Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 10.5 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Auto v Pelhřimově vjelo do hlavního vchodu prodejny
Do vestibulu prodejny Penny v Nádražní ulici v Pelhřimově vjelo v pátek 10. května okolo půl třetí hodiny odpoledne osobní auto. Nikdo neutrpěl zranění.
"Řidič osobního auta narazil při couvání do hlavního vchodu prodejny. Nehoda se obešla bez zranění", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková.

Doplnila, že dechová zkouška u řidiče byla negativní.

Pelhřimovští hasiči místo události ohraničili páskou.

Dále pak zabezpečili havarované vozidlo proti požáru a proti úniku provozních kapalin.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Jihlavský tunel bude prakticky celý víkend pro veškerou dopravu uzavřen
Jihlavský tunel na silnici I/38 bude v sobotu 11 května od osmi hodin ráno do neděle 12. května do čtrnácti hodin pro veškerou dopravu uzavřen. Důvodem je jeho pravidelná revize a údržba. Motoristy čekají označené objížďky Jihlavou.
Přechodná úpravu provozu bude platit v úseku od mimoúrovňové křižovatky silnice I/38 se silnicí II/523 v ulici Jiráskova až po mimoúrovňovou křižovatku silnice I/38 se silnicí II/602 v ulicích Pelhřimovská a/Žižkova.

Ve směru na Znojmo bude trasa objížďky vedena ze silnice I/38 na ulici Vrchlického, U Cvičiště, Žižkova (silnice II/602) a zpět na I/38.

Ve směru k D1 a na Havlíčkův Brod povede objízdná trasa ze silnice I/38 na ulici Žižkova (II/602) a dále po ulicích U Cvičiště, Hamerníkova, na ulici Jiráskova (II/523) a zpět na I/38.

V průběhu soboty a neděle proběhne čištění vnitřního prostoru tunelu a následně kontrola jeho stavebně-technologických částí. Revizí projdou rozvodny nízkého napětí, kabelové rozvody, zdroje nepřerušované dodávky elektrické energie, uzemňovací soustava, řídící, dopravní, kamerový a požární systém. Kontrola se zaměří i na elektronické zabezpečení tunelu, jeho osvětlení nebo také SOS hlásky.

Jednotubusový Jihlavský tunel měří více než 300 metrů, do provozu byl uveden v roce 2004 a každý den jim projede podle posledního sčítání dopravy přes 13 tisíc aut. Jeho poslední revize proběhla loni v listopadu a nebyly při ní shledány žádné významné závady bránící provozu.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Kraj Vysočina podpoří výkup cenných mokřadů Na Skřivánku, jejímž novým obyvatelem je také dudek chocholatý
V okolí bývalé zemědělské usedlosti Na Skřivánku severozápadně od Jihlavy roste na podmáčených a rašelinných loukách řada zvláště chráněných rostlin a žije mnoho ohrožených živočichů. Toto rozsáhlé území o výměře osmi hektarů doposud stálo mimo větší pozornost ochránců přírody. Novým obyvatelem této cenné přírodní lokality se stal v dubnu silně ohrožený dudek chocholatý, kterého zde vypustili pracovníci Záchranné stanice Pavlov u Ledče nad Sázavou.
"Vzácnému přírodnímu celku chybí adekvátní péče, postupně zarůstá náletovými dřevinami a hrozí jeho zánik. Kraj Vysočina proto poprvé v historii podpoří odkup podobné lokality, která má potenciál se zařadit mezi další významné rašeliništní plochy v regionu, jejichž ochrana patří mezi krajské priority", informoval krajský radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Pavel Hájek.

O lokalitu, stejně jako o většinu cenných mokřadů v okolí, se bude starat Český svaz ochránců přírody ve spolupráci se členy Pozemkového spolku Gallinago při pobočce České společnosti ornitologické na Vysočině. Český svaz ochránců přírody na odkup lokality Na Skřivánku uspořádal celonárodní veřejnou sbírku, ve které pro nákup pozemků potřebuje shromáždit 3,5 milionu korun. Kraj Vysočina na tento účel daruje 1,3 milionů korun. Plánovaný výkup může prostřednictvím daru podpořit kdokoliv až do konce května, informace o veřejné sbírce jsou k dispozici na: https://skrivanek.mistoproprirodu.cz/
Finanční prostředky z průběžné celorepublikové kampaně:
www.mistoproprirodu.cz/
mohou být využity také na nákup dalších přírodně cenných pozemků, například v přírodní rezervaci Rašeliniště Kaliště u Jihlávky a jejím okolí.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Nezaměstnanost na Vysočině klesla na 2,8 procenta a dohnala Prahu. Maminky si zaslouží lepší pracovní uplatnění
Celkový počet uchazečů o zaměstnání evidovaných na Vysočině letos v dubnu klesl o celkem 799 lidí na 10 113. Počet hlášených volných pracovních míst vzrostl na 8 269 a podíl nezaměstnaných klesl o 0,3 procentního bodu na 2,8 %. Vysočina je tak krajem s nejnižším podílem nezaměstnaných osob v Česku a dohnala v tomto kritériu dlouhodobě vedoucí Prahu. Webové stránky https://www.mpsv.cz/web/cz/j… nabízí stovky rekvalifikací a kurzů dostupných pro každého, včetně matek na rodičovské dovolené, kterým může další vzdělávání výrazně pomoci s návratem na pracovní trh.
K 30. dubnu evidoval Úřad práce v Jihlavě celkem 10 113 uchazečů o zaměstnání. Jejich počet byl o 799 lidí nižší než na konci předchozího měsíce, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je vyšší o 645 lidí.

„Zaměstnanost v našem kraji Vysočina pokračuje v pozitivním trendu poklesu nezaměstnanosti po vrcholu v zimních měsících. Všechny okresy našeho kraje jsou na tom v tomto ohledu lépe, než činí celorepublikový průměr. Pokles nezaměstnanosti je dán pokračujícím nástupem sezónních prací zejména v zemědělství a ve stavebnictví a tím, že lidé opět zahájili živosti přerušené na zimu. Daří se nám také neustále zvyšovat počet uchazečů o zaměstnání, pro které dokáže Úřad práce najít nové pracovní místo,“ pochvaluje si ředitelka Krajské pobočky Úřadu práce v Jihlavě Lenka Nováková. A připomíná, že druhou květnovou neděli se již tradičně slaví Svátek matek, tedy den, kdy vzdáváme hold maminkám a mateřství vůbec.

„Ze strany žen se nejedná v rámci mateřství o lehký úkol, protože po ukončení rodičovské dovolené musí skloubit péči o rodinu s pracovními povinnostmi. Sama to znám, mám dvě malé děti. Proto je důležité, aby matky s malými dětmi měly přístup k podpoře a možnostem, které jim v nemalém rozsahu a se svými relevantními programy a službami nabízí i Úřad práce. Například v rámci Národních individuálních projektů při zařazení do projektů Nová etapa nebo Záruky pro mladé, které spolufinancuje Evropská unie, mohou být tyto ženy zařazeny do odpovídající rekvalifikace nebo do řady různých poradenství, popřípadě mohou být umístěny na vhodné dotované společensky účelné pracovní místo. Úřad práce se také snaží maminkám usnadňovat vstup a udržení se na trhu práce v případě, že se nemohou nechat z různých důvodů zaměstnat na plný pracovní úvazek,“, říká ředitelka Lenka Nováková. Úřad práce samozřejmě poskytuje rodičovský příspěvek pro matky s malými dětmi, kdy dávka je vyplácena až do 3 let věku dítěte nebo do vyčerpání celkové částky 350 000 Kč. Ředitelka Nováková přitom upozorňuje, že výše uvedený výčet je jen část celého portfolia služeb, které Úřad práce maminkám nabízí.

V průběhu dubna bylo jako nezaměstnaní nově zaevidováno 1 365 osob. Ve srovnání s minulým měsícem to bylo o 51 osob více a v porovnání se stejným obdobím předchozího roku o 140 osob více.

Z evidence bylo během sledovaného měsíce vyřazeno celkem 2 164 uchazečů (ukončená evidence, vyřazení uchazeči). Bylo to o 174 osob více než v předchozím měsíci a o 51 osob méně než ve stejném měsíci minulého roku. Do zaměstnání z nich ve sledovaném měsíci nastoupilo 1 904, tj. o 125 osob více než v předchozím měsíci a o 46 osob více než ve stejném měsíci minulého roku, 1 644 uchazečů o zaměstnání bylo umístěno prostřednictvím úřadu práce, tj. o 119 více než v předchozím měsíci a o 975 více než ve stejném období minulého roku, 51 uchazečů bylo vyřazeno bez umístění.

Všechny okresy Vysočiny lepší než celorepublikový průměr

Nezaměstnanost se v dubnu snížila ve všech okresech našeho kraje, z toho nejvíce v okrese Třebíč, kde se propadla o 0,4 %, dále v okrese Žďár nad Sázavou, kde se snížila o 0,3 %, potom v okrese Jihlava, kde klesla o 0,2 %, a konečně v okresech Havlíčkův Brod a Pelhřimov, kde shodně klesla o 0,1 %.

Podíl nezaměstnaných vyšší nebo stejný jako republikový průměr nevykázal v našem kraji ani jeden okres. Naopak nejnižší podíl nezaměstnaných byl zaznamenán v okrese Pelhřimov (2,0 %).

Podíl nezaměstnaných osob, tj. počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15 - 64 let k obyvatelstvu stejného věku, k 30. 4. 2024 klesl o 0,3 % na 2,8 %. Zároveň podíl nezaměstnaných žen se proti minulému měsíci snížil o 0,1 % na 3,1 %, podíl nezaměstnaných mužů se zmenšil o 0,3 % na hodnotu 2,6 %.

Ke konci dubna bylo evidováno na ÚP ČR, Krajské pobočce v Jihlavě, 5 374 žen. Jejich podíl na celkovém počtu uchazečů činil 53,1 %. V evidenci bylo také 1 590 osob se zdravotním postižením, což představovalo 15,7 % z celkového počtu nezaměstnaných.

Ke konci tohoto měsíce bylo evidováno 543 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých, jejich počet se ve srovnání s předchozím měsícem snížil o 16 osob; ve srovnání s dubnem 2023 bylo na Krajské pobočce úřadu práce v Jihlavě evidováno o 15 absolventů škol více. Na celkové nezaměstnanosti se podíleli 5,4 %.

Podporu v nezaměstnanosti pobíralo 3 668 uchazečů o zaměstnání, tj. 36,3 % všech uchazečů vedených v evidenci.

Podíl nezaměstnaných osob, tj. počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15 - 64 let k obyvatelstvu stejného věku, k 30. 04. 2024 klesl o 0,3 % na hodnotu 2,8 %.

Kraj Vysočina evidoval k 30. 04. 2024 celkem 8 269 volných pracovních míst. Jejich počet byl o 148 vyšší než v předchozím měsíci a o 268 nižší než ve stejném měsíci minulého roku. Na jedno volné pracovní místo připadala v průměru 1,2 uchazeče, v okresech nejvíce ve Žďáru nad Sázavou (2,8) a naopak nejméně v okrese Pelhřimov (0,5). Z celkového počtu nahlášených volných míst bylo 463 vhodných pro osoby se zdravotním postižením (OZP), na jedno volné pracovní místo připadaly 3,4 OZP. Volných pracovních míst pro absolventy a mladistvé bylo registrováno 2 525, na jedno volné místo připadaly 0,2 uchazeče této kategorie. Z celkového počtu 8 269 volných pracovních míst bylo 2 743 míst bez příznaku „pro cizince“. Na dalších 5 526 pozic pak mohli zaměstnavatelé přijímat také pracovníky ze zahraničí.

V měsíci dubnu 2024 kopírovala situace v oblasti aktivní politiky zaměstnanosti trend z minulého měsíce, tedy uzavíraly se především dohody financované z operačního programu zaměstnanost plus.

Pokud se zaměříme na dohody financované čistě s národních zdrojů, byly podány žádosti na společensky účelná pracovní místa zřízená za účelem samostatně výdělečné činnosti. Jedna žádost byla během měsíce uzavřena v oboru „chov zvířat a jejich výcvik (s výjimkou živočišné výroby) – střihačka psů“. Dále byla uzavřena dohoda na společensky účelné pracovní místo na pracovní pozici „pomocní pracovníci v zahradnictví“. Došlo k několika uznáním zaměstnavatelů za zaměstnavatele na chráněném trhu práce, a to na dobu tří let i neurčitou.

Společensky účelná pracovní místa byla uzavírána napříč projekty, které jsou spolufinancované Evropskou unií. V projektu Záruky pro mladé (určené pro lidi do 30 let) byli uchazeči o zaměstnání umisťováni na pracovní pozice „stavební montéři (kromě montérů suchých staveb)“, „pomocní pracovníci v zahradnictví“, „uklízeči veřejných prostranství“ nebo „strojírenští technici projektanti, konstruktéři“. V projektu Nová etapa (pro lidi ve věku 30-54 let) byli uchazeči o zaměstnání umisťováni na pracovní místa „řidiči os. a malých dodávkových automobilů (kromě taxi a ř. ZDS)“, „uklízeči a pomocníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních“, „ostatní pracovníci péče o děti v mimoškolských zařízeních“ a „číšníci a servírky“. Díky projektu Věk není překážkou (pro lidi nad 55 let) se podařilo vytvořit pracovní místa na pozicích „pracovníci pro ruční mytí vozidel a pomocní pracovníci autoservisu“, „pomocní pracovníci v rostlinné výrobě“, „ostatní uklízeči a pomocníci“, „úředníci v oblasti správy školství, kultury a zdravotnictví“ nebo „zahradníci a pěstitelé“. A neposlední řadě díky OZP projektu, který je určený pro zdravotně postižené, nastoupili uchazeči na pracovní pozice „realitní makléři“, „číšníci a servírky“, „uklízeči veřejných prostranství“ nebo „montážní dělníci ostatních výrobků“.

Celostátní informace o vývoji nezaměstnanosti jsou zveřejněny na:
https://www.mpsv.cz/web/cz/m…
Martin BUŠOZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: motorkáři bourali; za volantem pod vlivem alkoholu i drog
Ve čtvrtek 9. května po sedmé hodině ráno vyjížděli policisté k dopravní nehodě u obce Lavičky na Žďársku. Senior jedoucí s osobním vozem Hyundai sjížděl z dálnice D1 a chtěl pokračovat ve směru k obci Stránecká Zhoř, přičemž vjel do křižovatky ve chvíli, kdy po hlavní silnici směrem na Velké Meziříčí jela řidička s osobním autem Škoda, a došlo ke střetu. Vozidla po střetu skončila mimo silnici. Při nehodě utrpěli zranění oba řidiči. Policisté provedenými dechovými zkouškami přítomnost alkoholu u obou řidičů vyloučili. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě za více než 260 tisíc korun. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová. (Foto)
Motorkář utrpěl při nehodě těžké zranění
Policisté přijali ve čtvrtek 9. května krátce po čtrnácté hodině oznámení o dopravní nehodě, která se stala na Třebíčsku v obci Hartvíkovice v prostoru čtyřramenné křižovatky. K dopravní nehodě došlo poté, co řidič s dodávkou projížděl po vedlejší silnici. "Z dosud nezjištěných příčin řidič vozidla nerespektoval dopravní značku „dej přednost v jízdě" a nedal přednost v jízdě řidiči motocyklu, který jel po hlavní silnici ve směru jízdy od centra obce Hartvíkovice směrem k obci Třesov. Následně došlo ke střetu vozidla s motocyklem. Při dopravní nehodě došlo k těžkému zranění motocyklisty, který byl přepraven do zdravotnického zařízení", uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková. Policisté provedli u dodávkového vozidla na místě nehody dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl negativní. U řidiče motocyklu nebyla z důvodu jeho zranění provedena dechová zkouška, cestou integrovaného operačního střediska byl zajištěn ve zdravotnickém zařízení odběr krve. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda na vozidle a motocyklu v celkové výši 50 000 korun. Dopravní nehodu si na místě převzali k dalšímu prověřování kriminalisté služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Třebíč. Další okolnosti dopravní nehody, stejně jako míra zavinění, jsou předmětem policejního prověřování.

Sedmnáctiletý motorkář havaroval
Ve čtvrtek 9. května krátce po druhé hodině odpoledne přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala u Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. "Sedmnáctiletý řidič jedoucí směrem na obec Hněvkovice s motocyklem Yamaha nepřizpůsobil rychlost vzniklé dopravní situaci před ním, kdy se chtěl vyhnout stojícímu vozidlu, začal brzdit a přejel do protisměru, kde havaroval. Při dopravní nehodě utrpěl motorkář zranění a záchranáři jej převezli do havlíčkobrodské nemocnice k ošetření", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté provedenou dechovou zkouškou přítomnost alkoholu u řidiče vyloučili. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě na motocyklu ve výši dvacet tisíc korun. Nehoda byla s řidičem vyřešena uložením pokuty v příkazním řízení.

Řidič motocyklu se lehce zranil
Policisté přijali 8 května patnáct minut před osmnáctou hodinou oznámení o dopravní nehodě motorkáře, která se stala na silnici II/351 u obce Rybné na Jihlavsku. "Řidič s motocyklem projížděl po silnici ve směru jízdy od obce Rybné směrem k obci Věžnice. Při průjezdu levotočivou zatáčkou nepřizpůsobil rychlost jízdy stavu vozovky a svým schopnostem a uvedl motocykl do smyku. Poté motocyklista spadl s motocyklem na silnici a následně havaroval vpravo mimo komunikaci do přilehlého příkopu. Při havárii utrpěl lehké zranění a byl na místě ošetřen osádkou zdravotnické záchranné služby a následně byl převezen k dalšímu vyšetření do jihlavské nemocnice. Ke zranění jiných osob nedošlo", uvedla Dana Čírtková. Dechová zkouška byla s negativním výsledkem a policisté ji provedli na místě nehody. Při dopravní nehodě došlo ke hmotné škodě na motocyklu a příslušenství motocyklisty, která byla odhadnuta na 40 000 korun. Dopravní nehodu vyřešili policisté na místě uložením pokuty v příkazním řízení.

Policisté uložili řidiči kauci
Policisté v Třebíči zastavili k provedení silniční kontroly řidiče osobního vozidla Škoda Octavia, který projížděl po silnici ve směru z ulice Míčová na ulici Dukovanská. Jako řidič motorového vozidla byl policisty vyzván, aby se podrobil vyšetření ke zjištění, zda není během jízdy ovlivněn alkoholem, kterému se podrobil. Dechová zkouška byla negativní. Následně ho policisté vyzvali, aby se podrobil vyšetření, ke zjištění, zda není během jízdy ovlivněn jinou návykovou látkou. "Test vykázal pozitivitu na návykové látky, proto se poté třiadvacetiletý řidič podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu. Policisté řidiči - cizinci - zakázali další jízdu a přestupek zadokumentovali. Jelikož lze za tento přestupek uložit zákaz činnosti a bylo dáno důvodné podezření, že se bude řidič vyhýbat správnímu řízení o přestupku, policisté přistoupili k uložení kauce ve výši 3 500 korun", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková.

Usedl za volant v době zákazu řízení
Ve čtvrtek 9. května kolem desáté hodiny dopoledne zastavili policisté na Masarykově náměstí v Pelhřimově osobní auto Škoda Octavia. "Zjistili, že vozidlo řídí osmačtyřicetiletý muž, který má od konce listopadu roku 2022 na základě rozhodnutí městského úřadu uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to na dobu 24 měsíců. Policisté řidiči zakázali další jízdu", uveela M. Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí.

U mladého řidiče byla pozitivní dechová zkouška i test na drogy
Ve čtvrtek 9. května po desáté hodině večer zastavili policisté v ulici Hraškova ve Žďáře nad Sázavou osobní auto Ford. "Zjistili, že řidičem je osmnáctiletý muž, u kterého provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 2,25 promile alkoholu. Opakované dechové zkoušky přítomnost alkoholu potvrdily. Dále byl vyzván k provedení testu na zjištění přítomnosti omamných a psychotropních látek, který vykázal pozitivní hodnotu na marihuanu a amfetamin. Muž se následně podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu v nemocničním zařízení. Policisté muži další jízdu zakázali a zadrželi mu řidičský průkaz", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Případ prověřují.
"Apelujeme nejen na mladé řidiče, aby nezapomínali na to, že alkohol a drogy za volant nepatří. Nezkušení mladí řidiči, navíc v kombinaci s návykovými látkami se stávají nebezpeční sami sobě, svým spolujezdcům, ale i ostatním účastníkům silničního provozu", doplnila mluvčí.

Za volantem pod vlivem alkoholu
Policisté zastavili ve čtvrtek 9. května kolem půl třetí odpoledne kontrolovali řidiče osobního auta VW Passat v ulici Na Posvátné v Telči na Jihlavsku. "Vyzvali řidiče, aby předložil doklady potřebné k provozu a řízení vozidla. Poté řidiče vyzvali k provedení dechové zkoušky. Výsledek dechové zkoušky byl pozitivní - s naměřenou hodnotou 1,25 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měla také opakovaná dechová zkouška s naměřenou hodnotou 1,28 promile alkoholu v dechu. Čtyřiačtyřicetiletý řidič osobního vozidla nepožadoval lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu a požití alkoholu před jízdou doznal", informovala mluvčí policistů Dana Čírtková. Policisté úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   23. 6. 2024

• Do jihlavské zoo s vysvědčením s jedničkou za jednu korunu, chybět nebude oblíbené komentované krmení
• Z policejního deníku: auto v příkopu shořelo, řidič utrpěl lehké zranění

Sobota   22. 6. 2024

• Pane. Kupte si rakvičku!
• Festival Vesuv plný muziky a piv od malých pivovarů pomůže Vojtovi, Františkovi nebo malé Agátce získat hiporehabilitaci na celý rok
• E-shop Dopravního podniku města Jihlavy umožňuje cestujícím správu a dobíjení jihlavské karty
• Výstava fotografií divokých zvířat i vzácných rostlin Barky Hrušky v jihlavském muzeu
• Na Vysočině při bouřce padaly stromy, nejvíce práce měli hasiči na Třebíčsku

Pátek   21. 6. 2024

• DOKem letos proplulo 306 třídních lodí
• Tragická nehoda na Jihlavsku. Zemřel řidič osobního auta
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; malého chlapce policisté nalezli a předali matce
• Muž a žena z Třeště vyráběli a prodávali pervitin, skončili s pouty na rukou

Čtvrtek   20. 6. 2024

• Pouť ke kostelíku svatého Jana Křtitele s jihlavskými havířky
• Pobyt na přírodní terase pacientům v novoměstské nemocnici svědčí. Často ani nechtějí domů
• Vzpomínka na betlémáře, malíře a kapelníka Josefa Lišku v jeho rodné Třešti
• Výměnu řidičských průkazů urychlí bankovní identita, jen na Vysočině si je musí do konce roku vyměnit patnáct tisíc lidí
• Svatojánská noc na Michalově statku
• Krajské volby budou 20. - 21. září, kandidátní listiny do zastupitelstev lze podávat do 16. července
• Na silnici I/37 mezi obcemi Rousměrov a Laštovičky zemřel při nehodě řidič osobního auta
• Policisté na dálnici D1 kontrolovali zaparkovaná nákladní auta, zadokumentovali čtyřiatřicet přestupků
• Bratry, kteří mají na Žďársku na svědomí vloupání a krádeže, policisté dopadli
• Z policejního deníku: vandal posprejoval lokomotivu; zloděj v obchodě byl dopaden; žena nadýchala téměř 3,5 promile

Středa   19. 6. 2024

• Zraněný muž, který ležel na hradebním parkánu v Jihlavě, nadýchal přes čtyři promile
• Do Příseky na Jihlavsku se sjedou multikáry, pokusí se překonat loňský rekord
• Havlíčkobrodští zastupitelé udělí čestné občanství města hokejové legendě Jiřímu Holíkovi, navečer čeká fanoušky program na náměstí
• Vodní ráj v Jihlavě zahájí letní sezonu v sobotu 22. června, důvodem zpoždění je výstavba krytého plaveckého bazénu. Lidé se opět mohou těšit na Beachvolejbalové a sportovní léto
• Táborská zoo oslaví deváté narozeniny ve velkém stylu, návštěvníky čeká v sobotu nabitý program
• Výstava Otisky Staré Říše, Zdeněk Řezníček a jeho přátelství s Josefem Florianem a Bohuslavem Reynkem v zámeckých konírnách v Třebíči
• Na porodnici otevřeli rodinný pooperační pokoj, s miminkem tam může pobývat i tatínek
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ze stavební buňky nářadí za 150 tisíc; zloděj ukradl z garáže elektrokolo

Úterý   18. 6. 2024

• Mezi obcemi Kámen a Obrataň uhořel po nehodě v autě jeden člověk, silnice byla neprůjezdná v obou směrech téměř celou noc
• Vysočina má nejvíce zeleně na zastavěné ploše, nejvíce sociálních služeb; ovšem nejméně studentů vysokých škol či nejméně lékáren
• V Pelhřimově zavzpomínají na slavného rodáka Oldřicha Lipského u příležitosti jeho stého výročí narození
• Most v Poušově v Třebíči již slouží veřrejné dopravě, původní Bailey bridge připomíná jeho fragment
• Šachta svatého Jiří pod Šacberkem v Jihlavě bude zabezpečena a zpřístupněna veřejnosti
• Myslivecký zákon, který podpoří týrání zvířat a nutí myslivce zabíjet více zvěře, musí poslanci odmítnout
• V Chotěboři a Rudíkově přibudou nové zubní ordinace
• Z policejního deníku: žena poškodila auto, policisté ji dopadli
• Léto a čas dovolených láká lupiče, policie nabádá k zabezpečení domovů, poradí i Evropský den proti vloupání

Pondělí   17. 6. 2024

• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova byl nalezen v dodávce mrtvý řidič, zřejmě zkolaboval
• Vražedné šílenství na Slovensku by měla řešit EU. Medvěd hnědý je celoevropsky chráněný a není možné ho bezdůvodně střílet
• Cyklistické odpoledne v Jihlavě se zaměří na prevenci. Dopravní nehody cyklistů bez ochranné přilby končí většinou vážným zraněním
• Celníci na Vysočině zastavili polský náklaďák, který převážel na sedm tun nezdaněného tabáku
• Z policejního deníku: v jihlavském bazénu se topily dvě malé děti, jedno odvezla záchranka do nemocnice
• Na silnici I/19 na obchvatu obce Kámen na Pelhřimovsku zemřel po srážce s náklaďákem řidič osobního auta

Neděle   16. 6. 2024

• Výstava věnovaná svatojánským bylinkám a zvykům v havlíčkobrodském muzeu
• Akrobatické létání, historické letouny, muzika, soutěže i divadlo - to vše nabídne Airshow a dětský den v Chotěboři
• Na křižovatce ulic Brněnská – Okružní naproti supermarketu Tesco v Jihlavě budou v úterý 18. června od 11 hodin vypnuté semafory, dopravu budou řídit soutěžící policisté
• Třebíčská nemocnice hodlá pořídit sstém pro centrální míchání dialyzačního roztoku a inkubátor pro nedonošená miminka
• Z policejního deníku: zloděj poškodil stánek, dovnitř se stejně nedostal; muž házel do oken kamení a poškodil auto

Sobota   15. 6. 2024

• Zabavené chladnomilné šelmy naleznou dočasný azyl v Táboře. Zoo otevřela unikátní záchranné centrum
• Po nárazu do stromu na silnici mezi Kamenicí a Pavlínovem zemřel řidič osobního auta
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: hrací skříňky a přístroje
• Barokní socha svatého Václava stojí v Kotlářské ulici v Třebíči
• Lidé mohou posílat peníze na účet a pomoci tak obětem požáru, který vzplál v domě v Novodvorské ulici v Třebíči
• Táborská zoo odchovala další dvě zubří mláďata. Jména jim opět vybere veřejnost, šťastlivci zubry osobně nakrmí

Pátek   14. 6. 2024

• Třináctiletá samice levharta perského porodila první mládě, samička se má čile k světu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 30 tisíc; řidič pod vlivem drog a bez řidičáku z místa dopravní nehody utekl
• Uplynulo čtyřicet let od úmrtí architekta Bedřicha Rozehnala, projektoval nemocnici v Novém Městě na Moravě. Do zdravotnických staveb vnesl světlo, vzduch
• Volně pobíhající psi na okraji Jihlavy směrem na Pístov ohrožují hnízdící čejky chocholaté
• Speciální kontrola se zaměřila na měření emisí. Při zjištění závady u vozidla omezili technickou způsobilost na dobu třiceti dnů
• Důvěřivá prodavačka z Jihlavska odběhla muži pro vodu, přišla o třicet tisíc. Policisté zloděje z Mostecka dopadli

Čtvrtek   13. 6. 2024

• Eliška Přemyslovna se vrátí do Jemnice, začne slavnost Barchan
• XXI. ročník Mezinárodní veterán rallye historických motocyklů Pacovský okruh se koná u příležitosti 120. výročí založení mezinárodní motocyklové federace FIM
• Domácí hospic Bárka zakoupil nový automobil z peněz získaných z benefičních akcí
• Muž nabízel vstupenky i na Mistrovství Evropy ve fotbale. Vstupenky koupené mimo oficiální prodej si raději zkontrolujte, mohly by být falešné!
• Kriminalisté na Jihlavsku dopadli jednapadesátiletého distributora pervitinu
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta a traktoru peníze a naftu; řidič nákladní soupravy poztrácel balíky sena

Středa   12. 6. 2024

• Pelhřimovští policisté zachránili muže, který spadl do koryta řeky, za odvahu obdrželi od krajského ředitele ocenění
• Štursův třešňový sad u Vříště se bude kosit ručně, dobrovolníci se mohou hlásit již nyní
• Pelhřimov se pokloní padlým na západní frontě
• Nemocnice Mostiště otevřela novou ambulanci nutriční péče
• Nové videolaryngoskopy pomáhají v jihlavské nemocnici denně na operačních sálech
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za lékaře, námořníky či lodní inženýry
• Z policejního deníku: zloděj se do stánku nedostal; opilý řidič s pracovním strojem způsobil nehodu, nadýchal 3,51 promile

Úterý   11. 6. 2024

• Tradiční setkání automobilů značky Fiat i dalších historických vozů ve Svratce
• Laky Mari pokřtí v Třebíči své autorské EP Zvířecí Triptych
• Zakoupením nocleženek lze pomoci lidem bez domova strávit noc v teple a bezpečí
• Konference Spor o smysl dějin husitství ve dvacátém století v krajské knihovně v Havlíčkově Brodě
• Streetworkeři v jihlavských ulicích se snaží získat důvěru u mladých lidí a nabídnout jim pomoc
• Devatenáctiletý recidivista z Jindřichohradecka distribuoval v Jihlavě drogy dál, skončil v policejní cele
• Pohřešovaný senior byl nalezen mrtvý
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl alkohol a tabákové výrobky; hledaný muž putoval do vězení

Pondělí   10. 6. 2024

• Běh Chýnovská desítka na Táborsku již tuto sobotu
• V panelovém domě v Třebíči hořel byt, hasiči evakuovali jednadvacet osob, škoda je osm milionů
• Zábrany u Jarošovského Kacíře na Třebíčsku ochrání obojživelníky
• Kraj Vysočina má spolu s Prahou nejnižší nezaměstnanost v ČR. Nadcházející léto přeje rekvalifikacím, ale studenti raději užívají prázdniny
• Z policejního deníku: vloupání do karavanu; nález dělostřeleckého granátu z druhé světové války; opilý cyklista boural

Neděle   9. 6. 2024

• Hraná povídka Já, legenda zavede diváky do časů, kdy do Pelhřimova vstoupil krutý pán Karel z Říčan
• Stádečko nyal nížinných v jihlavské zoo se rozrostlo o malou samičku
• Olejomalby Magdaleny Křenkové Florianové vystavené na nádvoří hradu Roštejna vytvářejí inspirativní zážitek
• Klienti nízkoprahového centra v Jihlavě pomohou s úklidem města, za stravenku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl elektrokolo za padesát tisíc; auto se samo rozjelo a narazilo do rohu domu

Sobota   8. 6. 2024