Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 30.5 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Obrazy Magdaleny Křenkové Florianové na Roštejně
Výstava obrazů malířky, restaurátorky a básnířky Magdaleny Křenkové Florianové bude zahájena v sobotu 1. června na nádvoří hradu Roštejna u Telče na Jihlavsku. Olejové barvy vržené malířkou na plátno vytvářejí ve stínohře nádvoří hradu Roštejna inspirativní zážitek.
Autorčina tvorba je protkaná staroříšským koloritem. Věnuje se olejomalbě, akvarelu, pastelu, grafice a restaurování, kterému se vyučila v ateliéru svého otce Jana Floriana, řezbáře, malíře, restaurátora. Do grafiky ji zasvětil strýc grafik Michael Florian.

Poezii píše od 13 let. Vyšly jí sbírky básní Měsíc nad Kladinou, Kladina a Protiklady.

Umělecké klima v rodině otevřel dědoušek Josef Florian, vydavatel Dobrého díla. Jeho knihovna se pro autorku stala zdrojem krásy a spirituality.
Rodiče Jan Florian a Karla Florianová (výtvarnice) dali nenásilné, ale pevné základy k umělecké dráze svých dětí.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Želva dlouhokrčka se v jihlavské zoo zabydlela v expozici po anakondách velkých
Nově mohou návštěvníci zoologické zahrady v Jihlavě vidět ohrožené dlouhokrké želvy, které nahradily v expozici anakondy velké. Chov anakond vedení zahrady z prostorových důvodů ukončilo. Jedním z unikátních pokladů indonéského ostrova Roti je dlouhokrčka McCordova (Chelodina mccordi mccordi), fascinující druh želvy, který se vyskytuje výhradně na severní části tohoto malého ostrova na pouhých 70 km2. V Zoo Jihlava jsou chovány od roku 2022, doposud však byly pouze v zázemí Tropického pavilonu.
Již nyní je návštěvníci mohou pozorovat v první expozici u vstupu do tohoto pavilonu. Nahradily zde anakondy velké, jejichž chov byl ukončen. „I když víme, že u návštěvníků se anakondy těšily velké oblibě, z prostorových důvodů jsme se s nimi museli rozloučit,“ vysvětlil ředitel zoo Jan Vašák. „Doslova přerostly expozici, a ta pro ně tudíž již nebyla vhodná,“ doplnil. Anakondy odcestovaly do jiných chovných zařízení v České republice.

Nové obyvatelky této expozice jsou však neméně zajímavé! Jak je jasné již z názvu, dlouhokrčka má doopravdy dlouhý krk. Ten neumí zatáhnout do krunýře, ale skládá ho esovitě k jeho okraji. Krk může být téměř stejně dlouhý jako její krunýř. Tento evoluční rys jí umožňuje efektivně chytat kořist ve vodě. Obývá sladkovodní jezera, rybníky a pomalu tekoucí řeky severního Roti, kde je endemitem. Je masožravá a její potrava zahrnuje ryby, obojživelníky, korýše a další vodní bezobratlé.

Stejně jako mnoho jiných endemických druhů, i dlouhokrčka McCordova čelí kritickému ohrožení. Ztráta přirozeného prostředí v důsledku lidské činnosti, znečištění vodních zdrojů a nelegální lov pro maso vedou k dramatickému poklesu její populace. Podle Červeného seznamu ohrožených druhů IUCN je tento poddruh klasifikován jako kriticky ohrožený. Tento klenot ostrova Roti možná z volné přírody brzy úplně vymizí.

Jejím chovem se pracovníci jihlavské zoo snaží udržet cenný genofond a naplňuje tak jedno z důležitých poslání moderních zoologických zahrad – ochranu biodiverzity.
Simona KUBÍČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Šestnáctiletá Emília utekla ze zdravotnického zařízení v Jihlavě, pohybovat by se mohla na Brněnsku nebo Kroměřížsku
Policisté pátrají po šestnáctileté Emílii Ruszóové, která byla naposledy viděna ve středu 29. května v odpoledních hodinách ve zdravotnickém zařízení na ulici Brněnská v Jihlavě, kde má být umístěna. Dívka ze zařízení utekla neznámo kam, do zařízení se nevrátila a do současné doby o sobě nepodala žádnou zprávu a není kontaktní. Policisté začali okamžitě po přijetí oznámení po pohřešované dívce pátrat.
Pohřešovaná dívka je vysoká přibližně 160 centimetrů. Má krátké tmavé vlasy, tmavé oči. V době útěku na sobě měla černobílé triko, černé kraťasy volného střihu a na nohou obuté černé boty (typu crocs).

"Po pohřešované dívce vyhlásili policisté celostátní pátrání. Informace o pohřešování s jejím popisem byla předána policejním hlídkám. Dívka by se mohla pohybovat na Brněnsku nebo Kroměřížsku, kde má osobní vazby", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová.

"Žádáme občany, kteří mají informace o tom, kde se pohřešovaná dívka v současné době nachází nebo pohybuje, aby se policistům přihlásili na tísňové lince 158", dodala mluvčí.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Případem investiční whisky se zabývají krajští kriminalisté. Lidé, kteří si investiční alkohol nakoupili, nedisponují potřebnými informacemi
Kriminalisté z odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina se zabývají poměrně neobvyklým a velice rozsáhlým případem, který se týká investic do investičního alkoholu. S tím souvisí prověřování možného podezření ze spáchání trestného činu podvodu.
Ve sdělovacích prostředcích a na sociálních sítích se v souvislosti s investicemi do investičního alkoholu objevují různé zavádějící informace, které jsou buď velmi nepřesné, nebo často zcela nepravdivé. Tyto informace, které vycházejí z naprosté neznalosti platných právních předpisů, a to zejména z oblasti spotřebních daní z lihovin, pak zbytečně uvádějí v omyl konkrétní investory, kteří do investičního alkoholu v minulosti investovali. Tito lidé se cítí být podvedeni, snaží se o to, aby své investice zachránili, a proto se obracejí na Policii České republiky s trestním oznámením. Někteří tito investoři se naprosto mylně domnívají, že investičního alkoholu se netýkají daňové předpisy ani zákon o povinném značení lihu, což je velký omyl. Jednou ze společností, která je v současné době prověřována ze strany krajských kriminalistů, je společnost Česká Whisky s.r.o., která je součástí holdingu společností Trebitsch Holding SE. Kriminalisté z odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina potvrzují, že tato trestní oznámení jsou v poslední době skutečně na denním pořádku a možná způsobená škoda dosahuje částek v řádech mnoha milionů korun.

Z výše uvedených důvodů jsme požádali o vysvětlení některých pojmů Celní správu České republiky:

Vzhledem ke složitosti problematiky a stále se opakujícím a častějším dotazům od veřejnosti, upozorňuje Celní správa České republiky na oblast správy daní. Z hmotných právních předpisů upravuje správu spotřebních daní z lihovin především zákon č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních a zákon č. 307/2013 Sb., o povinném značení lihu.

Výrobu vybraných výrobků, mezi kterými jsou například i lihoviny, je možné provádět pouze v tzv. daňovém skladu, přičemž provozovatel daňového skladu musí být držitelem povolení, které vydává celní úřad místně příslušný sídlu společnosti. Daňovým skladem je prostorově ohraničené konkrétně dané místo, kde jsou vybrané výrobky vyráběny či skladovány a jsou zabezpečeny před neoprávněným použitím. Veškeré povinnosti vyplývající z povolení vůči Celní správě České republiky jako správci spotřební daně plní vždy provozovatel daňového skladu, nikoliv vlastník vybraných výrobků umístěných v tomto daňovém skladu.

Lihoviny umístěné v daňovém skladu mohou, ale nemusí, být ve vlastnictví provozovatele daňového skladu, nicméně pokud je vlastníkem lihovin jiná právnická či fyzická osoba než provozovatel daňového skladu, má tato osoba ztížené možnosti dané zákonnými ustanoveními nakládat s těmito lihovinami. Provozovatel daňového skladu má mimo jiné možnost dopravovat lihoviny do daňového skladu provozovaného jiným daňovým subjektem, přičemž celní správa nemá povinnost ani oprávnění informovat o těchto dopravách vlastníka vybraných výrobků.

Do volného daňového oběhu tyto lihoviny uvádí pouze provozovatel daňového skladu, přičemž uvedením vzniká povinnost daň přiznat a zaplatit, tj. provozovatel daňové skladu je povinen podat daňové přiznání a zaplatit spotřební daň za zdaňovací období – kalendářní měsíc, kdy došlo k vyskladnění. Spotřební daň z jednoho litru 100 procentního alkoholu činí 355 korun.

Další oblastí, která svým způsobem omezuje nakládání s lihovinami, je problematika značení lihovin kontrolními páskami. Ve volném daňovém oběhu mohou být až na výjimky pouze lihoviny označené kontrolní páskou, přičemž povinnost značit líh má provozovatel daňového skladu – nikoliv vlastník lihovin. Do volného daňového oběhu se uvádí lihoviny označené kontrolní páskou ve spotřebitelském balení, kterým se rozumí nádoba nebo jiný obal o maximálním objemu 1 litr nebo 3 litry, pokud se jedná o nádobu vyrobenou ze skla. Také navazující prodej lihovin ve volném daňovém oběhu je striktně upraven jednotlivými ustanoveními zákona o povinné značení lihu a podléhá rozsáhlým omezením. Vlastnictví lihovin v daňovém skladu ani ve volném daňovém oběhu tak vůbec neznamená možnost libovolného nakládání s těmito lihovinami.

Dříve než dojde například k investicím do lihovin umístěných v daňovém skladu, je vhodné ze strany investorů seznámit se nejdříve s předmětnou legislativou a s provozovatelem daňového skladu si detailně smluvně upravit podmínky tak, aby tito vlastníci po splnění všech zákonem daných povinností mohli nakládat se svým majetkem v souladu s platnou legislativou. Ani smluvní ujednání však nemusí zajistit, že provozovatel daňového skladu dostojí všem svým závazkům vůči Celní správě České republiky a lihoviny například nepropadnou státu v rámci řízení vedeným s provozovatelem daňového skladu a vlastníkem lihu. Případné bližší informace k dané problematice poskytne jakýkoliv celní úřad jako správce spotřební daně.

„Pokud po tomto sdělení nabyde nějaký investor domnění, že byl poškozen jednáním nějaké osoby nabízející investici do investičního alkoholu, tak to může nahlásit na jakékoliv služebně Policie České republiky. K danému oznámení by si měl případný poškozený s sebou přinést veškeré dokumenty týkající se dané investice, čímž je myšleno, smluvní dokumentace, potvrzení o bankovní transakci či výpis z jeho bankovního účtu. K tomuto by bylo dobré pro snazší dokumentaci skutku předat policistům i veškeré záznamy komunikace s osobou nebo společností, která nabízela investici do daného typu investice s poškozeným,“ uvedl vyšetřovatel případu kpt. Mgr. Ing. Martin Jaša s tím, že pokud by si někdo chtěl ověřit vlastnictví daňových skladů daného subjektu, tak má možnost navštívit registr plátců SPD a EKO daní, který lze nalézt na stránkách Celní správy České republiky:
https://www.celnisprava.cz/c…

V tomto registru mohou zájemci vyhledávat podle identifikačního čísla (IČ) společnosti. Z uvedených informací tak lze velice snadno zjistit, zda jejich zájmový subjekt je provozovatelem daňového skladu.
Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: vandal poničil auto; neznámý zloděj ukradl baterie mobilních semaforů
Levé zadní dveře u zaparkovaného auta Volkswagen Golf v ulici Kainarova v Jihlavě poškodil v době od čtvrtka 23. května do dopoledních hodin neděle 26. května neznámý vandal, čímž způsobil předběžně vyčíslenou škodu kolem dvaceti pěti tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci a po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Vloupání do vozidel
Policisté prověřují vloupání do aut, ke kterému došlo od čtvrtka 23. května do středy 29. května dopoledne v Humpolci na Pelhřimovsku. "Pachatel vnikl za užití násilí do dvou vozidel Peugeot v blízkosti silnice I/34 v lokalitě s řadovými garážemi. Pachatel vozidla prohledal a ukradl různé nářadí, čímž způsobil škodu za více než třicet tisíc korun", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, po pachateli a odcizených věcech pátrají.

Krádež baterií mobilních semaforů
Neznámý zloděj ukradl mezi obcemi Jeníkovec a Rušinov na Havlíčkobrodsku v době od pozdních večerních hodin úterý 28. května do ranních hodin následujícího dne baterie z mobilních semaforů a společnosti tak způsobil škodu přes dvanáct tisíc korun. "Pachatel vnikl do ochranných kovových klecí, v níž jsou umístěny mobilní semafory, kde ze spodní části po narušení propojovacích kabelů odcizil baterie", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání přečinu krádeže. Po pachateli policisté pátrají.

Opilý muž skončil na záchytce
Ve středu 29. května byli policisté v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku po deváté hodině večer přivoláni na ulici Třebíčská, kde se dle přijatého oznámení nacházel na travnatém povrchu u silnice muž, který se pokoušel vstát, což mu nešlo. "Policisté zjistili, že se jedná čtyřiapadesátiletého značně opilého muže. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 1,89 promile alkoholu. Policisté opilého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala M. Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

Střet vozidel
Ve středu 29. května krátce před šestou hodinou ranní vyjížděli policisté k dopravní nehodě, ke které došlo na křižovatce ulic Zrzavého a Jungmannova v Jihlavě. "Jednačtyřicetiletý řidič jedoucí s osobním vozem Škoda po vedlejší silnici nedal přednost v jízdě autu Ford, jehož řidička jela po hlavní silnici, a došlo ke střetu. Vozidlo Ford bylo po střetu odraženo mimo komunikaci, kde narazilo do skříně elektrického rozvaděče a betonového oplocení u domu. Při dopravní nehodě došlo k lehkému zranění řidičky z Fordu", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté provedli šetření, místo nehody ohledali a zadokumentovali. Provedenými dechovými zkouškami přítomnost alkoholu u obou řidičů vyloučili. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě za více než osmdesát tisíc korun. Kontrolou vozidla Škoda policisté zjistili, že na vozidle není platná technická prohlídka. Dopravní nehoda byla s řidičem vyřešena na místě uložením pokuty v příkazním řízení. (Foto - horní obrázek vlevo)

Řidič havaroval
Ve středu 29. května po šesté hodině ráno vyjížděli policisté k dopravní nehodě u Náměště nad Oslavou na Třebíčsku. "Devětadvacetiletý řidič jedoucí směrem k Vladislavi s nákladním vozem Iveco se po projetí zatáčky plně nevěnoval řízení, vyjel mimo silnici a narazil do stromu. Při nehodě utrpěl řidič zranění a byl zdravotnickou záchrannou službou ošetřen a převezen do třebíčské nemocnice", informovala Michaela Lébrová. Provedenou dechovou zkouškou přítomnost alkoholu u řidiče vyloučili. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě za 215 tisíc korun. Dopravní nehoda byla vyřešena s řidičem uložením pokuty v příkazním řízení.(Foto - spodní obrázek)

Střet vozidla s motocyklistou
Ve středu 29. května krátce po šesté hodině večer přijali policisté oznámení o dopravní nehodě v obci Čížkov na Pelhřimovsku. "Jednačtyřicetiletý řidič jedoucí s nákladním autem Daf s návěsem začal odbočovat vlevo, přičemž došlo ke střetu s protijedoucí motorkou Suzuki. "Motocyklista utrpěl zranění, se kterým byl leteckou záchrannou službou transportován do českobudějovické nemocnice", uvedla M. Lébrová. Policisté provedenou dechovou zkouškou u řidiče nákladní soupravy přítomnost alkoholu vyloučili. U motocyklisty byl zajištěn odběr krve v nemocničním zařízení. Při dopravní nehodě došlo k předběžné škodě za více než 130 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté prověřují. (Foto - horní obrázek vpravo)

Dopravní nehoda
Ve středu 29. května po jedenácté hodině večer havaroval mezi obcemi Račín a Vepřová na Žďársku řidič osobního auta Ford. "Sedmatřicetiletý řidič po projetí zatáčky, zřejmě neadekvátně zareagoval na lesní zvěř, které se vyhýbal a sjel mimo komunikaci na louku, kde se vozidlo převrátilo na střechu. Ke zranění osob nedošlo", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté u řidiče provedenou dechovou zkouškou přítomnost alkoholu vyloučili. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě za 150 tisíc korun. Dopravní nehoda byla s řidičem vyřešena na místě uložením pokuty v příkazním řízení.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Tři základní kameny v Žižkově mohyle pocházejí z již zbořených hradů
V Žižkově mohyle, která již 150 let připomíná skon husitského vojevůdce před branami Přibyslavi 11. října 1424, je zazděno čtyřiašedesát základních kamenů. Tři z nich pocházejí z hradů, které dnes už neexistují - ze Skály, Veliše a Hlavačova, jejichž pozůstatky je nutné hledat na Přešticku, Jičínsku a Rakovnicku.
Zřícenina Skály je v obci Příchovice nedaleko Přeštic v Plzeňském kraji. Hrad byl sídlem rodu Švihovských z Rýzmberka, při jeho obléhání v roce 1399 byly v Čechách poprvé použity palné zbraně, tzv. „veliké pušky“.
Jeho třetí obléhání popsal husitský kazatel z Betlémské kaple Jakoubek ze Stříbra (asi 1371 - 9. srpna 1429), který přišel s myšlenkou podobojí, hnutí dal laický kalich.
Jako pustý je hrad veden od roku 1568. Jeho pozůstatky jsou od roku 1963 chráněny jako kulturní památka.

Malé pozůstatky hradu Veliš se nacházejí na stejnojmenném kopci nad obcí Veliš nedaleko Jičína, na katastru městyse Podhradí.
Původně královský hrad pravděpodobně postavil Václav II. a písemně je poprvé datován rokem 1316. Mnohokrát změnil vlastníky, byli jimi Jan Lucemburský, Vartemberkové, Albrecht z Valdštejna, Jiří z Poděbrad nebo Šlikové. Od roku 1500 zde byla po dobu sta let uchovávána basilejská kompaktáta, výsledek ujednání mezi basilejským koncilem a zástupci husitských Čech a Moravy z let 1433 až 1435. Upravovala vztahy mezi husity a římskou církví. Zpečetěna a slavnostně vyhlášena byla 5. července 1436 v Jihlavě. Jejich nejdůležitějším bodem bylo přiznání nároku na přijímání z kalicha pro všechny příslušníky utrakvistických frakcí církve. Od roku 1964 je hrad chráněn jako kulturní památka.

Kámen z rozvalin Hlavačova na stavbu mohyly věnoval Spolek dělníků zednických z Prahy a okolí.
Hlavačov byl královským hradem nedaleko Rakovníka na katastru obce Lužná. Dějepisci nevylučují, že původní Křivoklát stál právě na vrchu Hlavačov.
Dnes se na místě nacházejí pouze stopy valů a příkopů, které byly několikrát narušeny amatérskými výkopy a především lámáním kamene. Již od 15. století byly zbytky hradu využívány jako zdroj stavebního materiálu pro nedaleký Rakovník.
Celý vrch je dnes porostlý stromy. Téměř neznatelné zbytky jsou chráněny jako kulturní památka České republiky.
Ivo HAVLÍK



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   17. 3. 2025

• Diakonie Broumov míří do Jihlavy. Potřebné oblečení i věci do domácnosti můžete nosit v sobotu 22. března na městské vlakové nádraží
• O lidské krutosti, malosti a zavřených očích i srdcích. Scénické čtení z knihy U severní zdi
• Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za pracovníky peněžních ústavů! Využívají momentu překvapení a strachu o úspory poškozených

Pátek   14. 3. 2025

• Poznej Vysočinu: Trojice kluků dala znalostní test téměř bez chyby. Pojedou na super výlet
• Charita na Žďársku rozdává balíčky se semínky rostlin, výtěžek pomůže postiženým i seniorům
• Povídání o ostrově Madagaskar v třebíčském zámku

Čtvrtek   13. 3. 2025

• Pelhřimovské Muzeum rekordů láká malé i velké cyklisty
• Veřejná doprava Vysočiny je blíže k cestujícím
• Táborská zoologická zahrada bude ve znamení amerických zvířat
• Klub Oko v Havlíčkově Brodě rozezní Gothick rock v podání XIII. století
• V Moravci odhalí pamětní desku faráři Josefu Valeriánovi, vězni komunistického režimu

Středa   12. 3. 2025

• Přestěhovaná diabetologická ambulance v pelhřimovské nemocnici nabízí moderní vybavení i lepší komfort pro pacienty
• V Jihlavě za loňský rok nezaplatilo odpady téměř třináct tisíc lidí, učinit by tak měli co nejdříve
• V nemocnici v Jihlavě proběhlo klíčové setkání o supervizi s odborníky z Národního centra ošetřovatelství

Pondělí   10. 3. 2025

• Ve Velkém Meziříčí připravují 19. ročník koštu pálenek
• Fotografie Iva Neumana in memoriam doplňují mysteriózní malby Jiřího Havlíka a Zlaty Švandové
• Zájemci si budou moci u příležitosti Dne vody prohlédnout přečerpávací elektrárnu v Dalešicích
• Žáci z Vysočiny podali přes osmnáct tisíc přihlášek na střední školy, přijímací zkoušky začnou 11. dubna
• U Pelhřimova skončilo auto v rybníku, nikdo neutrpěl zranění
• Nezaměstnanost na Vysočině v únoru zůstala na 3,8 procentech, počet volných pracovních míst stoupl o více než 350

Sobota   8. 3. 2025

• Budoucí chirurgové získávají první zkušenosti v pelhřimovské nemocnici, kemp mediků se bude konat první týden v září
• Výrobce drog je za mřížemi
• V Dukovanech skončila odstávka, blok nabíhá na historicky nejvyšší výkon
• Na dálnici D1 u Velké Bíteše po nehodě dodávky utrpělo zranění pět osob

Pátek   7. 3. 2025