Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 20.5 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Motorkář utrpěl po střetu s dodávkou vážné zranění
Při dopravní nehodě, která se stala v pondělí 20. května krátce před půl šestou večer na silnici II/112 u obce Křelovice na Pelhřimovsku, utrpěl vážné zranění motorkář. Stalo se tak po střetu s dodávkou.
"Motocyklista utrpěl při nehodě vážné zranění a byl letecky transportován do nemocnice", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Komunikace byla po nehodě oboustranně neprůjezdná. Na místě události zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

Hasiči z Pelhřimova zajistili místo nehody proti požáru a úniku provozních kapalin.

Příčiny a okolnosti vážné nehody policisté vyšetřují.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V jaderné elektrárně v Dukovanech oslavují Světový den včel
Pracovití jako včelky, tak to je s nadsázkou propoj energetiků a včelek, které mají své úly u Jaderné elektrárny Dukovany. Od roku 2021 tu včely poctivě pracují a svoji energii přenáší do produkce zdravého, kvalitního a velmi chutného medu. Za dobu tří let už vyprodukovaly 340 kg medu. Hned pět úlů, které jsou umístěny na konci jaderné vinice, symbolizuje čisté životní prostředí při výrobě bezemisní energie ze stávajících 4 výrobních bloků a výhled na stavbu bloku pátého.
Světový den včel se váže k datu 20. května a má zvyšovat povědomí o zásadní roli, kterou včely hrají při udržování zdraví lidí a planety. Tento den se slaví od roku 2018, kdy úsilí slovinské vlády vedlo Valné shromáždění OSN k prohlášení 20. května za Světový den včel. Proč právě tento den? V květnu mají včely asi nejvíc práce v roce, ale také se právě 20. května narodil uznávaný slovinský včelař Anton Janša (1734 – 1773), který, krom jiného, vyučoval včelařství ve škole založené ve Vídni samotnou Marií Terezií.

Mimořádně čisté prostředí bez postřiků a rušivých vlivů využili pro chov včel také energetici z Jaderné elektrárny Dukovany. "Včelí úly se nachází v bezprostřední blízkosti elektrárny, přímo na jaderné vinici. V roce 2021, za pomoci včelaře Pavla Štefky z Bohutic u Moravského Krumlova, jsme umístili včelí úly na okraj přísně střeženého areálu. Hned v prvním roce se vytočilo 120 kg medu, další rok byl ještě o 20 kg bohatší, loňský rok byl zasažen úhynem jednoho včelstva a produkce tak spadla na 80 kg. Celkově ale včely vyprodukovaly za dobu tří let 340 kg medu," upřesnil tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk. Med z Jaderné elektrárny Dukovany nelze koupit, slouží jako dárek symbolizující bezemisní výrobu a čisté okolí JE Dukovany.

„Včelí úly stejně jako jaderná vinice symbolizují produkci čisté bezemisní energie, kterou zde už téměř 40 let provádíme. Včely jsou citlivým indikátorem čistého a zdravého životnímu prostředí, vůči kterému jsme dlouhodobě přátelští, a bez nich stejně jako bez dostatku energie, by byl náš život mnohem složitější. Proto vytváříme projekty na jejich podporu a ochranu,“ říká Roman Havlín, ředitel jaderné elektrárny Dukovany.

Obě české jaderné elektrárny vedle projektů zaměřených na lokální podporu životního prostředí, spolupracují na ochraně hnízdění sokola stěhovavého, nebo na projektech zadržování vody v krajině a výsadbě zeleně. Jsou také největšími podporovateli kulturních, společenských a sportovních akcí v jejich okolí.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Vražda nevinného mučedníka na nádvoří jihlavského soudu
Kněz, mučedník a pravděpodobně i budoucí světec. Rodák z Lukova u Moravských Budějovic, u něhož byl v současnosti zahájen proces blahořečení, pater Jan Bula.
Narodil se zde v červnu roku 1920 a ve třicátých letech vystudoval gymnasium v Moravských Budějovicích. Poté Jan Bula nastoupil do kněžského semináře v Brně.

Theologická studia však bohoslovec Bula musel přerušit, protože byl protektorátními úřady v únoru 1943 totálně nasazen do německé keramičky ve Vranovské Vsi u Znojma. Z tohoto totálního nasazení byl uvolněn až v květnu 1944 na opakované intervence tehdejšího regenta alumnátu v Brně a pozdějšího brněnského biskupa Karla Skoupého.

Těsně po konci války v červenci 1945 tak mohl být Jan Bula v Brně olomouckým biskupem Zelou vysvěcen na kněze a následně byl poslán jako kaplan do Rokytnice nad Rokytnou. Aniž by tušil, že toto město bude jak prvním, tak i posledním kněžským působištěm v jeho krátkém kněžském životě.

Pater Bula totiž v červnu 1949 přečetl z kazatelny biskupský oběžník, což komunistické úřady kněžím zakázaly, k němuž navíc dodal:
„My nechceme zradit ani svůj národ, ale ani Krista. Krista dovedl zradit jen Jidáš“, pronesl tehdy P. Bula z kazatelny a ke svým farníkům dodal: „Vy buďte věrni. Nezklamte důvěru Církve, v níž jste se narodili, aby nemusela jednou nad vámi plakat matka Církev a nezlořečily vám vaše děti!“

Za to byl v září roku 1949 odsouzen k pokutě 4500 Kč.

Jenže režim přitvrdil a 30. dubna 1951 je Jan Bula bezdůvodně zatčen komunistickou státní bezpečností a převezen do vazby do Jihlavy. Zde mu brutální bachaři při prvních výsleších vytloukli přední zuby a při dalším krutém mučení se z něho vyšetřovatelé StB snažili dostat doznání ke spoluúčasti na takzvaných Babických vraždách. K těm však mělo teprve dojít – až 2. července 1951!

To však nebránilo komunistické justici navrhnout nebohému knězi trest smrti za jeho údajnou spoluúčast na těchto vraždách v Babicích, i když v době jejich spáchání byl P. Jan Bula již čtvrt roku uvězněn a brutálně mučen v podzemí jihlavského soudu.

Veřejný proces s nešťastným knězem byl uspořádán 13.–15. listopadu 1951 v třebíčském kině Svět a na třídenní proces bylo okresním sekretariátem KSČ v Třebíči přiděleno 1200 vstupenek. Hlavní role v „soudním představení“ sehráli zločinní soudci: předseda senátu JUDr. Jiří Kepák a přísedící JUDr. Vojtěch Rudý.

Zde byl Jan Bula odsouzen k trestu smrti. V protokolu odvolacího soudního „líčení“ je obsažena věta, která měla zdůvodnit ty hlavní „zločinecké sklony“ P. Buly:
„V lidově demokratickém zřízení má stát v prvé řadě zájem na tom, aby naše mládež byla vychovávána v novém, pokrokovém a socialistickém duchu, a proto obviněný tímto svým jednáním narušil naše socialistické zřízení v jednom z nejdůležitějších úseků“.

A tak byl tento nebohý kněz - po několika dalších měsících živoření v jihlavské věznici - nakonec skutečně popraven. Teprve 32 letý pater Jan Bula byl na nádvoří jihlavského soudu v Tolstého ulici oběšen o půl páté ráno 20. května roku 1952.

(Obrázky: P. Jan Bula • soud v Tolstého ulici v Jihlavě, v jehož podzemí byl nešťastný kněz téměř rok nelidsky mučen.)
Leo ŠVANČARAZpět nahoru na obsah...

Výstava open per4mance 2024 na zámku v Třebíči doprovází multižánrový festival Zámostí
Další ročník tradiční výstavy regionálních tvůrců open per4mance 2024, která se koná jako doprovodná akce multižánrového festivalu Zámostí bude slavnostně zahájen v pátek 24. května v 17 hodin v galerii Tympanon v zámecké kavárně v Třebíči. Součástí vernisáže bude koncert kapely Snaps a společné tvoření objektu na téma hudba.
Výstava regionálních tvůrců, která se koná jako doprovodná akce multižánrového festivalu Zámostí. Na zámecké části open per4mance 2024 představí ukázku své aktuální tvorby amatérští i profesionální autoři z rozmanitých oblastí výtvarného umění. Zastoupena bude fotografie, kresba, malba, grafika, sochařství, ale také méně tradiční formy kreativity nebo umělecké řemeslo.

Svou účast na výstavě potvrdili:
Fotíme bez bariér (fotografie)
Luboš Jan (umělecké kovářství)
Jitka Janíková (malba)
Petra Janoušková (smalt, grafika)
Eva Jeníčková (kresba)
Milena Kremláčková (drátování)
Pavel Křeček (fotografie)
Drahomíra Maloušková (malba)
Josef Mikyska (vitráž)
Jakub Noha (malba, grafika)
Pavel Ondrák (malba)
Aneta Schütz (socha, grafika, kresba)
Jana Široká (objekty, koláž)
František Věžník (socha)
Veronika Zábršová (malba)
Lenka Zadražilová (malba)

V neděli 26. května proběhne workshop Smaltované obrazy pod vedením výtvarnice Petry
Janouškové v čase od 9 do 12 hodin workshop pro veřejnost, od 13 do 17 hodin pak workshop pro děti v rámci projektu Laltap.
Eva NOVOTNÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: opilý agresivní muž rozbil dveře; opilí řidiči skončili na záchytce
Opilý muž rozbil v neděli 19.května před čtvrtou hodinou ráno dveře bytového domu ve Žďáře nad Sázavou. Choval se agresivně, vulgárně, odmítal spolupracovat a snažil se odejít. Při dechové zkoušce policisté jednatřicetiletému muži naměřili hodnotu 2,15 promile alkoholu. Opilého muže odvezli na záchytku k vystřízlivění. Dále policisté zjistili, že muž udeřil do skleněné výplně vchodových dveří, kterou tím rozbil. Způsobená škodu nebyla přesně vyčíslena. Případ policisté šetří pro podezření ze spáchání přestupkového jednání proti majetku a proti veřejnému pořádku. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová. (Foto - horní obrázek)
Opilý muž útratu zaplatit nechtěl
V neděli 19. května po páté hodině večer odmítal opilý muž v restauraci zaplatit útratu. Na místě policisté zjistili, že opilý muž zkonzumoval alkohol a jídlo za více než jeden tisíc korun, zaplatit ale nechtěl. "Na uhrazení útraty ani peníze neměl a do provozovny tak přišel již s úmyslem nezaplatit. Při dechové zkoušce policisté pětatřicetiletému muži naměřili hodnotu přes dvě promile alkoholu. Opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti majetku.

Agresivního muže policisté z bytu vykázali
V sobotu 18. května byli policisté před osmou hodinou večer přivoláni do bytového domu v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku, kde v bytě muž napadal své blízké. "V domě byl slyšet hluk odpovídající útoku a násilnému jednání. Policisté po příjezdu na místo učinili opatření, aby již nemohlo docházet k dalšímu napadání. Podezřelý muž byl opilý, při dechové zkoušce mu policisté naměřili přes dvě promile alkoholu. Čtyřiatřicetiletého muže zajistili. Provedeným šetřením zjistili, že v bytě slovně a fyzicky napadal ženu a také nezletilou dívku. Policisté přivolali na místo také zdravotnickou záchrannou službu, která obě odvezla do havlíčkobrodské nemocnice. Opilého muže policisté odvezli na záchytku k vystřízlivění. Dále rozhodli na základě shromážděných informací o vykázání muže ze společného obydlí", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Případ policisté šetří pro podezření ze spáchání přestupkového jednání proti občanskému soužití.

Motorkář byl po nehodě letecky transportován do nemocnice
V neděli 19. května jel po jedenácté hodině dopoledne jednasedmdesátiletý řidič motocyklu Harley Davidson po silnici ve směru od obce Rytov na Černovice na Pelhřimovsku. "V zatáčce dostal zřejmě vlivem nepřiměřené rychlosti jízdy smyk, který nezvládl, došlo k pádu motocyklu na bok a najetí do protisměru, kde se střetl s protijedoucím vozem Mitsubishi. Při dopravní nehodě utrpěl motocyklista vážné zranění a byl letecky transportován do nemocnice v Českých Budějovicích", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté dechovou zkouškou u řidiče vozidla požití alkoholu vyloučili. U motocyklisty nebylo možné provést dechovou zkoušku vzhledem k jeho zranění, byl zajištěn odběr krve. Při dopravní nehodě vznikla škoda přibližně za 600 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří. (Foto - prostřední obrázek)

Střet auto s pracovním strojem
V pátek 17. května došlo po desáté hodině dopoledne na silnici u obce Dolní Cerekev na Jihlavsku ke střetu dvou vozidel. "Řidič pracovního stroje s frézou se při práci na silnici střetl s autem VW Passat, který jej předjížděl. Po nárazu bylo osobní vozidlo odraženo a následně havarovalo mimo komunikaci. Při dopravní nehodě utrpěl řidič zranění a byl zdravotnickou záchrannou službou převezen na ošetření do jihlavské nemocnice", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Při dechových zkouškách u obou řidičů požití alkoholu vyloučili. Při nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za více než 200 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří. (Foto - spodní obrázek)

Střet vozidel
V pátek 17. května před čtvrtou hodinou odpoledne se stala na ulici Znojemská v Želetavě na Třebíčsku dopravní nehoda. "Sedmašedesátiletý řidič vozidla Renault jel ve směru k ulici Podolí a narazil do před ním jedoucího automobilu Ford. Při dopravní nehodě utrpěla zranění spolujedoucí ve fordu, žena byla zdravotnickou záchrannou službou převezena na ošetření do třebíčské nemocnice", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté v rámci šetření zjistili, že řidič Renaultu má uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel a vůbec tak za volantem neměl sedět. Při nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za šedesát tisíc korun. U obou řidičů provedli policisté dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Dopravní nehodu a veškeré její související okolnosti policisté prověřují.

Řidič havaroval
V sobotu 18. května došlo na silnici mezi Svatým Křížem a Havlíčkovým Brodem k havárii vozidla. "Kolem jedenácté hodiny dopoledne dvacetiletý řidič vozidla Škoda při průjezdu kruhového objezdu při zatáčení vlivem nepřiměřené rychlosti jízdy vyjel mimo komunikaci, kde se automobil převrátil na střechu. Při nehodě utrpěl zranění spolujedoucí, který byl ošetřen zdravotnickou záchrannou službou", informovala J. Kroutilová. Při havárii vznikla předběžně vyčíslená škoda za osmdesát tisíc korun. Dechovou zkouškou policisté u řidiče požití alkoholu vyloučili.

Cyklista byl pod vlivem alkoholu
V sobotu 18. května po deváté hodině večer kontrolovali policisté v ulici Nová v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku cyklistu na jízdním kole, které nemělo rozsvícené světlo. "U třiačtyřicetiletého cyklisty provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu jedno promile alkoholu. Opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu 0,91 promile alkoholu v dechu. Muž již nesměl dále pokračovat v jízdě na kole", uvedla J. Kroutilová. Cyklista je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Opilý řidič vezl i dítě, skončil na záchytce
V sobotu 18. května kontrolovali policisté před jedenáctou hodinou dopoledne vozidlo Seat, jehož řidič jel po silnici směrem od Kostelce na Jihlavu. "U třiačtyřicetiletého řidiče provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 1,81 promile alkoholu. Stejnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Opilý řidič ohrožoval nejen sebe a ostatní účastníky silničního provozu, ale také dítě, které s ním ve vozidlo cestovalo. Policisté kontaktovali jeho matku, která si dítě následně převzala do péče. Opilého řidiče zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Řidičský průkaz byl muži zadržen", uvedla Jana Kroutilová. Policisté dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ a veškeré jeho související okolnosti prověřují.

Řidič pod vlivem alkoholu
V neděli 19. května zastavili policisté před devátou hodinou dopoledne v Ocmanicích na Třebíčsku osobní auto Citroen. "U osmapadesátiletého řidiče dechová zkouška vykázala hodnotu 1,1 promile alkoholu. Také opakovaná zkouška u něho ukázala obdobnou hodnotu a požití alkoholu před jízdou řidič i přiznal. Policisté mu na místě zadrželi řidičský průkaz a v další jízdě již nesměl pokračovat", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté dále prověřují.

Řidič nesmí za volant, ujížděl policistům
V neděli 19. května si policisté v Humpolci na Pelhřimovsku v rámci hlídkové činnosti všimli kolem druhé hodiny ráno podezřelého osobního auta Peugeot, jehož řidič při spatření hlídky zvýšil rychlost. "Policisté za ním vyjeli a dávali řidiči pokyny k zastavení, na které nereagoval. V krátké době policisté vozidlo zastavili a provedli kontrolu. Důvod, proč se snažil řidič ujet, byl rychle jasný. Odmítl se podrobit testu na zjištění ovlivnění návykovou látkou, stejně jako lékařskému vyšetření. Dále policisté zjistili, že má čtyřiatřicetiletý řidič od loňského podzimu na základě rozhodnutí magistrátu vyslovený na dva roky zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel. Policisté muže odvezli na oddělení k provedení nezbytných úkonů", uvedla Jana Kroutilová. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ a veškeré jeho související okolnosti prověřují.

Opilý řidič kličkoval s autem po silnici, skončil na záchytce
V neděli 19. května přijali policisté po páté hodině večer oznámení o nebezpečně jedoucím vozidle, které na silnici přejíždělo ze strany na stranu a jelo směrem na Lípu na Havlíčkobrodsku. "Do lokality vyjeli okamžitě policisté a automobil Škoda Fabia zastavili. Provedli kontrolu a při dechové zkoušce dvaatřicetiletému řidiči naměřili hodnotu 2,32 promile alkoholu. Také opakovaná zkouška u něho ukázala obdobnou hodnotu. Ve vozidle navíc opilý řidič vezl čtyři spolujedoucí. Muž již v další jízdě nesměl pokračovat, policisté mu na místě zadrželi řidičský průkaz. Značně opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla J. Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   22. 7. 2024

• Pelhřimovské muzeum vystavuje motorky i doplňky, třeba oblečení, helmy či sportovní trofeje
• Čtyři sta let starý dub u Palečkova mlýna u Sokolí na Třebíčsku reprezentuje Vysočinu v anketě Strom roku 2024
• Jihlavská radnice věnuje věci ze ztrát a nálezů Charitě, využijí je lidé v hmotné nouzi nebo bez domova
• Policisté hledají ženu, která po nehodě u Třeštice pomáhala těžce zraněnému řidiči auta Škoda Octavia
• Sériového pětačtyřicetiletého zloděje z Jihlavska policisté dopadli, hrozí mu až tři roky za mřížemi
• Z policejního deníku: řidič osobního auta utrpěl po srážce s traktorem zranění; opilí muži skončili na záchytce

Neděle   21. 7. 2024

• Z policejního deníku: zloděj si odnesl úhlovou brusku; třiasedmdesátiletá řidička nabourala pět aut

Sobota   20. 7. 2024

• Pes opilého majitele, který podruhé během týdne zaútočil na policisty, byl usmrcen
• Tajemství kostelíku svatého Jana Křtitele v Jihlavě
• V reaktoru druhého výrobního bloku v jaderné elektrárně v Dukovanech je opět palivo, odstávka se blíží ke konci
• Putování po městech Koruny Vysočiny se rozšířilo o Svratku a Křižánky
• Muž v podmínce obtěžoval bývalou partnerku, skončil ve vazbě
• Nenapravitelný muž skončil za mřížemi
• Pětistým miminkem roku 2024 je Lada z Ocmanic
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky; opilý muž napadal ženu, urážel ji a vláčel po zemi

Čtvrtek   18. 7. 2024

• Klášter v Nové Říši je novým atraktivním turistickým cílem Vysočiny
• Vlci z nelegálního chovu našli dočasný domov v záchranném centru CITES v ZOO Tábor
• Stavba parkoviště začala, sledovat ji můžete online
• Z policejního deníku: nález letecké pumy; neznámý sprejer počmáral dům a popelnice

Středa   17. 7. 2024

• Z evropské přírody už nenávratně zmizely desítky druhů zvířat. Slováci se nyní snaží vystřílet další
• Letní kino v Jihlavě promítne film Barbie
• Z policejního deníku: zloděj odjel na elektrokoloběžce; opilý řidič ujel od nehody

Úterý   16. 7. 2024

• Na Vysočině se množí klíšťata, nemocných klíšťovou encefalitidou a Lymskou borreliózou přibývá
• Lávka u Staré plovárny v Jihlavě je opravená, dělníci k ní nosili nářadí i materiál v kýblech
• V Muzeu rekordů v Pelhřimově je k vidění brazilské vydání knihy a klasické vydání sešitové románu Dobrý voják Švejk
• Kandidátní listiny do krajských voleb podalo na Vysočině třináct politických stran, hnutí a koalic
• Zvířata z táborské zoo si užívají studené sprchy a ledové „dorty“
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl centrálu a bezpečnostní zámky; řidič, který boural, nadýchal 3,88 promile

Pondělí   15. 7. 2024

• Jeřáb Nick z táborské zoo je symbolem vznešenosti, dlouhověkosti a věrnosti
• Výstava Metamorfózy završila pobyt francouzských umělců v Telči
• Čeští zemědělci hledají cesty, jak nedoplatit na nízké ceny obilí. Letos proto vyseli nejvíce máku za poslední roky a mírně navyšují i plochy dalších plodin
• V parku Gustava Mahlera v Jihlavě začal platit zákaz venčení psů
• Z policejního deníku: vandal poničil garážová vrata; recidivistka ukradla prádlo; opilí řidiči bourali

Neděle   14. 7. 2024

• Policisté v Třebíči evakuovali lidi z domu, kde hořel jeden z bytů
• Práce na odstávce druhého výrobního bloku Dukovan běží i o prázdninách na plné obrátky
• Z policejního deníku: na auto spadl strom, čtyři lidé utrpěli zranění; krádež jízdního kola

Sobota   13. 7. 2024

• Hygienici zakázali koupání v rybníce Ředkovec
• V hmyzím hotelu na louce ve Velkém Meziříčí žije početná skupina včel samotářek

Pátek   12. 7. 2024

• Letní soutěž o zajímavé ceny v infocentrech ČEZ, pozvánka nejen do Dukovan a Dalešic
• Střelmistr z legií František Pól z Mostišť skončil jako školník
• Voňavá výstava Zahrada Vysočiny v Žirovnici představí lilie i jedlé květy, chybět nebude ani kulturní program
• Z policejního deníku: chodec po srážce s autem utrpěl vážné zranění; opilý řidič způsobil nehodu
• V Rašeliništi Pod Trojanem roste vzácná mokřadní ostřice, suchopýr i vachta, na Kozénku se daří vstavači kukačce i koniklecům
• Devětadvacetiletý muž, který sexuálně a fyzicky napadl mladou ženu, skončil ve vazbě

Čtvrtek   11. 7. 2024

• Paměť kůže: Jak sluneční záření ovlivňuje naše zdraví
• MUDr. Karel Kalla. Výjimečný a aktivní muž, který vedl primariát klinické biochemie v pelhřimovské nemocnici šestačtyřicet let
• Táborská zoo získala jednoho z nejinteligentnějších ptáků světa, ohroženého papouška nestora kea
• Hračkobraní v Kamenici nad Lipou nabízí nejen výstavu hraček z přírodních materiálů, ale i divadlo či tvořivé dílny
• Jihlavští policisté dopadli muže, který vykrádal auta a byl i v bytovém domě. Ukradené věci prodával a peníze použil na nákup drog
• Z policejního deníku: opilí sedmnáctiletí mladíci ničili vybavení hřiště

Středa   10. 7. 2024

• Z vyhlídkové věže kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově se můžete rozhlédnout i večer
• Hokejová legenda a trojnásobný mistr světa Jiří Holík oslavil osmdesáté narozeniny
• O prázdninách pozor na úrazy dětí, stávají se hlavně doma
• Policisté hledají svědky a zraněné z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky před obchodem; zloděj potravin se snažil policistům uplavat

Úterý   9. 7. 2024

• Táborskou zoo zasáhla smutná události. Zemřel oblíbený medvěd baribal Geňa
• Ztráty a nálezy na jihlavské radnici přijaly ztracené či zapomenuté věci z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Tanec, radost a inspirace v Třebíči: Přehlídka talentů
• Vysočina má nejnižší nezaměstnanost v Česku, skokově vzrostl počet absolvovaných kurzů
• Policisté hledají svědky nehody v Pelhřimově, při které auto na přechodu srazilo chodkyni
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje, který vykrádal stany; opilí řidiči bourali

Pondělí   8. 7. 2024

• Přijďte se v sobotu seznámit se vzácnými papoušky z táborské zoo
• Bílá paní na vdávání pod širým nebem v zámeckém parku v Telči
• A dvakrát přeletěly labutě
• Medvědi na hrady nepatří. Plánované zrušení jejich chovů je dobrou zprávou
• Z policejního deníku: u nehody zasahoval vrtulník; opilý řidič skončil s autem v poli

Neděle   7. 7. 2024

• Večerní prohlídky Jihlavského podzemí nabídnou historii i tajemno
• Jubilejní ročník Festivalu historického šermu pod Zubštejnem nabídne spoustu hudby, ohňovou show, řemesla či dobovou kuchyni
• Hasiči v elektrárně Dukovany mají nový automobilový žebřík s dosahem čtyřicet metrů, pomůže i při záchraně váhově nadrozměrných osob
• Z policejního deníku: žena prodávala kolo za dva tisíce, přišla o 167 tisíc; další žena při prodeji odrážedla přišla o 15 tisíc korun
• V tlačenici na festivalu v Jihlavě po pádu stanu utrpělo zranění nejméně dvanáct osob, kriminálka případ prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti

Sobota   6. 7. 2024
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz