Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 9.5 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Surikaty v táborské zoo vyhlíží návštěvníky
Jsou velmi hravé a neposedí na jednom místě. Pořád běhají z místa na místo, jako by si hrály na honěnou. Není divu, že surikaty patří u návštěvníků táborské zoologické zahrady k nejoblíbenějším zvířatům. Hlavně děti dokáží u jejich nového velkorysého výběhu strávit dlouhé chvíle. Zdá se ale, že i surikaty si přítomnost lidí užívají. Vždy, když u jejich výběhu někdo stojí, jsou mnohem aktivnější. Není proto divu, že každé ráno ze svého vyhřátého domečku vyhlíží první obdivovatele. Jakmile se objeví první návštěvník, okamžitě ho běží ven náležitě přivítat. Nenechte je proto dlouho čekat a přijeďte do táborské zoo co nejdříve. Jen tak můžete mít tyto roztomilé šelmičky aspoň chvíli jen sami pro sebe.
Surikaty vlnkované chované v ZOO Tábor pocházejí z jihozápadní Afriky a běžně žijí ve velkých skupinách čítajících až desítky členů. V těchto skupinách však panuje přísná hierarchie a rozdělení rolí. Rozmnožovat se může pouze dominantní pár. O mláďata se starají ostatní členové skupiny, protože dominantní samice velmi brzy opět zabřezne. Všechny ostatní surikaty jsou dominantnímu páru podřízené, přičemž každá surikata plní konkrétní úkol. Vybraní jedinci, kteří hlídají ostatní před predátory, stojí vzpřímení na vyvýšeninách, odkud mají dobrý přehled po okolí. Neustále se rozhlíží kolem sebe, což návštěvníkům připadá, jako by jim tyto hlídky pózovaly. Ve skutečnosti však hledají jakýkoliv náznak nebezpečí. Jiná surikata má za úkol shánět potravu, další se stará o potomstvo a jejich výchovu, jiné hloubí nory.

Surikaty se živí hlavně hmyzem, pavouky, menšími obratlovci či kořeny a cibulkami rostlin. Nepohrdnou však ani ptákem či štírem, vůči jehož jedu jsou imunní. Díky propracované skupinové spolupráci dokáží ulovit i zvíře výrazně větší než jsou samy. K lovu i vyhrabávání nor či potravy surikatám slouží dlouhé drápy. Dokáží se postavit na dvě tlapky, stabilitu v této pozici jim zajišťuje dlouhý ocas.

Surikaty vylézají z nor brzo ráno a hned poté si posedají na různá místa a sluní se. Po mrazivé noci, kdy teplota v poušti klesá i k nule, se totiž potřebují pořádně prohřát.

ZOO Tábor, která se specializuje na chov a ochranu ohrožených druhů zvířat je pro veřejnost otevřená každý den od 9:00 do 18:00.

Fotku surikat od ošetřovatelky Lucie Jonové
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Procházka údolní nivou meandrujícího Stržského potoka ukáže krásy květnatých luk
Nivy potoků a řek a okolní podmáčené louky barevně ožívají kvetoucími bylinami. Často jsou to druhy zvláště chráněné jako například prstnatce májové, nebo vachty trojlisté. V průběhu května připravili pracovních Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy pro zájemce tři exkurze nebo chcete-li komentované vycházky. První z nich proběhne již v sobotu 11. května v 10 hodin, další pak v neděli 19. května.
Procházka údolní nivou meandrujícího Stržského potoka s mokřadními travinobylinnými porosty a dřevinnými nálety, kde hlavním předmětem ochrany je mech srpnatka fermežová. Zahlédneme prstnatce májové, vachty trojlisté, ďáblíky bahenní a další druhy májové květeny.
Louky u Černého lesa byly začleněny do evropského seznamu lokalit NATURA 2000 v roce 2008. Od roku 2012 zde žije bobr evropský, který v posledních letech lokalitu přeměňuje. Jak, to se účastníci dozví na exkurzi.
Sraz zájemců o Exkurzi za krásami květnatých luk na přírodní památku Louky u Černého lesa je v sobotu 11. května v 10 hodin nebo v neděli 19. května u přístřešku naučné stezky kolem Konventského rybníka ve Žďáře nad Sázavou.

Pořadatelé připravují i další exkurzi, která by se měla konat v sobotu 25. května tentokráte do přírodní rezervace Meandry Svratky u Milov.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Novoměstské farmářské trhy doprovodí šedesátičlenný dechový soubor Z-UŠáci
Tradiční nabídku kvalitních potravin a produktů a originální rukodělné výrobky nabídne farmářský trh, který bude spojený i s trhem jarním. Konat se bude v sobotu 11. května od 8 do 12 hodin na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě.
Program zahájí vystoupení šedesátičlenného dechového souboru Z-UŠáci pod vedením Ladislava Mika a Lukáše Smrčka.. Jako bonus pak mohou lidé pokračovat v nákupech i na spodním Vratislavově náměstí, kde bude připraven jarní trh, plný svěžích a originálních rukodělných výrobků.

Do novoměstské farmářské party se vrací spělkovský pěstitel Jiří Šídlo, který bude opět přivážet tu nejčerstvější zeleninku ze svého políčka. V jeho letošní první nabídce najdete pórek, lahůdkovou cibulku, petrželku nať a dýně Sweet meat Oregon. V sobotu naskakuje do hlavní sezóny i pěstitelka kaktusů a sukulentů Dita Stejskalová ze Škrdlovic. Součástí farmářského trhu bude i jarní výstava hub Daniely Jirouškové s mykologickou poradnou. Přijďte omkrnout sírovce žlutooranžového, choroše smolonohého a další kousky z našich lesů. V sobotu najdete na trhu i Bylinky z Poličky a úžasné makronky od Jany Sedláčkové z Míchova. Nakupovat můžete samozřejmě i tradiční sortiment jako masné a mléčné výrobky, sirupy, pečivo, koření, džemy a další fajnovky od našich farmářů. Počasí už snad bude konečně jarní, tak všechny zahrádkáře potěší záplava sadby zeleniny, trvalek, bylinek, balkonovek, jarních a ovocných keřů v nabídce našich dvorních pěstitelů.

Jarní trh nabídne svěží jarní sortiment, originální rukodělné výrobky a spoustu dobrot.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Léto se blíží! Zažádejte si včas o cestovní doklad
Pokud se chcete vyhnout zbytečným frontám na úřadech, zažádejte si už teď o cestovní doklad. Na jihlavský magistrát se můžete objednat online.
Nenechávejte vyřízení nového cestovního pasu na poslední chvíli. Vyhnete se tak frontám a ušetříte čas i peníze. Na správní odbor jihlavského magistrátu můžete vyrazit každý všední den. V pondělí a ve středu jsou tam úředníci až do 17 hodin. Kdo se obává, že bude ve frontě čekat už nyní, může využít online objednávkový systém:
https://v4.kadlecelektro.cz/obj/index.php?id=1040
"Díky němu si zarezervuje konkrétní den a hodinu,“ vysvětlila vedoucí správního oddělení Pavla Marešová.

Za vydání cestovního pasu ve standardní lhůtě 30 dnů od podání žádosti zaplatíte správní poplatek 600 korun, u dětí mladších 15 let je to 100 korun. „Pokud bude ale někdo žádat o rychlejší vydání cestovního pasu, například do 24 hodin v pracovních dnech od podání žádosti, činí tam poplatek 6000 a u dětí mladších 15 let 2000 korun. Cestovní pasy lze vyhotovit i do 5 pracovních dnů. I tam je ale příplatek. Pro dospělého 3000 a u dětí do 15 let 1000 korun,“ upozornila Pavla Marešová.

K cestám do států Evropské unie můžete i nadále využívat pouze občanský průkaz. I pro něj platí standardní doba vydání 30 dní. „Kdo by ho potřeboval rychleji, opět si připlatí. Za vydání do 24 hodin v pracovních dnech je to 1000 korun a pro děti do 15 let 500 korun. Kdo by ho chtěl, v případě vydání do 5 pracovních dní, zaplatí 500 a děti mladší 15 let 300 korun,“ doplnila vedoucí správního oddělení.

Občanský průkaz vám navíc stačí i k cestám do dalších států mimo Evropskou unii jako je Island, Norsko, Lichtenštejnsko, Švýcarsko, Albánská republika, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Gruzie, Makedonská republika, Moldavská republika, Srbská republika a Kosovská republika (pouze občanský průkaz s biometrickými údaji). Ministerstvo zahraničních věcí ČR ale doporučuje, aby si občané před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Lucie MAXOVÁZpět nahoru na obsah...

Dětem byly předány ceny za výtvarná a literární díla na téma Bezpečná doprava budoucnosti
Policisté z oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie kraje Vysočina ocenili začátkem května nejlepší práce dětí, které se zapojily do výtvarné a literární soutěže vyhlášené v rámci projektu Markétina dopravní výchova. V předešlých ročnících se děti výtvarně a literárně vyjadřovaly k tématům „Cestování s prarodiči“ nebo „Bezpečná cesta do školy“ či „Bezpečný cyklista“. V letošním roce zadavatelé soutěže vyhlásili téma „Bezpečná doprava budoucnosti“, toto téma umožnilo žákům popustit uzdu fantazii a vytvořit jejich představu budoucí bezpečné dopravy.
Výtvarná a literární soutěž z projektu Markétina dopravní výchova má celorepublikový charakter. Nositelem projektu je Tým silniční bezpečnosti, ve spolupráci s Policií České republiky. Kraj Vysočina se této dětmi velmi oblíbené soutěže zúčastnil již posedmé, avšak v Libereckém kraji, kde soutěž vznikla, běží úspěšně již řadu let.

Soutěž probíhala ve čtyřech kategoriích. V první kategorii výtvarné soutěže byli žáci mateřských škol, druhá kategorie výtvarné soutěže patřila žákům prvního stupně základních škol a odpovídajícího stupně gymnázií, třetí kategorie výtvarné soutěže se zúčastnily děti navštěvující druhý stupeň základních škol a odpovídajícího stupně gymnázií a poslední literární kategorie byla určena všem žákům základních škol a odpovídajících stupňů gymnázií. Do soutěže se zapojilo 13 škol z celého kraje Vysočina. Děti celkem zaslaly 172 krásných výkresů, výtvarných prací a literárních děl, ze kterých bylo velmi těžké vybrat ty nejlepší. Z každé kategorie poté policisté z oddělení tisku a prevence pečlivě vybrali tři nejzdařilejší díla. Díla následně postoupí do republikového kola, které se uskuteční v půli června v Praze.

Nejlepší výtvarné dílo v kategorii žáků mateřských škol vytvořila žákyně Mateřské školy z Okříšek. V kategorii žáků prvního stupně základních škol obsadil první místo ve výtvarné soutěži žák Základní školy Okříšky. Ve třetí kategorii výtvarné soutěže žáků druhého stupně základních škol obsadila první místo žákyně Biskupského gymnázia ve Žďáře nad Sázavou. Ve čtvrté kategorii literární soutěže obsadila první místo žákyně Základní školy TGM z Bystřice nad Pernštejnem.

Nejúspěšnějšími školami, jejichž žáci obsadili nejvíce výherních pozic, se staly Základní škola Lavičky a Základní škola TGM Bystřice nad Pernštejnem, které obsadily shodně hned tři vítězné pozice napříč kategoriemi.
Lukáš VONDRAZpět nahoru na obsah...

Dobrovolníci v třebíčské nemocnici natírali, obkládali, pleli či ošetřili zeleň
Areál nemocnice v Třebíči během slunného čtvrtečního dne patřil dobrovolníkům. Jedenáct zaměstnanců Jaderné elektrárny Dukovany a jedenáct dobrovolníků z Klubu českých turistů Třebíč přijelo zvelebit nemocniční prostředí. Dobrovolníci zajistili obnovení venkovních nátěrů – ramp, parkovacích kuželů, vodorovného značení a sloupů veřejného osvětlení. Dámy z klubu českých turistů si vzaly do parády odstranění plevele, nafoukaného listí a pohozených odpadků. Doplnily mulčovací kůru a upravily přilehlou zeleň.
Energetici posekali trávníky, uklidili strojovny výtahů, provedli výměnu a přilepení poškozených dlaždic. Vymalovali sklad potravin, vyčistili požární odvětrávání a oklepali vlhké zdivo.

Stravovací provoz uvařil dobrovolníkům výtečný oběd v podobě žampiónového krému a hlavního chodu sumečka na grilu s bramboro-celerovým pyré či znojemskou pečeni s rýží. Při pauze na kávu posvačili bagetu a ořechový hřeben z listového těsta.

Vedení nemocnice v ranních hodinách dobrovolníky přivítalo a poděkovalo za jejich smysluplnou práci. „Vážíme si pomoci členů Klubu českých turistů i všech zaměstnanců Jaderné elektrárny Dukovany. Jedná se již o dvanáctý ročník. Skupina ČEZ je naším dlouholetým partnerem, který se také pravidelně podílí na spolufinancování a modernizaci přístrojového vybavení,“ komentuje dobrovolnickou aktivitu ředitelka třebíčské nemocnice Eva Tomášová.
Jitka MÁCOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: Na dvě stařenky v Pacově spadla zeď; cizinci, který v Čáslavicích srazil babičku s vnučkami, hrozí až šest let vězení; obec pro rodinu, kterou postihla tragédie, uspořádala sbírku
Část zdi spadla ve středu 8. května po druhé hodině odpoledne v zámeckém parku na ulici Malcova v Pacově na Pelhřimovsku na lavičku, kde v tu dobu seděly dvě seniorky. Osmdesátileté seniorky utrpěly zranění, kdy jedna z žen byla leteckou záchrannou službou transportována do českobudějovické nemocnice, druhá žena byla se zraněním převezena do pelhřimovské nemocnice. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti, případ prověřují. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová. (Foto - horní obrázek)
Kriminalisté v Třebíči zahájili v úterý 7. května v souvislosti s tragickou dopravní nehodou, která se stala ve čtvrtek 2. května v Čáslavicích a při které zemřela babička s tříletou vnučkou, trestní stíhání a obvinili řidiče osobního auta - osmapadesátiletého cizince dlouhodobě žijícího na území České republiky - z trestného činu usmrcení z nedbalosti. "K jednotlivým krokům, které povedeme v rámci vyšetřování, se až od jeho ukončení nebudeme blíže vyjadřovat. Řidiči v případě prokázání viny může hrozit trest odnětí svobody v trvání až šesti let", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková.
Řidič osobního auta v obci srazil babičku, která šla se dvěma vnučkami. Žena na místě zemřela, jedna z dívek, které byly tři roky, zemřela na následky zranění v brněnské nemocnici.
Obec Čáslavice uspořádala sbírku
Tato tragédie, během níž rodina Fišerova přišla hned o dva členy rodiny, babičku a dceru, otřásla nejen zmíněnou obcí. Její vedení proto spustilo veřejnou sbírku. „Fišerovi zasáhla v nedávné době tragická událost, při níž ztratili dva nejbližší členy rodiny. Potřebnou psychickou pomoc a podporu jistě mají od blízkých členů rodiny, přátel a odborníků. My ostatní jim můžeme v této tíživé životní situaci alespoň přispět finanční podporou, která by jim měla pomoci v této těžké době neřešit finanční starosti. Proto se obec rozhodla uspořádat tuto sbírku," píše obec na svém webu. ČÍSLO ÚČTU: 6642474379/0800

Policisté vypátrali pohřešovaného mladíka
V úterý 7. května přijali policisté před šestou hodinou večer oznámení o pohřešovaném mladíkovi, o kterého měli strach jeho blízcí. "Mladík z domu utekl v dopoledních hodinách, kdy si s sebou nevzal léky, které užívá. Blízcí začali po mladíkovi sami pátrat, když ale vyčerpali všechny svoje možnosti, obrátili se na policii. Do obce nedaleko Žďáru nad Sázavou policisté vyjeli a začali mladíka společně s jeho blízkými a hasiči v lokalitě hledat. Do akce byl nasazen i vrtulník Letecké služby Policie České republiky. Kolem deváté hodiny večer byl pohřešovaný leteckou službou vypátrán nedaleko obce na okraji lesní mýtiny", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté poskytli mladíkovi potřebnou péči a následně si ho převzala do péče zdravotnická záchranná služba, neboť byl podchlazený.

Vandal poničil auto
Neznámý vandal poničil na Bechyňově náměstí v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku od večerních hodin středy 8. května do dnešních brzkých ranních hodin zaparkované auto BMW, čímž způsobil škodu kolem devíti tisíc korun. "Pachatel rozbil u vozidla levé zadní sklo. Policisté případ šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku a po pachateli pátrají", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová.

Zloděj vykradl rekreační chatu
Policisté pátrají po neznámém pachateli, který má na svědomí krádež vloupáním do rekreační chaty. V přesně nezjištěnou dobu v období od 1. do 4. května nezjištěným způsobem vnikl do rekreační chaty u obce Řípov na Třebíčsku. !Zloděj chatu prohledal a ukradl zde různé ruční nářadí, akumulátory s nabíječkou k zahradní sekačce, rybářské udice a rybářskou tašku. Majiteli vznikla krádeží škoda v celkové výši šest tisíc korun", uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková. Policisté po pachateli pátrají.

Policisté objasnili případ vloupání
Policisté objasnili případ krádeže vloupáním a zahájili úkony trestního řízení ve věci přečinu krádeže, které se dopustil nezjištěný pachatel 1. května v nočních hodinách v Telči na Jihlavsku. "Tehdy pachatel vnikl po vytlačení větracího okna do baru ve sportovním areálu, kde ze zajištěné zásuvky ukradl finanční hotovost, pak také různé alkoholické a nealkoholické nápoje, cukroviny a ponožky", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková. Majiteli způsobil škodu ve výši téměř 10 000 korun. Policisté po přijetí oznámení vyjeli na místo činu, které ohledali s cílem zajistit upotřebitelné stopy. Po pachateli pátrali a během několik dnů se jim podařilo zadržet osobu podezřelou z krádeže vloupáním. Policisté ve věci vedou zkrácené přípravné řízení a v úterý 7. května si čtyřiatřicetiletý muž převzal od policistů záznam o sdělení podezření z přečinu krádeže vloupáním.

Ukradené kolo je zpět u svého majitele
Policisté velmi rychle vypátrali ukradené jízdní kolo a zadrželi muže, kterého důvodně podezřívají z této krádeže. Jedná se o devětatřicetiletého muže, který se trestné činnosti dopustil opakovaně. Ačkoliv byl na základě rozhodnutí okresního soudu v Jihlavě mimo jiné pro zločin k trestu odnětí svobody nepodmíněně ve výměře 24 měsíců a dále byl na základě rozhodnutí Okresního soudu v Jihlavě potrestán pro přečin krádeže k trestu odnětí svobody nepodmíněně ve výměře patnácti měsíců, tak 5. května ve večerních hodinách na ulici Jiráskova v Jihlavě v blízkosti vlakového nádraží ukradl jízdní kolo v hodnotě 10 000 korun. "Jízdní kolo ukradl i přesto, že bylo na místě zabezpečeno zámkem s řetězem. Řetěz zloděj nejprve vypáčil a následně i odcizil. Kolo se následně podařilo vypátrat na hlavním vlakovém nádraží na ulici Havlíčkova v Jihlavě", informovala Dana Čírtková. Policisté vedou zkrácené přípravné řízení a v pondělí 6. května si muž převzal záznam o sdělení podezření z přečinu krádeže.

Řidič havaroval
V úterý 7. května po jedenácté hodině večer vyjížděli policisté k dopravní nehodě, která se stala mezi obcemi Želiv a Červená Řečice na Pelhřimovsku. "Dvaadvacetiletý řidič jedoucí s osobním vozem Renault zřejmě vlivem nepřiměřené rychlosti po projetí zatáčky vyjel do protisměru a následně mimo silnici, přičemž došlo k poškození svodidel a plotu u budovy. Ke zranění osob nedošlo", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté provedenou dechovou zkouškou přítomnost alkoholu u řidiče vyloučili. Při dopravní nehodě došlo k předběžné škodě ve výši 140 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří. (Foto - spodní obrázek)

Řidič narazil do stromu
V úterý 7. května před pátou hodinou odpoledne havaroval u obce Sněžné na Žďársku řidič osobního auta Škoda jedoucí ve směru na obec Milovy. "Řidič po projetí zatáčky zřejmě vlivem nepřiměřené rychlosti jízdy, dostal smyk, který nezvládl a přejel do protisměru a následně mimo vozovku, kde auto narazilo do stromu. Dvacetiletý řidič se při havárii zranil a zdravotnickou záchrannou službou byl převezen do nemocnice v Novém Městě na Moravě", uvedla M. Lébrová. Policisté dechovou zkouškou požití alkoholu u řidiče vyloučili. Vlivem dopravní nehody vznikla předběžně vyčíslená škoda za 80 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří.

Řidič nezvládl řízení a havaroval na mokré dálnici
Policisté přijali v úterý 7. května ráno krátce po půl desáté ráno oznámení o dopravní nehodě, která se stala na dálnici D1 na 120. kilometru ve směru jízdy na Brno. "Jednašedesátiletý řidič projížděl po dálnici v pravém jízdním pruhu s osobním vozem Škoda Octavia. Nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem, povětrnostním podmínkám a dostal na mokré vozovce smyk. Auto se poté stalo neovladatelné a přejelo přes zpevněnou krajnici, kde narazilo přední částí do krajových ocelových svodidel. Po dopravní nehodě zůstalo vozidlo nepojízdné částečně na zpevněné a nezpevněné krajnici. Na místě zasahovala zdravotnická záchranná služba, jejíž posádka na místě řidiče ošetřila – muž utrpěl lehké zranění a z místa musel být převezen do jihlavské nemocnice k dalšímu ošetření", uvedla Dana Čírtková. Dechová zkouška na přítomnost alkoholu v dechu měla negativní výsledek. Při dokumentaci nehody policisté zadrželi z důvodu rozsáhlého poškození osvědčení o registraci vozidla. Při nehodě vznikla škoda na vozidle ve výši přesahující 250 000 korun.

Na mokré dálnici D1 dostal smyk
Policisté přijali v úterý 7. května ráno krátce po půl sedmé ráno oznámení o dopravní nehodě, která se stala na dálnici D1 na 91. kilometru ve směru jízdy na Brno. "Řidič jedoucí v levém jízdním pruhu s osobním vozidlem Hyundai nepřizpůsobil rychlost jízdy zejména svým schopnostem a povětrnostním podmínkám a dostal na mokré vozovce s vozidlem smyk. Vozidlo se stalo neovladatelné a narazilo levou zadní částí do středových zdvojených ocelových svodidel. Po tomto střetu přejel řidič s vozidlem z důvodu bezpečnosti a plynulosti v silničním provozu na 93. kilometru, kde vyčkal do příjezdu policejní hlídky. Vozidlo bylo po dopravní nehodě pojízdné", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Dechovou zkoušku na přítomnost alkoholu v dechu provedli policisté u řidiče a výsledek byl pozitivní. Ke zranění osob při nehodě nedošlo. Věc nehody vyřešili policisté s řidičem na místě uložením pokuty v o příkazním řízení.

Pozitivní test na drogy, řidič se podrobil lékařskému vyšetření
Policisté v úterý 7. května ve večerních hodinách – patnáct minut po dvacáté hodině - kontrolovali řidiče osobního auta Suzuki. Řidič projížděl v Třebíči z ulice Sirotčí na ulici Brněnská. "Policisté vyzvali devatenáctiletého řidiče, aby předložil ke kontrole doklady potřebné pro řízení a provoz vozidla a poté, aby se podrobil dechové zkoušce ke zjištění případné přítomnosti alkoholu - dechová zkouška byla negativní. Poté se řidič podrobil testu na přítomnost omamných a psychotropních látek. Výsledek testu vykázal přítomnost návykové látky, a to opiátů a kokainu. Řidič byl hlídkou vyzván k provedení lékařského vyšetření spojeného s odběrem tělních tekutin, kterému se podrobil. Policisté muži zakázali další jízdu", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Případ policisté zadokumentovali a přestupek oznámí k řešení místně příslušnému správnímu orgánu.

Řidič je podezřelý z přestupku
Ve středu 8. května kolem čtvrté hodiny dopoledne zastavili policisté v ulici Humpolecká v Havlíčkově Brodě řidiče osobního auta Volkswagen. "U třiačtyřicetiletého muže provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu do půl promile alkoholu. Přítomnost alkoholu potvrdily i opakované zkoušky, které vykázaly obdobné hodnoty. Policisté muži další jízdu zakázali", uvedla Michaela Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy, které policisté šetří.

Řidiči pod vlivem alkoholu
V úterý 7. května kolem jedné hodiny odpoledne odhalili policisté řidiče, který měl přes jedno promile alkoholu v dechu. Policisté zastavili na ulici Hradská v Humpolci na Pelhřimovsku osobní auto Opel a provedli u osmašedesátiletého řidiče dechovou zkoušku. "Naměřili mu hodnotu 1,21 promile alkoholu. Přítomnost alkoholu potvrdily i opakované dechové zkoušky, které vykázaly obdobné hodnoty. Následně se muž podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve v nemocničním zařízení. Další jízda byla řidiči zakázána a policisté mu na místě zadrželi řidičský průkaz", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Případ policisté prověřují.
O řidičský průkaz přišel také osmačtyřicetiletý řidič vozidla Kia, který jel ve středu 8. května po deváté hodině dopoledne v obci Horní Cerekev na Havlíčkobrodsku. "Policisté při dechové zkoušce muži naměřili hodnotu do půl promile alkoholu. Přítomnost alkoholu potvrdily i opakované dechové zkoušky. V další jízdě již řidič nesměl pokračovat", dodala M. Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   23. 6. 2024

• Do jihlavské zoo s vysvědčením s jedničkou za jednu korunu, chybět nebude oblíbené komentované krmení
• Z policejního deníku: auto v příkopu shořelo, řidič utrpěl lehké zranění

Sobota   22. 6. 2024

• Pane. Kupte si rakvičku!
• Festival Vesuv plný muziky a piv od malých pivovarů pomůže Vojtovi, Františkovi nebo malé Agátce získat hiporehabilitaci na celý rok
• E-shop Dopravního podniku města Jihlavy umožňuje cestujícím správu a dobíjení jihlavské karty
• Výstava fotografií divokých zvířat i vzácných rostlin Barky Hrušky v jihlavském muzeu
• Na Vysočině při bouřce padaly stromy, nejvíce práce měli hasiči na Třebíčsku

Pátek   21. 6. 2024

• DOKem letos proplulo 306 třídních lodí
• Tragická nehoda na Jihlavsku. Zemřel řidič osobního auta
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; malého chlapce policisté nalezli a předali matce
• Muž a žena z Třeště vyráběli a prodávali pervitin, skončili s pouty na rukou

Čtvrtek   20. 6. 2024

• Pouť ke kostelíku svatého Jana Křtitele s jihlavskými havířky
• Pobyt na přírodní terase pacientům v novoměstské nemocnici svědčí. Často ani nechtějí domů
• Vzpomínka na betlémáře, malíře a kapelníka Josefa Lišku v jeho rodné Třešti
• Výměnu řidičských průkazů urychlí bankovní identita, jen na Vysočině si je musí do konce roku vyměnit patnáct tisíc lidí
• Svatojánská noc na Michalově statku
• Krajské volby budou 20. - 21. září, kandidátní listiny do zastupitelstev lze podávat do 16. července
• Na silnici I/37 mezi obcemi Rousměrov a Laštovičky zemřel při nehodě řidič osobního auta
• Policisté na dálnici D1 kontrolovali zaparkovaná nákladní auta, zadokumentovali čtyřiatřicet přestupků
• Bratry, kteří mají na Žďársku na svědomí vloupání a krádeže, policisté dopadli
• Z policejního deníku: vandal posprejoval lokomotivu; zloděj v obchodě byl dopaden; žena nadýchala téměř 3,5 promile

Středa   19. 6. 2024

• Zraněný muž, který ležel na hradebním parkánu v Jihlavě, nadýchal přes čtyři promile
• Do Příseky na Jihlavsku se sjedou multikáry, pokusí se překonat loňský rekord
• Havlíčkobrodští zastupitelé udělí čestné občanství města hokejové legendě Jiřímu Holíkovi, navečer čeká fanoušky program na náměstí
• Vodní ráj v Jihlavě zahájí letní sezonu v sobotu 22. června, důvodem zpoždění je výstavba krytého plaveckého bazénu. Lidé se opět mohou těšit na Beachvolejbalové a sportovní léto
• Táborská zoo oslaví deváté narozeniny ve velkém stylu, návštěvníky čeká v sobotu nabitý program
• Výstava Otisky Staré Říše, Zdeněk Řezníček a jeho přátelství s Josefem Florianem a Bohuslavem Reynkem v zámeckých konírnách v Třebíči
• Na porodnici otevřeli rodinný pooperační pokoj, s miminkem tam může pobývat i tatínek
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ze stavební buňky nářadí za 150 tisíc; zloděj ukradl z garáže elektrokolo

Úterý   18. 6. 2024

• Mezi obcemi Kámen a Obrataň uhořel po nehodě v autě jeden člověk, silnice byla neprůjezdná v obou směrech téměř celou noc
• Vysočina má nejvíce zeleně na zastavěné ploše, nejvíce sociálních služeb; ovšem nejméně studentů vysokých škol či nejméně lékáren
• V Pelhřimově zavzpomínají na slavného rodáka Oldřicha Lipského u příležitosti jeho stého výročí narození
• Most v Poušově v Třebíči již slouží veřrejné dopravě, původní Bailey bridge připomíná jeho fragment
• Šachta svatého Jiří pod Šacberkem v Jihlavě bude zabezpečena a zpřístupněna veřejnosti
• Myslivecký zákon, který podpoří týrání zvířat a nutí myslivce zabíjet více zvěře, musí poslanci odmítnout
• V Chotěboři a Rudíkově přibudou nové zubní ordinace
• Z policejního deníku: žena poškodila auto, policisté ji dopadli
• Léto a čas dovolených láká lupiče, policie nabádá k zabezpečení domovů, poradí i Evropský den proti vloupání

Pondělí   17. 6. 2024

• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova byl nalezen v dodávce mrtvý řidič, zřejmě zkolaboval
• Vražedné šílenství na Slovensku by měla řešit EU. Medvěd hnědý je celoevropsky chráněný a není možné ho bezdůvodně střílet
• Cyklistické odpoledne v Jihlavě se zaměří na prevenci. Dopravní nehody cyklistů bez ochranné přilby končí většinou vážným zraněním
• Celníci na Vysočině zastavili polský náklaďák, který převážel na sedm tun nezdaněného tabáku
• Z policejního deníku: v jihlavském bazénu se topily dvě malé děti, jedno odvezla záchranka do nemocnice
• Na silnici I/19 na obchvatu obce Kámen na Pelhřimovsku zemřel po srážce s náklaďákem řidič osobního auta

Neděle   16. 6. 2024

• Výstava věnovaná svatojánským bylinkám a zvykům v havlíčkobrodském muzeu
• Akrobatické létání, historické letouny, muzika, soutěže i divadlo - to vše nabídne Airshow a dětský den v Chotěboři
• Na křižovatce ulic Brněnská – Okružní naproti supermarketu Tesco v Jihlavě budou v úterý 18. června od 11 hodin vypnuté semafory, dopravu budou řídit soutěžící policisté
• Třebíčská nemocnice hodlá pořídit sstém pro centrální míchání dialyzačního roztoku a inkubátor pro nedonošená miminka
• Z policejního deníku: zloděj poškodil stánek, dovnitř se stejně nedostal; muž házel do oken kamení a poškodil auto

Sobota   15. 6. 2024

• Zabavené chladnomilné šelmy naleznou dočasný azyl v Táboře. Zoo otevřela unikátní záchranné centrum
• Po nárazu do stromu na silnici mezi Kamenicí a Pavlínovem zemřel řidič osobního auta
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: hrací skříňky a přístroje
• Barokní socha svatého Václava stojí v Kotlářské ulici v Třebíči
• Lidé mohou posílat peníze na účet a pomoci tak obětem požáru, který vzplál v domě v Novodvorské ulici v Třebíči
• Táborská zoo odchovala další dvě zubří mláďata. Jména jim opět vybere veřejnost, šťastlivci zubry osobně nakrmí

Pátek   14. 6. 2024

• Třináctiletá samice levharta perského porodila první mládě, samička se má čile k světu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 30 tisíc; řidič pod vlivem drog a bez řidičáku z místa dopravní nehody utekl
• Uplynulo čtyřicet let od úmrtí architekta Bedřicha Rozehnala, projektoval nemocnici v Novém Městě na Moravě. Do zdravotnických staveb vnesl světlo, vzduch
• Volně pobíhající psi na okraji Jihlavy směrem na Pístov ohrožují hnízdící čejky chocholaté
• Speciální kontrola se zaměřila na měření emisí. Při zjištění závady u vozidla omezili technickou způsobilost na dobu třiceti dnů
• Důvěřivá prodavačka z Jihlavska odběhla muži pro vodu, přišla o třicet tisíc. Policisté zloděje z Mostecka dopadli

Čtvrtek   13. 6. 2024

• Eliška Přemyslovna se vrátí do Jemnice, začne slavnost Barchan
• XXI. ročník Mezinárodní veterán rallye historických motocyklů Pacovský okruh se koná u příležitosti 120. výročí založení mezinárodní motocyklové federace FIM
• Domácí hospic Bárka zakoupil nový automobil z peněz získaných z benefičních akcí
• Muž nabízel vstupenky i na Mistrovství Evropy ve fotbale. Vstupenky koupené mimo oficiální prodej si raději zkontrolujte, mohly by být falešné!
• Kriminalisté na Jihlavsku dopadli jednapadesátiletého distributora pervitinu
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta a traktoru peníze a naftu; řidič nákladní soupravy poztrácel balíky sena

Středa   12. 6. 2024

• Pelhřimovští policisté zachránili muže, který spadl do koryta řeky, za odvahu obdrželi od krajského ředitele ocenění
• Štursův třešňový sad u Vříště se bude kosit ručně, dobrovolníci se mohou hlásit již nyní
• Pelhřimov se pokloní padlým na západní frontě
• Nemocnice Mostiště otevřela novou ambulanci nutriční péče
• Nové videolaryngoskopy pomáhají v jihlavské nemocnici denně na operačních sálech
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za lékaře, námořníky či lodní inženýry
• Z policejního deníku: zloděj se do stánku nedostal; opilý řidič s pracovním strojem způsobil nehodu, nadýchal 3,51 promile

Úterý   11. 6. 2024

• Tradiční setkání automobilů značky Fiat i dalších historických vozů ve Svratce
• Laky Mari pokřtí v Třebíči své autorské EP Zvířecí Triptych
• Zakoupením nocleženek lze pomoci lidem bez domova strávit noc v teple a bezpečí
• Konference Spor o smysl dějin husitství ve dvacátém století v krajské knihovně v Havlíčkově Brodě
• Streetworkeři v jihlavských ulicích se snaží získat důvěru u mladých lidí a nabídnout jim pomoc
• Devatenáctiletý recidivista z Jindřichohradecka distribuoval v Jihlavě drogy dál, skončil v policejní cele
• Pohřešovaný senior byl nalezen mrtvý
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl alkohol a tabákové výrobky; hledaný muž putoval do vězení

Pondělí   10. 6. 2024

• Běh Chýnovská desítka na Táborsku již tuto sobotu
• V panelovém domě v Třebíči hořel byt, hasiči evakuovali jednadvacet osob, škoda je osm milionů
• Zábrany u Jarošovského Kacíře na Třebíčsku ochrání obojživelníky
• Kraj Vysočina má spolu s Prahou nejnižší nezaměstnanost v ČR. Nadcházející léto přeje rekvalifikacím, ale studenti raději užívají prázdniny
• Z policejního deníku: vloupání do karavanu; nález dělostřeleckého granátu z druhé světové války; opilý cyklista boural

Neděle   9. 6. 2024

• Hraná povídka Já, legenda zavede diváky do časů, kdy do Pelhřimova vstoupil krutý pán Karel z Říčan
• Stádečko nyal nížinných v jihlavské zoo se rozrostlo o malou samičku
• Olejomalby Magdaleny Křenkové Florianové vystavené na nádvoří hradu Roštejna vytvářejí inspirativní zážitek
• Klienti nízkoprahového centra v Jihlavě pomohou s úklidem města, za stravenku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl elektrokolo za padesát tisíc; auto se samo rozjelo a narazilo do rohu domu

Sobota   8. 6. 2024