Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 24.5 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Přírodní památky Vysočiny: Unikátní Rašeliniště Kaliště, kam jezdili botanici už před sto lety
Na první pohled nenápadná, podmáčená louka nedaleko vlakové stanice Jihlávka na Počátecku, ukrývá opravdové poklady. Aktuálně na ní kvetou desítky vzácných prstnatců májových. Přírodní rezervaci tvoří rozsáhlý mokřadní komplex s prameništěm, který patří k nejvýznamnějším rašeliništním lokalitám tohoto typu na Vysočině. O to zajímavější je, že odborníci jej zkoumají už více než sto let a první zásahy k jeho ochraně se uskutečnily už na počátku osmdesátých let minulého století. Nedaleko se rozprostírá taktéž přírodní rezervace a evropsky významná lokalita V Lisovech.
Kraj Vysočina aktuálně připravuje projekt na revitalizaci Hamerského potoka lemujícího vzácnou lokalitu. „V první polovině sedmdesátých let byl potok z důvodu zemědělského využití okolní krajiny napřímen a zahlouben. Naším cílem je uměle vytvořené koryto revitalizovat, zmeandrovat, strhnout okolní drn a vytvořit mělké vodní deprese. Tyto úpravy by měly pomoci zvýšit hladinu podzemní vody, která pozitivně ovlivní rozvoj mokřadního ekosystému a biodiverzitu,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí Pavel Hájek s tím, že takto vzniknou vhodné podmínky pro život chráněných druhů rostlin a živočichů.

Kališťské rašeliniště přírodovědci navštěvovali už před desítkami let, kdy je vlak zavezl až na blízkou stanici Jihlávka. Odtud přicházeli vybaveni nářadím, aby se o rezervaci mohli postarat a posledním vlakem se vraceli zpět. Území bylo v minulosti částečně odvodněno a došlo ke zkulturnění okrajových částí. „Kvůli ústupu tradičního hospodaření podlehla významná část lokality sukcesy dřevin, přesto se díky obnově hospodaření na nejcennějších částech dnešní rezervace podařilo zachovat velice cennou rašeliništní vegetaci,“ uvedl radní Pavel Hájek. Kromě výrazných květů chráněného prstnatce májového je mezi obcemi Jihlávka a Kaliště k vidění také vachta trojlistá, rosnatka okrouhlolistá, klikva bahenní nebo ostřice šlahounovitá a mokřadní, které patří k pozůstatkům doby ledové.

Necelé dva kilometry od kališťské lokality je k vidění další památka – přírodní rezervace a evropsky významná lokalita V Lisovech. „Představuje typickou ukázku rašelinných luk a mokřadů vázaných na široké a mělké pramenné mísy Českomoravské vrchoviny. Patří k nejvýznamnějším lokalitám nejenom na Vysočině, ale i v Česku,“ vyzdvihl Pavel Hájek. V území se prolínají rašelinné mokřady s loukami vzniklými hospodařením minulých generací a společně vytvářejí ideální podmínky pro řadu vzácných a výjimečných druhů rostlin i živočichů v čele s dalším pozůstatkem doby ledové – třtinou tuhou nebo evropsky významným druhem mechu – srpnatkou fermežovou a všivcem bahenním.

V letech 2021 až 2023 Kraj Vysočina rezervaci revitalizoval. V rámci projektu došlo ke kácení, kosení, stržení drnu a urovnání terénu. Vzniklo také několik mělkých vodních ploch a pramenných vývěrů. „Cílem bylo navázat na úspěšnou první fázi projektu z let 2013 až 2015, připravit vhodné podmínky pro cílové druhy organismů a podpořit celkovou biodiverzitu,“ přiblížil obnovu významného území radní s tím, že práce byly úspěšné, podařilo se rozšířit vodní plochy, navazující mokřady a druhovou pestrost tamních porostů.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Přijďte se o víkendu do táborské zoo rozloučit s oblíbeným makakem Vichrem. V úterý odcestuje do Španělska
Poslední možnost vidět oblíbeného makaka jávského Vichra mají návštěvníci táborské zoologické zahrady tento víkend. V úterý 28. května totiž vyrazí na dalekou cestu až do Španělska, kde v tamním Parque Zoológico de Basabere nalezne nový domov.
„Makakové jávští patří k ohroženým druhům zvířat, na jejichž chov a ochranu se naše zoo zaměřuje. Vichr je jedním z mláďat, které jsme v naší zoologické zahradě odchovali. O to těžší loučení to pro nás je. Samci však po dosažení puberty tlupu většinou opouští a nejinak je tomu i u nás. Vichrovi jsme díky naší spolupráci se špičkovými evropskými zoologickými zahradami našli nový domov v oblíbeném parku Parque Zoológico de Basabere na severu Španělska, kde mu poskytnou stejně dobré podmínky jako u nás. Navíc tam doplní skupinu samic, což mu umožní jeho další rozmnožování,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec a zve návštěvníky na tento víkend, aby se s Vichrem přišli rozloučit.

Makak jávský chovaný v ZOO Tábor patří k čeledi kočkodanovitých a ve volné přírodě žije hlavně v jihovýchodní Asii. Jde o menšího primáta, jeho tělo dosahuje hmotnosti 3 až 9 kilogramů. Tento všežravec preferuje hlavně rostlinnou potravu – převážně ovoce a semena. Občas si dopřeje i bezobratlé a malé obratlovce. Umí dobře plavat, takže dokáže ulovit i kraby. V angličtině se mu proto říká také „crab-eating macaque“, tedy „krabožravá opice“, přestože kraby konzumuje jen velmi zřídka.

Podobně jako malpy hnědé nebo šimpanzi, umí makaci jávští používat jednoduché nástroje, například kameny k rozbíjení ořechů. Žijí ve velkých skupinách až o desítkách jedinců. Je považován za invazivní druh postupně se šířící po celé jihovýchodní Asii.

Makak jávský se využívá k laboratorním pokusům. Je zařazen na celosvětový seznam CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin).

Zoo v Táboře je do 31. května otevřená každý den od 9:00 do 18:00.
Filip SUŠANKA



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: vandal poničil vstupní dveře, škoda je padesát tisíc; opilá agresivní žena skončila na záchytce
Neznámý vandal poškodil v době od konce dubna do úterý 7. května poškodil vstupní dveře domu na Masarykově náměstí v Jihlavě, čímž způsobil přibližně škodu za padesát tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, případ prověřují a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Krádež brány
Policisté prověřují případ krádeže brány, ke kterému došlo na ulici Nad Zámkem v Třebíči. "Pachatel v době od čtvrtka 16. května do neděle odcizil zadní bránu objektu firmy, jednalo se o kovovou bránu šedé barvy v délce necelé čtyři metry. Majiteli vznikla škoda přibližně za pětadvacet tisíc korun", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, případ prověřují a po pachateli pátrají.

Opilý muž skončil na záchytce
Ve čtvrtek 23. května před jedenáctou hodinou večer přijali policisté oznámení o muži, který se pohybuje v areálu firmy ve Ždírci nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, je agresivní a zřejmě opilý. "Policisté na místě zjistili, že šestatřicetiletý muž vešel do objektu firmy na ulici Nádražní, kde byl zastaven pracovníky ostrahy. Tyto začal fyzicky a vulgárně napadat, proto ho vyvedli ven, kde ve své agresi pokračoval. Muž se odmítl podrobit dechové zkoušce, ale i přes to jevil známky opilosti, kdy špatně koordinoval své pohyby a byl z něj cítit alkohol", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté muže zajistili a odvezli ho na záchytku k vystřízlivění. Muž je podezřelý z přestupku proti občanskému soužití.

Opilá agresivní žena skončila na záchytce
Ve čtvrtek 23. května přijali policisté v Jihlavě před jednou hodinou ráno oznámení o agresivní ženě, která se nacházela na ulici nedaleko centra města a chovala se hlučně. "Byla pod vlivem alkoholu, pokřikovala a dobývala se do domu. Na místo vyjela hlídka situaci prověřit. Žena odmítala svého jednání zanechat a uposlechnout pokyny. Policisté ji zajistili a odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Při dechové zkoušce třiačtyřicetileté ženě naměřili hodnotu 2,69 promile alkoholu", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Je podezřelá ze spáchání přestupkového jednání proti veřejnému pořádku.

Střet vozidla s chodkyní
Ve čtvrtek 23. května po druhé hodině odpoledne došlo v Humpolci na Pelhřimovsku na místní komunikaci ulice Lužická ke střetu vozidla s chodkyní. "Sedmatřicetiletý řidič při couvání s vozidlem Volkswagen Crafter srazil po chodníku jdoucí ženu. Dvaasedmdesátiletá chodkyně po střetu upadla na komunikaci a utrpěla zranění, se kterým byla zdravotnickou záchrannou službou převezena do pelhřimovské nemocnice", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté při dechové zkoušce požití alkoholu u účastníků nehody vyloučili. Dopravní nehodu šetří.

Za volantem pod vlivem drog a bez řidičáku
Dnes, 24. května, krátce po druhé hodině v noci zastavili policisté v ulici Mírová v Havlíčkově Brodě řidiče osobního auta Škoda. "Test na přítomnost omamných a psychotropních látek u dvaatřicetiletého řidiče ukázal pozitivní hodnotu na marihuanu a pervitin. Lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu bezdůvodně odmítl. Dechová zkouška u něj byla negativní. Policisté dále zjistili, že muž není držitelem příslušného řidičského oprávnění. V další jízdě již pokračovat nesměl", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Muž je podezřelý z přestupků na úseku dopravy, ze kterých se bude zpovídat před příslušným správním orgánem.

Řidič je podezřelý z přestupku
Ve čtvrtek 23. května po sedmé hodině ráno zastavili policisté v obci Stržanov na Žďársku řidiče osobního auta Škoda. U třiatřicetiletého muže provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu do promile alkoholu. "Přítomnost alkoholu potvrdily i opakované zkoušky, které vykázaly obdobné hodnoty. Řidič požití alkoholu doznal a s naměřenými hodnotami souhlasil. Policisté muži další jízdu zakázali", uvedla M. Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy, které policisté šetří.

Muž řídil auto přes zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý osmadvacetiletý muž, který řídil vozidlo přes uložený zákaz a navíc byl pod vlivem drog. Ve středu 22. května jel s automobilem Citroen před devátou hodinou večer v Třebíči po ulici Pražská. "Policisté zjistili, že má řidič soudem uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do roku 2027. Dechová zkouška byla u muže negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test u řidiče ukázal pozitivní hodnotu na amfetamin. Lékařskému vyšetření se odmítl bezdůvodně podrobit a dopustil se tak přestupku. Další jízdu policisté řidiči zakázali", uvedla Jana Kroutilová. Muži sdělili ve zkráceném přípravném řízení podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Řidič je dále podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

V Jívoví vzplála střecha haly s prasaty, škoda je čtyři a půl milionu korun
Plameny zachvátily v pátek 24. května v osm hodin ráno střechu haly s prasaty v Jívoví na Žďársku. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu.
"Jedná se o objekt o rozměrech přibližně sto krát šest metrů. Plameny zasáhly půlku střechy, pod níž prasata nejsou. Po půl deváté se požár podařilo lokalizovat požáru a o hodinu později hasiči požár zlikvidovali. Majetková škoda vzniklá požárem byla předběžně vyčíslena na částku 4,5 milionu korun. Příčinou požáru je nedbalost", informovala mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.

Na místě události zasahovalo šest jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů z Velkého Meziříčí, Bobrové, Jívoví, Křižanova a Ostrova nad Oslavou.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Pomněnkový den - Mezinárodní den pohřešovaných dětí; policisté každoročně pátrají po stovkách ztracených dětí
Na sobotu 25. května připadá mezinárodní den pohřešovaných dětí. Den je připomínkou pro všechny rodiče, kterým beze stopy zmizely jejich děti. Tento den je známý také jako „Pomněnkový den“ a do českého povědomí se poprvé zapsal v roce 2004. Ve světě si tento den připomínají již od roku 1983, kdy jej jako vzpomínkový označil tehdejší americký prezident Ronald Reagan. Prvotním impulsem k tomuto kroku byl 25. květen 1979, kdy se v americkém New Yorku ztratil při cestě do školy šestiletý chlapec. Jeho rodiče už chlapce nikdy neviděli…
Za rok 2023 bylo v České republice celkem vyhlášeno 3 045 pátrání po pohřešovaných osobách. Z toho bylo 2 987 osob vypátráno. Z 1 397 vyhlášených pohřešovaných dětí se jednalo o 732 dětí do 15 let a 665 dětí od 15 do 18 let. K pátrání po každém pohřešovaném přistupujeme velmi zodpovědně s maximálním možným nasazením sil a prostředků. Z uvedených statistických přehledů bylo za uplynulý rok i 29 z dětí do 15 let vyhlášeno jako dítě v ohrožení a ve všech případech se podařilo děti najít.

Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina vyhlásili v roce 2023 celkem 531 pátrání po pohřešovaných dětech. Z tohoto počtu se jednalo o 455 dětí, kterým byla nařízena ústavní výchova, a tyto děti uprchly ze školských zařízení určených k jejich výkonu nebo se jednalo o žadatele o udělení azylu, kteří opustí v průběhu řízení azylové zařízení.

Z celkového počtu pak bylo pátráno po 130 dětech mladších patnácti let. Aktuálně je Krajským ředitelstvím policie kraje Vysočina vyhlášeno pátrání po 30 osobách mladších osmnácti let. Ve všech případech se jedná o děti s nařízenou ústavní výchovou. Většinu pohřešovaných dětí se podařilo nalézt a byly v pořádku. Důvody jejich zmizení byly různé – nejčastěji se jednalo o útěky z domova, kdy se děti snažily řešit nějaké své problémy, s nimiž si nevěděly rady. Poslední dobou se stále častěji potýkáme s pátráním po dívkách s uloženou ústavní výchovou, které se staly matkami a z ústavů utíkají, nebo se do nich nevracejí z povolených vycházek nebo dovolenek, se svými velmi malými dětmi. Nebezpečí vystavují, jak sebe, tak zejména své novorozené děti. Většina pátrání skončila šťastně a rodiče se se svými dětmi shledali. Tragicky však skončilo loni v říjnu pátrání po sedmnáctileté dívce z Batelova. I přesto, že policisté využili všech dostupných sil a prostředků, včetně nejmodernější techniky a na pátrání se podílelo nemalé množství dobrovolníků, byla dívka nalezena bez známek života.

Pátrání po osobě pohřešované je specifické v tom, že se jedná o osobu, u které je důvodná obava o její život a zdraví. Vždy je důležité zjistit co nejpodrobněji okolnosti pohřešování. V souvislosti s tím policisté provádějí prověrky v místech, ke kterým má pohřešovaná osoba nějaký vztah, např. rodina, pracoviště, škola a podobně. Dále policisté prověřují ubytovací a zdravotnická zařízení.

Pátrání je zveřejňováno v prostředí internetu a regionálních médiích. Na základě zveřejnění pátrání ve sdělovacích prostředcích se daří vypátrat přibližně deset procent osob. Policisté samozřejmě využívají i speciální prostředky pátrání, které nebudeme z taktických důvodů uvádět.

Specifickou skupinu pohřešovaných osob tvoří tzv. „dítě v ohrožení“. Jedná se ve většině případů o osobu mladší patnácti let, která se vzhledem ke svému věku může stát obětí nešťastné náhody, nebo postrádá přístup k životu potřebným lékům, nebo je prokazatelně fyzicky či psychicky handicapovaná nebo se stala obětí únosu. V případech únosu se jedná o případy zjevně vykazující známky násilí, nebo jejichž pachatel trpí duševním onemocněním nebo je labilní s nepředvídatelným chováním a jsou známy skutečnosti o tom, že pohřešovaná osoba je ohrožena na životě nebo zdraví. V těchto případech je spouštěn tzv. „Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech“. Právě v těchto případech je prostřednictvím hromadných sdělovacích prostředků o pomoc žádána veřejnost. Zejména relace v televizi a rozhlase v mnoha případech vedou k vypátrání dítěte, případně k získání důležitých poznatků k pohybu pohřešovaného dítěte.

„Při vyhlašování pátrání po pohřešovaných dětech je velice důležitý zejména prvotní kontakt mezi rodiči a policisty, kteří potřebují získat co nejrychleji přesné a hlavně pravdivé a ucelené informace o dítěti, o jeho chování před tím než zmizelo, o všech jeho případných problémech, a to i v případě, že tyto informace nemusí být pro rodinu vždy příjemné,“ uvedla kpt. Bc. Jana Láterová, vrchní komisařka oddělení obecné kriminality, která je gestorem systému pátrání po osobách v rámci krajského policejního ředitelství. Rodiče by proto neměli zamlčovat policistům žádné informace, které by mohly být při pátrání důležité. Policistům se poté mnohem snadněji stanovují verze, jakým směrem pátrání vést. Rodiče se většinou snaží zamlčet důležité informace například o výchovných problémech s dítětem, které pak situaci může řešit útěkem.

Velice důležitou roli hraje také komunikace dítěte na sociálních sítích. Proto je důležité, aby měli policisté o ztraceném dítěti co nejpřesnější a hlavně pravdivé a kompletní informace. Jak postupovat v případě, že pohřešujete své dítě, se také může veřejnost dozvědět například na webové stránce https://pomoztemenajitvcas.webnode.cz/
Na stránkách najdete, jak rady pro děti, tak rady pro rodiče, včetně kontaktů na orgány a organizace, zabývajících se touto problematikou.

V současné době se stále častěji setkáváme s případy pohřešovaných dětí, které navázaly kontakt s neznámým člověkem prostřednictvím sociálních sítí. Při vzájemné komunikaci uvedly svoje osobní údaje, telefonní čísla, zájmy a další údaje a v mnoha případech se nebránily ani schůzce „naslepo“. Toto chování je velmi rizikové, neboť právě sociální sítě jsou velmi často zneužívány pachateli násilné a mravnostní trestné činnosti páchané na dětech. Velmi náročné je pátrání po dětech, které se staly obětí tzv. rodičovského únosu, kdy je dítě ve společnosti jednoho z rodičů, který druhému z rodičů nechce sdělit místo jeho pobytu. V těchto případech je třeba velmi důsledně ověřovat sdělené informace. Některá z těchto oznámení jsou účelová s cílem znepříjemnit život druhému z rodičů, nikoliv vypátrat pohřešované dítě.

Většina osob, po kterých policie v teritoriu Kraje Vysočina pátrá, je zveřejněna na veřejně přístupné síti internet. Záznamy k osobám lze nalézt na webových stránkách www.policie.cz v záložce „databáze - pátrání po osobách - vyhledávání“. Na těchto stránkách lze podle jednoduchého vyhledavače vyhledat konkrétní osobu.

V neposlední řadě lze využít sociální sítě:
https://www.facebook.com/Pol…
https://www.youtube.com/Poli…
https://x.com/PolicieCZ
Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   24. 1. 2025

• Kaple svatého Jana Nepomuckého u Zlaté studánky pod Křemešníkem nese titul Památka roku 2024 na Vysočině
• Čtyřiadvacetiletý recidivista skončil za opakované krádeže ve vazební věznici

Čtvrtek   23. 1. 2025

• S jedničkou na vysvědčení do jihlavské zoologické zahrady za jednu korunu
• Policisté ze Speciální jednotky Dukovany mají nové vybavení
• Křídlatky na Vysočině vytlačují původní rostlinné druhy. Ochranáři vítají pomoc s jejich hledáním

Středa   22. 1. 2025

• Zemědělská usedlost u Šlapanova byla prohlášena za národní kulturní památku
• Novinka u porodu - individuální péče. Maminka si sama vybere porodní asistentku
• Nečekané rozhodnutí policie: Zdokumentované brutální týrání zvířat v oboře Březka je prý jen přestupkem
• U Pelhřimova zemřela po střetu s kamionem řidička osobního auta

Úterý   21. 1. 2025

• Přechytračí prasata znovu elitní policisty? Stát se z fiaska nepoučil a opět poslal odstřelovače na divočáky
• Obnova rašeliniště u Velkého Dářka zlepší životní podmínky pro unikátní flóru a faunu
• Sbírka Vánočky pro kočky vynesla pro zvířata spoustu dobrot
• Synagoga v Habrech z počátku devatenáctého století je národní kulturní památka
• Protialkoholní záchytná stanice v Jihlavě má za sebou rekordní rok
• Maskot táborské zoo tygr Rocky v sobotu oslaví 14. narozeniny

Pondělí   20. 1. 2025

• Jízdní řády autobusů Veřejné dopravy Vysočiny budou od února mimořádně změněny
• Jihlavská nemocnice zakázala návštěvy na všech lůžkových odděleních

Neděle   19. 1. 2025

• Rabínský dům z konce osmnáctého století v Pacově byl prohlášen za národní kulturní památku
• Elektrárna Dukovany využije drony a umělou inteligenci. Kontroly chladicích věží budou rychlejší, přesnější
• Na Havlíčkobrodsku zemřel při nehodě řidič osobního auta

Čtvrtek   16. 1. 2025

• Malá samička hrošíka liberijského v jihlavské zoo se má čile k světu
• Pelhřimovská nemocnice má novou sanitku, koupila ji radnice
• U Jihlavy se srazilo pět aut, tři lidé utrpěli zranění

Středa   15. 1. 2025

• Jihlavská nemocnice pořídila přístroj, který pomůže předcházet rakovině kůže
• Dělník na stavbě Horácké arény v Jihlavě utrpěl vážné zranění, spadlo na něj uvolněné břemeno z jeřábu

Úterý   14. 1. 2025

• Policisté na Vysočině vykázali v loňském roce z obydlí pětasedmdesát násilných osob
• Záchranná stanice v Pavlově v loňském roce pečovala o 1644 zvířat
• Na Vysočině přibývá chřipek a respiračních onemocnění, nejvíce na Žďársku

Pondělí   13. 1. 2025

• Ras s kobylou, kominíci i kramáři na Veselém Kopci v rámci masopustní obchůzky
• Procházka zámkem Červená Lhota, jak jej neznáme v Univerzitním centru v Telči
• Děsivá praxe mléčných farem. Kozlíky čeká hned po narození zbytečná smrt
• Dotkni se s výtvarnicí Evou Jeníčkovou v galerii Tympanon
• Loni zemřelo na silnicích Vysočiny šestadvacet osob
• Pelhřimovská nemocnice omezuje návštěvy, povoleny budou pouze ve středu a neděli

Sobota   11. 1. 2025

• Akce ke 100. výročí narození Ladislava Nováka zahájí večer s Petrem Vášou
• Jihlavští kriminalisté dopadli muže, kteří platili neplatnými bankovkami

Čtvrtek   9. 1. 2025

• Novoměstská nemocnice spolupracuje se Státním zdravotním ústavem na studii zaměřené na vliv profesí na syndrom karpálního tunelu
• V Pelhřimově byla vyhodnocena soutěž o nejkrásnější české turistické pohlednice, vizitky a kalendáříky
• V Jihlavě bude hlavní svoz odložených vánočních stromečků probíhat v týdnu od 13. do 17. ledna
• Policisté z Bystřice nad Pernštejnem zachránili život mladého muže, který chtěl spáchat sebevraždu
• Nezaměstnanost na Vysočině loni stoupla na 3,5 procenta, úřad práce našel zaměstnání pro šest set lidí
• Jihlavskou porodnici vyhledávaly i loni maminky ze vzdálených měst, loni se tam narodilo 1147 dětí

Středa   8. 1. 2025