Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 5.6 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Majitelé nemovitostí v Jihlavě by měli mít v den svozu nachystané popelnice nejpozději v šest ráno
Popeláři v Jihlavě začínají svážet odpad již od šesté hodiny ráno a obvykle končí kolem čtrnácté hodiny odpoledne proto, aby se vyhnuli dopravním zácpám, které se začínají tvořit po 14 hodině. Vedení radnice se proto obrací na všechny majitele nemovitostí, u nichž je nutné nádoby přistavovat, s žádostí, aby zajistili včasné přistavení nádob. Tzn. aby nádobu přistavovali nejpozději do šesti hodin ve svozový den bez ohledu na „obvyklý čas“ vývozu.
Odpady se v Jihlavě sváží na předem daných svozových trasách ve stanovené dny. Popeláři vyvážejí přistavené a přístupné nádoby, které jsou umístěny u průjezdné komunikace.

Na sídlištích se obyvatelé o přistavování nádoby na odpad nemusejí starat. Nádoby na sídlištích na směsný komunální odpad i na odpad tříděný jsou ve většině případů trvale umístěny v kontejnerových stáních na veřejně přístupných místech. Naopak v centru města a v oblastech se zástavbou rodinných domů je nutné přidělené nádoby na odpad přistavovat ve stanovený svozový den. Nádoby se na dočasné stanoviště umisťují nejdříve v 18 hodin dne předcházejícího svozovému dni a nejpozději do šesti hodin v den svozu, včetně státních svátků. V trase, ve které budou nádoby přemisťovány k popelovému vozidlu nesmí nic bránit manipulaci. Jako například nevhodně zaparkovaná vozidla před nádobami, zaparkovaná vozidla těsně za sebou nebo skládka stavebního materiálu.

Při přistavování nádob není dobré se spoléhat na to, že popelářský vůz do té „naší ulice“ obvykle přijíždí např. kolem desáté hodiny. Může se totiž stát, že se je nutné upravit harmonogram svozové trasy. Například v ulici, kde probíhá oprava nebo dojde k havárii může dojít ke zpoždění. Z důvodů překážek může svoz popelnic trvat místo obvyklé půl hodinky, tři čtvrtě hodiny až hodinu. Nebo může být takováto ulice zařazena na začátek svozové trasy, aby došlo k vývozu dříve, než najede do ulice stavební technika. Když tento případ nastane a popeláři dorazí do vaší ulice dříve a vy nebudete mít popelnici přistavenou, nedoje k vyvezení nádoby. Stanovení náhradního termínu pro vývoz nádoby, která nebyla řádně přistavena je pak nepříjemné pro obě strany. Pro svozovou společnost je komplikované začlenit mimořádné vývozy jednotlivých nádob do naplánovaných tras.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Vážně nemocným dětem bude věnována Noc snů - prohlídka jihlavské zoo
Speciální podvečerní prohlídka zoologické zahrady v Jihlavě pro rodiny s vážně nemocnými dětmi s titulem Noc snů se bude konat v pátek 7. června od 18 hodin. Vystoupí hudební skupina Raraši - žáci a pedagogové Základní školy speciální a Praktické školy Jihlava, připravené jsou zábavné zvířecí aktivity a večerní prohlídka areálu zoo. Věříme, že i letos přineseme úsměv na tváři dětem, které to nemají v životě jednoduché.
"Věříme, že i letos přineseme úsměv na tváři dětem, které to nemají v životě jednoduché", informovala mluvčí jihlavské zoo Simona Kubíčková s tím, že Noc snů jihlavská zahrada pořádá od roku 2014.

V červnu v roce 1996 uspořádala rotterdamská zoo speciální program pro dětské pacienty z místní nemocnice. Akce, která se konala po setmění, dostala název Dream Night - Noc snů. Tento večer byla celá zoologická zahrada vyhrazena pouze pozvaným dětem. Nikdo tehdy netušil, že tímto večerem vzniká základ celosvětové akce pro zdravotně znevýhodněné, chronicky nemocné a opuštěné děti. Myšlenka, že děti, které většinu času tráví v nemocnicích, léčebnách a ústavech, zažijí pocit V.I.P. hostů zoologické zahrady, sklidila velký úspěch. Postupně se začali přidávat další a další zoologické zahrady a dnes je to již celosvětová akce.

Foto: Tropický pavilon v zoologické zahradě v Jihlavě
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Fotografický snímek z rozhledny Pípalka na Křemešníku zachycuje krajinu v největší vzdálenosti
Petr Vítek z Větrného Jeníkova na Jihlavsku pořídil unikátní snímek 17. března 2019 kolem 15. hodiny (o pár minut později by podobný již vzniknout nemohl), v době mimořádné viditelnosti. Z rozhledny Pípalka na Křemešníku na Pelhřimovsku vyfotografoval ucelený panoramatický pohled na Krkonoše v pásu širokém přibližně 25 kilometrů. Vzdušnou čarou představuje vzdálenost mezi rozhlednou Pípalka na Křemešníku a vrcholem Sněžky 151 kilometrů.
Křemešník je nejvyšší vrch Pelhřimovska, poutní místo, o němž se uvádí, že při výjimečně dobré viditelnosti jsou odtud vidět vrcholky Krkonoš. Několik lidí to může potvrdit, ale znám je jediný fotograf, kterému se podařilo pořídit důkaz v profesionální kvalitě.

Při fotografování na extrémně velké vzdálenosti nestačí mít pouze štěstí na viditelnost, k níž dochází zcela výjimečně a většinou jen na krátkou dobu. Záleží také na stabilitě atmosféry, kterou je možné pozorovat jako „chvění“. Při takových podmínkách stoupá teplý vzduch vzhůru a dokáže zvlnit prokazatelně rovné linie (například stožáry se do obrazu promítnou jako pokroucené nebo zlomené). Vlivem tohoto efektu také zanikají mnohé detaily obrazu.

Fotografie pro panoramatický snímek byly pořízeny fotoaparátem CANON 5D Mark III, s použitím objektivu Canon 300, 1 : 4 L IS, a telekonvertoru Canon EF 2× III. Panoramatického efektu fotografie je dosaženo následným složením 10 samostatných dílčích snímků, které se ve zdrojovém provedení vzájemně výrazně překrývají.

Základní obrazové zpracování snímků bylo provedeno v programu Lightroom Classic, a to pouze v rozsahu expozice, kontrast, zřetelnost, barevnost, vždy při zachování původního obrazového materiálu. Složení snímků do panoramatické fotografie bylo provedeno programem Photoshop.

Foto: ilustrační, rozhledna Pípalka
Miroslav MAREKZpět nahoru na obsah...

Mladík v Jihlavě na ulici vyhrožoval známému a ještě ho okradl; skončil zpátky v zařízení pro mládež, odkud utekl
Velkou smůlu měl mladý muž, který se v Jihlavě náhodně potkal s mladíkem, kterého vzdáleně znal z dřívější doby. Jejich setkání totiž skončilo výhrůžkami, fyzickým násilím a nakonec přišel muž ještě o batoh s věcmi. Policistům se podařilo rychle dostat na stopu podezřelého a krátce nato byl dopaden. Sedmnáctiletý mladík je obviněn ze spáchání závažného trestného činu, vzhledem k tomu, že má být umístěn v zařízení pro mládež, odkud den před loupeží utekl, směřovala jeho cesta zpátky.
K přepadení došlo minulý týden v Jihlavě. Před pátou hodinou odpoledne přijali policisté oznámení o muži, který byl v lokalitě ulice Dvořákova napaden a okraden. Napadený muž neměl zranění, které by si vyžádalo okamžité lékařské ošetření. Policisté zjistili dostupné informace k podezřelému, který z místa po činu utekl, a začali po něm ve městě pátrat. Na základě zjištěných informací jako podezřelého natipovali mladistvého chlapce, po kterém bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Policisté spolupracovali při pátrání také s městskou policií. Prověřování závažného případu převzali jihlavští kriminalisté. Podařilo se jim získat informace, že se mladík pohybuje v lokalitě centra. Podezřelého ještě ve večerních hodinách nalezli na náměstí strážníci městské policie a mladistvého převzali policisté. Mladík měl jiné oblečení a snažil se lhát o své totožnosti, uváděl k sobě jiné jméno a další údaje, úspěšný ale nebyl. Podezřelého mladíka policisté zadrželi a odvezli ho na oddělení. Zajistili také část věcí, kterých se při loupeži zmocnil.

Policejní komisař zahájil na základě shromážděných důkazů trestní stíhání sedmnáctiletého mladíka z Jablonecka. „Mladistvý byl obviněn ze spáchání provinění loupeže,“ řekl mjr. Mgr. Jakub Pivoňka, vedoucí oddělení obecné kriminality. Jak dále dodal, po provedení nezbytných úkonů byl mladík předán příslušnému zařízení pro mládež, kde má být umístěn.

Mladík je obviněn z toho, že na ulici začal o rok staršímu muži vyhrožovat a požadovat po něm peníze pod pohrůžkou násilí. Když napadený muž odmítl, snažil se mu strhnout batoh a opakovaně ho udeřil pěstí do oblasti hlavy. Následně s batohem, ve kterém měl muž uložené peníze, mobilní telefon a další věci, utekl.

Případ kriminalisté dále vyšetřují. Za násilný trestný čin lze uložit trest odnětí svobody až na pět let.
Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zloděj se vloupal do prodejny; opilý muž napadal partnerku, skončil na záchytce
Neznámý zloděj, který se vloupal do prodejny smíšeného zboží v obci Chřenovice na Havlíčkobrodsku v době od neděle 2. června do úterních ranních hodin, ukradl z prodejního pultu drobnou finanční hotovost, cigarety a alkohol. Škoda přesáhla deset tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, po pachateli pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Policisté dopadli zlodějku peněženky
Koncem května v obchodním domě na ulici Pražská v Pelhřimově využila podezřelá žena chvilkové nepozornosti poškozené, když jí z kabelky, kterou měla položenou na nákupním vozíku, ukradla peněženku s finanční hotovostí a způsobila poškozené ženě škodu za více než čtyři tisíce korun. "Když majitelka krádež zjistila, přijali policisté oznámení a případ začali prověřovat. Podezřelou osmapadesátiletou ženu z Brna se jim podařilo dopadnout. Žena byla v minulosti již soudně trestaná, za sebou má i pobyty ve vězení, kdy poslední trest si odpykala v dubnu letošního roku", uvedla policejní mluvčí Michaela Lébrová. Policisté sdělili ženě podezření ze spáchání trestného činu krádeže.

Agresivního muže policisté zajistili
V úterý 4. června přijali policisté po šesté hodině večer oznámení o opilém agresivním muži, který se v Třebíči pohyboval po ulici, kde ohrožoval svoje okolí. "Na místě policisté zjistili, že muž šel po ulici se svojí partnerkou, kterou slovně i fyzicky napadal a žena vyhledala bezpečí v jednom z domů. Muž poté kopal do dveří domu, které poškodil, následně při odchodu rozbil ještě u náhodného projíždějícího auta světlomet a pokračoval dál. Žena neutrpěla zranění, které by si vyžádalo okamžité lékařské ošetření. Podezřelého muže policisté v lokalitě nalezli. Snažil se z místa odejít a odmítal uposlechnout výzvy, čímž se dopustil přestupku", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Policisté třiatřicetiletého muže zajistili, při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 2,24 promile alkoholu. Opilého muže odvezli na záchytku k vystřízlivění. Poškozením dveří vznikla předběžně vyčíslená škoda za pět tisíc korun, další škoda byla způsobena poškozením vozu. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví, případ dále prověřují.

Po střetu nákladní soupravy s traktorem ve středu 5. června po sedmé hodině ráno na silnici II/112 mezi obcemi Rynárec a Pelhřimov neutrpěl nikdo zranění. "Přítomnost alkoholu dechová zkouška u obou řidičů vyloučila. Silnice byla neprůjezdná z důvodu vyprošťování havarovaných vozidel", uvedla Michaela Lébrová. Příčiny a okolnosti policisté vyšetřují. (Foto)

Střet cyklisty s vozidlem
Ve čtvrtek 4. června před třetí hodinou odpoledne přijali policisté oznámení o dopravní nehodě v obci Pohledec na Žďársku. "Dvaačtyřicetiletý cyklista jedoucí od obce Koníkov po projetí zatáčky zřejmě vlivem nepřiměřené rychlosti nestihl bezpečně zareagovat na auto Peugeot, jehož řidič couval na místo ležící mimo pozemní silnici, a došlo ke střetu. Při střetu cyklista upadl z kola a utrpěl zranění, se kterým jej záchranáři převezli do novoměstské nemocnice k ošetření", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté provedenými dechovými zkouškami přítomnost alkoholu u řidiče i cyklisty vyloučili. Při dopravní nehodě došlo k předběžné škodě za téměř deset tisíc korun.

Střet vozidla s cyklistkou
V úterý 4. června jela kolem půl osmé ráno čtyřiašedesátiletá řidička auta Škoda Fabia po ulici Hodická v Třešti na Jihlavsku. "V křižovatce s ulicí Palackého se střetla s cyklistkou jedoucí po hlavní silnici. Při dopravní nehodě došlo ke zranění cyklistky, která byla převezena zdravotnickou záchrannou službou do jihlavské nemocnice", uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Dechovou zkouškou u řidičky i cyklistky policisté požití alkoholu vyloučili a nehodu dále šetří.

Střet vozidla s motocyklem
V úterý 4. června se stala před druhou hodinou odpoledne v křižovatce v Hruškových Dvorech v Jihlavě dopravní nehoda. "Osmatřicetiletý řidič vozidla Škoda Octavia při odbočování vlevo nedal přednost v jízdě protijedoucímu motocyklu Yamaha, do kterého narazil. Motocyklista utrpěl při nehodě zranění a záchranáři jej převezli na ošetření do jihlavské nemocnice", informovala J. Kroutilová. Vzniklá škoda byla vyčíslena na 170 tisíc korun. Dechovou zkouškou policisté u obou řidičů požití alkoholu vyloučili. Řidič osobního vozidla je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Usedl za volant v době zákazu řízení
V úterý 4. června po desáté hodině večer zastavili policisté v Kamenici nad Lipou, v místní části Vodná motocykl Maxon. "Zjistili, že na motocyklu jel jednapadesátiletý muž, který má od prosince loňského roku na základě rozhodnutí městského úřadu uložený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, který by mu měl skončit na jaře roku 2026. Policisté řidiči zakázali další jízdu", informovala M. Lébrová. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   23. 7. 2024

• Výstava miniatur slavné Slovanské epopeje od jihlavského malíře Jana Jiřího Rathsama v expozici Zlaté české ručičky v Pelhřimově
• V třebíčské porodnici mohou nově maminky rodit v šále, na balónu i porodní stoličce
• Z policejního deníku: nález munice v zemi; na silnici se válely přepravky s pivem, auto nikde žádné nebylo

Pondělí   22. 7. 2024

• Pelhřimovské muzeum vystavuje motorky i doplňky, třeba oblečení, helmy či sportovní trofeje
• Čtyři sta let starý dub u Palečkova mlýna u Sokolí na Třebíčsku reprezentuje Vysočinu v anketě Strom roku 2024
• Jihlavská radnice věnuje věci ze ztrát a nálezů Charitě, využijí je lidé v hmotné nouzi nebo bez domova
• Policisté hledají ženu, která po nehodě u Třeštice pomáhala těžce zraněnému řidiči auta Škoda Octavia
• Sériového pětačtyřicetiletého zloděje z Jihlavska policisté dopadli, hrozí mu až tři roky za mřížemi
• Z policejního deníku: řidič osobního auta utrpěl po srážce s traktorem zranění; opilí muži skončili na záchytce

Neděle   21. 7. 2024

• Z policejního deníku: zloděj si odnesl úhlovou brusku; třiasedmdesátiletá řidička nabourala pět aut

Sobota   20. 7. 2024

• Pes opilého majitele, který podruhé během týdne zaútočil na policisty, byl usmrcen
• Tajemství kostelíku svatého Jana Křtitele v Jihlavě
• V reaktoru druhého výrobního bloku v jaderné elektrárně v Dukovanech je opět palivo, odstávka se blíží ke konci
• Putování po městech Koruny Vysočiny se rozšířilo o Svratku a Křižánky
• Muž v podmínce obtěžoval bývalou partnerku, skončil ve vazbě
• Nenapravitelný muž skončil za mřížemi
• Pětistým miminkem roku 2024 je Lada z Ocmanic
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky; opilý muž napadal ženu, urážel ji a vláčel po zemi

Čtvrtek   18. 7. 2024

• Klášter v Nové Říši je novým atraktivním turistickým cílem Vysočiny
• Vlci z nelegálního chovu našli dočasný domov v záchranném centru CITES v ZOO Tábor
• Stavba parkoviště začala, sledovat ji můžete online
• Z policejního deníku: nález letecké pumy; neznámý sprejer počmáral dům a popelnice

Středa   17. 7. 2024

• Z evropské přírody už nenávratně zmizely desítky druhů zvířat. Slováci se nyní snaží vystřílet další
• Letní kino v Jihlavě promítne film Barbie
• Z policejního deníku: zloděj odjel na elektrokoloběžce; opilý řidič ujel od nehody

Úterý   16. 7. 2024

• Na Vysočině se množí klíšťata, nemocných klíšťovou encefalitidou a Lymskou borreliózou přibývá
• Lávka u Staré plovárny v Jihlavě je opravená, dělníci k ní nosili nářadí i materiál v kýblech
• V Muzeu rekordů v Pelhřimově je k vidění brazilské vydání knihy a klasické vydání sešitové románu Dobrý voják Švejk
• Kandidátní listiny do krajských voleb podalo na Vysočině třináct politických stran, hnutí a koalic
• Zvířata z táborské zoo si užívají studené sprchy a ledové „dorty“
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl centrálu a bezpečnostní zámky; řidič, který boural, nadýchal 3,88 promile

Pondělí   15. 7. 2024

• Jeřáb Nick z táborské zoo je symbolem vznešenosti, dlouhověkosti a věrnosti
• Výstava Metamorfózy završila pobyt francouzských umělců v Telči
• Čeští zemědělci hledají cesty, jak nedoplatit na nízké ceny obilí. Letos proto vyseli nejvíce máku za poslední roky a mírně navyšují i plochy dalších plodin
• V parku Gustava Mahlera v Jihlavě začal platit zákaz venčení psů
• Z policejního deníku: vandal poničil garážová vrata; recidivistka ukradla prádlo; opilí řidiči bourali

Neděle   14. 7. 2024

• Policisté v Třebíči evakuovali lidi z domu, kde hořel jeden z bytů
• Práce na odstávce druhého výrobního bloku Dukovan běží i o prázdninách na plné obrátky
• Z policejního deníku: na auto spadl strom, čtyři lidé utrpěli zranění; krádež jízdního kola

Sobota   13. 7. 2024

• Hygienici zakázali koupání v rybníce Ředkovec
• V hmyzím hotelu na louce ve Velkém Meziříčí žije početná skupina včel samotářek

Pátek   12. 7. 2024

• Letní soutěž o zajímavé ceny v infocentrech ČEZ, pozvánka nejen do Dukovan a Dalešic
• Střelmistr z legií František Pól z Mostišť skončil jako školník
• Voňavá výstava Zahrada Vysočiny v Žirovnici představí lilie i jedlé květy, chybět nebude ani kulturní program
• Z policejního deníku: chodec po srážce s autem utrpěl vážné zranění; opilý řidič způsobil nehodu
• V Rašeliništi Pod Trojanem roste vzácná mokřadní ostřice, suchopýr i vachta, na Kozénku se daří vstavači kukačce i koniklecům
• Devětadvacetiletý muž, který sexuálně a fyzicky napadl mladou ženu, skončil ve vazbě

Čtvrtek   11. 7. 2024

• Paměť kůže: Jak sluneční záření ovlivňuje naše zdraví
• MUDr. Karel Kalla. Výjimečný a aktivní muž, který vedl primariát klinické biochemie v pelhřimovské nemocnici šestačtyřicet let
• Táborská zoo získala jednoho z nejinteligentnějších ptáků světa, ohroženého papouška nestora kea
• Hračkobraní v Kamenici nad Lipou nabízí nejen výstavu hraček z přírodních materiálů, ale i divadlo či tvořivé dílny
• Jihlavští policisté dopadli muže, který vykrádal auta a byl i v bytovém domě. Ukradené věci prodával a peníze použil na nákup drog
• Z policejního deníku: opilí sedmnáctiletí mladíci ničili vybavení hřiště

Středa   10. 7. 2024

• Z vyhlídkové věže kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově se můžete rozhlédnout i večer
• Hokejová legenda a trojnásobný mistr světa Jiří Holík oslavil osmdesáté narozeniny
• O prázdninách pozor na úrazy dětí, stávají se hlavně doma
• Policisté hledají svědky a zraněné z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky před obchodem; zloděj potravin se snažil policistům uplavat

Úterý   9. 7. 2024

• Táborskou zoo zasáhla smutná události. Zemřel oblíbený medvěd baribal Geňa
• Ztráty a nálezy na jihlavské radnici přijaly ztracené či zapomenuté věci z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Tanec, radost a inspirace v Třebíči: Přehlídka talentů
• Vysočina má nejnižší nezaměstnanost v Česku, skokově vzrostl počet absolvovaných kurzů
• Policisté hledají svědky nehody v Pelhřimově, při které auto na přechodu srazilo chodkyni
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje, který vykrádal stany; opilí řidiči bourali

Pondělí   8. 7. 2024

• Přijďte se v sobotu seznámit se vzácnými papoušky z táborské zoo
• Bílá paní na vdávání pod širým nebem v zámeckém parku v Telči
• A dvakrát přeletěly labutě
• Medvědi na hrady nepatří. Plánované zrušení jejich chovů je dobrou zprávou
• Z policejního deníku: u nehody zasahoval vrtulník; opilý řidič skončil s autem v poli

Neděle   7. 7. 2024

• Večerní prohlídky Jihlavského podzemí nabídnou historii i tajemno
• Jubilejní ročník Festivalu historického šermu pod Zubštejnem nabídne spoustu hudby, ohňovou show, řemesla či dobovou kuchyni
• Hasiči v elektrárně Dukovany mají nový automobilový žebřík s dosahem čtyřicet metrů, pomůže i při záchraně váhově nadrozměrných osob
• Z policejního deníku: žena prodávala kolo za dva tisíce, přišla o 167 tisíc; další žena při prodeji odrážedla přišla o 15 tisíc korun
• V tlačenici na festivalu v Jihlavě po pádu stanu utrpělo zranění nejméně dvanáct osob, kriminálka případ prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti

Sobota   6. 7. 2024
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz