Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 16.5 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Setkání u jinošovských studánek s chlebem, solí i muzikou
Putování jinošovským okolím s názvem Jinošovské studánky se bude konat v sobotu 18. května. Sraz účastníků je v osm hodin v Jinošově na Třebíčsku u rybníka na návsi. U jedenácti studánek bude vítání turistů chlebem a solí s kvízem pro děti. V pravé poledne bude u rybníka Bělizna občerstvení s táborákem, možnost projížďky kočárem jezdecké stáje Krokočín a také akce lesní pedagogiky pro děti a mládež. K poslechu zahraje skupina Návraty. Délka trasy z Jinošova do Belizny je 13 kilometrů, zpět do Jinošova dva kilometry.
1. Dolíhalova – je první studánkou na trase z Jinošova na okraji lesa Rakovce. Tuto studánku si našla a upravila rodina Dolíhalova v roce 1996 a stará se o ni dodnes

2. Hraběcí – nazvaná podle louky mezi lesy v trati Rakovce a patřící k bývalému panství rodu Hauqwitzů. Dlouhá léta byl jejím správcem pan Bojanovský, milovník humoru a dobré nálady. Po jeho smrti se o studánku starají vnuci Blovští. V roce 2008 byla studánka nově zastřešena.

3. Karlova – až do své smrti míval u ní službu pan Ludvík Chalupa z Hlubokého, u něhož se nezapomněli zastavit na kus řeči, kousek slaniny a hlt ohnivé vody jeho přátelé a známí, kterých jako člověk společenský měl vždycky dostatek. Podle něho se studánce někdy říkalo i Ludvíkova. Studánka byla obcí Hluboké obnovena v roce 2008. Starají se o ni pan Svoboda a pan Chalupa z Hlubokého.

4. Kalinova – najdeme ji blízko hájenky č. 43 na okraji lesa. Žily v ní a sloužily lesu a přírodě tři generace rodiny, podle nichž je studánka pojmenovaná. Pečují o ni dodnes. V roce 2008 byla zrenovována a nově zastřešena. V roce 2004 se zde konal jarní koncert vážné hudby, který připravil jako holt svému rodnému kraji houslista olomoucké filharmonie a újezdský rodák pan Jan Duda. V roce 2008 byla studánka vyhlášena nejhezčí studánkou Vysočiny v soutěži Zelené srdce.

5. Panská – křtěná tak od nepaměti, hluboko v lese blízko křižovatky lesních cest a památníčku hajného Kaliny, který zde tragicky zahynul rukou pytláka. Garantem studánky bývala rodina Němčanských, pan Jirků z chatové osady Bělizna, později i některý z členů bývalé jinošovské tělovýchovně organizace.

6. U Korbele – dříve V Pastýřce – pojmenovaná podle názvu lesa Pro blízkost obce Krokočína mívali u ní službu přátelé z této vsi. Střídali se u ní například: pan Jedlička, paní Hedejová, paní Burianová. V roce 2008 studánku nově zastřešili a opravili bratři Kalinové. Nyní se o studánku stará pan Preisner z Jinošova.

7. V Olších – samotný název napovídá, že ji najdeme na vlhkém lesním místě, když jsme cestou k ní od studánky U korbela překročili silnici Náměšt´- Jinošov – Velká Bíteš a začali scházet po svažité stezce k níže vyvěrající studánce. Od samého počátku patří k nejpěknějším. Jejími zřizovateli, udržovateli a zvelebovateli vždycky byli chataři ing. Rybníček, ing. Adam a Milan Svoboda, autor na dřevě psané prosby putujícím: ” Je stále méně čisté vody na světě – proto tě snažně prosím, člověče – nenič mě, ale více udržuj – vždyt´ bez vody bys zahynul.” Studánka je též pramenem Pucovského potoka, přítoku řeky Oslavy.

8. Holubí – od studánky V olší dojdeme k ní docela brzy. Vyvěrá z nitra země pod Budišovským kopcem ( za jasného dne lze odtud dohlédnout k městečku Budišovu) a současně pod rybníkem “Na sklepích”. V těchto místech všechny své hosty vítával p. Josef Bárta chlebem a solí a jako člen myslivecké společnosti přidával povídání o životě v přírodě a lesní zvěři zvláště. Střídali ho i další přátelé od Bělizny např p. Radek Kalouda. Oba patří k prvním a nejstarším osadníkům rekreační oblasti. Nedávno byla studánka opravena a zastřešena za přispění Lesů České republiky. Již několik let Vás u studánky vítají pan ing. Vrba a paní Pavlíčková z Pucova a jejich perníkové holubičky.

9. V Hrdle – je poslední, ale i první svým významem ze všech jmenovaných a lehce si jí všimneme při vstupu do rekreačního prostoru, který nezávadnou vodou zásobuje osadníky. Její pramen napájí blízký rybník Běliznu. Pojmenovaná je podle tvaru a podoby jejího okolí. Tuto studánku udržuje pan Radek Kalouda.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Starý Brněnský most v Jihlavě bude uzavřen až do října
Starý Brněnský most v Jihlavě bude od pondělí 20. května pro řidiče i chodce uzavřen. Ti budou muset využívat nový Brněnský most. Důvodem je plánovaná rekonstrukce dvou kleneb a opěrných zdí. Práce by měly skončit v polovině října.
Starý Brněnský most se skládá ze tří mostů. V rámci první etapy firma opraví stávající kamenné klenbové mosty a kamenné opěrné zdi. „Součástí rekonstrukce bude zejména sanace spodní stavby a nosné konstrukce klenby a provedení nové hydroizolace. Vrchní stavba zahrnující římsy s přitěžovací deskou, zábradlí a povrchy bude zhotovena nová. Dále budou vybudovány nové navazující chodníky, část cyklostezky a veřejného osvětlení, a to na mostě i pod ním, “ vyjmenoval Tomáš Kejval z odboru rozvoje města.

Náklady jsou podle projektové dokumentace vyčísleny na 33, 3 milionů korun včetně DPH.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Policisté zadrželi muže, který falšoval vstupenky nejen na MS v hokeji. Vstupenky koupené mimo oficiální prodej si raději zkontrolujte, mohou být falešné!
Policisté zadrželi ve středu 15. května čtyřiatřicetiletého muže z Pelhřimovska, který ve velkém falšoval a prodával vstupenky na Mistrovství světa v hokeji. Již ve fázi prověřování tohoto případu měli kriminalisté podezření, že tento muž falšoval a prodával nejen vstupenky na hokejové mistrovství světa, ale také vstupenky na Mistrovství Evropy ve fotbale 2024, které se teprve bude konat v červnu v Německu. Podvedení lidé tak ještě ani nevědí, že mohou mít koupené falešné vstupenky.
Do současné doby se kriminalistům podařilo zadokumentovat pět poškozených osob, kterým podvodník způsobil škodu ve výši téměř 600 000 korun. Jeden z podvedených totiž sám od podvodníka nakoupil větší množství vstupenek za téměř 490 000 korun. Tyto vstupenky pak dál rozprodával v domnění, že jsou pravé. Včera – ve středu 15. května - vyšetřovatel oddělení hospodářské kriminality služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Pelhřimov zahájil jeho trestní stíhání. Muže jsme obvinili z přečinu podvodu, dílem dokonaného podvodu a dílem podvodu ve stádiu pokusu. Muž je v současné době stíhán na svobodě. K trestné činnosti se doznal a získané finanční prostředky většinou použil na sázky v sázkové kanceláři.

„Případ je velmi rozsáhlý zejména počtem poškozených a podvedených osob, proto bude pro naše kriminalisty časově i procesně velmi náročné kontaktovat všechny poškozené osoby a zadokumentovat všechny spáchané skutky. Někteří lidé, kteří mají doma falešné vstupenky, o tom ještě nemusí vědět, protože zápasy, na které si je zakoupili, se budou teprve hrát.,“ uvedl plk. Mgr. Bc. Luboš Jakoubek, zástupce ředitele územního odboru Pelhřimov.

Obviněný muž začal páchat tuto trestnou činnost již koncem listopadu loňského roku, když prostřednictvím aplikace Messenger sociální sítě Facebook, případně jiným způsobem, nabízel prodej vstupenek na Mistrovství světa v ledním hokeji, případně vstupenek na jiná sportovní utkání a nechal si posílat peníze na bankovní účet. Místo skutečných vstupenek, které neměl k dispozici, zasílal zájemcům padělky, které sám vyráběl. Většina falešných vstupenek na hokejové mistrovství světa je na zápasy, ve kterých hraje tým České republiky. Padělky všech vstupenek, které prodával obviněný muž, mají stejný QR kód a čárový kód. Proto doporučujeme všem lidem, kteří si kupovali vstupenky mimo oficiální místa prodejů, aby si vstupenky zkontrolovali ještě předtím, než na zápasy vyjedou. Platí to jak pro utkání MS v hokeji, tak pro červnové ME ve fotbale v Německu. Pokud budou mít lidé jakékoliv podezření, že si zakoupili padělky vstupenek, mohou se s oznámením obrátit na kteroukoliv služebnu Policie České republiky. Doporučujeme, aby s sebou vzali podezřelé vstupenky a veškeré kontakty, údaje a čísla účtů, kam případně poslali platbu při jejich nákupu. Policistům i sobě tak výrazně usnadní zadokumentování případného protiprávního jednání, které je v této věci vedeno.
Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Nakažlivá klíšťata: Jak se vyhnout nebezpečí?
Po mírné zimě se očekává velký výskyt klíšťat v přírodě. Mnoho z nich však může být infikovaných a po kousnutí člověku způsobit vážné onemocnění, jako je klíšťová encefalitida, lymeská borelióza či vzácnější tularémie. Jak minimalizovat riziko nákazy a předejít závažným zdravotním problémům? Tomu se věnoval hlavní lékař z polikliniky Health+, Jan Kábrt.
„Klíšťata jsou pro lidský organismus nebezpečná především z toho důvodu, že mohou přenášet řadu onemocnění. Odhaduje se, že až 20 % klíšťat je infikováno a mohou způsobit nákazu klíšťovou encefalitidou či nemoc lymeskou boreliózou,“ říká docent Jan Kábrt z Health+. U nakaženého člověka záleží také na jeho imunitním systému. Může dojít jen k tvorbě protilátek bez projevu onemocnění, nebo až k těžkému poškození organismu s celoživotními následky. „U některých lidí může opravdu existovat i individuální vnímavost menší pravděpodobnosti k uchycení klíštěte. Je možné, že lidé vzdorující klíšťatům mohou být chráněni nějakým endogenním (tzn. vnitřním) repelentem,“ dodává Kábrt.

Nákaza z klíštěte

Klíště je druh roztoče a jeho vývoj je komplikovaný, trvá zhruba 2–3 roky. Samičky klíštěte po oplodnění nakladou vajíčka, z nichž se vyvinou larvy (nymphy), jež se přemění v dospělé klíště (imago). Velmi nebezpečná je již expozice infikovanými larvami, které jsou kvůli malé velikosti (několik milimetrů) často nezpozorované. Riziko přenosu nemoci se zvyšuje délkou expozice klíštětem a je zřetelně vyšší, když není odstraněno do 72 hodin.

„Příznaky nemocí se nemusejí projevit okamžitě. Například klíšťová encefalitida je virové onemocnění s dvoufázovým průběhem. Průměrná inkubační doba je dokonce jeden týden. V první fázi se obtíže podobají chřipce s mírnou bolestí hlavy a nízkými teplotami, ve druhém týdnu dojde k výraznému zhoršení stavu s poruchou vědomí a další neurologickou symptomatologií. Lymeská borelióza má časné stadium většinou s červenou skvrnou (erytémem), někdy s chřipkovými příznaky. V nejhorší případech může vést k onemocnění pohybového, nervového nebo kardiovaskulárního systému. Je ale možné, že infekce proběhne u obou chorob bez příznaků a je prokazatelná jenom laboratorně, a to zvýšeným titrem protilátek,“ uvádí Jan Kábrt z Health+.

Jak správně odstranit přisáté klíště?

Před vytažením není třeba klíště ničím potírat. Vytahuje se pinzetou, uchopí se těsně u kůže, minimálně zmáčkne a kývavým nebo krouživým způsobem opatrně vytáhne. Klíště se potom likviduje spálením nebo utopením. Je ho také možné odeslat do laboratoře k analýze, zda je nositelem infekce. „Pokud se při odstraňování klíště přetrhne a hlavička zůstane v ráně, je zapotřebí ji opatrně vytáhnout pinzetou nebo speciálními klíšťkami. K následné dezinfekci se používají běžné prostředky, například Jodisol nebo Ajatin,“ dodává docent Kábrt.

Místo po klíštěti je třeba sledovat každý den po dobu zhruba jednoho týdne. Varovným projevem je hlavně vznik červené, ostře ohraničené skvrny, která se šíří do periferie a má centrální vyblednutí. Může jít o tzv. erythema migrans, časný projev nákazy Borrelií burgdorferi, která způsobuje lymeskou boreliózu. „K prevenci vzniku tohoto onemocnění se doporučuje po expozici klíštětem užít jednorázově antibiotika. Primární prevencí vzniku klíšťové encefalitidy je očkování vakcínou FSME. Celkem je třeba očkovat 3krát, druhá dávka se dá 1–3 měsíce po první dávce a třetí dávka v odstupu 5–12 měsíců. Přeočkovávat se má pak po 3–5letech. Začít očkovat by se mělo již v zimním období, protože začátkem jara jsou již klíšťata aktivní a infekční. Proočkování české populace je bohužel mnohonásobně nižší než například u obyvatel Rakouska. Je to zejména důsledkem nedůvěry lidí k očkování, kvůli často nepřiměřeně zdůrazňovaným rizikům,“ radí Jan Kábrt.

Foto: ilustrační

Adéla LELKOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: mladík poškodil dopravní značení
Policisté objasnili poškození dopravního značení, ke kterému došlo v pozdních nočních hodinách v druhé polovině února na silnici mezi obcemi Ždírec a Polná na Jihlavsku. Na základě shromážděných důkazů sdělil policejní inspektor ve zkráceném přípravném řízení podezření ze spáchání dvou trestných činů mladistvému chlapci. Mladík je podezřelý ze spáchání provinění poškození cizí věci a dále provinění poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Došlo k poškození stovky směrových sloupků a dále dopravních značek, čímž vznikla škoda za více než sedmdesát tisíc korun. Případ policisté dále prověřují. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Odcizení lavičky
Policisté pátrají po pachateli, který v Golčově Jeníkově na Havlíčkobrodsku ukradl před budovou sportovní haly litinovou lavičku a způsobil tak škodu kolem čtyř tisíc korun. K případu došlo od odpoledních hodin úterý 14. května do ranních hodin včerejšího dne. "Policisté provedli ohledání a zadokumentování místa činu, dále šetření v lokalitě. Případ šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku, po pachateli policisté pátrají", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová.

Opilého muže policisté zajistili
V úterý 14. května byli policisté v Jihlavě kolem deváté hodiny večer přivoláni na ulici Chlumova, kde ležel na chodníku zjevně opilý muž a pokřikoval po kolemjdoucích. "Policisté zjistili, že se jedná o osmatřicetiletého muže. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 2,9 promile alkoholu. Policisté opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

Havárie pracovního stroje
Ve středu 15. května před třetí hodinou odpoledne přijali policisté oznámení o havárii pracovního stroje mezi obcemi Daňkovice a Borovnice na Žďársku. "Čtyřiadvacetiletý řidič jedoucí s kolovým traktorem Manitou uvedl, že na vozidle vznikla technická závada, kdy nebylo možné stroj bezpečně řídit a zastavit. Po projetí zatáčky přejel s pracovním strojem do protisměru a následně mimo silnici do příkopu, následkem čehož došlo k převrácení vozidla. Při nehodě došlo ke zranění řidiče, který byl převezen zdravotnickou záchrannou službou do nemocnice k ošetření", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté provedenou dechovou zkouškou přítomnost alkoholu u řidiče vyloučili. Řidič na místě dopravní nehody uplatnil technickou závadu na vozidle. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě za více než jeden milion korun (Foto)

Havárie motocyklisty
Ve středu 15. května po sedmé hodině havaroval u obce Studénky na Jihlavsku řidič motocyklu Benelli. "Motorkář jel po kruhovém objezdu ve směru na Jihlavu. Vlivem nepřiměřené rychlosti jízdy při naklonění motocyklu zavadil stojanem o vozovku, dostal smyk a havaroval. Při dopravní nehodě se pětapadesátiletý motocyklista zranil a byl zdravotnickou záchrannou službou převezen na ošetření do jihlavské nemocnice", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Na motocyklu vznikla škoda přibližně za deset tisíc korun. Dechovou zkouškou policisté u řidiče požití alkoholu vyloučili. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Morokářka bourala
Ve středu 15. května havarovala v Třebíči řidička motocyklu. "Kolem půl třetí odpoledne jela čtyřicetiletá žena s motocyklem Juneng po silnici na Žerotínově náměstí ve směru k ulici 9. května, po projetí zatáčkou vyjela s motocyklem ze silnice a narazila do betonového obrubníku chodníku. Při dopravní nehodě se řidička zranila a byla zdravotnickou záchrannou službou převezena na ošetření do třebíčské nemocnice", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Dechovou zkouškou u řidičky požití alkoholu vyloučili. Dopravní nehodu policisté šetří.

Řidič havaroval
Ve středu 15. května jel po šesté hodině ráno na silnici u Hosova na Jihlavsku třicetiletý řidič vozidla Peugeot ve směru od Jihlavy. "Vlivem nepřiměřené rychlosti jízdy nestačil včas zareagovat na vznikající kolonu vozidel a ve snaze zabránit střetu začal prudce brzdit, strhl řízení, s vozidlem dostal smyk a vyjel mimo komunikaci do příkopu, kde narazil do svahu a poté se automobil převrátil na bok. Ke zranění, které by si vyžádalo okamžité lékařské ošetření, nedošlo", uvedla Jana Kroutilová. Dechovou zkouškou policisté u řidiče požití alkoholu vyloučili. Na vozidle vznikla škoda přibližně za padesát tisíc korun. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Řidič je podezřelý z přestupku
Ve středu 15. května zastavili policisté před osmou hodinou v ulici Třebíčská v Náměšti nad Oslavou večer auto Suzuki. "Policisté provedli kontrolu. Dechová zkouška byla u řidiče negativní. Dále se devatenáctiletý muž podrobil testu na zjištění ovlivnění návykovou látkou s pozitivním výsledkem na kokain. Další jízdu policisté řidiči zakázali", informovala Jana Kroutilová. Podrobil se lékařskému vyšetření, při kterém mu byl odebrán biologický materiál. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Řidič pod vlivem alkoholu
Ve středu 15. května před šestou hodinou ranní zastavili policisté v ulici Humpolecká v Havlíčkově Brodě auto Škoda Octavia. "U řidiče naměřili při dechové zkoušce hodnotu přes půl promile alkoholu a obdobnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Policisté dvaapadesátiletému muži zakázali další jízdu", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Řidičský průkaz při kontrole nepředložil. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Muž je podezřelý z přestupku
Policisté zastavili ve středu 15. května po páté hodině odpoledne v ulici Podhradí v Žirovnici na Žďársku osobní auto Renault. "Kontrolou zjistili, že třiapadesátiletý muž, který usedl za volant vozidla, není držitelem příslušného řidičského oprávnění. V další jízdě již pokračovat nesměl", uvedla M. Lébrová. Z přestupkového jednání na úseku dopravy se bude muž zodpovídat před příslušným správním orgánem.

Alkohol za volantem
Policisté zastavili ve středu 15. května krátce před osmou hodinou ranní v obci Ruda na Žďársku osobní auto Škoda, jehož řidičem byl šestašedesátiletý muž. "Ten se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce a její naměřená hodnota činila 0,96 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní a vykázalo obdobnou hodnotu. Policisté muži na místě zakázali další jízdu. Řidičský průkaz mu zadržen nebyl, neboť jej při kontrole nepředložil", informovala Michaela Lébrová. Muž se bude před příslušným správním orgánem zodpovídat z přestupkového jednání na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   23. 6. 2024

• Do jihlavské zoo s vysvědčením s jedničkou za jednu korunu, chybět nebude oblíbené komentované krmení
• Z policejního deníku: auto v příkopu shořelo, řidič utrpěl lehké zranění

Sobota   22. 6. 2024

• Pane. Kupte si rakvičku!
• Festival Vesuv plný muziky a piv od malých pivovarů pomůže Vojtovi, Františkovi nebo malé Agátce získat hiporehabilitaci na celý rok
• E-shop Dopravního podniku města Jihlavy umožňuje cestujícím správu a dobíjení jihlavské karty
• Výstava fotografií divokých zvířat i vzácných rostlin Barky Hrušky v jihlavském muzeu
• Na Vysočině při bouřce padaly stromy, nejvíce práce měli hasiči na Třebíčsku

Pátek   21. 6. 2024

• DOKem letos proplulo 306 třídních lodí
• Tragická nehoda na Jihlavsku. Zemřel řidič osobního auta
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; malého chlapce policisté nalezli a předali matce
• Muž a žena z Třeště vyráběli a prodávali pervitin, skončili s pouty na rukou

Čtvrtek   20. 6. 2024

• Pouť ke kostelíku svatého Jana Křtitele s jihlavskými havířky
• Pobyt na přírodní terase pacientům v novoměstské nemocnici svědčí. Často ani nechtějí domů
• Vzpomínka na betlémáře, malíře a kapelníka Josefa Lišku v jeho rodné Třešti
• Výměnu řidičských průkazů urychlí bankovní identita, jen na Vysočině si je musí do konce roku vyměnit patnáct tisíc lidí
• Svatojánská noc na Michalově statku
• Krajské volby budou 20. - 21. září, kandidátní listiny do zastupitelstev lze podávat do 16. července
• Na silnici I/37 mezi obcemi Rousměrov a Laštovičky zemřel při nehodě řidič osobního auta
• Policisté na dálnici D1 kontrolovali zaparkovaná nákladní auta, zadokumentovali čtyřiatřicet přestupků
• Bratry, kteří mají na Žďársku na svědomí vloupání a krádeže, policisté dopadli
• Z policejního deníku: vandal posprejoval lokomotivu; zloděj v obchodě byl dopaden; žena nadýchala téměř 3,5 promile

Středa   19. 6. 2024

• Zraněný muž, který ležel na hradebním parkánu v Jihlavě, nadýchal přes čtyři promile
• Do Příseky na Jihlavsku se sjedou multikáry, pokusí se překonat loňský rekord
• Havlíčkobrodští zastupitelé udělí čestné občanství města hokejové legendě Jiřímu Holíkovi, navečer čeká fanoušky program na náměstí
• Vodní ráj v Jihlavě zahájí letní sezonu v sobotu 22. června, důvodem zpoždění je výstavba krytého plaveckého bazénu. Lidé se opět mohou těšit na Beachvolejbalové a sportovní léto
• Táborská zoo oslaví deváté narozeniny ve velkém stylu, návštěvníky čeká v sobotu nabitý program
• Výstava Otisky Staré Říše, Zdeněk Řezníček a jeho přátelství s Josefem Florianem a Bohuslavem Reynkem v zámeckých konírnách v Třebíči
• Na porodnici otevřeli rodinný pooperační pokoj, s miminkem tam může pobývat i tatínek
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ze stavební buňky nářadí za 150 tisíc; zloděj ukradl z garáže elektrokolo

Úterý   18. 6. 2024

• Mezi obcemi Kámen a Obrataň uhořel po nehodě v autě jeden člověk, silnice byla neprůjezdná v obou směrech téměř celou noc
• Vysočina má nejvíce zeleně na zastavěné ploše, nejvíce sociálních služeb; ovšem nejméně studentů vysokých škol či nejméně lékáren
• V Pelhřimově zavzpomínají na slavného rodáka Oldřicha Lipského u příležitosti jeho stého výročí narození
• Most v Poušově v Třebíči již slouží veřrejné dopravě, původní Bailey bridge připomíná jeho fragment
• Šachta svatého Jiří pod Šacberkem v Jihlavě bude zabezpečena a zpřístupněna veřejnosti
• Myslivecký zákon, který podpoří týrání zvířat a nutí myslivce zabíjet více zvěře, musí poslanci odmítnout
• V Chotěboři a Rudíkově přibudou nové zubní ordinace
• Z policejního deníku: žena poškodila auto, policisté ji dopadli
• Léto a čas dovolených láká lupiče, policie nabádá k zabezpečení domovů, poradí i Evropský den proti vloupání

Pondělí   17. 6. 2024

• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova byl nalezen v dodávce mrtvý řidič, zřejmě zkolaboval
• Vražedné šílenství na Slovensku by měla řešit EU. Medvěd hnědý je celoevropsky chráněný a není možné ho bezdůvodně střílet
• Cyklistické odpoledne v Jihlavě se zaměří na prevenci. Dopravní nehody cyklistů bez ochranné přilby končí většinou vážným zraněním
• Celníci na Vysočině zastavili polský náklaďák, který převážel na sedm tun nezdaněného tabáku
• Z policejního deníku: v jihlavském bazénu se topily dvě malé děti, jedno odvezla záchranka do nemocnice
• Na silnici I/19 na obchvatu obce Kámen na Pelhřimovsku zemřel po srážce s náklaďákem řidič osobního auta

Neděle   16. 6. 2024

• Výstava věnovaná svatojánským bylinkám a zvykům v havlíčkobrodském muzeu
• Akrobatické létání, historické letouny, muzika, soutěže i divadlo - to vše nabídne Airshow a dětský den v Chotěboři
• Na křižovatce ulic Brněnská – Okružní naproti supermarketu Tesco v Jihlavě budou v úterý 18. června od 11 hodin vypnuté semafory, dopravu budou řídit soutěžící policisté
• Třebíčská nemocnice hodlá pořídit sstém pro centrální míchání dialyzačního roztoku a inkubátor pro nedonošená miminka
• Z policejního deníku: zloděj poškodil stánek, dovnitř se stejně nedostal; muž házel do oken kamení a poškodil auto

Sobota   15. 6. 2024

• Zabavené chladnomilné šelmy naleznou dočasný azyl v Táboře. Zoo otevřela unikátní záchranné centrum
• Po nárazu do stromu na silnici mezi Kamenicí a Pavlínovem zemřel řidič osobního auta
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: hrací skříňky a přístroje
• Barokní socha svatého Václava stojí v Kotlářské ulici v Třebíči
• Lidé mohou posílat peníze na účet a pomoci tak obětem požáru, který vzplál v domě v Novodvorské ulici v Třebíči
• Táborská zoo odchovala další dvě zubří mláďata. Jména jim opět vybere veřejnost, šťastlivci zubry osobně nakrmí

Pátek   14. 6. 2024

• Třináctiletá samice levharta perského porodila první mládě, samička se má čile k světu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 30 tisíc; řidič pod vlivem drog a bez řidičáku z místa dopravní nehody utekl
• Uplynulo čtyřicet let od úmrtí architekta Bedřicha Rozehnala, projektoval nemocnici v Novém Městě na Moravě. Do zdravotnických staveb vnesl světlo, vzduch
• Volně pobíhající psi na okraji Jihlavy směrem na Pístov ohrožují hnízdící čejky chocholaté
• Speciální kontrola se zaměřila na měření emisí. Při zjištění závady u vozidla omezili technickou způsobilost na dobu třiceti dnů
• Důvěřivá prodavačka z Jihlavska odběhla muži pro vodu, přišla o třicet tisíc. Policisté zloděje z Mostecka dopadli

Čtvrtek   13. 6. 2024

• Eliška Přemyslovna se vrátí do Jemnice, začne slavnost Barchan
• XXI. ročník Mezinárodní veterán rallye historických motocyklů Pacovský okruh se koná u příležitosti 120. výročí založení mezinárodní motocyklové federace FIM
• Domácí hospic Bárka zakoupil nový automobil z peněz získaných z benefičních akcí
• Muž nabízel vstupenky i na Mistrovství Evropy ve fotbale. Vstupenky koupené mimo oficiální prodej si raději zkontrolujte, mohly by být falešné!
• Kriminalisté na Jihlavsku dopadli jednapadesátiletého distributora pervitinu
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta a traktoru peníze a naftu; řidič nákladní soupravy poztrácel balíky sena

Středa   12. 6. 2024

• Pelhřimovští policisté zachránili muže, který spadl do koryta řeky, za odvahu obdrželi od krajského ředitele ocenění
• Štursův třešňový sad u Vříště se bude kosit ručně, dobrovolníci se mohou hlásit již nyní
• Pelhřimov se pokloní padlým na západní frontě
• Nemocnice Mostiště otevřela novou ambulanci nutriční péče
• Nové videolaryngoskopy pomáhají v jihlavské nemocnici denně na operačních sálech
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za lékaře, námořníky či lodní inženýry
• Z policejního deníku: zloděj se do stánku nedostal; opilý řidič s pracovním strojem způsobil nehodu, nadýchal 3,51 promile

Úterý   11. 6. 2024

• Tradiční setkání automobilů značky Fiat i dalších historických vozů ve Svratce
• Laky Mari pokřtí v Třebíči své autorské EP Zvířecí Triptych
• Zakoupením nocleženek lze pomoci lidem bez domova strávit noc v teple a bezpečí
• Konference Spor o smysl dějin husitství ve dvacátém století v krajské knihovně v Havlíčkově Brodě
• Streetworkeři v jihlavských ulicích se snaží získat důvěru u mladých lidí a nabídnout jim pomoc
• Devatenáctiletý recidivista z Jindřichohradecka distribuoval v Jihlavě drogy dál, skončil v policejní cele
• Pohřešovaný senior byl nalezen mrtvý
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl alkohol a tabákové výrobky; hledaný muž putoval do vězení

Pondělí   10. 6. 2024

• Běh Chýnovská desítka na Táborsku již tuto sobotu
• V panelovém domě v Třebíči hořel byt, hasiči evakuovali jednadvacet osob, škoda je osm milionů
• Zábrany u Jarošovského Kacíře na Třebíčsku ochrání obojživelníky
• Kraj Vysočina má spolu s Prahou nejnižší nezaměstnanost v ČR. Nadcházející léto přeje rekvalifikacím, ale studenti raději užívají prázdniny
• Z policejního deníku: vloupání do karavanu; nález dělostřeleckého granátu z druhé světové války; opilý cyklista boural

Neděle   9. 6. 2024

• Hraná povídka Já, legenda zavede diváky do časů, kdy do Pelhřimova vstoupil krutý pán Karel z Říčan
• Stádečko nyal nížinných v jihlavské zoo se rozrostlo o malou samičku
• Olejomalby Magdaleny Křenkové Florianové vystavené na nádvoří hradu Roštejna vytvářejí inspirativní zážitek
• Klienti nízkoprahového centra v Jihlavě pomohou s úklidem města, za stravenku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl elektrokolo za padesát tisíc; auto se samo rozjelo a narazilo do rohu domu

Sobota   8. 6. 2024