Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 6.6 2024


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Puma ze zrušeného chovu nalezla díky táborské zoo lepší domov v Rakousku
Chránit ohrožené druhy zvířat je posláním táborské zoologické zahrady. Týká se to nejen zvířat, která žijí v jejím rozhlehlém areálu, ale všech zvířat. Velmi často konzultuje se soukromými chovateli záležitosti týkající se chovu. Naposledy se na táborskou zoo obrátila majitelka pumy americké, které její chov kvůli nesplnění zákonných podmínek před časem zakázali. Táborská zoo proto pumě nalezla nový domov v zoologické zahradě v rakouském Altenfeldenu.
„Chovat exotické zvíře může být lákavé, ne každý mu ale dokáže zajistit vhodné podmínky. Kromě dostatečného výběhu a zázemí je nutné počítat s velkými náklady na odpovídající stravu a kvalitní veterinární péči. Spousta chovatelů si to při pořízení vysněného zvířete neuvědomí a zjistí to až už je pozdě. Naposledy se na nás obrátila majitelka pumy americké, které úřady už před časem kvůli nesplnění zákonných povinností chov zrušily. Majitelka ale pumu měla u sebe i nadále, protože ji neměla kam dát. Po dohodě s ní jsme pumě nalezli odpovídající nový domov v rakouském Tierpark Altenfelden, kam jsme ji převezli tento týden,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Puma americká od soukromé chovatelky zvládla převoz v pořádku a hned po transportu a vypuštění do výběhu začala svůj nový rozhlehlý domov zvědavě prozkoumávat. Jako výborný lezec jistě využije některou z mnoha překážek, kterých má ve svém novém výběhu spoustu.

Puma americká se volně vyskytuje v Severní i Jižní Americe, od Kanady až po nejjižnější cíp kontinentu. Místní jí přezdívají mountain lion – horský lev. Je to vyjádření úcty před vrcholovým predátorem a druhou největší kočkovitou šelmou amerického kontinentu. Nezalekne se ani před jinými predátory, zaútočí klidně i na kojoty či aligátory.

Žijí samotářským způsobem života, samci se se samicemi sdružují jen v době páření. Samice vábí samce hlasitým voláním, ti pak o možnost pářit se s ní mezi sebou bojují. Pumy často útočí skokem z výšky, překvapenou kořist většinou usmrtí prokousnutím hrdla. Nejčastější potravou jsou jelenovití, loví také menší zvířata, jako jsou bobři, pásovci, divoká prasata, veverky, králíci, mývalové, skunkové a malí hlodavci.

Pumy se ve volné přírodě striktně vyhýbají teritoriím, ve kterých žijí jaguáři. Jsou vynikající skokani, z místa dokáží skočit až šest metrů, s rozběhem až dvojnásobek. Ocas používají při skoku jako kormidlo. Není vědecky potvrzeno, že by se puma vyskytovala v černé barvě.
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Řeka Svratka u Sedlišť bude vrácena do původního koryta, prodlouží se tak téměř o půl kilometru
Řeku Svratku u Sedlišť, místní části Jimramova na Žďársku vrací vodohospodáři do historického koryta. Povodí Moravy coby správce vodního toku provádí jeho revitalizaci, při níž obnoví původní koryto Svratky, vymodeluje říční oblouky, napojí slepé rameno a vytvoří podmínky pro přirozený vývoj řeky. Zlepší se tím funkce krajiny zadržovat vodu a řeka Svratka se prodlouží o 426 metrů.
Přesnou trasu koryta, které bylo v minulosti odstavené, vodohospodáři vytyčili pomocí historických map a kopaných sond. Část slepého ramene získá charakter členitého mokřadu a biotop poskytne útočiště řadě živočichů.

„Koryto Svratky prodloužíme, obnovíme původní meandry, takže koryto řeky bude členitější a dojde k prodloužení doby průtoku. Zvýšíme tím retenční a samočisticí schopnost vodního toku s návazností a podporou veškerých ekologických funkcí,“ popsal generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Realizace projektu za 4,7 milionu korun bez DPH probíhá ve dvou etapách – činnosti, které začaly v dubnu, mají být dokončeny v listopadu. Aktuálně se pracuje na obnovení původního koryta Svratky a vybudování brodu. „Snímkování z dronu dokládá, že už nyní se v nivě po dešti efektivně drží voda,“ dodal Václav Gargulák.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Vzpomínkové setkání hospice Bárka doprovodí Bee Band, lodičku se zapálenou svíčkou může po vodě poslat každý
Domácí hospic Bárka zajišťuje péči o nevyléčitelně nemocné, ale podporuje a pomáhá i jejich nejbližším. Na začátku léta tradičně připravuje setkání, jehož součástí je i vzpomínkový rituál. Letos se pracovníci Bárky s pozůstalými i širokou veřejností setkají v parku Gustava Mahlera v Jihlavě v úterý 11. června. Od 16 hodin je připravený program, jehož součástí je koncert swingového Bee Bandu, výstava obrazů žáků ZŠ Kollárova, pietní ceremoniál a chybět nebude ani milé překvapení.
„Příběhy lidí, kteří s námi na určitou chvíli spojili svoji cestu, nezapomínáme. Na podobných setkáních je možnost se potkat, zavzpomínat a v poněkud jiném rozpoložení si popovídat. Očistný účinek přitom pomáhá v další cestě nám i návštěvníkům,“ přibližuje důležitost a význam akce Markéta Brestovská, vedoucí mobilního hospice Bárka, který je součástí Oblastní charity Jihlava. Setkání není určené výhradně klientům Bárky. Na koncert může přijít kdokoliv a může se zapojit i do vzpomínkového rituálu, kdy účastníci pouští po vodě svíčky v podobě lodiček. „ Svou bárku se zapálenou svíčkou může po parkovém jezírku poslat kdokoliv, kdo chce symbolicky uctít památku někoho zesnulého. Symbolicky tak vysíláme vzpomínky na své nejbližší, vzdáváme jim hold a očišťujeme se od žalu “ přibližuje Markéta Brestovská.

Setkání má za cíl nejenom zavzpomínat na blízké, ale i prezentovat činnost hospicové služby společnosti a otevírat na veřejnosti témata spojená se smrtí a odcházením.

„Součástí naší práce je i péče o ty, kteří doprovázeli někoho ze svých blízkých. Truchlení a bolest ze ztráty často dlouho přetrvávají a není jednoduché se zbavit vzpomínek a smutku. Toto je jedna z cest, kterou nabízíme. Chceme vytvořit prostor, kde lidé mohou vzpomínat v bezpečném a přívětivém prostředí,“ dodává závěrem Markéta Brestovská.

Pro účastníky akce bude připravené i pestré občerstvení, kdy Kavárna Paseka zajistí vedle rozličných nápojů například i palačinky a pizzu.
Marek MAŠÁTZpět nahoru na obsah...

Anglický mastif Uriáš je nejtěžší pes v České republice, váží 125 kilogramů
Na festivalu Pelhřimov - město rekordů představili manželé Helena a Jiří Kalasovi z Letovic psa Uriáše (Urias Vallée Des Mountches), což je tříletý anglický mastif, který dle zjištění komisařů zdejšího Muzea rekordů váží 125 kilogramů a je tím pádem nejtěžším psem v České republice. Takto byl i zapsán do České knihy rekordů.
I přes tento obrovský vzrůst je Uriáš psem přátelským k lidem, doma je ale ostražitým hlídačem. Miluje dobrůtky, denně spořádá 1,5 kg kvalitních granulí. Rád se koupe v řece a stal se i juniorským šampionem České republiky.

Při výšce 90 centimetrů v kohoutku podle majitelky není zvíře obézní, za jeho mohutností stojí spíš dobré geny. Obdobně jsou narostlí i jeho sourozenci, i když obvyklá hmotnost anglických mastifů je kolem sta kilogramů.
Respekt vzbuzující pes plemene, které bývalo využívané jako válečné, je ve skutečnosti spíš klidný. Ale jen dokud neuvidí běžící kočku nebo neuslyší zurčící vodu, které nedokáže odolat.

Angličtí mastifové jsou psi, kteří se nehodí pro každého, potřebují velký prostor a pevnou ruku. Nákladné je u nich krmení i veterinární péče. V Česku jich je chovaných kolem stovky. Uriáš je původem z Belgie. Plemeno se obvykle dožívá osmi až deseti let.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Senior s kolem sjel do příkopu, havaroval a na místě zemřel
Sedmasedmdesátiletý cyklista, který havaroval ve středu 5. června na silnici mezi obcemi Kadov a Paseky na Žďársku, nehodu nepřežil. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
"Cyklista vyjel mimo komunikaci, havaroval a na místě zemřel. U seniora byla nařízena pitva", doplnila mluvčí policistů M. Lébrová.

Další okolnosti tragické události policisté nadále šetří.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: mladíci ničili vagony, skončili na policii
Dva mladíky ve věku sedmnáct a jednadvacet let, kteří v úterý 4. června okolo deváté hodiny večer na vlakovém nádraží v Jihlavě poškodili odstavené vagony, dopadli policisté. Policisté oba zajistili a odvezli na oddělení k provedení nezbytných úkonů. Mladíci poškodili skleněné výplně oken vagonů vrženými kameny. Škoda byla předběžně vyčíslena na padesát tisíc korun. Mladistvého chlapce si následně převzali jeho rodiče. Případ policisté dále prověřují, úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Posprejování omítky domu
Neznámý vandal, který v době od konce května do pondělí 3. června v Křížové ulici v Jihlavě posprejoval fasádu domu, způsobil škodu kolem pěti tisíc korun. "Pachatel posprejoval omítku domu barevným nápisem. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci", informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Případ policisté prověřují a po pachateli pátrají.

Agresivní opilý muž vyhrožoval bývalé partnerce, skončil na záchytce
Ve středu 5. června kolem deváté hodiny dopoledne přijali policisté oznámení od ženy, které měl vyhrožovat její bývalý partner a dobývat se do chaty, ve které byla oznamovatelka. Policisté vyjeli do chatařské oblasti nedaleko Havlíčkova Brodu situaci prověřit. "Zjistili, že čtyřiačtyřicetiletý muž, u kterého dechová zkouška vykázala hodnotu 2,57 promile alkoholu, za užití násilí vnikl na pozemek oznamovatelky, kde se domáhal vpuštění do chaty. Následně vnikl do sklepních prostor, odkud na zahradu vyházel zahradní nářadí a rozházel zahradní nábytek, čímž došlo k jeho poškození", informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté muže zajistili a převezli ho na záchytku k vystřízlivění. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu porušování domovní svobody. Případ policisté prověřují.

Náklaďák na dálnici narazil do svodidel, zůstal ležet na boku
Na dálnici D1 u Jihlavy na 114. kilometru ve směru na Brno ve čtvrtek 6. června po páté hodině ráno havaroval kamion. Auto zůstalo ležet na boku u středových svodidel. "Řidič utrpěl zranění, se kterým byl převezen do jihlavské nemocnice. Dechovou zkouškou u něj požití alkoholu policisté vyloučili", uvedla mluvčí policistů Jana Kroutilová s tím, že nehodu policisté nadále vyšetřují. (Foto - horní dva obrázky)

Řidičku po nehodě transportoval do nemocnice vrtulník
Ve středu 5. června došlo před osmou hodinou ráno na silnici u Třebíče k dopravní nehodě. "Padesátiletá řidička auta VW Golf odbočovala vlevo a střetla se s autem Škoda Octavia, které ji v té době předjíždělo. Při dopravní nehodě došlo ke zranění řidičky octavie, která byla zdravotnickou záchrannou službou letecky transportována do nemocnice v Brně", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Dechovou zkouškou u řidiček požití alkoholu nezjistili. Při dopravní nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda za více než padesát tisíc korun. Nehodu policisté šetří. (Foto - spodní obrázek)

Střet vozidel
Ve středu 5. června po třetí hodině odpoledne přijali policisté oznámení o dopravní nehodě v Havlíčkově Brodě. "Jednatřicetiletý řidič jedoucí s osobním vozem Škoda po ulici Masarykova při přejíždění z levého jízdního pruhu do pravého zavadil o auto Fiat, jehož řidič jel v pravém jízdním pruhu. Osobní vozidlo Škoda bylo po střetu odraženo na kovové zábradlí", informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Provedenými dechovými zkouškami přítomnost alkoholu u obou řidičů vyloučili. Kontrolou vozidla Fiat bylo zjištěno, že na vozidle není platná technická prohlídka. Vlivem dopravní nehody došlo k předběžné škodě za 60 tisíc korun. Dopravní nehoda byla s řidičem vozidla Škoda vyřešena na místě uložením pokuty v příkazním řízení.

Střet skútru s automobilem
Ve středu 5. června kolem sedmé hodiny ráno došlo na ulici Skrýšovská v Pelhřimově k dopravní nehodě. "Třiatřicetiletý řidič elektroskútru při odbočování vlevo na ulici Březová narazil do zadní části osobního vozu Škoda, jehož řidič ho v danou chvíli předjížděl. Ke zranění osob nedošlo", informovala M. Lébrová. Dechová zkouška u řidiče osobního vozidla vykázala negativní hodnotu. Motocyklista nadýchal při dechové zkoušce hodnotu do půl promile alkoholu. Opakovaná dechová zkouška vykázala obdobnou hodnotu. Dále bylo zjištěno, že motocyklista není držitelem příslušného řidičského oprávnění. Kontrolou elektroskútru bylo zjištěno, že nesplňuje podmínky pro provoz na pozemních komunikacích. Při dopravní nehodě došlo k předběžné škodě za více než 20 tisíc korun. Třiatřicetiletý řidič je podezřelý z přestupkového jednání na úseku dopravy. Dopravní nehodu policisté šetří.

Řidič je podezřelý z přestupku
Ve středu 5. června zastavili policisté v ulici Romana Havelky v Jihlavě před jedenáctou hodinou večer auto Citroen Jumper. "Při testu na zjištění ovlivnění návykovou látkou zjistili u muže pozitivní hodnotu na kokain. Dále zjistili, že vozidlo nemá platnou technickou prohlídku, která skončila vloni. Dále byla u vozidla zjištěna závada na kole se značně sjetou pneumatikou. Policisté řidiči zakázali další jízdu", uvedla J. Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Řidič je podezřelý z trestného činu
Ve středu 5. června po osmé hodině večer odhalili strážníci městské policie v ulici Pod Strání ve Velkém Meziříčí na Žďársku řidiče osobního auta Škoda, který měl přes dvě promile alkoholu. "Přivolaní policisté provedli u čtyřicetiletého řidiče dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 2,04 promile alkoholu. Přítomnost alkoholu potvrdily i opakované dechové zkoušky, které vykázaly hodnoty ještě vyšší. Policisté muži zakázali další jízdu. Řidičský průkaz mu zadržen nebyl, neboť jej muž nevlastní", uvedla Michaela Lébrová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Případ prověřují.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   23. 7. 2024

• Výstava miniatur slavné Slovanské epopeje od jihlavského malíře Jana Jiřího Rathsama v expozici Zlaté české ručičky v Pelhřimově
• V třebíčské porodnici mohou nově maminky rodit v šále, na balónu i porodní stoličce
• Z policejního deníku: nález munice v zemi; na silnici se válely přepravky s pivem, auto nikde žádné nebylo

Pondělí   22. 7. 2024

• Pelhřimovské muzeum vystavuje motorky i doplňky, třeba oblečení, helmy či sportovní trofeje
• Čtyři sta let starý dub u Palečkova mlýna u Sokolí na Třebíčsku reprezentuje Vysočinu v anketě Strom roku 2024
• Jihlavská radnice věnuje věci ze ztrát a nálezů Charitě, využijí je lidé v hmotné nouzi nebo bez domova
• Policisté hledají ženu, která po nehodě u Třeštice pomáhala těžce zraněnému řidiči auta Škoda Octavia
• Sériového pětačtyřicetiletého zloděje z Jihlavska policisté dopadli, hrozí mu až tři roky za mřížemi
• Z policejního deníku: řidič osobního auta utrpěl po srážce s traktorem zranění; opilí muži skončili na záchytce

Neděle   21. 7. 2024

• Z policejního deníku: zloděj si odnesl úhlovou brusku; třiasedmdesátiletá řidička nabourala pět aut

Sobota   20. 7. 2024

• Pes opilého majitele, který podruhé během týdne zaútočil na policisty, byl usmrcen
• Tajemství kostelíku svatého Jana Křtitele v Jihlavě
• V reaktoru druhého výrobního bloku v jaderné elektrárně v Dukovanech je opět palivo, odstávka se blíží ke konci
• Putování po městech Koruny Vysočiny se rozšířilo o Svratku a Křižánky
• Muž v podmínce obtěžoval bývalou partnerku, skončil ve vazbě
• Nenapravitelný muž skončil za mřížemi
• Pětistým miminkem roku 2024 je Lada z Ocmanic
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky; opilý muž napadal ženu, urážel ji a vláčel po zemi

Čtvrtek   18. 7. 2024

• Klášter v Nové Říši je novým atraktivním turistickým cílem Vysočiny
• Vlci z nelegálního chovu našli dočasný domov v záchranném centru CITES v ZOO Tábor
• Stavba parkoviště začala, sledovat ji můžete online
• Z policejního deníku: nález letecké pumy; neznámý sprejer počmáral dům a popelnice

Středa   17. 7. 2024

• Z evropské přírody už nenávratně zmizely desítky druhů zvířat. Slováci se nyní snaží vystřílet další
• Letní kino v Jihlavě promítne film Barbie
• Z policejního deníku: zloděj odjel na elektrokoloběžce; opilý řidič ujel od nehody

Úterý   16. 7. 2024

• Na Vysočině se množí klíšťata, nemocných klíšťovou encefalitidou a Lymskou borreliózou přibývá
• Lávka u Staré plovárny v Jihlavě je opravená, dělníci k ní nosili nářadí i materiál v kýblech
• V Muzeu rekordů v Pelhřimově je k vidění brazilské vydání knihy a klasické vydání sešitové románu Dobrý voják Švejk
• Kandidátní listiny do krajských voleb podalo na Vysočině třináct politických stran, hnutí a koalic
• Zvířata z táborské zoo si užívají studené sprchy a ledové „dorty“
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl centrálu a bezpečnostní zámky; řidič, který boural, nadýchal 3,88 promile

Pondělí   15. 7. 2024

• Jeřáb Nick z táborské zoo je symbolem vznešenosti, dlouhověkosti a věrnosti
• Výstava Metamorfózy završila pobyt francouzských umělců v Telči
• Čeští zemědělci hledají cesty, jak nedoplatit na nízké ceny obilí. Letos proto vyseli nejvíce máku za poslední roky a mírně navyšují i plochy dalších plodin
• V parku Gustava Mahlera v Jihlavě začal platit zákaz venčení psů
• Z policejního deníku: vandal poničil garážová vrata; recidivistka ukradla prádlo; opilí řidiči bourali

Neděle   14. 7. 2024

• Policisté v Třebíči evakuovali lidi z domu, kde hořel jeden z bytů
• Práce na odstávce druhého výrobního bloku Dukovan běží i o prázdninách na plné obrátky
• Z policejního deníku: na auto spadl strom, čtyři lidé utrpěli zranění; krádež jízdního kola

Sobota   13. 7. 2024

• Hygienici zakázali koupání v rybníce Ředkovec
• V hmyzím hotelu na louce ve Velkém Meziříčí žije početná skupina včel samotářek

Pátek   12. 7. 2024

• Letní soutěž o zajímavé ceny v infocentrech ČEZ, pozvánka nejen do Dukovan a Dalešic
• Střelmistr z legií František Pól z Mostišť skončil jako školník
• Voňavá výstava Zahrada Vysočiny v Žirovnici představí lilie i jedlé květy, chybět nebude ani kulturní program
• Z policejního deníku: chodec po srážce s autem utrpěl vážné zranění; opilý řidič způsobil nehodu
• V Rašeliništi Pod Trojanem roste vzácná mokřadní ostřice, suchopýr i vachta, na Kozénku se daří vstavači kukačce i koniklecům
• Devětadvacetiletý muž, který sexuálně a fyzicky napadl mladou ženu, skončil ve vazbě

Čtvrtek   11. 7. 2024

• Paměť kůže: Jak sluneční záření ovlivňuje naše zdraví
• MUDr. Karel Kalla. Výjimečný a aktivní muž, který vedl primariát klinické biochemie v pelhřimovské nemocnici šestačtyřicet let
• Táborská zoo získala jednoho z nejinteligentnějších ptáků světa, ohroženého papouška nestora kea
• Hračkobraní v Kamenici nad Lipou nabízí nejen výstavu hraček z přírodních materiálů, ale i divadlo či tvořivé dílny
• Jihlavští policisté dopadli muže, který vykrádal auta a byl i v bytovém domě. Ukradené věci prodával a peníze použil na nákup drog
• Z policejního deníku: opilí sedmnáctiletí mladíci ničili vybavení hřiště

Středa   10. 7. 2024

• Z vyhlídkové věže kostela svatého Bartoloměje v Pelhřimově se můžete rozhlédnout i večer
• Hokejová legenda a trojnásobný mistr světa Jiří Holík oslavil osmdesáté narozeniny
• O prázdninách pozor na úrazy dětí, stávají se hlavně doma
• Policisté hledají svědky a zraněné z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Z policejního deníku: krádež elektrokoloběžky před obchodem; zloděj potravin se snažil policistům uplavat

Úterý   9. 7. 2024

• Táborskou zoo zasáhla smutná události. Zemřel oblíbený medvěd baribal Geňa
• Ztráty a nálezy na jihlavské radnici přijaly ztracené či zapomenuté věci z víkendového festivalu Vysočina Fest
• Tanec, radost a inspirace v Třebíči: Přehlídka talentů
• Vysočina má nejnižší nezaměstnanost v Česku, skokově vzrostl počet absolvovaných kurzů
• Policisté hledají svědky nehody v Pelhřimově, při které auto na přechodu srazilo chodkyni
• Z policejního deníku: policisté dopadli zloděje, který vykrádal stany; opilí řidiči bourali

Pondělí   8. 7. 2024

• Přijďte se v sobotu seznámit se vzácnými papoušky z táborské zoo
• Bílá paní na vdávání pod širým nebem v zámeckém parku v Telči
• A dvakrát přeletěly labutě
• Medvědi na hrady nepatří. Plánované zrušení jejich chovů je dobrou zprávou
• Z policejního deníku: u nehody zasahoval vrtulník; opilý řidič skončil s autem v poli

Neděle   7. 7. 2024

• Večerní prohlídky Jihlavského podzemí nabídnou historii i tajemno
• Jubilejní ročník Festivalu historického šermu pod Zubštejnem nabídne spoustu hudby, ohňovou show, řemesla či dobovou kuchyni
• Hasiči v elektrárně Dukovany mají nový automobilový žebřík s dosahem čtyřicet metrů, pomůže i při záchraně váhově nadrozměrných osob
• Z policejního deníku: žena prodávala kolo za dva tisíce, přišla o 167 tisíc; další žena při prodeji odrážedla přišla o 15 tisíc korun
• V tlačenici na festivalu v Jihlavě po pádu stanu utrpělo zranění nejméně dvanáct osob, kriminálka případ prověřuje jako podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti

Sobota   6. 7. 2024
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz