muže, který vykrádal auta a byl i v bytovém domě. Ukradené věci prodával a peníze použil na nákup drog
• Z policejního deníku: opilí sedmnáctiletí mladíci ničili vybavení hřiště

Středa   10. 7. 2024

• Z vyhlídkové věže kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově se můžete rozhlédnout i večer
• Hokejová legenda a trojnásobný mistr světa Jiří Holík oslavil osmdesáté narozeniny
• O prázdninách pozor na úrazy dětí, stávají se hlavně doma
• Policisté hledají svědky a zraněné z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky před obchodem; zloděj potravin se snažil policistům uplavat

Úterý   9. 7. 2024

• Táborskou zoo zasáhla smutná události. Zemřel oblíbený medvěd baribal Geňa
• Ztráty a nálezy na jihlavské radnici přijaly ztracené či zapomenuté věci z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Tanec, radost a inspirace v Třebíči: Přehlídka talentů
• Vysočina má nejnižší nezaměstnanost v Česku, skokově vzrostl počet absolvovaných kurzů
• Policisté hledají svědky nehody v Pelhřimově, při které auto na přechodu srazilo chodkyni
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje, který vykrádal stany; opilí řidiči bourali

Pondělí   8. 7. 2024

• Přijďte se v sobotu seznámit se vzácnými papoušky z táborské zoo
• Bílá paní na vdávání pod širým nebem v zámeckém parku v Telči
• A dvakrát přeletěly labutě
• Medvědi na hrady nepatří. Plánované zrušení jejich chovů je dobrou zprávou
• Z policejního deníku: u nehody zasahoval vrtulník; opilý řidič skončil s autem v poli

Neděle   7. 7. 2024

• Večerní prohlídky Jihlavského podzemí nabídnou historii i tajemno
• Jubilejní ročník Festivalu historického šermu pod Zubštejnem nabídne spoustu hudby, ohňovou show, řemesla či dobovou kuchyni
• Hasiči v elektrárně Dukovany mají nový automobilový žebřík s dosahem čtyřicet metrů, pomůže i při záchraně váhově nadrozměrných osob
• Z policejního deníku: žena prodávala kolo za dva tisíce, přišla o 167 tisíc; další žena při prodeji odrážedla přišla o 15 tisíc korun
• V tlačenici na festivalu v Jihlavě po pádu stanu utrpělo zranění nejméně dvanáct osob, kriminálka případ prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti

Sobota   6. 7. 2024

• Policisté hlídali hladinu Dalešické přehrady, řešili tři přestupky; v kontrolách budou pokračovat po celou sezonu
• Tragická nehoda u Mrákotína: po střetu s autem zemřel motorkář
• Panelová výstava pod širým nebem představuje jubilující umělce spjaté s Havlíčkovým Brodem a okolím
• Zoologická zahrada v Jihlavě vyhlásila fotosoutěž Prázdniny u vody, souběžně zve na letní večerní prohlídky i sportovní hry v areálu zahrady
• V srpnu začnou opravy obchvatu Jihlavy, hlavního tahu ve směrech Znojmo a Havlíčkův Brod
• V havlíčkobrodské nemocnici vyšetří játra neinvazní a nebolestivou metodou, elastografií

Pátek   5. 7. 2024

• Zemřel Josef Dovalil, člen hokejové Síně slávy, pocházel z Kamenice u Jihlavy
• Procházka zajímavou a tajemnou historií s archeologem po Telči
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: vyšívání a šicí potřeby
• Hygienici zakázali koupání ve vodní nádrži Sedlice, je tam spousta sinic a alergenů

Čtvrtek   4. 7. 2024

• Lidé na technoparty vezli hašiš, kokain, andělský prach i gumové bonbony HHC
• Tygr Rocky vzkazuje: Neválej se doma! Přijď se do táborské zoo podívat, jak se válím já
• Z policejního deníku: dealera pervitinu z Jihlavska dopadli policisté; žena nadýchala téměř čtyři promile; řidič spadl s autem do rybníka

Středa   3. 7. 2024