Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 31.5 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

31. květen 1257 – vysvěcení chrámu svatého Jakuba v Jihlavě
Olomoucký biskup Bruno ze Schaumburku vysvětil nový farní kostel svatého Jakuba v Jihlavě, nejvýraznější dominantu města, 31. května roku 1257.
Stará Jihlava se původně rozkládala okolo brodu přes řeku Jihlavu pod Jánským kopcem.

Kostel svatého Jana Křtitele na Jánském kopci byl také prvním farním kostelem v Jihlavě, a to až do roku 1257.

Po nálezu stříbra v Jihlavě si mohutný příliv havířů a důlních podnikatelů vynutil stavbu nového města. To bylo velkoryse založeno na kopci na protější straně řeky.

Od samého počátku byly v nové Jihlavě budovány i výstavné chrámy – dominikánský chrám svatého Kříže a minoritský kostel Nanebevzetí Panny Marie. Ve 40. letech 13. století pak začalo město stavět i vlastní městský chrám, dodnes nejvýraznější dominantu města, kostel svatého Jakuba.

Zdi tohoto chrámu měly v dalších staletích hostit korunované hlavy a být mnohdy svědky významných okamžiků českých dějin. V chrámu svatého Jakuba byla například pražským arcibiskupem Janem Rokycanou v roce 1436 sloužena první oficiální mše podobojí v Čechách. V jakubském kostele byl také přijat za českého krále císař Zikmund a byl zde korunován i uherský a český král Matyáš.

Foto: Interier chrámu sv. Jana Křtitele na Jánském kopci, nejstaršího jihlavského kostela ve Staré Jihlavě, odkud byla jihlavská farnost přenesena roku 1257.
Fotografie z 30. let 20. století. (archiv autora)
Leo ŠVANČARAZpět nahoru na obsah...

Studentky Katolického gymnázia v Třebíči se seznámily s chodem nemocnice, nahlédly i na patologii
S chodem vybraných oddělení i pracovními pozicemi v třebíčské nemocnici, které by mohly v budoucnu zastávat, se v uplynulém týdnu seznámily studentky Katolického gymnázia Třebíč. Nahlédly také do zákulisí nemocnice a navštívily pracoviště urgentního příjmu, radiodiagnostické oddělení, oddělení rehabilitační, dětské a novorozenecké, nutriční terapie, patologie a logopedie. Uvedla to mluvčí nemocnice v Třebíči Jitka Mácová.
"Studentky získaly také veškeré informace o možnosti dalšího vzdělávání ve zdravotnictví a nabízených stipendijních příspěvcích", dodala mluvčí.

Kdyby měly studentky vyzdvihnout nejzajímavější moment týdne, byla by to návštěva patologie. „Jako budoucí povolání bych si asi práci na patologii nevybrala, ale rozhodně na mě patologie udělala největší dojem," odpovídá gymnazistka.
„Na urgentním příjmu jsme absolvovaly vyšetření EKG. Vidět svoji vlastní křivku aktivity srdce, to byl také zážitek," dodává studentka.

Stáže studentů zařadila nemocnice do programu v rámci náborové kampaně. „Cílem je ukázat mladým lidem, že třebíčská nemocnice je ideální místo pro začátek jejich pracovní kariéry," komentuje studentskou stáž ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

Foto: nemocnice Třebíč
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V Dukovanech mají energetici další sokolí strážce, sokolí pár už potřetí vyseděl další čtyřčata
Energetici v jaderné elektrárně v Dukovanech opět přispěli k záchraně ohroženého druhu sokola stěhovavého. V připraveném umělém hnízdišti na 125 metrů vysokém ventilačním komíně se sokolímu páru povedlo opět vysedět čtyři zdravá mláďata - Davida, Lukáše, Radku a Romanu. Jde tak o významnou pomoc při záchraně velmi vzácného a ohroženého druhu, který je chráněn zákonem.
Speciální hliníkové budky umožňující páru ohrožených dravců poklidné zahnízdění a vyvedení mláďat nechali na ventilační komíny energetici umístit jako součást „sokolí farmy“ Skupiny ČEZ. "Poprvé sokolí pár zahnízdil v elektrárně v Dukovanech na jaře 2020 a hned napoprvé z něj vzlétla čtyři sokolí mláďata. O další dva roky později se sokolímu páru povedlo tento úspěch zopakovat. A po dalších dvou letech mají dukovanští energetici další čtyři sokolí strážce," uvedl tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.

„Projekty na posilování ochrany životního prostředí jsou vedle bezpečné a spolehlivé výroby čisté bezemisní energie součástí naší dlouhodobé pozornosti. Je až neuvěřitelné, že se zdejším sokolímu páru daří snést a vysedět vždy čtyři mláďata, pro každý blok jeden. Uvidíme, jak zareagují na nové zdroje, které zde plánujeme“, říká s úsměvem k radostné události ředitel Jaderné elektrárny Dukovany přímo její ředitel Roman Havlín.

Inspirací pro jména letošních mláďat našli energetici u hokejistů národní reprezentace letošního mistrovství světa.

Od ornitologa Václava Berana, pracovníka společnosti ALKA Wildlife, o. p. s., dostalo každé ze sokolích mláďat dva hliníkové kroužky. Jeden značí, že jde o sokola z České republiky. Ten se kontroluje při odchytu, druhý pak umožňuje kontrolu na dálku pomocí dalekohledu.

„Právě díky kroužkům a fotopasti, jsme mohli identifikovat rodičovský pár“, konstatoval po prostudování fotografií z fotopasti Václav Beran, výzkumný pracovník ALKA Wildlife, o. p. s., jinak také zoolog a kurátor sbírky Muzea města Ústí nad Labem. „Všechna mláďata jsou zdravá, rodiče o ně řádně pečují a zásobují je dostatkem potravy. Opět jde o genderově vyvážený pár, tedy o dvě samičky a dva samečky“. Na ventilačním komíně zůstanou mláďata přibližně ještě jeden až dva měsíce. Pak se rozletí do světa, stejně jako naši hokejisté.

Sokol stěhovavý je kriticky ohroženým druhem. Od roku 2011 se do světa rozletělo ze staveb ČEZ již 163 sokolích mláďat. V současné době již evidují ornitologové více než 130 sokolích párů v celé ČR, z toho jedenáct na výškových stavbách Skupiny ČEZ.

V roce 2024 probíhá sledování sokolů stěhovavých v lokalitách Dětmarovice, Dukovany, Ledvice, Mělník, Počerady, Poříčí, Proboštov, Prunéřov, Temelín, Třeboradice, Tušimice a Trmice.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Kraj Vysočina podpoří speciální sociální pomoc rodinám po ztrátě dítěte
Kraj Vysočina podpoří částkou sto tisíc korun novou speciální sociální pomoc, kterou nabízí organizace Dlouhá cesta rodinám, jenž se vyrovnávají s náhlým úmrtím dítěte, a to z jakékoli příčiny. Organizace má poradnu ve Žďáře nad Sázavou a aktuálně má v péči čtyři rodiny z regionu.
Dlouhá cesta nabízí programy individuálního provázení, skupinového setkávání, ale také telefonické konzultace. Poradna není vázána na své sídlo, služby poskytuje kdekoli, kde je právě třeba. Zkušenosti s jejím servisem mají například nemocnice v Havlíčkově Brodě nebo Sdílení Telč.

„Pomoc při úmrtí dítěte nabízí v našem regionu například také organizace poskytující paliativní péči a do budoucna i krajský hospic. Tato speciální služba se však zaměřuje na ty rodiny, které v případě úmrtí dítěte nevyužívali žádný hospic, úmrtí rodinu zasáhlo náhle. S takovými klienty pak pracují i po delší dobu, třeba i rok nebo dva. Pomáhají i s projekty přeměny dětských pokojů při úmrtí dítěte a nového přizpůsobení pozůstalému sourozenci,“ popisuje radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Jan Tourek.

Podle informací hejtmana Kraje Vysočina Vítězslava Schreka bude přínos tohoto podpořeného projektu, stejně jako je tomu u podobných nových služeb, vyhodnocen.
Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Kolekce unikátních hudebních nástrojů bude zapsána do České knihy rekordů
Největší soubor unikátních houslí, kytar a dalších hudebních nástrojů, které jsou funkční a současně uměleckými díly vyrobil pětasedmdesátiletý výtvarník, malíř, sochař a řezbář Luděk Bari z Prahy. Kolekce bude v Pelhřimově zapsána do České knihy rekordů v pondělí 3. června.
Svérázný umělec o sobě říká:

JSEM STROMEM, KTERÝ PLODÍ... Jsem strom velký jako jasan, cítím se tak..., a také se tak snažím žít. Mé větve jsou ruce, které berou materii, ze které se dá tvořit... díla jimi stvořená to potvrzují."

Kolekce pozoruhodných hudebních nástrojů byla svého času označena za světový unikát a zároveň za technickou novinku 21. století. Housličky obletěly svět. Australská televizní stanice BEYOND 2000 o autorových hudebních nástrojích odvysílala reportáž v 82 státech světa.

Ale doma není nikdo prorokem… a tak i přesto u nás není Luděk Bari všeobecně známou osobností. Každý hudební nástroj z této kolekce je skutečný unikát, nejen že každý kus je velice svérázný svým tvarem, ale i jedinečnou barvou tónů.
Miroslav MAREKZpět nahoru na obsah...

Agresivní čtyřiatřicetiletý recidivista, který napadal ženy, skončil ve vazbě. Hrozí mu až deset let za mřížemi
V policejní cele skončil minulý týden nebezpečný muž, který v Havlíčkově Brodě vyhrožoval s paralyzérem v ruce ženě, že jejímu muži, který nebyl doma, ublíží. Násilí a agrese není podezřelému muži vůbec cizí, koncem dubna napadl svojí tehdejší přítelkyni. Na jiné ženě se dopustil sexuálního násilí. Dále bylo zjištěno, že muž má na sobě vytetované nacistické symboly. Nebezpečného muže kriminalisté zadrželi a byl obviněn ze spáchání čtyř trestných činů, na podaný návrh byl vzat do vazby.
Minulý týden zadrželi havlíčkobrodští kriminalisté po předchozím souhlasu státního zástupce muže důvodně podezřelého ze spáchání nejen násilné trestné činnosti a byl umístěn do policejní cely. Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař jeho trestní stíhání. „Čtyřiatřicetiletý muž z Pardubicka byl obviněn ze spáchání zločinu znásilnění, přečinu nebezpečného vyhrožování, přečinu ublížení na zdraví ve stádiu pokusu a přečinu projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka,“ řekl mjr. Bc. Jan Pfeffer, vedoucí oddělení obecné kriminality. Jak dále uvedl, obviněný muž byl za různorodou trestnou činnost v minulosti již více než desetkrát soudně trestán. Opakovaně si odpykal i tresty odnětí svobody. V současné době je ve zkušební době podmíněného propuštění.

Muž byl obviněn z toho, že koncem dubna v pronajatém domě v Havlíčkově Brodě fyzicky napadl svoji dnes již bývalou partnerku, která utrpěla zranění, avšak jí obviněný zakázal přivolat či vyhledat lékařskou pomoc. Muž jí nedovoloval odejít z domu a v jeho nepřítomnosti ji v domě uzamykal. Na jiné ženě se v první polovině května dopustil sexuálního násilí. V jiné ženě vzbudil obavu o jejího partnera, kterého hledal s paralyzérem v ruce u nich doma, ten však v danou dobu doma nebyl. Následně poškozenému muži poslal přes sociální sítě zprávu, kde mu vyhrožoval, že ublíží jemu i jeho blízkým. Čtyřiatřicetiletý muž dále na veřejnosti viditelně prezentoval svá tetování, která potlačují práva a svobodu člověka, hlásají rasovou, etnickou, národnostní či náboženskou zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob.

Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného muže do vazby. Na základě rozhodnutí soudu byl muž vzat do vazby a policisté ho následně odvezli do věznice. Případ kriminalisté dále vyšetřují. „Za spáchanou trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na deset let,“ dodal mjr. Pfeffer.
Michaela LÉBROVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj ukradl z auta věci za čtyřicet tisíc; za volantem pod vlivem drog
Do auta Peugeot Boxer, které bylo zaparkováno na ulici Zahradní ve Velké Bíteši na Žďársku, se ze středy 29. května na čtvrtek vloupal neznámý zloděj, ze kterého ukradl ruční nářadí. Škoda činí přes čtyřicet tisíc korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, po pachateli a odcizených věcech pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Opilý muž skončil na záchytce
Ve čtvrtek 30. května po deváté hodině večer přijali policisté oznámení o pravděpodobně opilém muži, který se nacházel na náměstí Čsl. armády v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku. "Policisté na místě zjistili, že čtyřiatřicetiletý muž zjevně pod vlivem alkoholu nebyl schopen ani dechové zkoušky. Muž seděl na schodech, při pokusech vstát vrávoral a padal, kdy hrozilo, že si ublíží", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté jej zajistili a převezli na záchytku k vystřízlivění.

Řidič pod vlivem kokainu a opiátů
Ve čtvrtek 30. května zastavili policisté po třetí hodině odpoledne v ulici Brněnská v Jihlavě auto Škoda Roomster. "Dechová zkouška u třicetiletého řidiče byla negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ukázal u muže pozitivní hodnotu na kokain a opiáty. Policisté řidiči zakázali další jízdu", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ve čtvrtek 30. května zastavili policisté kolem páté hodiny ráno na silnici u Pocoucova na Třebíčsku auto Audi. " Zjistili, že sedmatřicetiletý řidič ze Žďárska má na základě rozhodnutí městského úřadu od března vyslovený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do podzimu příštího roku. Dechová zkouška byla u muže negativní. Testu na zjištění ovlivnění návykovou látkou, stejně jaké lékařskému vyšetřen se řidič odmítl bezdůvodně podrobit a dopustil se tak přestupkového jednání. Další jízdu policisté řidiči zakázali", informovala Jana Kroutilová. Muži sdělili ve zkráceném přípravném řízení podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Muž je podezřelý z přestupků
Ve čtvrtek 30. května po čtvrté hodině odpoledne na ulici Na Valech v Chotěboři na Havlíčkobrodsku zastavili policisté osobní auto Volkswagen. "Zjistili, že dvaapadesátiletý muž, který usedl za volant vozidla, není držitelem příslušného řidičského oprávnění. V další jízdě již pokračovat nesměl. Dále policisté při kontrole vozidla zjistili, že na vozidle je od března loňského roku propadlá technická prohlídka", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Z přestupkového jednání na úseku dopravy se bude muž zodpovídat před příslušným správním orgánem.

Muž řídil přes uložený zákaz
Ve čtvrtek 30. května po desáté hodině dopoledne zastavili policisté v ulici Údolní v Pelhřimově auto Fiat "Zjistili, že padesátiletý řidič má městským úřadem přibližně od poloviny dubna uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to na dobu 12 měsíců. V další jízdě řidič pokračovat nesměl", uvedla M. Lébrová. Dechová zkouška u něho byla negativní. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Vodní svět v táborské zoo doplnil samec kachničky amazonské
Novou chovnou skupinu vytvořila táborská zoologická zahrada. Do jejího Vodního světa se zařadil samec kachničky amazonské, který přicestoval ze zoo v německém Lipsku. Doplnil tak dvě samice stejného druhu, které už v Táboře žijí déle.
„V našem Vodním světě, který jsme letos modernizovali, chováme různé druhy vzácných a neobvyklých druhů vodních kachen a hus. Nyní jsme získali samce kachničky amazonské, který doplní naše dvě samice. Vytvořili jsme tak chovnou skupinu a díky tomu bychom se měli v budoucnu dočkat mláďat tohoto jihoamerického druhu, který u nás naleznete jen v pár zoologických zahradách,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Kachnička amazonská ve volné přírodě žije ve východní části Jižní Ameriky, od And na východ a od severní Argentiny na sever až po Venezuelu a Kolumbii. Žije v párech či menších skupinách do 20 jedinců. Vyskytuje se ve sladkých tropických vodách, jako jsou mělká jezírka a tůňky. Živí se semínky, plody, kořínky a hmyzem. Na odchovu mláďat se podílí oba rodiče.

Kačeři se od samic odlišují červeným zobákem a plováky a dobře rozlišitelnou světle šedou skvrnou na stranách hlavy a krku. Samice jsou zbarvené matněji. Obě pohlaví mají výrazně modrozeleně zbarvené letky.

Kachničky amazonské tvoří v táborské zoologické zahradě společenstvo vodních ptáků v expozici Vodní svět. Kromě nich tam žijí také další druhy kachen a hus, jako je kachna divoká, kachna smaragdová, kachnička karolínská, kachnička mandarínská, husa indická, husice liščí, berneška bělolící, polák velký či zrzohlávka rudozobá.

Zoo v Táboře je do 31. května otevřená každý den od 9:00 do 18:00.
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   18. 7. 2024

• Klášter v Nové Říši je novým atraktivním turistickým cílem Vysočiny
• Vlci z nelegálního chovu našli dočasný domov v záchranném centru CITES v ZOO Tábor
• Stavba parkoviště začala, sledovat ji můžete online
• Z policejního deníku: nález letecké pumy; neznámý sprejer počmáral dům a popelnice

Středa   17. 7. 2024

• Z evropské přírody už nenávratně zmizely desítky druhů zvířat. Slováci se nyní snaží vystřílet další
• Letní kino v Jihlavě promítne film Barbie
• Z policejního deníku: zloděj odjel na elektrokoloběžce; opilý řidič ujel od nehody

Úterý   16. 7. 2024

• Na Vysočině se množí klíšťata, nemocných klíšťovou encefalitidou a Lymskou borreliózou přibývá
• Lávka u Staré plovárny v Jihlavě je opravená, dělníci k ní nosili nářadí i materiál v kýblech
• V Muzeu rekordů v Pelhřimově je k vidění brazilské vydání knihy a klasické vydání sešitové románu Dobrý voják Švejk
• Kandidátní listiny do krajských voleb podalo na Vysočině třináct politických stran, hnutí a koalic
• Zvířata z táborské zoo si užívají studené sprchy a ledové „dorty“
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl centrálu a bezpečnostní zámky; řidič, který boural, nadýchal 3,88 promile

Pondělí   15. 7. 2024

• Jeřáb Nick z táborské zoo je symbolem vznešenosti, dlouhověkosti a věrnosti
• Výstava Metamorfózy završila pobyt francouzských umělců v Telči
• Čeští zemědělci hledají cesty, jak nedoplatit na nízké ceny obilí. Letos proto vyseli nejvíce máku za poslední roky a mírně navyšují i plochy dalších plodin
• V parku Gustava Mahlera v Jihlavě začal platit zákaz venčení psů
• Z policejního deníku: vandal poničil garážová vrata; recidivistka ukradla prádlo; opilí řidiči bourali

Neděle   14. 7. 2024

• Policisté v Třebíči evakuovali lidi z domu, kde hořel jeden z bytů
• Práce na odstávce druhého výrobního bloku Dukovan běží i o prázdninách na plné obrátky
• Z policejního deníku: na auto spadl strom, čtyři lidé utrpěli zranění; krádež jízdního kola

Sobota   13. 7. 2024

• Hygienici zakázali koupání v rybníce Ředkovec
• V hmyzím hotelu na louce ve Velkém Meziříčí žije početná skupina včel samotářek

Pátek   12. 7. 2024

• Letní soutěž o zajímavé ceny v infocentrech ČEZ, pozvánka nejen do Dukovan a Dalešic
• Střelmistr z legií František Pól z Mostišť skončil jako školník
• Voňavá výstava Zahrada Vysočiny v Žirovnici představí lilie i jedlé květy, chybět nebude ani kulturní program
• Z policejního deníku: chodec po srážce s autem utrpěl vážné zranění; opilý řidič způsobil nehodu
• V Rašeliništi Pod Trojanem roste vzácná mokřadní ostřice, suchopýr i vachta, na Kozénku se daří vstavači kukačce i koniklecům
• Devětadvacetiletý muž, který sexuálně a fyzicky napadl mladou ženu, skončil ve vazbě

Čtvrtek   11. 7. 2024

• Paměť kůže: Jak sluneční záření ovlivňuje naše zdraví
• MUDr. Karel Kalla. Výjimečný a aktivní muž, který vedl primariát klinické biochemie v pelhřimovské nemocnici šestačtyřicet let
• Táborská zoo získala jednoho z nejinteligentnějších ptáků světa, ohroženého papouška nestora kea
• Hračkobraní v Kamenici nad Lipou nabízí nejen výstavu hraček z přírodních materiálů, ale i divadlo či tvořivé dílny
• Jihlavští policisté dopadli muže, který vykrádal auta a byl i v bytovém domě. Ukradené věci prodával a peníze použil na nákup drog
• Z policejního deníku: opilí sedmnáctiletí mladíci ničili vybavení hřiště

Středa   10. 7. 2024

• Z vyhlídkové věže kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově se můžete rozhlédnout i večer
• Hokejová legenda a trojnásobný mistr světa Jiří Holík oslavil osmdesáté narozeniny
• O prázdninách pozor na úrazy dětí, stávají se hlavně doma
• Policisté hledají svědky a zraněné z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky před obchodem; zloděj potravin se snažil policistům uplavat

Úterý   9. 7. 2024

• Táborskou zoo zasáhla smutná události. Zemřel oblíbený medvěd baribal Geňa
• Ztráty a nálezy na jihlavské radnici přijaly ztracené či zapomenuté věci z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Tanec, radost a inspirace v Třebíči: Přehlídka talentů
• Vysočina má nejnižší nezaměstnanost v Česku, skokově vzrostl počet absolvovaných kurzů
• Policisté hledají svědky nehody v Pelhřimově, při které auto na přechodu srazilo chodkyni
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje, který vykrádal stany; opilí řidiči bourali

Pondělí   8. 7. 2024

• Přijďte se v sobotu seznámit se vzácnými papoušky z táborské zoo
• Bílá paní na vdávání pod širým nebem v zámeckém parku v Telči
• A dvakrát přeletěly labutě
• Medvědi na hrady nepatří. Plánované zrušení jejich chovů je dobrou zprávou
• Z policejního deníku: u nehody zasahoval vrtulník; opilý řidič skončil s autem v poli

Neděle   7. 7. 2024

• Večerní prohlídky Jihlavského podzemí nabídnou historii i tajemno
• Jubilejní ročník Festivalu historického šermu pod Zubštejnem nabídne spoustu hudby, ohňovou show, řemesla či dobovou kuchyni
• Hasiči v elektrárně Dukovany mají nový automobilový žebřík s dosahem čtyřicet metrů, pomůže i při záchraně váhově nadrozměrných osob
• Z policejního deníku: žena prodávala kolo za dva tisíce, přišla o 167 tisíc; další žena při prodeji odrážedla přišla o 15 tisíc korun
• V tlačenici na festivalu v Jihlavě po pádu stanu utrpělo zranění nejméně dvanáct osob, kriminálka případ prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti

Sobota   6. 7. 2024

• Policisté hlídali hladinu Dalešické přehrady, řešili tři přestupky; v kontrolách budou pokračovat po celou sezonu
• Tragická nehoda u Mrákotína: po střetu s autem zemřel motorkář
• Panelová výstava pod širým nebem představuje jubilující umělce spjaté s Havlíčkovým Brodem a okolím
• Zoologická zahrada v Jihlavě vyhlásila fotosoutěž Prázdniny u vody, souběžně zve na letní večerní prohlídky i sportovní hry v areálu zahrady
• V srpnu začnou opravy obchvatu Jihlavy, hlavního tahu ve směrech Znojmo a Havlíčkův Brod
• V havlíčkobrodské nemocnici vyšetří játra neinvazní a nebolestivou metodou, elastografií

Pátek   5. 7. 2024

• Zemřel Josef Dovalil, člen hokejové Síně slávy, pocházel z Kamenice u Jihlavy
• Procházka zajímavou a tajemnou historií s archeologem po Telči
• Ze zámku ve Velkém Meziříčí: vyšívání a šicí potřeby
• Hygienici zakázali koupání ve vodní nádrži Sedlice, je tam spousta sinic a alergenů

Čtvrtek   4. 7. 2024

• Lidé na technoparty vezli hašiš, kokain, andělský prach i gumové bonbony HHC
• Tygr Rocky vzkazuje: Neválej se doma! Přijď se do táborské zoo podívat, jak se válím já
• Z policejního deníku: dealera pervitinu z Jihlavska dopadli policisté; žena nadýchala téměř čtyři promile; řidič spadl s autem do rybníka

Středa   3. 7. 2024