Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 13.5 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině hrozí nebezpečí požárů, foukat bude čerstvý vítr
Výstrahu před požáry a jejich šířením na celé Vysočině vydali meteorologové na úterý 14. května od půlnoci až do čtvrteční půlnoci.
"Vzhledem k delšímu období bez deště a předpovídanému mírnému a postupně až čerstvému větru místy s nárazy přes 50 km/h hrozí v úterý 14. a ve středu 15. května zvýšené riziko vzniku a šíření požárů pro většinu území Čech a západ Moravy", uvedli meteorologové.

"Podle vývoje počasí v dalších dnech budeme výstrahu případně prodlužovat. Aktuální znění výstrahy najdete na výstražném webu Českého hydrometeorologického ústavu", doplnili informaci.
- red -Zpět nahoru na obsah...

U Luk nad Jihlavou spadlo letadlo, na místě zemřel jeden člověk
Dvoumístné letadlo spadlo v pondělí 13. května krátce před půl čtvrtou hodinou odpoledne u Luk nad Jihlavou na Jihlavsku. V místě nehody byla nalezena jedna osoba bez známek života. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
"V lokalitě probíhala pátrání, zda se v letadle nenacházela další osoba. Podle prvotních šetření měla v letadle cestovat jedna osoba", doplnila informace M. Lébrová.

Na místě události zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému.

"Na místo nehody jede kompletní výjezdová skupina služby kriminální policie a vyšetřování a Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod Praha", dodala M. Lébrová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Hysterie okolo medvědů na Slovensku se stupňuje. Životem na ní doplatilo i dvouleté mládě
Zažili jsme to v minulosti mnohokrát. Uměle vyvolaná hysterie vedla k nesmyslnému a masovému vybíjení. Bohužel nejen zvířat, ale často i celých skupin lidí. Něco podobného se nyní děje v sousedním Slovensku. Tamní politici rozjeli masivní kampaň proti medvědům a veřejnost se na jejich strašení chytá. Stále častěji jsou slyšet slova o údajné nebezpečnosti medvědů, premiér Robert Fico dokonce před nedávnem přišel s návrhem začlenit právo zabíjet medvědy dokonce do slovenské ústavy. A to jen proto, aby znemožnil ochráncům přírody podávat oprávněné žaloby. Pokud k tomu opravdu dojde, Slovensko se zařadí mezi barbarské státy legálně likvidující ohrožené druhy zvířat.
Ostatně do dalekého středověku, kdy vrchnost medvědy běžně lovila, až je z volné krajiny doslova vystřílela, míří naši východní sousedé už nyní. Do dnešního dne uměle vyvolaná hysterie a protimedvědí kampaň stála život hned několika těchto krásných a ohrožených tvorů. Naposledy o tomto víkendu, kdy starosta jedné slovenské obce Rudolf Huliak uštval a barbarsky zabil dokonce dvouleté medvědí mládě. To může udělat jen naprosto bezcitný člověk. Podle médií mu nyní zbývají povolení na zastřelení dalších tří medvědů. To je skandální a mělo by se proti tomu rázně zakročit. Není možné střílet chráněná zvířata jen tak.

Stejně nesmyslné a barbarské bylo zastřelení medvěda hnědého letos v březnu poté, co ho naháněli pomocí dronu s termovizí. Nakonec ho našli uprostřed lesů, kde ho chladnokrevně zabili. Otázkou, jak v temném lese uprostřed ničeho medvěd někoho ohrožoval, nikdo neřešil. U nás v Česku by šlo o trestný čin, na Slovensku se to evidentně stává nechutnou normou.

Vystresovaný medvěd tehdy sice utekl z civilizace zase zpátky do přírody, dokonce při tom přeplaval i řeku. Platné mu to ale nebylo. Touha po pomstě a snaha ukázat svaly byly silnější. Na vystrašené zvíře lidé uspořádali rozsáhlý hon a za použití moderní techniky ho schovaného v lese vypátrali. Místo humánního řešení ho rovnou zastřelili. To je samo o sobě obrovské barbarství. Medvěd evidentně aktuálně nikoho neohrožoval, od výletu do města, kterým lovci ospravedlňovali jeho zbytečné zabití, uplynulo mnoho dní. Dost času domluvit veterináře, pronásledované zvíře uspat a umístit ho do zoo nebo záchranného centra a tím mu zachránit život. Slováci hnaní touhou ukázat nebohému zvířeti co proto však slitování neměli. Bohužel zastřelených medvědů na Slovensku bude přibývat.

Protimedvědí hysterie je přitom evidentně živená uměle různými politiky, myslivci a lovci. Medvědi na Slovensku žádné větší nebezpečí nepředstavují a nejsou ani nijak přemnožení, jak někteří lživě tvrdí. Všichni relevantní odborníci včetně představitelů Národního parku Malá Fatra opakovaně prohlašují, že počty medvědů na Slovensku nijak výrazně nerostou, žádná podobná krutá řešení proto nejsou nutná. Medvěd hnědý stále patří k ohroženým druhům zvířat a jeho zabití je mimo akutního ohrožení života neospravedlnitelné.

Medvědi jsou za normálních okolností plachá zvířata, setkáním s člověkem se běžně vyhýbají. Incidenty, kdy se medvěd výrazně přiblíží k lidem, jsou ojedinělé, a bývají způsobeny hlavně množstvím lákadel v podobě medu či ovoce v přilehlých zahradách. Stále častěji také hledají potravu v nevhodně vyhozených odpadcích. Medvěd totiž není primárně masožravec ani lovec, 90 procent jeho stravy tvoří rostlinná potrava. Pokud už medvěd konzumuje maso, jedná se ve valné většině o mršiny.

Pokud přeci jen dojde k výjimečnému setkání medvěda s člověkem je nutno zachovat chladnou hlavu a obezřetnost. Medvěd útočí pouze v případě, že se cítí v ohrožení nebo brání své mládě. Pocit nebezpečí u něj může vyvolat i nevhodná reakce člověka jako je útěk doprovázený zběsilým křikem. Případný útok je tak vlastně obranou proti vnímanému nebezpečí. Medvědi jsou plachá zvířata a konfrontaci s člověkem se snaží sami vyhnout. Od nepaměti jsou nedílnou součástí prostředí, ve kterém žijeme, a blízká setkání jsou pouze následkem omezení jejich životního prostoru člověkem a jeho aktivitami. Nebo snad chceme následovat příkladu našich předků a všechna zvířata z volné přírody vystřílet?
Evžen KORECZpět nahoru na obsah...

Na jihlavském náměstí pod jerlíny jsou nové lavičky
V pokojíčku na Masarykově náměstí před jihlavským magistrátem je pět nových kruhových laviček. Lidé je mohou využívat k odpočinku i při čekání na městskou hromadnou dopravu.
Lidé si na Masarykově náměstí posedí na nových lavičkách. Umístěny jsou pod jerlíny v takzvaném pokojíčku. Místo původní jedné jich je tam ode dneška pět. „Původní lavičku pracovníci Služeb města odmontovali a nově bude sloužit na dětském hřišti v areálu Český mlýn,“ uvedl Radim Tesař z odboru rozvoje města.

Místo s jerlíny a lavičkami je součástí plánované revitalizace Masarykova náměstí. Její začátek se předpokládá v roce 2026.
Více nformací o plánovaných úpravách jihlavského náměstí na:
https://jihlava.cz/namesti/
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: vandal počmáral garážová vrata, okna a skříň elektrorozvaděče
Policisté od pátku 10. května pátrají po pachateli, který v ulici Hradecká v Žirovnici na Pelhřimovsku poškodil garážová vrata, okna a skříň elektrorozvaděče, čímž způsobil škodu kolem dvaceti tisíc korun. Vandal objekty pomaloval a popsal různými nápisy a obrazci černé barvy. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Policisté muže vypátrali
V sobotu 11. května přijali policisté před pátou hodinou odpoledne na tísňové lince oznámení od ženy, která měla obavu o svého známého. Na základě jejich předchozí telefonické komunikace totiž vyplynula obava, že by si muž mohl chtít ublížit. "Policisté zjistili, že měl devětatřicetiletý muž ráno odjet do obce na Třešťsku na Jihlavsku a začali ho hledat. Muže se jim podařilo v krátké době vypátrat, byl v pořádku, ale značně opilý. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu necelé tři promile alkoholu. Opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Opilý muž skončil na záchytce
V neděli 12. května byli policisté v Jihlavě po třetí hodině ráno přivoláni na ulici U Hřbitova, kde se dle přijatého oznámení nacházel u vstupních dveří domu muž, který se choval hlučně. "Pokřikoval a kopal do dveří. Policisté zjistili, že se jedná o dvaapadesátiletého značně opilého muže. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 2,4 promile alkoholu. Policisté opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

Řidič havaroval
V neděli 12. května před druhou hodinou odpoledne se stala v ulici Žižkova v Jihlavě dopravní nehoda, při které se zranili tři lidé. "Pětatřicetiletý řidič vozidla Škoda Fabia jel ve směru k centru, při jízdě zřejmě na chvilku usnul a přejel s automobilem vlevo, kde narazil do středového vyvýšeného ostrůvku u přechodu pro chodce a dále do dopravní značky. Při havárii utrpěli zranění tři spolujedoucí, kteří byli zdravotnickou záchrannou službou převezeni na ošetření do jihlavské nemocnice", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Dechovou zkouškou u řidiče požití alkoholu vyloučili. Při nehodě vznikla škoda za více než sedmdesát tisíc korun. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy. (Foto - nahoře vlevo)

Řidička havarovala
V neděli 12. května před druhou hodinou odpoledne vyjížděli policisté k dopravní nehodě do Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. "Seniorka jedoucí po ulici Zoufalka s osobním vozem Škoda se blížila k tříramenné křižovatce, zhasl jí motor, vjela do křižovatky a následně mimo silnici do travnatého svahu, kde havarovala. Při nehodě došlo ke zranění řidičky, která byla zdravotnickou záchrannou službou převezena do havlíčkobrodské nemocnice", informovala policejní mluvčí Michaela lébrová. Policisté provedenou dechovou zkouškou přítomnost alkoholu u řidičky vyloučili. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě za patnáct tisíc korun. Nehoda byla s řidičkou vyřešena uložením pokuty v příkazním řízení. (Foto - nahoře vpravo)

Střet vozidla se stromem
V neděli 12. května před sedmou hodinou večer se stala mezi obcemi Dlouhé a Nová Ves u Nového Města na Moravě na Žďársku dopravní nehoda. "Devatenáctiletá řidička jedoucí s autem Ford Galaxy se plně nevěnovala řízení a po projetí zatáčky přejela s vozem do protisměru a následně mimo silnici, kde přední částí vozu narazila do vzrostlého stromu. Při dopravní nehodě došlo ke zranění řidičky, která byla leteckou záchrannou službou transportována do jihlavské nemocnice", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Dále došlo ke zranění spolujedoucího, který byl ošetřen a převezen do novoměstské nemocnice. Policisté místo dopravní nehody ohledali a zadokumentovali. Dechovou zkouškou požití alkoholu u řidičky vyloučili. Vlivem dopravní nehody vznikla předběžně vyčíslená škoda za sedmdesát tisíc korun. (Foto - dolní obrázek)

Střet vozidel
V neděli 12. května kolem třetí hodiny odpoledne přijali policisté oznámení o dopravní nehoděu obce Hořice na Pelhřimovsku. "Čtyřiadvacetiletá řidička jedoucí od obce Hroznětice s osobním vozem Bentley začala odbočovat vlevo ve chvíli, kdy po hlavní pozemní silnici jelo osobní auto Volkswagen, a došlo ke střetu. Při nehodě došlo ke zranění řidičky z osobního vozidla Volkswagen", uvedla M. Lébrová. Policisté provedenými dechovými zkouškami přítomnost alkoholu u obou řidiček vyloučili. Při dopravní nehodě došlo ke škodě na vozidlech za více než 200 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří.

Řidič je podezřelý z trestného činu
V neděli 12. května kontrolovali policisté před devátou hodinou dopoledne v ulici Brněnská v Jihlavě řidiče auta Opel. "Dechová zkouška u něho byla negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test u řidiče ukázal přítomnost amfetaminu. Lékařskému vyšetření se muž bezdůvodně odmítl podrobit a je tak podezřelý z přestupku. Dále policisté zjistili, že má řidič uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel. Policisté muže zadrželi a odvezli ho na oddělení k provedení nezbytných úkonů. Řidiči sdělili podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Řidič je podezřelý ze dvou trestných činů
V neděli 12. května po deváté hodině večer zastavili policisté v ulici Strážná v Havlíčkově Brodě osobní auto Renault. "Zjistili, že řidičem je šestatřicetiletý muž, který má od července roku 2022 uložený okresním soudem zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to na dobu 30 měsíců. Dále policisté muži při dechové zkoušce naměřili hodnotu 2,43 promile alkoholu. Přítomnost alkoholu potvrdila i opakovaná dechová zkouška, která vykázala ještě vyšší hodnotu. V další jízdě již pokračovat nesměl", uvedla M. Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání dvou trestných činů, a to ohrožení pod vlivem návykové látky a maření výkonu úředního rozhodnutí. Případ policisté prověřují.

Řidič pod vlivem alkoholu
V neděli 12. května zastavili policisté po poledni u Stříteže na Třebíčsku řidiče auta VW Transportér. "Při dechové zkoušce třiačtyřicetiletému muži naměřili hodnotu přes půl promile alkoholu. Také opakovaná zkouška u něho ukázala obdobnou hodnotu. Řidič již v další jízdě nesměl pokračovat a policisté mu na místě zadrželi řidičský průkaz", informovala J. Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání závažného přestupkového jednání na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   23. 6. 2024

• Do jihlavské zoo s vysvědčením s jedničkou za jednu korunu, chybět nebude oblíbené komentované krmení
• Z policejního deníku: auto v příkopu shořelo, řidič utrpěl lehké zranění

Sobota   22. 6. 2024

• Pane. Kupte si rakvičku!
• Festival Vesuv plný muziky a piv od malých pivovarů pomůže Vojtovi, Františkovi nebo malé Agátce získat hiporehabilitaci na celý rok
• E-shop Dopravního podniku města Jihlavy umožňuje cestujícím správu a dobíjení jihlavské karty
• Výstava fotografií divokých zvířat i vzácných rostlin Barky Hrušky v jihlavském muzeu
• Na Vysočině při bouřce padaly stromy, nejvíce práce měli hasiči na Třebíčsku

Pátek   21. 6. 2024

• DOKem letos proplulo 306 třídních lodí
• Tragická nehoda na Jihlavsku. Zemřel řidič osobního auta
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; malého chlapce policisté nalezli a předali matce
• Muž a žena z Třeště vyráběli a prodávali pervitin, skončili s pouty na rukou

Čtvrtek   20. 6. 2024

• Pouť ke kostelíku svatého Jana Křtitele s jihlavskými havířky
• Pobyt na přírodní terase pacientům v novoměstské nemocnici svědčí. Často ani nechtějí domů
• Vzpomínka na betlémáře, malíře a kapelníka Josefa Lišku v jeho rodné Třešti
• Výměnu řidičských průkazů urychlí bankovní identita, jen na Vysočině si je musí do konce roku vyměnit patnáct tisíc lidí
• Svatojánská noc na Michalově statku
• Krajské volby budou 20. - 21. září, kandidátní listiny do zastupitelstev lze podávat do 16. července
• Na silnici I/37 mezi obcemi Rousměrov a Laštovičky zemřel při nehodě řidič osobního auta
• Policisté na dálnici D1 kontrolovali zaparkovaná nákladní auta, zadokumentovali čtyřiatřicet přestupků
• Bratry, kteří mají na Žďársku na svědomí vloupání a krádeže, policisté dopadli
• Z policejního deníku: vandal posprejoval lokomotivu; zloděj v obchodě byl dopaden; žena nadýchala téměř 3,5 promile

Středa   19. 6. 2024

• Zraněný muž, který ležel na hradebním parkánu v Jihlavě, nadýchal přes čtyři promile
• Do Příseky na Jihlavsku se sjedou multikáry, pokusí se překonat loňský rekord
• Havlíčkobrodští zastupitelé udělí čestné občanství města hokejové legendě Jiřímu Holíkovi, navečer čeká fanoušky program na náměstí
• Vodní ráj v Jihlavě zahájí letní sezonu v sobotu 22. června, důvodem zpoždění je výstavba krytého plaveckého bazénu. Lidé se opět mohou těšit na Beachvolejbalové a sportovní léto
• Táborská zoo oslaví deváté narozeniny ve velkém stylu, návštěvníky čeká v sobotu nabitý program
• Výstava Otisky Staré Říše, Zdeněk Řezníček a jeho přátelství s Josefem Florianem a Bohuslavem Reynkem v zámeckých konírnách v Třebíči
• Na porodnici otevřeli rodinný pooperační pokoj, s miminkem tam může pobývat i tatínek
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ze stavební buňky nářadí za 150 tisíc; zloděj ukradl z garáže elektrokolo

Úterý   18. 6. 2024

• Mezi obcemi Kámen a Obrataň uhořel po nehodě v autě jeden člověk, silnice byla neprůjezdná v obou směrech téměř celou noc
• Vysočina má nejvíce zeleně na zastavěné ploše, nejvíce sociálních služeb; ovšem nejméně studentů vysokých škol či nejméně lékáren
• V Pelhřimově zavzpomínají na slavného rodáka Oldřicha Lipského u příležitosti jeho stého výročí narození
• Most v Poušově v Třebíči již slouží veřrejné dopravě, původní Bailey bridge připomíná jeho fragment
• Šachta svatého Jiří pod Šacberkem v Jihlavě bude zabezpečena a zpřístupněna veřejnosti
• Myslivecký zákon, který podpoří týrání zvířat a nutí myslivce zabíjet více zvěře, musí poslanci odmítnout
• V Chotěboři a Rudíkově přibudou nové zubní ordinace
• Z policejního deníku: žena poškodila auto, policisté ji dopadli
• Léto a čas dovolených láká lupiče, policie nabádá k zabezpečení domovů, poradí i Evropský den proti vloupání

Pondělí   17. 6. 2024

• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova byl nalezen v dodávce mrtvý řidič, zřejmě zkolaboval
• Vražedné šílenství na Slovensku by měla řešit EU. Medvěd hnědý je celoevropsky chráněný a není možné ho bezdůvodně střílet
• Cyklistické odpoledne v Jihlavě se zaměří na prevenci. Dopravní nehody cyklistů bez ochranné přilby končí většinou vážným zraněním
• Celníci na Vysočině zastavili polský náklaďák, který převážel na sedm tun nezdaněného tabáku
• Z policejního deníku: v jihlavském bazénu se topily dvě malé děti, jedno odvezla záchranka do nemocnice
• Na silnici I/19 na obchvatu obce Kámen na Pelhřimovsku zemřel po srážce s náklaďákem řidič osobního auta

Neděle   16. 6. 2024

• Výstava věnovaná svatojánským bylinkám a zvykům v havlíčkobrodském muzeu
• Akrobatické létání, historické letouny, muzika, soutěže i divadlo - to vše nabídne Airshow a dětský den v Chotěboři
• Na křižovatce ulic Brněnská – Okružní naproti supermarketu Tesco v Jihlavě budou v úterý 18. června od 11 hodin vypnuté semafory, dopravu budou řídit soutěžící policisté
• Třebíčská nemocnice hodlá pořídit sstém pro centrální míchání dialyzačního roztoku a inkubátor pro nedonošená miminka
• Z policejního deníku: zloděj poškodil stánek, dovnitř se stejně nedostal; muž házel do oken kamení a poškodil auto

Sobota   15. 6. 2024

• Zabavené chladnomilné šelmy naleznou dočasný azyl v Táboře. Zoo otevřela unikátní záchranné centrum
• Po nárazu do stromu na silnici mezi Kamenicí a Pavlínovem zemřel řidič osobního auta
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: hrací skříňky a přístroje
• Barokní socha svatého Václava stojí v Kotlářské ulici v Třebíči
• Lidé mohou posílat peníze na účet a pomoci tak obětem požáru, který vzplál v domě v Novodvorské ulici v Třebíči
• Táborská zoo odchovala další dvě zubří mláďata. Jména jim opět vybere veřejnost, šťastlivci zubry osobně nakrmí

Pátek   14. 6. 2024

• Třináctiletá samice levharta perského porodila první mládě, samička se má čile k světu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 30 tisíc; řidič pod vlivem drog a bez řidičáku z místa dopravní nehody utekl
• Uplynulo čtyřicet let od úmrtí architekta Bedřicha Rozehnala, projektoval nemocnici v Novém Městě na Moravě. Do zdravotnických staveb vnesl světlo, vzduch
• Volně pobíhající psi na okraji Jihlavy směrem na Pístov ohrožují hnízdící čejky chocholaté
• Speciální kontrola se zaměřila na měření emisí. Při zjištění závady u vozidla omezili technickou způsobilost na dobu třiceti dnů
• Důvěřivá prodavačka z Jihlavska odběhla muži pro vodu, přišla o třicet tisíc. Policisté zloděje z Mostecka dopadli

Čtvrtek   13. 6. 2024

• Eliška Přemyslovna se vrátí do Jemnice, začne slavnost Barchan
• XXI. ročník Mezinárodní veterán rallye historických motocyklů Pacovský okruh se koná u příležitosti 120. výročí založení mezinárodní motocyklové federace FIM
• Domácí hospic Bárka zakoupil nový automobil z peněz získaných z benefičních akcí
• Muž nabízel vstupenky i na Mistrovství Evropy ve fotbale. Vstupenky koupené mimo oficiální prodej si raději zkontrolujte, mohly by být falešné!
• Kriminalisté na Jihlavsku dopadli jednapadesátiletého distributora pervitinu
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta a traktoru peníze a naftu; řidič nákladní soupravy poztrácel balíky sena

Středa   12. 6. 2024

• Pelhřimovští policisté zachránili muže, který spadl do koryta řeky, za odvahu obdrželi od krajského ředitele ocenění
• Štursův třešňový sad u Vříště se bude kosit ručně, dobrovolníci se mohou hlásit již nyní
• Pelhřimov se pokloní padlým na západní frontě
• Nemocnice Mostiště otevřela novou ambulanci nutriční péče
• Nové videolaryngoskopy pomáhají v jihlavské nemocnici denně na operačních sálech
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za lékaře, námořníky či lodní inženýry
• Z policejního deníku: zloděj se do stánku nedostal; opilý řidič s pracovním strojem způsobil nehodu, nadýchal 3,51 promile

Úterý   11. 6. 2024

• Tradiční setkání automobilů značky Fiat i dalších historických vozů ve Svratce
• Laky Mari pokřtí v Třebíči své autorské EP Zvířecí Triptych
• Zakoupením nocleženek lze pomoci lidem bez domova strávit noc v teple a bezpečí
• Konference Spor o smysl dějin husitství ve dvacátém století v krajské knihovně v Havlíčkově Brodě
• Streetworkeři v jihlavských ulicích se snaží získat důvěru u mladých lidí a nabídnout jim pomoc
• Devatenáctiletý recidivista z Jindřichohradecka distribuoval v Jihlavě drogy dál, skončil v policejní cele
• Pohřešovaný senior byl nalezen mrtvý
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl alkohol a tabákové výrobky; hledaný muž putoval do vězení

Pondělí   10. 6. 2024

• Běh Chýnovská desítka na Táborsku již tuto sobotu
• V panelovém domě v Třebíči hořel byt, hasiči evakuovali jednadvacet osob, škoda je osm milionů
• Zábrany u Jarošovského Kacíře na Třebíčsku ochrání obojživelníky
• Kraj Vysočina má spolu s Prahou nejnižší nezaměstnanost v ČR. Nadcházející léto přeje rekvalifikacím, ale studenti raději užívají prázdniny
• Z policejního deníku: vloupání do karavanu; nález dělostřeleckého granátu z druhé světové války; opilý cyklista boural

Neděle   9. 6. 2024

• Hraná povídka Já, legenda zavede diváky do časů, kdy do Pelhřimova vstoupil krutý pán Karel z Říčan
• Stádečko nyal nížinných v jihlavské zoo se rozrostlo o malou samičku
• Olejomalby Magdaleny Křenkové Florianové vystavené na nádvoří hradu Roštejna vytvářejí inspirativní zážitek
• Klienti nízkoprahového centra v Jihlavě pomohou s úklidem města, za stravenku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl elektrokolo za padesát tisíc; auto se samo rozjelo a narazilo do rohu domu

Sobota   8. 6. 2024