Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 3.6 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Přednáška Optické metapovrchy: budoucí optické komponenty nejen pro dalekohledy? v jihlavském muzeu
Přednáška s titulem Optické metapovrchy: budoucí komponenty nejen pro dalekohledy? v podání Petra Dvořáka se bude konat ve čtvrtek 6. června od 17 hodin v Malovaném sále Muzea Vysočiny v Jihlavě.
Optické metapovrchy představují zcela nový vědecký přístup k vývoji a výzkumu optických zařízení, která byla doposud fyzikálně limitovaná. Jedna z možných aplikací je přitom i v oblasti technologií astronomický přístrojů. Pojďme se společně podívat na jeden z nejdynamičtěji rozvíjejících se vědeckých směrů v oboru nanotechnologii, jehož aplikace nám (zatím) mohou připadat jako z říše sci-fi.

Přednášku pořádá Muzeum Vysočiny Jihlava ve spolupráci s Jihlavskou astronomickou společností a Pobočkou Vysočina České astronomické společnosti.

Přednáška je volně přístupná. Pokud si však chcete být jisti, že se do přednáškového sálu vejdete, můžete prostřednictvím formuláře níže vytvořit bezplatnou rezervaci místa (pro každou osobu je třeba vyplnit rezervaci samostatně).
https://mvji.cz/akce/opticke-metapovrchy-budouci-opticke-komponenty-nejen-pro-dalekohledy
- red -Zpět nahoru na obsah...

Táborský odchovanec makak Vichr se v novém domově ve Španělsku dobře zabydlel
Osmiletý makak jávský Vichr je jen jedním z mnoha zvířat narozených v táborské zoologické zahradě. Protože však dospěl, nalezla mu zoo nový domov. V dalekém Španělsku na něj čekaly samice, se kterými bude mít možnost vytvořit rodinu a přivést na svět mláďata. Vichr na sobě nedal znát únavu z dlouhé cesty a hned se pustil do prozkoumávání nového výběhu i seznamování s partnerkami.
„Vichra si všichni pamatujeme ještě jako mladé roztomilé mládě, které bylo mezi návštěvníky velmi oblíbené. Loučení s ním proto bylo velmi těžké. Ale Vichr dospěl a chtěli jsme mu umožnit rozmnožovat se. Proto jsme mu ve spolupráci se španělským Parque Zoológico de Basabere nalezli domov v této jihoevropské zemi, kde na něj už čekala skupina samic. S nimi může odchovat vlastní mláďata. Jsme o to více rádi, protože makak jávský je ohroženým druhem, jejichž ochrana je hlavním posláním naší zoologické zahrady. Tímto podstatně pomůžeme k zachování tohoto živočišného druhu,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Vichr si na severu Španělska užívá rozlehlý výběh plný přírodních i uměle vytvořených překážek, které simulují rozmanitost původní domoviny. Hned od prvních okamžiků si všechny nové trasy sám vyzkoušel a proběhl celý výběh.

Makak jávský chovaný v ZOO Tábor patří k čeledi kočkodanovitých a ve volné přírodě žije hlavně v jihovýchodní Asii. Jde o menšího primáta, jeho tělo dosahuje hmotnosti 3 až 9 kilogramů. Tento všežravec preferuje hlavně rostlinnou potravu – převážně ovoce a semena. Občas si dopřeje i bezobratlé a malé obratlovce. Umí dobře plavat, takže dokáže ulovit i kraby. V angličtině se mu proto říká také „crab-eating macaque“, tedy „krabožravá opice“, přestože kraby konzumuje jen velmi zřídka.

Podobně jako malpy hnědé nebo šimpanzi, umí makaci jávští používat jednoduché nástroje, například kameny k rozbíjení ořechů. Žijí ve velkých skupinách až o desítkách jedinců.

Makak jávský se využívá k laboratorním pokusům. Ohrožuje ho také přetrvávající lov a úbytek přirozeného prostředí kvůli pokračujícímu kácení původních pralesů. Je proto zařazen na celosvětový seznam CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin).
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

V Jihlavě může jít volit 38 400 voličů. Dokončuje se roznos hlasovacích lístků
Volby do Evropského parlamentu se uskuteční v pátek 7. června od 14 do 22 hodin a v sobotu června od osmi do 14 hodin. Lidé v Jihlavě mohou hlasovat v 58 volebních okrscích. Pozor na změnu sídel některých volebních místností. Jít volit může v Jihlavě každý občan ČR nebo jiného členského státu EU za předpokladu, že mu už bylo 18 let a že byl v Jihlavě přihlášen k trvalému nebo dočasnému pobytu nejméně 45 dnů před volbami.
V Jihlavě momentálně žije asi 38 400 voličů, mezi nimi jsou započítání také lidé s úřední adresou na jihlavském magistrátu. To znamená, že je nutné do schránek roznést voličům přibližně 36 400 hlasovacích lístků v celkem 58 volebních okrscích. Za roznos obálek s lístky zodpovídají zapisovatelé jednotlivých volebních komisí. Každý volič dostane jednu obálku se sadou lístků a informacemi o místnosti, kde se v jeho okrsku volby uskuteční. Často jim s roznosem pomáhají členové domácnosti a studenti. Hlasovací lístky musí být roznesené do úterý 4. června 2024.

Ve volbách do evropského parlamentu jsou velké hlasovací lístky ve formátu A4. Ne vždy se proto vejdou do schránek obálky s kompletními sadami hlasovacích lístků pro všechny členy domácnosti. Pokud je někdo neobdrží před volbami, může si lístky vyzvednout také přímo ve volební místnosti.

Hlasování ve volbách do Evropského parlamentu začíná v pátek 7. června ve 14 hodin a končí ve 22 hodin a pokračuje v sobotu 8. června od 8 do 14 hodin. Voliči letos za Česko zvolí do Evropského parlamentu 21 poslanců, což je stejně jako v roce 2019. V Česku potřebují politické strany získat minimálně 5 % hlasů, aby si zajistily v parlamentu místo.

Ve středu 5. června 2024 se začnou v tělocvičně magistrátu připravovat materiály pro jednotlivé volební komise. Jde o výbavu místností, psací a kancelářské potřeby, státní symboly, náhradní hlasovací lístky, hygienické potřeby apod. V pátek 7. června, v první den voleb, budou členové komisí přibližně hodinu před zahájením voleb připravovat jednotlivé volební místnosti a ve 14:00 je otevřou voličům.

Pro volby do Evropského parlamentu bylo zatím vydáno 288 voličských průkazů. Ve srovnání s předchozími volbami v roce 2019 byl tehdy počet vydaných voličských průkazů nižší, vydáno bylo 241 voličských průkazů. Podle předpokladů správního odboru magistrátu, který průkazy vydává, bude jejich počet určitě vyšší. Občané si mohou o voličský průkaz stále požádat osobně na úřadě v místě svého trvalého pobytu, a to nejpozději do 5. 6. 2024 do 16:00 hodin.

Žádost o voličský průkaz, o který občané žádají písemně, a to prostřednictvím datové schránky nebo České pošty, musela být doručena nejpozději do 31. 5. 2024 do 16:00 hod. S vydaným voličským průkazem může volič hlasovat u kterékoli okrskové volební komise na území ČR.

Volit do Evropského parlamentu na území ČR mohou i občané jiného členského státu EU. Tito občané volí české kandidáty a již nevolí ve svém domovském členském státě. Na území města Jihlavy je zapsáno v seznamu voličů celkem 11 občanů jiných členských států EU. Cizinci, kteří hlasovali ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2019, byli do seznamu voličů přeneseni automaticky, ostatní museli požádat o přenesení svých údajů z dodatku stálého seznamu voličů či požádat o zápis do seznamu voličů. Lhůta pro podání žádosti však uplynula dnem 28. 4. 2024.

Pozor na změnu sídel některých volebních místností:

Okrsek č. 9, kde byla stávající volební místnost ZŠ Jihlava, Havlíčkova 234/71, p.o. se mění na MŠ Mozaika Jihlava, p. o., odloučené pracoviště Riegrova 2837/21;

Okrsek č. 11, kde byla stávající volební místnost SAPELI, a. s., Na Dolech 4072/6 se mění na MŠ a SPC Jihlava, p. o., odloučené pracoviště Na Dolech 5832/111;

Okrsek č. 49, kde byla stávající volební místnost ZŠ Jihlava, Seifertova 1426/5, p.o. se mění na MŠ Mozaika Jihlava, p. o., odloučené pracoviště Seifertova 4726/4a.

Veškeré informace související s volbami do Evropského parlamentu naleznete na webu města Jihlavy v rubrice Volby na:
https://www.jihlava.cz/volby…
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: opilá žena zavolala záchranku zdravému muži, skončila na záchytce
V sobotu 1. června před osmou hodinou večer vyjížděli policisté a zdravotnická záchranná služba do Nového Města na Moravě na Žďársku k přijatému tísňovému volání. Na linku 155 volala žena, která uvedla, že provádí resuscitaci u muže, který měl být v bezvědomí. Po příjezdu složek na danou adresu zde oznamovatelka nebyla a muž, kterému měla poskytovat první pomoc, byl zcela zdráv, bez žádných zdravotních obtíží. Policisté devětačtyřicetiletou oznamovatelku nalezli v ubytovně ve městě. U ženy provedli dechovou zkoušku s pozitivním výsledkem, kdy naměřená hodnota činila 2,45 promile alkoholu. Žena odmítala s policisty spolupracovat, proto ji zajistili a odvezli na záchytku k vystřízlivění. Žena je podezřelá z přestupkového jednání. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Na cestě v přírodě na Jihlavsku byl nalezen mrtvý muž a jízdní kolo
V neděli 2. června přijali policisté před polednem oznámení o nálezu muže bez známek života na cestě mezi obcemi Dolní Cerekev a Hutě na Jihlavsku. "V blízkosti muže leželo jízdní kolo. Policisté místo ohledali a zadokumentovali, byla nařízena pitva. Na základě prvotního šetření policisté nezjistili zavinění jiné osoby na smrti muže", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Příčinu a veškeré okolnosti úmrtí dále prověřují.

Fyzické napadení
Ze spáchání dvou trestných činů jsou podezřelí tři muži ve věku 19, 24 a 29 let, kteří v neděli 2. června ve večerních hodinách po slovní rozepři fyzicky napadli v obci Štoky na Havlíčkobrodsku devatenáctiletého muže. "Napadený muž utrpěl zranění, které si vyžádalo lékařské ošetření s následnou hospitalizací v nemocnici. Provedená dechová zkouška u dvou útočníků vykázala pozitivní hodnoty, a to téměř dvě promile alkoholu. Třetí útočník se odmítl podrobit dechové zkoušce. Jeden z útočníků při potyčce utrpěl také zranění, kdy po lékařském ošetření byl převezen na záchytku k vystřízlivění", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. U poškozeného muže byla dechová zkouška negativní. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů výtržnictví a ublížení na zdraví, případ prověřují.

Vloupání do domu
Policisté prověřují vloupání do rodinného domu v obci Hlohov na Havlíčkobrodsku. V době od středy 29. května do odpoledních hodin neděle 2. června pachatel násilím vnikl do domu, a ukradl nalezenou finanční hotovost. "Pachatel svým jednáním způsobil škodu za více než deset tisíc korun. Policisté provedli v lokalitě šetření a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to krádeže a porušování domovní svobody", informovala Michaela Lébrová. Po pachateli pátrají.

Opilý řidič havaroval
V neděli 2. června jel před osmou hodinou ráno řidič auta Škoda Octavia v Třebíči po kruhovém objezdu na ulici Znojemská, kde havaroval. "Při nájezdu na kruhový objezd projel napříč a havaroval na protilehlé straně kruhového objezdu do silničního příkopu. Řidič se při nehodě zranil a byl zdravotnickou záchrannou službou převezen na ošetření do třebíčské nemocnice. Policisté provedli u osmatřicetiletého muže dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 2,02 promile alkoholu. Opakované zkoušky u něho ukázaly hodnoty ještě vyšší", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Při dopravní nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za více než čtyřicet tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Dopravní nehodu policisté prověřují. (Foto)

Střet vozidel
V pátek 31. května se stala krátce po osmé hodině ráno na ulici Romana Havelky v Jihlavě dopravní nehoda. "Dvaadvacetiletý řidič auta Citroen nedodržel dostatečnou bezpečnostní vzdálenost za vozem Dacia jedoucím před ním, do kterého narazil. Po střetu byl automobil odražen a zastavil se v protisměru. Při nehodě utrpěli zranění oba řidiči, které záchranáři převezli do jihlavské nemocnice", uvedla Jana Kroutilová. Na vozidlech vznikla předběžně vyčíslená škoda za 110 tisíc korun. Provedenou dechovou zkouškou policisté u obou řidičů požití alkoholu vyloučili. Řidič citroenu je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Střet vozidla s motocyklem
V pátek 31. května před jedenáctou hodinou dopoledne vyjížděl řidič auta Toyota z areálu firmy na ulici Pávovská v Jihlavě. "Při odbočování vlevo se střetl s motocyklem Hero Winner, jehož řidič jel po hlavní silnici ve směru k ulici Sokolovská. Po nárazu se motocykl převrátil na bok a spadl na komunikaci. Při dopravní nehodě utrpěl motocyklista zranění a byl zdravotnickou záchrannou službou převezen na ošetření do jihlavské nemocnice", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Při dopravní nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za šedesát tisíc korun. Provedenou dechovou zkouškou policisté u obou řidičů požití alkoholu vyloučili. Dopravní nehodu šetří.

Cyklista pod vlivem alkoholu havaroval
V sobotu 1. června před devátou hodinou večer přijali policisté oznámení o havárii cyklisty na ulici Sídliště v Žirovnici na Pelhřimovsku. "Třiačtyřicetiletý cyklista se dle jeho vyjádření vyhýbal kočce, nezvládl řízení a na komunikaci havaroval. Při nehodě došlo ke zranění cyklisty, který byl zdravotnickou záchrannou službou převezen do pelhřimovské nemocnice. Policisté u cyklisty provedli dechovou zkoušku, která vykázala hodnotu 2,08 promile alkoholu. Přítomnost alkoholu potvrdila i opakovaná dechová zkouška", uvedla M. Lébrová. Cyklista je podezřelý ze závažného přestupkového jednání na úseku dopravy.

Střet vozidel
V neděli 2. června po druhé hodině odpoledne vyjížděli policisté k dopravní nehodě na silnici I/37 u Velké Bíteše na Žďársku. "Dvaatřicetiletý řidič jedoucí od Krevlického Dvora s osobním vozem Audi vjel do křižovatky ve chvíli, kdy po hlavní silnici jel od Velké Bíteše řidič s osobním vozem Ford, a došlo ke střetu. Při dopravní nehodě došlo ke zranění řidiče a jeho spolujedoucí z osobního vozidla Ford", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté provedenými dechovými zkouškami přítomnost alkoholu u obou řidičů vyloučili. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě na zúčastněných vozidlech ve výši 125 tisíc korun. Dopravní nehodu šetří.

Řidič pod vlivem alkoholu
V neděli 2. června po osmé hodině ráno zastavili policisté v Herálci na Havlíčkobrodsku auto Škoda Toyota. "U devětačtyřicetiletého řidiče naměřili při dechové zkoušce hodnotu jedno promile alkoholu. Přítomnost alkoholu potvrdila i opakovaná dechová zkouška. Muž se následně podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve v nemocnici. Policisté řidiči zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", uvedla M. Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   23. 7. 2024

• Výstava miniatur slavné Slovanské epopeje od jihlavského malíře Jana Jiřího Rathsama v expozici Zlaté české ručičky v Pelhřimově
• V třebíčské porodnici mohou nově maminky rodit v šále, na balónu i porodní stoličce
• Z policejního deníku: nález munice v zemi; na silnici se válely přepravky s pivem, auto nikde žádné nebylo

Pondělí   22. 7. 2024

• Pelhřimovské muzeum vystavuje motorky i doplňky, třeba oblečení, helmy či sportovní trofeje
• Čtyři sta let starý dub u Palečkova mlýna u Sokolí na Třebíčsku reprezentuje Vysočinu v anketě Strom roku 2024
• Jihlavská radnice věnuje věci ze ztrát a nálezů Charitě, využijí je lidé v hmotné nouzi nebo bez domova
• Policisté hledají ženu, která po nehodě u Třeštice pomáhala těžce zraněnému řidiči auta Škoda Octavia
• Sériového pětačtyřicetiletého zloděje z Jihlavska policisté dopadli, hrozí mu až tři roky za mřížemi
• Z policejního deníku: řidič osobního auta utrpěl po srážce s traktorem zranění; opilí muži skončili na záchytce

Neděle   21. 7. 2024

• Z policejního deníku: zloděj si odnesl úhlovou brusku; třiasedmdesátiletá řidička nabourala pět aut

Sobota   20. 7. 2024

• Pes opilého majitele, který podruhé během týdne zaútočil na policisty, byl usmrcen
• Tajemství kostelíku svatého Jana Křtitele v Jihlavě
• V reaktoru druhého výrobního bloku v jaderné elektrárně v Dukovanech je opět palivo, odstávka se blíží ke konci
• Putování po městech Koruny Vysočiny se rozšířilo o Svratku a Křižánky
• Muž v podmínce obtěžoval bývalou partnerku, skončil ve vazbě
• Nenapravitelný muž skončil za mřížemi
• Pětistým miminkem roku 2024 je Lada z Ocmanic
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky; opilý muž napadal ženu, urážel ji a vláčel po zemi

Čtvrtek   18. 7. 2024

• Klášter v Nové Říši je novým atraktivním turistickým cílem Vysočiny
• Vlci z nelegálního chovu našli dočasný domov v záchranném centru CITES v ZOO Tábor
• Stavba parkoviště začala, sledovat ji můžete online
• Z policejního deníku: nález letecké pumy; neznámý sprejer počmáral dům a popelnice

Středa   17. 7. 2024

• Z evropské přírody už nenávratně zmizely desítky druhů zvířat. Slováci se nyní snaží vystřílet další
• Letní kino v Jihlavě promítne film Barbie
• Z policejního deníku: zloděj odjel na elektrokoloběžce; opilý řidič ujel od nehody

Úterý   16. 7. 2024

• Na Vysočině se množí klíšťata, nemocných klíšťovou encefalitidou a Lymskou borreliózou přibývá
• Lávka u Staré plovárny v Jihlavě je opravená, dělníci k ní nosili nářadí i materiál v kýblech
• V Muzeu rekordů v Pelhřimově je k vidění brazilské vydání knihy a klasické vydání sešitové románu Dobrý voják Švejk
• Kandidátní listiny do krajských voleb podalo na Vysočině třináct politických stran, hnutí a koalic
• Zvířata z táborské zoo si užívají studené sprchy a ledové „dorty“
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl centrálu a bezpečnostní zámky; řidič, který boural, nadýchal 3,88 promile

Pondělí   15. 7. 2024

• Jeřáb Nick z táborské zoo je symbolem vznešenosti, dlouhověkosti a věrnosti
• Výstava Metamorfózy završila pobyt francouzských umělců v Telči
• Čeští zemědělci hledají cesty, jak nedoplatit na nízké ceny obilí. Letos proto vyseli nejvíce máku za poslední roky a mírně navyšují i plochy dalších plodin
• V parku Gustava Mahlera v Jihlavě začal platit zákaz venčení psů
• Z policejního deníku: vandal poničil garážová vrata; recidivistka ukradla prádlo; opilí řidiči bourali

Neděle   14. 7. 2024

• Policisté v Třebíči evakuovali lidi z domu, kde hořel jeden z bytů
• Práce na odstávce druhého výrobního bloku Dukovan běží i o prázdninách na plné obrátky
• Z policejního deníku: na auto spadl strom, čtyři lidé utrpěli zranění; krádež jízdního kola

Sobota   13. 7. 2024

• Hygienici zakázali koupání v rybníce Ředkovec
• V hmyzím hotelu na louce ve Velkém Meziříčí žije početná skupina včel samotářek

Pátek   12. 7. 2024

• Letní soutěž o zajímavé ceny v infocentrech ČEZ, pozvánka nejen do Dukovan a Dalešic
• Střelmistr z legií František Pól z Mostišť skončil jako školník
• Voňavá výstava Zahrada Vysočiny v Žirovnici představí lilie i jedlé květy, chybět nebude ani kulturní program
• Z policejního deníku: chodec po srážce s autem utrpěl vážné zranění; opilý řidič způsobil nehodu
• V Rašeliništi Pod Trojanem roste vzácná mokřadní ostřice, suchopýr i vachta, na Kozénku se daří vstavači kukačce i koniklecům
• Devětadvacetiletý muž, který sexuálně a fyzicky napadl mladou ženu, skončil ve vazbě

Čtvrtek   11. 7. 2024

• Paměť kůže: Jak sluneční záření ovlivňuje naše zdraví
• MUDr. Karel Kalla. Výjimečný a aktivní muž, který vedl primariát klinické biochemie v pelhřimovské nemocnici šestačtyřicet let
• Táborská zoo získala jednoho z nejinteligentnějších ptáků světa, ohroženého papouška nestora kea
• Hračkobraní v Kamenici nad Lipou nabízí nejen výstavu hraček z přírodních materiálů, ale i divadlo či tvořivé dílny
• Jihlavští policisté dopadli muže, který vykrádal auta a byl i v bytovém domě. Ukradené věci prodával a peníze použil na nákup drog
• Z policejního deníku: opilí sedmnáctiletí mladíci ničili vybavení hřiště

Středa   10. 7. 2024

• Z vyhlídkové věže kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově se můžete rozhlédnout i večer
• Hokejová legenda a trojnásobný mistr světa Jiří Holík oslavil osmdesáté narozeniny
• O prázdninách pozor na úrazy dětí, stávají se hlavně doma
• Policisté hledají svědky a zraněné z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky před obchodem; zloděj potravin se snažil policistům uplavat

Úterý   9. 7. 2024

• Táborskou zoo zasáhla smutná události. Zemřel oblíbený medvěd baribal Geňa
• Ztráty a nálezy na jihlavské radnici přijaly ztracené či zapomenuté věci z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Tanec, radost a inspirace v Třebíči: Přehlídka talentů
• Vysočina má nejnižší nezaměstnanost v Česku, skokově vzrostl počet absolvovaných kurzů
• Policisté hledají svědky nehody v Pelhřimově, při které auto na přechodu srazilo chodkyni
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje, který vykrádal stany; opilí řidiči bourali

Pondělí   8. 7. 2024

• Přijďte se v sobotu seznámit se vzácnými papoušky z táborské zoo
• Bílá paní na vdávání pod širým nebem v zámeckém parku v Telči
• A dvakrát přeletěly labutě
• Medvědi na hrady nepatří. Plánované zrušení jejich chovů je dobrou zprávou
• Z policejního deníku: u nehody zasahoval vrtulník; opilý řidič skončil s autem v poli

Neděle   7. 7. 2024

• Večerní prohlídky Jihlavského podzemí nabídnou historii i tajemno
• Jubilejní ročník Festivalu historického šermu pod Zubštejnem nabídne spoustu hudby, ohňovou show, řemesla či dobovou kuchyni
• Hasiči v elektrárně Dukovany mají nový automobilový žebřík s dosahem čtyřicet metrů, pomůže i při záchraně váhově nadrozměrných osob
• Z policejního deníku: žena prodávala kolo za dva tisíce, přišla o 167 tisíc; další žena při prodeji odrážedla přišla o 15 tisíc korun
• V tlačenici na festivalu v Jihlavě po pádu stanu utrpělo zranění nejméně dvanáct osob, kriminálka případ prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti

Sobota   6. 7. 2024
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz