Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 2.5 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Řidič osobního auta v Čáslavicích srazil ženu a dvě děti; žena na následky zranění zemřela
V Čáslavicích na Třebíčsku se stala v pondělí 2. května krátce po půl třetí odpoledne tragická nehoda. Řidič vyjel ze silnice a srazil ženu a dvě děti. Žena na místě zemřela, zraněné děti si převzali po péče záchranáři.
"Podle dosud nezjištěné příčiny řidič vyjel mimo komunikaci, kde srazil tři osoby, z toho dvě děti. Sražená žena utrpěla těžká zranění, kterým podlehla. Zraněné děti si převzala do péče zdravotnická záchranná služba", informovala mluvčí policistů na Vysočině Michaela Lébrová.

Příčinu a veškeré okolnosti dopravní nehody policisté prověřují.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Za kováři, mobilními výhněmi i velkým bucharem na Šlakhamr v sobotu
Ukázky kovářské práce na mobilních výhních i na velkém, vodou poháněném, bucharu budou k vidění v sobotu 4. května od 10 do 17 hodin na Šlakhamru v Hamrech nad Sázavou na Žďársku. Návštěvníci tak uvidí a uslyší buchar v jeho plné síle při práci.
Zájemci si na mobilních výhních a kovadlinách budou moci také sami vyzkoušet, jak náročné je ukovat například obyčejný hřebík.

Mateřská škola v Hamrech nad Sázavou na sobotu nachystala vystoupení s názvem O kovářích. Děti od třinácté hodiny zazpívají žertovné i vážné písničky ze života kovářů. Od 13.30 hodin se pak mateřská škola připojí k Technickému muzeu v Brně zábavnými stanovišti pro děti.

Expozice v prostorách bývalého Brdičkova vodního mlýna odkazují na bohatou železářskou tradici žďárského regionu. Připomínají historii hamru zvaného Šlakhamr, jehož existenci dokládají prameny z počátku 15. století.
Původně středověký hamr – mechanická kovárna, měl za úkol zpracovávat železnou rudu těženou v okolí, zanikl v 17. století. Mlýnský náhon byl poté využit pro obilní mlýn, který pracoval až do období druhé světové války. Posledními majiteli byla mlynářská rodina Brdíčků. V roce 2011 zde Technické muzeum v Brně otevřelo expozici věnovanou hamernictví, dřevařství a bydlení za posledních majitelů. Jádrem expozice je plně funkční hamerské zařízení, získané z nářaďového hamru v Podhůří u Nepomuku, na kterém při speciálních akcích pracují kováři. Při běžných prohlídkách je návštěvníkům předváděna činnost vodního kola, potřebného pro provoz hamerského kladiva.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Táborská zoo 12. června otevře záchranné centrum CITES pro chladnomilné šelmy
Tygr žijící v nevyhovujících podmínkách, podvyživená puma nebo zraněný levhart, kterému původní majitel nezajistil adekvátní ošetření. Až dosud neměly tyto velké šelmy, které byly chovány nelegálně, byly týrané nebo žily v nevyhovujících podmínkách, kam jít. Už za pár týdnů se to ale změní. Táborská zoologická zahrada 12. června slavnostně otevře Záchranné centrum CITES pro chladnomilné šelmy. Vybudování financoval Státní fond životního prostředí ČR.
„Hlavním posláním naší zoologické zahrady je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Proto jsme velmi rádi, že pomůžeme zachránit velké šelmy, které byly chovány nelegálně, žily v nevyhovujících podmínkách nebo je jejich původní majitelé týrali. Dočasný azyl tak u nás už brzy budou moci najít tygr ussurijský, puma americká, chladnomilné druhy levhartů a všechny druhy rysů a vlků. O umístění konkrétního zvířete bude vždy rozhodovat Ministerstvo životního prostředí ČR. Až dosud takové zařízení u nás chybělo, Tábor se tak za pár týdnů stane významným českým centrem záchrany nejohroženějších druhů zvířat,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Zoo nyní dokončuje stavbu dvou výběhů, do kterých bude možné umístit zvířata zabavená státem. „Při výstavbě jsme se řídili nejnovějšími trendy, rozhodli jsme se proto použít systém nerezové sítě. Součástí každého výběhu je i jezírko pro plavání, velký přístřešek, vyhlídková palanda, terénní úpravy s valem sloužícím jako další vyhlídka a oddělené krmiště. V každém výběhu mohou být dvě zvířata, celková kapacita tak bude čtyři zvířata. Záležet ale bude na jejich velikosti a tom, zda jsou zvyklá žít společně,“ popisuje Korec.

Nejde přitom o zanedbatelný problém, u soukromých chovatelů v Česku žijí desítky velkých chráněných šelem, kterým ve volné přírodě hrozí vyhynutí. Často jsou nucené zůstávat v nevyhovujících podmínkách. „Chovat velké šelmy, jako je například tygr ussurijský, není vůbec jednoduché. Kromě obrovských nákladů na výživu, veterinární péči i dostatečné zázemí, je potřeba mnoho povolení, protože se jedná o ohrožené druhy zvířat. Přesto se stále najdou jednotlivci, kteří nařízení obchází a zvířata doslova týrají chovem v naprosto nevyhovujících podmínkách. Takové má stát zabavit, ale reálně se to často neděje, protože zvířata po odebrání často nebylo kam umístit. Někdy proto došlo dokonce k tragédiím, jako byla ta před pěti lety na Vsetínsku, kde lev roztrhal svého chovatele. Lva i lvici následně policie zastřelila. K ničemu tak tragickému přitom dojít nemuselo. Krajská veterinární správa chov nepovolila, protože ubikace a výběh byly postaveny načerno bez stavebního povolení. Stát tak měl zvířata odebrat a umístit do vhodných podmínek. Kvůli chybějícímu záchrannému centru k tomu ale bohužel nedošlo,“ přibližuje tragický případ ředitel zoo Korec.

Foto: zoo Tábor - tygr ussurijský
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Putování jarní přírodou doprovázené ptačím zpěvem v Jihlavě
Vítat ptačí zpěv v Jihlavě se mohou milovníci přírody a zájemci vydat v neděli 5. května v osm hodin ráno. Sraz účastníků je na křižovatce ulic Smrčenská a Slavíčkova v Jihlavě. Tato lokalita, nedaleko zastávky autobusu MHD č. 2, je ideálním místem pro začátek našeho putování krajinou probouzející se k novému životu.
Trasa dlouhá přibližně pět kilometrů povede cestou plnou jarních krás a barev. Během procházky lze obdivovat kvetoucí stromy, rozkvetlé louky a poslouchat zpěv ptáků. Pro malé i velké příznivce přírody organizátoři připravili zábavné aktivity a soutěže, které nejen pobaví, ale také pomohou lépe poznat okolní přírodní prostředí. Chybět nebudou ani ukázky odchytu ptáků a kroužkování.

Průvodkyní bude pracovnice odboru životního prostředí jihlavského magistrátu Bára Kolmanová. Pokud budete mít jakékoli otázky nebo potřebujete více informací, neváhejte ji kontaktovat na telefonním čísle 606 885 091.

Co budete potřebovat?

Nezapomeňte na dalekohled, abyste mohli pozorovat ptáky v jejich přirozeném prostředí, svačinu pro získání energie během naší výpravy a samozřejmě pohodlnou obuv, která vás pohodlně doprovodí celou trasou.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj ukradl ze sklepa kola s pneumatikami; opilí řidiči bourali
Do sklepa rodinného domu v ulici Na Houfech v Pelhřimově se v době od neděle 28. dubna do večerních hodin středy 1. května vloupal zloděj. Vnikl na zahradu domu, přes kterou pokračoval až ke sklepním prostorům, ze kterých ukradl litá kola s pneumatikami. Škoda, kterou zloděj napáchal byla předběžně vyčíslena přes deset tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to krádeže a porušování domovní svobody, případ prověřují, po pachateli a ukradených kolech pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Opilý muž skončil na záchytce
V úterý 30. dubna po poledni přijali policisté oznámení o opilém muži, který se nacházel na Masarykově náměstí ve Velké Bíteši. "Na místě zjistili, že se jedná o čtyřiapadesátiletého muže, který ležel na chodníku. Neorientoval se, nebyl schopen samostatné chůze a při pokusech vstát padal. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 3,79 promile alkoholu. Značně opilého muže policisté zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová.

Střet tří vozidel
Ve středu 1. května před sedmou hodinou večer vyjížděli policisté k dopravní nehodě, která se stala v místě čtyřramenné křižovatky v Havlíčkově Brodě. "Čtyřicetiletý řidič jedoucí s vozidlem Ford od ulice Beckovského odbočoval vlevo, přičemž vjel do křižovatky ve chvíli, kdy po hlavní silnici směrem na Kolín jelo osobní auto Fiat, a došlo ke střetu. Ford byl po střetu odmrštěn na auto Škoda, jehož řidič jel směrem na Jihlavu. Při dopravní nehodě došlo ke zranění řidiče z vozidla Ford a řidičky z osobního vozidla Fiat, kteří byli zdravotnickou záchrannou službou ošetřeni a převezeni do havlíčkobrodské nemocnice", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté provedenou dechovou zkouškou u všech řidičů požití alkoholu vyloučili. Při dopravní nehodě došlo k předběžné škodě na vozidlech ve výši téměř 300 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří. (Foto - horní obrázek)

Sedmnáctiletý motorkář boural, skončil v nemocnici
Ve středu 1. května po šesté hodině večer došlo u obce Lipňany u Skryjí na Třebíčsku k dopravní nehodě. "Sedmnáctiletý řidič motocyklu Zontes jel směrem od obce Dukovany, nezvládl zřejmě vlivem nepřiměřené rychlosti jízdy řízení, najel na krajnici a následně do silničního příkopu, kde havaroval. Při dopravní nehodě se motocyklista zranil a byl zdravotnickou záchrannou službou převezen na ošetření do třebíčské nemocnice", uvedla Michaela Lébrová. Dechovou zkouškou u něho policisté požití alkoholu vyloučili. Místo nehody ohledali a zadokumentovali. Při havárii došlo k předběžné škodě na motocyklu ve výši 30 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří. (Foto - prostřední obrázek)

Opilý řidič havaroval
V úterý 30. dubna před třetí hodinou odpoledne přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala mezi obcemi Osová Bítýška a Velká Bíteš na Žďársku. "Čtyřicetiletý řidič jedoucí s osobním autem Hyundai zřejmě vlivem nepřiměřené rychlosti po projetí zatáčky dostal s vozidlem smyk, který nezvládl, vyjel mimo komunikaci do silničního příkopu, kde havaroval. Vozidlo se při havárii přetočilo přes střechu a zastavilo se na poli. Při havárii došlo ke zranění řidiče, který byl zdravotnickou záchrannou službou ošetřen a převezen do třebíčské nemocnice", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Provedená dechová zkouška vykázala u řidiče hodnotu 1,33 promile alkoholu. Opakované dechové zkoušky přítomnost alkoholu potvrdili. Muž se následně podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve. Vlivem nehody došlo k předběžné škodě ve výši 80 tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, dopravní nehodu prověřují. (Foto - spodní obrázek)

Opilý řidič havaroval
V úterý 30. dubna po třetí hodině odpoledne přijali policisté oznámení o dopravní nehodě v obci Šmolovy na Havlíčkobrodsku. "Sedmatřicetiletý řidič jedoucí s osobním vozem Ford po projetí mírné zatáčky vyjel s vozidlem mimo silnici a narazil do zaparkovaného auta Škoda, které bylo po střetu odraženo na betonovou podezdívku domu. Ke zranění osob nedošlo", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku, která vykázala hodnotu 1,65 promile alkoholu. Opakovaná zkouška přítomnost alkoholu potvrdila. Řidič se následně bezdůvodně odmítl podrobit lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve v nemocničním zařízení. Řidiči byl zadržen řidičský průkaz. Škoda, která vznikla, byla předběžně vyčíslena na 85 tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Dopravní nehodu a veškeré její související okolnosti policisté prověřují.

Řidič pod vlivem alkoholu havaroval
Ve středu 1. května havaroval po šesté hodině večer u Jiřice na Pelhřimovsku opilý řidič osobního vozidla. "Dvaačtyřicetiletý muž jel s BMW od obce Speřice, kdy po projetí zatáčky nezvládl řízení, dostal s autem smyk, vyjel mimo komunikaci přes silniční příkop na pole, kdy se vozidlo několikrát převrátilo přes střechu. Při dopravní nehodě došlo ke zranění řidiče a jeho spolujedoucí, kteří byli převezeni zdravotnickou záchrannou službou do nemocnice", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,25 promile alkoholu. Opakované dechové zkoušky vykázaly obdobné hodnoty. Při dopravní nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za 80 tisíc korun. Policisté řidiči na místě zadrželi řidičský průkaz. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky a dopravní nehodu prověřují.

Řidič pod vlivem alkoholu nezvládl řízení
Dnes, 2. května, po jedné hodině v noci vyjížděli policisté k dopravní nehodě do obce Smrčná na Jihlavsku. "Devětatřicetiletý řidič jedoucí s vozem Citroën nezvládl řízení, vyjel mimo komunikaci, kde narazil do opocení u domu. Ke zranění osob nedošlo. Provedená dechová zkouška u řidiče vykázala pozitivní hodnotu 1,44 promile alkoholu. Přítomnost alkoholu potvrdily i opakované dechové zkoušky. V další jízdě řidič pokračovat nesměl, řidičský průkaz mu zadržen nebyl, neboť jej nepředložil", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě za více než deset tisíc korun. Úkony trestního řízení byly zahájeny pro podezření z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, dopravní nehodu policisté prověřují.

Za volantem pod vlivem alkoholu a bez řidičáku
Ve středu 1. května po druhé hodině v noci zastavili policisté na silnici I/38 u autobusové zastávky V Ráji v Jihlavě osobní auto Seat. "Dechová zkouška u dvaačtyřicetiletého řidiče vykázala hodnotu 1,42 promile alkoholu. Přítomnost alkoholu potvrdila i opakovaná zkouška, která vykázala obdobnou hodnotu. Následně se řidič podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve v nemocničním zařízení. Kontrolou dále policisté zjistili, že muž, který usedl za volant vozidla, není držitelem příslušného řidičského oprávnění. V další jízdě již pokračovat nesměl", informovala M. Lébrová. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Muž je dále podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Alkohol za volantem
Ve středu 1. května před pátou hodinou odpoledne zastavili policisté na Karlově náměstí v Třebíči osobní auto Škoda. "U šestadvacetiletého řidiče provedli dechovou zkoušku s hodnotou necelé půl promile alkoholu, opakovaná zkouška u něho ukázala obdobnou hodnotu. Policisté řidiči zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", informovala M. Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   19. 6. 2024

• Zraněný muž, který ležel na hradebním parkánu v Jihlavě, nadýchal přes čtyři promile
• Do Příseky na Jihlavsku se sjedou multikáry, pokusí se překonat loňský rekord
• Havlíčkobrodští zastupitelé udělí čestné občanství města hokejové legendě Jiřímu Holíkovi, navečer čeká fanoušky program na náměstí
• Vodní ráj v Jihlavě zahájí letní sezonu v sobotu 22. června, důvodem zpoždění je výstavba krytého plaveckého bazénu. Lidé se opět mohou těšit na Beachvolejbalové a sportovní léto
• Táborská zoo oslaví deváté narozeniny ve velkém stylu, návštěvníky čeká v sobotu nabitý program
• Výstava Otisky Staré Říše, Zdeněk Řezníček a jeho přátelství s Josefem Florianem a Bohuslavem Reynkem v zámeckých konírnách v Třebíči
• Na porodnici otevřeli rodinný pooperační pokoj, s miminkem tam může pobývat i tatínek
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ze stavební buňky nářadí za 150 tisíc; zloděj ukradl z garáže elektrokolo

Úterý   18. 6. 2024

• Mezi obcemi Kámen a Obrataň uhořel po nehodě v autě jeden člověk, silnice byla neprůjezdná v obou směrech téměř celou noc
• Vysočina má nejvíce zeleně na zastavěné ploše, nejvíce sociálních služeb; ovšem nejméně studentů vysokých škol či nejméně lékáren
• V Pelhřimově zavzpomínají na slavného rodáka Oldřicha Lipského u příležitosti jeho stého výročí narození
• Most v Poušově v Třebíči již slouží veřrejné dopravě, původní Bailey bridge připomíná jeho fragment
• Šachta svatého Jiří pod Šacberkem v Jihlavě bude zabezpečena a zpřístupněna veřejnosti
• Myslivecký zákon, který podpoří týrání zvířat a nutí myslivce zabíjet více zvěře, musí poslanci odmítnout
• V Chotěboři a Rudíkově přibudou nové zubní ordinace
• Z policejního deníku: žena poškodila auto, policisté ji dopadli
• Léto a čas dovolených láká lupiče, policie nabádá k zabezpečení domovů, poradí i Evropský den proti vloupání

Pondělí   17. 6. 2024

• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova byl nalezen v dodávce mrtvý řidič, zřejmě zkolaboval
• Vražedné šílenství na Slovensku by měla řešit EU. Medvěd hnědý je celoevropsky chráněný a není možné ho bezdůvodně střílet
• Cyklistické odpoledne v Jihlavě se zaměří na prevenci. Dopravní nehody cyklistů bez ochranné přilby končí většinou vážným zraněním
• Celníci na Vysočině zastavili polský náklaďák, který převážel na sedm tun nezdaněného tabáku
• Z policejního deníku: v jihlavském bazénu se topily dvě malé děti, jedno odvezla záchranka do nemocnice
• Na silnici I/19 na obchvatu obce Kámen na Pelhřimovsku zemřel po srážce s náklaďákem řidič osobního auta

Neděle   16. 6. 2024

• Výstava věnovaná svatojánským bylinkám a zvykům v havlíčkobrodském muzeu
• Akrobatické létání, historické letouny, muzika, soutěže i divadlo - to vše nabídne Airshow a dětský den v Chotěboři
• Na křižovatce ulic Brněnská – Okružní naproti supermarketu Tesco v Jihlavě budou v úterý 18. června od 11 hodin vypnuté semafory, dopravu budou řídit soutěžící policisté
• Třebíčská nemocnice hodlá pořídit sstém pro centrální míchání dialyzačního roztoku a inkubátor pro nedonošená miminka
• Z policejního deníku: zloděj poškodil stánek, dovnitř se stejně nedostal; muž házel do oken kamení a poškodil auto

Sobota   15. 6. 2024

• Zabavené chladnomilné šelmy naleznou dočasný azyl v Táboře. Zoo otevřela unikátní záchranné centrum
• Po nárazu do stromu na silnici mezi Kamenicí a Pavlínovem zemřel řidič osobního auta
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: hrací skříňky a přístroje
• Barokní socha svatého Václava stojí v Kotlářské ulici v Třebíči
• Lidé mohou posílat peníze na účet a pomoci tak obětem požáru, který vzplál v domě v Novodvorské ulici v Třebíči
• Táborská zoo odchovala další dvě zubří mláďata. Jména jim opět vybere veřejnost, šťastlivci zubry osobně nakrmí

Pátek   14. 6. 2024

• Třináctiletá samice levharta perského porodila první mládě, samička se má čile k světu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 30 tisíc; řidič pod vlivem drog a bez řidičáku z místa dopravní nehody utekl
• Uplynulo čtyřicet let od úmrtí architekta Bedřicha Rozehnala, projektoval nemocnici v Novém Městě na Moravě. Do zdravotnických staveb vnesl světlo, vzduch
• Volně pobíhající psi na okraji Jihlavy směrem na Pístov ohrožují hnízdící čejky chocholaté
• Speciální kontrola se zaměřila na měření emisí. Při zjištění závady u vozidla omezili technickou způsobilost na dobu třiceti dnů
• Důvěřivá prodavačka z Jihlavska odběhla muži pro vodu, přišla o třicet tisíc. Policisté zloděje z Mostecka dopadli

Čtvrtek   13. 6. 2024

• Eliška Přemyslovna se vrátí do Jemnice, začne slavnost Barchan
• XXI. ročník Mezinárodní veterán rallye historických motocyklů Pacovský okruh se koná u příležitosti 120. výročí založení mezinárodní motocyklové federace FIM
• Domácí hospic Bárka zakoupil nový automobil z peněz získaných z benefičních akcí
• Muž nabízel vstupenky i na Mistrovství Evropy ve fotbale. Vstupenky koupené mimo oficiální prodej si raději zkontrolujte, mohly by být falešné!
• Kriminalisté na Jihlavsku dopadli jednapadesátiletého distributora pervitinu
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta a traktoru peníze a naftu; řidič nákladní soupravy poztrácel balíky sena

Středa   12. 6. 2024

• Pelhřimovští policisté zachránili muže, který spadl do koryta řeky, za odvahu obdrželi od krajského ředitele ocenění
• Štursův třešňový sad u Vříště se bude kosit ručně, dobrovolníci se mohou hlásit již nyní
• Pelhřimov se pokloní padlým na západní frontě
• Nemocnice Mostiště otevřela novou ambulanci nutriční péče
• Nové videolaryngoskopy pomáhají v jihlavské nemocnici denně na operačních sálech
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za lékaře, námořníky či lodní inženýry
• Z policejního deníku: zloděj se do stánku nedostal; opilý řidič s pracovním strojem způsobil nehodu, nadýchal 3,51 promile

Úterý   11. 6. 2024

• Tradiční setkání automobilů značky Fiat i dalších historických vozů ve Svratce
• Laky Mari pokřtí v Třebíči své autorské EP Zvířecí Triptych
• Zakoupením nocleženek lze pomoci lidem bez domova strávit noc v teple a bezpečí
• Konference Spor o smysl dějin husitství ve dvacátém století v krajské knihovně v Havlíčkově Brodě
• Streetworkeři v jihlavských ulicích se snaží získat důvěru u mladých lidí a nabídnout jim pomoc
• Devatenáctiletý recidivista z Jindřichohradecka distribuoval v Jihlavě drogy dál, skončil v policejní cele
• Pohřešovaný senior byl nalezen mrtvý
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl alkohol a tabákové výrobky; hledaný muž putoval do vězení

Pondělí   10. 6. 2024

• Běh Chýnovská desítka na Táborsku již tuto sobotu
• V panelovém domě v Třebíči hořel byt, hasiči evakuovali jednadvacet osob, škoda je osm milionů
• Zábrany u Jarošovského Kacíře na Třebíčsku ochrání obojživelníky
• Kraj Vysočina má spolu s Prahou nejnižší nezaměstnanost v ČR. Nadcházející léto přeje rekvalifikacím, ale studenti raději užívají prázdniny
• Z policejního deníku: vloupání do karavanu; nález dělostřeleckého granátu z druhé světové války; opilý cyklista boural

Neděle   9. 6. 2024

• Hraná povídka Já, legenda zavede diváky do časů, kdy do Pelhřimova vstoupil krutý pán Karel z Říčan
• Stádečko nyal nížinných v jihlavské zoo se rozrostlo o malou samičku
• Olejomalby Magdaleny Křenkové Florianové vystavené na nádvoří hradu Roštejna vytvářejí inspirativní zážitek
• Klienti nízkoprahového centra v Jihlavě pomohou s úklidem města, za stravenku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl elektrokolo za padesát tisíc; auto se samo rozjelo a narazilo do rohu domu

Sobota   8. 6. 2024

• Do Dolní Jablonné se doplazil ceněný šnek, důvodem je zastávka v podobě selské světnice
• Povídání o brodských vilách s Michalem Kampou a Alešem Římanem
• V Břevnici na Havlíčkobrodsku ukradl zloděj z budovy obecního úřadu vlajku Evropské unie
• V Jihlavě na Skalce má veřejnost k dispozici nové multigolfové hřiště

Pátek   7. 6. 2024

• Moderní vzdělávání pro jaderné odborníky: Dukovany otevřely novou budovu pro zaměstnance a spolupracovníky
• Nově zrekonstruovaná Stará radnice v Havlíčkově Brodě poslouží jako Turistické informační centrum
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; auto srazilo cyklistu, ten utrpěl zranění
• Při střetu osobního auta s vozidlem záchranářů utrpělo zranění pět lidí, přiletěly dva vrtulníky

Čtvrtek   6. 6. 2024

• Puma ze zrušeného chovu nalezla díky táborské zoo lepší domov v Rakousku
• Řeka Svratka u Sedlišť bude vrácena do původního koryta, prodlouží se tak téměř o půl kilometru
• Vzpomínkové setkání hospice Bárka doprovodí Bee Band, lodičku se zapálenou svíčkou může po vodě poslat každý
• Anglický mastif Uriáš je nejtěžší pes v České republice, váží 125 kilogramů
• Senior s kolem sjel do příkopu, havaroval a na místě zemřel
• Z policejního deníku: mladíci ničili vagony, skončili na policii

Středa   5. 6. 2024

• Majitelé nemovitostí v Jihlavě by měli mít v den svozu nachystané popelnice nejpozději v šest ráno
• Vážně nemocným dětem bude věnována Noc snů - prohlídka jihlavské zoo
• Fotografický snímek z rozhledny Pípalka na Křemešníku zachycuje krajinu v největší vzdálenosti
• Mladík v Jihlavě na ulici vyhrožoval známému a ještě ho okradl; skončil zpátky v zařízení pro mládež, odkud utekl
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do prodejny; opilý muž napadal partnerku, skončil na záchytce

Úterý   4. 6. 2024