Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 20.5 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Motorkář utrpěl po střetu s dodávkou vážné zranění
Při dopravní nehodě, která se stala v pondělí 20. května krátce před půl šestou večer na silnici II/112 u obce Křelovice na Pelhřimovsku, utrpěl vážné zranění motorkář. Stalo se tak po střetu s dodávkou.
"Motocyklista utrpěl při nehodě vážné zranění a byl letecky transportován do nemocnice", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Komunikace byla po nehodě oboustranně neprůjezdná. Na místě události zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

Hasiči z Pelhřimova zajistili místo nehody proti požáru a úniku provozních kapalin.

Příčiny a okolnosti vážné nehody policisté vyšetřují.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V jaderné elektrárně v Dukovanech oslavují Světový den včel
Pracovití jako včelky, tak to je s nadsázkou propoj energetiků a včelek, které mají své úly u Jaderné elektrárny Dukovany. Od roku 2021 tu včely poctivě pracují a svoji energii přenáší do produkce zdravého, kvalitního a velmi chutného medu. Za dobu tří let už vyprodukovaly 340 kg medu. Hned pět úlů, které jsou umístěny na konci jaderné vinice, symbolizuje čisté životní prostředí při výrobě bezemisní energie ze stávajících 4 výrobních bloků a výhled na stavbu bloku pátého.
Světový den včel se váže k datu 20. května a má zvyšovat povědomí o zásadní roli, kterou včely hrají při udržování zdraví lidí a planety. Tento den se slaví od roku 2018, kdy úsilí slovinské vlády vedlo Valné shromáždění OSN k prohlášení 20. května za Světový den včel. Proč právě tento den? V květnu mají včely asi nejvíc práce v roce, ale také se právě 20. května narodil uznávaný slovinský včelař Anton Janša (1734 – 1773), který, krom jiného, vyučoval včelařství ve škole založené ve Vídni samotnou Marií Terezií.

Mimořádně čisté prostředí bez postřiků a rušivých vlivů využili pro chov včel také energetici z Jaderné elektrárny Dukovany. "Včelí úly se nachází v bezprostřední blízkosti elektrárny, přímo na jaderné vinici. V roce 2021, za pomoci včelaře Pavla Štefky z Bohutic u Moravského Krumlova, jsme umístili včelí úly na okraj přísně střeženého areálu. Hned v prvním roce se vytočilo 120 kg medu, další rok byl ještě o 20 kg bohatší, loňský rok byl zasažen úhynem jednoho včelstva a produkce tak spadla na 80 kg. Celkově ale včely vyprodukovaly za dobu tří let 340 kg medu," upřesnil tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk. Med z Jaderné elektrárny Dukovany nelze koupit, slouží jako dárek symbolizující bezemisní výrobu a čisté okolí JE Dukovany.

„Včelí úly stejně jako jaderná vinice symbolizují produkci čisté bezemisní energie, kterou zde už téměř 40 let provádíme. Včely jsou citlivým indikátorem čistého a zdravého životnímu prostředí, vůči kterému jsme dlouhodobě přátelští, a bez nich stejně jako bez dostatku energie, by byl náš život mnohem složitější. Proto vytváříme projekty na jejich podporu a ochranu,“ říká Roman Havlín, ředitel jaderné elektrárny Dukovany.

Obě české jaderné elektrárny vedle projektů zaměřených na lokální podporu životního prostředí, spolupracují na ochraně hnízdění sokola stěhovavého, nebo na projektech zadržování vody v krajině a výsadbě zeleně. Jsou také největšími podporovateli kulturních, společenských a sportovních akcí v jejich okolí.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Vražda nevinného mučedníka na nádvoří jihlavského soudu
Kněz, mučedník a pravděpodobně i budoucí světec. Rodák z Lukova u Moravských Budějovic, u něhož byl v současnosti zahájen proces blahořečení, pater Jan Bula.
Narodil se zde v červnu roku 1920 a ve třicátých letech vystudoval gymnasium v Moravských Budějovicích. Poté Jan Bula nastoupil do kněžského semináře v Brně.

Theologická studia však bohoslovec Bula musel přerušit, protože byl protektorátními úřady v únoru 1943 totálně nasazen do německé keramičky ve Vranovské Vsi u Znojma. Z tohoto totálního nasazení byl uvolněn až v květnu 1944 na opakované intervence tehdejšího regenta alumnátu v Brně a pozdějšího brněnského biskupa Karla Skoupého.

Těsně po konci války v červenci 1945 tak mohl být Jan Bula v Brně olomouckým biskupem Zelou vysvěcen na kněze a následně byl poslán jako kaplan do Rokytnice nad Rokytnou. Aniž by tušil, že toto město bude jak prvním, tak i posledním kněžským působištěm v jeho krátkém kněžském životě.

Pater Bula totiž v červnu 1949 přečetl z kazatelny biskupský oběžník, což komunistické úřady kněžím zakázaly, k němuž navíc dodal:
„My nechceme zradit ani svůj národ, ale ani Krista. Krista dovedl zradit jen Jidáš“, pronesl tehdy P. Bula z kazatelny a ke svým farníkům dodal: „Vy buďte věrni. Nezklamte důvěru Církve, v níž jste se narodili, aby nemusela jednou nad vámi plakat matka Církev a nezlořečily vám vaše děti!“

Za to byl v září roku 1949 odsouzen k pokutě 4500 Kč.

Jenže režim přitvrdil a 30. dubna 1951 je Jan Bula bezdůvodně zatčen komunistickou státní bezpečností a převezen do vazby do Jihlavy. Zde mu brutální bachaři při prvních výsleších vytloukli přední zuby a při dalším krutém mučení se z něho vyšetřovatelé StB snažili dostat doznání ke spoluúčasti na takzvaných Babických vraždách. K těm však mělo teprve dojít – až 2. července 1951!

To však nebránilo komunistické justici navrhnout nebohému knězi trest smrti za jeho údajnou spoluúčast na těchto vraždách v Babicích, i když v době jejich spáchání byl P. Jan Bula již čtvrt roku uvězněn a brutálně mučen v podzemí jihlavského soudu.

Veřejný proces s nešťastným knězem byl uspořádán 13.–15. listopadu 1951 v třebíčském kině Svět a na třídenní proces bylo okresním sekretariátem KSČ v Třebíči přiděleno 1200 vstupenek. Hlavní role v „soudním představení“ sehráli zločinní soudci: předseda senátu JUDr. Jiří Kepák a přísedící JUDr. Vojtěch Rudý.

Zde byl Jan Bula odsouzen k trestu smrti. V protokolu odvolacího soudního „líčení“ je obsažena věta, která měla zdůvodnit ty hlavní „zločinecké sklony“ P. Buly:
„V lidově demokratickém zřízení má stát v prvé řadě zájem na tom, aby naše mládež byla vychovávána v novém, pokrokovém a socialistickém duchu, a proto obviněný tímto svým jednáním narušil naše socialistické zřízení v jednom z nejdůležitějších úseků“.

A tak byl tento nebohý kněz - po několika dalších měsících živoření v jihlavské věznici - nakonec skutečně popraven. Teprve 32 letý pater Jan Bula byl na nádvoří jihlavského soudu v Tolstého ulici oběšen o půl páté ráno 20. května roku 1952.

(Obrázky: P. Jan Bula • soud v Tolstého ulici v Jihlavě, v jehož podzemí byl nešťastný kněz téměř rok nelidsky mučen.)
Leo ŠVANČARAZpět nahoru na obsah...

Výstava open per4mance 2024 na zámku v Třebíči doprovází multižánrový festival Zámostí
Další ročník tradiční výstavy regionálních tvůrců open per4mance 2024, která se koná jako doprovodná akce multižánrového festivalu Zámostí bude slavnostně zahájen v pátek 24. května v 17 hodin v galerii Tympanon v zámecké kavárně v Třebíči. Součástí vernisáže bude koncert kapely Snaps a společné tvoření objektu na téma hudba.
Výstava regionálních tvůrců, která se koná jako doprovodná akce multižánrového festivalu Zámostí. Na zámecké části open per4mance 2024 představí ukázku své aktuální tvorby amatérští i profesionální autoři z rozmanitých oblastí výtvarného umění. Zastoupena bude fotografie, kresba, malba, grafika, sochařství, ale také méně tradiční formy kreativity nebo umělecké řemeslo.

Svou účast na výstavě potvrdili:
Fotíme bez bariér (fotografie)
Luboš Jan (umělecké kovářství)
Jitka Janíková (malba)
Petra Janoušková (smalt, grafika)
Eva Jeníčková (kresba)
Milena Kremláčková (drátování)
Pavel Křeček (fotografie)
Drahomíra Maloušková (malba)
Josef Mikyska (vitráž)
Jakub Noha (malba, grafika)
Pavel Ondrák (malba)
Aneta Schütz (socha, grafika, kresba)
Jana Široká (objekty, koláž)
František Věžník (socha)
Veronika Zábršová (malba)
Lenka Zadražilová (malba)

V neděli 26. května proběhne workshop Smaltované obrazy pod vedením výtvarnice Petry
Janouškové v čase od 9 do 12 hodin workshop pro veřejnost, od 13 do 17 hodin pak workshop pro děti v rámci projektu Laltap.
Eva NOVOTNÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: opilý agresivní muž rozbil dveře; opilí řidiči skončili na záchytce
Opilý muž rozbil v neděli 19.května před čtvrtou hodinou ráno dveře bytového domu ve Žďáře nad Sázavou. Choval se agresivně, vulgárně, odmítal spolupracovat a snažil se odejít. Při dechové zkoušce policisté jednatřicetiletému muži naměřili hodnotu 2,15 promile alkoholu. Opilého muže odvezli na záchytku k vystřízlivění. Dále policisté zjistili, že muž udeřil do skleněné výplně vchodových dveří, kterou tím rozbil. Způsobená škodu nebyla přesně vyčíslena. Případ policisté šetří pro podezření ze spáchání přestupkového jednání proti majetku a proti veřejnému pořádku. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová. (Foto - horní obrázek)
Opilý muž útratu zaplatit nechtěl
V neděli 19. května po páté hodině večer odmítal opilý muž v restauraci zaplatit útratu. Na místě policisté zjistili, že opilý muž zkonzumoval alkohol a jídlo za více než jeden tisíc korun, zaplatit ale nechtěl. "Na uhrazení útraty ani peníze neměl a do provozovny tak přišel již s úmyslem nezaplatit. Při dechové zkoušce policisté pětatřicetiletému muži naměřili hodnotu přes dvě promile alkoholu. Opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti majetku.

Agresivního muže policisté z bytu vykázali
V sobotu 18. května byli policisté před osmou hodinou večer přivoláni do bytového domu v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku, kde v bytě muž napadal své blízké. "V domě byl slyšet hluk odpovídající útoku a násilnému jednání. Policisté po příjezdu na místo učinili opatření, aby již nemohlo docházet k dalšímu napadání. Podezřelý muž byl opilý, při dechové zkoušce mu policisté naměřili přes dvě promile alkoholu. Čtyřiatřicetiletého muže zajistili. Provedeným šetřením zjistili, že v bytě slovně a fyzicky napadal ženu a také nezletilou dívku. Policisté přivolali na místo také zdravotnickou záchrannou službu, která obě odvezla do havlíčkobrodské nemocnice. Opilého muže policisté odvezli na záchytku k vystřízlivění. Dále rozhodli na základě shromážděných informací o vykázání muže ze společného obydlí", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Případ policisté šetří pro podezření ze spáchání přestupkového jednání proti občanskému soužití.

Motorkář byl po nehodě letecky transportován do nemocnice
V neděli 19. května jel po jedenácté hodině dopoledne jednasedmdesátiletý řidič motocyklu Harley Davidson po silnici ve směru od obce Rytov na Černovice na Pelhřimovsku. "V zatáčce dostal zřejmě vlivem nepřiměřené rychlosti jízdy smyk, který nezvládl, došlo k pádu motocyklu na bok a najetí do protisměru, kde se střetl s protijedoucím vozem Mitsubishi. Při dopravní nehodě utrpěl motocyklista vážné zranění a byl letecky transportován do nemocnice v Českých Budějovicích", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté dechovou zkouškou u řidiče vozidla požití alkoholu vyloučili. U motocyklisty nebylo možné provést dechovou zkoušku vzhledem k jeho zranění, byl zajištěn odběr krve. Při dopravní nehodě vznikla škoda přibližně za 600 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří. (Foto - prostřední obrázek)

Střet auto s pracovním strojem
V pátek 17. května došlo po desáté hodině dopoledne na silnici u obce Dolní Cerekev na Jihlavsku ke střetu dvou vozidel. "Řidič pracovního stroje s frézou se při práci na silnici střetl s autem VW Passat, který jej předjížděl. Po nárazu bylo osobní vozidlo odraženo a následně havarovalo mimo komunikaci. Při dopravní nehodě utrpěl řidič zranění a byl zdravotnickou záchrannou službou převezen na ošetření do jihlavské nemocnice", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Při dechových zkouškách u obou řidičů požití alkoholu vyloučili. Při nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za více než 200 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří. (Foto - spodní obrázek)

Střet vozidel
V pátek 17. května před čtvrtou hodinou odpoledne se stala na ulici Znojemská v Želetavě na Třebíčsku dopravní nehoda. "Sedmašedesátiletý řidič vozidla Renault jel ve směru k ulici Podolí a narazil do před ním jedoucího automobilu Ford. Při dopravní nehodě utrpěla zranění spolujedoucí ve fordu, žena byla zdravotnickou záchrannou službou převezena na ošetření do třebíčské nemocnice", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté v rámci šetření zjistili, že řidič Renaultu má uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel a vůbec tak za volantem neměl sedět. Při nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za šedesát tisíc korun. U obou řidičů provedli policisté dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Dopravní nehodu a veškeré její související okolnosti policisté prověřují.

Řidič havaroval
V sobotu 18. května došlo na silnici mezi Svatým Křížem a Havlíčkovým Brodem k havárii vozidla. "Kolem jedenácté hodiny dopoledne dvacetiletý řidič vozidla Škoda při průjezdu kruhového objezdu při zatáčení vlivem nepřiměřené rychlosti jízdy vyjel mimo komunikaci, kde se automobil převrátil na střechu. Při nehodě utrpěl zranění spolujedoucí, který byl ošetřen zdravotnickou záchrannou službou", informovala J. Kroutilová. Při havárii vznikla předběžně vyčíslená škoda za osmdesát tisíc korun. Dechovou zkouškou policisté u řidiče požití alkoholu vyloučili.

Cyklista byl pod vlivem alkoholu
V sobotu 18. května po deváté hodině večer kontrolovali policisté v ulici Nová v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku cyklistu na jízdním kole, které nemělo rozsvícené světlo. "U třiačtyřicetiletého cyklisty provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu jedno promile alkoholu. Opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu 0,91 promile alkoholu v dechu. Muž již nesměl dále pokračovat v jízdě na kole", uvedla J. Kroutilová. Cyklista je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Opilý řidič vezl i dítě, skončil na záchytce
V sobotu 18. května kontrolovali policisté před jedenáctou hodinou dopoledne vozidlo Seat, jehož řidič jel po silnici směrem od Kostelce na Jihlavu. "U třiačtyřicetiletého řidiče provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 1,81 promile alkoholu. Stejnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Opilý řidič ohrožoval nejen sebe a ostatní účastníky silničního provozu, ale také dítě, které s ním ve vozidlo cestovalo. Policisté kontaktovali jeho matku, která si dítě následně převzala do péče. Opilého řidiče zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Řidičský průkaz byl muži zadržen", uvedla Jana Kroutilová. Policisté dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ a veškeré jeho související okolnosti prověřují.

Řidič pod vlivem alkoholu
V neděli 19. května zastavili policisté před devátou hodinou dopoledne v Ocmanicích na Třebíčsku osobní auto Citroen. "U osmapadesátiletého řidiče dechová zkouška vykázala hodnotu 1,1 promile alkoholu. Také opakovaná zkouška u něho ukázala obdobnou hodnotu a požití alkoholu před jízdou řidič i přiznal. Policisté mu na místě zadrželi řidičský průkaz a v další jízdě již nesměl pokračovat", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté dále prověřují.

Řidič nesmí za volant, ujížděl policistům
V neděli 19. května si policisté v Humpolci na Pelhřimovsku v rámci hlídkové činnosti všimli kolem druhé hodiny ráno podezřelého osobního auta Peugeot, jehož řidič při spatření hlídky zvýšil rychlost. "Policisté za ním vyjeli a dávali řidiči pokyny k zastavení, na které nereagoval. V krátké době policisté vozidlo zastavili a provedli kontrolu. Důvod, proč se snažil řidič ujet, byl rychle jasný. Odmítl se podrobit testu na zjištění ovlivnění návykovou látkou, stejně jako lékařskému vyšetření. Dále policisté zjistili, že má čtyřiatřicetiletý řidič od loňského podzimu na základě rozhodnutí magistrátu vyslovený na dva roky zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel. Policisté muže odvezli na oddělení k provedení nezbytných úkonů", uvedla Jana Kroutilová. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ a veškeré jeho související okolnosti prověřují.

Opilý řidič kličkoval s autem po silnici, skončil na záchytce
V neděli 19. května přijali policisté po páté hodině večer oznámení o nebezpečně jedoucím vozidle, které na silnici přejíždělo ze strany na stranu a jelo směrem na Lípu na Havlíčkobrodsku. "Do lokality vyjeli okamžitě policisté a automobil Škoda Fabia zastavili. Provedli kontrolu a při dechové zkoušce dvaatřicetiletému řidiči naměřili hodnotu 2,32 promile alkoholu. Také opakovaná zkouška u něho ukázala obdobnou hodnotu. Ve vozidle navíc opilý řidič vezl čtyři spolujedoucí. Muž již v další jízdě nesměl pokračovat, policisté mu na místě zadrželi řidičský průkaz. Značně opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla J. Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   24. 6. 2024

• Letní prázdniny jsou na silnicích rizikové, policisté vyhlásili sérii bezpečnostních akcí. Loni zemřelo na silnicích Vysočiny během léta sedm lidí
• Jednomu z hlavních vodovodních přivaděčů do Jihlavy prasklo potrubí, bez vody by mohlo být i sídliště na Březinkách
• Zdravotnická záchranná služba na Vysočině slaví dvacáté narozeniny, veřejnost bude moci nahlédnout do výjezdových základen
• Z policejního deníku: zloděj ukradl propanbutanové lahve; řidička a dvě děti utrpěly při nehodě zranění

Neděle   23. 6. 2024

• Do jihlavské zoo s vysvědčením s jedničkou za jednu korunu, chybět nebude oblíbené komentované krmení
• Z policejního deníku: auto v příkopu shořelo, řidič utrpěl lehké zranění

Sobota   22. 6. 2024

• Pane. Kupte si rakvičku!
• Festival Vesuv plný muziky a piv od malých pivovarů pomůže Vojtovi, Františkovi nebo malé Agátce získat hiporehabilitaci na celý rok
• E-shop Dopravního podniku města Jihlavy umožňuje cestujícím správu a dobíjení jihlavské karty
• Výstava fotografií divokých zvířat i vzácných rostlin Barky Hrušky v jihlavském muzeu
• Na Vysočině při bouřce padaly stromy, nejvíce práce měli hasiči na Třebíčsku

Pátek   21. 6. 2024

• DOKem letos proplulo 306 třídních lodí
• Tragická nehoda na Jihlavsku. Zemřel řidič osobního auta
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; malého chlapce policisté nalezli a předali matce
• Muž a žena z Třeště vyráběli a prodávali pervitin, skončili s pouty na rukou

Čtvrtek   20. 6. 2024

• Pouť ke kostelíku svatého Jana Křtitele s jihlavskými havířky
• Pobyt na přírodní terase pacientům v novoměstské nemocnici svědčí. Často ani nechtějí domů
• Vzpomínka na betlémáře, malíře a kapelníka Josefa Lišku v jeho rodné Třešti
• Výměnu řidičských průkazů urychlí bankovní identita, jen na Vysočině si je musí do konce roku vyměnit patnáct tisíc lidí
• Svatojánská noc na Michalově statku
• Krajské volby budou 20. - 21. září, kandidátní listiny do zastupitelstev lze podávat do 16. července
• Na silnici I/37 mezi obcemi Rousměrov a Laštovičky zemřel při nehodě řidič osobního auta
• Policisté na dálnici D1 kontrolovali zaparkovaná nákladní auta, zadokumentovali čtyřiatřicet přestupků
• Bratry, kteří mají na Žďársku na svědomí vloupání a krádeže, policisté dopadli
• Z policejního deníku: vandal posprejoval lokomotivu; zloděj v obchodě byl dopaden; žena nadýchala téměř 3,5 promile

Středa   19. 6. 2024

• Zraněný muž, který ležel na hradebním parkánu v Jihlavě, nadýchal přes čtyři promile
• Do Příseky na Jihlavsku se sjedou multikáry, pokusí se překonat loňský rekord
• Havlíčkobrodští zastupitelé udělí čestné občanství města hokejové legendě Jiřímu Holíkovi, navečer čeká fanoušky program na náměstí
• Vodní ráj v Jihlavě zahájí letní sezonu v sobotu 22. června, důvodem zpoždění je výstavba krytého plaveckého bazénu. Lidé se opět mohou těšit na Beachvolejbalové a sportovní léto
• Táborská zoo oslaví deváté narozeniny ve velkém stylu, návštěvníky čeká v sobotu nabitý program
• Výstava Otisky Staré Říše, Zdeněk Řezníček a jeho přátelství s Josefem Florianem a Bohuslavem Reynkem v zámeckých konírnách v Třebíči
• Na porodnici otevřeli rodinný pooperační pokoj, s miminkem tam může pobývat i tatínek
• Z policejního deníku: zloděj ukradl ze stavební buňky nářadí za 150 tisíc; zloděj ukradl z garáže elektrokolo

Úterý   18. 6. 2024

• Mezi obcemi Kámen a Obrataň uhořel po nehodě v autě jeden člověk, silnice byla neprůjezdná v obou směrech téměř celou noc
• Vysočina má nejvíce zeleně na zastavěné ploše, nejvíce sociálních služeb; ovšem nejméně studentů vysokých škol či nejméně lékáren
• V Pelhřimově zavzpomínají na slavného rodáka Oldřicha Lipského u příležitosti jeho stého výročí narození
• Most v Poušově v Třebíči již slouží veřrejné dopravě, původní Bailey bridge připomíná jeho fragment
• Šachta svatého Jiří pod Šacberkem v Jihlavě bude zabezpečena a zpřístupněna veřejnosti
• Myslivecký zákon, který podpoří týrání zvířat a nutí myslivce zabíjet více zvěře, musí poslanci odmítnout
• V Chotěboři a Rudíkově přibudou nové zubní ordinace
• Z policejního deníku: žena poškodila auto, policisté ji dopadli
• Léto a čas dovolených láká lupiče, policie nabádá k zabezpečení domovů, poradí i Evropský den proti vloupání

Pondělí   17. 6. 2024

• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova byl nalezen v dodávce mrtvý řidič, zřejmě zkolaboval
• Vražedné šílenství na Slovensku by měla řešit EU. Medvěd hnědý je celoevropsky chráněný a není možné ho bezdůvodně střílet
• Cyklistické odpoledne v Jihlavě se zaměří na prevenci. Dopravní nehody cyklistů bez ochranné přilby končí většinou vážným zraněním
• Celníci na Vysočině zastavili polský náklaďák, který převážel na sedm tun nezdaněného tabáku
• Z policejního deníku: v jihlavském bazénu se topily dvě malé děti, jedno odvezla záchranka do nemocnice
• Na silnici I/19 na obchvatu obce Kámen na Pelhřimovsku zemřel po srážce s náklaďákem řidič osobního auta

Neděle   16. 6. 2024

• Výstava věnovaná svatojánským bylinkám a zvykům v havlíčkobrodském muzeu
• Akrobatické létání, historické letouny, muzika, soutěže i divadlo - to vše nabídne Airshow a dětský den v Chotěboři
• Na křižovatce ulic Brněnská – Okružní naproti supermarketu Tesco v Jihlavě budou v úterý 18. června od 11 hodin vypnuté semafory, dopravu budou řídit soutěžící policisté
• Třebíčská nemocnice hodlá pořídit sstém pro centrální míchání dialyzačního roztoku a inkubátor pro nedonošená miminka
• Z policejního deníku: zloděj poškodil stánek, dovnitř se stejně nedostal; muž házel do oken kamení a poškodil auto

Sobota   15. 6. 2024

• Zabavené chladnomilné šelmy naleznou dočasný azyl v Táboře. Zoo otevřela unikátní záchranné centrum
• Po nárazu do stromu na silnici mezi Kamenicí a Pavlínovem zemřel řidič osobního auta
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: hrací skříňky a přístroje
• Barokní socha svatého Václava stojí v Kotlářské ulici v Třebíči
• Lidé mohou posílat peníze na účet a pomoci tak obětem požáru, který vzplál v domě v Novodvorské ulici v Třebíči
• Táborská zoo odchovala další dvě zubří mláďata. Jména jim opět vybere veřejnost, šťastlivci zubry osobně nakrmí

Pátek   14. 6. 2024

• Třináctiletá samice levharta perského porodila první mládě, samička se má čile k světu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do domu, škoda je 30 tisíc; řidič pod vlivem drog a bez řidičáku z místa dopravní nehody utekl
• Uplynulo čtyřicet let od úmrtí architekta Bedřicha Rozehnala, projektoval nemocnici v Novém Městě na Moravě. Do zdravotnických staveb vnesl světlo, vzduch
• Volně pobíhající psi na okraji Jihlavy směrem na Pístov ohrožují hnízdící čejky chocholaté
• Speciální kontrola se zaměřila na měření emisí. Při zjištění závady u vozidla omezili technickou způsobilost na dobu třiceti dnů
• Důvěřivá prodavačka z Jihlavska odběhla muži pro vodu, přišla o třicet tisíc. Policisté zloděje z Mostecka dopadli

Čtvrtek   13. 6. 2024

• Eliška Přemyslovna se vrátí do Jemnice, začne slavnost Barchan
• XXI. ročník Mezinárodní veterán rallye historických motocyklů Pacovský okruh se koná u příležitosti 120. výročí založení mezinárodní motocyklové federace FIM
• Domácí hospic Bárka zakoupil nový automobil z peněz získaných z benefičních akcí
• Muž nabízel vstupenky i na Mistrovství Evropy ve fotbale. Vstupenky koupené mimo oficiální prodej si raději zkontrolujte, mohly by být falešné!
• Kriminalisté na Jihlavsku dopadli jednapadesátiletého distributora pervitinu
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta a traktoru peníze a naftu; řidič nákladní soupravy poztrácel balíky sena

Středa   12. 6. 2024

• Pelhřimovští policisté zachránili muže, který spadl do koryta řeky, za odvahu obdrželi od krajského ředitele ocenění
• Štursův třešňový sad u Vříště se bude kosit ručně, dobrovolníci se mohou hlásit již nyní
• Pelhřimov se pokloní padlým na západní frontě
• Nemocnice Mostiště otevřela novou ambulanci nutriční péče
• Nové videolaryngoskopy pomáhají v jihlavské nemocnici denně na operačních sálech
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za lékaře, námořníky či lodní inženýry
• Z policejního deníku: zloděj se do stánku nedostal; opilý řidič s pracovním strojem způsobil nehodu, nadýchal 3,51 promile

Úterý   11. 6. 2024

• Tradiční setkání automobilů značky Fiat i dalších historických vozů ve Svratce
• Laky Mari pokřtí v Třebíči své autorské EP Zvířecí Triptych
• Zakoupením nocleženek lze pomoci lidem bez domova strávit noc v teple a bezpečí
• Konference Spor o smysl dějin husitství ve dvacátém století v krajské knihovně v Havlíčkově Brodě
• Streetworkeři v jihlavských ulicích se snaží získat důvěru u mladých lidí a nabídnout jim pomoc
• Devatenáctiletý recidivista z Jindřichohradecka distribuoval v Jihlavě drogy dál, skončil v policejní cele
• Pohřešovaný senior byl nalezen mrtvý
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl alkohol a tabákové výrobky; hledaný muž putoval do vězení

Pondělí   10. 6. 2024

• Běh Chýnovská desítka na Táborsku již tuto sobotu
• V panelovém domě v Třebíči hořel byt, hasiči evakuovali jednadvacet osob, škoda je osm milionů
• Zábrany u Jarošovského Kacíře na Třebíčsku ochrání obojživelníky
• Kraj Vysočina má spolu s Prahou nejnižší nezaměstnanost v ČR. Nadcházející léto přeje rekvalifikacím, ale studenti raději užívají prázdniny
• Z policejního deníku: vloupání do karavanu; nález dělostřeleckého granátu z druhé světové války; opilý cyklista boural

Neděle   9. 6. 2024