Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 11.5 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Slavnostní otevření Stříbrného domu v Jihlavě doplní po celý víkend kulturní i vzdělávací program
Otevření opraveného Stříbrného domu na Masarykově náměstí 21 v Jihlavě ve dnech 17. - 19. května doplní akce je pro veřejnost, která se zajímá o památky a historii města, architekturu, umění a film. Dům bude možné navštívit s těmi, kteří se jeho poznáním a obnovou zabývali, ale také s výtvarníky a filmaři, kteří dům oživí svými nápady.
Mezi hosty budou i stavební historikové a archeologové, architekt obnovy, restaurátoři, malíři, sochař nebo kamnář, kteří představí svou práci a to nejen na domě č. 21. Pro děti budou připraveny tvůrčí dílny – architektonická a filmová. V průběhu dne mohou návštěvníci moci sledovat instalaci časosběrných videí a fotografií z obnovy domu. Součástí programu obou víkendových dnů budou prohlídky domu s průvodci, či do zajímavých historických domů v blízkém okolí.

První den, tedy pátek 17. května, začne odpoledním workshopem v CDF, který povede fotograf Pavel Piňos. Účastníci se naučí z obyčejných plechových krabiček vytvářet fotoaparáty typu Camera Obscura. Večer v hudebním sále pak proběhne projekce filmu „Bergen - Město na západ od rozumu“ s úvodem od Stine Tveten, ředitelky Západonorského filmového centra v Bergenu, který je hlavním partnerem projektu obnovy domu. Večer zakončí koncert kapely Zrní.

Sobotní program bude plný prohlídek, přednášek a workshopů. Veřejnost bude mít možnost prohlédnout si různé části domu a poslechnout si komentované prohlídky. Specializované přednášky z úst architektů, stavebního historika, archeologa ale i stavebního dozoru nebo památkáře se budou věnovat historii i obnově Stříbrného domu. Děti i dospělí se mohou zapojit do různých tvůrčích workshopů a her, jako je například vytváření modelů domů a animace.

Nedělní program opět nabídne prohlídky a přednášky, tentokrát zaměřené na detaily domu, jako jsou zdejší renomovaná kachlová kamna nebo výmalba sálů. JAM připraví tvůrčí aktivity pro děti i dospělé, a celý den bude opět završen koncertem – na didgeridoo v čajovně zahraje Ondřej Smeykal.

Celý víkend tak nabídne širokou škálu zážitků a možností pro všechny, kteří mají zájem o historii, kulturu a umění. Otevření Stříbrného domu se tak stane nejen slavnostní událostí, ale také příležitostí k objevování bohatého kulturního dědictví Jihlavy. Podrobný program pro veřejnost na: https://www.dojihlavy.cz/- red -Zpět nahoru na obsah...

Publikace Hrad Štamberk u Telče bude pokřtěna a představena zájemcům
Křest knihy Hrad Štamberk u Telče se uskuteční v úterý 14. května v 17 hodin v sále Lannerova domu v Hradecké ulici 6 v Telči. Pozůstatky gotického panského sídla, které bylo zbudováno v druhé polovině 13. století Jaroslavem ze Šternberka. Hrad obehnaný dvojitým příkopem nebyl již od první poloviny 15. století obýván, neboť byl v průběhu husitských válek zničen a postupně chátral. Dodnes se z památkově chráněného objektu dochovaly relikty obvodových zdí paláce a terénní nerovnosti. V okolí zříceniny středověkého hradu jsou vyvinuty četné projevy mrazového zvětrávání žuly včetně kamenných moří a rozsáhlého balvanového proudu, jenž zasahuje až na okraj obce Lhotka.
Hrad Štamberk u Telče patří k význačným památkám na Vysočině a k důležitým součástem odkazu minulosti, jehož význam přesahuje hranice regionu. Jedná se o objekt, který umožňuje studovat hmotnou kulturu středověké doby, tehdejší stavební technologie a zvyklosti, včetně porozumění materiálům a způsobům nakládání s nimi. Podnětem ke vzniku publikace byla snaha obce Řásná a Mikroregionu Telčsko zatraktivnit a zabezpečit zříceninu hradu. Nutným předpokladem stavebních prací byl záchranný archeologický výzkum, který navázal na starší výzkum Josefa Bláhy z 60. let.

„Kniha je výsledkem spolupráce přímých účastníků starých i nových výzkumů a rekonstrukce hradu. Jednalo se o spolupráci odborníků z několika institucí. Obsahově kniha přináší dosud nejrozsáhlejší soubor poznatků o hradu z pohledu různých disciplín. Vlastní realizace publikace pak proběhla za podpory Akademie věd České republiky a Kraje Vysočina,“ sdělil Jakub Novotný, ředitel Centra Telč, Ústavu teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd ČR (ÚTAM AV ČR) a jeden ze spoluautorů.

Kniha podává informace o přírodním prostředí, historii, archeologii, památkové obnově, mýtech i turistických informacích spojených s hradem v krátké době po dokončení rekonstrukce a výzkumů. Odhaluje tak historické souvislosti v jejich různorodosti a podává příklad toho, jak je lze efektivně spojit a využít pro ochranu, zpřístupnění a prezentaci hradu. Publikace je populárně naučná, ale nerezignuje na odbornost.

Přijměte tedy pozvání na křest zajímavé a širší čtenářské obci určené knihy, na jejímž vzniku se podílel autorský kolektiv ve složení: Josef Bláha z Univerzity Palackého v Olomouci; Jaroslav Buzek, Miloš Drdácký, Jakub Novotný a Michaela Ramešová z Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR a dále Stanislav Vohryzek z telčského pracoviště Národního památkového ústavu a David Zimola z Muzea Vysočiny Jihlava.

„Součástí prezentace knihy bude mimo jiné představení autorského kolektivu či krátký dobový film z prvních archeologických průzkumů hradu. Účastníci se také seznámí s historií hradu a se zajímavostmi z archeologických nálezů v jeho lokalitě. Knihu bude možné na místě zakoupit,“ upřesnil dále Novotný.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Místo chleba v ruce kvér
Pekař Jan Svoboda šel do války až na jaře roku 1915 a za zhruba rok byl už v ruském zajetí. Po návratu domů se vrátil ke své profesi a dožil se požehnaného věku. Pojďme se seznámit s jeho osudem.
Jan Josef Svoboda se narodil ve Velkém Meziříčí v domě číslo popisné 138 (Moráňské předměstí), a to dne 5. března 1895, jako syn nádeníka ve Velkém Meziříčí Františka Svobody (narozen 23. července 1862 v Rozích), jenž byl nemanželským synem posluhovačky v nemocnici Marie Svobodové. Matkou Jana a ženou Františka byla Julie (narozena 14. února 1864 ve Velkém Meziříčí), dcera nádeníka z Velkého Meziříčí Jana Málka a jeho ženy Johanny rozené Zadinové. Jan se vyučil pekařem, ale k práci se moc nedostal, přišla válka.

Do války šel na jaře roku 1915, a to se 14. zeměbraneckým pěším plukem. Zapojil se do bitev u Grodek­‑Magierowa, u Lvova, u Bukaczowce­‑Bobrka, na Gnilé Lipě, na Bugu, u Rovna a u Czartoryjska. Do ruského zajetí padl 6. června 1916 u Lucku (Brusilovova ofenzíva). V Taganrogu se přihlásil do československých legií. Přijat byl 16. července 1917 a byl přiřazen k 8. střeleckému pluku „Slezský". Prošel boji u Nikolsku Ussurijského, Nižnyjho Tagilu, Kunguru a při obraně magistrály v úsek Mariinsk – Irkutsk.

Domů se vracel na lodi M. S. Dollar, která z Vladivostoku vyplula 6. června 1920. O patnáct dní později dorazila loď do Vancouveru, kde se transport přemístil do vlaků a odjel směrem na východ do tábora Valcartier. Dne 16. července se legionáři v Halifaxu nalodili na loď Belgic a 26. července loď přistála v německém přístavu Cuxhaven. O čtyři dny později dorazil transport do Olomouce.

Jan Svoboda se po válce vrátil k pekařině. Krátce po návratu, 18. ledna 1921, se v Budišově oženil s Hedvikou Švihálkovou z Rohů (narozená 3. června 1900 v Rozích), dcerou podruha v Rozích Jana Švihálka a jeho ženy Rosalie rozené Rausové ze Zahrádky. V té době bydlel ve Velkém Meziříčí v domě číslo popisné 304. Spolu pak měli dcery Hedviku a Jiřinu.

Svůj život dožil v Brandýse nad Labem na ulici Jiřího Macháčka 1468, kde také 28. prosince 1983 po krátké těžké nemoci ve věku 88 let zemřel. Pohřeb se konal 3. ledna 1984 v Praze na Olšanech.

Zdroj: https://www.velkomeziricsko.…
Petr CHŇOUPEKZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   23. 6. 2024

• Do jihlavské zoo s vysvědčením s jedničkou za jednu korunu, chybět nebude oblíbené komentované krmení
• Z policejního deníku: auto v příkopu shořelo, řidič utrpěl lehké zranění

Sobota   22. 6. 2024

• Pane. Kupte si rakvičku!
• Festival Vesuv plný muziky a piv od malých pivovarů pomůže Vojtovi, Františkovi nebo malé Agátce získat hiporehabilitaci na celý rok
• E-shop Dopravního podniku města Jihlavy umožňuje cestujícím správu a dobíjení jihlavské karty
• Výstava fotografií divokých zvířat i vzácných rostlin Barky Hrušky v jihlavském muzeu
• Na Vysočině při bouřce padaly stromy, nejvíce práce měli hasiči na Třebíčsku

Pátek   21. 6. 2024

• DOKem letos proplulo 306 třídních lodí
• Tragická nehoda na Jihlavsku. Zemřel řidič osobního auta
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; malého chlapce policisté nalezli a předali matce
• Muž a žena z Třeště vyráběli a prodávali pervitin, skončili s pouty na rukou

Čtvrtek   20. 6. 2024

• Pouť ke kostelíku svatého Jana Křtitele s jihlavskými havířky
• Pobyt na přírodní terase pacientům v novoměstské nemocnici svědčí. Často ani nechtějí domů
• Vzpomínka na betlémáře, malíře a kapelníka Josefa Lišku v jeho rodné Třešti
• Výměnu řidičských průkazů urychlí bankovní identita, jen na Vysočině si je musí do konce roku vyměnit patnáct tisíc lidí
• Svatojánská noc na Michalově statku
• Krajské volby budou 20. - 21. září, kandidátní listiny do zastupitelstev lze podávat do 16. července
• Na silnici I/37 mezi obcemi Rousměrov a Laštovičky zemřel při nehodě řidič osobního auta
• Policisté na dálnici D1 kontrolovali zaparkovaná nákladní auta, zadokumentovali čtyřiatřicet přestupků
• Bratry, kteří mají na Žďársku na svědomí vloupání a krádeže, policisté dopadli
• Z policejního deníku: vandal posprejoval lokomotivu; zloděj v obchodě byl dopaden; žena nadýchala téměř 3,5 promile

Středa   19. 6. 2024

• Zraněný muž, který ležel na hradebním parkánu v Jihlavě, nadýchal přes čtyři promile
• Do Příseky na Jihlavsku se sjedou multikáry, pokusí se překonat loňský rekord
• Havlíčkobrodští zastupitelé udělí čestné občanství města hokejové legendě Jiřímu Holíkovi, navečer čeká fanoušky program na náměstí
• Vodní ráj v Jihlavě zahájí letní sezonu v sobotu 22. června, důvodem zpoždění je výstavba krytého plaveckého bazénu. Lidé se opět mohou těšit na Beachvolejbalové a sportovní léto
• Táborská zoo oslaví deváté narozeniny ve velkém stylu, návštěvníky čeká v sobotu nabitý program
• Výstava Otisky Staré Říše, Zdeněk Řezníček a jeho přátelství s Josefem Florianem a Bohuslavem Reynkem v zámeckých konírnách v Třebíči
• Na porodnici otevřeli rodinný pooperační pokoj, s miminkem tam může pobývat i tatínek
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ze stavební buňky nářadí za 150 tisíc; zloděj ukradl z garáže elektrokolo

Úterý   18. 6. 2024

• Mezi obcemi Kámen a Obrataň uhořel po nehodě v autě jeden člověk, silnice byla neprůjezdná v obou směrech téměř celou noc
• Vysočina má nejvíce zeleně na zastavěné ploše, nejvíce sociálních služeb; ovšem nejméně studentů vysokých škol či nejméně lékáren
• V Pelhřimově zavzpomínají na slavného rodáka Oldřicha Lipského u příležitosti jeho stého výročí narození
• Most v Poušově v Třebíči již slouží veřrejné dopravě, původní Bailey bridge připomíná jeho fragment
• Šachta svatého Jiří pod Šacberkem v Jihlavě bude zabezpečena a zpřístupněna veřejnosti
• Myslivecký zákon, který podpoří týrání zvířat a nutí myslivce zabíjet více zvěře, musí poslanci odmítnout
• V Chotěboři a Rudíkově přibudou nové zubní ordinace
• Z policejního deníku: žena poškodila auto, policisté ji dopadli
• Léto a čas dovolených láká lupiče, policie nabádá k zabezpečení domovů, poradí i Evropský den proti vloupání

Pondělí   17. 6. 2024

• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova byl nalezen v dodávce mrtvý řidič, zřejmě zkolaboval
• Vražedné šílenství na Slovensku by měla řešit EU. Medvěd hnědý je celoevropsky chráněný a není možné ho bezdůvodně střílet
• Cyklistické odpoledne v Jihlavě se zaměří na prevenci. Dopravní nehody cyklistů bez ochranné přilby končí většinou vážným zraněním
• Celníci na Vysočině zastavili polský náklaďák, který převážel na sedm tun nezdaněného tabáku
• Z policejního deníku: v jihlavském bazénu se topily dvě malé děti, jedno odvezla záchranka do nemocnice
• Na silnici I/19 na obchvatu obce Kámen na Pelhřimovsku zemřel po srážce s náklaďákem řidič osobního auta

Neděle   16. 6. 2024

• Výstava věnovaná svatojánským bylinkám a zvykům v havlíčkobrodském muzeu
• Akrobatické létání, historické letouny, muzika, soutěže i divadlo - to vše nabídne Airshow a dětský den v Chotěboři
• Na křižovatce ulic Brněnská – Okružní naproti supermarketu Tesco v Jihlavě budou v úterý 18. června od 11 hodin vypnuté semafory, dopravu budou řídit soutěžící policisté
• Třebíčská nemocnice hodlá pořídit sstém pro centrální míchání dialyzačního roztoku a inkubátor pro nedonošená miminka
• Z policejního deníku: zloděj poškodil stánek, dovnitř se stejně nedostal; muž házel do oken kamení a poškodil auto

Sobota   15. 6. 2024

• Zabavené chladnomilné šelmy naleznou dočasný azyl v Táboře. Zoo otevřela unikátní záchranné centrum
• Po nárazu do stromu na silnici mezi Kamenicí a Pavlínovem zemřel řidič osobního auta
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: hrací skříňky a přístroje
• Barokní socha svatého Václava stojí v Kotlářské ulici v Třebíči
• Lidé mohou posílat peníze na účet a pomoci tak obětem požáru, který vzplál v domě v Novodvorské ulici v Třebíči
• Táborská zoo odchovala další dvě zubří mláďata. Jména jim opět vybere veřejnost, šťastlivci zubry osobně nakrmí

Pátek   14. 6. 2024

• Třináctiletá samice levharta perského porodila první mládě, samička se má čile k světu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 30 tisíc; řidič pod vlivem drog a bez řidičáku z místa dopravní nehody utekl
• Uplynulo čtyřicet let od úmrtí architekta Bedřicha Rozehnala, projektoval nemocnici v Novém Městě na Moravě. Do zdravotnických staveb vnesl světlo, vzduch
• Volně pobíhající psi na okraji Jihlavy směrem na Pístov ohrožují hnízdící čejky chocholaté
• Speciální kontrola se zaměřila na měření emisí. Při zjištění závady u vozidla omezili technickou způsobilost na dobu třiceti dnů
• Důvěřivá prodavačka z Jihlavska odběhla muži pro vodu, přišla o třicet tisíc. Policisté zloděje z Mostecka dopadli

Čtvrtek   13. 6. 2024

• Eliška Přemyslovna se vrátí do Jemnice, začne slavnost Barchan
• XXI. ročník Mezinárodní veterán rallye historických motocyklů Pacovský okruh se koná u příležitosti 120. výročí založení mezinárodní motocyklové federace FIM
• Domácí hospic Bárka zakoupil nový automobil z peněz získaných z benefičních akcí
• Muž nabízel vstupenky i na Mistrovství Evropy ve fotbale. Vstupenky koupené mimo oficiální prodej si raději zkontrolujte, mohly by být falešné!
• Kriminalisté na Jihlavsku dopadli jednapadesátiletého distributora pervitinu
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta a traktoru peníze a naftu; řidič nákladní soupravy poztrácel balíky sena

Středa   12. 6. 2024

• Pelhřimovští policisté zachránili muže, který spadl do koryta řeky, za odvahu obdrželi od krajského ředitele ocenění
• Štursův třešňový sad u Vříště se bude kosit ručně, dobrovolníci se mohou hlásit již nyní
• Pelhřimov se pokloní padlým na západní frontě
• Nemocnice Mostiště otevřela novou ambulanci nutriční péče
• Nové videolaryngoskopy pomáhají v jihlavské nemocnici denně na operačních sálech
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za lékaře, námořníky či lodní inženýry
• Z policejního deníku: zloděj se do stánku nedostal; opilý řidič s pracovním strojem způsobil nehodu, nadýchal 3,51 promile

Úterý   11. 6. 2024

• Tradiční setkání automobilů značky Fiat i dalších historických vozů ve Svratce
• Laky Mari pokřtí v Třebíči své autorské EP Zvířecí Triptych
• Zakoupením nocleženek lze pomoci lidem bez domova strávit noc v teple a bezpečí
• Konference Spor o smysl dějin husitství ve dvacátém století v krajské knihovně v Havlíčkově Brodě
• Streetworkeři v jihlavských ulicích se snaží získat důvěru u mladých lidí a nabídnout jim pomoc
• Devatenáctiletý recidivista z Jindřichohradecka distribuoval v Jihlavě drogy dál, skončil v policejní cele
• Pohřešovaný senior byl nalezen mrtvý
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl alkohol a tabákové výrobky; hledaný muž putoval do vězení

Pondělí   10. 6. 2024

• Běh Chýnovská desítka na Táborsku již tuto sobotu
• V panelovém domě v Třebíči hořel byt, hasiči evakuovali jednadvacet osob, škoda je osm milionů
• Zábrany u Jarošovského Kacíře na Třebíčsku ochrání obojživelníky
• Kraj Vysočina má spolu s Prahou nejnižší nezaměstnanost v ČR. Nadcházející léto přeje rekvalifikacím, ale studenti raději užívají prázdniny
• Z policejního deníku: vloupání do karavanu; nález dělostřeleckého granátu z druhé světové války; opilý cyklista boural

Neděle   9. 6. 2024

• Hraná povídka Já, legenda zavede diváky do časů, kdy do Pelhřimova vstoupil krutý pán Karel z Říčan
• Stádečko nyal nížinných v jihlavské zoo se rozrostlo o malou samičku
• Olejomalby Magdaleny Křenkové Florianové vystavené na nádvoří hradu Roštejna vytvářejí inspirativní zážitek
• Klienti nízkoprahového centra v Jihlavě pomohou s úklidem města, za stravenku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl elektrokolo za padesát tisíc; auto se samo rozjelo a narazilo do rohu domu

Sobota   8. 6. 2024