Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 3.5 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Běh a procházka pro miminka do dlaně v neděli v Jihlavě
Běh a procházka pro miminka do dlaně se v Jihlavě uskuteční už tuto neděli 5. května. Začátek je u restaurace Venuše v Humpolecké ulici ve Starých Horách v Jihlavě v 10 hodin. Pro děti jsou připraveny i drobné dárky.
První květnová neděle je dnem rodičů předčasně narozených dětí. U této příležitosti se uskuteční už tradiční charitativní Běh a procházka pro MIMINKA DO DLANĚ České republiky: https://www.nedoklubko.cz/pr…

Akce spočívá v tom, že se zaregistruje jednotlivec, rodina či kolektiv prostřednictvím registračního formuláře na: https://www.darujme.cz/beh a v rámci registrace si zvolí výši příspěvku a také neonatologické oddělení, které si přeje v rámci akce podpořit. Pak už jen vyčká na 5. května, kdy se může kdekoli a kdykoli během dne vydat na libovolně dlouhou trasu a pak dát vědět prostřednictvím výsledného formuláře detaily o své aktivitě.

Kdo by se chtěl zúčastnit společného běhu a procházky v Jihlavě, má možnost v neděli 5. května v 10 hodin. Sraz je u restaurace Venuše .

Každý den se v České republice narodí průměrně 23 dětí příliš brzy. Nedoklubko má pro jejich rodiče připravenou ucelenou informační a psychosociální podporu a provází je na jejich cestě s předčasně narozeným miminkem. Ročně tak předá více než 7 000 Léčivých uvítacích balíčků, které rodičům usnadňují první dny a týdny hospitalizace jejich křehkého děťátka.

Celý rok Nedoklubko pracuje na osvětě tématu předčasného porodu, podporuje výzkum jeho příčin a prevence a pravidelně dochází za rodiči předčasně narozených dětí do všech 27 specializovaných pracovišť, kde je pečováno o předčasně narozená nebo nemocná miminka.

Další velkou částí práce Nedoklubka je také finanční podpora neonatologických oddělení. Soustřeďuje se hlavně na podporu uplatňování tzv. vývojové péče, která významně prospívá celkovému vývoji předčasně narozeného miminka a také zkvalitňuje a upevňuje rodičovské kompetence v podmínkách nemocničního prostředí.

Nedoklubko uspořádalo svůj první virtuální celorepublikový Běh a procházku v květnu 2021. Uplynulých tří ročníků se zúčastnilo více než 17 tisíc účastníků a na podporu neonatologických oddělení byly rozděleny téměř tři miliony korun. „Výtěžek letošního ročníku si přejeme použít hlavně na financování nezbytného vybavení podporujícího společný pobyt rodičů a miminek na oddělení a kurzů vývojové péče a dalšího vzdělávání pro zkvalitňování péče o ty nejmenší pacienty,“ upřesňuje ředitelka Nedoklubka Lucie Žáčková.

Běh a procházka pro MIMINKA DO DLANĚ ČESKÉ REPUBLIKY 2024

Kdy: 5. května 2024, kdykoli během dne

Kde: kdekoli v ČR i ve světě

Co: běh nebo procházka s rodinou, kolegy, přáteli

Více informací a registrace: www.miminkadodlane.cz

Startovné: 200 Kč/účastník

Lucie MAXOVÁZpět nahoru na obsah...

Hradební parkány v Jihlavě budou kvůli údržbě zeleně dva dny uzavřeny
Z důvodu údržby zeleně budou oba hradební parkány v Jihlavě v pondělí 6. a v úterý 7. května a to každý den od 6 do 14 hodin pro veřejnost uzavřené. Odpoledne pak budou otevřené až do běžných 22 hodin.
"Jedná se o vyhlídkové cesty podél hradeb, které ústí na křižovatce Znojemské a Hradební ulice pod dolním Masarykovým náměstím. Jedna cesta vede ze zmíněné křižovatky směrem k ulici Brněnské a druhá k ulici Matky Boží. Na dočasné uzavření budou upozorňovat i cedule na vstupních branách. Děkujeme za pochopení", uvedla mluvčí jihlavského magistrátu Aneta Hrdličková.

Opevnění královského města Jihlavy podle dochovaných pramenů vznikalo spolu s městem již v první polovině 13. století. Hradby dosahovaly výšky šesti metrů a byly protkány baštami. Navíc první překážkou útočníků byl sedm metrů hluboký příkop. Do města se dalo vstoupit pěti branami, které které byly opatřeny složitým předbraním a padacími mosty. Město v té době bylo nedobytnou pevností
Postupně se vše měnilo podle vývoje vojenské techniky a způsobu bojem v době třicetileté války vybudovali Švédové v hradbách takzvané bastiony. Vše ukončil rozvoj dělostřelby. V roce 1755 byla jihlavská pevnost zrušená a hradby byly postupně rozebírány.

Z původních pěti kilometrů hradeb se až do dnešních dochovaly dvě třetiny. Od 60. do 90. let minulého století probíhaly postupné rekonstrukce a dnes je z místa, kam se před lety málokdo odvážil, vyhledávaný cíl procházek. Parkán dostal parkovou úpravu, jsou tam upravené cesty a lavičky. Z pěti bran se do dnešních dnů zachovala pouze brána v ulici Matky Boží.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: nevybuchlou dělostřeleckou střelu odpálil pyrotechnik na poli; krádež dřeva za osmdesát tisíc
Předmět připomínající nalezl muž pomocí detektoru kovu v lese u Koněšína na Třebíčsku ve čtvrtek 2. května kolem třetí hodiny odpoledne. Přivolaný pyrotechnik z brněnské expozitury předmět identifikoval jako nevybuchlou dělostřeleckou střelu, munici ohledal a zjistil, že ji není možné vzhledem ke špatnému stavu zajistit a převést k likvidaci, proto rozhodl o jejím zlikvidování na bezpečném místě. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová. (Foto)
Krádež dřeva
Policisté pátrají po pachateli, který od dopoledních hodin úterý 30. dubna do ranních hodin následujícího dne v obce Zahrádka u Pošné na Pelhřimovsku ukradl uložené dřevo a způsobil škodu za téměř osmdesát tisíc korun. "Pachatel odcizil z volně přístupných pozemků vytěženou kulatinu smrku. Majitel přišel o více než třicet kubíků dřeva v délkách kolem pěti metrů. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, po pachateli policisté pátrají", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová.

Pokus vloupání
Policisté pátrají po pachateli, který se v době od večerních hodin neděle 28. dubna do středy 1. května na ulici Vlkovská ve Velké Bíteši na Žďársku pokusil vloupat do restaurace. "Pachatel se pokusil za užití násilí vloupat do restaurace, čímž poškodil vchodové dveře a majiteli způsobil předběžnou škodu ve výši šedesát tisíc korun. Do vnitřních prostor restaurace se mu dostat nepodařilo", informovala Michaela Lébrová. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci a po pachateli pátrají.

Vandal počmáral vagon
Policisté od čtvrtka 2. května pátrají po pachateli, který v Havlíčkově Brodě v době od soboty 27. dubna do včerejších ranních hodin v depu vlakového nádraží posprejoval boční část vagónu a způsobil tak škodu za téměř dvacet tisíc korun. "Pachatel posprejoval barevnými nápisy boční část vagónu. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, po pachateli pátrají", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová.

Zatajení nálezu peněženky
Policisté objasnili krádež, ke které došlo v druhé polovině března letošního roku v prodejně na ulici Nádražní v Havlíčkově Brodě. "Podezřelý muž si ponechal nalezenou peněženku, v níž se nacházela finanční hotovost a platební karty, kterou majitelka zapomněla položenou na prodejním pultu. Muž svým jednáním způsobil majitelce škodu za téměř šest tisíc korun. Policisté po přijatém oznámení začali případ prověřovat. Podezřelého čtyřicetiletého muže z Třebíče se jim podařilo dopadnout", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté sdělili muži podezření ze spáchání trestného činu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Agresivní opilá žena zranila partnera, skončila na záchytce
Ve středu 1. května po třetí hodině odpoledne byli policisté přivoláni k bytovému domu v Jihlavě, kde došlo k napadení. "V bytě slovně a také fyzicky napadala své příbuzné opilá žena. Policisté vyjeli na místo a provedli šetření. Agresivní žena způsobila svému partnerovi zranění, které si vyžádalo lékařské ošetření. Ve svém chování čtyřiatřicetiletá žena pokračovala i v přítomnosti policistů, kdy neuposlechla výzvy, aby zanechala svého jednání. Podezřelou ženu policisté zajistili, při dechové zkoušce jí naměřili hodnotu 3,21 promile alkoholu. Opilou ženu odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala Michaela Lébrová. Policisté na základě šetření a shromážděných informací rozhodli o vykázání ženy ze společného obydlí. Případ dále prověřují.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Veřejné čtení jmen obětí druhé světové války v Havlíčkově Brodě
Veřejné čtení jmen obětí z Havlíčkobrodska se bude konat v pondělí 6. května od 14 do 15 hodin na Havlíčkově náměstí v Havlíčkově Brodě. Připomene sousedy, kteří s námi sdíleli po desítiletí své osudy, než byli z rozhodnutí krutého režimu nesmyslně a svévolně odvlečeni do koncentračních táborů. Vyjádřením pocty obětem šoa vzdáváme úctu ke svobodě všech.
Již 19. ročník Veřejného čtení jmen obětí holocaustu “Jom ha-šoa” se bude konat v jednatřiceti městech České republiky. Zazní zde jména obětí nacistické perzekuce a připomínka osudů lidí, kteří byli zavražděni během druhé světové války.

Už nebrečím a ty taky neplač, napsala v dopise sedmiletá Jana své mamince. Se svým židovským tatínkem byla v roce 1944 internována v táboře na Hagiboru a později v Terezíně, zatímco její nežidovská maminka s mladším bratrem se ukrývali.

“Letošní ročník Jom ha-šoa je věnován příběhům lidí, kteří se sice vyhnuli hromadným deportacím v letech 1939 - 1943, ale až do konce války žili v nejistotě a ohrožení. Byli to zejména lidé, žijící ve smíšených manželstvích a jejich děti, ale i lidé, kteří se po dobu války ukrývali a museli se spolehnout na pomoc svých zachránců,“ říká Tomáš Kraus, ředitel Institutu Terezínské iniciativy.

Celostátní podobu čtení zajišťuje Institut Terezínské iniciativy a také letos je partnerem Muzeum romské kultury se sídlem v Brně a centrum Sintů a Romů v Praze.

Stejně jako v minulých letech se touto akcí připojujeme k celosvětovému uctění památky obětí holocaustu. Datum vzpomínkové akce je zvoleno tak, aby upomínalo na povstání židovských vězňů nacistického ghetta ve Varšavě.

K akci se může připojit každý, veřejně přečíst jména a vrátit tak zapomenuté, nevinné oběti lidské nenávisti, násilí a bezpráví do našeho povědomí i do naší společné historie. Veřejné čtení přispívá k tomu, aby se úcta k obětem nacistického rasového pronásledování stala součástí kulturní tradice většinové společnosti.

V Praze se Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – “Jom ha-šoa” uskuteční na Mariánském náměstí u kašny Terezky a to od 14.00 do 17.00 hodin V prostorách Klementina bude umístěna výstava MemoMap: Dějiny holokaustu v Praze. Výstava bude k vidění od 6. května do 19. května 2024.

Čtení jmen se koná pod záštitou Velvyslanectví Státu Izrael v České republice a za významné podpory Magistrátu hl. města Prahy. Finančně akci podpořili Nadační fond obětem holocaustu a hl. město Praha a naši dárci prostřednictvím portálu Darujme.cz.
- red -Zpět nahoru na obsah...

V jihlavské nemocnici zkontroluje kožní lékařka zájemcům znaménka
Jihlavská nemocnice se zapojí do Mezinárodního dne melanomu. Vyšetřovat znaménka bude kožní lékařka ručním dermatoskopem. Vyšetření je rychlé a bezbolestné. A může zachránit život. Kožní ambulance se otevře zájemcům v pondělí 6. května v časech 8 -11.30 a 12.30-14.30 hodin. K vyšetření je doporučeno se objednat prostřednictvím interaktivního formuláře na: www.denmelanomu.cz, jenž už je pro zájemce otevřen.
"U neobjednaných pacientů nemůžeme zaručit, že budou vyšetřeni. Před vyšetřením vyplní pacient dotazník, pak proběhne krátký rozhovor a samotného vyšetření", informovala mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.

„Vyšetření zahrnuje kontrolu pigmentových névu ručním dermatoskopem. Pacientům také poskytneme informace o rizikových faktorech a doporučíme ochranu pokožky před slunečním zářením. Při nálezu podezřelých útvarů se s klienty individuálně domluvíme na dalším postupu,“ popisuje primářka kožního oddělení jihlavské nemocnice Marie Policarová.

Pacienti najdou ambulanci v přízemí interního pavilonu, místo bude označené.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Pocitová mapa a Minijarmark na pelhřimovském náměstí v sobotu 11. května
Občany Pelhřimova oblíbená pocitová mapa bude veřejnosti k dispozici na náměstí v sobotu 11. května, v den kdy se tu bude konat Minijarmark. Lidé tu budou moci vyjádřit své názory a pocity ohledně témat týkajících se například dopravy a všeho, co se líbí nebo nelíbí ve městě.
Od devíti do 13 hodin budou mít návštěvníci Minijarmarku možnost přispět svými názory a zkušenostmi k rozvoji města. "Pomocí barevných štítků a popisků mohou označit místa, která považují za problematická, nebo naopak za pozitivní. Tato aktivita pomáhá městu lépe porozumět potřebám a preferencím občanů a přispět k plánování budoucích zlepšení veřejného prostoru a třeba právě i dopravy", informovala mluvčí pelhřimovské radnice Andrea Unterfrancová.

Navíc budou mít účastníci Minijarmarku možnost získat informace k participativnímu rozpočtu Společnou cestou 2024. "Tato iniciativa umožňuje občanům zapojit se do rozhodování o části veřejného rozpočtu a předkládat návrhy na projekty. To je skvělá příležitost pro občany aktivně se podílet na formování budoucnosti Pelhřimova", dodala mluvčí.

„Na květnovém minijarmarku nás bude hlavně zajímat téma dopravy, a to jak automobilové - včetně dopravy v klidu, tak pěší či cyklodopravy. Není to téma bez kontroverze, ale pro nás všechny nesmírně aktuální", pozval občany místostarosta Pelhřimova Karel Kratochvíl.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   20. 6. 2024

• Na silnici I/37 mezi obcemi Rousměrov a Laštovičky zemřel při nehodě řidič osobního auta
• Policisté na dálnici D1 kontrolovali zaparkovaná nákladní auta, zadokumentovali čtyřiatřicet přestupků
• Bratry, kteří mají na Žďársku na svědomí vloupání a krádeže, policisté dopadli
• Z policejního deníku: vandal posprejoval lokomotivu; zloděj v obchodě byl dopaden; žena nadýchala téměř 3,5 promile

Středa   19. 6. 2024

• Zraněný muž, který ležel na hradebním parkánu v Jihlavě, nadýchal přes čtyři promile
• Do Příseky na Jihlavsku se sjedou multikáry, pokusí se překonat loňský rekord
• Havlíčkobrodští zastupitelé udělí čestné občanství města hokejové legendě Jiřímu Holíkovi, navečer čeká fanoušky program na náměstí
• Vodní ráj v Jihlavě zahájí letní sezonu v sobotu 22. června, důvodem zpoždění je výstavba krytého plaveckého bazénu. Lidé se opět mohou těšit na Beachvolejbalové a sportovní léto
• Táborská zoo oslaví deváté narozeniny ve velkém stylu, návštěvníky čeká v sobotu nabitý program
• Výstava Otisky Staré Říše, Zdeněk Řezníček a jeho přátelství s Josefem Florianem a Bohuslavem Reynkem v zámeckých konírnách v Třebíči
• Na porodnici otevřeli rodinný pooperační pokoj, s miminkem tam může pobývat i tatínek
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ze stavební buňky nářadí za 150 tisíc; zloděj ukradl z garáže elektrokolo

Úterý   18. 6. 2024

• Mezi obcemi Kámen a Obrataň uhořel po nehodě v autě jeden člověk, silnice byla neprůjezdná v obou směrech téměř celou noc
• Vysočina má nejvíce zeleně na zastavěné ploše, nejvíce sociálních služeb; ovšem nejméně studentů vysokých škol či nejméně lékáren
• V Pelhřimově zavzpomínají na slavného rodáka Oldřicha Lipského u příležitosti jeho stého výročí narození
• Most v Poušově v Třebíči již slouží veřrejné dopravě, původní Bailey bridge připomíná jeho fragment
• Šachta svatého Jiří pod Šacberkem v Jihlavě bude zabezpečena a zpřístupněna veřejnosti
• Myslivecký zákon, který podpoří týrání zvířat a nutí myslivce zabíjet více zvěře, musí poslanci odmítnout
• V Chotěboři a Rudíkově přibudou nové zubní ordinace
• Z policejního deníku: žena poškodila auto, policisté ji dopadli
• Léto a čas dovolených láká lupiče, policie nabádá k zabezpečení domovů, poradí i Evropský den proti vloupání

Pondělí   17. 6. 2024

• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova byl nalezen v dodávce mrtvý řidič, zřejmě zkolaboval
• Vražedné šílenství na Slovensku by měla řešit EU. Medvěd hnědý je celoevropsky chráněný a není možné ho bezdůvodně střílet
• Cyklistické odpoledne v Jihlavě se zaměří na prevenci. Dopravní nehody cyklistů bez ochranné přilby končí většinou vážným zraněním
• Celníci na Vysočině zastavili polský náklaďák, který převážel na sedm tun nezdaněného tabáku
• Z policejního deníku: v jihlavském bazénu se topily dvě malé děti, jedno odvezla záchranka do nemocnice
• Na silnici I/19 na obchvatu obce Kámen na Pelhřimovsku zemřel po srážce s náklaďákem řidič osobního auta

Neděle   16. 6. 2024

• Výstava věnovaná svatojánským bylinkám a zvykům v havlíčkobrodském muzeu
• Akrobatické létání, historické letouny, muzika, soutěže i divadlo - to vše nabídne Airshow a dětský den v Chotěboři
• Na křižovatce ulic Brněnská – Okružní naproti supermarketu Tesco v Jihlavě budou v úterý 18. června od 11 hodin vypnuté semafory, dopravu budou řídit soutěžící policisté
• Třebíčská nemocnice hodlá pořídit sstém pro centrální míchání dialyzačního roztoku a inkubátor pro nedonošená miminka
• Z policejního deníku: zloděj poškodil stánek, dovnitř se stejně nedostal; muž házel do oken kamení a poškodil auto

Sobota   15. 6. 2024

• Zabavené chladnomilné šelmy naleznou dočasný azyl v Táboře. Zoo otevřela unikátní záchranné centrum
• Po nárazu do stromu na silnici mezi Kamenicí a Pavlínovem zemřel řidič osobního auta
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: hrací skříňky a přístroje
• Barokní socha svatého Václava stojí v Kotlářské ulici v Třebíči
• Lidé mohou posílat peníze na účet a pomoci tak obětem požáru, který vzplál v domě v Novodvorské ulici v Třebíči
• Táborská zoo odchovala další dvě zubří mláďata. Jména jim opět vybere veřejnost, šťastlivci zubry osobně nakrmí

Pátek   14. 6. 2024

• Třináctiletá samice levharta perského porodila první mládě, samička se má čile k světu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 30 tisíc; řidič pod vlivem drog a bez řidičáku z místa dopravní nehody utekl
• Uplynulo čtyřicet let od úmrtí architekta Bedřicha Rozehnala, projektoval nemocnici v Novém Městě na Moravě. Do zdravotnických staveb vnesl světlo, vzduch
• Volně pobíhající psi na okraji Jihlavy směrem na Pístov ohrožují hnízdící čejky chocholaté
• Speciální kontrola se zaměřila na měření emisí. Při zjištění závady u vozidla omezili technickou způsobilost na dobu třiceti dnů
• Důvěřivá prodavačka z Jihlavska odběhla muži pro vodu, přišla o třicet tisíc. Policisté zloděje z Mostecka dopadli

Čtvrtek   13. 6. 2024

• Eliška Přemyslovna se vrátí do Jemnice, začne slavnost Barchan
• XXI. ročník Mezinárodní veterán rallye historických motocyklů Pacovský okruh se koná u příležitosti 120. výročí založení mezinárodní motocyklové federace FIM
• Domácí hospic Bárka zakoupil nový automobil z peněz získaných z benefičních akcí
• Muž nabízel vstupenky i na Mistrovství Evropy ve fotbale. Vstupenky koupené mimo oficiální prodej si raději zkontrolujte, mohly by být falešné!
• Kriminalisté na Jihlavsku dopadli jednapadesátiletého distributora pervitinu
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta a traktoru peníze a naftu; řidič nákladní soupravy poztrácel balíky sena

Středa   12. 6. 2024

• Pelhřimovští policisté zachránili muže, který spadl do koryta řeky, za odvahu obdrželi od krajského ředitele ocenění
• Štursův třešňový sad u Vříště se bude kosit ručně, dobrovolníci se mohou hlásit již nyní
• Pelhřimov se pokloní padlým na západní frontě
• Nemocnice Mostiště otevřela novou ambulanci nutriční péče
• Nové videolaryngoskopy pomáhají v jihlavské nemocnici denně na operačních sálech
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za lékaře, námořníky či lodní inženýry
• Z policejního deníku: zloděj se do stánku nedostal; opilý řidič s pracovním strojem způsobil nehodu, nadýchal 3,51 promile

Úterý   11. 6. 2024

• Tradiční setkání automobilů značky Fiat i dalších historických vozů ve Svratce
• Laky Mari pokřtí v Třebíči své autorské EP Zvířecí Triptych
• Zakoupením nocleženek lze pomoci lidem bez domova strávit noc v teple a bezpečí
• Konference Spor o smysl dějin husitství ve dvacátém století v krajské knihovně v Havlíčkově Brodě
• Streetworkeři v jihlavských ulicích se snaží získat důvěru u mladých lidí a nabídnout jim pomoc
• Devatenáctiletý recidivista z Jindřichohradecka distribuoval v Jihlavě drogy dál, skončil v policejní cele
• Pohřešovaný senior byl nalezen mrtvý
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl alkohol a tabákové výrobky; hledaný muž putoval do vězení

Pondělí   10. 6. 2024

• Běh Chýnovská desítka na Táborsku již tuto sobotu
• V panelovém domě v Třebíči hořel byt, hasiči evakuovali jednadvacet osob, škoda je osm milionů
• Zábrany u Jarošovského Kacíře na Třebíčsku ochrání obojživelníky
• Kraj Vysočina má spolu s Prahou nejnižší nezaměstnanost v ČR. Nadcházející léto přeje rekvalifikacím, ale studenti raději užívají prázdniny
• Z policejního deníku: vloupání do karavanu; nález dělostřeleckého granátu z druhé světové války; opilý cyklista boural

Neděle   9. 6. 2024

• Hraná povídka Já, legenda zavede diváky do časů, kdy do Pelhřimova vstoupil krutý pán Karel z Říčan
• Stádečko nyal nížinných v jihlavské zoo se rozrostlo o malou samičku
• Olejomalby Magdaleny Křenkové Florianové vystavené na nádvoří hradu Roštejna vytvářejí inspirativní zážitek
• Klienti nízkoprahového centra v Jihlavě pomohou s úklidem města, za stravenku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl elektrokolo za padesát tisíc; auto se samo rozjelo a narazilo do rohu domu

Sobota   8. 6. 2024

• Do Dolní Jablonné se doplazil ceněný šnek, důvodem je zastávka v podobě selské světnice
• Povídání o brodských vilách s Michalem Kampou a Alešem Římanem
• V Břevnici na Havlíčkobrodsku ukradl zloděj z budovy obecního úřadu vlajku Evropské unie
• V Jihlavě na Skalce má veřejnost k dispozici nové multigolfové hřiště

Pátek   7. 6. 2024

• Moderní vzdělávání pro jaderné odborníky: Dukovany otevřely novou budovu pro zaměstnance a spolupracovníky
• Nově zrekonstruovaná Stará radnice v Havlíčkově Brodě poslouží jako Turistické informační centrum
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; auto srazilo cyklistu, ten utrpěl zranění
• Při střetu osobního auta s vozidlem záchranářů utrpělo zranění pět lidí, přiletěly dva vrtulníky

Čtvrtek   6. 6. 2024

• Puma ze zrušeného chovu nalezla díky táborské zoo lepší domov v Rakousku
• Řeka Svratka u Sedlišť bude vrácena do původního koryta, prodlouží se tak téměř o půl kilometru
• Vzpomínkové setkání hospice Bárka doprovodí Bee Band, lodičku se zapálenou svíčkou může po vodě poslat každý
• Anglický mastif Uriáš je nejtěžší pes v České republice, váží 125 kilogramů
• Senior s kolem sjel do příkopu, havaroval a na místě zemřel
• Z policejního deníku: mladíci ničili vagony, skončili na policii

Středa   5. 6. 2024

• Majitelé nemovitostí v Jihlavě by měli mít v den svozu nachystané popelnice nejpozději v šest ráno
• Vážně nemocným dětem bude věnována Noc snů - prohlídka jihlavské zoo
• Fotografický snímek z rozhledny Pípalka na Křemešníku zachycuje krajinu v největší vzdálenosti
• Mladík v Jihlavě na ulici vyhrožoval známému a ještě ho okradl; skončil zpátky v zařízení pro mládež, odkud utekl
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do prodejny; opilý muž napadal partnerku, skončil na záchytce

Úterý   4. 6. 2024