Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 4.6 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Pouťové veselí ve Velkém Meziříčí nabídne koncerty, divadlo, tanec, atrakce i interaktivní prohlídku kostela sv. Mikuláše
Pouťové slavnosti ve Velkém Meziříčí o víkendu 14. - 16. června na náměstí, Staré poště a ve Svitu nabídnou hudbu v podání kapel Sto zvířat, Mistříňanka, Kašpárek v rohlíku a Ventolina, tanec se skupinou Accort, divadelní představení Robin Hood, soutěž pro děti, komentované prohlídky kostela svatého Mikuláše, kolotoče a dobré jídlo i pití.
Pátek 14. června:
19 – až jedna hodina po půlnoci: pouťová zábava se skupinou Accort

Sobota 15. června:
9 – 16 hodin: interaktivní prohlídky kostela
14 –15 hodin: Robin Hood, Divadlo Jaromír z Křižanova (Stará pošta)
15 – 17 hodin: Mistříňanka
18 – 19.30 hodin Kašpárek v rohlíku
19.30 – 20.30 hodin: Robin Hood, Divadlo Jaromír z Křižanova (Stará pošta)
21 – 22.15 hodin: Sto zvířat
23.15 – 0.45 hodin: Ventolin

Neděle 16. června:
13 – 16 hodin: interaktivní prohlídky kostela svatého Mikuláše
O poklad svatého Mikuláše - soutěž pro rodiny s dětmi v ulicích města

První prohlídka kostela svatého Mikuláše s průvodcem se bude konat v pátek 14. června od 15.30 hodin. Další budou následovat v sobotu od 10 hodin, dále v 11 hodin, ve 14, 15 a 16 hodin. V neděli pak od 13.30 hodin každou hodinu až do poslední prohlídky v 16.30 hodin. Vstupné je dobrovolné.

Pro veřejnost je také otevřená 64 metrů vysoká věž kostela sv. Mikuláše. Z ochozu mohou lidé, kteří vyšlapou 153 schodů, shlédnout na město z ptačí perspektivy, prohlédnout si expozici o městě, 3D model centra města, repliku bytu zvoníka, informaci o farnosti a zvonech a samozřejmě si mohou i zasoutěžit.
Věž kostela lze navštívit až do 8. září. a to v pondělí až v sobotu od 9 do 18 hodin, v neděli pak od 12 do 18 hodin. Vstupné je 30 korun.

Pouťové atrakce ve Svitu
Autodrom, extrém, lavice, bobová dráha, labutě, dětský vláček, dětský řetízkový kolotoč, dětský podlahový kolotoč, dětský koutek, skákací cirkus, super skluz, houpací loď, dům hrůzy, samba, klouzačka mimoň, jumping, tradiční střelnice a prémiová střelnice.
Atrakce budou v provozu již od čtvrtku 13. června od 15 hodin.
soutěž pro rodiny s dětmi v ulicích města
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Povídání o poutním místě plném zázraků Kostelním Vydří
Přednáška s titulem Kostelní Vydří – poutní místo plné zázraků a milostí aneb Střípky z historie barokní každodennosti obyvatel jihozápadní Moravy v podání Terezie Kořínkové se bude konat v pátek 7. června od 17 hodin v muzeu v Třešti.
Posluchačům napoví, Kdo dříve chodíval do Vydří, co trápilo přicházející poutníky, jak daleko sahala sláva milostného obrazu Panny Marie či jak vnímal víru a nadpřirozeno barokní člověk?

Historie budovy o kláštera při poutním barokním kostele Panny Marie Karmelské v Kostelním Vydří sahá do poloviny 18. století.
Ještě v 17. století na tomto návrší stávala Boží muka, kolem kterých se prý zjevovala zvláštní záře. Proto zde majitel zdejšího panství Gerhard Jindřich Butz z Rolsbergů nechal v roce 1709 vystavět kapli a do ní umístit obraz Panny Marie Karmelské. V roce 1764 byla přistavěna budova kláštera a v letech 1787 - 89 byla kaple přestavěna na kostel Panny Marie Karmelské, postaveny byly křížové chodby a ohradní zeď se třemi vstupními branami.

Po druhé světové válce areál chátral a karmelitánští mniši se sem vrátili v roce 1990, kdy byl celý komplex obnoven a přistavěna byla i nová budova kláštera.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Muzejní noc a noc kostelů v Moravských Budějovicích nabídne rodinný program, přednášky i komentované prohlídky
Muzejní noc a noc kostelů v Moravských Budějovicích na Třebíčsku nabídne v pátek 7. června rodinný program, který propojí budovu muzea, kostel sv. Jiljí a kapli sv. Jana Nepomuckého. V průběhu odpoledne vystoupí Filip Boháč, Alexandr Flek a proběhne přednáška k Bibli kralické. V doprovodném programu bude možné vyslechnout komentovanou prohlídku kostela sv. Jiljí a projít si půdu muzea. Začátek je v 17 hodin, konec pak přibližně ve 21.30 hodin.
Hlavní body programu
17:30 - 18:00 Koncert Filipa Boháče, evangelického faráře - kaple Jana Nepomuckého

18:15 - 18:45 Přednáška Moniky Doležalové o Bibli kralické - kaple Jana Nepomuckého

19:00 - 19:30 Alexandr Flek - Poselství Bible současným jazykem - kostel sv. Jiljí

19:45 - 20:15 Přednáška Moniky Doležalové o Bibli kralické - kaple Jana Nepomuckého

20:30 - 21:00 Alexandr Flek - Poselství Bible současným jazykem - kostel sv. Jiljí

21:30 - 21:45 Ekumenická modlitba za město Moravské Budějovice - kostel sv. Jiljí

Dále komentované prohlídky kostela sv. Jiljí a zámecké půdy, videoprojekce v kostele sv. Jiljí, prodej výrobků Diakonie ČCE v kapli Jana Nepomuckého. Podrobný rozpis časů na plakátu.

Doprovodný program
Rodinná hra Otisky - začátek na zámku. Splňte s dětmi tři úkoly - na zámecké půdě, v kostele sv. Jiljí, v kapli sv. Jana Nepomuckého a přijďte do muzea pro odměnu.

Foto: kostel sv. Jiljí
- red -Zpět nahoru na obsah...

Leo Salvet, muž s největším počtem titulů, se stane Rekordmanem roku v kategorii Světové unikáty z České knihy rekordů
Leo Salvet z Prahy, muž s největším počtem vysokoškolských titulů, převezme z rukou pracovníků pelhřimovského Muzea rekordů titul Rekordman roku v kategorii Světové unikáty z České knihy rekordů. Titulů má čtrnáct a to i přesto, že začínal jako řidič tramvaje.
Nejvíc vysokoškolských titulů

doc. Ing. ThDr. PaedDr. PhDr. et PhDr. et. PhDr. JUDr. et JUDr., Leo Salvet, Ph.D., DBA, DSc., dr. h. c., DrPH. z Prahy, teolog, právník, pedagog, ekonom, politolog, sociolog, překladatel, řeckokatolický kněz a správce chrámu sv. Kříže a sv. Heleny v Praze-Stodůlkách, je nositelem 14 titulů (8 akademických, 2 profesních, 1 manažerského, 1 vědecko-pedagogického, 1 akademicko-vědeckého a 1 čestné hodnosti). Krom Univerzity Karlovy a Vysoké školy finanční a správní studoval také na různých zahraničních vysokých školách.

Začínal jako řidič tramvaje, posléze byl zaměstnán na různých ministerstvech a úřadech, má za sebou také pedagogickou praxi, publikoval dvě knihy a mnoho časopiseckých článků.
Miroslav MAREKZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj si z chaty odnesl alkohol a rybářský prut, hledaný muž putoval za mříže
Neznámý zloděj ukradl z chaty u Kramolína na Třebíčsku alkoholické nápoje a rybářský prut s navijákem. Do chaty vnikl po vypáčení dveří v době od druhé poloviny května do nedělního odpoledne, čímž způsobil další škodu Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody, případ prověřují, po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Policisté vypátrali hledaného muže
V neděli 2. června po deváté hodině večer kontrolovali policisté muže, na kterého byl vydán příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. Hledaného sedmadvacetiletého muže nalezli na ulici Strmá ve Velké Bíteši na Žďársku. "Muže policisté zadrželi a odvezli ho na oddělení k provedení nezbytných úkonů. Po provedení všech nezbytných úkonů směřoval hledaný muž do brněnské věznice", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté budou zjišťovat, zda se nedopustil trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Opilého muže policisté zajistili
V sobotu 1. června byli policisté před devátou hodinou večer přivoláni do obce Stařeč na Třebíčsku, kde byl agresivní muž, byl pod vlivem alkoholu, nebyl schopen srozumitelné komunikace, samostatné chůze a polehával na silnici. "Při dechové zkoušce policisté šestadvacetiletému muži naměřili hodnotu 2,44 promile alkoholu. Zajistili ho a opilého muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Opilý muž napadal partnerku, skončil na záchytce
V pondělí 3. června po půlnoci přijali policisté oznámení o muži, který v bytovém domě v Pelhřimově na ulici Nádražní slovně napadal svoji partnerku. Na místo vyjela policejní hlídka. "Policisté zjistili, že se jedná o muže ve věku čtyřiačtyřicet let, který vykazoval známky opilosti a choval se agresivně. Dechová zkouška vykázala u muže pozitivní měření, kdy naměřená hodnota činila 1,95 promile alkoholu. Muže policisté zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Je podezřelý ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.

Řidič havaroval
V pondělí 3. června se stala krátce před osmou hodinou ráno u obce Svojkovice na Jihlavsku dopravní nehoda. "Jednašedesátiletý řidič jedoucí s jízdní soupravou tahače Volvo a návěsu ve směru od Jihlavy na Znojmo v levotočivé zatáčce vyjel vlivem nepřiměřené rychlosti jízdy mimo silnici, kde poškodil dopravní značení, a následně havaroval, kdy se s jízdní soupravou převrátil na bok do pole", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová. Při dopravní nehodě se řidič zranil a byl ošetřen zdravotnickou záchrannou službou. Dechovou zkoušku u řidiče požití alkoholu vyloučili. Při dopravní nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za téměř jeden a půl milionu korun. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy. (Foto - horní obrázky)

Dopravní nehoda
V pondělí 3. června přijali policisté oznámení o dopravní nehodě, která se stala na ulici Karlov ve Velké Bíteši na Žďársku. "Sedmatřicetiletému řidiči jedoucímu směrem k obci Přibyslavice s nákladním vozem Volvo s přívěsem se po projetí zatáčky odpojil připojený přívěs, který vyjel do protisměru, kde došlo ke střetu s projíždějícím autem Dacia. Osobní vozidlo bylo po střetu odmrštěno mimo silnici", uvedla Michaela Lébrová. Při dopravní nehodě došlo ke zranění řidiče z vozidla Dacia, který byl zdravotnickou záchrannou službou převezen do brněnské nemocnice k ošetření. Policisté přítomnost alkoholu u obou řidičů provedenými dechovými zkouškami vyloučili. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě za 200 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří. (Foto - dolní obrázky)

Střet nákladního a osobního auta
V pondělí 3. června po druhé hodině odpoledne došlo v obci Maleč na Havlíčkobrodsku k dopravní nehodě. "Pětatřicetiletá řidička jedoucí od obce Víska s osobním vozem Kia vjela do křižovatky ve chvíli, kdy po hlavní silnici od obce Čečkovice jel řidič s nákladním autem Goupil, a došlo ke střetu. Vozidlo Goupil se po střetu převrátilo na bok", uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Při nehodě utrpěl nákladního vozu zranění a záchranáři jej převezli do havlíčkobrodské nemocnice. Policisté provedenými dechovými zkouškami byla přítomnost alkoholu u obou řidičů vyloučena. Při dopravní nehodě došlo k předběžné škodě za více než 200 tisíc korun.

Střet vozidel
V pondělí 3. června došlo po čtvrté hodině odpoledne v obci Červená Hospoda na Třebíčsku k dopravní nehodě. "Šestadvacetiletý řidič auta Alfa Romeo jel od Krahulova a na přímém úseku narazil do zadní části stojícího vozu Škoda, jehož řidička v té době odbočovala. Vlivem nárazu bylo vozidlo Škoda odhozeno do silničního příkopu, kde ještě narazilo do oplocení", uvedla J. Kroutilová. Při dopravní nehodě utrpěli zranění oba řidiči a byli zdravotnickou záchrannou službou převezeni na ošetření do třebíčské nemocnice. Vzniklá škoda byla vyčíslena na více než sedmdesát tisíc korun. Dechovou zkouškou policisté u obou řidičů požití alkoholu vyloučili. Dopravní nehodu šetří.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý devatenáctiletý muž z Chomutovska, který řídil v Jihlavě přes uložený zákaz. V pondělí 3. června jel s autem Hyundai po třetí hodině odpoledne po Masarykově náměstí. "Vozidlo zastavili strážníci městské policie a provedli kontrolu. Zjistili, že má řidič na základě rozhodnutí magistrátu od začátku roku vyslovený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to na jeden rok. Přivolaní policisté odvezli řidiče na oddělení a muži sdělili ve zkráceném přípravném řízení podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Řidička nadýchala přes dvě promile
V pondělí 3. června před desátou hodinou večer kontrolovali policisté řidičku osobního auta Škoda na ulici Jamská ve Žďáře nad Sázavou. "Dechová zkouška vykázala u šestačtyřicetileté ženy 2,49 promile alkoholu. Přítomnost alkoholu potvrdila i opakovaná dechová zkouška. Žena požití alkoholu doznala a s naměřenými hodnotami souhlasila. Policisté jí zakázali další jízdu", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Žena je podezřelá ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Řidič pod vlivem alkoholu
V pondělí 3. června zastavili policisté po páté hodině ranní v ulici Pražská v Havlíčkově Brodě auto Volvo. "U devětadvacetiletého muže provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,41 promile alkoholu. Obdobnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Lékařské vyšetření spojené s odběrem krve bezdůvodné odmítl. Policisté řidiči zakázali další jízdu", uvedla M. Lébrová. Muži je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Alkohol za volantem
V neděli 2. června po jedenácté hodině večer zastavili policisté v obci Škrdlovice na Žďársku řidiče auta Škoda. "U šestatřicetiletého muže provedli dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 0,76 promile alkoholu. Přítomnost alkoholu potvrdila i opakovaná zkouška, která vykázala hodnotu ještě vyšší. Muž požití alkoholu před jízdou doznal a s naměřenými hodnotami souhlasil. Policisté muži další jízdu zakázali", informovala mluvčí policistů M. Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy, které policisté šetří.

Řidič je podezřelý z přestupku
V pondělí 3. června zastavili policisté po deváté hodině dopoledne v ulici Hradecká v Telči na Jihlavsku auto Škoda Octavia. "Zjistili, že řidičem je třiatřicetiletý muž. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu kolem půl promile alkoholu, stejně jako při opakované zkoušce. Policisté řidiči zakázali další jízdu", uvedla J. Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   23. 7. 2024

• Výstava miniatur slavné Slovanské epopeje od jihlavského malíře Jana Jiřího Rathsama v expozici Zlaté české ručičky v Pelhřimově
• V třebíčské porodnici mohou nově maminky rodit v šále, na balónu i porodní stoličce
• Z policejního deníku: nález munice v zemi; na silnici se válely přepravky s pivem, auto nikde žádné nebylo

Pondělí   22. 7. 2024

• Pelhřimovské muzeum vystavuje motorky i doplňky, třeba oblečení, helmy či sportovní trofeje
• Čtyři sta let starý dub u Palečkova mlýna u Sokolí na Třebíčsku reprezentuje Vysočinu v anketě Strom roku 2024
• Jihlavská radnice věnuje věci ze ztrát a nálezů Charitě, využijí je lidé v hmotné nouzi nebo bez domova
• Policisté hledají ženu, která po nehodě u Třeštice pomáhala těžce zraněnému řidiči auta Škoda Octavia
• Sériového pětačtyřicetiletého zloděje z Jihlavska policisté dopadli, hrozí mu až tři roky za mřížemi
• Z policejního deníku: řidič osobního auta utrpěl po srážce s traktorem zranění; opilí muži skončili na záchytce

Neděle   21. 7. 2024

• Z policejního deníku: zloděj si odnesl úhlovou brusku; třiasedmdesátiletá řidička nabourala pět aut

Sobota   20. 7. 2024

• Pes opilého majitele, který podruhé během týdne zaútočil na policisty, byl usmrcen
• Tajemství kostelíku svatého Jana Křtitele v Jihlavě
• V reaktoru druhého výrobního bloku v jaderné elektrárně v Dukovanech je opět palivo, odstávka se blíží ke konci
• Putování po městech Koruny Vysočiny se rozšířilo o Svratku a Křižánky
• Muž v podmínce obtěžoval bývalou partnerku, skončil ve vazbě
• Nenapravitelný muž skončil za mřížemi
• Pětistým miminkem roku 2024 je Lada z Ocmanic
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky; opilý muž napadal ženu, urážel ji a vláčel po zemi

Čtvrtek   18. 7. 2024

• Klášter v Nové Říši je novým atraktivním turistickým cílem Vysočiny
• Vlci z nelegálního chovu našli dočasný domov v záchranném centru CITES v ZOO Tábor
• Stavba parkoviště začala, sledovat ji můžete online
• Z policejního deníku: nález letecké pumy; neznámý sprejer počmáral dům a popelnice

Středa   17. 7. 2024

• Z evropské přírody už nenávratně zmizely desítky druhů zvířat. Slováci se nyní snaží vystřílet další
• Letní kino v Jihlavě promítne film Barbie
• Z policejního deníku: zloděj odjel na elektrokoloběžce; opilý řidič ujel od nehody

Úterý   16. 7. 2024

• Na Vysočině se množí klíšťata, nemocných klíšťovou encefalitidou a Lymskou borreliózou přibývá
• Lávka u Staré plovárny v Jihlavě je opravená, dělníci k ní nosili nářadí i materiál v kýblech
• V Muzeu rekordů v Pelhřimově je k vidění brazilské vydání knihy a klasické vydání sešitové románu Dobrý voják Švejk
• Kandidátní listiny do krajských voleb podalo na Vysočině třináct politických stran, hnutí a koalic
• Zvířata z táborské zoo si užívají studené sprchy a ledové „dorty“
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl centrálu a bezpečnostní zámky; řidič, který boural, nadýchal 3,88 promile

Pondělí   15. 7. 2024

• Jeřáb Nick z táborské zoo je symbolem vznešenosti, dlouhověkosti a věrnosti
• Výstava Metamorfózy završila pobyt francouzských umělců v Telči
• Čeští zemědělci hledají cesty, jak nedoplatit na nízké ceny obilí. Letos proto vyseli nejvíce máku za poslední roky a mírně navyšují i plochy dalších plodin
• V parku Gustava Mahlera v Jihlavě začal platit zákaz venčení psů
• Z policejního deníku: vandal poničil garážová vrata; recidivistka ukradla prádlo; opilí řidiči bourali

Neděle   14. 7. 2024

• Policisté v Třebíči evakuovali lidi z domu, kde hořel jeden z bytů
• Práce na odstávce druhého výrobního bloku Dukovan běží i o prázdninách na plné obrátky
• Z policejního deníku: na auto spadl strom, čtyři lidé utrpěli zranění; krádež jízdního kola

Sobota   13. 7. 2024

• Hygienici zakázali koupání v rybníce Ředkovec
• V hmyzím hotelu na louce ve Velkém Meziříčí žije početná skupina včel samotářek

Pátek   12. 7. 2024

• Letní soutěž o zajímavé ceny v infocentrech ČEZ, pozvánka nejen do Dukovan a Dalešic
• Střelmistr z legií František Pól z Mostišť skončil jako školník
• Voňavá výstava Zahrada Vysočiny v Žirovnici představí lilie i jedlé květy, chybět nebude ani kulturní program
• Z policejního deníku: chodec po srážce s autem utrpěl vážné zranění; opilý řidič způsobil nehodu
• V Rašeliništi Pod Trojanem roste vzácná mokřadní ostřice, suchopýr i vachta, na Kozénku se daří vstavači kukačce i koniklecům
• Devětadvacetiletý muž, který sexuálně a fyzicky napadl mladou ženu, skončil ve vazbě

Čtvrtek   11. 7. 2024

• Paměť kůže: Jak sluneční záření ovlivňuje naše zdraví
• MUDr. Karel Kalla. Výjimečný a aktivní muž, který vedl primariát klinické biochemie v pelhřimovské nemocnici šestačtyřicet let
• Táborská zoo získala jednoho z nejinteligentnějších ptáků světa, ohroženého papouška nestora kea
• Hračkobraní v Kamenici nad Lipou nabízí nejen výstavu hraček z přírodních materiálů, ale i divadlo či tvořivé dílny
• Jihlavští policisté dopadli muže, který vykrádal auta a byl i v bytovém domě. Ukradené věci prodával a peníze použil na nákup drog
• Z policejního deníku: opilí sedmnáctiletí mladíci ničili vybavení hřiště

Středa   10. 7. 2024

• Z vyhlídkové věže kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově se můžete rozhlédnout i večer
• Hokejová legenda a trojnásobný mistr světa Jiří Holík oslavil osmdesáté narozeniny
• O prázdninách pozor na úrazy dětí, stávají se hlavně doma
• Policisté hledají svědky a zraněné z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky před obchodem; zloděj potravin se snažil policistům uplavat

Úterý   9. 7. 2024

• Táborskou zoo zasáhla smutná události. Zemřel oblíbený medvěd baribal Geňa
• Ztráty a nálezy na jihlavské radnici přijaly ztracené či zapomenuté věci z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Tanec, radost a inspirace v Třebíči: Přehlídka talentů
• Vysočina má nejnižší nezaměstnanost v Česku, skokově vzrostl počet absolvovaných kurzů
• Policisté hledají svědky nehody v Pelhřimově, při které auto na přechodu srazilo chodkyni
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje, který vykrádal stany; opilí řidiči bourali

Pondělí   8. 7. 2024

• Přijďte se v sobotu seznámit se vzácnými papoušky z táborské zoo
• Bílá paní na vdávání pod širým nebem v zámeckém parku v Telči
• A dvakrát přeletěly labutě
• Medvědi na hrady nepatří. Plánované zrušení jejich chovů je dobrou zprávou
• Z policejního deníku: u nehody zasahoval vrtulník; opilý řidič skončil s autem v poli

Neděle   7. 7. 2024

• Večerní prohlídky Jihlavského podzemí nabídnou historii i tajemno
• Jubilejní ročník Festivalu historického šermu pod Zubštejnem nabídne spoustu hudby, ohňovou show, řemesla či dobovou kuchyni
• Hasiči v elektrárně Dukovany mají nový automobilový žebřík s dosahem čtyřicet metrů, pomůže i při záchraně váhově nadrozměrných osob
• Z policejního deníku: žena prodávala kolo za dva tisíce, přišla o 167 tisíc; další žena při prodeji odrážedla přišla o 15 tisíc korun
• V tlačenici na festivalu v Jihlavě po pádu stanu utrpělo zranění nejméně dvanáct osob, kriminálka případ prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti

Sobota   6. 7. 2024
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz